Wyrok SN z dnia 11 maja 2023 r., sygn. II NSNc 64/23
1. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych, wysokość szkody ustala się na podstawie cenników stosowanych przez zakład ubezpieczeń, a w sytuacji gdy rolnik dokonuje odbudowy lub remontu budynku, na podstawie kosztorysu wystawionego przez podmiot podejmujący się naprawczych robót budowlanych.
2. W kontekście odszkodowań, stopień zużycia technicznego budynku, który obniżał jego wartość już w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia, ma znaczenie dla ustalenia wysokości odszkodowania.
3. Suma ubezpieczenia ustalona w umowie stanowi jedynie górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela i tylko w tym aspekcie ma znaczenie dla odszkodowania.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Elżbieta Karska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Sadowski
Jarosław Wołodkiewicz (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa G. Z. przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej w W. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 11 maja 2023 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Rzecznika Finansowego od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 26 kwietnia 2018 r., sygn. II Ca 153/18:
1. oddala skargę nadzwyczajną;
2. zasądza od Rzecznika Finansowego na rzecz Towarzystwu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej w W. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Pozwem z dnia 5 grudnia 2016 r. powód G. Z. , wniósł o zasądzenie od pozwanego Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. w W. kwoty 31.855,78 zł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia 21 listopada 2016 r. do dnia zapłaty oraz kosztów postępowania.
Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie od powoda na jej rzecz kosztów postępowania.
Wyrokiem z dnia 25 października 2017 r. Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej w sprawie I C 596/16 oddalił powództwo i rozstrzygnął o kosztach postępowania.
Sąd Rejonowy ustalił, że powód G. Z. zawarł z pozwanym T. S.A. w W. umowę obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.