Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.199.2023.2.MM
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na remont dwóch mieszkań, w których Wnioskodawczyni realizuje własne cele mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 2 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 maja 2023 r. (wpływ do tutejszego organu 26 maja 2023 r.) oraz pismem z 30 maja 2023 r. (data wpływu 2 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2021 r. odziedziczyła Pani w spadku po swoim przyrodnim bracie – w części – spółdzielcze własnościowe mieszkanie typu M-2. Powyższe mieszkanie wraz z siostrą (drugą spadkobierczynią) sprzedała Pani przed upływem 5 lat od nabycia.
W sprzedanej nieruchomości nie była prowadzona działalność gospodarcza, nie była też ona wynajmowana osobom trzecim.
W dniu 26 kwietnia 2022 r. złożyła Pani w Pierwszym Urzędzie Skarbowym (...) zeznanie PIT-39.
Aby być zwolnioną od podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości jest Pani obowiązana w okresie trzech lat przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.
Jest Pani osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości.
Posiada Pani dwa mieszkania typu własnościowego, których jest Pani jedynym właścicielem:
•jedno zakupione przez Panią czterdzieści lat temu typu M-3 w bloku mieszkalnym
•drugie w starym budownictwie odziedziczone po zmarłej w 2018 r. mamie.
Jako osoba starsza (77 lat), zamieszkuje Pani razem ze swoją córką, która jest stanu wolnego i opiekuje się Panią. Córka jest osobą pracującą również zdalnie w domu z uwagi na opiekę nad Panią.
Wskazane powyżej mieszkania znajdują się w jednej miejscowości (...).
W obydwu miejscach znajduje się Pani i córki centrum interesów osobistych oraz gospodarczych (ognisko domowe, aktywność społeczna, obywatelska, miejsce działalności zarobkowej i pracy).
W okresie zimowym zamieszkuje Pani z córką w mieszkaniu w blokach z uwagi na centralne ogrzewanie, natomiast w okresie letnim przenosi się Pani z córką do mieszkania w starym budownictwie, gdyż dla Pani jako osoby starszej i schorowanej jest chłodniej w starych i grubych murach.
Obie nieruchomości uzupełniają się w trakcie roku, stanowiąc bazę mieszkaniową i rekreacyjno-odpoczynkową.
Oprócz powyższych (lokali mieszkalnych) nie posiada Pani innych nieruchomości. W żadnej z tych nieruchomości nie jest prowadzona działalność gospodarcza ani nie są przedmiotem wynajmu. Obydwa wyżej wymienione mieszkania wymagają kapitalnego remontu.
Doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Pani przyrodni brat, po którym odziedziczyła Pani (wraz z przyrodnią siostrą) ½ spadku, nabył lokal mieszkalny, w drodze spadku, dziedziczonego w całości, po swojej matce (która zmarła 8 grudnia 2019 r.). Na okoliczność dziedziczenia sporządzony został w dniu 9 listopada 2020 r. w Kancelarii Notarialnej akt notarialny Rep. A nr 1/2020.
Pani brat przyrodni zmarł w dniu 22 stycznia 2021 r. w (...).
Lokal został sprzedany przez spadkobierczynie w dniu 3 grudnia 2021 r. i sprzedaż poświadczona została umową sprzedaży Rep. A nr 1/2021 zawartą w Kancelarii Notarialnej.
Środki z odpłatnego zbycia ½ mieszkania w całości tj. w kwocie 116 550 zł przeznaczy Pani na remont i modernizację swoich dwóch mieszkań. W mieszkaniach tych – wraz z jedyną samotną córką – Pani zamieszkuje i w mieszkaniach tych realizuje Pani własne cele mieszkaniowe.
Remont w obu mieszkaniach trwa i ma Pani nadzieję, że do końca 2023 r. zostanie zakończony, a rachunki z przeprowadzonych remontów i modernizacji przedstawi Pani we właściwym Urzędzie Skarbowym.
Obydwa mieszkania są Pani własnością jako jedynej właścicielki.
Jedno mieszkanie nabyła Pani za własne środki 40 lat temu i znajduje się ono w bloku z wielkiej płyty, drugie odziedziczyła Pani jako jedyny spadkobierca, w spadku po swojej mamie w 2018 r. (postanowienie o nabyciu spadku sygn. akt 1/18), które mieści się w starej kamienicy.
Obydwa mieszkania muszą zostać wyremontowane, a jedno z nich również zmodernizowane (m. in. rozbiórka pieca kaflowego, wygrodzenie i zainstalowanie łazienki oraz inne prace).
Pani mieszkania znajdują się w różnych dzielnicach (...), jedno usytuowane jest w ciągu parków, niestety w nim wszystkie okna skierowane są na zachód i latem w niezacienionym budynku nie sposób funkcjonować, markizy nie zdają egzaminu i dają małe zacienienie. W pobliżu tego mieszkania nie ma rozbudowanej infrastruktury kulturalnej tak jak to jest w pobliżu (drugiego) mieszkania w centrum (...). W niewielkiej odległości od drugiego mieszkania znajdują się teatry, kina, biblioteka, kawiarenki, mieszczą się gabinety lekarzy specjalistów u których Pani się leczy. To bardzo ważne dla Pani, jako dla kobiety, która dużo czyta i korzysta nie tylko z TV i radia, ale również innych intelektualnych rozrywek. Dla córki również wygodne jest tu zamieszkiwanie, ponieważ do pracy może iść pieszo.
Dotychczas w obydwu mieszkaniach realizuje Pani swoje cele mieszkaniowe w przeciągu roku zamiennie. W okresie lata, o ile dobrze się Pani czuje, korzysta Pani z parków i lepszego powietrza, w upały jedzie Pani do drugiego mieszkania, gdzie jest miły chłodek, jaki dają stare grube mury.
Nigdy Pani mieszkania nie były podnajmowane. Nie prowadziła i nie prowadzi Pani w tych mieszkaniach jakiejkolwiek działalności gospodarczej, nie ma Pani zamiaru przeznaczyć któregokolwiek mieszkania po remoncie na wynajem.
Pytanie
Czy w związku z tym, że do realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych potrzebuje Pani dwóch mieszkań, to środki ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, przed upływem 5 lat może Pani przeznaczyć na remont i modernizację dwóch posiadanych mieszkań? Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że realizacja własnych celów mieszkaniowych powinna sprowadzać się do remontu tylko jednego mieszkania.
Pani stanowisko w sprawie
Na infolinii KIS oraz w Urzędzie Skarbowym (...) uzyskała Pani informację, iż remont w ramach ulgi mieszkaniowej może Pani przeprowadzić w dwóch mieszkaniach których jest Pani właścicielem.
Wskazuje Pani, że zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) źródłami przychodów są: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Natomiast norma art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. wskazuje, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
W związku z powyższym, z uwagi na to, że w Pani ocenie, realizuje Pani własne cele mieszkaniowe, korzysta Pani ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. Kluczową kwestią w tej materii jest odniesienie się do realizacji własnych celów mieszkaniowych.
W świetle art. 21 ust. 25 pkt 1 u.p.d.o.f., za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131 uważa się wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabyciegruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.
Odnosząc się do wątpliwości dotyczącej wyjaśnienia pojęcia „nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe", wskazuje Pani, iż w obowiązującym stanie prawnym nie występuje jednoznaczna definicja określająca, co należy rozumieć pod pojęciem cel mieszkaniowy oraz czy sprowadza się tylko i wyłącznie do remontu jednej nieruchomości, bo takiego zapisu brak jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według Pani nie powinno to budzić wątpliwości i można remontować dwa mieszkania oraz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Wielokrotnie potwierdzały to sądy administracyjne, a także dyrektor KIS w interpretacjach podatkowych.
Już wcześniej NSA orzekał i wyjaśniał, że celem ulgi mieszkaniowej było to, aby środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyć na określone cele mieszkaniowe. Jak stwierdził NSA niedopuszczalne jest zatem ograniczanie zwolnienia wyłącznie do jednego lokalu mieszkalnego, bo nie ma uregulowania, które zabraniałoby posiadać więcej lokali.
Zatem Pani zdaniem ma Pani prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w związku z wyremontowaniem dwóch mieszkań.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Wobec powyższego w niniejszej sprawie dla określenia skutków podatkowych sprzedaży przez Panią udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia ww. prawa do lokalu przez spadkodawcę.
Z przestawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Pani przyrodni brat, po którym odziedziczyła Pani (wraz z przyrodnią siostrą) ½ spadku, nabył lokal mieszkalny, w drodze spadku, dziedziczonego w całości, po swojej matce, która zmarła 8 grudnia 2019 r. Na okoliczność dziedziczenia sporządzony został w dniu 9 listopada 2020 r. w Kancelarii Notarialnej akt notarialny Rep. A nr 1/2020.
Pani brat przyrodni zmarł w dniu 22 stycznia 2021 r. w (...).
Lokal został sprzedany przez spadkobierczynie w dniu 3 grudnia 2021 r.
Z uwagi na fakt, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego było przedmiotem spadku, należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360).
Zgodnie z art. 922 ww. ustawy spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.
W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).
Biorąc powyższe pod uwagę, w niniejszej sprawie 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od momentu nabycia przez Pani przyrodniego brata prawa do ww. lokalu mieszkalnego, czyli okres ten liczony jest od końca 2019 r., w którym to roku zmarła jego matka.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że odpłatne zbycie w 2021 r. udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, który Pani nabyła w spadku po przyrodnim bracie stanowi dla Pani źródło przychodu w rozumieniu powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dochód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Stosownie do art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Z treści przepisu art. 19 ust. 1 ww. ustawy wynika, że:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.
Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Wedle art. 30e ust. 4 przywołanej ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Na mocy art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Art. 30e ust. 7 ww. ustawy stanowi, że:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
–położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Stosownie do art. 21 ust. 26 ww. ustawy:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Podkreślenia wymaga, że zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, prawo do przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa. Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Pani wątpliwości dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji wydatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na remont dwóch lokali mieszkalnych stanowiących Pani własność, w których realizuje/będzie realizowała Pani własne cele mieszkaniowe.
Z istoty rozwiązania zawartego w zacytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podstawową okolicznością decydującą o możliwości skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i określonych praw majątkowych nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym została ona dokonana, na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy własne cele mieszkaniowe.
Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych. Tak więc uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy zwolnienie od podatku dochodowego w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, które zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ww. ustawy obejmują m. in. remont własnego lokalu mieszkalnego. Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych poprzez posiadanie dwóch mieszkań wykracza co prawda poza przeciętne standardy, jednakże ustawodawca nie zastrzegł, że własne cele mieszkaniowe można realizować wyłącznie w jednym lokalu mieszkalnym. W opisanym zdarzeniu przyszłym nie ma zatem podstaw do ograniczenia stosowania ww. zwolnienia tylko do tych wydatków sfinansowanych środkami z ww. sprzedaży, które poniesione zostaną na remont jednego lokalu mieszkalnego.
Wobec powyższego, wydatkowanie przychodu ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie w lokalu mieszkalnego, (które nabyła Pani w spadku po przyrodnim bracie) począwszy od dnia odpłatnego zbycia nie później jednak niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jego odpłatne zbycie na remont dwóch lokali mieszkalnych, wykorzystywanych przez Panią na własne cele mieszkaniowe będzie uprawniało do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przy czym wolny od podatku dochodowego będzie dochód z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, w wysokości, która będzie odpowiadała iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego tego udziału.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right