Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.216.2023.3.JG
Czy dochody osiągane przez Stowarzyszenie z tytułu: a) wpłat od rodziców za uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych (opłaty członkowskie, opłaty na podstawie wystawianych faktur VAT), b) opłat za organizację obozów piłkarskich, półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich; c) opłat pobieranych za organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników i ich rodzin, d) czynszu za wynajem boiska na rzecz osób trzecich, które przeznaczone są w roku ich osiągnięcia lub w kolejnym roku podatkowym na realizację działalności statutowej - sportowej, m.in. na opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.), - są zwolnione z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochody osiągane przez Stowarzyszenie z tytułu:
a) wpłat od rodziców za uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych (opłaty członkowskie, opłaty na podstawie wystawianych faktur VAT),
b) opłat za organizację obozów piłkarskich, półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich;
c) opłat pobieranych za organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników i ich rodzin,
d) czynszu za wynajem boiska na rzecz osób trzecich,
które przeznaczone są w roku ich osiągnięcia lub w kolejnym roku podatkowym na realizację działalności statutowej - sportowej, m.in. na opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.),
-są zwolnione z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 maja 2023 r., (data wpływu tego samego dnia, za pośrednictwem platformy e-PUAP).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
Stowarzyszenie X (dalej: „Stowarzyszenie” lub „Wnioskodawca”) jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem (…). Siedziba Wnioskodawcy znajduje się w miejscowości (…). Stowarzyszenie jest polskim rezydentem podatkowym w myśl art. 3 ust. 1 ustawy CIT, tzn. podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Stowarzyszenie jest klubem sportowym w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Do głównych celów statusowych Wnioskodawcy, wynikających ze statutu Stowarzyszenia z dnia (…), należą m.in. prowadzenie działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców całego kraju, w tym młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem województwa (…) oraz upowszechnianie aktywnego stylu życia i czynnego wypoczynku; stwarzanie właściwych warunków do uprawniania piłki nożnej, oraz innych sportów (...), w tym piłkarzy, doskonalenia ich umiejętności; propagowanie rozwoju piłki nożnej i innych dziedzin sportu, otwartości i tolerancji społecznej.
Cele statutowe Stowarzyszenie realizuje przede wszystkim poprzez prowadzenie szkółki piłkarskiej (…), w ramach której prowadzone są zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 15 lat w zakresie gry w piłkę nożną. Zgodnie ze Statutem, Stowarzyszenie może realizować swoje cele statutowe zarówno w ramach działalności nieodpłatnej jak również odpłatnej, przy czym działalność odpłatna ogranicza się do:
1) organizacji zawodów sportowych oraz turystyczno-rekreacyjnych i kulturalnych;
2) organizacji szkoleń, prelekcji, pokazów slajdów i spotkań z zawodowymi zawodnikami sportowymi mających na celu propagowanie piłki nożnej i innych dyscyplin sportowych;
3) organizowania kursokonferencji dla trenerów;
4) prowadzenia młodzieżowej ligi piłki nożnej na boisku trawiastym i na hali;
5) organizowania i uczestnictwo w obozach piłkarskich dla dzieci i młodzieży;
6) organizowania i prowadzenie ligi piłkarskiej w różnych grupach wiekowych, w tym dla dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych;
7) prowadzenie dodatkowych zajęć sportowych piłkarskich w formie indywidualnej;
8) organizowania wydarzeń sportowych dla firm i instytucji.
Zgodnie ze Statutem, Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, stąd jednym ze źródeł powstania majątku Stowarzyszenia są dochody z własnej działalności gospodarczej. Podstawą organizacyjną prowadzonych zajęć sportowych jest regulamin (…) w brzmieniu obowiązującym od 1 sierpnia 2021 r. Prowadzenie zajęć sportowych jest odpłatne - obecnie rodzice/opiekunowie dzieci uczestniczących w treningach wpłacają składki członkowskie, których wysokość wynosi:
1) (…) zł/miesięcznie (za wyjątkiem lipca) - dla dzieci w wieku 2 - 5 lat;
2) (…) zł/miesięcznie (od kwietnia do czerwca oraz od sierpnia do października) oraz (…) zł/miesięcznie (od listopada do marca), za wyjątkiem lipca - dla dzieci w wieku 6 - 7 lat;
3) (…) zł/miesięcznie (od kwietnia do czerwca oraz od sierpnia do października) oraz (…) zł/miesięcznie (od listopada do marca), za wyjątkiem lipca - dla dzieci w wieku 8 - 15 lat, począwszy od miesiąca, w którym dziecko zostało zapisane do szkółki.
Jednym z warunków przystąpienia do szkółki piłkarskiej jest także uiszczenie jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości (…) zł (dla dzieci w wieku 2 - 5 lat) bądź (…) zł (dla dzieci w wieku 6 - 15 lat), w ramach której zawodnik otrzymuje od szkółki sprzęt sportowy - koszulkę, spodenki, worek na sprzęt, dwie koszulki treningowe w kolorze białym i niebieskim, spodenki, 2 pary geter, worek na sprzęt oraz strój meczowy adidasa.
Z uwagi na duże zainteresowanie zajęciami sportowymi (treningi piłkarskie) prowadzonymi przez Stowarzyszenie, rozważana jest zmiana formy pobierania opłat z tytułu uczestnictwa dzieci i młodzieży w zajęciach. Obecną formę - składki członkowskie ma zastąpić zawieranie indywidualnych umów z rodzicami/opiekunami dzieci i młodzieży, z tytułu czego Wnioskodawca będzie wystawiał comiesięcznie faktury VAT. Oprócz podstawowej działalności związanej z organizowaniem treningów, w ramach szkółki piłkarskiej Stowarzyszenie organizuje także:
a) obozy wyjazdowe i półkolonie stacjonarne dla dzieci i młodzieży;
b) ligi i turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży.
Z tytułu organizacji ww. wydarzeń Stowarzyszenie pobiera od uczestników opłaty, które przeznaczane są na pokrycie kosztów, m.in.:
a) w przypadku obozów i półkolonii wyjazdowych - przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, wynagrodzenie opiekunów i trenerów;
b) w przypadku turniejów i lig piłkarskich - medale, puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe dla uczestników, wynagrodzenia pracowników, poczęstunek.
Stowarzyszenie zawarło odpłatną z gminną spółką umowę dzierżawy boiska piłkarskiego, na terenie którego odbywają się treningi piłkarskie. Z tego tytułu Stowarzyszenie płaci czynsz dzierżawy, opłaty za media, koszty pracowników (obsługa obiektu). Jako podmiot zarządzający obiektem, Stowarzyszenie odpłatnie wynajmuje boisko na rzecz osób trzecich, w tym w szczególności dla klubów sportowych - młodzieżowych i seniorskich. Stowarzyszenie osiąga także dochody z tytułu organizowania wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propaguje sport wśród pracowników i ich rodzin. Wszystkie dochody Stowarzyszenia przeznaczane są na realizację opisanej powyżej działalności statutowej - sportowej, szczególnie związanej ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży, prowadzeniem działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców całego kraju, upowszechnianiem aktywnego stylu życia i czynnego wypoczynku, tj. m.in. na: opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.). Dochody przeznaczane są na realizację celów statutowych w roku, w którym zostały wypracowane lub najpóźniej w kolejnym roku podatkowym. Na dzień wniesienia niniejszego wniosku Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT - korzysta ze zwolnień przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.
Pismem z 31 maja 2023 r., uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:
1) Stowarzyszenie jest/posiada statut klubu sportowego, którego celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.
2) Usługi, które Wnioskodawca świadczy i które są przedmiotem wniosku, świadczone są na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym i są one ściśle związane z usługą związaną ze sportem, tj.:
a) organizacja zajęć sportowych (treningów piłkarskich) - usługi świadczone są dla dzieci i młodzieży, które uprawiają sport - grają w piłkę nożną. Usługi organizacji zajęć sportowych (piłka nożna/treningi piłki nożnej) to zajęcia ściśle związane ze sportem;
b) organizacja obozów piłkarskich i półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich - uczestnikami ww. wyjazdów, w tym turniejów i lig sportowych są dzieci i młodzież uprawiające sport (zawodnicy, którzy grają w piłkę nożną). Usługi organizacji obozów piłkarskich i półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich to usługi ściśle związane ze sportem. W trakcie obozów i półkolonii uczestnicy trenują, doskonalą umiejętności gry w piłkę nożną oraz poprawiają ogólną sprawność fizyczną w wyniku różnych ćwiczeń fizycznych, ogólnorozwojowych, siłowych itd. W trakcie natomiast turniejów i lig piłkarskich odbywają się mecze piłkarskie, gdzie dzieci i młodzież rywalizują sportowo.
Z uwagi na brak pełnoletności dzieci i młodzieży, za ww. usługi wskazane w pkt a i b Wnioskodawcy płacą rodzice i opiekunowie prawni uczestników, a nie sami uczestnicy;
c) organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników firm/instytucji i ich rodzin - uczestnikami wydarzeń sportowych są pracownicy i ich rodziny, które uczestniczą w różnych atrakcjach i zabawach sportowych organizowanych przez Wnioskodawcę. Atrakcje i zabawy sportowe wiążą się z aktywnością fizyczną, polegają na wykonaniu rożnych ćwiczeń fizycznych np. na czas, na ilość itd., wygrywa najlepszy uczestnik lub jego drużyna. A więc usługi te są związane ściśle ze sportem.
Za ww. usługi organizacji wydarzeń sportowych Wnioskodawcy płacą firmy/instytucje, które zatrudniają pracowników, a nie pracownicy i ich rodziny (uczestnicy atrakcji i zabaw sportowych);
d) wynajem boiska na rzecz osób trzecich - boisko jest wynajmowane bezpośrednio na rzecz osób uprawiających sport - grających w piłkę nożną. Usługa jest ściśle związana ze sportem - wynajmowane jest boisko do gry w piłkę.
3) Wnioskodawca z tytułu świadczonych usług nie jest nastawiony na osiąganie zysków, a w przypadku ich osiągania, są one przeznaczone w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług. Wnioskodawca przeznacza osiągane zyski na wydatki wskazane we wniosku związane ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży.
4) Usługi organizacji obozów piłkarskich i półkolonii oraz turniejów lig piłkarskich świadczone są wyłącznie na rzecz osób uprawiających sport, tj. dla dzieci i młodzieży uprawiającej sport (zawodnicy, którzy grają w piłkę nożną).
Powyższe usługi są konieczne do organizowania i uprawiania sportu. Podczas obozów piłkarskich i półkolonii zawodnicy doskonalą swoje umiejętności w gry w piłkę. Takie wyjazdy mają na celu zintensyfikowanie zajęć sportowych (na wyjazdach treningi odbywają się każdego dnia 2-3 razy dziennie, podczaj gdy normalnie poza wyjazdami - raz dziennie/kilka razy w tygodniu). Na wyjazdach budowania jest forma i kondycja piłkarzy - w krótkim okresie czasu odbywa się bardzo dużo jednostek treningowych, które są urozmaicone - odbywają się nie tylko treningi i sparingi piłkarskie, ale też treningi siłowe i ogólnorozwojowe.
Z kolei w przypadku turniejów i lig piłkarskich są one również niezbędne do uprawiania sportu. Elementem sportu jest bowiem rywalizacji sportowa. Podczas turniejów i lig piłkarskich mają miejsce mecze piłkarskie - drużyny rywalizują ze sobą o wygraną.
5) Uczestnikami obozów sportowych są/będą tylko dzieci i młodzież, które są trenowane przez Wnioskodawcę.
6) Usługi organizacji wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych świadczone są wyłącznie na rzecz osób uprawiających sport, tj. pracowników firm/instytucji i ich rodzin, które uczestniczą w różnych atrakcjach i zabawach sportowych organizowanych przez Wnioskodawcę. Atrakcje i zabawy sportowe wiążą się z aktywnością fizyczną. Usługi te są konieczne do organizowania i uprawiania sportu w takim sensie, że podczas tych wydarzeń uczestnicy mogą uprawiać sport, wzmacniać swoją tężyznę fizyczną, rywalizować sportowo, budować swoją świadomość sportową i wiedzę na temat sportu.
Wydatki wskazane w pytaniu nr 1 czyli m.in. wydatki na: opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie boiska sportowego, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.), są wyłącznie związane ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia.
Wnioskodawca nie realizuje innych zadań. Głównym działaniem i celem Wnioskodawcy jest ww. szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Wobec tego wydatki te ponoszone są stricte w celu realizacji zadań Wnioskodawcy - organizacja szkolenia i współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży.
Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
Czy dochody osiągane przez Stowarzyszenie z tytułu:
a) wpłat od rodziców za uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych (opłaty członkowskie, opłaty na podstawie wystawianych faktur VAT),
b) opłat za organizację obozów piłkarskich, półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich;
c) opłat pobieranych za organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników i ich rodzin,
d) czynszu za wynajem boiska na rzecz osób trzecich,
które przeznaczone są w roku ich osiągnięcia lub w kolejnym roku podatkowym na realizację działalności statutowej - sportowej, m.in. na opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.),
- są zwolnione z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, dochody osiągane przez Stowarzyszenie z tytułu:
a) wpłat od rodziców za uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych (opłaty członkowskie, opłaty na podstawie wystawianych faktur VAT),
b) opłat za organizację obozów piłkarskich, półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich;
c) opłat pobieranych za organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników i ich rodzin,
d) czynszu za wynajem boiska na rzecz osób trzecich,
które przeznaczone są w roku ich osiągnięcia lub w kolejnym roku podatkowym na realizację działalności statutowej - sportowej, m.in. na opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.), są zwolnione z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT.
Zwolnienie z opodatkowania CIT.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT, zwolnione z opodatkowania są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 i 2185), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, działalność Stowarzyszenia jest działalnością sportową, związaną z prowadzeniem zajęć sportowych/treningów piłkarskich dzieci i młodzieży do lat 15. Źródłem finansowana tej działalności są comiesięczne składki członkowskie opłacane przez rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach, a po zmianie zasad pobierania opłat - opłaty pobierane od rodziców na podstawie zawieranych umów i wystawianych faktur. Dodatkową opłatą jest jednorazowo płatna kwota (…) zł, w ramach której zawodnicy otrzymują od klubu niezbędny sprzęt sportowy, taki jak strój meczowy i treningowy, getry, worek.
Ponadto, Stowarzyszenie pobiera opłaty z tytułu organizowanych obozów i półkolonii, a także turniejów i lig piłkarskich - środki z tego tytułu przeznaczane są na organizację tych przedsięwzięć, w tym na przejazd, wyżywienie i zakwaterowanie, a także na medale, dyplomy i puchary. Źródłem przychodów Stowarzyszenia jest także odpłatny wynajem boiska piłkarskiego, które Wnioskodawca dzierżawi od gminnej spółki. W sytuacjach, w których boisko nie jest wykorzystywane na prowadzenie zajęć przez Stowarzyszenie, a osoby trzecie wyrażają zainteresowanie skorzystaniem z infrastruktury, Wnioskodawca udostępnia obiekt za wynagrodzeniem. Stowarzyszenie osiąga także dochody z tytułu organizowania wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propaguje sport wśród pracowników i ich rodzin. Wszystkie dochody Stowarzyszenie przeznacza na działalność statutową - sportową, w szczególności na: opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.). Wydatki te ponoszone są w roku, w którym dochody zostały osiągnięte, lub w kolejnym roku podatkowym. Wskazać należy, że na możliwość skorzystania z ww. zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT składają się dwie odrębne przesłanki:
1) przesłanka podmiotowa - posiadanie statusu klubu sportowego w rozumieniu ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, oraz
2) przesłanka przedmiotowa - przeznaczenie i wydatkowane osiągniętych dochodów w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia.
Przesłanka podmiotowa:
Stowarzyszenie jest klubem sportowym w myśl art. 3 ustawy o sporcie - aby uznać dany podmiot za klub sportowy, musi on prowadzić działalność sportową oraz posiadać osobowość prawną. Ustawa nie zawiera definicji działalności sportowej, wobec czego można odwołać się do klasyfikacji PKD, zgodnie z którą działalność sportowa to działalność w zakresie sportu (PKD 93). Przez sport natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 ustawy o sporcie, należy rozumieć wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Wobec tego, działalność Wnioskodawcy polegająca na trenowaniu dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej stanowi działalność sportową. W kontekście drugiej przesłanki wskazać należy, że stowarzyszenie rejestrowe, jako podmiot wpisany do KRS, posiada osobowość prawną.
Przesłanka przedmiotowa:
W kontekście przesłanki przedmiotowej zwolnienia natomiast, ustawodawca nie doprecyzował pojęć szkolenie i współzawodnictwo sportowe, wobec czego należy odwołać się do słownikowej definicji tych pojęć: „szkolić kogoś” oznacza kształcić w określonej dziedzinie (tu: w sporcie), natomiast „współzawodnictwo” to ubieganie się przez kilka lub więcej osób o pierwszeństwo. Organizowanie przez Wnioskodawcę zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w formie treningów piłkarskich, w tym także w formie obozów wyjazdowych i półkolonii, w ramach których dzieci do 15 roku życia pod okiem wykwalifikowanych trenerów nabywają i poprawiają umiejętności gry w piłkę nożną, m.in. poprzez udoskonalanie techniki, ćwiczenia motoryczne i sprawnościowe, czy też gry i zabawy, stanowi szkolenie/szkolenie sportowe. Z kolei organizowanie turniejów i lig piłkarskich, w których drużyny rywalizują między sobą o zwycięstwo stanowi współzawodnictwo, bowiem założeniem i celem takich przedsięwzięć jest wybór walka o pierwsze miejscem wygraną, zwycięstwo najlepszego zespołu.
W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, spełnia On ww. przesłanki podmiotowo-przedmiotowe do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania CIT osiąganych dochodów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT. Należy także ocenić, czy poszczególne wydatki są przeznaczane na realizację celu jakim jest szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia. Bez wątpienia wydatki ponoszone na prawo do korzystania z boiska, na którym prowadzone są treningi (czynsz najmu), na wynagrodzenie trenerów prowadzących zajęcia i innych osób zaangażowanych w organizację zajęć sportowych, na zakup niezbędnego sprzętu, takiego jak piłki, bramki, pachołki jak również opieki i badań medycznych, są ponoszone przez Wnioskodawcę bezpośrednio w celu prowadzenia szkolenia i organizacji współzawodnictwa sportowego.
Powyższe stanowisko potwierdza m.in. indywidualna interpretacja Dyrektora KIS z 2 sierpnia 2019 r., nr: 0111-KDIB1-3.4010.234.2019.1.JKT, w której organ wskazał, że dochody klubu sportowego, które zostaną przeznaczone na wynagrodzenia trenerów, w tym wydatki na składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, opłaty za opiekę medyczną dla zawodników, koszty turniejów organizowanych przez Wnioskodawcę (np. wynajem boiska, wynagrodzenie sędziów, reklama, oprawa audiowizualna), koszty związane z organizacją wypoczynku (np. obozów lub półkolonii, które stanowią element szkolenia), opłaty związane z korzystaniem z boisk czy też koszty nabycia sprzętu sportowego, są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT.
Wskazać należy także, że w doktrynie przyjmuje się, iż pojęcie wydatków na szkolenie należy traktować szeroko, bowiem wydatkami na szkolenie będą wszelkie wydatki związane z prowadzeniem sekcji czy też całych klubów, w których zawodnikami są dzieci i młodzież. Uczestnictwo dzieci i młodzieży w klubie sportowym z samej swej natury związane jest z ich szkoleniem w danej dyscyplinie sportu, zaś jako przykład takiego wydatku P. Małecki wskazuje m.in. opłacenie podróży, noclegów (Małecki Paweł, Mazurkiewicz Małgorzata, „CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz. Tom II. Art. 15¬42, wyd. XIII”).
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, dochód osiągany przez Stowarzyszenie, który będzie przeznaczony m.in. na uiszczenie należności z tytułu dzierżawy boiska, na którym prowadzone są zajęcia, zatrudnienie personelu prowadzącego zajęcia, zapewnienie opieki medycznej i badań medycznych dla zawodników, nabycie niezbędnego sprzętu do prowadzenia zajęć (bramki, piłki, kamizelki, pachołki itd.), w roku w którym został osiągnięty lub w roku następnym, może korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy możliwości zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodu przeznaczonego a następnie wydatkowanego na konkretne wskazane we wniosku wydatki, tj. opłata czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie boiska sportowego, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.). W odniesieniu do ww. wydatków Wnioskodawca wskazał, że są one wyłącznie związane ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia. Kwestia ta jako element stanu faktycznego nie podlegała ocenie przez Organ wydający interpretację.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy CIT:
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Podstawę opodatkowania stanowi natomiast dochód ustalony zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 albo w art. 7a ust. 1 tej ustawy po odliczeniu wartości wskazanych w art. 18 ust. 1.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy CIT:
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ustalony w powyższy sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy CIT. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT:
wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599 i 2185), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia.
Oznacza to, że na mocy art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT, zwolnienie przedmiotowe dotyczy dochodów klubów sportowych, realizujących cele i zadania w zakresie kultury fizycznej, o ile zostaną one przeznaczone i faktycznie wydatkowane w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w określonych kategoriach wiekowych.
Omawiane zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Przysługuje bowiem wyłącznie określonym podmiotom (osobom prawnym, które są klubami sportowymi). Jednocześnie nie obejmuje ono wszystkich ich dochodów, a wyłącznie te, które są przeznaczone na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży.
Zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT, obejmuje tylko niektóre dochody klubów sportowych. Są to tylko i wyłącznie te dochody, które są przez kluby sportowe przeznaczane na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia.
Warunkiem koniecznym do zastosowania tego zwolnienia jest również przeznaczenie i wydatkowanie tego dochodu na cele wskazane w tym przepisie w roku podatkowym lub w roku po nim następującym.
A zatem, w przypadku nieprzeznaczenia i wydatkowania dochodu osiągniętego przez klub sportowy na cel – przewidziany w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy, w roku podatkowym bądź w roku następującym po nim, będzie skutkowało ustawowym obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach (art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy CIT).
Z kolei na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy CIT,
zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.
Przechodząc do wątpliwości Wnioskodawcy dot. ustalenia, czy dochody osiągane przez Stowarzyszenie z tytułu:
a) wpłat od rodziców za uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych (opłaty członkowskie, opłaty na podstawie wystawianych faktur VAT);
b) opłat za organizację obozów piłkarskich, półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich,
c) opłat pobieranych za organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników i ich rodzin;
d) czynszu za wynajem boiska na rzecz osób trzecich;
które przeznaczone są w roku ich osiągnięcia lub w kolejnym roku podatkowym na realizację działalności statutowej - sportowej, m.in. na opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.) są zwolnione z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT, należy wskazać, że działalność klubów sportowych reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1599 ze zm.).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy:
działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego. Klub sportowy działa jako osoba prawna.
W myśl art. 2 ust. 1 i 2 ww. ustawy:
sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że w toku prowadzonej działalności wszystkie dochody Stowarzyszenia przeznaczane są na realizację opisanej w stanie faktycznym działalności statutowej - sportowej, szczególnie związanej ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży, prowadzeniem działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców całego kraju, upowszechnianiem aktywnego stylu życia i czynnego wypoczynku, tj. na: opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.). Wydatki te, jak wskazał Wnioskodawca, są wyłącznie związane ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia. Dochody przeznaczane są na realizację celów statutowych w roku, w którym zostały wypracowane lub najpóźniej w kolejnym roku podatkowym.
Biorąc pod uwagę powyższe regulacje zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że dochody osiągane przez Stowarzyszenie z tytułu:
a) wpłat od rodziców za uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych (opłaty członkowskie, opłaty na podstawie wystawianych faktur VAT),
b) opłat za organizację obozów piłkarskich, półkolonii oraz turniejów i lig piłkarskich,
c) opłat pobieranych za organizowanie wydarzeń sportowych dla firm i instytucji w formie pikników sportowych, w trakcie których propagowany jest sport wśród pracowników i ich rodzin,
d) czynszu za wynajem boiska na rzecz osób trzecich,
które przeznaczone są w roku ich osiągnięcia lub w kolejnym roku podatkowym na realizację działalności statutowej - sportowej, tj. na opłatę czynszu dzierżawy, mediów i kosztów obsługi (pracowników) w zakresie dzierżawnego boiska, wynagrodzenia osób prowadzących treningi piłkarskie, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, organizację wyjazdów, turniejów i lig w ramach treningów, zakup niezbędnego sprzętu sportowego (piłki, bramki, pachołki itp.), są zwolnione z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy CIT.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Organ wskazuje, że w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będący przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie, w odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, wskazać należy, iż jest ona rozstrzygnięciem wydanym w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niej się odnoszącej, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right