Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.24.2023.1.PP

Możliwość kwalifikacji uzyskiwanych przychodów oraz kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2023 r. wpłynął Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii możliwości kwalifikacji uzyskiwanych przychodów oraz kosztów uzyskania przychodu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Od 2018 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą, której jednym z elementów jest działalność wydawnicza. Główną osią działalności jest prowadzenie pozaszkolnych zajęć z edukacji matematycznej w oparciu o umowę franczyzową. Jest Pan współautorem specjalistycznej książki (...). Książka została wydana w języku polskim w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. W planach ma Pan przygotowanie wersji anglojęzycznej tej książki a być może również innych, których jest Pan autorem i wydawcą w języku polskim. Chce Pan opublikować książki na portalu (…). Siedziba portalu znajduje się w (...) w Stanach Zjednoczonych. Klientami portalu (…) są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Portal (…) sprzedaje produkty na podstawie amerykańskich regulacji. Współpraca  opierać się będzie na udzieleniu licencji przez Pana (autora produktów), które umieszczone zostaną na portalu.

Samo umieszczenie (opublikowanie) książek w portalu (…) jest bezpłatne. (…) zajmie się procesem drukowania, dystrybucji i sprzedaży książek na podstawie amerykańskich regulacji. Nie będzie Pan ponosił odpowiedzialności wobec osób trzecich oraz ryzyka związanego ze sprzedażą książek. Jako autor otrzyma Pan tantiemy z tytułu udzielonej licencji. Otrzymane od (…) wynagrodzenie będzie opodatkowane amerykańskim podatkiem u źródła wynoszącym 10%. Podpisując umowę z (…) będzie Pan występował jako osoba prywatna, nie będzie Pan podpisywał umowy w ramach działalności gospodarczej. Umowa wprost wskazuje, że wynagrodzenie jest przekazywane za udzielenie licencji do dystrybucji i sprzedaży książek. Portal nie będzie ingerował w pliki utworu, które będą wysyłane. Może natomiast przekazać uwagi co poprawić, by utwór spełniał wymagania portalu. Wynagrodzenie dokonywane będzie za pośrednictwem przelewów bankowych w terminach określonych w warunkach umowy.

Pytania

1)Czy koszt tłumaczenia książek na język obcy, w przypadku, gdy ich wydawcą będzie (…), będzie mógł Pan zaliczyć do kosztów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej?

2)Czy przychody, które uzyska Pan z portalu (…) będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Jeżeli wydawcą będzie (…), to koszt tłumaczenia książki nie będzie stanowił kosztów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ad. 2

W Pana ocenie uzyskiwane przychody nie będą stanowiły przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Stanowią przychód z praw majątkowych o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Artykuł ten wskazuje, że za przychód z praw majątkowych uważa się przychody z praw autorskich, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. W przypadku publikacji utworów za pośrednictwem portalu (…) mam do czynienia z udzieleniem licencji do utworu literackiego, w konsekwencji właściciel portalu uzyskuje prawo do jego sprzedaży. Wydawcą książek jest więc (…). Działalność jest zarobkowa, gdy jest prowadzona w celu uzyskania zysku, w sposób ciągły i zorganizowany. Choć spełnione są tu dwie przesłanki (w celu zysku i w sposób ciągły), to Pana zdaniem nie zachodzi tu przesłanka o jej zorganizowaniu. Udzielając licencji portalowi (…) nie organizuje Pan procesu przygotowania książki do druku, nie organizuje sprzedaży oraz nie prowadzi działań marketingowych, nie szuka Pan klientów i nie obsługuje klientów. Tym wszystkim zajmuje się portal (…), który również ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich oraz ryzyko związane ze sprzedażą książek. Również nie ma Pan wpływu na czas, w jakim sprzedaż jest organizowana. Zatem w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o PIT uzyskane przychody od portalu (…) nie stanowią pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2547 z późn. zm.),

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy wyszczególniono odrębne źródła przychodów w postaci:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 powołanej ustawy,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei art. 5b ust. 1 ww. ustawy zawiera przesłanki negatywne, których spełnienie wyklucza uznanie danej działalności za działalność gospodarczą.

Zgodnie z tym przepisem za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy,

za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ustawodawca nakazał - w art. 14 ust. 2 u.p.d.o.f. - zaliczenie do nich przychodów, które w braku stosownego uregulowania zaliczone byłyby do innych źródeł, bowiem odpowiadałyby ich definicji. O tym, że są to przychody inne niż odpowiadające przychodom z działalności gospodarczej, wymienionym w art. 14 ust. 1 tej ustawy, świadczy użycie zwrotu: „przychodem z działalności gospodarczej są również”. Użycie określenia „również” sygnalizuje, że dany stan rzeczy jest pod jakimś względem podobny do innego stanu rzeczy, zwłaszcza tego, o którym była mowa wcześniej (por. Słownik współczesnego języka polskiego, Wydawnictwo WILGA, Warszawa 1996, s. 979).

Przywołane wyżej przepisy wskazują więc, że co do zasady przychody winny być przypisywane do tego ze źródeł, którego opis w sposób bardziej szczegółowy odpowiada sposobowi jego powstania, chyba że ustawa nakazuje expressis verbis zaliczenie ich do przychodów z innego źródła.

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny lub cudzy rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do tego źródła, to przychody te należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, jeżeli działalność gospodarcza polega na uzyskiwaniu określonego rodzaju przychodów, to nawet jeśli przychody te mogłyby (gdyby nie były właśnie w ramach tej działalności uzyskane) być zaliczone do innego źródła, to uznać je należy za przychody z działalności gospodarczej.

Zgodnie z powyższym, jeżeli dana działalność twórcy, polega na korzystaniu z praw autorskich, rozporządzaniu tymi prawami i jest wykonywana zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny rachunek, to działalność taka będzie miała charakter pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że od 2018 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą, której jednym z elementów jest działalność wydawnicza. Główną osią działalności jest prowadzenie pozaszkolnych zajęć z edukacji matematycznej w oparciu o umowę franczyzową. Jest Pan współautorem specjalistycznej książki (...). Książka została wydana w języku polskim w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. W planach ma Pan przygotowanie wersji anglojęzycznej tej książki a być może również innych, których jest Pan autorem i wydawcą w języku polskim. (…) zajmie się procesem drukowania, dystrybucji i sprzedaży książek na podstawie amerykańskich regulacji. Nie będzie Pan ponosił odpowiedzialności wobec osób trzecich oraz ryzyka związanego ze sprzedażą książek. Jako autor otrzyma Pan tantiemy z tytułu udzielonej licencji. Otrzymane od (…) wynagrodzenie będzie opodatkowane amerykańskim podatkiem u źródła wynoszącym 10%. Podpisując umowę z (…) będzie Pan występował jako osoba prywatna, nie będzie Pan podpisywał umowy w ramach działalności gospodarczej. Umowa wprost wskazuje, że wynagrodzenie jest przekazywane za udzielenie licencji do dystrybucji i sprzedaży książek. Portal nie będzie ingerował w pliki utworu, które będą wysyłane. Może natomiast przekazać uwagi co poprawić, by utwór spełniał wymagania portalu.

Mają na uwadze przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenie przyszłe wskazać należy, że skoro książka została wydana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to przychody uzyskane w związku z przetłumaczeniem tej książki i uzyskaniem dochodu z tytułu tantiem stanowią przychód o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do Pana pytania w zakresie kosztów uzyskania przychodów należy wyjaśnić, że w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków, należy wziąć pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów ze źródła działalność gospodarcza są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Należy jednak pamiętać o tym, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów) obciąża podatnika.

W związku z powyższym – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podstawową cechą kosztów podatkowych z działalności gospodarczej jest związek faktycznie poniesionych i właściwie udokumentowanych wydatków z przychodem albo związek z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów podatkowych, pod warunkiem że dany koszt nie został wymieniony w katalogu kosztów negatywnych zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Odnosząc się do powyższego należy zauważyć, że w związku z tym, że uzyskiwany przychód  będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, to koszt tłumaczenia książki będzie stanowił koszt uzyskania przychodu  z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż jak wynika z opisu sprawy, wydatek ten spełnia ogólną definicję kosztów wskazaną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Wobec powyższego Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00