Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.165.2023.2.JB
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12% dla usług związanych z oprogramowaniem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 24 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani pismem z dnia 6 czerwca 2023 r. (wpływ 7 czerwca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lipca 2023 r. (wpływ 3 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, od 2018 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca stale współpracuje z innym przedsiębiorcą świadcząc na jego rzecz usługi:
1)współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegające na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania;
2)polegające na przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...);
3)polegające na tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...);
4)współpracy przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania;
5)współpracy przy procesie naprawy usterek oprogramowania;
6)tworzenia (wykonania) i analizy dokumentacji technicznej opracowanego systemu.
W styczniu 2022 roku Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego o wydanie informacji w zakresie prawidłowej kwalifikacji ww. usług zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla celów podatku dochodowego. W odpowiedzi Urząd Statystyczny, pismem (...), poinformował Wnioskodawcę, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (Dz.U. 2015, poz. 1676 z późn. zm.), wymienione wyżej:
-w punkcie 1) usługi współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegające na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”,
-w punktach 2) – 6) usługi (tj. usługi polegające na przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...), tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...), wdrażaniu i testowaniu oprogramowania, naprawie wykrytych usterek, wykonaniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu) mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.
Wnioskodawca otrzymuje z tytułu wykonywania usług, miesięczne wynagrodzenie w stałej wysokości.
W 2021 roku Wnioskodawca opodatkował przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Od 2022 roku przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawca opodatkowuje w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie o wyborze ryczałtu zostało złożone z zachowaniem ustawowego terminu, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. 2022, poz. 2540 z późn. zm.), dalej jako: u.z.p.d.
W 2021 roku Wnioskodawca uzyskał z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przychody w wysokości nieprzekraczającej 200 000 euro. Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że nie zachodzą w stosunku do niego inne okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 1 u.z.p.d., wyłączające opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, tj. Wnioskodawca:
a)nie opłaca podatku w formie karty podatkowej,
b)nie korzysta, na postawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
c)nie osiąga (nie będzie osiągał), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w całości lub w części, przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna lub sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
d)nie wytwarza (nie będzie wytwarzał) wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,
e)nie podjął wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,
jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Wnioskodawca w 2022 r. nie uzyskał z opisanej działalności gospodarczej przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającym czynnościom, które wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub będzie wykonywał w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy (art. 8 ust. 2 u.z.p.d.).
Wnioskodawca nie prowadzi dodatkowej ewidencji przychodów, o której mowa w art. 12 ust. 3 u.z.p.d.
W piśmie z 3 czerwca 2023 r., Wnioskodawca wskazał, że:
We wniosku z 24 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w części G.61., Wnioskodawca nie zdefiniował świadczonych przez siebie usług, jako usługi doradztwa w zakresie informatyki. Zakres świadczonych usług, Wnioskodawca precyzyjnie opisał w punktach 1)-6) w części G.61. na s. 3 wniosku, zgodnie z tym, jak zostały one zdefiniowane w zawartej przez Wnioskodawcę umowie o współpracy.
Natomiast Urząd Statystyczny – Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur, w odpowiedzi na złożony przez Wnioskodawcę wniosek o wydanie informacji w zakresie prawidłowej kwalifikacji usług zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla celów podatku dochodowego, zakwalifikował usługi opisane w części G.61. wniosku, na s.3, w punktach 2)-6), tj. usługi polegające na: przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...), tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...), wdrażaniu i testowaniu oprogramowania, naprawie wykrytych usterek, wykonaniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu, jako mieszczące się w grupowaniu:
PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.
Dodatkowo Wnioskodawca prostuje oczywistą omyłkę pisarską w części G. 61., na s. 4, w zdaniu czwartym wniosku z 24 kwietnia 2023 r. Wniosek zawiera w tym miejscu stwierdzenie, iż „W 2021 r. wnioskodawczyni uzyskała z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przychody w wysokości nieprzekraczającej 200 000 euro.”
Tymczasem prawidłowe oświadczenie powinno brzmieć: „W 2021 r. wnioskodawczyni uzyskała z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przychody w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.”
W piśmie z 3 lipca 2023 r. (wpływ 3 lipca 2023 r.) Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu tut. organu pytania:
1)na czym konkretnie polegają świadczone przez Panią usługi, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich elektem:
a)Przeprowadzanie analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...) – polega na zapoznaniu się z wymaganiami biznesowymi (np. w formie pisemnej) dotyczącymi preferowanego działania oprogramowania, a potem stworzenie takiego oprogramowania w języku programowania (...) poprzez napisanie kodu. Efektem przeprowadzenia analizy wymagań jest stworzenie oprogramowania działającego zgodne z wymaganiami biznesowymi.
b)Tworzenie integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...)– polega na tworzeniu oprogramowania, które będzie umożliwiało wymianę danych między wewnętrznym systemem (...) i zewnętrznymi systemami informatycznymi, np.:
-wymiana danych z systemem bankowym (np. ...),
-wymiana danych z systemem (...) (np. odbieranie informacji nt. użytkowników),
-wymiana danych z zewnętrznym sklepem internetowym (np. w celu wyświetlenia listy produktów z zewnętrznego systemu w systemie wewnętrznym) itp.
Efektem tworzenia integracji systemów jest oprogramowanie umożliwiające wymianę danych między tymi systemami.
c)Współpraca przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania
· wdrażanie oprogramowania to udostępnienie odbiorcy sprawnego i skonfigurowanego pod kątem jego specyficznych potrzeb oprogramowania.
Wdrożenie oprogramowania w technologii (...) polega na napisaniu i uruchomieniu krótkiego kodu, który uruchomi proces wdrożenia gotowego oprogramowania (kodu) na konkretną instancję (...) (na tzw. instancję produkcyjną, czyli docelowe środowisko, na którym użytkownicy będą mogli korzystać z oprogramowania). Efektem wdrożenia oprogramowania jest udostępniony użytkownikom końcowym gotowy system, z którego mogą korzystać.
·testowanie oprogramowania to w ujęciu programistycznym pisanie kodu, np. tzw. testów jednostkowych, które będą weryfikowały działanie stworzonego oprogramowania pod kątem wymagań biznesowych. W przypadku technologii (...) testy jednostkowe są niezbędną częścią oprogramowania, ponieważ ich brak uniemożliwia wdrożenie oprogramowania na środowisko tzw. produkcyjne. Efektem testowania oprogramowania są działające testy jednostkowe, które testują właściwe oprogramowanie w sposób szczegółowy pod kątem biznesowym i technicznym.
d)Współpraca przy procesie naprawy usterek oprogramowania – polega na zmianie kodu, którego działanie doprowadziło do niechcianych rezultatów - np. do zachowania systemu niezgodnie z wymaganiami biznesowymi lub do błędów. Efektem naprawy usterek jest zmienienie oprogramowania w sposób, który skutkuje jego działaniem zgodnie z wymaganiami biznesowymi.
e)Tworzenie (wykonania) i analizy dokumentacji technicznej opracowanego systemu
· Tworzenie dokumentacji technicznej polega na opisaniu słownym szczegółów technicznych dotyczących działania kodu oprogramowania, np. uzasadnieniu przyjętych w kodzie założeń, uzasadnieniu wyboru technologii (np. przetwarzanie danych w przeglądarce, zamiast w backendzie, ze względu na szybkość działania) w celach informacyjnych dla użytkownika końcowego lub innych programistów, którzy będą wykorzystywali dane oprogramowanie. Efektem tworzenia dokumentacji technicznej jest dokument w formacie .md, .pdf, .doc, lub innym w zależności od preferencji, który stanowi część wdrożenia oprogramowania.
·Analiza dokumentacji technicznej polega na zapoznaniu się z istniejącą dokumentacją oprogramowania, np. z dokumentacją zewnętrznego systemu, z którym planowana jest w oprogramowaniu wymiana danych. Zapoznanie się z dokumentacją jest niezbędną częścią tworzenia oprogramowania, gdyż stanowi ona część wymagań biznesowych, na podstawie których ma powstać dane oprogramowanie. Efektem zapoznania się z dokumentacją techniczną jest oprogramowanie zgodne ze specyfikacją.
2)Świadczone przez Wnioskodawcę usługi, polegające na: przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...), tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...), wdrażaniu i testowaniu oprogramowania, naprawie wykrytych usterek, wykonaniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. Tak zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny (...), w odpowiedzi na wniosek Wnioskodawcy z 5.1.2022 r. o dokonanie klasyfikacji usług wg PKWiU 2015. Usługi te nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania. Polegają w głównej mierze, co wynika z ww. precyzyjnego opisu, na pisaniu kodu, a nie na doradztwie.
3)Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością usługową w myśli art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
4)Wnioskodawca nie pełni funkcji prezesa, bądź innej funkcji w podmiocie na rzecz którego świadczy usługi, o których mowa we wniosku, jak również Wnioskodawca nie jest wspólnikiem, udziałowcem, akcjonariuszem podmiotu na rzecz którego świadczy usługi opisane we wniosku.
Pytanie
1)Czy Wnioskodawca może przychody uzyskane w 2022 roku z tytułu świadczenia usług współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegających na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, opodatkować stawką ryczałtu 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.?
2)Czy Wnioskodawca może przychody uzyskane w 2022 roku z tytułu świadczenia usług polegających na:
a)przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...),
b)tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...),
c)współpracy przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania,
d)współpracy przy procesie naprawy usterek oprogramowania,
e)tworzeniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu,
sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”, opodatkować stawką ryczałtu 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.?
Pani stanowisko w sprawie
Ad 1.
Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskane przez niego w 2022 roku z tytułu świadczenia usług współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegających na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, są opodatkowane stawką ryczałtu 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 u.z.p.d., ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, (…)”.
Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 u.z.p.d., podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 u.z.p.d.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 u.z.p.d., opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)uchylony
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)– e) uchylony
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6)(uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 u.z.p.d., jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.z.p.d., sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika (…) do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Po analizie powyższego, Wnioskodawca wskazuje, iż spełnia wszystkie warunki pozwalające na opodatkowanie uzyskiwanych przez niego przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, albowiem:
-prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą,
-w terminie złożył pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
-w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 u.z.p.d.,
-przychód Wnioskodawcę w 2021 roku nie przekroczył limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d. działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4.9.2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Według art. 4 ust. 4 u.z.p.d. ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została ustalona w art. 12 ust. 1 u.z.p.d.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Według art. 12 ust. 3 u.z.p.d., jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Słowo „związany” oznacza „mający związek, coś wspólnego z kimś, z czymś” (www.sjp.pl). Zatem usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Zgodnie z objaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), wersja z 25 marca 2019 r., grupowanie PKWiU 62.01.11.0 obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:
-projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
-projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
-projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
-wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.
Grupowanie PKWiU 62.01.11.0 nie obejmuje:
-usług związanych z projektowaniem i rozwojem stron internetowych oferowanych w pakiecie z usługą hostingu, sklasyfikowanych w 63.11.13.0,
-usług związanych z projektowaniem i rozwojem aplikacji oferowanych w pakiecie z usługą hostingu i bieżącym zarządzaniem aplikacją, sklasyfikowanych w 63.11.19.0,
-usług związanych z projektowaniem i rozwojem baz danych oferowanych w pakiecie z bieżącym zarządzaniem zasobami danych, sklasyfikowanych w 63.11.19.0.
Wnioskodawca świadczy usługi współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegające na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania, które mieszczą się grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, jak to potwierdził Urząd Statystyczny.
W ocenie Wnioskodawcy wszystkie wymienione wyżej usługi są usługami związanymi z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). W konsekwencji, przychody uzyskane z tytułu świadczenia tych usług podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.
Ad 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskane przez Wnioskodawcę w 2022 roku z tytułu świadczenia usług polegających na:
a)przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładaniu ich na jeżyk technologii (...),
b)tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...),
c)współpraca przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania,
d)współpraca przy procesie naprawy usterek oprogramowania,
e)tworzeniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu,
sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”, są opodatkowane stawką ryczałtu 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.
W odniesieniu do odpowiedzi na pytanie nr 2 zachowuje aktualność wywód prawny przedstawiony wyżej w części odnoszącej się do pytania nr 1, dotyczący ogólnych warunków i zasad opodatkowania podatkiem ryczałtowym, dlatego Wnioskodawca nie powtarza go w tym miejscu.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d., przychody z działalności usługowej, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8, są opodatkowane ryczałtem w stawce 8,5%. Zatem, przychody z tytułu świadczenia usług innych niż wymienione w ustawie jako opodatkowane stawkami wyższymi lub niższymi są opodatkowane ryczałtem 8,5%.
Wnioskodawca uzyskał opinię Urzędu Statystycznego, iż świadczone przez niego usługi, polegające na:
-przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładaniu ich na język technologii (...),
-tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...),
-wdrażaniu i testowaniu oprogramowania,
-naprawie wykrytych usterek oprogramowania,
-wykonaniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu
mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.
Zgodnie z objaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) klasa 62.02. obejmuje usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki. Klasa ta nie obejmuje:
-usług związanych z doradztwem połączonych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (strona internetowa, baza danych, określona aplikacja, sieć itp.), sklasyfikowanych w 62.01.1.,
-usług związanych z doradztwem w zakresie strategii przedsiębiorstw, takich jak: doradztwo dotyczące rozwoju strategii handlu elektronicznego, sklasyfikowanych w 70.22.11.0.
W klasie 62.02 można wyróżnić następujące grupowania:
-62.02.10.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego,
-62.02.20.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego,
-62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.
Zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone przez niego, polegające na:
-przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładaniu ich na jeżyk technologii (...),
-tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...),
-tworzeniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu,
stanowią usługi, o których mowa w grupowaniu 62.02.20.0, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem w stawce 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit.b) u.z.p.d.
Wnioskodawca uważa, że świadczone przez niego usługi, polegające na :
-współpracy przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania,
-współpracy przy procesie naprawy usterek oprogramowania,
stanowią usługi, o których mowa w grupowaniu 62.02.30.0, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem w stawce 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit.b) u.z.p.d.
Wszystkie wymienione wyżej usługi świadczone przez Wnioskodawcę są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) i dlatego przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia tych usług podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylona
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
4. – 7. (uchylony).
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
• 12 % przychodów ze świadczenia usług:
a) związanych z wydawaniem:
-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
-oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Z kolei, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Wyjaśnić też należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto należy zauważyć, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywania czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym kwalifikacji tej dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy, od 2018 roku prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, która jest związana z oprogramowaniem. Od 2022 roku przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie o wyborze ryczałtu zostało przez Panią złożone z zachowaniem ustawowego terminu, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy, a przychód w 2021 r. nie przekroczył 2 000 000 euro.
Na tle tak przedstawionego opisu sprawy, w pierwszej kolejności ma Pani wątpliwości dotyczące stawki ryczałtu dla usługi sklasyfikowanej wg PKWiU w grupowaniu 62.01.11.0.
W odniesieniu do powyższego, zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem czy dodawaniem nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym, usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.
Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
W przedstawionym opisie sprawy wskazała Pani, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegających na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku należy stwierdzić, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług współpracy z programistami przy programowaniu systemów biznesowych w językach (...), polegających na pisaniu, modyfikowaniu, rozbudowie, tworzeniu oprogramowania oraz dokumentacji oprogramowania, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12% – określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Ponadto, ma Pani wątpliwości dotyczące stawki ryczałtu dla usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.
Z tak przedstawionego opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi polegające na:
a)przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...),
b)tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...),
c)współpracy przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania,
d)współpracy przy procesie naprawy usterek oprogramowania,
e)tworzeniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu,
które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z dnia 3 lipca 2023 r., wskazała Pani, że usługi te nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Polegają w głównej mierze na pisaniu kodu a nie na doradztwie.
Analiza wykonywanych przez Panią czynności, które zostały szczegółowo opisane we wniosku i jego uzupełnieniu, sklasyfikowanych do PKWiU 62.02 prowadzi do wniosku, że czynności te, jeśli faktycznie nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednakże, skoro – jak wskazała Pani we wniosku – nie prowadzi Pani dodatkowej ewidencji przychodów, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – wszystkie osiągane przez Panią przychody są opodatkowane 12 % stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit b tej ustawy.
Ponownie wskazać bowiem należy na art. 12 ust. 3 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku należy stwierdzić, że przychody uzyskane w 2022 roku z tytułu świadczenia usług polegających na:
a)przeprowadzaniu analizy wymagań biznesowych systemów informatycznych i przekładanie ich na język technologii (...),
b)tworzeniu integracji oprogramowania innych systemów z systemem (...),
c)współpracy przy wdrażaniu i testowaniu oprogramowania,
d)współpracy przy procesie naprawy usterek oprogramowania,
e)tworzeniu i analizie dokumentacji technicznej opracowanego systemu,
sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 12% na podstawie art. 12 ust. 3 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, Pani stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż przez Panią wskazane.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right