Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.355.2023.3.BS
PIT - w zakresie wypłaty środków wypracowanych przed zmianą spółki z o. o. w sp. k.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 31 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 czerwca 2023 r. (wpływ 23 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także: „Spółka") jest spółką komandytową, polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym od całości swoich dochodów bez względów na miejsce ich osiągania.
Spółka do 31 grudnia 2020 roku zachowała zasady opodatkowania przewidziane dla spółek osobowych tzn. była podmiotem transparentnym podatkowo. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku, na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wprowadzającej opodatkowanie podatkiem dochodowym spółek komandytowych (ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw — Dz.U. z 2020r. poz. 2123) Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego CIT.
W roku podatkowym 2022 nastąpiła zmiana składu osobowego Wnioskodawcy. Spółka z o.o. będąca dotąd komplementariuszem Spółki, dokonała sprzedaży posiadanego przez siebie ogółu praw i obowiązków w spółce Wnioskodawcy, na rzecz osoby fizycznej, polskiego rezydenta podatkowego (dalej: „Wspólnik").
Spółka z o.o. będąca dotąd komplementariuszem, posiada status małego podatnika i w związku z tym osiągane przez siebie dochody, w tym również z tytułu uczestnictwa w spółce Wnioskodawcy opodatkowała stawką 9% podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Z kolei osoba fizyczna - Wspólnik, która nabył ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej (Spółce) od spółki z o.o. opodatkowuje swoje dochody według zasad ogólnych przewidzianych dla tego typu sytuacji tj. w przypadku uczestnictwa w spółce komandytowej, stawką 19% podatku PIT jako udział w zysku osoby prawnej (art. 17 ust.1 pkt 4 Ustawy o PIT).
Umowa sprzedaży obejmowała ogół praw i obowiązków w Spółce, a więc włącznie z prawem do otrzymania zysków (proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach spółki), które Spółka uzyskała w okresie przed zawarciem umowy sprzedaży praw do udziału w zysku, a które nie zostały wypłacone i wykazywane były jako kapitały rezerwowe, bądź jako zysk z lat ubiegłych lub zysk bieżący pomniejszony o dokonane wypłaty. Osobie fizycznej jako Wspólnikowi przysługuje udział w zyskach i stratach Spółki. Dokonana na rzecz Wspólnika sprzedaż podlegała także opodatkowaniu podatkiem PCC.
Do dnia przeniesienia ogółu praw i obowiązków na nowego Wspólnika będącego osobą fizyczną, Spółka wypracowała zysk (zarówno w okresie przed dniem uzyskania statusu podatnika CIT, jak i po tym dniu), który w części był wypłacany, a w części nie był wypłacany jej wspólnikom i zgromadzony na kapitale rezerwowym Spółki bądź wykazywany jako bieżący zysk roku podatkowego (dalej: „Zyski z lat ubiegłych").
Zyski z lat ubiegłych, o których mowa wyżej zostały opodatkowane na bieżąco podatkiem dochodowym zaliczkowo w formie miesięcznej, stosownie do zasad obowiązujących na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpowiednio dla każdego ze wspólników Spółki.
Powyższe zyski, wypracowane w Spółce przed dniem sprzedaży ogółu praw i obowiązków stanowiły składnik majątku Spółki, a ściślej składnik majątkowy będący elementem ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi w związku z uczestnictwem w Spółce Wypracowane zyski były częścią majątku spółki, w szczególności posłużyły do sfinansowania nabycia składników majątkowych Spółki obejmujących rzeczy i prawa majątkowe należące do Spółki (aktywa spółki). Na podstawie umowy sprzedaży nowy Wspólnik nabył prawo do tych wszystkich składników majątkowych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego
Potencjalnie planują Państwo wypłacić Zyski z lat ubiegłych na rzecz Wspólnika za wszystkie wskazane we wniosku okresy, tj. odpowiednio za lata, w których następowały zmiany bądź to własnościowe, bądź dotyczące opodatkowania spółek komandytowych czyli: rok 2022 i 2021, jak również z racji nabycia ogółu praw i obowiązków (uprawniających do wypłaty wszelkich możliwych zysków z lat ubiegłych, stosownie do posiadanych praw do udziału w zysku) za lata poprzednie – zakreślając precyzyjnie na potrzeby wniosku tj. rok 2020, 2019, 2018, oraz 2017. Nie jest jednak wykluczone, że na rzecz Wspólnika wypłacone zostaną również zyski za lata poprzednie.
Ponadto wskazują Państwo, że przeniesienie ogółu praw i obowiązków ze Spółki na Wspólnika nastąpiło w drodze sprzedaży powyższego opio. Natomiast wskazanie we własnym stanowisku umowy darowizny jest oczywistą omyłką. W związku z czym w opisie własnego stanowiska powinna zostać wskazana również umowa sprzedaży.
Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
Czy wypłata na rzecz Wspólnika zysków wypracowanych w Spółce w okresie przed nabyciem w drodze umowy sprzedaży ogółu praw i obowiązków (Zysków z lat ubiegłych) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a tym samym czy na Spółce ciążyć będą obowiązki płatnika i Spółka obowiązana będzie do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata na rzecz Wspólnika zysku wypracowanego w Spółce w okresie przed nabyciem w drodze zawarcia umowy sprzedaży ogółu praw i obowiązków (Zysków z lat ubiegłych) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT, stanowiącej różnicę pomiędzy uprzednio zastosowaną do opodatkowania stawką podatku CIT w wysokości 9%, a stawką 19% PIT, którą należy zastosować w aktualnym stanie prawnym do przysporzeń osiąganych przez wspólnika spółki komandytowej tj. ze źródła przychodów w postaci kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. pkt 4 Ustawy o PIT tj. ściśle udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym na Spółce ciążyć będą obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT i Spółka obowiązana będzie do pobrania od dokonanej wypłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzasadnienie stanowiska
Tytułem wstępu Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "Ustawa o CIT"), przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast w myśl art. 4a pkt 19 Ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w art. 1 ust. 3.
Ponadto, zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 w/w ustawy, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. I pkt I przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
W tym miejscu, wskazać należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy o CIT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym obowiązującym u wypłacającego te należności łącznie kwoty 2 000 000 zł na rzecz tego samego podatnika, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.
Jednocześnie, na gruncie art. 22 ust.1a Ustawy o CIT, zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. I, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art.1 ust. 3 pkt 1 , pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.
W świetle powołanych powyżej przepisów, począwszy od 1 stycznia 2021 r. dochody spółki komandytowej posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych podlegają opodatkowaniu zarówno na poziomie wspólników jak również na poziomie samej Spółki komandytowej.
Równocześnie należy wspomnieć, że podatnikami podatku dochodowego w tym przypadku są także jej wspólnicy. Dochód wygenerowany w Spółce, rozumiany jako udział w zysku, jest przez każdego ze wspólników rozliczany na zasadach określonych w art. 30a ust.1 pkt 4 i art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT i dotyczy wspólników będących osobami fizycznymi. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowej stanowi dla jej wspólnika będącego osobą o fizyczną dochód z kapitałów pieniężnych (a ściśle udział w zyskach osób prawnych), podlegający opodatkowaniu według ryczałtowanej stawki 19%. Wypłata zysku ze spółki nie jest zatem neutralna podatkowo i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Równocześnie dla wspólników będących podatnikami CIT zasady opodatkowania są zbliżone (art. 1 ust. 3 pkt 1 , art. 4a pkt 19, art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 12 ust. 1 pkt 4b Ustawy o CIT), z tym, że stawka podatku dochodowego może wynieść 9% bądź 19% w zależności od statusu podatkowego spółki będącej wspólnikiem spółki komandytowej.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, do dnia 1 stycznia 2021 roku, tj. do dnia poprzedzającego uzyskanie przez Wnioskodawcę statusu podatnika podatku dochodowego CIT, Spółka stosowała zasady opodatkowania przewidziane dla spółek osobowych tj. pozostawała podmiotem transparentnym podatkowo.
Podatnikami podatku dochodowego byli zatem jedynie wspólnicy Spółki. Przychód wygenerowany w Spółce był przez tych wspólników rozliczany na zasadach określonych w art. 8 ust. 1 , 1a i 2 Ustawy o PIT w ramach źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 Ustawy o PIT — dla wspólników będących osobami fizycznymi). Z kolei dla osób prawnych udział w Spółce kwalifikowany był jako przychody z ze źródeł innych niż zyski kapitałowe i rozliczane były na zasadach wskazanych w art. 25 Ustawy o CIT.
Sama wypłata zysku ze Spółki, przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT, była neutralna podatkowo i podlegała jedynie jednokrotnemu opodatkowaniu — w zależności od składu osobowego - podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bądź podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z powyższym, wielkość przychodu przypadającego na danego wspólnika określana była proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (art. 8 Ustawy o PIT oraz art. 5 Ustawy o CIT). Taka sama zasada stosowana była również się przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat takiego podatnika. W konsekwencji każdy ze wspólników Spółki obliczał odrębnie podatek dochodowy, wpłacając odpowiednie zaliczki w trakcie roku, a po jego zakończeniu dokonując rozliczenia rocznego w złożonym zeznaniu podatkowym
W tej sytuacji nie miał zastosowania art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT oraz odpowiednio, powołany uprzednio art. 22 Ustawy o CIT który wskazuje, iż płatnicy, o których mowa w ust. 1 tego artykułu, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W związku z powyższym, do momentu uzyskania przez spółkę statusu podatnika CIT tj. do 1 stycznia 2021 roku na spółce nie ciążyły obowiązki płatnika związane z dystrybucją zysków na rzecz jej wspólników, bowiem rozliczenia podatkowego dokonywali oni samodzielnie.
Zgodnie z przedstawionymi informacjami, do dnia przeniesienia ogółu praw i obowiązków na nowego Wspólnika będącego osobą fizyczną, Spółka wypracowała zysk, który w części był wypłacany, a w części nie był wypłacany jej wspólnikom i zgromadzony w kapitale rezerwowym Spółki bądź wykazywany jako bieżący zysk roku podatkowego. Zyski wypracowane w Spółce przed dniem sprzedaży ogółu praw i obowiązków stanowiły składnik majątku Spółki, a ściślej składnik majątkowy będący elementem ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi w związku z uczestnictwem w Spółce Wypracowane zyski były częścią majątku spółki, w szczególności posłużyły do sfinansowania nabycia składników majątkowych Spółki obejmujących rzeczy i prawa majątkowe należące do Spółki (aktywa spółki). Na podstawie umowy sprzedaży Wnioskodawca nabył prawo do tych wszystkich składników majątkowych
Przechodząc do ścisłego uzasadnienia własnego stanowiska Wnioskodawcy należy zwrócić uwagę, że jak zostało już wyżej wskazane, aktualnie obowiązujące regulacje przewidują, że wypłata udziału w zysku na rzecz wspólnika Spółki, stanowi dla niego przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (jest dywidendą), a co za tym idzie od takiej wypłaty Spółka jako płatnik zobowiązana jest pobrać i wpłacić do urzędu skarbowego podatek dochodowy w odpowiedniej wysokości.
W tym kontekście podkreślenia wymaga, że Zyski z lat ubiegłych wypracowane przed dniem nabycia ogółu praw i obowiązków w Spółce przez nowego Wspólnika zostały już uprzednio opodatkowane, poprzez:
a) bądź to opodatkowanie na poziomie samego byłego wspólnika (spółkę z o.o.) i według zasad przewidzianych dla reżimu spółki transparentnej podatkowo - przed dniem 1 stycznia 2021 roku, jak również:
b) opodatkowane na poziomie zarówno Spółki, jak i byłego wspólnika (według stawki 9%, z racji posiadania przez spółkę z o.o. statusu małego podatnika), od dnia 1 stycznia 2021 roku z racji uzyskania statusu podatnika CIT przez Spółkę.
W związku z powyższym Wnioskodawca podkreśla, że jego zdaniem Zyski z lat ubiegłych, które jak wskazano wyżej zostały już uprzednio opodatkowane według stawki 9% CIT i na chwilę obecną zostały pozostawione w Spółce, po ich przeniesieniu w drodze umowy sprzedaży na nowego Wspólnika, nie będą już w tym zakresie tj. do wysokości 9% stawki podatku dochodowego CIT kolejny raz opodatkowane na poziomie osoby fizycznej tj. nowego Wspólnika. W innym przypadku bowiem miałoby miejsce podwójne opodatkowanie tego samego dochodu.
Podobne wnioski przedstawił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 stycznia o 2013 r., sygn. Il FSK 1136/11 (tak zresztą również w wyroku z dnia 17 kwietnia 2019 r. sygn. II FSK 1184/17), gdzie Sąd ten w sprawie dotyczącej opodatkowania zwrotu wkładów, a więc sytuacji de facto podobnej z punktu widzenia transferu środków do osoby fizycznej wskazał jasno, iż:
„Wstępując w ogół praw majątkowych i obowiązków dotychczasowego wspólnika w odniesieniu do tych praw i obowiązków uzyskuje on pozycję prawną odpowiadającą pozycji prawnej dotychczasowego wspólnika. W razie przekazania przez dotychczasowego wspólnika swoich praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w spółce innej osobie, nowemu wspólnikowi przysługują zatem wszystkie prawa )"
Co bardzo istotne, Sąd zwrócił również uwagę w powołanym wyroku na zwrócił również uwagę na niedopuszczalność podwójnego opodatkowania tego samego przychodu.
Ponadto, Wnioskodawca zwraca uwagę, że również w oficjalnej korespondencji ministerialnej przyjmuje się argumentacje korzystną dla Spółki bowiem, jak wynika z interpelacji nr 599 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, (co prawda w sprawie przekształcenia spółki) odnośnie majątku spółki - "w skład tego majątku wchodzą m.in. kapitał zapasowy, zysk zatrzymany w spółce z lat ubiegłych”.
Co za tym idzie skoro w skład majątku Spółki wchodzą również zyski zatrzymane w rozumieniu interpelacji tj. zdefiniowane uprzednio Zyski z lat ubiegłych, które zostały już uprzednio opodatkowane na bieżąco, zgodnie z obowiązującymi w danym momencie zasadami opodatkowania i według istniejącego wówczas składu osobowego, w tym m.in. według stawki 9% CIT po stronie byłego wspólnika - spółki z o.o., to tym bardziej nie powinny one w tym zakresie być opodatkowane w chwili obecnej, w przypadku ich wypłaty na rzecz osoby fizycznej tj. nowego Wspólnika.
Innymi słowy zdaniem Wnioskodawcy, Zyski z lat ubiegłych powinny zostać opodatkowane na poziomie nowego Wspólnika według stawki podatku PIT stanowiącej różnicę pomiędzy uprzednio zastosowaną do opodatkowania stawką podatku CIT w wysokości 9%, a stawką 19% PIT, którą należy zastosować w aktualnym stanie prawnym do przysporzeń osiąganych przez wspólnika spółki komandytowej tj. ze źródła przychodów w postaci kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT tj. ściśle udziału w zyskach osób prawnych.
Ponadto należy wspomnieć, że Wspólnik nabył rzeczony ogół praw i obowiązków po cenie rynkowej, w drodze umowy sprzedaży. W kalkulacji ceny sprzedaży uwzględnione zostały wszystkie zobowiązania oraz należności (prawa i obowiązki) wynikające z przejmowanego prawa majątkowego. W Powyższej wartości zbywczej ogółu praw i obowiązków uwzględniony został także już uprzednio opłacony podatek dochodowy będących składnikiem rzeczonego opio od pozostawionych w spółce zysków. Co za tym idzie potencjalny dodatkowy podatek, który nowy Wspólnik miałby opłacić spowodowały w istocie podwójne opodatkowanie tego samego dochodu.
W związku z powyższym podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, Zyski z lat ubiegłych, które będą polegać wypłacie na rzecz nowego Wspólnika powinny zostać opodatkowane na poziomie nowego Wspólnika według stawki podatku PIT stanowiącej różnicę pomiędzy uprzednio zastosowaną do opodatkowania stawką podatku CIT w wysokości 9%, a stawką 19% PIT, którą należy zastosować w aktualnym stanie prawnym do przysporzeń osiąganych przez wspólnika spółki komandytowej tj. ze źródła przychodów w postaci kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. pkt 4 ustawy o PIT tj. ściśle udziału w zyskach osób prawnych. W związku z tym na Spółce ciążyć będą obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT i Spółka obowiązana będzie do pobrania od dokonanej wypłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467):
Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:
Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
Zgodnie zart.9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu ww. podatkiem zawiera art. 10 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Przy czym stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Od 1 stycznia 2021 r. – na mocy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: ustawa zmieniająca) – spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady.
Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 Ustawy nowelizującej,
W przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
Jak wynika z art. 12 ust. 2 Ustawy nowelizującej,
Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.
Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej).
W myśl art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej,
Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Stosownie do postanowień art. 13 ust. 3 Ustawy nowelizującej,
Przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 2 oraz zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 tej ustawy mają zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W stanie prawnym obowiązującym odpowiednio przed 1 stycznia 2021 r. lub 1 maja 2021 r., spółki komandytowe były traktowane jako podmioty podatkowo transparentne, tzn. podmioty których uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty ich wspólników.
Jak wynika z powołanych wcześniej przepisów do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed datą uznania jej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zastosowanie znajdą przepisy sprzed nowelizacji.
Skoro na podstawie przepisów podatkowych spółka komandytowa była transparentna podatkowo, oznacza, to że dochód takiej spółki podlegał opodatkowaniu na poziomie jej wspólników. Jeżeli zatem wspólnikiem spółki komandytowej była osoba prawną opodatkowanie odbywało się na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z powyższego wynika zatem, że dochód wspólnika – osoby prawnej, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej, winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został temu wspólnikowi wypłacony.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Przed uzyskaniem statusu podatnika CIT, Spółka była podmiotem transparentnym podatkowo. W roku podatkowym 2022 nastąpiła zmiana składu osobowego Spółki. Spółka z o. o. będąca dotąd komplementariuszem Spółki, dokonała sprzedaży posiadanego przez siebie ogółu praw i obowiązków w Spółce, na rzecz osoby fizycznej, polskiego rezydenta podatkowego. Spółka z o. o. będąca dotąd komplementariuszem, posiada status małego podatnika i w związku z tym osiągane przez siebie dochody i w związku z tym osiągane przez siebie dochody w tym również z uczestnictwa w Spółce opodatkowywała stawką 9% podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Z kolei wspólnik osoba fizyczna, która nabył ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej od spółki z o. o., opodatkowuje swoje dochody według zasad ogólnych przewidzianych dla tego typu sytuacji tj. w przypadku uczestnictwa w spółce komandytowej, stawką 19% podatku PIT jako udział w zysku osoby prawnej (art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT). Umowa sprzedaży obejmowała ogół praw i obowiązków w Spółce, a więc włącznie z prawem do otrzymywania zysków (proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach spółki), które Spółka uzyskała w okresie przed zawarciem umowy sprzedaży praw do udziału w zysku, a które nie zostały wypłacone i wykazywane były jako kapitały rezerwowe, bądź jako zysk z lat ubiegłych lub zysk bieżący pomniejszony o dokonane wypłaty. Osobie fizycznej jako Wspólnikowi przysługuje udział w zyskach i stratach Spółki. Dokonana na rzecz Wspólnika sprzedaż podlegała także opodatkowaniu PCC. Zyski z lat ubiegłych o których mowa wyżej zostały opodatkowane na bieżąco podatkiem dochodowym zaliczkowo w formie miesięcznej, stosownie do zasad obowiązujących na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpowiednio dla każdego ze wspólników Spółki. Powyższe zyski, wypracowane w Spółce przed dniem sprzedaży ogółu praw i obowiązków stanowiły składniki majątku spółki, a ściślej składnik majątkowy będący elementem ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi w związku z uczestnictwem w Spółce. Wypracowane zyski były częścią majątku Spółki obejmujących rzeczy i prawa majątkowe należące do Spółki (aktywa spółki). Na podstawie umowy sprzedaży nowy Wspólnik nabył prawo do tych wszystkich składników majątkowych.
Państwa wątpliwości dotyczą, czy wypłaty na rzecz Wspólnika zysków wypracowanych w Spółce w okresie przed nabyciem w drodze umowy sprzedaży ogółu praw i obowiązków (Zysków z lat ubiegłych) będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a tym samym czy na Spółce ciążyć będą obowiązki płatnika i Spółka obowiązana będzie do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
Odnosząc się do Państwa wątpliwości wskazać należy, do czasu objęcia spółek komandytowych przepisami ustawy o CIT, spółki te były podmiotami transparentnymi podatkowo, co oznacza że dochód tych spółek był opodatkowywany na poziomie jej wspólników. Skoro tak, to dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został wypłacony. Jego późniejsza wypłata dotyczy bowiem dochodu już opodatkowanego na poziomie wspólników i, co za tym idzie, „techniczna” czynność wypłaty jest zdarzeniem neutralnym podatkowo.
W konsekwencji, wspólnik spółki osobowej w okresie, w którym spółka nie posiadała statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest upoważniony i obowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.
Odnosząc powyższe do opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej, m.in. art. 12 i 13, stanowiące, że zyski wypłacane przez spółkę komandytową w momencie posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, które zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie, kiedy ta spółka była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo, nie są opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a zatem wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowana na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r.
Podkreślić ponadto należy, że opisana w sprawie zmiana statusu Spółki na Spółkę Przekształconą nie będzie miała wpływu na opodatkowanie zysku pochodzącego ze Spółki za okres, gdy spółka ta nie była jeszcze podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Zauważyć bowiem należy, że wypłata ta będzie stanowić realizację zobowiązania powstałego przed przekształceniem Spółki w Spółkę Przekształconą, a tym samym nie może być rozumiana jako świadczenie należne Zainteresowanym z tytułu uczestnictwa w Spółce Przekształconej. Wypłata ta będzie świadczeniem na rzecz – Zainteresowanych powstałym w związku z wcześniejszą działalnością Spółki i związanym z sukcesją prawną wynikającą z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2651).
W przypadku przekształcenia spółki, prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych reguluje rozdział 14 Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa:
Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej – wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka Przekształcona (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) wstąpi zatem we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe Spółki Przekształcanej (spółki komandytowej), w tym w uprawnienia z zakresu wyłączenia z opodatkowania wypłaty zysków wypracowanych przed 1 stycznia 2021 r.(zysków z lat ubiegłych).
Na ogół praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej składają się wszystkie przysługujące mu prawa (do prowadzenia spraw, reprezentacji, udziału w zyskach itd.), jak również obowiązki (prowadzenie spraw, udział w stratach, powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej).
W spółce komandytowej prawo do zysku powstaje – zgodnie z art. 52 § 1 w związku z art. 103 § 1 Kodeksu spółek handlowych – na skutek uzyskania statusu wspólnika.
Zgodnie bowiem z art. 52 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2436, ze zm.),
Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.
Stosowanie natomiast do treści art. 103 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Ponadto w myśl art. 123 § 1 KSH,
Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
W myśl natomiast art. 51 § 1-3 KSH (dotyczącego spółki jawnej – a więc stosowanego odpowiednio),
Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.
Należy zauważyć, że przepisy KSH, pozwalają na swobodne kształtowanie podziału zysku między wspólnikami w spółkach osobowych. Z przywołanych powyżej przepisów wynika bowiem, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Uczestnik spółki może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Ponadto, wspólnicy spółki komandytowej mogą ustalić w umowie spółki inne zasady podziału zysku (art. art. 51, art. 52 w związku z 37 § 1 KSH).
W przedmiocie podziału zysku jedynym zastrzeżeniem, na jakie wskazują sądy administracyjne jest to, że zasady podziału zysku ustalone zgodnie z przepisami prawa handlowego nie mogą zmieniać sposobu przypisywania przychodów i kosztów podatkowych wspólnikom spółek osobowych wynikającego z bezwzględnie obowiązujących norm prawa podatkowego. Zapisy umowy spółki nie mogą zatem modyfikować sposobu dokonywania rozliczeń podatkowych przez wspólników (zob. m. in.: wyrok NSA z 30 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 1267/13, z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK 1034/10, z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt II FSK 904/10 oraz z dnia 27 października 2011 r., sygn. akt II FSK 842/10).
Zgodnie z art. 9 KSH,
Zmiany postanowień umowy spółki osobowej, wymagają zgody wszystkich wspólników, chyba, że umowa stanowi inaczej.
Wobec powyższego, zmiany w umowie spółki osobowej, dotyczące zmiany udziałów wspólników w zyskach i stratach spółki − obowiązują od momentu wyrażenia przez wszystkich wspólników spółki zgody na dokonanie określonych zmian. Wywołują one skutki na przyszłość, co oznacza, że osiągnięte po tym dniu przychody oraz ponoszone koszty powinny być rozliczane przez wspólników według nowych proporcji. Przychód należny jest alokowany na poszczególnych wspólników w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w jej zyskach na podstawie obowiązującej w danym momencie umowy spółki. Podobnie ustala się wysokość kosztów uzyskania przychodów u każdego wspólnika, uwzględniając te wydatki, które nie mogą stanowić kosztu podatkowego u danego wspólnika. Dopiero dochód określony na podstawie tak ustalonych kwot przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu podlega opodatkowaniu u wspólnika podatkiem dochodowym.
W związku z powyższym wypłata zysku wypracowanego przed 1 stycznia 2021 r., wspólnikowi – osobie fizycznej która nabyła ogół praw i obowiązków od spółki z o. o., nie będzie ponownie opodatkowana, a co za tym idzie na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika.
Odmienna za to sytuacja będzie z zyskami wypracowanymi po 1 stycznia 2021 r., kiedy to Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wówczas wskazać należy, że w tym odniesieniu wypłata zysku wypracowanego przez Spółkę oraz przez Spółkę przekształconą, będzie kwalifikowana jako przychody z tytułu dywidendy.
Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Zatem dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych klasyfikuje jako przychody z kapitałów pieniężnych, przy czym w przypadku dywidendy przychód powstaje dopiero w dniu jej wypłaty wspólnikowi.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Stosownie natomiast do treści art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.
W myśl art. 41 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Spółki, o których mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, obowiązane są jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 6a-6e.
W związku z powyższym należy wskazać, że wypłata zysku wypracowanego po 1 stycznia 2021 r., będzie przychodem z kapitałów pieniężnych w związku z tym wspólnik – osoba fizyczna będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym na Spółce ciążyć będą obowiązki płatnika i Spółka będzie obowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie informujemy, że Państwa wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.
Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).