Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.300.2023.2.IM
Wycofanie nieruchomości z działalności S.C, zamiana udziałów w nieruchomości, odpłatne zbycie nieruchomości, powstanie przychodu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 jest:
–nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 3,
–prawidłowe – w części dotyczącej pytań nr 1, nr 2 i nr 4.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 3 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Wnioskodawczyni jest radcą prawnym prowadzącym działalność gospodarczą wraz ze wspólnikiem (dalej:„Wspólnik” oraz dalej łączenie jako:„Wspólnicy”) w formie spółki cywilnej pod nazwą: „A Spółka cywilna (dalej: „S.C.”).Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej S.C. jest świadczenie usług prawnych (kod PKD 69.10.Z).
W skład majątku S.C. wchodzi między innymi lokal mieszkalny w K. dla którego Sąd Rejonowy x prowadzi księgę wieczystą x1 (dalej: „Nieruchomość 1”) oraz lokal mieszkalny w K., dla którego Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr x2 (dalej: „Nieruchomość 2”). Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 dalej określane będą łącznie jako „Nieruchomości”. Nieruchomości przeznaczone są do wykonywania działalności gospodarczej (świadczenia usług prawnych).
Nieruchomość 1 została nabyta do majątku wspólnego wspólników S.C. na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A nr (...) z dnia xx stycznia 2004 roku. Natomiast Nieruchomość 2 została nabyta do majątku wspólnego Wspólników S.C. na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A nr (...) z dnia xx stycznia 2002 roku.
Obecnie Wspólnicy S.C. podjęli decyzję o dokonaniu podziału majątku i rozwiązaniu umowy S.C. zgodnie z art. 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 2022 poz. 1360 z dnia 2022.06.29) (dalej: „Kodeks cywilny” lub „KC”). W ramach niniejszych czynności, w pierwszej kolejności, planowane jest podjęcie przez Wspólników S.C. uchwały, na podstawie której z majątku S.C. wyłączona zostanie zarówno Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2. W wyniku niniejszego wyłączenia Nieruchomości nastąpi zniesienie współwłasności łącznej oraz jej przekształcenie na współwłasność ułamkową (po 1/2 udziału w poszczególnych Nieruchomościach przypadającego na każdego ze wspólników), jak również przekazanie własności udziału w Nieruchomościach do majątku osobistego Wnioskodawczyni oraz do majątku osobistego drugiego Wspólnika. Nieruchomości posiadają różną powierzchnię użytkową, jednakże ze względu na nakłady poczynione na poszczególne Nieruchomości ich wartość rynkowa jest zbliżona.
Następnie, po dokonaniu wspomnianego wycofania Nieruchomości z S.C., planowane jest przeprowadzenie zamiany własności udziałów w poszczególnych Nieruchomościach, tj. Wspólnik dokonana przeniesienia własności 1/2 Nieruchomości 1 na rzecz Wnioskodawczyni w zamian za przekazanie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 2 na rzecz tego Wspólnika. Wskutek zawarcia przedmiotowej umowy zamiany nastąpi uzyskanie przez Wnioskodawczynię pełnej własności Nieruchomości 1, podczas gdy Wspólnik S.C. uzyska pełną własność Nieruchomości 2.
Po dokonaniu wycofania Nieruchomości z majątku wspólnego Wspólników S.C., zawarcia umowy zamiany oraz rozwiązaniu S.C. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż Nieruchomości 1, a także przeprowadzkę i zmianę miejsca zamieszkania na inne miasto położone na terytorium Polski. Środki uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości 1 zostaną przeznaczone na nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość położonego w nowym miejscu zamieszkania. Dodatkowo, po nabyciu tego budynku/lokalu mieszkalnego potencjalnie pozostałe środki zostaną przeznaczone na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont tego budynku lub lokalu mieszkalnego, lub jego części.
Pytanie
1. Czy wycofanie Nieruchomości z działalności S.C. stanowiących współwłasność łączną Wspólników do ich majątków prywatnych skutkująca przekształceniem współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową (tj. każdy Wspólnik będzie posiadał 1/2 udziału we współwłasności tych składników majątkowych) będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie?
2.Czy zamiana udziałów w Nieruchomości między Wnioskodawczynią a Wspólnikiem (tj. 1/2 udziału w Nieruchomości 1 zostanie przeniesiona na Wnioskodawczynie oraz 1/2 udziału w Nieruchomości 2 zostanie przeniesiona na Wspólnika), wskutek której Wnioskodawczyni stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 1, a Wspólnik stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 2 będzie neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie?
3.Czy po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT?
4.W przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 – czy po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię 1/2 udziału w Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, natomiast zbycie drugiej połowy udziału w Nieruchomości 1 (tj. nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach) będzie kreować dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT?
5.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4 – czy w przypadku zbycia połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach Wnioskodawczyni będzie uprawniona podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów stanowiących określoną w umowie zamiany wartość 1/2 udziału w Nieruchomości 2 przekazanej na rzecz Wspólnika w zamian za uzyskanie pozostałej ½ udziału w Nieruchomości 1 powiększonych o potencjalne dopłaty wypłacone przez Wnioskodawczynię na rzecz Wspólnika?
6.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4 – czy ewentualny dochód, jaki może powstać na zbyciu przez Wnioskodawczynię połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT, będzie mógł korzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w razie jego wydatkowania na tzw. „własne cele mieszkaniowe” nie później niż w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – wycofanie Nieruchomości z działalności S.C. stanowiących współwłasność łączną Wspólników do ich majątków prywatnych skutkująca przekształceniem współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową (tj. każdy Wspólnik będzie posiadał 1/2 udziału we współwłasności tych składników majątkowych) będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie.
Wspólnicy spółki cywilnej jako podatnicy podatku dochodowego
Spółka cywilna jest umową, stosunkiem zobowiązaniowym zawartym pomiędzy co najmniej dwoma osobami, a zasady jej działania regulują przepisy Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 860 § 1 KC przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Jak wynika z powyższego przepisu, spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy wspólnikami będącymi stronami umowy spółki cywilnej, którzy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie spółki.
Spółka cywilna nie jest także przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221), zgodnie z którym przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Natomiast w myślart. 4 ust. 2 ww. ustawy: „Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej”.
Z powyższych przepisów wynika, że spółka cywilna jest umową zawartą przez wspólników – przedsiębiorców, w celu dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Właścicielami majątku wykorzystywanego w prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej są wspólnicy tej spółki w ramach współwłasności łącznej. W przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tejże spółki, wyłączna własność wspólnika bądź współwłasność w częściach ułamkowych z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną. Podobnie, zakup przez wspólników spółki cywilnej nieruchomości do tej spółki skutkuje tym, że wspólnikom tej spółki przysługują równe prawa do tej nieruchomości, czyli współwłasność ta ma charakter bezudziałowy. W spółce cywilnej właścicielami składnika majątku/nieruchomości są wspólnicy w ramach współwłasności łącznej.
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki cywilnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy oPIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa wart. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Z kolei, w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.
W związku z powyższym przychody i koszty związane z działalnością spółki cywilnej wspólnicy będący osobami fizycznymi powinni określać proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej spółki.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy oPIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT:
1.pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),
2.odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT).
Jednocześnie kryteria przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej została uregulowana w art. 14 ustawy o PIT. Stosownie do treści art. 14 ust. 1 tej ustawy za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
W tym przypadku pojęcie „odpłatnego zbycia składników majątku” powinno być rozumiane jako przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za uzyskanie przysporzenia majątkowego.
Wobec powyższego, z uwagi, iż wycofanie Nieruchomości z działalności S.C. stanowiących współwłasność łączną Wspólników do ich majątków prywatnych będzie miało charakter nieodpłatny, a jej skutkiem będzie przekształcenie współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową (tj. każdy Wspólnik będzie posiadał udział we współwłasności tych składników majątkowych) będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie.
Niniejsze stanowisko zostało potwierdzone w następujących interpretacjach prawa podatkowych:
• interpretacji z dnia 11 października 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0115-KDIT3.4011.651.2022.1.JS stanowiącej, iż:
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro planowane wycofanie wskazanej we wniosku nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego jej wspólników nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, to wycofanie to nie spowoduje po Pana stronie powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym nie uzyska Pan przysporzenia majątkowego w związku z planowaną czynnością wycofania nieruchomości z majątku spółki cywilnej do Pana majątku prywatnego.
Odpowiadając zatem wprost na zadane przez Pana pytanie wskazać należy, że samo wycofanie ze spółki cywilnej nieruchomości (tj. wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i przekazanie jej do majątku prywatnego wspólników) nie spowoduje u Pana powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
• interpretacji z dnia 12 grudnia 2018 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.541.2018.1.DS uznającej, iż:
Zatem, wycofanie wskazanego we wniosku składnika majątku ze spółki cywilnej na rzecz Wspólnika nie spowoduje dla Niego powstania przychodu, brak jest bowiem odpłatności tego przesunięcia.
Jednakże sprzedaż udziału w ww. nieruchomości, będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik ten został wycofany z działalności spółki i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynie 6 lat, co wynika z treści ustawy o p.d.o.f.
Reasumując, otrzymanie w związku z wycofaniem z działalności gospodarczej spółki składnika majątku, tj. udziału w nieruchomości nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu w rozumieniu ustawy o p.d.o.f.
W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, wycofanie Nieruchomości z działalności S.C. stanowiących współwłasność łączną Wspólników do ich majątków prywatnych skutkująca przekształceniem współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową (tj. każdy Wspólnik będzie posiadał 1/2 udziału we współwłasności tych składników majątkowych) będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie.
W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – zamiana udziałów w Nieruchomości między Wnioskodawczynię a Wspólnikiem (tj. 1/2 udziału w Nieruchomości 1 zostanie przeniesiona na Wnioskodawczynię oraz 1/2 udziału w Nieruchomości 2 zostanie przeniesiona na Wspólnika), wskutek której Wnioskodawczyni stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 1, a Wspólnik stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 2, będzie neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż na gruncie ustawy o PIT zamiana rzeczy lub nieruchomości nie jest uznawana za umowę nieodpłatną. W tym przypadku, umowa zamiany traktowana jest analogicznie jak sprzedaż nieruchomości, tj. u każdej ze stron czynności prawnej następuje przekazanie nieruchomości oraz każda ze stron nabywa nową nieruchomość.
Wobec powyższego, w pierwszej kolejności wskazać należy, iż do umowy zamiany nie znajdzie zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT stanowiący, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wynika to z faktu, iż wspomnianą regulację należy jednak odczytać łącznie z treścią art. 14 ust. 2c ustawy o PIT uznającego, że do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e ustawy o PIT stosuje się odpowiednio.
Wobec powyższego, potencjalne przysporzenie z tytułu umowy zamiany Nieruchomości nie powinno być zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Niniejsze przysporzenie może być jednak zaliczone do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT i stanowiącego, iż: źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z powyższym przepisem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
·odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej)oraz
·zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Jednakże wskazać należy, iż w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT został wskazany wyjątek od tej reguły stanowiący, iż przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Niniejszy wyjątek znajdzie również zastosowanie w przypadku składników majątku wycofanych z działalności gospodarczej. Jak stanowiart. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia: składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Wobec powyższego, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT znajduje również zastosowanie do zamiany nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębna nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W konsekwencji, jeśli zamiana lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, to nie stanowi źródła przychodu ani z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W tym kontekście zaznaczyć należy, iż Nieruchomość 2 została nabyta w 2002 roku do majątku wspólnego Wspólników S.C. stanowiącej współwłasność łączną, podczas gdy Nieruchomość 1 została nabyta do majątku wspólnego Wspólników S.C. w 2004 roku. Wobec powyższego, zamiana udziału w Nieruchomości 2 na 1/2 udziału w Nieruchomości 1 nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało dokonane ich nabycie.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji z dnia 5 stycznia 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0114-KDIP3 1.4011.916.2022.2.MS2 zostało stwierdzone, iż:
Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Powyższy fakt ukazuje liczne podobieństwa między wskazanymi umowami, ograniczając różnicę między nimi jedynie do formy zapłaty, którą w przypadku umowy sprzedaży stanowi wartość pieniężna, a w przypadku umowy zamiany – inna rzecz.
W następstwie umowy zamiany mają miejsce dwie czynności. Z jednej strony dochodzi u każdej ze stron do odpłatnego zbycia nieruchomości/ograniczonego prawa rzeczowego, z drugiej natomiast każda ze stron nabywa nową nieruchomość/nowe prawo rzeczowe. Należy przy tym zauważyć, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega jedynie odpłatne zbycie, zaś nabycie jest w tym przypadku podatkowo obojętne.
Wobec powyższego, zamiana nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, a także określonych praw rzeczowych stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, jeżeli ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeżeli natomiast zamiana nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i określonych praw rzeczowych następuje po upływie tego okresu, przychód z ich zamiany nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, zamiana udziałów w Nieruchomościach między Wnioskodawczynią a Wspólnikiem wskutek której Wnioskodawczyni stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 1, a Wspólnik stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 2, ze względu na upływ 5 letniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Nieruchomości, będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie.
W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 3 – po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT.
Jednym ze źródeł przychodów, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, jest „pozarolnicza działalność gospodarcza”. Do tego rodzaju źródła zaliczają się, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wspomnianą regulację należy jednak odczytać łącznie z treścią art. 14 ust. 2c ustawy o PIT stanowiącego, iż: do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Wobec powyższego, przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu nie powinny być zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Niniejsze przychody mogą być jednak zaliczone do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT i stanowiącego, iż: źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z powyższym przepisem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
·odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
·zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Jednakże wskazać należy, iż w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT został wskazany wyjątek od tej reguły stanowiący, iż przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Wobec powyższego, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT znajduje również zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W konsekwencji, jeśli zbycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, to nie stanowi źródła przychodu ani z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W tym przypadku wskazać należy, iż Wnioskodawczyni nabyła Nieruchomość 1 stanowiącą lokal mieszkalny wykorzystywany na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą do majątku S.C. w 2004 roku. Wynika to z bezpośrednio z zasad prowadzenia działalności gospodarczej w formie S.C., w szczególności uwzględniając fakt, iż właścicielami majątku S.C. są wspólnicy w ramach współwłasności łącznej.
Wobec powyższego wskazać należy, iż 5 letni okres liczony od końca roku kalendarzowego nabycia Nieruchomości 1 powinien być liczony przy uwzględnieniu nabycia do majątku wspólnego S.C. Jednocześnie, czynności takie, jak wycofanie tego składnika majątku z działalności S.C. skutkujące zniesieniem współwłasności łącznej i jej przekształceniem we współwłasność ułamkową oraz następnie dokonanie zamiany 1/2 udziału w Nieruchomościach, miały na celu uzyskanie przez Wnioskodawczynię pełnej własności Nieruchomości 1. Tym samym, uzyskanie udziału w Nieruchomości 1 nie stanowi nowego nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT przez Wnioskodawczynię. Wskazane nabycie własności nastąpiło w 2004 roku, a opisane czynności służyły wyłącznie podziałowi majątku wspólnego między Wspólnikami S.C. Takie stanowisko wynika również bezpośrednio z orzecznictwa sądów administracyjnych, w których przyjęto korzystne dla podatników stanowisko, iż nawet jeśli nastąpiło czasowe wyzbycie się nieruchomości, to nie wpłynie to na konieczność ponownego naliczania 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.
Niniejsze stanowisko zostało przedstawione m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 grudnia 2019 r. sygn. II FSK 120/18 stanowiącego, iż:
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c u.p.d.o.f. nie ustanawia warunku, aby przychód ze sprzedawanej nieruchomości nie stanowił podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym jedynie w sytuacji, gdy upłynął okres 5 lat liczony jako ciągły czas upływający bezpośrednio pomiędzy jej nabyciem a sprzedażą od nabycia nieruchomości. Przepis ten stawia jedynie warunek 5 lat własności nieruchomości, która może być przerywana okresami, w których podatnik tej własności się wyzbył. W niniejszej sprawie Sąd pierwszej instancji pomimo niepełnej argumentacji zasadnie uznał zatem, że została spełniona przesłanka wyłączająca uzyskany przychód z tytułu zbycia nieruchomości z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, że organ naruszyłart. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.f. W konsekwencji, skoro wnioskodawczyni w okresie od lat 1994-2002 do 2010 i od lat 2012- 2013 do sprzedaży w 2015 r. dysponowała prawem do całości ww. nieruchomości, to posiada ona uprawnienie do skorzystania z ulgi określonej wart. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.f.
Wnioskodawczyni, pragnie również podkreślić, iż w wydanych interpretacjach podatkowych przedstawiane jest stanowisko potwierdzające brak obowiązku rozpoznania przychodu z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego przez wspólników spółki cywilnej, gdy ich odpłatne zbycie nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto. Przykładowo, tak zostało stwierdzone w interpretacji z dnia 20 grudnia 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.537.2019.DJD uznającej, iż:
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Zainteresowani, jako osoby fizyczne, nabyli do majątku prywatnego w formie darowizny w 2009 r. oraz w 2012 r. udziały w nieruchomości składającej się z działek zabudowanych budynkiem wielomieszkaniowym. W wyniku tej transakcji Zainteresowani stali się współwłaścicielami 50% udziałów w tej nieruchomości. Wspólnicy uzyskują przychody z tytułu wynajmu znajdujących się w tej nieruchomości lokali mieszkalnych w ramach prowadzonej od 1 stycznia 2013 r. działalności gospodarczej, której przedmiotem jest kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości.
Obecnie część z lokali mieszkalnych została przez wspólników sprzedana osobom trzecim.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wyżej wskazane przepisy prawa podatkowego należy uznać, że sprzedaż udziałów w lokalach mieszkalnych w budynku wielomieszkaniowym, które wykorzystywane były w działalności gospodarczej, nie stanowi dla Zainteresowanych przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z uwagi wyłączenie, o którym mowa w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego, odpłatne zbycie udziałów w lokalach mieszkalnych, należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy. W konsekwencji, w przypadku sprzedaży udziałów w nieruchomości o charakterze mieszkalnym przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy powstaje wtedy, gdy ich odpłatne zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto lub wybudowano. Zatem, odpłatne zbycie przez Zainteresowanych wskazanych we wniosku udziałów w lokalach mieszkalnych nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż odpłatne zbycie nastąpi po upływie okresu wskazanego w tym przepisie.
Zatem, w ocenie Wnioskodawczyni, biorąc pod uwagę, iż przychód nie powstałby w przypadku zbycia Nieruchomości w ramach majątku wspólnego Wspólników S.C., tożsame stanowisko powinno zostać przyjęte w razie zbycia własności Nieruchomości 1 po jej wycofaniu z majątku Wspólników S.C. oraz zawarcia umowy zamiany. W razie przyjęcia odmiennej wykładni przychód podatkowy powstałby w wyniku sprzedaży wycofanych Nieruchomości przez poszczególnych Wspólników S.C., podczas gdy w przypadku sprzedaży Nieruchomości w ramach działalności S.C. korzystałby z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT.
Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, po dokonaniu ww. zamiany – odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. dla Wnioskodawczyni nie powstanie przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT.
W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 4 – w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 – po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię 1/2 udziału w Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy tym zakresie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, natomiast zbycie drugiej połowy udziału w Nieruchomości 1 (tj. nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach) będzie kreować dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT źródłem przychodu jest „pozarolnicza działalność gospodarcza”. Do tego rodzaju źródła zaliczają się, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wspomnianą regulację należy jednak odczytać łącznie z treścią art. 14 ust. 2c ustawy o PIT stanowiącego, iż: do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Wobec powyższego, przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu nie powinny być zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Niniejsze przychody mogą być jednak zaliczone do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT i stanowiącego, iż: źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z powyższym przepisem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
·odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
·zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Jednakże wskazać należy, iż w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT został wskazany wyjątek od tej reguły stanowiący, iż przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Wobec powyższego,art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT znajduje również zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W konsekwencji, jeśli zbycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, to nie stanowi źródła przychodu ani z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Jednakże, w ocenie Wnioskodawczyni, nawet w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na pytanie 3, to należy mieć na uwadze, iż odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię ½ udziału w Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy tym zakresie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, natomiast zbycie drugiej połowy udziału w Nieruchomości 1 (tj. nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach) będzie kreować dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.
Wynika to z faktu, iż w związku z wycofaniem nieruchomości z majątku S.C. nastąpi przekształcenie współwłasności łącznej na współwłasność ułamkową (po 50%) wraz z pozostałym Wspólnikiem. W konsekwencji, Wnioskodawczyni z Nieruchomości 1 posiadanej w ramach współwłasności łącznej otrzyma pełną własność tego składnika majątku. Przyjmując zatem, że udział Wnioskodawczyni we własności Nieruchomości 1 wzrósł ze współwłasności łącznej (50%) do pełnej własności, nie sposób pominąć faktu, iż pierwotne nabycie w ramach prowadzonej działalności w formie S.C. nastąpiło w 2004 roku i w odniesieniu do tej części współwłasności łącznej przypadającej na Wnioskodawczynię powinno zostać kalkulowane wyłączenie z obowiązku rozpoznania przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy o PIT.
Niniejsze stanowisko zostało potwierdzone m.in. w:
·interpretacji z dnia 22 lutego 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.496.2017.2.MD stanowiącej, iż:
Dodać tutaj należy, że nowego nabycia nieruchomości nie stanowi jej otrzymanie w związku z wycofaniem ze spółki cywilnej, w sytuacji gdy Wnioskodawca nabył udział w nieruchomości odpowiadający Jego udziałowi w zyskach Spółki cywilnej, a tym samym we współwłasności nieruchomości. Powyższe oznacza, że na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych datę nabycia nieruchomości w przypadku Wnioskodawcy stanowi data nabycia prawa wieczystego użytkowania wskazanej we wniosku nieruchomości wraz z naniesieniami, tj. 12 listopada 1996 r. Termin określony w tym przepisie należy więc liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów, tj. od końca 1996 r. Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w myśl art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do sprzedaży nieruchomości w części zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z gruntem, wykorzystywanej w działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki cywilnej, która przez Wnioskodawcę została nabyta w 1996 r. zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy. Zatem, skoro odpłatne zbycie tej części nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat od jej nabycia, to uzyskany z tego tytułu przychód nie będzie stanowił dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
·interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2017 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 3063-ILPB1-3.4511.256.2016.1.AK uznającej, iż:
Co więcej, nowego nabycia nieruchomości nie stanowi jej otrzymanie w związku z wycofaniem ze spółki cywilnej, w sytuacji gdy Wnioskodawca nabył udział w nieruchomości odpowiadający jego udziałowi w zyskach spółki cywilnej, a tym samym we współwłasności nieruchomości. Natomiast sprzedaż wchodzących w skład ww. działek nieruchomości o charakterze mieszkalnym, które uprzednio były wykorzystywane w spółce cywilnej jako środki trwałe, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wynika z art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy.
Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 – po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię 1/2 udziału w Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, natomiast zbycie drugiej połowy udziału w Nieruchomości 1 (tj. nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach) będzie kreować dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4, jest:
–nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 3,
–prawidłowe – w części dotyczącej pytań nr 1, nr 2 i nr 4.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w odniesieniu do pytania nr 1 i nr 2.
W odniesieniu do pytania nr 3 i nr 4 wskazuję, co następuje:
Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Jak wynika z tego przepisu, spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy między wspólnikami będącymi stronami umowy spółki cywilnej, którzy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie spółki.
W spółce cywilnej właścicielami składnika majątku są wspólnicy w ramach współwłasności łącznej. Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki cywilnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Z kolei w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.
Stąd przychody i koszty związane z działalnością spółki cywilnej wspólnicy będący osobami fizycznymi powinni określać proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej spółki.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są:
-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
-odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (pkt 8 lit. a).
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, kwota uzyskana z tego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Jednocześnie w myśl art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Zatem − co do zasady − przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej należy kwalifikować do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności gospodarczej.
Jeżeli jednak przedmiotem odpłatnego zbycia jest budynek mieszkalny, jego część lub udział w takim budynku, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, grunt lub udział w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udział w takim prawie, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub udział w takim prawie oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie, to wówczas przychody uzyskane z tego zbycia nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej – nawet jeżeli nieruchomość była wykorzystywana w działalności gospodarczej.
Przepis art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym należy rozpatrywać na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą wraz ze wspólnikiem w formie spółki cywilnej (dalej: Spółka cywilna). W skład majątku Spółki cywilnej wchodzą dwa lokale mieszkalne (dalej: Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2), przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej. Nieruchomość 1 została nabyta do majątku wspólnego wspólników Spółki cywilnej – 21 stycznia 2004 r., natomiast Nieruchomość 2 – 28 stycznia 2002 r. Wspólnicy Spółki cywilnej podjęli decyzję o dokonaniu podziału majątku i rozwiązaniu umowy Spółki cywilnej. W ramach tych czynności, w pierwszej kolejności, planowane jest podjęcie przez wspólników Spółki cywilnej uchwały, na podstawie której z majątku Spółki cywilnej zostanie wyłączona zarówno Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2. W wyniku wyłączenia Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 nastąpi zniesienie współwłasności łącznej oraz jej przekształcenie na współwłasność ułamkową (po 1/2 udziału w Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 przypadającego na każdego ze wspólników), jak również przekazanie własności udziału w Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 do Pani majątku osobistego oraz do majątku osobistego drugiego wspólnika. Następnie, po dokonaniu wycofania Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 ze Spółki cywilnej, planowane jest przeprowadzenie zamiany własności udziałów w Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2, tj. wspólnik dokonana przeniesienia własności 1/2 udziału w Nieruchomości 1 na Pani rzecz w zamian za przekazanie przez Panią 1/2 udziału w Nieruchomości 2 na rzecz tego wspólnika. Wskutek zawarcia umowy zamiany nastąpi uzyskanie przez Panią pełnej własności Nieruchomości 1, podczas gdy drugi wspólnik uzyska pełną własność Nieruchomości 2. Ostatecznie planuje Pani sprzedaż Nieruchomości 1.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.
Dokonując zatem oceny skutków sprzedaży Nieruchomości 1, należy ustalić, kiedy nastąpiło przez Panią nabycie Nieruchomości 1. Nieruchomość 1 została nabyta do majątku wspólnego wspólników Spółki cywilnej 21 stycznia 2004 r., następnie po zniesieniu współwłasności łącznej przekształciła się na współwłasność ułamkową – po ½ udziału w Nieruchomości 1.
Dlatego też sprzedaż Nieruchomości 1 jest neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Pani przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko w odniesieniu do 1/2 udziału Nieruchomości 1 (której jest Pani właścicielem w związku nabyciem do majątku wspólnego wspólników Spółki cywilnej) z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie, i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.
Natomiast z uwagi na fakt, że 1/2 udziału w Nieruchomości 1 nabyła Pani w drodze umowy zamiany, to konieczne jest odwołanie się do regulacji obowiązujących w tym zakresie.
Moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym jest określany zgodnie z normami prawa cywilnego.
W myśl art. 155 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Podkreślam zatem, że użyty w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin „nabycie” oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, innej jednostronnej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości. Tak więc jednym ze sposobów nabycia nieruchomości jest nabycie własności nieruchomości w drodze zamiany.
Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny.
Zgodnie z art. 603 ustawy Kodeks cywilny:
Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Stąd umowa zamiany stanowi również odpłatne zbycie rzeczy. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Świadczy o tym fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, a jedynie w art. 604 Kodeksu cywilnego stanowi, że:
Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.
Zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego − m.in. umowa zamiany rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę. Zasadnicza różnica między umową sprzedaży a umową zamiany polega jedynie na tym, że w umowie zamiany nie występuje świadczenie pieniężne, a formę zapłaty stanowi inna rzecz. Nie ma przy tym znaczenia, czy zamieniane nieruchomości mają taką samą wartość lub powierzchnie, ponieważ niezależnie od tego, czy przedmiotem zamiany są nieruchomości mające taką samą wartość lub powierzchnie, czy też nie, zamiana stanowi formę odpłatnego zbycia, przez co wywołuje określone skutki podatkowe.
Na podstawie przywołanych wyżej przepisów stwierdzam, że rezultatem umowy zamiany nieruchomości jest z jednej strony zbycie nieruchomości, a z drugiej nabycie na własność innej nieruchomości. Tym samym, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej uprzednio w drodze zamiany, datą, od której należy liczyć okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest rok, w którym dokonano zamiany nieruchomości. Oczywiste jest bowiem, że zamiana jest formą nabycia, gdyż właściciel nabywa w drodze umowy coś, do czego prawa własności wcześniej nie miał, bo należało do innej osoby, nawet w sytuacji, kiedy zamiana nieruchomości następuje bez wzajemnych dopłat.
Skoro rezultatem umowy zamiany jest nabycie innej 1/2 części Nieruchomości 1, to w stosunku do tej części udziału w Nieruchomości 1 - bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bezwzględnie jest liczony z uwzględnieniem daty nabycia przez Panią 1/2 udziału w Nieruchomości 1 w drodze zamiany. Tym samym, sprzedaż tej 1/2 udziału w Nieruchomości 1 nabytej w drodze zamiany stanowi dla Pani źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła przed upływem pięcioletniego terminu określonego w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – nie można potwierdzić słuszności Pani stanowiska, zgodnie z którym po dokonaniu zamiany odpłatne zbycie przez Panią Nieruchomości 1 będzie dla Pani neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Pani przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Po dokonaniu zamiany – w myśl tych przepisów – odpłatne zbycie przez Panią Nieruchomości 1 będzie dla Pani neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Pani przychód podatkowy, tylko w odniesieniu do 1/2 udziału Nieruchomości 1 nabytej do majątku wspólnego wspólników Spółki cywilnej. Natomiast w odniesieniu do 1/2 udziału Nieruchomości 1 nabytej w drodze zamiany przychód uzyskany ze sprzedaży tego udziału podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie informuję, że wniosek w części dotyczącej pytań nr 5 i nr 6 podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.