Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-19
Data publikacji: 2023-06-19

Uregulowanie zasad ustalania kursów walut do faktur korygujących

Od 1 lipca 2023 r. z ustawy o VAT (art. 31b) będzie wprost wynikało, jakie kursy walut stosować w przypadku korekt podstawy opodatkowania ustalonej w walucie obcej. Obecnie zasady te wynikają z praktyki organów podatkowych, a od 1 lipca zostaną przeniesione do ustawy. 

W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej ulegną zmianie, przeliczenia na złote będzie się dokonywało według kursu danej waluty obcej przyjętego do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania przed jej zmianą. Oznacza to, że zasadą będzie stosowanie kursu pierwotnego.

Podatnik będzie mógł dobrowolnie zrezygnować z tej zasady w dwóch przypadkach, gdy:

1) wystawi zbiorczą fakturę korygującą zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT(dokumentującą udzielenie rabatu) - wówczas przeliczenia na złote będzie dokonywał według:

• kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej albo

• ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez EBC na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej, przy czym w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro; 

2) zostanie mu udzielony opust lub obniżka ceny w odniesieniu do dostaw towarów lub świadczonych usług wykonanych w danym okresie na jego rzecz, z tytułu których rozlicza VAT za sprzedawcę (WNT, import usług, dostawy, dla których podatnikiem jest nabywca), udokumentowanych fakturą dotyczącą tego okresu - wówczas przeliczenia na złote kwot wyrażonych na tej fakturze w walucie obcej będzie dokonywał według:

• kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury albo

• ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez EBC na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia tej faktury, przy czym w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Przedstawione zasady nie mają zastosowania jeśli podatnik wybrał stosowanie wspólnego kursu dla VAT i podatku dochodowego. Gdy jednak przeliczeniu podlega podstawa opodatkowania, do której nie ma zastosowania wspólny kurs, to w przypadku korekty zastosuje omówione zasady.

Przygotowanie do zmian

Podatnicy powinni przeanalizować obecnie stosowane zasady ustalania kursów walut do faktur korygujących. Gdy nie stosowali się do powszechnej praktyki, muszą to zmienić. Od 1 lipca 2023 r. zasady przeliczeń będą wynikały z przepisów ustawy o VAT i nie będą dobrowolne. Należy również podjąć decyzję, czy podatnik będzie stosował wyjątki od zasady ogólnej (stosowanie kursu pierwotnego). Podjęcie raz decyzji nie oznacza, że musimy tak postępować zawsze. 

Czytaj więcej w artykule Biuletynu VAT Nr 5/2023: "Jak przygotować się do zmian SLIM VAT 3" >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00