Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.213.2023.3.AA
Ulgi badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 9 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 9 maja 2023 r. (wpływ 12 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: Agencja) prowadzi Agencję (…) w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Agencja świadczy usługi dla sklepów internetowych oraz dla podmiotów sprzedających na (...). W zakresie świadczonych usług Wnioskodawca zajmuje się prowadzeniem kont swoich klientów, ustalaniem dla nich strategii, marketingiem oraz wdrażaniem produktów.
Klienci Wnioskodawcy obsługiwani są abonamentowo, otrzymując przy tym odpowiednie zakresy usług, tj.:
-prowadzenie sprzedaży na Allegro,
-prowadzenie kampanii reklamowych (…),
-prowadzenie kampanii reklamowych (…),
-prowadzenie kampanii reklamowych (…),
-pozycjonowanie stron internetowych,
-tworzenie i optymalizacja sklepów internetowych.
Wnioskodawca rozpoczął swoją działalność w 2019 r. Ze względu na brak na rynku odpowiadających oczekiwaniom Wnioskodawcy programów do zarządzania relacjami z klientami (programów CRM) oraz w odpowiedzi na zgłaszane przez klientów zastrzeżenia co do używanych programów, Wnioskodawca zdecydował się na realizację projektu o charakterze badawczo-rozwojowym w celu stworzenia autorskiej aplikacji webowej pod nazwą (…), mającej stać się zupełnie innowacyjnym programem, najlepiej odpowiadającym potrzebom i oczekiwaniom własnym oraz jego klientów.
W celu realizacji projektu badawczo-rozwojowego (tworzenia ….) Wnioskodawca zatrudnił w Agencji na podstawie umowy zlecenie programistę. Większość czasu pracy pracownika przeznaczona jest na działalność badawczo-rozwojową w celu stworzenia od podstaw i stałego ulepszania funkcjonalności autorskiego sytemu. Ponadto w projekcie badawczo-rozwojowym związanym z tworzeniem systemu biorą udział także inni pracownicy/zleceniobiorcy Wnioskodawcy (np. osoba projektująca system od strony graficznej czy Project Manager). Należy wskazać, że każdy z pracowników/ zleceniobiorców zaangażowany w projekt na bieżąco ewidencjonuje czas pracy poświęcony na działalność badawczo-rozwojową związaną z tworzeniem aplikacji.
Obecnie przy wykorzystaniu (…) Agencja obsługuje już ponad xxx kartotek klientów, a z aplikacji korzysta codziennie xx pracowników. Zasób możliwości i funkcjonalności systemu jest ustawicznie poszerzany. Poza podstawową możliwością zapisu wszystkich informacji o klientach, historii usług, kosztów wykonanych usług, plików, raportów, (…) posiada szereg dodatkowych, innowacyjnych na rynku funkcjonalności.
1. Funkcjonalności dotyczące finansów:
a)Faktury – system zawiera bazy i informacje o fakturach oraz na podstawie wcześniej wspomnianych historii usług i abonamentów automatycznie wystawia faktury z przypisaną pozycją równoległą do historii usług (faktury do wystawienia).
b)Windykacja – system na podstawie danych o opłaconych fakturach wprowadza wcześniej skonfigurowane procesy windykacyjne: automatyczna wysyłka maili opartych na stałych szablonach i zmiennych dynamicznych, przypisanych do danej kartoteki klienta w odpowiednich interwałach czasowych; połączenie z (…) – wysyłka SMS do klienta z informacją, że nie opłacił faktury w terminie; przypomnienie wysyłane jest w odpowiednim interwale czasowym; generowanie listy klientów, którzy otrzymają wezwania przedsądowe do zapłaty.
c)Controlling – raporty
(…) – system pozwala generować raporty ze wszystkich, prowadzonych przez agencje kampanii – na podstawie zebranych danych generuje raporty przychodowe firmy, wylicza wzrosty oraz spadki pakietów na danych usługach, wszystkie prowadzone przez agencje kampanie (…) – raport ma postać interaktywnej strony internetowej; raporty generowane są co tydzień i miesiąc i wysyłane są do klienta w sposób automatyczny.
2. Funkcjonalności dotyczące wyceny
System pozwala tworzyć z gotowych bloków oraz personalizowanych treści bardzo estetyczne i intuicyjne dokumenty ofertowe. Dzięki temu można tworzyć wyceny, które są personalizowane pod klienta. Ponieważ dokumenty opierają się na gotowych szablonach, nie wymaga to pracy grafika.
System wycen znacznie ułatwia i skraca proces sprzedażowy. Na podstawie dedykowanego dokumentu dział sprzedaży jest w stanie bardzo szybko wyceniać projekty klientów.
Każda funkcjonalność dostępna w systemie oparta jest o role użytkowników, dzięki czemu istnieje możliwość przypisywania zakresu widoczności oraz uprawnień do poszczególnych osób, które korzystają z systemu, np. specjalista logujący się do swojego panelu zobaczy tylko dane swoich klientów, przypisane mu usługi oraz bieżące projekty.
System stworzony przez Wnioskodawcę w ramach działalności badawczo-rozwojowej wyróżnia się wśród innych obecnych na rynku systemów integralnością na poziomie funkcjonalności (tzn. łączeniem różnych współpracujących ze sobą funkcjonalności, np. fakturowania, windykacji, controlingu i wycen, co oznacza, że system jest przydatny dla pracowników wielu działów firmy i może obsłużyć pełny proces sprzedażowy od momentu ofertowania klienta, poprzez przedstawienie mu raportów wykonanych prac i zafakturowanie, aż do otrzymania płatności od klienta).
Co więcej, (…) zapewnia także możliwość integrowania go z innymi systemami obsługi klienta funkcjonującymi na rynku poprzez rozbudowany system posiada (...).
Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę, dotycząca tworzenia i stałego ulepszania wyżej opisanego autorskiego systemu, ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Prowadzone przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych w celu stworzenia i doskonalenia autorskiego systemu, który umożliwi zautomatyzowaną obsługę klientów Agencji w najwyższym standardzie.
Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (tworzenie aplikacji, później jej ulepszenie, dodawanie funkcjonalności, aktualizacji) tworzony jest projekt, którego realizacją zajmują się zatrudnieni w Agencji pracownicy. Praca projektowa w zakresie działalności badawczo-rozwojowej jest realizowana zgodnie z ogólnymi zasadami przebiegu, planowania i monitorowania projektu. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych.
Projekt badawczo-rozwojowy realizowany jest w ramach standardowego cyklu projektowego.
Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:
·Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
·Faza 2: Zasadnicze prace programistyczne,
·Faza 3: Weryfikacja systemu/oprogramowania w środowisku zbliżonym do naturalnego oraz wdrożenie w środowisku naturalnym,
·Faza 4: Nadzór techniczny nad oprogramowaniem po jego wdrożeniu.
Faza 1 polega na przeprowadzeniu wstępnych prac koncepcyjnych dotyczących opracowania projektu badawczo-rozwojowego polegającego w głównej mierze na tworzeniu nowego oprogramowania o sprecyzowanych parametrach zgodnie z oczekiwaniami Wnioskodawcy.
Powyższe działania są oparte na doświadczeniu, wiedzy technicznej, wnioskach z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałach od klientów, które stanowią podstawę do działań podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Zakres i kształt tych działań uzależniony jest przede wszystkim od wyników prac koncepcyjno-analitycznych, obejmujących przeprowadzenie badań rynku oraz towarzyszących im konsultacji biznesowych, których celem jest zidentyfikowanie zapotrzebowania pracowników Agencji oraz klientów/potencjalnych klientów Agencji na nowe funkcjonalności czy rozwinięcie istniejących funkcjonalności. W następnym kroku, biorąc pod uwagę wyniki powyżej wskazanych prac, opracowywane są wstępne założenia i hipotezy projektu, w tym określenie wymagań co do zasobów oraz stopnia ich zaangażowania, jak również przewidywanego czasu realizacji prac (kadra pracownicza, narzędzia programistyczne, infrastruktura techniczna, harmonogram projektu, budżet). Jest to etap o charakterze twórczym, koncepcyjnym, który w zależności od stopnia skomplikowania problemu może trwać nawet kilkadziesiąt dni roboczych.
Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:
Zdefiniowanie problemu będącego punktem wyjściowym dla podejmowanego projektu.
Definiowanie zakresu czynności projektowych, kamieni milowych projektu badawczego, niezbędnych do stworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego produktu (systemu) odpowiadającego specyfice rynku i potrzebom Agencji oraz klientów.
Określenie sposobu realizacji i opracowanie wstępnej koncepcji projektu (potencjalne kierunki rozwiązania problemu, metody realizacji, w tym elementy dostępnych technologii możliwych do wykorzystania i luki techniczne konieczne do zagospodarowania, stosowane narzędzia informatyczne i technologie).
Analiza i zidentyfikowanie wpływu nowych rozwiązań na dotychczas funkcjonujący system z perspektywy przede wszystkim potencjalnych zysków/strat.
Planowanie realizowanych prac i angażowanych zasobów.
Efektem prac koncepcyjnych jest powstanie planu realizacji projektu.
Faza 2. (zasadnicze prace programistyczne) obejmuje prace programistyczne prowadzące do opracowania poszczególnych elementów prototypu aplikacji, a następne aplikacji docelowej. Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:
Projektowanie i modelowanie elementów rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji,
Pozostałe prace projektowe prowadzące do opracowywania nowych lub udoskonalenia aktualnych algorytmów,
Czynności programisty związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT,
Czynności służące weryfikacji działania tworzonych elementów systemu (testy wewnętrzne),
Prace związane z dostosowaniem technologii po jej wstępnej weryfikacji przez Agencję.
Faza 3. (weryfikacja systemu w środowisku zbliżonym do naturalnego) obejmuje czynności testowe mające na celu weryfikację zaimplementowanych rozwiązań/funkcjonalności systemu lub jego elementów w środowisku zbliżonym do produkcyjnego. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii, ilości zaimplementowanego kodu, algorytmu. Ostatecznie prace w tej fazie prowadzą do pierwszego wdrożenia rozwiązania w środowisku naturalnym, tj. w obsłudze klientów Agencji.
Faza 4. obejmuje nadzór techniczny po wdrożeniu oprogramowania. Po wdrożeniu w środowisku docelowym czynności realizowane w ramach tego etapu obejmują w szczególności: naprawę błędów, bieżące wsparcie dla użytkowników systemu (w tym szkolenia), drobne korekty lub poprawę pewnych funkcjonalności, dobudowanie do istniejącego systemu prostych funkcjonalności/usprawnień.
Wnioskodawca zaznacza, że działalność badawczo-rozwojowa realizowana jest jedynie w fazach 1-3 standardowego cyklu projektowego, natomiast faza 4 nie jest uznawana przez Wnioskodawcę za działalność badawczo-rozwojową. Niemniej, Wnioskodawca do działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza także realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.
W konsekwencji Wnioskodawca wskazuje, że prowadzona przez niego działalność w ramach faz 1- 3 Projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji, w całym okresie objętym wnioskiem, tj. począwszy od 2019 r. przez wszystkie kolejne lata podatkowe aż do zakończenia w przyszłości prac badawczo-rozwojowych w ramach tego Projektu, polegała, polega i będzie polegać na pozyskiwaniu (nabywaniu) nowej wiedzy i umiejętności, a także wykorzystywaniu, kształtowaniu i łączeniu elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań (procesów/usług), tj. innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych w celu stworzenia i doskonalenia autorskiego oprogramowani, który umożliwi zautomatyzowaną obsługę klientów Agencji w najwyższym standardzie. Działalność ta nie obejmowała, nie obejmuje i nie będzie obejmować, w całym okresie trwania Projektu, tj. od 2019 r. przez kolejne lata podatkowe, aż do zakończenia w przyszłości działalności badawczo-rozwojowej realizowanej w ramach Projektu, rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania, nawet jeśli mają one charakter ulepszeń.
Ponadto działalność badawczo-rozwojowa Agencji miała, ma i będzie mieć charakter twórczy i była/jest i będzie podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.
W odniesieniu do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2020 r. oraz w kolejnych latach podatkowych. Wnioskodawca nadmienia, że dotychczas w rozliczeniu rocznym za 2020 r. nie dokonał odliczenia z tytułu ulgi B+R, jednakże planuje dokonać korekty złożonej deklaracji, wykazując odpowiednią kwotę ulgi B+R do odliczenia od podstawy opodatkowania.
W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębnia i będzie wyodrębniać w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1 i 1b ustawy o PIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:
-w ewidencji rachunkowej (tj. prowadzonej księdze przychodów i rozchodów) wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej i są/zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których działalność badawczo-rozwojowa jest realizowana,
-nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o PIT,
-Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o PIT,
-Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o PIT,
-koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,
-Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Projektem, w ramach którego Wnioskodawca planuje skorzystać po raz pierwszy w zeznaniu rocznym za 2020 r. (a później korzystać w kolejnych latach podatkowych) z ulgi B+R, jest opisany wyżej projekt autorskiej aplikacji webowej. Jak wskazano powyżej, system służy do zarządzania relacjami z aktualnymi i potencjalnymi klientami i dedykowany jest przede wszystkim agencjom marketingowym, w których odpowiedzialność za przeprowadzenie procesu sprzedaży rozproszona jest w kilku różnych działach. Tym, co wyróżnia system Wnioskodawcy, jest integralność jego funkcjonalności (fakturowania, windykacji, controllingu i wycen) oraz ich dostępność oparta o role użytkowników. Oprogramowanie posiada budowę modułową, co jest jego niezaprzeczalną zaletą, ponieważ pozwala na wykorzystanie go z powodzeniem zarówno w niedużych firmach (nawet jednoosobowych), jak i w większych przedsiębiorstwach.
Aplikacja wytworzona w ramach projektu stanowi autorskie oprogramowanie opracowane w całości przez Agencję Wnioskodawcy w wyniku prowadzonych w sposób systematyczny prac badawczo-rozwojowych. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowi innowacyjne narzędzie usprawniające pracę Agencji, tj. zwiększające efektywność procesów sprzedażowych i skracające czas obsługi klienta. (...) umożliwia automatyzację obsługi klientów poprzez: zapis wszystkich informacji o klientach, historii usług, kosztów wykonanych usług, plików, raportów; automatyczny system wysyłki raportów za wykonywane kampanie reklamowe co tydzień i co miesiąc w zależności od usługi klienta; system informujący o tym, jaką fakturę i jakiemu klientowi należy wystawić; system wysyłający faktury oraz system windykacyjny; system controlingowy, który na podstawie zebranych danych generuje raporty przychodowe firmy, wylicza wzrosty oraz spadki pakietów na danych usługach; system pokazujący danemu pracownikowi listę klientów oraz usług, które obsługuje.
Prace nad stworzeniem autorskiego systemu zostały rozpoczęte w 2019 r. i od tej pory system jest nieustannie rozwijany i unowocześniany przez zatrudnionego na podstawie umowy zlecenie programistę oraz przez innych pracowników/zleceniobiorców w ramach realizowanych przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca zakłada, że w przyszłości system będzie rozbudowywany i ulepszany o kolejne funkcjonalności. Prace programistyczne w ramach projektu nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w oprogramowaniu. Tworzone rozwiązania charakteryzują się i będą się charakteryzować wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Agencję rozwiązań jest oraz będzie indywidualne za sprawą niepowtarzalnych funkcjonalności.
Należy zauważyć, że prace badawczo-rozwojowe realizowane zarówno w ramach tworzenia, jak i w ramach ulepszania systemu zawsze zmierzają do wytworzenia rozwiązania (oprogramowania, funkcjonalności, modułu) niewystępującego dotychczas ani w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, ani na rynku, gdyż są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy działalność podejmowana przez Panią/Agencję obejmująca fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji – w całym okresie, którego dotyczy wniosek – obejmowała/obejmuje/będzie obejmować badania naukowe i/lub prace rozwojowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742)?
Wnioskodawca wskazuje, że prowadzona przez niego działalność obejmująca fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji obejmowała/ obejmuje i będzie obejmować nabywanie, łączenie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym m.in. z zakresu nowych technologii, IT, finansów, controllingu, wycen itp., i była/jest/będzie podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy z tych zakresów oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (tj. nowych funkcjonalności aplikacji).
Czy opisane we wniosku czynności obejmujące fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji, mające stanowić „działalność badawczo-rozwojową”, były/są/będą prowadzone przez Panią w celu:
·zwiększenia zasobów wiedzy – jeżeli tak, w jaki sposób dzięki tej działalności zwiększają się zasoby wiedzy,
·wykorzystania zasobów wiedzy – jeżeli tak, to w czym (w jakich czynnościach, zadaniach) przejawia się wykorzystanie posiadanych już zasobów wiedzy?
Wnioskodawca potwierdza, że prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa dotycząca czynności obejmujących fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji była, jest i będzie prowadzona zarówno w celu zwiększenia zasobów wiedzy, jak i wykorzystania istniejących zasobów wiedzy. Należy wskazać, że nieprzerwanie od 2019 r. Agencja prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad stworzeniem autorskiej aplikacji webowej, tj. innowacyjnego programu do zarządzania relacjami z klientem, mogącego służyć potrzebom własnym Wnioskodawcy, ale także jako produkt/usługa dla klienta. W konsekwencji, aby stworzyć nowy program komputerowy/ nową aplikację (…) albo opracować zupełnie nowe funkcjonalności/moduły tego programu, Agencja wykorzystuje posiadane już zasoby wiedzy z zakresu nowych technologii, IT, programowania, ale także wiedzę branżową i specjalistyczną dotyczącą danej funkcjonalności (np. z zakresu finansów, controllingu itp.), aby powstały kody źródłowe funkcjonującego zgodnie z założeniami modułu. W trakcie tych prac niejednokrotnie programiści muszą poszerzać, rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, aby oprogramować (stworzyć odpowiedni kod źródłowy) dla danej funkcjonalności. W efekcie, opracowując nowe kody źródłowe/algorytmy, pozyskują nowe zasoby wiedzy, wykorzystywane na bieżąco w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych. W konsekwencji posiadane oraz zdobywane poprzez prowadzony projekt zasoby wiedzy mają na celu głównie opracowanie i skomercjalizowanie nowych rozwiązań w zakresie innowacyjnego programu …, idealnie dopasowanego i odpowiadającego potrzebom i oczekiwaniom własnym oraz klientów.
Czy opisana we wniosku działalność obejmująca fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji wpisywała/wpisuje się/będzie wpisywać się we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:
-była/jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów),
-była/jest/będzie oparta na oryginalnych i nieoczywistych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie) – proszę opisać, jakie to koncepcje i jakie hipotezy oraz na czym polega ich oryginalność,
-jej efektem było/jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Panią produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej Pani działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; czy te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Pani albo w ogóle w praktyce gospodarczej – proszę opisać, na czym polega ta innowacyjność oraz ulepszony charakter,
-była/jest/będzie zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych),
-brak było/jest/będzie pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności) – proszę opisać, na czym polega nieprzewidywalność wyniku końcowego,
-prowadziła/prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?
Wnioskodawca potwierdza, że opisana we Wniosku o interpretację działalność badawczo- rozwojowa, w odniesieniu do projektu, wypełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria, tj.:
· jest ukierunkowana na nowe odkrycia – celem prowadzonych prac jest pozyskanie nowej wiedzy lub wykorzystanie istniejącej wiedzy do opracowania nowego/ulepszonego programu/aplikacji, niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy;
· jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, a w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nie ma czynności rutynowych, obejmujących zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania, czy korzystanie z ustalonych schematów produkcyjnych, wzorów itp. Oryginalność koncepcji i hipotez polega m.in. na stworzeniu kompleksowego narzędzia CRM, skupiającego w sobie wiele funkcjonalności nieobsługiwanych dotychczas przez standardowe aplikacje CRM oraz na intuicyjności/prostocie korzystania z aplikacji;
· jej efektem jest projektowanie i tworzenie innowacyjnego produktu (aplikacji …), niewystępującego dotychczas w praktyce gospodarczej Agencji (jest to pierwsza tego typu aplikacja, którą tworzy i rozwija Wnioskodawca). Innowacyjność opracowanych rozwiązań polega na tym, że każda funkcjonalność dostępna w systemie oparta jest o role użytkowników, dzięki czemu istnieje możliwość przypisywania zakresu widoczności oraz uprawnień do poszczególnych osób, które korzystają z systemu. Ponadto system stworzony przez Wnioskodawcę wyróżnia się wśród innych obecnych na rynku systemów integralnością na poziomie funkcjonalności (tzn. łączeniem różnych współpracujących ze sobą funkcjonalności, np. fakturowania, windykacji, controlingu i wycen, co oznacza, że system jest przydatny dla pracowników wielu działów firmy i może obsłużyć pełny proces sprzedażowy od momentu ofertowania klienta, poprzez przedstawienie mu raportów wykonanych prac i zafakturowanie, aż do otrzymania płatności od klienta). Co więcej, (…) zapewnia także możliwość integrowania go z innymi systemami obsługi klienta funkcjonującymi na rynku poprzez nowatorski rozbudowany system;
· jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie – jak Wnioskodawca wskazywał w treści Wniosku o interpretację, działalność badawczo-rozwojowa realizowana w ramach projektu podejmowana jest w sposób usystematyzowany i regularny, zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe;
· brak jest pewności co do jej wyniku końcowego – rozpoczynając prace badawczo- rozwojowe w ramach projektu/każdej nowej funkcjonalności. Wnioskodawca stawia pewne założenia/cele prac, jednakże ich osiągnięcie nie zawsze jest pewne i możliwe, gdyż w trakcie prac wyciągane konkluzje i wnioski mogą prowadzić do efektów na tyle innych niż założone na etapie hipotezy projektu, że konieczna jest wówczas weryfikacja założeń wstępnych. Potwierdzeniem powyższego jest chociażby fakt, że sama faza testowania nowych funkcjonalności bywa wieloetapowa, a finalne rozwiązania/algorytmy zastosowane w konkretnych modułach/ funkcjonalnościach bardzo często znacząco różnią się od swojej pierwotnej wersji zaprojektowanej na wcześniejszych etapach prac;
· prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być w przyszłości powtórzone – celem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej w ramach projektu jest stworzenie nowego, niezawodnego, spełniającego wymagania klientów systemu, którego kody źródłowe/algorytmy wypracowane w ramach prac badawczo-rozwojowych będą skatalogowane/spisane i zarchiwizowane, a także będzie istnieć dokumentacja opisująca działanie poszczególnych modułów, jak i całej aplikacji, a na ich podstawie możliwe będzie stworzenie takiej aplikacji od nowa.
Jaka była/jest/będzie – w okresie, którego dotyczy wniosek – forma opodatkowania Pani działalności gospodarczej?
W okresie, którego dotyczy wniosek, Wnioskodawca prowadził/prowadzi/będzie prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT.
Czy koszty, które zamierza Pani odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą:
-zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią, w tym przez odpisy amortyzacyjne;
-odliczone przez Panią od podstawy obliczenia podatku.
Wnioskodawca potwierdza, że koszty kwalifikowane, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym przez odpisy amortyzacyjne.
Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że na ten moment wydatki ponoszone przez niego na realizację prac badawczo-rozwojowych nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku. Niemniej jednak po uzyskaniu od organu potwierdzenia poprawności własnego stanowiska przedstawionego w niniejszym Wniosku o interpretację, tj. po uzyskaniu pozytywnej indywidualnej interpretacji podatkowej, Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków ponoszonych na realizację prac badawczo-rozwojowych.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Agencję działalność badawczo-rozwojowa, obejmująca fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji, przedstawione w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT (dalej: „działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, prowadzona przez Agencję działalność w zakresie obejmującym fazy 1-3 w ramach realizacji projektu, przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki: działalność ma charakter twórczy, działalność jest podejmowana w sposób systematyczny, działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z Objaśnieniami MF działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że działalność Wnioskodawcy w ramach projektu tworzenia systemu wymagała m.in. opracowania koncepcji oprogramowania, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenia nowych algorytmów lub rozwoju już istniejących, tworzenia unikalnych kodów programistycznych, co oznacza, że ma w pełni twórczy charakter.
Ponadto prace w ramach przedstawionego projektu prowadzone są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 4 fazy. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybraną osobę, posiadającą właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace w ramach projektu można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny.
Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, działalność B+R Agencji w ramach projektu ma na celu opracowanie innowacyjnego produktu tj. skutecznego systemu do zarządzania relacjami z klientami umożliwiającego kompleksową obsługę fakturowania, windykacji, controllingu i wycen. Realizacja tego projektu wymagała i wymaga pozyskania i wykorzystania nowej wiedzy i umiejętności poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie wytworzenia nowego, a następnie ulepszania tego systemu. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach przedmiotowego projektu mają za cel nabywanie, łączenie i kształtowanie dostępnej wiedzy i umiejętności do stworzenia całkiem nowego produktu/usługi, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów.
Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manual 2015 („Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: Podręcznik Frascati). Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:
-rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
-rozwój technologii związanych z Internetem – projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
-rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,
-działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
-tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
-tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,
-prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Agencję prac w ramach projektu przedstawionych w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego (w szczególności w ramach faz 1-3) wyczerpuje opisane w ustawie o PIT kryteria kwalifikacji działalności do obszaru działalności B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, prowadzone przez Agencję prace:
-dotyczą opracowywania nowych rozwiązań informatycznych (aplikacji, oprogramowania, modułów, funkcjonalności),
-wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT,
-są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym,
-mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów i funkcjonalności,
-są prowadzone według procedury opracowania oprogramowania, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru informatyki i technologii IT.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Wnioskodawcę działalność B+R w ramach realizacji projektu spełnia definicje wskazane w art. 5a pkt 38 oraz pkt 40 ustawy o PIT, a tym samym spełnia definicję działalności B+R.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez niego działalność w ramach projektu, obejmująca fazy 1-3 przedstawione w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego, stanowi działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Przedmiotem Pani wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy prowadzone prace opisane we wniosku obejmujące fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Panią do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pani działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z tego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z Podręcznika Frascati wynika, że:
Pojęcia prac rozwojowych nie należy mylić z pojęciem „rozwoju produktu” (product development) oznaczającego cały proces – od formułowania pomysłów i koncepcji aż do komercjalizacji, którego celem jest wprowadzenie nowego produktu (wyrobu lub usługi) na rynek. Prace rozwojowe są tylko jednym z możliwych etapów procesu rozwoju produktu – etapem, na którym wiedzę ogólną testuje się pod kątem konkretnych zastosowań niezbędnych do pomyślnego zakończenia tego procesu. W fazie prac rozwojowych powstaje nowa wiedza i etap ten kończy się, gdy przestają mieć zastosowanie kryteria działalności B+R (nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia/odtworzenia).
Tymczasem z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani Agencję (…) w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponadto zdecydowała się Pani na realizację projektu o charakterze badawczo-rozwojowym w celu stworzenia autorskiej aplikacji webowej pod nazwą (…), mającej stać się zupełnie innowacyjnym programem, najlepiej odpowiadającym potrzebom i oczekiwaniom własnym oraz Pani klientów. Projekt dotyczący ww. aplikacji realizowany jest w ramach cyklu projektowego obejmującego 4 fazy, przy czym – jak Pani wskazała – działalność badawczo-rozwojowa realizowana jest jedynie w fazach 1-3 cyklu projektowego, natomiast faza 4 nie jest uznawana przez Panią za działalność badawczo-rozwojową. Prowadzona przez Panią działalność w ramach faz 1-3 Projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji obejmowała/obejmuje i będzie obejmować nabywanie, łączenie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym m.in. z zakresu nowych technologii, IT, finansów, controllingu, wycen itp., i była/jest/będzie podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy z tych zakresów oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (tj. nowych funkcjonalności aplikacji ….). Działalność ta była, jest i będzie prowadzona zarówno w celu zwiększenia zasobów wiedzy, jak i wykorzystania istniejących zasobów wiedzy. Nieprzerwanie od 2019 r. prowadzi Pani prace nad stworzeniem autorskiej aplikacji webowej, tj. innowacyjnego programu do zarządzania relacjami z klientem, mogącego służyć Pani potrzebom własnym, ale także jako produkt/usługa dla klienta. W konsekwencji, aby stworzyć nowy program komputerowy/nową aplikację albo opracować zupełnie nowe funkcjonalności/moduły tego programu, wykorzystuje Pani posiadane już zasoby wiedzy z zakresu nowych technologii, IT, programowania, ale także wiedzę branżową i specjalistyczną dotyczącą danej funkcjonalności (np. z zakresu finansów, controllingu itp.), aby powstały kody źródłowe funkcjonującego zgodnie z założeniami modułu. Opisana we wniosku działalność obejmująca fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji jest ukierunkowana na nowe odkrycia – celem prowadzonych prac jest pozyskanie nowej wiedzy lub wykorzystanie istniejącej wiedzy do opracowania nowego/ulepszonego programu/aplikacji, niewystępujących wcześniej w Pani praktyce gospodarczej. Działalność ta jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, a w ramach prowadzonych prac nie ma czynności rutynowych, obejmujących zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania, czy korzystanie z ustalonych schematów produkcyjnych, wzorów itp. Oryginalność koncepcji i hipotez polega m.in. na stworzeniu kompleksowego narzędzia CRM, skupiającego w sobie wiele funkcjonalności nieobsługiwanych dotychczas przez standardowe aplikacje oraz na intuicyjności/prostocie korzystania z aplikacji. Innowacyjność opracowanych rozwiązań polega na tym, że każda funkcjonalność dostępna w systemie oparta jest o role użytkowników, dzięki czemu istnieje możliwość przypisywania zakresu widoczności oraz uprawnień do poszczególnych osób, które korzystają z systemu. Działalność, o której mowa we wniosku, jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie oraz jest podejmowana w sposób usystematyzowany i regularny, zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe. Jak wynika z opisu sprawy, rozpoczynając prace w ramach projektu /każdej nowej funkcjonalności stawia Pani pewne założenia/cele prac, jednak ich osiągnięcie nie zawsze jest pewne i możliwe, gdyż w trakcie prac wyciąga Pani konkluzje i wnioski, które mogą prowadzić do efektów na tyle innych niż założone na etapie hipotezy projektu, że konieczna jest wówczas weryfikacja założeń wstępnych. Celem prowadzonej przez Panią działalności w ramach projektu jest stworzenie nowego, niezawodnego, spełniającego wymagania klientów systemu, którego kody źródłowe/algorytmy wypracowane w ramach prac będą skatalogowane/spisane i zarchiwizowane, a także będzie istnieć dokumentacja opisująca działanie poszczególnych modułów, jak i całej aplikacji, a na ich podstawie możliwe będzie stworzenie takiej aplikacji od nowa.
Z opisu sprawy wynika zatem, że Pani działalność obejmująca fazy 1-3 w ramach tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ spełnione są następujące cechy:
-działalność ta ma charakter innowacyjny, twórczy,
-obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
-polega na pozyskaniu nowej wiedzy lub wykorzystaniu istniejącej wiedzy do opracowania nowego/ulepszonego programu/aplikacji niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej w prowadzonej przez Panią działalności,
-prowadzona jest w sposób usystematyzowany i regularny, zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe.
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Natomiast w myśl art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. 2018 r. poz. 650):
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.
W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Z opisu sprawy wynika, że:
1)prowadziła/prowadzi/będzie Pani prowadzić działalność badawczo-rozwojową,
2)odliczy Pani w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3)koszty kwalifikowane, które zamierza Pani odliczać w ramach ulgi stanowiły/ stanowią/będą stanowić dla Pani koszty uzyskania przychodów, w tym przez odpisy amortyzacyjne,
4)koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku,
5)nie korzysta Pani ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
6)wyodrębnia Pani koszty kwalifikowane w prowadzonej ewidencji,
7)nie posiada Pani statusu centrum badawczo-rozwojowego.
To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem przysługuje Pani prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – prowadzona przez Panią działalność, obejmująca fazy 1-3 w ramach projektu tworzenia i ulepszania autorskiej aplikacji, przedstawione w opisie sprawy, spełnia przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Panią do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right