Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.315.2023.1.DB

Opodatkowanie przychodów osiągniętych z tytułu udzielenia licencji niewyłącznej na wykorzystanie zdjęć i filmów na platformach typu „microstock”.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej. Z wykształcenia jest inżynierem fizykiem i pracuje w oparciu o umowę o pracę w firmie rozwijającej oprogramowania komputerowe dla branży lotniczej na stanowisku inżyniera oprogramowania.

Wnioskodawca amatorsko, w ramach hobby w wolnym czasie robi zdjęcia i kręci filmiki wideo. Wnioskodawca od dwóch i pół roku sporadycznie umieszcza niektóre ze zrobionych przez siebie zdjęć i krótkich filmików na platformach typu „microstock”. Platformy te umożliwiają sprzedaż prawa do wykorzystania filmików i zdjęć, za co wypłacają autorowi określony w regulaminie procent od sprzedaży.

Wykształcenie Wnioskodawcy, doświadczenie zawodowe i wykonywana praca nie są w żaden sposób związane z fotografią czy produkcją filmików. Wnioskodawca nie dysponuje studiem fotograficznym ani profesjonalnym sprzętem, a zdjęcia i filmiki wykonuje osobiście. Celem i motywacją Wnioskodawcy do robienia zdjęć i kręcenia filmików jest radość z ich tworzenia, oderwanie się od rutyny dnia codziennego i zapisywanie wspomnień np. z rodzinnych wyjazdów, spotkań czy spacerów. Zdjęcia i filmiki Wnioskodawca tworzy i umieszcza na platformach w czasie wolnym, wtedy kiedy ma na to ochotę, np. raz na miesiąc i ma to charakter przypadkowy i niezorganizowany.

Umieszczanie prac na platformach typu „microstock” jest bezpłatne. Sprzedaż w całości kontrolowana jest przez platformy, a Wnioskodawca nie ma żadnego wpływu na to, ani które zdjęcia lub filmiki zostają kupione, ani za jaką kwotę. Przychód jest przypadkowy i zależy od tego, czy wśród klientów platform znajdą się kupujący zainteresowani jego zdjęciami lub filmikami. Za pośrednictwem platform Wnioskodawca udziela kupującym licencji niewyłącznej na wykorzystanie swoich prac. Wnioskodawca nie zbywa swoich praw autorskich do filmików, pozostają one jego własnością i w każdej chwili może je skasować z platform typu „microstock”.

W przypadku sprzedaży filmików poprzez platformy „microstockowe” amerykańskie pobierane jest 10% podatku w Stanach Zjednoczonych.

Tworzone przez Wnioskodawcę zdjęcia i filmiki są utworami i stanowią przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z tworzeniem tych plików Wnioskodawca jest twórcą w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Uzyskany przychód uwzględnia przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych. Do zeznania podatkowego składanego na formularzu PIT-36 Wnioskodawca dołącza załącznik PIT-ZG.

Pytania

1.Czy w opisanym przypadku Wnioskodawca prawidłowo rozlicza przychody jako przychody z praw majątkowych?

2.Czy w opisanym przypadku konieczne jest zakładanie pozarolniczej działalności gospodarczej?

3.Czy w opisanym zdarzeniu określone są maksymalne dopuszczalne kwoty rocznego przychodu, przy którym nie jest konieczne założenie działalności gospodarczej?

4.Czy uzyskane przychody moją być pomniejszone o 50% koszty uzyskania przychodu?

Pana stanowisko w sprawie

1.Rozliczanie takiego przychodu jako przychodu z praw majątkowych jest prawidłowe. Sprzedaż licencji na wykorzystanie filmików jest zbywaniem praw majątkowych do utworu cyfrowego (zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Uzyskany w ten sposób przychód będzie podlegał w roku uzyskania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych). W stosunku do przychodów z praw majątkowych nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek miesięcznych w trakcie roku.

2.Nie jest konieczne zakładanie pozarolniczej działalności gospodarczej. Opisany przypadek nie nosi znamion działalności gospodarczej (zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W szczególności nie jest to działalność prowadzona w sposób zorganizowany ani ciągły. Czynności podejmowane są nieregularnie, wręcz sporadycznie, z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu fotograficznego. Tworzenie filmików jest hobbystyczne i nie nastawione na zysk.

3.Przepisy nie określają limitów kwotowych przychodu, których przekroczenie obligowałoby do założenia pozarolniczej działalności gospodarczej w opisanym przypadku.

4.Uzyskany przychód może być pomniejszony o 50% koszty uzyskania przychodu. Koszty te nie mogą jednak przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasada powszechności opodatkowania

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Na mocy art. 9 ust. 1 ustawy:

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy:

przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródło przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zarobkowy charakter działalności oznacza, że działalność ta jest nastawiona na osiągnięcie zysku, dochodu. Sposób jej prowadzenia jest podporządkowany temu, aby osiągać jak najlepsze wyniki gospodarcze. Jednocześnie, nie można utożsamiać „działalności zarobkowej” w rozumieniu ustawy z jakimkolwiek działaniem podatnika, które daje efekt zysku. W przepisie mowa jest bowiem o „działalności”, czyli nie o pojedynczych działaniach podatnika, ale zespole działań podejmowanych w określonym celu.

Zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym to prowadzenie tej działalności w sposób zaplanowany, systematyczny, uporządkowany. Cecha ta odnosi się do faktycznego sposobu prowadzenia działalności. Nie oznacza konieczności spełnienia formalnych wymogów organizacji działalności (np. rejestracji urzędowej).

O zorganizowanym charakterze działalności zarobkowej może świadczyć np. wyodrębnienie pewnych składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu tej działalności, czy też przyjęcie przez ten podmiot określonej formy organizacyjno-prawnej.

Wykonywanie działań w sposób ciągły to prowadzenie jej w sposób stały, nie okazjonalny, sporadyczny. Ciągłość działania wiąże się z jej planowanym charakterem i realizacją poszczególnych zamierzeń.

Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

Źródło przychodów – prawa majątkowe

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z kolei, jak stanowi art. 18 ustawy:

za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak, np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich”. W tym zakresie konieczne jest odniesienie się do odrębnych przepisów – ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy :

przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle art. 1 ust. 2 pkt 3 i 9 ww. ustawy :

w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

(...)

3) fotograficzne;

(...)

9) audiowizualne (w tym filmowe).

Stosownie do art. 41 ustawy, twórca może:

przenieść autorskich prawa majątkowe do utworu na inny podmiot albo

udzielić innemu podmiotowi prawa do korzystania z utworu w określonych zakresach (umowa licencji).

Przychody z tych tytułów są przychodami z praw autorskich, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena Pana sytuacji

W Pana sytuacji – gdzie jak wskazał Pan we wniosku tworzenie i umieszczanie zdjęć i filmików na platformach sprzedażowych ma charakter niezorganizowany, amatorski i nieregularny, nie ma podstaw do uznania, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera regulacji, które nakazywałyby podatnikom rejestrować działalność gospodarczą – w tym rejestrować ją przy określonym poziomie przychodów. Zasady dotyczące rejestracji działalności gospodarczej regulują odrębne przepisy – w szczególności ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221).

Jak wyjaśniono, zarejestrowanie działalności gospodarczej nie jest konieczne, aby na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktować przychody podatnika jako pochodzące z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy. Kwalifikacja przychodów do źródła działalność gospodarcza nie zależy też wprost od wartości uzyskanych przychodów. Zależy od faktycznego charakteru takiej działalności.

Jak Pan wskazał, zdjęcia i filmiki, które zamieszcza Pan na platformach są Pana utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim. Pana przychody z tytułu udzielenia licencji niewyłącznej na wykorzystanie tych utworów są więc Pana przychodami z tytułu udostępniania Pana utworów. Prawidłowo więc zalicza je Pan do źródła – przychody z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przychody te podlegają opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych, według skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ustawy). Ustawa nie przewiduje przy tym obowiązku odprowadzania przez Pana zaliczek na podatek w związku z uzyskiwaniem tych przychodów w ciągu roku.

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy:

koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód;

Przy czym z art. 22 ust. 9a ww. ustawy wynika, że:

W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

A zatem, do osiągniętych przychodów z tytułu udzielenia licencji niewyłącznej na wykorzystanie Pana zdjęć i filmów mogą być zastosowane 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie o skutkach podatkowych opisanej sytuacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00