Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.331.2023.2.MN
Skutki podatkowe uczestnictwa w programie o charakterze motywacyjnym.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w programie o charakterze motywacyjnym. Wniosek został uzupełniony 27 czerwca 2023 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka X S.A. wprowadziła Program Motywacyjno-Lojalnościowy skierowany do wybranych osób zaangażowanych w rozwój projektu (...) (dalej „Program”), który dotyczył realizacji projektu (...) rozwijanego przez Y Sp. z o.o. X S.A. była w trakcie obowiązywania Programu wyłącznym udziałowcem Y Sp. z o.o.
Zgodnie z zasadami Programu, przeznaczony jest on dla osób, które przyczyniły się do realizacji i rozwoju projektu (...).
Wnioskodawca oraz Y Sp. z o.o. są związane umową o pracę, w ramach której Wnioskodawca świadczy pracę na rzecz Y Sp. z o.o. Uchwałą zarządu X S.A. Wnioskodawca został włączony do Programu Motywacyjno-Lojalnościowego, co zostało potwierdzone Umową z 7 października 2021 r. (dalej „Umowa”) zawartą pomiędzy Wnioskodawcą a X S.A.
Program przewiduje system premiowania, którego element stanowi przyznanie premii w postaci praw majątkowych stanowiących pochodne instrumenty finansowe („Akcje Fantomowe”). Uczestnicy Programu nabywają prawo do otrzymania kwoty pieniężnej, określonej jako iloczyn liczby przyznanych Akcji Fantomowych oraz ich wartości ustalonej w oparciu o wskaźnik finansowy. Otrzymanie określonej kwoty pieniężnej jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń, tj.:
•zbycia przez X S.A. całości lub części udziałów Y Sp. z o.o.,
•obniżenia kapitału zakładowego Y Sp. z o.o.,
•otrzymania przez X S.A. innego przysporzenia majątkowego z tytułu całości lub części udziałów Y Sp. z o.o.
Wnioskodawca zgodnie z Umową otrzymał odpłatnie 19 Akcji Fantomowych. Wnioskodawca przekazał na rachunek bankowy X S.A. kwotę 1 zł za każdą przyznaną Akcję Fantomową.
X S.A. sprzedał w roku 2022 całość udziałów Y Sp. z o.o., w związku z czym Wnioskodawca wystąpił do X S.A. z wnioskiem o rozliczenie Programu i wypłatę określonej Programem kwoty. Pod koniec 2022 r. Wnioskodawca otrzymał od X S.A. świadczenie pieniężne zgodnie z postanowieniami Programu.
W celu realizacji Programu Wnioskodawca zawarł z X S.A. umowy o uczestnictwo w Programie Akcji Fantomowych („Umowa”), na mocy której Wnioskodawca nabył Akcje fantomowe w ilości przewidzianej w Umowie. Umowa zawarta przez Wnioskodawcę nie jest powiązana bezpośrednio z umową o pracę, którą Wnioskodawca zawarł z Y Sp. z o.o.
Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy Y Sp. z o.o. – pracodawca Wnioskodawcy – nie ponosi żadnych koszów finansowych związanych z uczestnictwem Wnioskodawcy w Programie. Zgodnie z postanowieniami Programu i zawartą Umową Akcje Fantomowe nie stanowią akcji w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks Spółek Handlowych, nie są akcjami notowanymi na giełdzie i nie dają ich nabywcy żadnych praw udziałowych w stosunku do X S.A., a zatem posiadacz Akcji Fantomowych nie jest uważany za akcjonariusza spółki z tytułu posiadania Akcji Fantomowych. W szczególności Wnioskodawcy nie przysługuje z racji posiadania Akcji Fantomowych prawo głosu na Zgromadzeniu Wspólników.
Akcje Fantomowe przyznawane w ramach Programu, ze względu na założenia motywacyjne Programu, stanowią element nierozerwalnie związany z osobą uczestnika programu. Akcje Fantomowe są prawem niezbywalnym, nie stanowią przedmiotu obrotu, w tym odpłatnego lub nieodpłatnego zbycia, nie podlegają również dziedziczeniu. Natomiast dziedziczeniu podlega prawo przysługujące uczestnikowi Programu do żądania rozliczenia należnej kwoty zgodnie z postanowieniami Programu.
Pytanie
Czy w związku z otrzymaniem wypłaty gotówkowej w wyniku realizacji Programu, w wysokości określonej w oparciu o wartość Akcji Fantomowych, przychód powstanie w momencie otrzymania wypłaty gotówkowej i będzie stanowił przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 10 ust. 4 ww. ustawy?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wdrożeniem Programu, przyznaniem Akcji Fantomowych oraz realizacją praw wynikających z przyznanych Akcji Fantomowych, przychód podlegający opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy powstanie dopiero w momencie wypłaty przez X S.A (dalej „Spółka”) świadczenia pieniężnego na rzecz Wnioskodawcy z tytułu realizacji praw wynikających z Akcji Fantomowych.
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane zgodnie z Umową środki finansowe będą stanowiły przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy, tj. z zastosowaniem 19% stawki podatkowej.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 analizowanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16 oraz art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W świetle powyższego przepisu, zdaniem Wnioskodawcy, przychód nie powstanie w momencie przyznania Akcji Fantomowych, gdyż na tym etapie nie otrzymuje on jeszcze środków pieniężnych. Przyznanie Akcji Fantomowych stanowi jedynie zobowiązanie Spółki do wypłaty pieniężnego ekwiwalentu w przyszłości, którego wysokość na dzień przyznania nie jest jeszcze znana, uzależniona jest bowiem od okoliczności transakcyjnych oraz wskaźników finansowych, których wysokość będzie znana dopiero w przyszłości.
Wnioskodawca do określonego w Programie tzw. dnia realizacji praw z Akcji Fantomowych nie może zrealizować praw związanych z posiadaniem Akcji Fantomowych. Jak wskazano wyżej Akcje Fantomowe nie uprawniają do udziału w kapitale Spółki, Wnioskodawcy nie przysługują prawa korporacyjne i majątkowe, w szczególności Akcje Fantomowe nie dają prawa głosu, ani nie upoważniają do pobierania dywidendy ze Spółki. Prawa wynikające z Akcji Fantomowych nie podlegają dziedziczeniu.
Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji opisanej w stanie faktycznym wniosku przychód podlegający opodatkowaniu powstanie dopiero w momencie wypłaty przez Spółkę świadczenia pieniężnego na rzecz Wnioskodawcy, z tytułu realizacji praw wynikających z Akcji Fantomowych zgodnie z Umową i będzie on stanowić dla Uczestników przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten podlega na podstawie art. 30b ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu według stawki 19%.
Zdaniem Wnioskodawcy przychód uzyskany z realizacji praw wynikających z Akcji Fantomowych powinien zostać zaliczony do kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż: nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Z kolei według art. 17 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy, przychodami z kapitałów pieniężnych są m.in. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
Zgodnie z definicją ustawową określoną w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pochodnymi instrumentami finansowymi są instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, w tym m.in. wymienione w lit. c) tego przepisu – niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne.
Zgodnie z art. 3 pkt 28a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, instrumenty pochodne to: opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny lub wartości instrumentów finansowych, walut, stóp procentowych, rentowności, indeksów finansowych, wskaźników finansowych, towarów, zmian klimatycznych, stawek frachtowych, poziomów emisji, stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, a także innych aktywów, praw, zobowiązań, indeksów lub wskaźników (instrumentów bazowych) oraz instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego.
Nie ma wątpliwości, że charakterystyka akcji fantomowych pozwala na zakwalifikowanie ich jako pochodny instrument finansowy. Akcje fantomowe spełniają wszystkie podstawowe kryteria jakie są wymagane do takiej kwalifikacji, tj.:
‒wartość zależy od zmiany wartości instrumentu bazowego;
‒nabycie nie powoduje kosztów początkowych lub są one niskie;
‒rozliczenie nastąpi w przyszłości.
Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, Akcje Fantomowe należy zakwalifikować do kategorii „instrumentów pochodnych” w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 oraz art. 3 pkt 23a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z zasadami Programu wdrożonego przez Spółkę Wnioskodawca z tytułu posiadania Akcji Fantomowych jest uprawniony do uzyskania świadczenia, zaś Spółka jest zobowiązana do realizacji zobowiązania w określonym terminie i na określonych warunkach, tym samym Akcje Fantomowe posiadają wszystkie elementy charakterystyczne dla pochodnych instrumentów finansowych.
Akcje Fantomowe nabyte odpłatnie przez Wnioskodawcę stanowią w ocenie Wnioskodawcy instrumenty finansowe, o których mowa w art 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wypłata środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy dokonana w związku z realizacją przez Wnioskodawcę – zgodnie z Umową – praw wynikających z Akcji Fantomowych, której wysokość określona zostanie w oparciu o zmienne wskaźniki finansowe, stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający – zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy – opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej.
Uzyskane w roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, zgodnie z treścią art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik obowiązany jest wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał przychód podatkowy.
Zdaniem Wnioskodawcy uzyskane przez Wnioskodawcę środki pieniężne z tytułu realizacji Akcji fantomowych przyznanych w ramach Programu nie można uznać za przychody ze stosunku pracy określone w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem otrzymane przez podatnika wartości pieniężne albo faktycznie otrzymane świadczenia w naturze muszą pozostawać w związku z wypełnieniem przez pracownika obowiązków w ramach stosunku łączącego go z pracodawcą.
W przypadku opisanym w stanie faktycznym, zdaniem Wnioskodawcy, żaden z powyższych warunków nie został spełniony. Zdaniem Wnioskodawcy wynika to z następujących faktów:
‒nabycie prawa do uczestnictwa w Programie nie następuje w ramach stosunku pracy,
‒prawo uczestnictwa w Programie przyznaje inny pomiot, który nie jest pracodawcą uczestnika,
‒warunki uczestnictwa w Programie nie stanowią elementu umowy o pracę Pracownika ani nie są zapisane w dokumentach wewnętrznych pracodawcy,
‒wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę wypłat gotówkowych nie jest częścią oraz nie wpływa na wysokość wynagrodzenia ze stosunku pracy, jakie otrzymuje Wnioskodawca od pracodawcy,
‒warunkiem niezbędnym do otrzymania akcji nie jest fakt zatrudnienia w Y Sp. z o.o.,
‒pracodawca Wnioskodawcy nie ma wpływu na kształt Programu ani na liczbę przyznanych Wnioskodawcy Akcji Fantomowych,
‒wysokość przychodu uzyskanego w związku z Programem jest niezależna od zakresu i rodzaju obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy z Y Sp. z o.o.,
‒Y Sp. z o.o. – pracodawca Wnioskodawcy – nie ponosi ekonomicznego ciężaru partycypowania Wnioskodawcy w Programie.
Konsekwentnie zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania ani art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani art. 10 ust. 4 analizowanej ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasada powszechności opodatkowania
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) przewiduje zasadę powszechności opodatkowania (art. 9 ust. 1 ustawy).
Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada przy tym zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów. Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów.
Pojęcie przychodu
Ogólne określenie „przychodów” zawiera art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodami, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w ustawie, są:
otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.
Ustawodawca odróżnia przy tym przysporzenia, które mają charakter:
‒pieniężny – pieniądze i wartości pieniężne;
‒niepieniężny – świadczenia w naturze (otrzymane rzeczy lub prawa), nieodpłatne świadczenia inne niż świadczenia w naturze (otrzymane usługi lub świadczenia polegające na udostępnianiu rzeczy lub praw).
Zasady ustalania wartości świadczeń w naturze, innych nieodpłatnych świadczeń i świadczeń częściowo odpłatnych regulują przy tym art. 11 ust. 2-2c.
Źródła przychodów
Źródła przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1-9 ustawy. Katalog zawarty w tym przepisie ma charakter rozłączny. To oznacza, że dany przychód osoby fizycznej jest przypisywany tylko i wyłącznie do jednego określonego źródła przychodów. Aby prawidłowo zakwalifikować przychód do konkretnego źródła przychodów należy uwzględnić wszystkie okoliczności związane z jego powstaniem (uzyskaniem).
Źródłami przychodów są m.in.
•stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta(art. 10 ust. 1 pkt 1);
•kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7);
•inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9).
Ustawodawca przewidział również szczególną sytuację przypisania przychodu do odpowiedniego źródła. Zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy,
przychody z realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub z pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane w następstwie objęcia lub nabycia tych praw jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, są zaliczane do tego źródła przychodów, w ramach którego to świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie zostało uzyskane.
Przychody ze stosunku pracy
O tym, co jest przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, stanowi art. 12 ust. 1 ustawy.
Pojęcie przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy ma szerokie znaczenie. Obejmuje ono zarówno świadczenia pieniężne, jak i wartość świadczeń niepieniężnych, w tym świadczeń nieodpłatnych. Ustawodawca nie ogranicza omawianego pojęcia do wynagrodzenia za pracę, a wskazany przez niego katalog rodzajów przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych jest jedynie przykładowym wyliczeniem (świadczy o tym użyte sformułowanie „w szczególności”).
O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy także inna osoba, niezwiązana z pracodawcą. Istotne jest także to, czy istnieje związek prawny lub faktyczny danego świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy. Nie ma natomiast znaczenia, z jakiego źródła pracodawca pokrywa wypłatę danych świadczeń dla pracowników – czy pokrywa wypłatę tych świadczeń bezpośrednio ze środków własnych czy pośrednio poprzez zapewnienie wypłaty świadczeń ze źródeł bezpośrednio z pracodawcą niezwiązanych.
Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika (pracownika) powstaniem przysporzenia majątkowego, uzyskane bezpośrednio lub pośrednio od pracodawcy i mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Przychody z kapitałów pieniężnych
Do kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca zaliczył m.in.: przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10).
Ocena Pani sytuacji faktycznej na podstawie powołanych przepisów
Z przedstawionych we wniosku okoliczności faktycznych sprawy wynika, że:
•nabyła Pani Akcje Fantomowe za kwotę 1 zł za jedną akcję;
•Akcje Fantomowe są pochodnymi instrumentami finansowymi;
•Akcje Fantomowe nie stanowią akcji w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks Spółek Handlowych;
•Akcje Fantomowe nie dają Pani żadnych praw udziałowych w stosunku do spółki akcyjnej, od której Pani je nabyła;
•Akcje Fantomowe nie dają Pani prawa głosu;
•Akcje Fantomowesą prawem niezbywalnym, nie stanowią przedmiotu obrotu (w tym odpłatnego i nieodpłatnego zbycia), nie podlegają dziedziczeniu (dziedziczeniu podlega jedynie prawo do żądania rozliczenia z nich wynikających).
Mając na uwadze powyższe, nabycie przez Panią Akcji Fantomowych stanowiących pochodne instrumenty finansowe nie stanowi dla Pani źródła przychodów w świetle art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akcje te są niezbywalne i warunkowe, ich otrzymanie nie wiązało się z przyznaniem Pani praw korporacyjnych. Były one jedynie obietnicą wypłaty wynagrodzenia po spełnieniu określonych w umowie warunków.
W odniesieniu natomiast do skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia z tytułu „rozliczenia” posiadanych Akcji Fantomowych, niewątpliwie stanowi ono dla Pani przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 10 analizowanej ustawy.
Dochód z realizacji praw wynikających z posiadanych pochodnych instrumentów finansowych podlega opodatkowaniu według 19% stawki, co wynika z art. 30b ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że:
od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia (…) pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, (…) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Jednocześnie prawidłowo Pani oceniła, że w analizowanej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż pochodne instrumenty finansowe nabyła Pani odpłatnie za kwotę 1 zł za każdą przyznaną Akcję fantomową.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zdarzenia.
W wydanej interpretacji indywidualnej nie oceniłem Pani stanowiska w tej części, w której wyraziła Pani własną ocenę co do kwalifikacji nabytych Akcji fantomowych jako pochodnych instrumentów finansowych w świetle przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Rozstrzygnięcie oparto na wskazaniu w opisie okoliczności faktycznych sprawy, że akcje fantomowe są pochodnymi instrumentami finansowymi.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
• Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
• Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
• w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
• w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).