Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.292.2023.2.NW

Prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 czerwca 2023 r. (wpływ 19 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

28 kwietnia 2023 roku Spółka A (aktywny podatnik VAT) nabyła od osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT) nieruchomość w ramach umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego w drodze umowy opartej na konstrukcji datio in solutum. Sprzedawca – osoba fizyczna był dłużnikiem A z tytułu zaciągniętych pożyczek i nabywanych innych nieruchomości.

Nabyta 28 kwietnia 2023 roku przez A nieruchomość składa się z nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę oraz posadowionych na niej budynków, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności. Są to dwa budynki przemysłowe i jeden budynek produkcyjno-socjalny. A planuje w czerwcu 2023 roku sprzedać zakupioną nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego i budynki posadowione na gruncie.

Spółka na przedmiotowej nieruchomości nie poniosła wydatków na ulepszenie, które przekraczałyby 30% jej wartości początkowej. Nie planuje też do czasu sprzedaży nieruchomości w czerwcu 2023 roku dokonywania żadnych ulepszeń na opisywanej nieruchomości.

W odpowiedzi na wezwanie odpowiedzieli Państwo na zadane przez Organ pytania:

1.Czy z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego, przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeśli nie to należy wskazać przyczynę.

Odp. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego. Wynikało to z faktu nabycia od osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT), w związku z tym nie było możliwości odliczenia VAT, bo transakcja nie była objęta podatkiem VAT przy nabyciu.

2.Czy budynki (dwa budynki przemysłowe i jeden budynek produkcyjno -socjalny) znajdujące się na przedmiotowej nieruchomości są budynkami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.)?

Odp. Jedynym budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy prawo budowlane zlokalizowanym na nieruchomości jest wyłącznie budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2 (x metrów kwadratowych). Na nieruchomości wewnątrz budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2, posadowiona jest budowla stanowiąca stację przesyłową. Ponadto, zgodnie treścią ostatecznej decyzji Starosty (…) zatwierdzającej projekt rozbiórki i udzielającej pozwolenie na rozbiórkę dokonano rozbiórki hali produkcyjnej wraz z wewnętrzną suwnicą, dwoma budynkami gospodarczymi do jej obsługi oraz budynku przemysłowego zlokalizowanego na działkach (...) położonych przy ul. (…).

3.Czy którykolwiek budynek (dwa budynki przemysłowe i jeden budynek produkcyjno -socjalny) został wybudowany przez Państwa po nabyciu prawa użytkowania wieczystego? Jeśli tak to jaki i kiedy została zakończona jego budowa?

Odp. Żaden z budynków nie został wybudowany po nabyciu prawa użytkowania wieczystego.

4.Jeśli Państwo wybudowali którykolwiek z budynków, to czy od wydatków poniesionych na budowę przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz czy skorzystali Państwo z tego prawa?

Odp. Spółka nie wybudowała żadnego budynku w związku z powyższym pytanie nie dotyczy opisywanej transakcji.

5.Jeśli Państwo nie wybudowali budynków znajdujących się na nieruchomości, to należy wskazać w jaki sposób Państwo je nabyli?

Odp. Budynek nabyty został wraz z nieruchomością na podstawie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności tytułem datio in solutum z dnia 28 kwietnia 2023 r. akt notarialny zawarty w kancelarii notarialnej (…).

6.Czy przy nabyciu przez Państwa budynków (dwóch budynków przemysłowych i jednego budynku produkcyjno-socjalnego) nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i czy ta transakcja została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?

Odp. Nabycie budynku nastąpiło przez Spółkę w ramach transakcji niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i transakcja nie została udokumentowana fakturą VAT. Był podpisany tylko akt notarialny do tej transakcji.

7.Jeśli Państwo nabyli którykolwiek z budynków, to czy przy jego nabyciu przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Odp. Nabycie budynku nastąpiło przez Spółkę w ramach transakcji niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i transakcja nie została udokumentowana fakturą VAT. Był podpisany tylko akt notarialny do tej transakcji. Tym samym nie istniało prawo do odliczenia podatku VAT przy tej transakcji.

8.Czy wszystkie budynki (dwa budynki przemysłowe i jeden budynek produkcyjno -socjalny) znajdujące się na nieruchomości są Państwa własnością, czy też innego podmiotu?

Odp. Budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2 (x metrów kwadratowych) jest własnością A. Jednocześnie informuję, że wewnątrz budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2, posadowiona jest budowla stanowiąca stację przesyłową, będącą własnością innego podmiotu.

9.Czy w odniesieniu do budynków posadowionych na nieruchomości doszło/dojdzie – do momentu ich sprzedaży – do pierwszego zasiedlenia, tj. do pierwszego zajęcia budynku (oddania do używania)? Jeżeli tak, to kiedy?

Odp. Budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2 został oddany do użytku 20-30 lat temu, gdy nieruchomość w tamtym okresie była własnością (...). Nie jest znana dokładna data oddana budynku do użytkowania, ale miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu.

Jednocześnie wskazali Państwo, że według najlepszej wiedzy – władz Spółki, poprzedni właściciel nieruchomości osoba fizyczna – Pan (…) nie ponosił praktycznie żadnych wydatków na ulepszenie budynku, nie odliczał podatku VAT gdyż nie był „vatowcem” i tym samym z pewnością nie stanowiły one 30% wartości początkowej, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

10.Czy między pierwszym zasiedleniem (oddaniem do użytkowania) przedmiotowych budynków a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Odp. Między pierwszym zasiedleniem budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2, a jego dostawą upłynął okres zdecydowanie dłuższy niż 2 lata biorąc pod uwagę użytkowanie przez poprzedniego właściciela – osobę fizyczną. Natomiast fakt zakupu nieruchomości przez Spółkę, jeśli mamy rozpatrywać jako ponowne „pierwsze zasiedlenie” to od momentu nabycia nieruchomości przez Spółkę nie upłynął okres 2 lat.

11.Czy ponosili Państwo wydatki na ulepszenie lub przebudowę budynków lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. dokonali Państwo istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany ich wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli ponosili Państwo takie wydatki, to:

a)kiedy były one ponoszone?

b)czy po dokonaniu tych ulepszeń budynki lub ich części były oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej oraz czy w momencie ich dostawy minie okres dłuższy niż dwa lata licząc od momentu oddania tych obiektów do użytkowania po dokonaniu ulepszeń?

c)czy przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków?

Odp. Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenia i przebudowę budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku z 14 czerwca 2023 r.)

Czy Spółka może zastosować zwolnienie z VAT przy sprzedaży nieruchomości zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, czy z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku z 14 czerwca 2023 r.)

Zdaniem Spółki, może ona zastosować stawkę zwolnioną przy sprzedaży nieruchomości zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 10a ustawy VAT. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Możliwość zastosowania zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy możliwe jest tylko w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Nieruchomość nabyta przez Spółkę w kwietniu 2023 roku nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy VAT, gdyż nie upłynął jeszcze okres 2 lat od zakupu przez nią nieruchomości. Dostawa dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia. Zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że planowana dostawa budynków wraz z gruntem będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż w rozpatrywanej sprawie w odniesieniu do ww. budynku doszło do jego pierwszego zasiedlenia, bowiem nabycie budynku nastąpiło w dniu 28 kwietnia 2023 r. i budynek był wykorzystywany do działalności gospodarczej prowadzonej przez (…). Zatem, od daty pierwszego zasiedlenia do dnia planowanej w czerwcu 2023 roku sprzedaży minie okres krótszy niż 2 lata. Ponadto w okresie posiadania nieruchomości nie były prowadzone ulepszenia i nie są do czerwca planowane żadne ulepszenia, które przekraczały 30% wartości początkowej nieruchomości.

Wobec powyższego, w odniesieniu do ww. budynków i gruntu zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. W związku z tym, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, sprzedaż gruntu, na którym ww. budynki są posadowione również będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

Gdyby jednak w ocenie organu podatkowego transakcja była realizowana po okresie 2 lat od pierwszego zasiedlenia wówczas zdaniem Spółki może zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT przy sprzedaży nieruchomości w 2023 roku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm. dalej jako: „ustawa”):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. W świetle tego przepisu:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem, zgodnie z powołanymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż (jak również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu) jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana, spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

W treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych, spełniających określone w tych przepisach warunki.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku lub budowli oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku lub budowli na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku lub budowli.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Przy czym, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe

kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682, ze zm.; dalej jako: „Prawo budowlane”).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zgodnie do art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Pod pojęciem budowli należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W myśl art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:

Pod pojęciem urządzeń budowlanych należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo sprzedać prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku posadowione na gruncie. Jak Państwo wskazali, jedynym budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy prawo budowlane zlokalizowanym na nieruchomości jest wyłącznie budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2. Na nieruchomości wewnątrz ww. budynku, posadowiona jest budowla stanowiąca stację przesyłową. Budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2 jest Państwa własnością. Natomiast budowla (stacja przesyłowa) znajdująca się wewnątrz budynku jest własnością innego podmiotu.

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości, tj. prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku posadowionego na gruncie (budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2).

Odnosząc się do budowli stanowiącej stację przesyłową (będącą własnością innego podmiotu), znajdującego się na nieruchomości wewnątrz budynku przemysłowego trzykondygnajcyjnego, należy wskazać ze zgodnie z art. 49 § 1 ustawy Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) :

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Należy zaznaczyć, że przesłanka wynikająca z powołanego wyżej art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w tym przepisie urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa lub zakładu.

Dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie „rozporządzanie towarami jak właściciel” należy rozumieć szeroko, jako obejmujące nie tylko uprawnienie do prawnego dysponowania towarem. Przepis ustawy o podatku od towarów i usług ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa na inną stronę, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeśli nie wiązało się to z przeniesieniem własności w sensie cywilistycznym, wskazując na uniezależnienie opodatkowania od przeniesienia własności towarów. Znajduje to wyraz w formule „jak właściciel”, co implikuje możliwość uznania za dostawę towarów również owego faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą bez względu na to, czy w rzeczywistości w ślad za tym doszło do przeniesienia prawa własności. Należy rozróżnić pojęcie „rozporządzanie towarem jak właściciel” w ujęciu ustawowym i pojęcie własności, w ujęciu cywilistycznym.

Zatem, zawartego w przytoczonym przepisie wyrażenia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” nie należy utożsamiać z prawem własności. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, definiując wyrażenie „dostawa towarów”, akcentuje „własność ekonomiczną” funkcjonującą w oderwaniu od krajowych przepisów prawa cywilnego, regulujących przeniesienie prawa własności. W orzeczeniu C-320/88 Staatssecretaris van Financiën v. Shipping and Forwarding Safe B.V. TSUE wyraził pogląd, że „wyrażenie dostawa towarów w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy oznacza także przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, nawet jeżeli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym” (pkt 1), jednak jednocześnie zastrzegł, że „zadaniem sądu krajowego jest określenie w każdym przypadku, na podstawie stanu rzeczy, czy przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy, miało miejsce” (pkt 2). Oznacza to więc, że na gruncie przedmiotowego przepisu kluczowym elementem jest przeniesienie, w istocie rzeczy, praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią.

Innymi słowy pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel” dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”.

Zatem w sprawie, będącej przedmiotem niniejszego wniosku w pierwszej kolejności uznać należy, że sieć przesyłowa, która znajduje się na nieruchomości wewnątrz budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2 jest – jak również Państwo wskazali we wniosku – przedmiotem odrębnego prawa własności (jest własnością innego podmiotu).

W związku z powyższym – skoro Państwo nie dysponują ekonomicznym władztwem stacji przesyłowej, ani nie są Państwo jej właścicielem, to nie może być ona przedmiotem transakcji. Sieć przesyłowa nie będzie częścią składowa, sprzedawanej nieruchomości, gdyż jest przedmiotem odrębnej własności.

Zatem, w celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie do sprzedaży budynku posadowionego na przedmiotowej nieruchomości (tj. budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2), znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do ww. budynku doszło do pierwszego zasiedlenia.

Jak wynika z opisu sprawy, budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2 został oddany do użytku 20-30 lat temu, gdy nieruchomość w tamtym okresie była własnością (...). Nie jest znana dokładna data oddania budynku do użytkowania, ale miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Jednocześnie wskazali Państwo, że poprzedni właściciel nieruchomości osoba fizyczna – Pan (…) nie ponosił praktycznie żadnych wydatków na ulepszenie budynku. Również Państwo nie ponosili żadnych wydatków na ulepszenia i przebudowę budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2.

Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy oraz opis sprawy należy wskazać, że dla dostawy zabudowanej nieruchomości, wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym trzykondygnacyjnym o powierzchni zabudowy x m2, będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż planowana sprzedaż nieruchomości nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku minął okres dłuższy niż dwa lata, ponieważ budynek przemysłowy trzykondygnacyjny o powierzchni zabudowy x m2 był już zasiedlony przez wcześniejszego właściciela.

W konsekwencji dostawa gruntu, na którym posadowiony jest ww. budynek – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy, również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Podsumowując, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku przemysłowego trzykondygnacyjnego o powierzchni zabudowy x m2, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko, ze Spółka może zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT uznano za prawidłowe.

Jednocześnie należy wskazać, że badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienie to ma zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwo w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00