Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.277.2023.1.JMS
1. Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace realizowane w ramach Projektów B+R opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT? 2. Czy Koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy CIT? 3. Czy Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ustawy CIT wysokość wynagrodzeń Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności związane są bezpośrednio z działalnością B+R i Projektami B+R? 4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb określenia kosztów zatrudnienia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT należy rozumieć czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, tj. bez uwzględnienia 13/39 urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Y Sp. z o.o. (dalej: „Y” lub „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podmiotem wchodzących w skład międzynarodowej grupy Q (dalej: „Grupa Q”), która specjalizuję się w produkcji szklanych i metalowych opakowań do napojów. Podmioty wchodzące w skład pionu Y (dalej: „Y” lub „Grupa Y”) są odpowiedzialne za produkcję podzespołów w maszynach szklarskich, w szczególności dla zakładów szklarskich wchodzących w skład Grupy Q. Grupa Q posiada zakłady w (…).
Y jest zaangażowane w różnorodne projekty dotyczące zarówno nowych, jak i istniejących fabryk szkła, doskonaląc swoje know-how dzięki realizacji projektów (…). Ponadto, Y zaspokaja potrzeby nowoczesnego przemysłu szklarskiego poprzez ciągły rozwój nowych procesów i związanych z nimi technologii, urządzeń i systemów produkcyjnych oraz pełną gamę urządzeń do automatyzacji i kontroli jakości. (…).
Tym samym, jednym z głównych celów Grupy Y jest stałe rozwijanie swoich możliwości produkcyjnych poprzez dążenie do opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych, które udoskonalane są własnym sumptem. Grupa Y osiąga stały rozwój poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (dalej: „B+R”), które przekładają się na opracowywanie i wdrażanie nowych technologii oraz procesów produkcyjnych do poszczególnych zakładów produkcyjnych Grupy Q w (…). Wnioskodawca jest kluczowym podmiotem, który prowadzi w Grupie Y prace B+R zakrojone na szeroką skalę, które stanowią jedną z aktywności Spółki. Niniejszy wniosek w całości dotyczy działalności B+R wykonywanej obecnie oraz w przyszłości przez Spółkę.
Wnioskodawca realizuje działalność rozwojową w głównej mierze poprzez dwa wyspecjalizowane działy, tj. Dział Technologii i Warsztat z udziałem pracowników działu technologii i operatorów maszyn (dalej: „Operatorzy”).
Wnioskodawca podkreśla, że każdy etap procesu formowania szkła wymaga skrupulatnej dbałości o szczegóły i że nawet niewielkie różnice w technikach wytwarzania i ich zastosowaniu mogą mieć ogromny wpływ na ogólną wydajność produkcji. Inżynierowie Spółki dążą do polepszania jakości opakowań szklanych dzięki czemu zapewniony jest stały rozwój produktywności i coraz wyższa jakość na wszystkich etapach procesu produkcyjnego podmiotów wchodzących w skład Grupy Q. Dzięki powyższemu Grupa Q a tym samym Wnioskodawca są w czołówce rozwoju branży, jednocześnie dążąc do dostarczania klientom najbardziej wydajnych i kompletnych rozwiązań.
Działania podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy, którzy są zaangażowani w działalność B+R, każdorazowo ukierunkowane są na nowe odkrycia (poszerzanie zasobów posiadanej wiedzy), mają określony cel i są zaplanowane do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Ponadto, mają i będą miały twórczy charakter, są prowadzone w sposób systematyczny (prowadzone są w zaplanowany sposób, ich przebieg jest dokumentowany i ewidencjonowane są koszty z nimi związane), a efekty tych działań mają indywidualny i innowacyjny (co najmniej w skali Spółki lub Grupy Q) charakter (dalej: „Projekty B+R”).
Wnioskodawca wskazuje na to, że wyżej opisana działalność nie sprowadza się jedynie do rutynowej pracy, a każdorazowo wykazuje cechy twórczości, kreatywności i nowatorskości.
W ramach Projektów B+R spółka nie identyfikuje i nie kwalifikuje projektów o charakterze rutynowym lub wprowadzających jedynie okresowe zmiany, nie wymagające zaangażowania intelektualnego pracowników Spółki w zmiany do produktów, procesów lub usług w wyniku, w których nie dochodzi do postępu technologicznego i poszerzenia zasobów wiedzy Y. Każdy z projektów zaliczonych do Projektów B+R związany jest z koniecznością kreatywnej pracy pracowników Spółki, jego rezultat nie jest możliwy do przewidzenia na etapie jego planowania, a jego wyniki poszerzają zasób wiedzy poszczególnych pracowników B+R jak również całej Grupy Q i mogą być wy korzystane w innych jednostkach wchodzących w skład Grupy. Tym samym, prowadzone prace B+R zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednim środowisku testowym. Finalnie, każdy zakończony sukcesem Projekt B+R, skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego (ulepszonego), autorskiego rozwiązania, które faktycznie wpływa na możliwości produkcyjne, procesowe lub usługowe Wnioskodawcy.
Bezpośrednim skutkiem realizacji Projektów B+R jest opracowywanie oraz dostarczanie nowych rozwiązań wpływających bezpośrednio na poprawę charakterystyk i parametrów oferowanych przez Spółkę produktów. Jednocześnie uzyskiwana jest poprawa funkcjonalności wykorzystywanych maszyn i urządzeń Wnioskodawcy. Kumulatywnie, prowadzone prace B+R wpływają na zdolności produkcyjne Spółki a tym samym szeroko pojętej Grupy Q, jej pozycję na rynku - poprzez opracowywanie i wprowadzanie nowocześniejszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań produktowo/procesowych, możliwość zdobywania nowych kontrahentów oraz wpływ produkcji na wskaźniki środowiskowe - z uwagi na fakt, że jednym z założeń Grupy Q jest zrównoważony rozwój.
Opis działalności badawczo-rozwojowej Spółki.
Prace prowadzone przez Spółkę w ramach Projektów B+R można podzielić na następujące obszary:
I. Obszar 1 - Optymalizacja produkcji.
W ramach tego obszaru Projektów B+R, pracownicy B+R Wnioskodawcy prowadzą kompleksowe prace rozwojowe, których głównym celem jest zidentyfikowanie, opracowania i wdrożenie usprawnień w procesie produkcyjnym Spółki, które w sposób wymierny wpływają na jej wydajność oraz jakość.
Sugestie do wprowadzenia określonej innowacji, co do zasady, mogą pochodzić zarówno od pracowników Warsztatu, Operatorów, Specjalisty ds. optymalizacji i rozwoju, jak również od Technologów. W ramach codziennej działalności Spółki ww. pracownicy dążą do stałego usprawniania zachodzących na produkcji procesów. W tym celu, prowadzony jest przykładowo tzw. zeszyt zmian technologicznych (dalej: „Zeszyt Zmian Technologicznych”), w którym każdy pracownik Spółki może umieścić swoją sugestię co do wprowadzenia określonego usprawnienia lub potrzeby optymalizacji określonego procesu produkcyjnego. Każdorazowo przed rozpoczęciem prac rozwojowych Dział Technologiczny analizuje zaproponowane wprowadzenie udoskonaleń.
Co do zasady, w ramach Optymalizacji produkcji dochodzi do stworzenia nowego lub ulepszenia obecnie istniejącego oprzyrządowania, tj. elementów mocujących bez których nie ma możliwości wyprodukowania części (dalej: „Oprzyrządowanie”), ponadto Spółka odpowiada również za napisanie lub udoskonalanie programów (…) do maszyn CNC (dalej: „Programy”).
Proces zaprojektowania oraz następnie wytworzenia Oprzyrządowania i Programów oraz wdrożenia jest każdorazowo unikatowy. Wiąże się on bowiem z przygotowaniem odrębnego, zindywidualizowanego projektu, przeprowadzeniem procesu tworzenia oraz wykonaniem stosownych testów i prób, aż do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Jednocześnie, Spółka podkreśla, że nie wszystkie prace polegające na opracowaniu zmodyfikowanego Oprzyrządowania, z wykorzystaniem wcześniejszych opracowań, noszą znamiona prac twórczych i też nie one są przedmiotem niniejszego wniosku.
Tym samym, w celu optymalizacji i obniżenia kosztów produkcji, Spółka realizuje i realizować będzie w przyszłości wszelkie usprawnienia, podążać wraz z rozwojem najnowszych narzędzi i technologii obróbczych oraz starać się jak najbardziej zautomatyzować proces produkcji poprzez zaprojektowanie i wykonanie:
- mocowań do obróbki mechanicznej (…),
- przyrządów kontrolnych,
- innych, trudnych do wylistowania, niecodziennych elementów i przyrządów służących do produkcji.
Standardowy przebieg Optymalizacji produkcji można przedstawić w następujący sposób:
1. W pierwszej kolejności konieczne jest zidentyfikowanie potrzeby optymalizacyjnej. W tym celu Dział Technologii wraz z Kierownikiem Warsztatu prowadzą analizę procesu produkcyjnego w celu ustalenia, w którym miejscu możliwe jest wprowadzenie usprawnienia. Analiza jest prowadzona pod kątem zidentyfikowania elementów produkcji, które mogłyby zostać zrealizowane w sposób bardziej efektywny pod kątem czasu produkcji, przepustowości, jakości, odpadowości i energochłonności.
2. Każde uzasadnione usprawnienie zostaje wprowadzone do Zeszytu Technologicznego.
3. Konieczność opracowania usprawnienia może również wynikać z czynników zewnętrznych, np. z informacji, że w najbliższym czasie przyjęte do realizacji zostanie duże zamówienie, które nie mogłoby zostać w pełni zrealizowane przy obecnym stanie przepustowości produkcji.
4. Po zidentyfikowaniu określonego wąskiego gardła na produkcji, Dział Technologii wraz z Kierownikiem Warsztatu uzgadniają przebieg prac projektowych w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ciągłość standardowej produkcji.
5. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie kompleksowych prac projektowych w celu osiągnięcia założonego usprawnienia. Najczęściej związane to jest z zaprojektowaniem nowych lub udoskonaleniem obecnie wykorzystywanych elementów mocujących/pozycjonujących/programów (…), narzędzi skrawających lub narzędzi specjalnych. Każdorazowo prace te toczą się w następujący sposób (dopuszczalne są drobne zmiany harmonogramu i metodologii prac):
a. Ustalenie procesu - pierwszym krokiem realizacji prac rozwojowych jest ustalenie przebiegu prac w tym analiza rysunków technicznych, pod kątem wprowadzenia określonych zmian.
b. Wykonanie dokumentacji technicznej dla Oprzyrządowania i/lub Programów czy też innowacji innego rodzaju - jeśli rysunek/dokument techniczny należy do spółki matki (Y), konieczne jest przesłanie informacji o zmianę rysunku do centrali wraz z informacją jak tej zmiany dokonać, jeśli rysunek jest własnością Spółki, wówczas zmiany są wprowadzane bezpośredniego przez danego Technologa. Finalnie, w ramach tego podetapu powstaje nowy, bądź ulepszony rysunek techniczny, który jest podstawą do wprowadzenia usprawnienia na produkcji.
c. Kolejnym krokiem jest uruchomienie zlecenia produkcyjnego, czyli zlecenia na wytworzenie we własnym zakresie opracowanego Oprzyrządowania. Istnieją również sytuację, w których Oprzyrządowanie jest nabywane od dostawcy zewnętrznego - niemniej zawsze na podstawie dokładnych wytycznych Spółki. Niezależnie od dostawcy Wnioskodawca posiada własną dokumentację wewnętrzną z badaniami czy planowane do wytworzenia Oprzyrządowanie osiągnie zalecane parametry usprawnienia.
d. Weryfikacja koncepcji i założeń - podczas tego podetapu dokonywana jest weryfikacja przyjętych założeń oraz danych wejściowych pod kątem osiągniecia, bądź też nie zakładanych rezultatów. Każde usprawnienie i nowość w omawianym zakresie posiada tzw. kartę prototypową, a poszczególne testy jakości prowadzone są według przyjętej procedury. Często zdarza się również tak, że Technolog odpowiedzialny za dane usprawnienie jest obecny przy obrabiarce podczas pierwszego jej uruchomienia/ wdrożenia/prototypowej produkcji w celu oceny poprawności funkcjonowania opracowanej innowacji czy to w postaci Oprzyrządowania czy też Programów. W efekcie „przechodzi” cały proces produkcji od A do Z, analizując poprawność funkcjonowania na każdym jego etapie.
e. Końcowym krokiem jest przeprowadzenie kontroli jakości. Podczas tego etapu może się okazać, że przy przykładowej testowej produkcji danej części, która została wytworzona w oparciu o nowe lub udoskonalone Oprzyrządowanie i/lub Programy skuteczność wynosi 50% (procent skuteczności może się wahać, sukces można określić jeśli wadliwe produkty stanowią mniej niż 5%) - czyli, że 15 elementów zostało wykonanych poprawnie, natomiast pozostałe 15 posiada widoczne wady produkcyjne. Wówczas konieczne jest rozpoczęcie całego przedstawionego procesu od początku, lub zaniechanie dalszych prac jeśli wprowadzenie określonego usprawnienia okaże się zbyt skomplikowane bądź czasochłonne bądź kapitałochłonne bądź niemożliwe do wykonania ze względów technicznych.
f. Zakończenie projektu - jeśli projekt okaże się być sukcesem, wówczas dane usprawnienie zostaje włączone do procesu produkcyjnego na stałe. W przypadku nieosiągnięcia zakładanych rezultatów projekt zostaje porzucony. Mogą się zdarzać sytuację, w których po pewnym czasie, porzucony projekt zostanie wznowiony z uwagi na znalezienie nowego rozwiązania dla przedstawionego w nim zagadnienia. (nowa koncepcja, nowe narzędzia, nowe urządzenia).
W ostatnim czasie Spółka zrealizowała przykładowo następujące Projekty B+R w zakresie Optymalizacji produkcji:
1. (…) - wykonanie części na maszynie (…) w dwóch mocowaniach, pominięcie obrabiarek konwencjonalnych;
2. (…) - frezowanie (…), zamiast frezowania pojedynczych sztuk na maszynie 3 osiowej;
3. (…) - połączenie dwóch operacji w jedną, wykonywanie dwóch sztuk na raz na maszynie(…).
Tym samym, w ramach Optymalizacji produkcji, Spółka prowadzi szereg Projektów B+R, których głównym celem jest opracowanie nowego lub ulepszonego Oprzyrządowania i/lub Programów, które w sposób wymierny przekładają się na udoskonalanie produkcji poprzez, przykładowo:
- skrócenie jej czasu,
- poprawa jakości produkowanych części,
- umożliwienie produkowania wcześniej niemożliwych do wytworzenie wyrobów,
- zmniejszenie kapitałochłonności i energochłonności,
- zmniejszenie odpadowości.
Kumulatywnie, powyższe wpływa na konkurencyjność oraz innowacyjność Wnioskodawcy.
II. Obszar 2 - Uruchomienie nowej produkcji.
W ramach Uruchomienia nowej produkcji Spółka realizuję projekty od momentu otrzymania zapytania ofertowego, aż po wdrożenie nowego/ulepszonego elementu konstrukcyjnego/ wyrobu do produkcji seryjnej.
Projekty B+R w ramach tej kategorii prac realizowane są w następujący sposób.
1. W pierwszej kolejności Wnioskodawca dostaje zapytanie ofertowe na wyprodukowanie określonego elementu konstrukcyjnego/wyrobu od spółki matki z Grupy Y. Na tym etapie Wnioskodawca musi konkurować z innymi dostawcami, z uwagi na fakt, że Y posiada szeroką bazę dostawców w krajach o zdecydowanie niższym koszcie wytworzenia.
2. Następnie, Spółka odsyła ofertę wraz z ceną i terminem realizacji. W tym celu, konieczne jest przeanalizowanie obecnych zdolności produkcyjnych Spółki oraz zidentyfikowanie wąskich gardeł, jak również zapotrzebowania na potencjalne usprawnienia.
3. W przypadku wyboru oferty Wnioskodawcy, Spółka przechodzi do realizacji zamówienia, a tym samym do realizacji Projektu B+R związanego z Uruchomieniem nowej produkcji. Przed rozpoczęciem produkcji, Wnioskodawca otrzymuje od spółki matki dokumentację techniczną (rysunek techniczny), który ze względu na bardzo skomplikowany i niepowtarzalny charakter musi niemal każdorazowo być obrobiony pod kątem specyficznych wymagań technicznych zakładu produkcyjnego Spółki (wykonanie szkiców pomocniczych umożliwiających prostą interpretację w procesie produkcji).
4. Dysponując zleceniem na realizację zamówienia i obrobionym rysunkiem technicznym (wraz ze wszystkimi niezbędnymi szkicami pomocniczymi) Wnioskodawca, opierając się na swoim dotychczasowym doświadczeniu projektuje, wytwarza i/lub modyfikuje/dostosowuje Oprzyrządowanie, Programy i inne narzędzia produkcyjne (prace prowadzone są w sposób tożsamy jak w przypadku Projektów B+R mieszących się w obszarze Optymalizacja produkcji). W wyniku takiej działalności Spółki powstaje prototyp nowego wyrobu.
5. Zdarza się, że założenia dokumentacji technicznej otrzymanej od spółki matki nie są spełnione dla wyrobu wytwarzanego po raz pierwszy. Tym samym, jeżeli nowy wyrób nie spełnia stawianych wymagań prace w Dziale Technologicznym są kontynuowane, a próby wykonywane są po raz kolejny do momentu aż wyrób osiąga odpowiednie cechy, właściwości i parametry, które zostaną potwierdzone poprzez odpowiednie testy jakości.
6. Kolejnym etapem prac projektowych, w przypadku osiągnięcia założonych parametrów, jest odbiór wyrobu przez spółkę matkę z Y w celu jego weryfikacji. Zdarza się, że po odbiorze nowy wyrób zwracany jest do Spółki w celu wprowadzenia określonych zmian i modyfikacji, które wymagają przeprowadzenia całego przedstawionego procesu od początku.
7. Ostatnim etapem jest wdrożenie nowego wyrobu do produkcji seryjnej Wnioskodawcy.
8. Wnioskodawca podkreśla, że każdorazowo nowe wyroby są wytworzone w innowacyjny sposób, jak również są unikalne z uwagi na stopień specjalizacji jaka jest wymagana do ich opracowania. Zdarza się, że dany nowy wyrób jest customizowany/dostosowywany pod konkretnego, jednostkowego odbiorcę - klienta Grupy Y, najczęściej hutę szkła z Grupy Q.
W ramach Projektów B+R w Obszarze 2, za nowy/ulepszony element konstrukcji/wyrób Spółka uznaje:
1. Nowy typ wyrobu o całkowicie nowej konstrukcji, który nie był dotychczas produkowany zarówno przez Spółkę, jak i przez inne podmioty wchodzące w skład Grupy Y.
2. Nowy typ wyrobu, który charakteryzuje się nowym/ulepszonym składem chemicznym, materiałem/surowcem, nową/ulepszoną obróbką cieplną, nowymi/ulepszonymi właściwościami mechanicznymi, nową/ulepszoną strukturą, nową ulepszaną konstrukcją czy nowymi/ulepszonymi wymaganiami jakościowymi.
3. Udoskonalony typ wyrobu/elementu konstrukcji, który był już wytwarzany przez Spółkę, ale który ze względu na dodatkowe wymagania danego zamówienia takich jak: modyfikacja dokumentacji technicznej, dodanie określonych funkcjonalności lub/i specyficznych właściwości, wymaga ponownej adaptacji technologicznej do możliwości technicznych zakładu produkcyjnego Spółki.
Tym samym w ramach Uruchomienia nowej produkcji, Spółka prowadzi szereg Projektów B+R, których głównym celem jest umożliwienie wyprodukowania nowego/ulepszonego wyrobu/elementu konstrukcji z czym może się wielokrotnie wiązać konieczność zaprojektowania i wytworzenie nowego/ulepszonego Oprzyrządowania. W efekcie powyższego dochodzi do innowacji w postaci:
- wytworzenia nowego lub ulepszonego wyrobu/elementu konstrukcji,
- udoskonalenia procesu produkcyjnego,
- skrócenia czasu produkcji,
- zmniejszenia liczby produkowanych wadliwych części.
III. Obszar 3 – Prototypy.
W odróżnieniu od poprzednich kategorii Projektów B+R Prototypy charakteryzują się tym, że Spółka wraz ze spółką matką z Y prowadzi etap konsultacji nad nowym wyrobem. Polega to na tym, że wspólnie z przedstawicielami spółki matki, pracownicy Wnioskodawcy analizują możliwość wykonania danego nowego wyrobu/elementu konstrukcji. Pracownicy Spółki, przekazują propozycję zmian rysunków, wymiarów oraz innych parametrów wyrobu/elementu konstrukcji. Po uwzględnieniu (całości lub tylko części modyfikacji) spółka matka przesyła zapytanie ofertowe na wykonanie nowego wyrobu. Od tego momentu prace realizowane są w sposób tożsamy jak w ramach Obszaru 2 - Uruchomienie nowej produkcji.
Prace w ramach Prototypów charakteryzują się najwyższym stopniem innowacyjności, a tym samym wymagają udziału najlepszych specjalistów Technologów Spółki oraz przedstawicieli Grupy Y.
Reasumując, typowy Projekt B+R w zakresie Obszarów 1,2 i 3 obejmuję następujące grupy czynności (każdorazowo część z nich lub wszystkie):
- otrzymanie zapytania ofertowego / zidentyfikowanie zapotrzebowania wewnętrznego Spółki oraz wstępna analiza możliwości wykonania i wdrożenia (jeżeli to konieczne) Oprzyrządowania do produkcji i programu (…);
- opracowanie koncepcji (założenia wykonania i wdrożenia Oprzyrządowania, Programów z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania symulującego pracę oraz przygotowanie wstępnych rysunków/projektów);
- projektowanie konstrukcji Oprzyrządowania, Programów wraz z wykonaniem dokumentacji technicznej, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, takiego jak(…);
- weryfikacja konstrukcji Oprzyrządowania i założeń Programów;
- bieżące monitorowanie działania Oprzyrządowania, Programów podczas produkcji pod kątem wprowadzenia nowych innowacyjnych zmian;
- natychmiastowa pomoc w przypadku awarii technicznych w innowacyjnych lub znacząco ulepszonych procesach produkcyjnych;
- regularny przegląd procesów produkcyjnych z technicznego punktu widzenia w celu ich dalszego ulepszania i optymalizacji (zwiększenie udziału produkcji lub oszczędności kosztów);
- określenie zapotrzebowania na materiały niezbędne do wykonania Oprzyrządowania oraz ich zamówienie;
- wykonanie Oprzyrządowania, Programów na podstawie opracowanej konstrukcji i rysunków;
- próby/testy/korekty celem osiągnięcia zgodności Oprzyrządowania i Programów ze wstępnymi założeniami;
- nadzór nad uruchomieniem i testowaniem nowego lub zmodyfikowanego Oprzyrządowania, Programów oraz stałe ulepszanie systemów i parametrów procesowych;
- następnie w ramach unowocześnionego, ulepszonego procesu produkcji dokonywana jest wstępna produkcja i dostosowywane są wszystkie parametry produkcyjne, tj. prędkość skrawania, posuwy, czasy jednostkowe;
- pomoc w stałej optymalizacji procesów produkcyjnych Grupy Y.
IV. Obszar 4 - Usprawnienia funkcjonowania.
W ramach tego obszaru, pracownicy Spółki dążą do opracowania nowych/ulepszonych procedur, które w sposób wymierny wpływają na procesy zachodzące u Wnioskodawcy. Zaliczyć do nich można Projekty B+R z w zakresie wdrożenia metody efektywnego szkolenia pracowników mające na celu rozszerzanie chęci i umiejętności dostrzegania potencjalnych źródeł rozwoju Spółki. Drugim ważnym elementem wpływającym na ciągłe poszukiwanie produktów kwalifikujących się do badań i rozwoju jest udoskonalanie wdrożonego przed laty (…). Jasno określone cele norm pozwalają w sukcesywny sposób rozwijać funkcjonowanie Spółki.
Zarządzanie i wsparcie działalności B+R.
W ramach Spółki zatrudnione są osoby, które są odpowiedzialne za zarządzanie i nadzorowanie projektów B+R (dalej: „Kierownicy B+R”).
Do standardowych obowiązków Kierowników B+R należy:
- planowanie i zarządzanie pracą podległych komórek organizacyjnych Spółki i/lub poszczególnych pracowników;
- delegowanie zadań do konkretnych osób wraz z formułowaniem oczekiwań względem efektów końcowych;
- nadzorowanie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (zleconych bezpośrednio od danego Kierownika B+R);
- prowadzenie komunikacji pomiędzy pracownikami B+R Spółki a innymi podmiotami z Grupy Y i/lub Grupy Q;
- odbiór wyników prac B+R.
Poza Kierownikami B+R w Spółce są zatrudnione osoby, które wykonują szerokopojęte działania administracyjne i biurowe, które w odpowiedniej części ich czasu poświęcane są na działalność pomocniczą dla pracowników B+R oraz Projektów B+R (dalej: „Pracownicy Wspierający B+R”). Przykładowo, w skład takich czynności wchodzą:
- przygotowywanie kalkulacji kosztów związanych z przeprowadzeniem danego projektu badawczo-rozwojowego;
- przygotowanie dokumentacji podsumowującej przeprowadzony projekt badawczo-rozwojowy dla celów podatkowych/ewidencyjnych;
- wsparcie z zakresu prawa, księgowości czy rachunkowości w obrębie prowadzonego projektu badawczo-rozwojowego.
Powyższe działania Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R nie są pracami stricte badawczymi czy też rozwojowymi, natomiast bez ich udziału nie byłoby możliwość przeprowadzanie konkretnego Projektu B+R. Odpowiednie nadzorowanie oraz wsparcie głównej działalności B+R jest kluczowe pod kątem jej organizacji oraz wykonalności.
Na potrzeby prowadzenia działalności B+R, pracownicy Działu Technologii wykonują w czasie swojej pracy również czynności obejmujące procesowanie dokumentacji wymaganej wewnętrznymi procedurami w Spółce, wraz z tworzeniem raportów z projektów i zarządzanie projektami, które stanowią integralny i nierozłączny element dla poprawnego procesowania Projektów B+R.
Koszty zaliczane na rzecz działalności badawczo-rozwojowej.
Spółka w ramach prowadzonych Projektów B+R zalicza i zamierza zaliczać następujące wydatki (dalej, łącznie jako: „Koszty B+R”):
1. Wynagrodzenia przeznaczone dla pracowników biorących udział w realizacji Projektów B+R posiadających specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie. W skład kosztów pracowniczych wskazanych we wniosku wchodzą:
- wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę/zlecenia/o dzieło, w tym: wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, premie, bonusy i nagrody;
- koszty ubezpieczenia społecznego (składki ZUS, bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych);
- koszty podróży służbowych - wydatki związane z odbyciem podróży służbowych (takie jak wydatki na delegacje, bilety, diety);
- wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
- benefity: ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie grupowe, karta sportowa, dodatki takie jak np. bilety do kina/teatru dla pracownika. Spółka zaznacza, iż benefity mogą się zmieniać na przestrzeni lat i Spółka w ramach wniosku wskazuje na najbardziej typowe dodatki funkcjonujące w praktyce obrotu gospodarczego. Benefity co do zasady stanowią przychód pracowników (wyjątkiem może być ubezpieczenie medyczne w części dotyczącej świadczeń niewynikających z kodeksu pracy) - dalej, łącznie: „Koszty Pracownicze B+R”.
2. Koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, w jakiej są wykorzystywane w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Wnioskodawca ma zamiar dokonywać odpisów amortyzacyjnych m.in. od niezbędnego oprogramowania, sprzętu komputerowego czy też sprzętu elektronicznego jak również specjalistycznych maszyn takich jak frezarki, tokarki, szlifierki czy urządzenia pomiarowe - dalej: „Koszty Amortyzacji B+R”.
3. Koszty materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R, w tym m.in. energia elektryczna, woda, gaz, koszty materiałów biurowych dla pracowników, koszty surowców (stali) użytej do produkcji nowego Oprzyrządowania - dalej: „Koszty Materiałów B+R”.
4. Koszt nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności specjalistycznych narzędzi, oprzyrządowania (jeżeli nie było ono produkowane przez Wnioskodawcę) oraz narzędzi pomiarowych - dalej: „Koszt Sprzętu Specjalistycznego”.
5. Koszt nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w postaci m.in. badania rentgenowskiego i chemicznego materiałów wykorzystywanych w ramach Projektów B+R – dalej (…).
Zagadnienia ogólne.
Wskazane wydatki kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej były i będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego, którego odliczenie dotyczyło, dotyczy, bądź będzie dotyczyć.
Wnioskodawca ponosi koszty realizowanych prac badawczo-rozwojowych ze środków własnych, będących przedmiotem zapytań, które nie były i nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie.
W przypadku wydatków związanych z realizacją Projektów B+R, które zostały bądź zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, Spółka nie zalicza i nie będzie zaliczać ich do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy CIT.
Ponoszone wydatki Spółka planuje odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy CIT w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.
Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych. Jeżeli w przyszłości osiągnie przychody z ww. źródła, w stosunku do nich nie skorzysta z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Wszystkie wymienione we wniosku czynności wraz z ich etapami, wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów B+R, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe, były, są i będą działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wyżej wymienione działania i czynności nie stanowiły, nie stanowią i nie będą stanowić:
a. rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych czy też procesowych,
b. czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług, po zakończeniu już prac B+R,
c. produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,
d. czynności serwisowych,
e. innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo- rozwojowych.
Wnioskodawca nie zamierza uznać za prace B+R prac i czynności wskazanych w ww. puntach. Gdyby jednak nastąpiło to w przyszłości, Spółka jest i będzie w stanie wykazać ich bezpośredni związek z pracami badawczo-rozwojowymi w ramach konkretnego etapu tych prac w ramach danego Projektu B+R.
Działalność będąca przedmiotem Wniosku nie obejmuje badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm., dalej: „ustawa PSWN”).
Przedstawiona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie realizacji Projektów B+R obejmuje działalność polegającą na pracach rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 PSWN, tj. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Ze względu na dynamikę i szeroki zakres rynku, jak również ścisłą ochronę własności intelektualnej konkurentów Grupy Q, Wnioskodawca nie jest w stanie ocenić, czy innowacyjne rozwiązania opracowywane przez Spółkę można uznać za całkowicie niedostępne na rynku. W ramach Projektów B+R, będących przedmiotem wniosku, Spółka w sposób systematyczny opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty (procesy) niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u niej funkcjonujących, a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o unikalnym/indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).
Działalność będąca przedmiotem wniosku nie ma i nie będzie miała charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany. Prace o takim charakterze zostały i zostaną wyłączone z Projektów B+R.
Działalność Spółki w zakresie Projektów B+R polegała, polega i będzie polegać na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany maja charakter ulepszeń.
Pracownicy Wnioskodawcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, realizujący Projekty B+R, będące przedmiotem wniosku, poza Projektami B+R realizują także inne projekty, które nie kwalifikują się jako Projekty B+R. Wnioskodawca zamierza rozliczyć jako koszty kwalifikowane wyłącznie tę część wynagrodzeń, która przypada na czas poświęcony na faktyczne wykonywanie zadań w ramach Projektów B+R.
Będące przedmiotem zapytania wydatki na wynagrodzenia pracowników pozostających w ramach stosunku pracy oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) stanowią po ich stronie należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm., dalej: „ustawa PIT”).
W przypadku wystąpienia ewentualnie: nagród, dodatków, w tym również (jeżeli wystąpią) premii itp. składników wynagrodzenia pracownika, stanowiły, stanowią i będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z Projektami B+R Spółki. Składniki te nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika.
Spółka wykorzystywała, wykorzystuje i będzie wykorzystywać środki trwałe, o których mowa we wniosku do realizacji Projektów B+R oraz zamierza w związku z powyższym zaliczyć do kosztów kwalifikowanych odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 ustawy CIT w części w jakiej były, są i będą wykorzystywane w realizacji Projektów B+R.
Materiały, będące przedmiotem pytania Wnioskodawcy, wykorzystywane były, są i będą bezpośrednio w ramach Projektów B+R będących przedmiotem wniosku.
Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia w ramach ulgi B+R wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy CIT koszty na realizację Projektów B+R, które zamierza odliczać w ramach ulgi B+R.
Ponadto, Wnioskodawca potwierdza, że:
- nie prowadzi działalności na terenie specjalne strefy ekonomicznej,
- nie prowadzi działalności w oparciu o decyzję o wsparciu.
Pytania
1. Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace realizowane w ramach Projektów B+R opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT?
2. Czy Koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy CIT?
3. Czy Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ustawy CIT wysokość wynagrodzeń Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności związane są bezpośrednio z działalnością B+R i Projektami B+R?
4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb określenia kosztów zatrudnienia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT należy rozumieć czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, tj. bez uwzględnienia urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności?
Państwa stanowisko w sprawie
1. Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Wnioskodawcę prace realizowane w ramach Projektów B+R opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT.
2. Zdaniem Wnioskodawcy, Koszty B+R Projektów B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy CIT.
3. Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ustawy CIT wysokość wynagrodzeń Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności związane są bezpośrednio z działalnością B+R i Projektami B+R.
4. Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb określenia kosztów zatrudnienia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT rozumie czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, tj. bez uwzględnienia urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności.
Uzasadnienie:
Ad 1.
Za działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT, uznaje się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy CIT, badania naukowe oznaczają:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Za prace rozwojowe w myśl z art. 4a pkt 28 ustawy CIT należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedz i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Mając na względzie definicję z art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT w zw. z art. 4 ust 3 ustawy PWSN, wyróżnia się 4 główne kryteria działalności badawczo-rozwojowej:
1) twórczość,
2) systematyczność,
3) zwiększenie zasobów wiedzy oraz
4) wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W krajach OECD powszechnie respektowanym dokumentem jest Podręcznik Frascati 2015, który zawiera zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności B+R (dalej: Podręcznik Frascati). Podręcznik Frascati zawiera definicję działalności B+R, jak również wskazuję główne kryteria, które świadczą o tym, że dana działalność, czy też dana czynność, ma charakter badawczo-rozwojowy. Zgodnie z pkt 2.13 Podręcznika Frascati, wyróżnia się 5 podstawowych kryteriów umożliwiających identyfikację działalności B+R. Działalność taka musi być:
1) Nowatorska - oznacza to, że jest ukierunkowana na nowe odkrycia. W sektorze przedsiębiorstw należy ocenić potencjalny walor nowatorskości projektów B+R w porównaniu z istniejącymi zasobami wiedzy w przemyśle. Działalność B+R w ramach projektu musi prowadzić do wyników, które są nowe dla przedsiębiorstwa i nie są jeszcze wykorzystywane w danej branży. Działalność nowatorska umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów w obrębie przedsiębiorstwa.
2) Twórcza - czyli wzbogaca istniejące wiedzę, a efektem projektu B+R muszą być nowe koncepcję lub pomysł. Wymaga kreatywnego wkładu badacza (pracownika przedsiębiorstwa) i nie może to być rutynowe wprowadzanie zmian w produktach lub procesach.
3) Nieprzewidywalna - oznacza to, że nie można ocenić a priori końcowego rezultatu projektu, w tym poświęconego na jego przeprowadzenie czasu.
4) Metodyczna - jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie, jak również rejestruję się jej przebieg.
5) Możliwa do przeniesienia lub odtworzenia - prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone. Dają możliwość transferu zdobytej wiedzy, zapewniając jej wykorzystanie i umożliwiając innym badaczom odtworzenie wyników w ramach własnej działalności B+R.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace B+R w ramach Projektów B+R wpisują się we wszystkie przedstawione powyżej kryteria, tj. zarówno z ustawy CIT i PWSN, jak i Podręcznika Frascati.
Działalność badawczo-rozwojowa Y w zakresie Obszarów 1, 2, 3 i 4 jest bowiem:
Nowatorska - Spółka pozyskuje i wykorzystuje nową wiedzę do stworzenia nowych i ulepszonych produktów i procesów. Działalność ta opiera się na oryginalnych koncepcjach w zakresie rozwoju produktów i procesów.
Każdorazowo w ramach Projektów B+R działalności Spółki miała na celu wykorzystywanie posiadanej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań wcześniej w Spółce nie zaobserwowanych. Działalność Spółki realizowana w zakresie przedstawionych Obszarów polegała na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzanych produktów oraz prowadzonych procesów produkcyjnych. Podejmowane czynności w ramach Projektów B+R wymagały indywidualnego podejścia i nie stanowiły działań rutynowych czy mechanicznych.
Twórcza - o twórczym charakterze działalności możemy mówić wtedy, gdy dany podmiot tworzy innowacyjne rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika, a rezultat działalności powinien być odpowiednio ustalony i mieć charakter indywidualny i oryginalny.
Działalności Spółki w zakresie Projektów B+R jest oparta na oryginalnych konstrukcjach nowych/ulepszonych produktów/procesów. Ta cześć działalności B+R jest w szczególności przejawem pracy twórczej pracowników Działu Technologii i Warsztatu. W wyniku działalności ww. działów, powstają przykładowo nowe lub ulepszone Oprzyrządowanie i/lub Programy, które wpływają na udoskonalanie funkcjonowania parku maszynowego Spółki, a tym samym na jakość i wydajność całego procesu produkcyjnego. Finalnie, umożliwione zostaje wyprodukowanie nowych lub ulepszonych elementów konstrukcji, jak również uzyskanie lepszego, wydajniejszego procesu produkcji.
Kolejnym przejawem pracy twórczej pracowników Spółki jest opracowywanie i wdrażanie przyrządów kontrolnych (lub innych ciężkich do zdefiniowania usprawnień/narzędzi) wykorzystywanych do działalności produkcyjnej. Prowadzą one do zwiększenia funkcjonalności tych maszyn. Zdaniem Wnioskodawcy, taka działalność ma walor działalności rozwojowej, ponieważ opracowywanie i wdrażanie ww. usprawnień wymaga innowacyjnego, kreatywnego i twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „usprawnienia” oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Finalnie, musi ono prowadzić do udoskonalenia procesu produkcji.
W celu realizacji Projektów B+R Spółka zatrudnia i będzie zatrudniać na podstawie umów o pracę wysokiej klasy specjalistów. Każdorazowo zakres aktywności tych osób miał charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która ma prowadzić do powstania danego rozwiązania i końcowo nowego/ulepszonego produktu/procesu.
Tym samym, projektowanie nowych/ulepszonych produktów, opracowywanie nowych/ulepszonych narzędzi, jak również udoskonalanie procesów wymaga od Wnioskodawcy innowacyjnego podejścia, wykorzystania specjalistycznej wiedzy technicznej oraz doświadczenia i know-how. Działalność Spółki w tym zakresie jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach - jest to więc działalność twórcza, wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania.
Nieprzewidywalna - działalności Spółki w ramach Projektów B+R realizowana jest w warunkach niepewności technologicznej. Spółka nie ma pewności co do ostatecznego wyniku projektów realizowanych w ramach Projektów B+R - w celu osiągnięcia planowanych rezultatów musi m.in. podjąć się rozwiązania danego problemu badawczego/wyzwania technologicznego np. w zakresie opracowania rysunku technologicznego, stworzenie karty prototypowej, zweryfikowani przyjętych poprzez wykonanie próbnej produkcji z opracowanym we własnym zakresie Oprzyrządowaniem i/lub Programów poprzez walidację i testową produkcję - dopiero te działania podejmowane w ramach Projektów B+R mogą przyczynić się do wyeliminowania niepewności o charakterze technicznym czy też technologicznym w danym projekcie.
Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wielokrotnie zdarzyło się, że pierwotnie przyjęte założenia co do opracowania i wdrożenia danego Oprzyrządowania/Programu lub innego rodzaju usprawnienia, nie sprawdziło się na etapie fazy testowania (testowej produkcji), w wyniku czego konieczne było rozpoczęcie całego procesu twórczego od początku, bądź też zaniechano dalszych prac z względu na czynniki takie jak: zbyt duża kapitałochłonność, czasochłonność lub uznanie, że projekt jest niemożliwy do wdrożenia ze względów technicznych.
Metodyczna- jest prowadzona w sposób zaplanowany i ciągły, posiada swój budżet i zaalokowane zasoby.
Projekty B+R, są prowadzone przez Spółkę zorganizowany, a więc metodyczny. Spółka prowadzi działania B+R w oparciu o wypracowany, przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego schemat postępowania. Potrzeba przeprowadzenia danego Projektu B+R najczęściej kreowana jest albo poprzez samodzielne zidentyfikowanie konieczności wprowadzenia danego usprawnienia lub poprzez zapytanie ofertowe wewnątrzgrupowe, które następnie na poziomie operacyjno-technicznym jest realizowane przez pracowników Spółki.
Praca odbywa się w określony, zaplanowany sposób, w określonych zespołach, które jednak ze sobą stale kooperują w celu maksymalizacji efektywności oraz utrzymania ciągu produkcyjnego.
Ponadto, Projekty B+R są co do zasady realizowane przy współpracy z osobami z innych działów, nie stricte badawczo-rozwojowych Spółki, głównie z Pracownikami Wspierającymi B+R i Kierownikami B+R.
Należy również podkreślić, że Spółka w sposób kompleksowy ewidencjonuję przebieg Projektów B+R od ich najwcześniejszych etapów, tj. np. od zgłoszenia potrzeby udoskonalenia w „Zeszycie Zmian Technologicznych” poprzez stworzenie karty prototypowej. Metoda ta funkcjonuje u Wnioskodawcy od lat, przyczyniając się do wprowadzenia szeregu usprawnień i unowocześnień procesu produkcyjnego.
Tym samym, aktywności w ramach Projektów B+R są ewidencjonowane w postaci wewnętrznej dokumentacji projektowej. Wobec tego, działalność ta prowadzona jest w sposób zaplanowany, metodyczny oraz systematyczny. Spółka ewidencjonuje i będzie ewidencjonować czas pracy poświęcony na działania rozwojowe w odniesieniu do ogólnego czasu pracy danego pracownika w danym miesiącu.
Biorąc pod uwagę, że praca wykonywana w ramach Projektów B+R odbywa się według określonej metodyki, a więc ma charakter zaplanowany i metodyczny, w niniejszej sprawie działalność Spółki będzie miała charakter systematyczny.
Możliwa do przeniesienia lub odtworzenia - wszystkie efekty działalności pracowników w ramach Projektów B+R są możliwe do odtworzenia, zwłaszcza w ramach podmiotów wchodzących w skład Grupy Y.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, działania podejmowane przez pracowników Spółki w ramach Projektów B+R ukierunkowane są na nowe odkrycia i wykorzystywanie istniejących zasobów wiedzy oraz ich poszerzanie dla celów rozwijania oferty produktowej poprzez opracowywanie nowych bądź ulepszonych produktów i rozwiązań. Realizowane prace badawczo- rozwojowe mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prace prowadzone w ramach Projektów B+R, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednich środowiskach testowych. Ponadto należy zauważyć, że wykonywane przez specjalistów Spółki zadania nie mają charakteru rutynowego, niepociągającego za sobą postępu technologicznego. Każdy z projektów realizowanych w ramach Prac B+R, który został zakończony sukcesem skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania. Z kolei doświadczenie nabyte przez Spółkę przy realizacji projektów, które zostały przerwane ze względu na niecelowość lub niemożność późniejszego wdrożenia, wykorzystywane jest przez Spółkę do przyszłych prac projektowych. Działalność ta, prowadzona jest w Spółce w sposób systematyczny. Wyniki prowadzonych Projektów B+R są również szeroko rozpowszechniane, poprzez wdrożenie ich na produkcji lub wykorzystanie w bieżącej pracy danego zakładu produkcyjnego.
Całościowo, podobne stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w niniejszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”) z dnia 17 stycznia 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.809.2022.2.AN, w której DKIS potwierdził następujące stanowisko wnioskodawcy:
„Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy opisana przez Spółkę w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym Działalność B+R (na którą składają się przede wszystkim następujące opisane obszary: Obszar B+R - Wytworzenie Wyrobu; Obszar B+R - Produkcja Oprzyrządowania, Form, Oprogramowania; Obszar B+R - Kontrola jakości nowych rozwiązań; Obszar B+R - Nowe technologie, materiały, surowce i systemy produkcyjne; Obszar B+R - Nabycie wiedzy; Obszar B+R - Pierwsza partia produkcyjna, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym aktualnie i wcześniej tj. od 2020 r., a w konsekwencji Spółka ma w roku 2020, 2021, 2022 i w przyszłości prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisanej w art. 18d ustawy o CIT.”
Podsumowując, mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter prac realizowanych w ramach Projektów B+R w Spółce wyczerpuje opisane w ustawie CIT kryteria kwalifikacji działalności Spółki do obszaru B+R, a tym samym stanowią one działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT.
Ad 2.
Koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią i będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy CIT.
Ustawodawca w art. 18d ust. 2 pkt 1a (winno być: pkt 1) ustawy CIT wskazał, że kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Stosownie natomiast do art. 18d ust. 5 ustawy CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Natomiast w myśl art. 18d ust. 8 ustawy CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 ustawy CIT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r. za koszty kwalifikowane uznaje się min.:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu; 2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 3 ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d ust. 3k ustawy CIT, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się. Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 13 (art. 15 ust. 12 ustawy CIT).
Natomiast, w rozumieniu z art. 15 ust. 4d ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Zgodnie z art. 15 ust. 4h ustawy CIT, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone
- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;
- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
- W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.
W świetle wyżej przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy CIT;
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 ustawy CIT;
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy CIT, Wnioskodawca wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie CIT;
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie;
- Wnioskodawca w roku podatkowym, za który ma być zastosowana ulga badawczo-rozwojowa, nie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a u
- ustawy CIT oraz nie zamierza z niego skorzystać w latach kolejnych.
Odnosząc przytoczone przepisy oraz wynikające z nich obowiązki do stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego oraz sytuacji Wnioskodawcy, należy uznać, iż Y spełnia wszystkie przedstawione wymagania. Koszty B+R są związane z Projektami B+R, a tym samym z działalnością badawczo-rozwojową. Koszty B+R stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu. Ponadto, jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca dokumentuje Koszty B+R Projektów B+R w prowadzonej ewidencji, jak również zamierza prowadzić taką ewidencję w przyszłości. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.
Koszty Pracownicze B+R.
Wnioskodawca kwalifikuję i zamierza kwalifikować na rzecz ulgi badawczo-rozwojowej następujące koszty pracownicze:
- wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę/zlecenia/o dzieło, w tym: wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, premie, bonusy i nagrody;
- koszty ubezpieczenia społecznego (składki ZUS, bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych);
- koszty podróży służbowych - wydatki związane z odbyciem podróży służbowych (takie jak wydatki na delegacje, bilety, diety);
- wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
- benefity: ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie grupowe, karta sportowa, dodatki takie jak np. bilety do kina dla pracownika. Spółka zaznacza, iż benefity mogą się zmieniać na przestrzeni lat i Spółka w ramach wniosku wskazuje na najbardziej typowe dodatki funkcjonujące w praktyce obrotu gospodarczego. Benefity co do zasady stanowią przychód pracowników (wyjątkiem może być ubezpieczenie medyczne w części dotyczącej świadczeń niewynikających z kodeksu pracy).
W tym zakresie Wnioskodawca pragnie zauważyć, że prawo do uznania wynagrodzenia Pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe wynika z literalnego brzmienia przepisów, art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy CIT.
Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na wynagrodzenia Pracowników biorących udział w realizacji prac badawczo-rozwojowych została wielokrotnie potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w:
- interpretacji Indywidualnej z dnia 17 czerwca 2020 r., sygn.0111‑KDIB1‑3.4010.116.2020.2.IM (w zakresie możliwości kwalifikowania należności wymienionych w art. 12 ust 1 ustawy PIT): „Reasumując, należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: „składki na ubezpieczenie społeczne”, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek, przysługujące Pracownikom, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację prac B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy tych Pracowników w danym miesiącu, stanowią dla Spółki koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Oddziału w ramach stosowania ulgi na prace badawczo rozwojowe - jest prawidłowe”.
- interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2022 r. sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.677.2021.3.IM (w zakresie możliwości kwalifikowania kosztów związanych z PPK):
„Uwzględniając powyższe należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.
Należy dodatkowo zaznaczyć, że w odniesieniu do części składki do PPK sfinansowanej przez pracownika, należy mieć na uwadze, że nie podlega ona odrębnemu (dodatkowemu) zaliczeniu do kosztów kwalifikowanych, gdyż składka taka nie została wymieniona w zamkniętym katalogu wydatków kwalifikowanych działalności B+R zawartym w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p. W tym przypadku pracownik finansuje część składki do PPK z własnych środków, pochodzących z wynagrodzenia. Obowiązek potrącenia z wynagrodzenia składek do PPK finansowanych przez tzw. uczestnika PPK, wynika wprost z art. 27 ust. 9 ustawy o PPK, który wskazuje, że wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Jako koszt kwalifikowany w takim przypadku należy uznać jedynie wynagrodzenia (należności), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., z których po opodatkowaniu pracownik finansuje swoją część składki do PPK. Zatem, wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, Spółka może uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”
Koszt Amortyzacji B+R.
Wnioskodawca odlicza i zamierza odliczać koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, w jakiej są wykorzystywane w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Wnioskodawca ma zamiar dokonywać odpisów amortyzacyjnych m.in. od niezbędnego oprogramowania, sprzętu komputerowego czy też sprzętu elektronicznego oraz specjalistycznych maszyn takich jak: (…).
Zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od sprzętu i narzędzi wykorzystywanych wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych, do kosztów kwalifikowanych, wynika wprost z przepisów ustawy CIT. To samo tyczy się środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które są tylko częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych. W takim wypadku kosztem kwalifikowanym będzie tylko część wydzielona procentowo, na podstawie czasu użytkowania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej na rzecz prac badawczo-rozwojowych.
Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć m.in. interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2022 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.562.2021.2.BM:
„Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo- rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W świetle powyższego, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., w części w jakiej są wykorzystywane do działalności B+R”.
Koszt Materiałów B+R.
Wnioskodawca kwalifikuję i zamierza kwalifikować koszt materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R, w tym m.in. energia elektryczna, woda, gaz, koszty materiałów biurowych dla pracowników, koszty surowców (…). Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych wynikają z literalnego brzmienia przepisów ustawy CIT, iż za koszt kwalifikowany uznaję się „nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową”.
Na potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy, poniżej przedstawione zostało stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawione w interpretacji Indywidualnej z 17 stycznia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.809.2022.2.AN:
„Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa (niebędące rozpoznane/zaewidencjonowane jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne):
- materiały i surowce (m.in. koszty materiałów do wytworzenia wyrobów/oprzyrządowania i do ich modernizacji) nabywane od podmiotów powiązanych oraz podmiotów niepowiązanych;
- wyposażenie wykorzystywane przez Pracowników B+R: wydatki na nabycie wyposażenia Działów B+R niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania (m.in. meble, krzesła, szafki, blaty, regały, półki, pojemniki, itp. oraz wydatki na nabycie akcesoriów/części zamiennych do urządzeń wykorzystanych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz wydatki na narzędzia produkcyjne (m.in. palety, chwytaki polersko-szlifierskie, stoły lub szczęki obróbcze, proste wiertła skrawające, młotki) od podmiotów powiązanych oraz podmiotów niepowiązanych;
- komponenty (półprodukty), wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej Spółki nabywane od podmiotów powiązanych oraz podmiotów niepowiązanych;
- niezbędne do realizacji prac z zakresu Działalności B+R.
Tym samym, analizując wskazane we wniosku wydatki na nabycie materiałów, surowców oraz wyposażenia, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową stwierdzić należy, że mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 7, dotyczące ustalenia, czy wskazane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym koszty materiałów i surowców, wyposażenia, półproduktów (komponentów) - ponoszone przez Spółkę w ramach działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym aktualnie i wcześniej tj. od 2020 r., i w tym zakresie Spółka ma w roku 2020, 2021, 2022 i w przyszłości prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisanej w art. 18d ustawy o CIT, jest prawidłowe.
Z powyższych względów, wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R, w tym m.in. energia elektryczna, koszt materiałów biurowych dla Pracowników stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy CIT”.
Koszt Sprzętu Specjalistycznego.
Wnioskodawca kwalifikuję i zamierza kwalifikować Koszt Sprzętu Specjalistycznego bezpośrednio wykorzystywanego na rzecz Projektów B+R.
Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych wynikają z literalnego brzmienia przepisów, iż za koszt kwalifikowany uznaję się „nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych”.
Tym samym, Spółka jest uprawniona do kwalifikowania kosztu nabycia m.in. urządzeń pomiarowych oraz drobnych narzędzi, które wykorzystywane są na rzecz działalności badawczo-rozwojowej.
Koszt Nabycia Usługi (…).
Wnioskodawca kwalifikuję i zamierza kwalifikować Koszt Nabycia Usługi (…) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w postaci m.in. badania rentgenowskiego i chemicznego materiałów wykorzystywanych w ramach Projektów B+R.
Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej do działań badawczo-rozwojowych wynika z literalnego brzmienia przepisów ustawy CIT, iż za koszt kwalifikowany uznaję się „odpłatne korzystanie z aparatury naukowo- badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4”.
Wnioskodawca nie ma zdolności do przeprowadzenia wszelkiego rodzaju badań materiałów wykorzystywanych w ramach Projektów B+R, głównie z uwagi na nie posiadanie wyspecjalizowanych urządzeń i aparatur, takich jak np. aparat rentgenowski. Tym samym, Spółka w ramach zlecenia badania materiałów zewnętrznemu kontrahentowi (nie będącego podmiotem powiązanym) nabywa usługę wykorzystania aparatury naukowo-badawczej.
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez niego Projekty B+R wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej przedstawioną w ustawie CIT. Tym samym realizacja projektów w ramach Obszarów 1-3 stanowi działalność B+R, wobec czego należy uznać, iż Koszt Nabycia Usługi ANB mający na celu zweryfikowanie parametrów materiałów wykorzystywanych na rzecz Projektów B+R, powinien stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 4a).
Podobne stanowisko można znaleźć przykładowo w interpretacji Indywidualnej DKIS z 27 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.258.2019.1.MO:
„Zdaniem Wnioskodawcy, nakłady poniesione na uzyskanie, w ramach zleceń dla zewnętrznych podmiotów niepowiązanych, wydruków 3D prototypów i próbek zmienionych w rezultacie prowadzonych badań elementów, stanowią nakłady na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej i jako takie stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 4 Ustawy o CIT. Termin „aparatura naukowo-badawcza” nie posiada definicji ustawowej w Ustawie o CIT, w konsekwencji czego należy rozumieć go w znaczeniu słownikowym, tj. jako aparaturę służącą zdefiniowanej w ustawy o CIT działalności badawczej (badaniom naukowym) i rozwojowej (...).
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że: (...) Natomiast, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. za koszty kwalifikowane objęte zakresem tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4a ustawy o CIT, Spółka może uznać - w myśl przywoływanych przepisów - koszty poniesione na nabycie usługi korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatków poniesionych w związku ze zlecaniem wydruków 3D firmie zewnętrznej.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy w kosztach kwalifikowanych określanych dla potrzeb art. 18d Ustawy o CIT Wnioskodawca może ująć, proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zysku Spółki i w ramach przewidzianych w Ustawy o CIT limitów, nakłady poniesione w opisanym stanie faktycznym w związku ze zlecaniem wydruków 3D firmie zewnętrznej jako nakłady na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej, w zakresie w jakim zamawianie takich wydruków jest związane z działalnością badawczo-rozwojową: (…), w stanie prawnym obowiązującym od początku 2018 r. - jest prawidłowe”
Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ponoszone przez Spółkę Koszty B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ustawy CIT, a tym samym Spółka będzie uprawniona do odliczenia ich od podstawy opodatkowania w związku z korzystaniem z tzw. ulgi B+R.
Ad 3.
Kierownicy B+R i Pracownicy Wspierający B+R.
W zakresie Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R, Spółka zaznacza, że zgodnie z Podręcznikiem Frascati, w celu zidentyfikowania i odróżnienia personelu B+R od ogółu personelu w jednostce statystycznej prowadzącej działalność B+R jako punkt odniesienia można wykorzystać następującą listę kluczowych zadań realizowanych przez personel B+R w związku z działalnością B+R:
- wykonywanie prac naukowo-technicznych na potrzeby projektów B+R (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów itd.);
- planowanie i kierowanie projektami B+R;
- przygotowywanie raportów cząstkowych i końcowych dla projektów B+R;
- bezpośrednia obsługa własna działalności B+R (np. obsługa systemów obliczeniowych (computing), biblioteczna czy dokumentacyjna);
- obsługa administracyjna projektów B+R w zakresie spraw finansowych i kadrowych
Dalej za Podręcznikiem Frascati, każda osoba podejmująca jedno lub kilka takich zadań wnosi swój wkład w wewnętrzną działalność B+R danej jednostki statystycznej i powinna zostać włączona do ogólnej liczby personelu B+R niezależnie od swojej funkcji (roli formalnej) czy statusu zatrudnienia w jednostce statystycznej.
Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, Kierownicy B+R i Pracownicy Wspierający B+R w zakresie w jakim wspierają/nadzorują, Projekty B+R, również mogą być rozumiani jako pracownicy wykonujący działalność badawczo-rozwojową.
Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć przykładowo w:
- interpretacji indywidulanej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lipca 2018 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.258.2018.1.MST, w której Organ podatkowy uznał, że wynagrodzenie za czynności takie jak kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi, zarządzanie personelem realizującym prace badawczo-rozwojowe, czy inne czynności kierownicze, będzie nadawało się do odliczenia przez spółkę na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT:
„Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, Pracownicy B+R, w ramach Działalności B+R, wykonują czynności niezbędne do realizowania Działalności B+R, takie jak:
- planowanie i kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi w aspekcie technicznym w Spółce,
- zarządzanie personelem realizującym prace badawczo-rozwojowe,
- czynności kierownicze, administracyjne i biurowe, w tym rekrutacja pracowników do Działalności B+R, poświęcone jedynie realizacji prac badawczo-rozwojowych i służące wyłącznie ich celom.
Zdaniem Wnioskodawcy, czynności o charakterze jak wymienione powyżej, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, zarówno pod względem formalnym, jak materialnym (tj. faktycznym) ze względu na to, że stanowią integralną i niezbędną część działalności badawczo-rozwojowej mającej na celu rozwój oprogramowania do stanu biznesowej sprawności. (...) Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do odliczenia całości Kosztów Zatrudnienia ponoszonych na rzecz Pracowników B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:
- w części dot. wynagrodzeń za czas urlopów i innych usprawiedliwionych nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe."
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 stycznia 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.829.2022.2.JG., w którym organ podzielił stanowisko wnioskodawcy iż: „(...) koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT, w zakresie w jakim nie zostaną mu zwrócone.”
- Wyroku Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/GI 1588/19, zgodnie z, którym wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia, jak również doradzanie w procesie B+R bez wątpienia wyczerpuje ustawowe kryterium „wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Sąd zgodził się z wnioskodawcą, że wynagrodzenia takich osób wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne mogą być uwzględniane w uldze B+R. Sąd wskazał, że: „(...) nie wyłącza z tej kategorii pracowników pełniących funkcje nadzorcze i kierownicze. Jeśli zatem ustawodawca w analizowanym obecnie aspekcie nie rozróżnia pracowników, którzy „własnoręcznie” realizują działalność B+R (np. własnoręcznie przeprowadzają symulacje komputerowe, czy własnoręcznie testują prototyp) od pracowników, którzy kontrolują, czy nadzorują te czynności oraz doradzają w tymże procesie - to interpretatorowi także tego czynić nie wolno”.
W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ustawy CIT wysokość wynagrodzeń Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności związane są bezpośrednio z działalnością B+R i Projektami B+R.
Ad 4.
Rozpatrywany termin „ogólny czas pracy” nie został zdefiniowany ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ani ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca wskazuję, że jeśli ustawodawca nie wskazał w danym akcie podatkowo-prawnym definicji legalnej pojęcia, które zostało zaczerpnięte z innej dziedziny prawa, wówczas należy respektować pojęcie przyjęte w tejże (innej) dziedzinie. Wobec czego, pojęcie niezdefiniowane w przepisach prawa podatkowego powinny być interpretowane na podstawie innych norm, zaliczanych do odrębnych od prawa podatkowego gałęzi prawa, regulujących te pojęcia.
Tym samym dla potrzeb prawidłowego ustalenia wysokości kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT, należy odwołać się do art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, z późn. zm., dalej: „Kodeks Pracy”).
Zgodnie z ww. art. 128 § 1 Kodeksu Pracy, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Jak wynika z powyższego przepisu, czasem pracy jest czas, w jakim pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę. Oznacza to, że nie może być czasem pracy czas, w którym pracownik jest poza dyspozycją pracodawcy. W związku z tym, urlop lub inna usprawiedliwiona nieobecność nie mogą być zaliczane do czasu, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, ponieważ w tym czasie, pracownik po prostu nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Spółki, art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, powinien być rozumiany jako przepis uprawniający Spółkę do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych i na tej podstawie odliczenia w ramach ulgi B+R tej części Kosztów Pracowniczych B+R oraz należnych od nich składek za dany miesiąc, która dotyczy realizacji Projektów B+R (tj. działalności badawczo-rozwojowej) przez danego pracownika w tym miesiącu w czasie w jakim pozostawał do dyspozycji pracodawcy - tj. w części proporcjonalnie odpowiadającej stosunkowi czasu poświęconego realizacji Projektów B+R do pozostawania do dyspozycji pracodawcy (tj. Spółki), czyli czasu nieobejmującego urlopu oraz innych usprawiedliwionych nieobecności.
Stanowisko Wnioskodawcy jest zgodne ze stanowiskiem wielokrotnie potwierdzonym w wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacjach indywidualnych:
- interpretacja indywidualna z 29 marca 2019 sygn. 0114‑KDIP2‑1.4010.59.2019.1.JS,
- interpretacja indywidualna z 22 maja 2019 r., sygn.0111‑KDIB1‑3.4010.115.2019.1.MO,
- interpretacja indywidualna z 16 grudnia 2019 r., sygn.0111‑KDIB1‑3.4010.449.2019.2.JKT,
- interpretacja indywidualna z 10 stycznia 2023 r. sygn.0111‑KDIB1‑3.4010.829.2022.2.JG.
W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka przez ogólny czas pracy dla potrzeb określenia Kosztów Zatrudnienia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT rozumiałaby czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, tj. Spółki, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad. 1
Zgodnie z art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi''. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania oznaczonego numerem 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).
Jak już wcześniej wskazano, prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W objaśnieniach dotyczących ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wskazano, że każda ulga w podatku dochodowym ma charakter wyjątkowy i stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Ulgi podatkowe z jednej strony zmniejszają obciążenia fiskalne podatnika, z drugiej zaś dochody sektora finansów publicznych. W konsekwencji, wszelkie przepisy prawa podatkowego, które dotyczą szeroko rozumianych preferencji podatkowych, należy wykładać ściśle.
Tym samym, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów B+R, spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zatem, Państwa stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe.
Ad. 2
Stosownie do art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
Art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością
Zgodnie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W myśl art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W myśl art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p.,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”),
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Tym samym, w myśl art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., do którego odnosi się przytoczony art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału /wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane(stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.p.).
Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.:
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenia i umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.
Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej/czasu przeznaczonego na wykonanie usługi w zakresie ww. działalności, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p., odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na realizacje prac badawczo-rozwojowych.
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.
Dlatego, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, część dotycząca wydatków na wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację Projektów B+R bez względu na to czy osoby te są w pełni dedykowane do działalności badawczo-rozwojowej czy tylko w części, przypadająca na ich absencję w pracy (m.in. z powodu choroby, opieki nad dzieckiem, innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego) wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiła kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.
Z wniosku wynika, że Spółka odlicza/planuje odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej także wpłaty na pracownicze plany kapitałowe. W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 46, dalej: „ustawa PPK”),
ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. a i d ustawy PPK, przez osoby zatrudnione należy rozumieć,
a) pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1309), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
d) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. a i d tej ustawy, przez podmiot zatrudniający należy rozumieć,
a) pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a, jeżeli posiada numer indentyfikacyjny.
d) zleceniodawcę - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. d, jeżeli posiada numer indentyfikacyjny.
W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK,
wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Uwzględniając powyższe należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R na podstawie art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p.
Zatem, uwzględniając powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, wskazać należy, że koszty wynagrodzeń za pracę Pracowników określone w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f., wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne ponoszone przez płatnika, mogą stanowić koszty kwalifikowane dla Wnioskodawcy, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.
Przechodząc do odpisów amortyzacyjnych, od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazać należy, że mogą one zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:
- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;
- nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;
- środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Tak więc, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Podsumowując, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym w niniejszym wniosku, tj. sprzęt komputerowy, sprzęt elektroniczny, jak również specjalistyczne maszyny: frezarki, tokarki, szlifierki czy urządzenia pomiarowe, stanowią koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.
Zatem Państwa stanowisko w tym zakresie, jest prawidłowe.
Przechodząc z kolei do kosztów materiałów i surowców wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R, wskazać należy, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa(red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Pojęciem surowców z pewnością objęte będą media, takie jak m.in. energia elektryczna, woda, gaz - wykorzystywane na potrzeby prac B+R. W związku z powyższym, koszty energii elektrycznej, wody czy gazu poniesione przez Spółkę, z własnych środków, na potrzeby prac B+R, mieszczą się w kategorii materiałów i surowców, które zaliczane są do kosztów kwalifikowanych.
Analizując ww. przepisy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, że ponoszone koszty nabycia materiałów i surowców wykorzystywanych do prac nad realizacją danego Projektu czy produkcji nowego Oprzyrządowania, w tym: stali, energii elektrycznej, wody, gazu lub materiałów biurowych dla pracowników stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d u.p.d.o.p.
Jak już wyżej wskazano w art. 18d ust. 2 pkt 4a u.p.d.o.p.,
nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
W tym miejscu wskazać należy, że u.p.d.o.p. nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej.
W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z brzmieniem art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.,
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ: – ten sam inny podmiot lub – małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;
Tak więc, koszty związane z nabyciem usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, także można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych z ww. artykułu.
Państwa stanowisko w tym zakresie jest zatem prawidłowe.
Ad. 3
Odnosząc się do pytania oznaczonego numerem 3, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ustawy o CIT, wynagrodzenia Kierowników B+R oraz Pracowników wspierających B+R, jako koszt kwalifikowany, tak jak już wyżej wskazano, koszty osobowe osób zaangażowanych bezpośrednio w prace badawczo-rozwojowe, mogą stanowić koszty kwalifikowane, jeżeli czas pracy tych osób jest czasem faktycznie poświęconym do prac nad realizacją Projektów. Zatem, kosztów kwalifikowanych nie stanowią wynagrodzenia przypadające na czas ich absencji w pracy z powodu choroby, urlopu lub innej nieobecności.
Mając na uwadze powyższe, Państwa stanowisko w tym zakresie jest zatem prawidłowe.
Ad. 4
Przechodząc z kolei do pytania oznaczonego numerem 4 we wniosku, należy odwołać się do terminu „ogólnego czasu pracy” który nie został zdefiniowany ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ani ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji, dla potrzeb prawidłowego ustalenia wysokości kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., w celu skorzystania z Ulgi B+R należy odwołać się do art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.). W myśl przywołanego artykułu, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Jak wynika z powyższego przepisu, czasem pracy jest czas, w jakim pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę. Oznacza to, że nie może być czasem pracy czas, w którym pracownik jest poza dyspozycją pracodawcy. W związku z tym, urlop lub inna usprawiedliwiona nieobecność nie mogą być zaliczane do czasu, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, ponieważ w tym czasie, pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb określenia kosztów zatrudnienia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, należy rozumieć czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, tj. bez uwzględniania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, jest prawidłowe.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:
- prowadzone przez Wnioskodawcę prace realizowane w ramach Projektów B+R, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, jest prawidłowe;
- koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT, jest prawidłowe;
- Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ustawy o CIT wysokość wynagrodzeń Kierowników B+R i Pracowników Wspierających B+R, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności związane są bezpośrednio z działalnością B+R, jest prawidłowe;
- Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb określenia kosztów zatrudnienia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, należy rozumieć czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, tj. bez uwzględniania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right