Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.281.2023.3.MG

Obowiązki płatnika w związku ze sfinansowaniem wydatków dotyczących udziału reprezentantów spółki w turniejach pokerowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 

9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze sfinansowaniem świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 maja 2023 r. ( data wpływu 15 maja 2023 r.) oraz pismem z 1 czerwca 2023 r. (data wpływu 1 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy spółek konsultingowych A., specjalizującej się w szeroko rozumianym doradztwie biznesowym świadczonym na rzecz top managementu korporacji międzynarodowych, wiodących firm krajowych jak również osób prowadzących działalność gospodarczą, instytucji rządowych oraz innych instytucji publicznych. Usługi doradcze świadczone przez grupę obejmują m.in. sporządzanie analiz biznesowych, doradztwo biznesowe na rzecz podmiotów działających w branży dóbr konsumpcyjnych, doradztwo w zakresie private equity, fuzji i przejęć, doradztwo dla branży telekomunikacji, mediów i technologii, doradztwo na rzecz branży hotelarskiej i wypoczynkowej, a także doradztwo na rzecz podmiotów prowadzących działalność cyfrową oraz podmiotów zajmujących się handlem detalicznym.

Podstawowym, wykazanym w KRS przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). Nadto, zgodnie z wpisem do KRS, przedmiotem działalności jest:

  • pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 82.99.Z),
  • działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z),
  • działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z),
  • pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z),
  • działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (PKD 71.12.Z), pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 74.90.Z),
  • pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B).

Świadczenie usług o jak najwyższym poziomie wymaga od Wnioskodawcy, by jego pracownicy i współpracownicy stale podnosili swoje kwalifikacje, płynnie dostosowując się do oczekiwań klientów Wnioskodawcy jak i zmiennego otoczenia biznesowego.

Wnioskodawca zatrudnia pracownika (dalej: „Pracownik”) na podstawie umowy o pracę. Pracownik ten zatrudniony jest u Wnioskodawcy od kilku lat, przy czym od 2020 r. na stanowisku managera.

W celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych Pracownik przystąpił do Programu (…) (dalej: „Studia”, „Szkolenie”) organizowanym przez (…). Do obowiązków Pracownika jako managera w szczególności należy:

1.doradztwo konsultingowe dla obecnych oraz potencjalnych klientów A..,

2.praca projektowa:

a.zarządzanie zespołami projektowymi,

b. realizacja projektów doradczych klientów A. w Polsce i za granicą,

c. współpraca z innymi członkami zespołu projektowego,

3.współuczestniczenie w określaniu i wdrażaniu strategii A. w Polsce,

4.budowa kompetencji zespołu konsultingowego.

Pracownik pełniąc funkcję managera bierze udział w działaniach mających na celu rozwój biznesu (jak np. spotkania z klientami, przygotowywanie materiałów informacyjnych), do jego zadań należy również wsparcie w rozwoju zespołu (np. rekrutacje i udział w wydarzeniach rekrutacyjnych, szkolenia).

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej (…), program Studiów obejmuje m.in. następujące obszary wiedzy: symulacje biznesowe, data science, rachunkowość finansowa i sprawozdawczość, rynki finansowe, ekonomia zarządcza, zarządzanie wartością poprzez marketing, analityka biznesowa i statystyka, rozwiązywanie problemów i komunikacja w biznesie, finanse przedsiębiorstw, etyka, makroekonomia dla biznesu, rachunkowość zarządcza, controlling, zarządzanie strategiczne i operacyjne, oraz wymaga od uczestników aktywnego udziału i zaangażowania w szereg, często interdyscyplinarnych, projektów, mających na celu praktyczne zastosowanie nabywanej wiedzy.

Program (…) jest uznanym programem rozwoju zdolności menedżerskich i biznesowych (...). Wnioskodawca oczekuje, że uczestnictwo w programie (…) wpłynie na osiąganie przychodów przez Wnioskodawcę na dwa główne sposoby - poprzez zwiększenie wiedzy biznesowej Pracownika oraz tym samym rozwinięcie zdolności zarządzania i prowadzenia projektów (co w konsekwencji wpłynie na osiągnięcie przychodów Wnioskodawcy), a także poprzez poprawę umiejętności nawiązywania i zarządzania relacjami z Klientami. Po powrocie ze Szkolenia Pracownik będzie jedną z głównych osób odpowiedzialnych za prowadzenie i pozyskiwanie projektów (a tym samym uzyskiwanie przychodów) dla Wnioskodawcy, zatem rozwój tych umiejętności przez Pracownika będzie kluczowy dla generowania przez Wnioskodawcę przychodów.

W aspekcie wiedzy biznesowej i zarządzania projektami program (…) przyczyni się do lepszego zrozumienia przez Pracownika mechanizmów i wyzwań biznesowych, z którymi mierzą się Klienci Wnioskodawcy (duże przedsiębiorstwa, których studia przypadków są omawiane podczas Szkolenia). Umiejętność zastosowania tej wiedzy przy zarządzaniu projektami, które Wnioskodawca prowadzi dla swoich Klientów, przyczyni się do stworzenia lepszych produktów co zwiększa szanse na pozyskanie większej liczby projektów dla Wnioskodawcy od tych Klientów w przyszłości (jako że w działalności konsultingowej dalsze pozyskanie kontraktów od danego Klienta jest ściśle powiązane z wynikami dotychczasowych prac).

W aspekcie nawiązywania i budowania relacji z Klientami umiejętności te będą kluczowe dla dalszego rozwoju Wnioskodawcy, bowiem jednym z głównych zadań Pracownika po ukończeniu programu (…) będzie pozyskiwanie Klientów i sprzedaż projektów. Wiedza nabyta w programie pozwoli na lepsze rozwinięcie tych zdolności, i tym samym potencjalnie większą liczbę zdobytych projektów przez Pracownika w następnych latach, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na przychody Wnioskodawcy. Dodatkowo, tytuł Master of Business Administration z renomowanej uczelni wpłynie pozytywnie na wiarygodność Wnioskodawcy na rynku oraz samego Pracownika w doradzaniu Klientom, co powinno także przełożyć się na wyższą sprzedaż projektów Wnioskodawcy.

Pracownik odbywa obecnie Szkolenie za zgodą Wnioskodawcy. Podstawę odbywanego Szkolenia stanowi zawarta między Wnioskodawcą a Pracownikiem umowa szkoleniowa, w której zawarte zostały najważniejsze ustalenia między stronami. Całkowity koszt Szkolenia poniesie pracodawca (tj. Wnioskodawca). Jednocześnie Wnioskodawca dokona zapłaty za koszt Szkolenia na podstawie faktury wystawionej przez uczelnię (organizatora Szkolenia) na pracodawcę (Wnioskodawcę). Pracownik przekazał Wnioskodawcy umowę zawartą z organizatorem Szkolenia (uczelnią), w której wskazany został całkowity koszt Szkolenia, a także warunki płatności. Pozostałe koszty związane z odbyciem Szkolenia, m.in. takie jak: koszt zakwaterowania, koszt podróży, koszt dojazdów, koszt wyżywienia, koszt niezbędnych materiałów potrzebnych w trakcie Szkolenia Pracownik ponosi sam. Ponadto Pracownik na podstawie zawartej umowy zobowiązany jest do zapewnienia sobie, tj. wykupienia, ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawę możliwości skorzystania ze Szkolenia przez Pracownika stanowi wniosek Pracownika do pracodawcy (tj. do Wnioskodawcy) o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracodawca wyraził Pracownikowi zgodę na udzielenie Pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi Pracownikowi odbycie Szkolenia. W okresie przebywania na urlopie bezpłatnym Pracownik nie będzie pobierał wynagrodzenia. Pracownik w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym w dalszym ciągu będzie posiadać status pracownika (pozostanie pracownikiem zatrudniającego go Wnioskodawcy) a po zakończonym Szkoleniu będzie kontynuował pracę u Wnioskodawcy. Ponadto, Pracownik zobowiązał się do przepracowania pewnego czasu po zakończeniu Szkolenia u Wnioskodawcy (będzie kontynuował zatrudnienie u Wnioskodawcy przez określony czas).

Okres trwania Szkolenia obejmuje okres od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Odbyciem Szkolenia zainteresowany jest Pracownik, który zgłosił się do będącego jego pracodawcą Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie w powyższym celu urlopu bezpłatnego.

Wnioskodawca - jako pracodawca - jest także zainteresowany odbyciem Szkolenia przez Pracownika, gdyż podniesienie przez Pracownika kwalifikacji zawodowych (wymaganych do wykonywania przez niego pracy w doradztwie biznesowym oraz pełnienia funkcji managera) przyczyni się do lepszego wykonywania obowiązków pracowniczych przez Pracownika. Jako, że przedmiot Studiów związany jest ściśle z wykonywaną przez Pracownika pracą i z działalnością Wnioskodawcy, który świadczy na rzecz swoich klientów usługi doradztwa biznesowego, Wnioskodawca oczekuje, że możliwość zastosowania nabytej podczas Studiów wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych usług przez Wnioskodawcę poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez niego przychody ze sprzedaży. Celem Szkolenia jest pozyskanie przez Pracownika umiejętności, w tym zdobycia nowej wiedzy biznesowej, nawiązywania nowych kontaktów oraz technik zakupowo-sprzedażowych i negocjacyjnych, które bezpośrednio wpłyną na potencjał Wnioskodawcy oraz jego konkurencyjność. W efekcie, Wnioskodawca oczekuje, że dojdzie do zwiększenia jego przychodów i zysków. Uzyskane przez Pracownika kwalifikacje są ściśle powiązane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów firmy. Zdobyta na studiach wiedza i kontakty pozwolą na wzmocnienie kompetencji w zakresie m.in. strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem i zarządzania finansowego, zarządzania innowacjami, zarządzania zasobami ludzkimi oraz wpłyną na umiejętności negocjacyjne, sprzedażowe, marketingowe oraz w zakresie komunikacji i autoprezentacji, co w ocenie Wnioskodawcy znajdzie swoje odzwierciedlenie w dynamicznym rozwoju oraz wzroście przychodów.

Mając na uwadze podniesienie kwalifikacji zawodowych przez Pracownika, pracodawca wyraził zgodę na odbycie przez Pracownika Studiów i zobowiązał się do pokrycia kosztów Szkolenia Pracownika.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia Pracownika nie zostaną Wnioskodawcy w jakikolwiek sposób zwrócone – mają charakter definitywny.

Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia Pracownika w ostatecznym rozrachunku zostaną pokryte z zasobów majątkowych Wnioskodawcy.

Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia Pracownika zostaną właściwie udokumentowane, m.in. fakturą wystawioną przez Uczelnie (organizatora Szkolenia) na rzecz Wnioskodawcy, umowę szkoleniową zawartą przez Wnioskodawcę z Pracownikiem, umową zawartą wraz z Uczelnią.

Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia Pracownika nie znajdują się w grupie wydatków, które zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Pracownik Spółki odbywający szkolenie nie jest członkiem rady nadzorczej, komisji rewizyjnej ani też organu stanowiącego Wnioskodawcy.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że wraz z Pracownikiem zamierzają zawrzeć porozumienie, na podstawie którego udzielony Pracownikowi urlop bezpłatny zostanie przerwany na czas trwania przerwy wakacyjnej, z uwzględnieniem obowiązującego na Uczelni harmonogramu zajęć. W trakcie przerwy wakacyjnej Pracownik powróci do wykonywania pracy na rzecz Wnioskodawcy. Po jej zakończeniu ponownie przebywać będzie na urlopie bezpłatnym, kontynuując Szkolenie.

Pytania (ostatecznie sformułowane w piśmie z 1 czerwca 2023 r.)

1.Czy koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na sfinansowanie Szkolenia Pracownika stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2.Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy na pytanie nr 1 jest prawidłowe - Czy poniesiony wydatek związany ze sfinansowaniem Szkolenia Pracownika stanowi dla Wnioskodawcy koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodem i w konsekwencji, na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca powinien zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów w dacie faktury, czy powinien ująć go proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy?

3.Czy wartość przyznanego Pracownikowi świadczenia w postaci sfinansowania kosztów Szkolenia - opisanego w stanie faktycznym - podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym na Wnioskodawcy jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczania, pobierania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 32 ust. 1 oraz art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 3 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytań nr 1 i 2 dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 3:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej: „updof") opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przy czym, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 updof źródłami przychodów jest między innymi stosunek pracy.

Zgodnie z ogólną zasadą, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

W myśl art. 12 ust. 1 updof, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika natomiast z art. 12 ust. 4 updof, za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Na podstawie art. 174 § 1 Kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny przyznany być może pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035 Kodeksu pracy, w wymiarze ustalonym w porozumieniu zwieranym między pracodawcą i pracownikiem (art. 1036 Kodeksu pracy). W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, ale zgodnie z wolą stron zostaje czasowo zawieszony. Istotą urlopu bezpłatnego jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia i zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia (vide: interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.547.2022.2.HD).

Mając na uwadze wyżej przywołane uregulowania prawne należy zaznaczyć, że do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymuje w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą. Przychodami ze stosunku pracy są więc zarówno wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, jak i wartość pieniężna świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń oraz świadczeń częściowo odpłatnych, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle przytoczonych powyżej regulacji, wartość świadczeń otrzymanych przez Pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji - tj. sfinansowanie kosztów Studiów przez Wnioskodawcę - jako pracodawcę - co do zasady stanowi przychód Pracownika ze stosunku pracy.

Na podstawie art. 32 updof, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody między innymi ze stosunku pracy. W myśl art. 38 ust. 1 updof płatnicy, o których mowa w art. 32, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 updof wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Z powyższego wynika więc, że warunkiem zastosowania wskazanego powyżej zwolnienia w odniesieniu do kosztów Szkolenia jest, by świadczenie:

1) zostało przyznane pracownikowi zgodnie z odrębnymi przepisami,

2) dotyczyło podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz

3) było przyznane osobie zatrudnionej na podstawie stosunku pracy.

Przy czym, przez owe odrębne przepisy należy rozumieć przepisy Kodeksu pracy, a w szczególności art. 1031-1036 Kodeksu pracy. Zdaniem Wnioskodawcy świadczenie - tj. sfinansowanie kosztów Szkolenia - przyznawane jest Pracownikowi zgodnie z odrębnymi przepisami - tj. na podstawie regulacji wynikających z Kodeksu pracy, a zatem przesłanka ta jest spełniona.

Zgodnie z art. 1033 Kodeksu pracy pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za szkolenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawca jako pracodawca przyznaje Pracownikowi dodatkowe świadczenie w postaci pokrycia opłat za kształcenie (za Studia) w oparciu o art. 1033 Kodeksu pracy. Jednocześnie, Wnioskodawca zawarł umowę szkoleniową z Pracownikiem, określającą prawa i obowiązki stron, w tym warunki sfinansowania Szkolenia przez Wnioskodawcę, będącego pracodawcą. Zgodnie z art. 1034 § 1 Kodeksu pracy pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Obowiązku tego nie byłoby, gdyby pracodawca nie zamierzał zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co w przedmiotowym stanie faktycznym nie ma miejsca (art. 1034 § 3 Kodeksu pracy). Okres trwania Szkolenia na podstawie zawartej z uczelnią umowy obejmuje okres od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Pracodawca wyraził Pracownikowi zgodę na udzielenie urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi Pracownikowi odbycie Szkolenia. Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego wynika z przepisów Kodeksu pracy. Na podstawie art. 1036 Kodeksu pracy pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035, mogą być przyznane:

1) zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,

2) urlop bezpłatny 

- w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.

W myśl natomiast art. 174 § 1 na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

Jednocześnie, w świetle art. 1031 § 1 Kodeksu pracy, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. W konsekwencji, przez kwalifikacje zawodowe pracowników rozumieć należy kwalifikacje wymagane do wykonywania określonego rodzaju pracy, lub na określonym stanowisku, inaczej mówiąc wszelką wiedzę niezbędną do wykonywania pracy i pełnionych obowiązków. Przy czym, owo podnoszenie kwalifikacji odbywa się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

W przedmiotowym stanie faktycznym Studia odbywają się za zgodą pracodawcy (tj. Wnioskodawcy), znajdującą swoje odzwierciedlenie w zawartej z Pracownikiem umowie szkoleniowej. W umowie zawartej z Pracownikiem strony ustaliły, że całkowity koszt Szkolenia ponosi pracodawca - tj. Wnioskodawca. Pracownik zobowiązany jest natomiast do pokrycia kosztów podróży, noclegu, wyżywienia, transportu, materiałów - podręczników. Pracodawca na wniosek Pracownika udzielił Pracownikowi w celu odbycia Szkolenia urlopu bezpłatnego, co niewątpliwie także potwierdza wyrażenie zgody przez Wnioskodawcę na podnoszenie kwalifikacji. Odnosząc się natomiast do samej kwestii podnoszenia kwalifikacji, rozumianego w tym przypadku, jak wynika z przepisów Kodeksu pracy, jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy - wskazać należy, że Pracownik zdobywać i uzupełniać będzie wiedzę z obszaru tzw. business administration - tj. szeroko rozumianego zarządzania biznesem. Odbywane Szkolenie jest ściśle związane z zakresem obowiązków służbowych Pracownika, obejmuje bowiem m.in. wiedzę z zakresu doradztwa konsultingowego (np. symulacje biznesowe, sprawozdawczość i finanse przedsiębiorstw, data science, analityka biznesowa), zarządzania (projektami i jak zarządzania strategicznego oraz operacyjnego), komunikacji. Umiejętności i wiedza, które zdobędzie Pracownik w związku z odbytym Szkoleniem przekładać się będą na wzrost jego przydatności dla prowadzącego działalność konsultingową Wnioskodawcy. Podczas studiów nabędzie on kwalifikacje z zakresu doradztwa biznesowego - a więc przedmiotu działalności Wnioskodawcy, a także kwalifikacje niezbędne do pracy na stanowisku kierowniczym (manager w spółce konsultingowej). A zatem, odbycie przez Pracownika Szkolenia związane jest z obowiązkami wykonywanymi przez Pracownika u swojego pracodawcy (Wnioskodawcy), ułatwi mu wykonywanie codziennych zadań służbowych - zarówno związanych ze świadczeniem usług doradczych na rzecz klientów Wnioskodawcy, jak i zarządzaniem w związku z pełnieniem funkcji managera. Podkreślić należy, że Pracownik ze względu na poniesienie kosztów Szkolenia przez pracodawcę zobowiązuje się do przepracowania pewnego czasu na rzecz Wnioskodawcy po zakończeniu Szkolenia. Pracownik kontynuować będzie więc pracę na rzecz Wnioskodawcy, aktywnie wykorzystując zdobytą w trakcie kształcenia wiedzę.

Wziąwszy pod uwagę powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, że także drugi z warunków zawarty w analizowanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 90 updof - dotyczący podnoszenia kwalifikacji zawodowych - będzie spełniony.

Wreszcie, odnosząc się do trzeciego z warunków - warunku pozostawania pracownikiem - ocenić należy, że także i ten warunek będzie spełniony.

Podstawę możliwości skorzystania ze Szkolenia przez Pracownika stanowi wniosek Pracownika do pracodawcy (Wnioskodawcy) o udzielenie urlopu bezpłatnego. W trakcie trwania urlopu Pracownik w dalszym ciągu pozostanie pracownikiem w rozumieniu art. 12 ust. 4 updof (tj. zgodnie z przytoczonym przepisem osobą pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy). Fakt, że na podstawie przepisów Kodeksu pracy udzielony jest Pracownikowi urlop bezpłatny na czas niezbędny do odbycia Studiów nie powoduje utraty przez niego statusu pracownika w rozumieniu updof, gdyż w trakcie trwania urlopu stosunek pracy nie ustaje. Świadczenie przyznane pracownikowi w związku z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych, w trakcie udzielonego mu na ten cel urlopu bezpłatnego, może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof, co potwierdził Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 grudnia 2022 r. sygn. 0115- KDIT2.4011.547.2022.2.HD.

Podsumowując, Pracownik przebywając na urlopie bezpłatnym nadal posiadać będzie status pracownika oraz pozostanie pracownikiem zatrudniającej go spółki - tj. Wnioskodawcy, a po zakończonym Szkoleniu powróci do pracodawcy (Wnioskodawcy) w celu kontynuowania zatrudnienia. A zatem spełniony będzie ostatni z warunków dla zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 90 updof.

Mając powyższe na względzie Wnioskodawca uważa, że w analizowanym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof. Jak wykazano powyżej, Szkolenie niewątpliwie odbywać się będzie za zgodą pracodawcy (tj. Wnioskodawcy), a pracodawca ten - na podstawie zawartej z Pracownikiem umowy - zobowiązał się do pokrycia jego kosztów (z wyłączeniem kosztów, do pokrycia których zobowiązał się sam Pracownik), a także udzielił Pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas niezbędny do odbycia Studiów. Pomiędzy wykonywaną przez Pracownika pracą (jego obowiązkami służbowymi) a Szkoleniem istnieje związek, a celem Szkolenia jest podniesienie kwalifikacji zawodowych koniecznych do świadczenia pracy na rzecz Wnioskodawcy, co przyczyni się do lepszego wykonywania obowiązków służbowych przez Pracownika po jego powrocie do pracy, do którego to powrotu i dalszej pracy na rzecz Wnioskodawcy Pracownik się zobowiązał. Ponadto, Szkolenie będzie przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami - przepisami Kodeksu Pracy.

Tym samym, wprawdzie sfinansowane przez Wnioskodawcę wydatki (tj. koszt Studiów) stanowią dla Pracownika przychód ze stosunku pracy o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof, jednakże przychód ten, jako wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 updof. W konsekwencji, jako że przychód ten korzysta ze zwolnienia, na Wnioskodawcy jako na płatniku nie ciążą obowiązki, o którym mowa w art. 31 ust. 1 oraz 38 ust. 1 updof, tzn. Wnioskodawca z tytułu dokonania ww. świadczeń nie jest zobowiązany w trakcie roku podatkowego do obliczania i poboru, a także przekazania na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy Pracownika w stosunku do wartości świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podpisanie przez Wnioskodawcę i Pracownika porozumienia na podstawie którego udzielony na czas trwania Szkolenia urlop bezpłatny zostanie przerwany nie spowoduje, by na Wnioskodawcy jako płatniku ciążyć miały obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 1 oraz 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.; dalej: „updof”), tzn. Wnioskodawca z tytułu dokonania świadczeń nie jest zobowiązany w trakcie roku podatkowego do obliczania i poboru, a także przekazania na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. Powyższe obowiązki nie będą na Wnioskodawcy ciążyć niezależnie od faktu, czy Pracownik w trakcie trwania Szkolenia przebywać będzie na urlopie bezpłatnym, czy też - w trakcie trwania przerwy wakacyjnej w zajęciach - na skutek zawartego z Wnioskodawcą porozumienia powróci on do wykonywania swoich obowiązków służbowych względem Wnioskodawcy, na podstawie zawartej z nim umowy o pracę.

Zdaniem Wnioskodawcy Pracownik posiadał będzie status pracownika przez cały okres odbywania Szkolenia (w trakcie trwania urlopu bezpłatnego i w okresie jego przerwania, na podstawie zawartego z Wnioskodawcą porozumienia). W konsekwencji, wartość otrzymanych przez Pracownika świadczeń na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji - tj. sfinansowanie kosztów Studiów przez Wnioskodawcę - jako pracodawcę – co do zasady stanowi przychód Pracownika ze stosunku pracy. Przychody te będą mogły w całości skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof - niezależnie od tego, czy pracownik będzie przebywał na urlopie bezpłatnym, czy też na czas trwania wakacji powróci on do wykonywania pracy. Spełnione są bowiem wszystkie trzy wskazane w przepisie warunki, tj.:

1) świadczenie przyznane jest pracownikowi zgodnie z odrębnymi przepisami,

2) dotyczy podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

3) przyznane jest osobie zatrudnionej na podstawie stosunku pracy.

Spełnienie warunków 1) oraz 2) zostało szczegółowo omówione w zawartym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanowisku własnym Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 3.

W zakresie warunku wskazanego w punkcie 3) powyżej Wnioskodawca pragnie podkreślić, że warunek ten spełniony będzie zarówno w czasie trwania urlopu bezpłatnego (jak wskazano w przedstawionym we wniosku stanowisku własnym), jak i po jego przerwaniu. Pracownik przez cały okres posiadać będzie status pracownika (w trakcie urlopu bezpłatnego, jak i tym bardziej w okresie jego przerwania i powrotu do świadczenia pracy). Warunek jest więc spełniony.

W konsekwencji, jako że sfinansowane przez Wnioskodawcę wydatki (tj. koszt studiów) stanowią dla Pracownika przychód ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof, na Wnioskodawcy jako płatniku nie ciążą w odniesieniu do tych przychodów obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 1 oraz 38 ust. 1 updof.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 215252a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:  stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19art. 25bart. 30caart. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 ww. ustawy:

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z cytowanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że do przychodów pracownika zalicza się wszystkie otrzymywane przez niego świadczenia, wynikające z zawartej umowy, bądź mające związek z wykonywaniem przez niego pracy.

Należy zatem przyjąć, że co do zasady wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowi przychód ze stosunku pracy.

Stosownie do art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 tej ustawy:

Płatnicy, o których mowa w art. 32-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Niewątpliwym jest, że przepis ten odsyła do tzw. „odrębnych przepisów” jedynie w zakresie formy przyznania przez pracodawcę wspomnianego świadczenia, nie ma zaś w nim mowy o żadnych warunkach, jakie powinien spełniać podmiot organizujący szkolenie.

Mając na względzie, zatem okoliczność, że wspomniane zwolnienie stanowi wyjątek od opodatkowania źródła przychodu, jakim jest stosunek pracy oraz łącząc zwrot „zgodnie z odrębnymi przepisami” z przyznaniem świadczenia przez pracodawcę, to należy wysnuć wniosek, że „przepisami odrębnymi”, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy, są przede wszystkim regulacje art. 1031- art. 1036 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu pracy oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Takie rozumienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych współgra z innymi przepisami Kodeksu pracy, zgodnie z którymi kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku są ustalane w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy) lub w przepisach szczególnych. Przepisy te wskazują zatem, jakich kwalifikacji pracodawca może oczekiwać od pracowników przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Zatem, przepisy Kodeksu pracy dotyczą przede wszystkim podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika, ale również będą mogły mieć zastosowanie w przypadku, gdy planowany jest awans pracownika lub też pracodawca zamierza zaproponować mu inne warunki pracy, np. pracę na innym stanowisku, ze względu na zmianę profilu działalności firmy.

W myśl art. 17 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.):

Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

W myśl art. 1031 § 1 ww. ustawy:

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Natomiast art. 1033 ww. ustawy stanowi:

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Stosownie do art. 1034 § 1 i § 3 ww. ustawy:

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie.

Nie ma obowiązku zawarcia umowy, o której mowa w § 1, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Na podstawie art. 1036 Kodeksu pracy:

Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035, mogą być przyznane:

1)zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,

2)urlop bezpłatny

- w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.

Regulacje zawarte w art. 1031-1036 Kodeksu pracy różnicują zatem zakres świadczeń przysługujących pracownikom w zależności od tego, czy pracownik:

  • podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, bądź
  • zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy.

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, z art. 174 § 1 ww. ustawy wynika, że:

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, ale zgodnie z wolą stron zostaje czasowo zawieszony. Istotą urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy, jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia i zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia.

Jak wynika z wniosku zatrudniają Państwo pracownika na podstawie umowy o pracę. Przy czym od 2020 r. pracownik ten zatrudniony jest na stanowisku managera. W celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych pracownik przystąpił do Programu (…). Pracownik ten bierze udział w działaniach mających na celu rozwój biznesu, bowiem do jego zadań należy również wsparcie w rozwoju zespołu. Celem przystąpienia do ww. programu przez Pracownika jest zwiększenie wiedzy biznesowej Pracownika a także poprawa umiejętności nawiązywania i zarządzania relacjami z Klientami. Umiejętności te będą kluczowe dla dalszego rozwoju Spółki, bowiem po ukończeniu programu jednym z głównych zadań Pracownika będzie pozyskiwanie Klientów i sprzedaż projektów. Podstawę odbywanego szkolenia stanowi zawarta między Spółką a Pracownikiem umowa szkoleniowa. Spółka dokona zapłaty za koszt Szkolenia na postawie faktury wystawionej przez uczelnię na Spółkę. Pracownik przekazał Spółce umowę zawartą z organizatorem Szkolenia. Pozostałe koszty szkolenia takie jak: koszt zakwaterowania, koszt podróży, koszt dojazdów, koszt wyżywienia, czy też koszt niezbędnych materiałów potrzebnych w trakcie szkolenia pracownik ponosi sam. Szkolenie to będzie trwało od 1 września do 31 grudnia 2023 r. Wyrazili Państwo zgodę na udzielenie Pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi Pracownikowi odbycie szkolenia. W okresie przebywania na urlopie bezpłatnym Pracownik nie będzie pobierał wynagrodzenia. Pracownik w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym w dalszym ciągu będzie posiadać status pracownika. Ponadto zawrą Państwo z Pracownikiem porozumienie, na podstawie którego udzielony Pracownikowi urlop bezpłatny zostanie przerwany na czas trwania przerwy wakacyjnej, z uwzględnieniem obowiązującego na Uczelni harmonogramu zajęć. W trakcie przerwy wakacyjnej Pracownik powróci do wykonywania pracy na Państwa rzecz. Po jej zakończeniu ponownie przebywać będzie na urlopie bezpłatnym, kontynuując szkolenie.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że wartość świadczenia przyznanego Pracownikowi w postaci sfinansowania przez Państwa kosztów szkolenia stanowić będzie przychód tego pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, nie będą Państwo zobowiązani do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. świadczenia.

Na możliwość zastosowania ww. zwolnienia do świadczeń przyznanych Pracownikowi w postaci sfinansowania kosztów szkolenia nie wpłynie fakt, że w trakcie przerwy wakacyjnej w zajęciach Pracownik powróci do świadczenia pracy.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oznaczonego we wniosku nr 3. W zakresie pytań nr 1 i 2 dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00