Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.76.2023.2.MD
W tak przedstawionym stanie faktycznym, skoro jak Pan zaznaczył, w orzeczeniu zostało wskazane, że niepełnosprawność jest związana z chorobą neurologiczną mającą wpływ na narząd ruchu, to wskazać należy, że ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu samochodu przez osobę z orzeczoną niepełnosprawnością. Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 26 kwietnia 2023 r. (daty wpływu – 26 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Zakupił Pan samochód osobowy, na podstawie umowy cywilnoprawnej i – zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi – powinien Pan zapłacić podatek PCC-3.
W objaśnieniach do deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3), w sekcji nr I „Objaśnienia ogólne” w punkcie nr 3 „Deklaracji nie składa się, gdy: podatnikiem jest: kupujący na własne potrzeby sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe – jeśli ma: orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.”
Pana niepełnosprawność na wydanym orzeczeniu od Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności to niepełnosprawność w stopniu lekkim, symbol przyczyny niepełnosprawności 10-N – (choroba neurologiczna). Wyjaśnia Pan, że w Pana przypadku jest to (…), gdzie dalej w uzasadnieniu orzecznik wskazuje na konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby.
Zaznacza Pan, że w Pana przypadku, leczenie polega nie tylko na przyjmowaniu zleconych leków farmakologicznych, ale również na rehabilitacji. Celem rehabilitacji w leczeniu (…) jest utrzymanie sprawności ruchowej stawów i wytrzymałości mięśni, co wpływa na spowolnienie rozwoju choroby. W tym celu konieczny był zakup samochodu, który ułatwia Panu przemieszczanie się na znacznych odległościach w korzystaniu z zalecanych form rehabilitacji. Ponadto samochód daje Panu możliwość dojazdu do pracy w sytuacjach gdy choroba utrudnia chodzenie.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:
Według orzeczenia o niepełnosprawności został Pan uznany w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych za osobę o lekkim stopniu niepełnosprawności – symbol przyczyny niepełnosprawności 10-N – (choroba neurologiczna). Wyjaśnił Pan, że w Pana przypadku jest to (…), gdzie dalej w uzasadnieniu orzecznik wskazuje na konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby. W dalszej części uzupełnienia wniosku zaznaczył Pan, że w przedmiotowym orzeczeniu zostało więc wskazane, że Pana niepełnosprawność jest związana z chorobą neurologiczną mającą wpływ na narząd ruchu, zatem wymaga Pan zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające Pana funkcjonowanie. Tym samym, w Pana orzeczeniu nie ma wskazania, że jest to orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia.
Pytanie
Czy może Pan skorzystać ze zwolnienia z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdzie w orzeczeniu ma Pan: „uznany w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych za osobę o lekkim stopniu niepełnosprawności – symbol przyczyny niepełnosprawności 10-N – (choroba neurologiczna), ze wskazaniem na konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby”?
Pana stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Pana zdaniem, do zwolnienia Pana z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – zakup samochodu na potrzeby własne jest pkt V – ppkt 5 orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, w którym wskazano, że jest wymagane, cyt. „konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby”.
Pana stanowisko jest oparte na stwierdzeniu cytowanego wyżej pkt V, ppkt 5 orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, iż do środków zaopatrzenia należy również zakup na potrzeby własne samochodu, który jest niezbędnym środkiem ułatwiającym Panu funkcjonowanie, tj. służy do przemieszczania się do korzystania z rehabilitacji narządów ruchu, dotarcia do zakładów rehabilitacyjnych, jak i w okresach o obniżonej sprawności ruchowej-fizycznej.
Ponieważ symbol niepełnosprawności 10-N, choroby neurologiczne m.in. takie jak: choroby zapalenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego prowadzące do trwałych deficytów neurologicznych, choroby rdzenia kręgowego, uszkodzenia nerwów czaszkowych i obwodowych – są chorobami postępującymi, czyli nieuleczalne, a tym samym wpływają na niesprawność narządów ruchu – niezależnie od przyjmowania leków farmakologicznych.
Naukowo udowodniono, że przy chorobach neurologicznych, obok leczenia farmakologicznego istotny wpływ ma rehabilitacja.
W odniesieniu do ww. pkt w Pana przypadku, obok przyjmowania leków farmakologicznych, rehabilitacja narządów ruchu jest zasadniczą terapią w utrzymaniu sprawności fizycznej.
Dlatego też uważa Pan, że może skorzystać ze zwolnienia z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że:
Zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że zakupił Pan samochód osobowy. Pana niepełnosprawność na wydanym orzeczeniu od Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności to niepełnosprawność w stopniu lekkim, symbol przyczyny niepełnosprawności 10-N – (choroba neurologiczna). Wyjaśnił Pan, że w Pana przypadku jest to (…). Z informacji przekazanych przez Pana wynika, że w uzasadnieniu orzecznik wskazuje na konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby. Podał Pan, że w przedmiotowym orzeczeniu zostało więc wskazane, że Pana niepełnosprawność jest związana z chorobą neurologiczną mającą wpływ na narząd ruchu.
W tak przedstawionym stanie faktycznym, skoro jak Pan zaznaczył, w orzeczeniu zostało wskazane, że niepełnosprawność jest związana z chorobą neurologiczną mającą wpływ na narząd ruchu, to wskazać należy, że ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.
Końcowo informujemy, że przyjęliśmy Pana wyjaśnienia odnośnie interpretacji treści orzeczenia o niepełnoprawności jako element stanu faktycznego, który nie podlegał ocenie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest bowiem uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego ani wyjaśniającego, nie może się więc oprzeć w ocenie Pana stanowiska na przedłożonych dokumentach – jedynym źródłem jest przedstawiony przez Pana opis stanu faktycznego. Jeśli więc opis stanu faktycznego, który Pan przedstawił, w toku postępowania dowodowego lub wyjaśniającego będzie odbiegał od stanu rzeczywistego, interpretacja ta nie będzie wypełniać względem Pana swojej funkcji ochronnej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right