Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-06-14

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 od 1 lipca 2023 r. – skutki w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

W związku z odwołaniem od 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 pracodawców przestały obowiązywać specjalne rozwiązania wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Oznacza to m.in. koniec zawieszenia niektórych obowiązków pracodawców związanych z badaniami lekarskimi i szkoleniami bhp, brak możliwości wypowiadania umów o zakazie konkurencji w trybie ustawy o COVID-19 czy brak obowiązywania przepisów o specjalnym trybie wykorzystania zaległych urlopów. 

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Polski stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 r. W związku z tym pracodawcy od 1 lipca 2023 r. nie będą mogli stosować specjalnych rozwiązań w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

1. Wpływ odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na regulacje z zakresu prawa pracy

1.1. Profilaktyczne badania lekarskie 

1.1.1. Okresowe badania lekarskie

Art. 12a ust. 1 ustawy o COVID-19

Na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii został zawieszony obowiązek kierowania pracowników na standardowe okresowe badania lekarskie, a także okresowe badania lekarskie pracowników wykonujących pracę w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami oraz po rozwiązaniu stosunku pracy (o ile taka osoba zawnioskowała o objęcie takimi badaniami).

Zawieszenie obowiązku badania okresowego nie dotyczyło badań kontrolnych pracowników, wykonywanych w przypadku powrotu do pracy po 30 dniach nieobecności spowodowanej chorobą. Te badania należało przeprowadzać na bieżąco.

Skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca ma obowiązek podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu. Oznacza to, że pracodawcy i pracownicy będą mieli czas do 28 grudnia 2023 r. na wykonanie zaległych badań i uzupełnienie dokumentacji z tych badań w aktach osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00