Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.342.2023.1.AD
Możliwości wypłaty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej w formie pieniężnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznychjest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wypłaty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej w formie pieniężnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W latach 1990-2001 prowadziła Pani w ramach działalności gospodarczej bar mleczny w A. W tym czasie, w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem wyszkoliła Pani pięcioro uczniów w zawodzie kucharz.
9 maja 2001 r. otrzymała Pani w odpowiedzi na wniosek z 30 lipca 2001 r. decyzję z Urzędu Skarbowego w A. o przyznaniu ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym za wyszkolenie uczniów, tj. na podstawie art. 207 Ordynacji Podatkowej i art. 53 ust. 1 - 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Prawo do ulgi podatkowej za wyszkolenie uczniów stanowi prawo nabyte zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Tym samym podatnikom, którzy nie wykorzystali w całości nabytego prawa do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, obowiązującej przed zmianami, przysługuje prawo do dokonywania odliczeń w latach kolejnych.
W związku z tym, że obecnie pobiera Pani emeryturę, nie ma możliwości wykorzystania w całości przyznanej ulgi, której saldo wynosi 77 113 zł 64 gr.
W związku z powyższym chciałaby Pani uzyskać jednorazową wypłatę równowartości środków w ramach przysługującej Pani ulgi uczniowskiej.
Pytanie
Czy istnieje możliwość prawna jednorazowej wypłaty kwoty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej?
Pani stanowisko w sprawie
Przedstawiając własne stanowisko wskazuje Pani, że wykonując działalność gospodarczą przez lata podejmowała Pani trud wyszkolenia wielu uczniów, zatrudniając ich i przyuczając do zawodu kucharza, działając dla dobra lokalnej społeczności i rozwoju miasta. Nie wykorzystała Pani przysługującej Pani ulgi uczniowskiej ze względu na brak wiedzy co do możliwości i sposobu jej wykorzystania w okresie gdy prowadziła działalność gospodarczą.
Obecnie z uwagi na stan zdrowia i wiek oraz okoliczność, że Pani jedyny dochód stanowi emerytura nie będzie w stanie wykorzystać przedmiotowej ulgi do końca życia. Istotnie kierując się dobrem podatnika, zasadnym wydaje się uzyskanie przez Panią możliwości jednorazowej wypłaty równowartości kwoty ulgi. Ulga została przyznana bezterminowo, natomiast jej pełne wykorzystanie powinno być możliwe do wykonania. W obecnej formie, tj. przy odliczaniu ulgi od podatku raz w roku, wykorzystanie całej przyznanej ulgi jest niemożliwe, jednocześnie ulga nie podlega dziedziczeniu w związku z czym, jej niewykorzystana część w razie Pani śmierci przepadnie.
W Pani ocenie istnieje możliwość prawna jednorazowej wypłaty równowartości kwoty tzw. ulgi uczniowskiej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.:
Podatnicy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, oraz uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej dalej „ulgą uczniowską”.
Natomiast w myśl art. 53 ust. 2 powyżej powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ulga uczniowska, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego oraz w formie spółki jawnej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą.
Stosownie do treści art. 53 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (we wskazanym ww. brzmieniu):
Ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, z tym że przy ustalaniu kwoty ulgi, o której mowa w ust. 6, przyjmuje się kwotę obowiązującą w roku podatkowym, w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu.
Z dniem 1 stycznia 2004 r. przepis umożliwiający korzystanie z ulgi z tytułu praktycznej nauki zawodu został uchylony.
Jednocześnie stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202 poz. 1958 ze zm.):
Podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie.
Jak stanowi art. 4 ust. 4 ww. ustawy nowelizującej:
Podatnicy, którym przysługiwało prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku płaconego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Analogiczne regulacje zawarto również w art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.).
Jednak w art. 13 ust. 4 ww. ustawy ustawodawca zastrzegł, że:
Podatek opłacony na tzw. zasadach ogólnych (według skali określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) może zostać pomniejszony o kwotę „ulgi uczniowskiej”, jeżeli kwota ta nie została odliczona od podatku opłaconego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.
Ze złożonego wniosku wynika, że została Pani przyznana ulga z tytułu wyszkolenia uczniów. Jednak w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej – przejściem na emeryturę – nie wykorzystała Pani ulgi uczniowskiej w pełnej wysokości.
Z treści cytowanych wyżej przepisów, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., jednoznacznie wynika, że ulga na wyszkolenie uczniów realizowana może być tylko w jednej formie, tj. przez obniżenie uiszczanego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej albo należnego podatku dochodowego (w zależności od formy opodatkowania działalności gospodarczej). Z uwagi na powyższe nie jest możliwe jednorazowe wypłacenie kwoty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej.
W świetle powyższego Pani stanowisko należało więc uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”. Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right