Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-23
Data publikacji: 2023-06-23

Świadczenie urlopowe po zmianie odpisu na ZFŚS

Jesteśmy firmą, która nie jest zobowiązana przez przepisy do tworzenia ZFŚS. Wypłacamy jednak pracownikom świadczenie urlopowe. Na dzisiaj świadczenie urlopowe dla całego etatu wynosi 1662,97 zł - kwota nie przekracza wysokości podstawowego odpisu na ZFŚS. Czy jeżeli od 1 lipca 2023 r. wzrośnie odpis na ZFŚS, to my też możemy zwiększyć kwotę świadczenia urlopowego wypłacanego pracownikom do wysokości tego odpisu? Czy kwota ta nadal będzie wolna od składek ubezpieczeniowych?

Jeżeli pracodawca wypłaca świadczenie w kwocie równej wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS to zmiana wysokości odpisu skutkować musi wypłatą świadczeń w wyższej kwocie. Świadczenie to będzie objęte zwolnieniem ubezpieczeniowym. 

Świadczenie urlopowe wypłacane jest przez pracodawców zatrudniających w dniu 1 stycznia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Generalnie pracodawcy ci nie są zobowiązani do tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczeń urlopowych. Mogą jednak tworzyć Fundusz na zasadach przewidzianych w ustawie o ZFŚS lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Świadczeni urlopowe w rozumieniu ustawy o ZFŚS nie może być wypłacane u tych pracodawców, u których zatrudnienie jest niższe niż 50 pracowników i jednocześnie nie tworzących funduszu socjalnego.

Świadczenie urlopowe przysługuje w wysokości nie wyższej niż odpis podstawowy na ZFŚS (pracodawca może ustalić, że wypłaca je w kwocie niższej). Świadczenie wypłacane do wysokości odpisu na ZFŚS jest wolne od składek na ubezpieczenia społeczne.

Świadczenie to wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych (jednorazowo). Ustawa o ZFŚS jasno wskazuje termin wypłaty tego świadczenia. Powinno zostać wypłacone nie później, niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie tego urlopu, co wynika z przeznaczenia tej pomocy finansowej (ułatwienie pracownikowi sfinansowania wypoczynku).

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, która miałaby zmienić m.in. wysokość odpisu na ZFŚS. Od lipca 2023 r. ma wzrosnąć podstawa naliczenia odpisu, a tym samym odpis. Wzrost odpisu skutkować będzie automatycznie koniecznością wypłaty świadczeń w odpowiednio wyższej kwocie u tych pracodawców, którzy wypłacają je w wysokości odpisu podstawowego. Kwota świadczenia mieszcząca się w granicach nowego odpisu będzie nadal wolna od składek ZUS.

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00