Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.260.2023.4.AA
Sposób opodatkowania dochodów przy świadczeniu usług pośrednictwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 26 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 15 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 27.03.2023 r. rozpoczyna Pan prowadzenie działalności gospodarczej. Będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona na zasadach ogólnych. Będzie Pan samodzielnie prowadził Księgę Przychodów i Rozchodów, nie będzie korzystał z usług biura rachunkowego. Nie będzie Pan zatrudniał żadnych dodatkowych pracowników.
Prowadzona przez Pana działalność będzie się opierała na modelu dropshippingowym i pośrednictwie pomiędzy klientem detalicznym a hurtownią. Najczęściej hurtownią dostarczającą towar do klienta będzie A. Przyjmowanie zamówień od klientów odbywało się będzie za pośrednictwem prowadzonego przez Pana sklepu internetowego. Klient trafi do sklepu internetowego dzięki płatnym reklamom w mediach społecznościowych, np. (...). Po złożeniu zamówienia przez klienta w sklepie internetowym i zaksięgowaniu płatności zamówienie zostanie złożone i opłacone przez Pana w hurtowni, skąd zostanie wysłane bezpośrednio do klienta. Zamówienie w hurtowni zawsze będzie składane na dane klienta detalicznego. Nie będzie Pan importerem sprzedawanych towarów oraz nigdy nie będą one Pana własnością. Pana rolą będzie pośrednictwo w płatnościach i zamówieniach. Wszystkie płatności będą przeprowadzane bezgotówkowo (za pośrednictwem bramek płatności, takich jak: (...) oraz przelewów tradycyjnych). Klient będzie miał również możliwość zamówienia produktu z opcją płatności przy odbiorze. W tym przypadku zamówienie złożone w sklepie internetowym będzie najpierw opłacane w hurtowni, a płatność trafi na Pana konto firmowe dopiero po odebraniu towaru przez klienta. Przy opcji płatności przy odbiorze produkt zostanie zamówiony w hurtowni na dane klienta, ale Pana adres firmowy. Od razu po otrzymaniu przesyłki klienta będzie Pan wysyłał ją firmą kurierską do klienta przesyłką pobraniową. W tym przypadku również nie stanie się Pan właścicielem towaru, a jedynie pośrednikiem w wysyłce. Po dostarczeniu przesyłki do klienta, płatność zostanie przekazana na konto firmowe za pośrednictwem przelewu.
Przedmiotami sprzedaży będą artykuły gospodarstwa domowego (np. poduszki, gadżety kuchenne), drobna elektronika użytkowa (np. masażery, golarki, depilatory), bielizna damska, zegarki.
Wszystkie wpływy na konto z tytułu płatności od klientów będą ewidencjonowane poprzez miesięczne zestawienie transakcji z bramek płatności z wyszczególnieniem indywidualnych danych klientów. Zestawienia te będą gromadzone razem z pozostałą dokumentacją sprzedaży.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Czy w ramach prowadzonej działalności będzie Pan wykonywał czynności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)? Jeśli tak, to prosimy wskazać jakie będą to czynności?
Działalność polegała będzie na pośrednictwie handlowym. Klient składa zamówienie poprzez prowadzony przez Pana sklep internetowy i realizuje płatność przy składaniu zamówienia. Wszystkie płatności za zamówienia realizowane są bezgotówkowo – za pośrednictwem (...), szybkich przelewów internetowych lub przelewu tradycyjnego na konto firmowe. Po złożeniu zamówienia przez klienta, składa Pan zamówienie w hurtowni (najczęściej A), skąd towar zostaje wysłany bezpośrednio do klienta na jego adres i dane osobowe. Zamawiając towar dla klienta z A, opłaca Pan zamówienie z kwoty otrzymanej wcześniej od klienta, dla Pana zostaje marża. Klient jest informowany o tym, że jest Pan pośrednikiem w handlu poprzez regulamin sklepu. Informuje Pan też mailowo po złożeniu zamówienia, że zamówiony towar jest wysyłany z magazynów partnera. Na żadnym etapie sprzedaży nie ma Pan kontaktu z zamówionym przez klienta towarem. Nie zamawia Pan towaru na własny adres oraz dane.
Czy będzie Pan sprzedawał towary wymienione w załączniku nr 12 do ww. ustawy podatku od towarów i usług, stanowiącym listę towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy?
Przedmiotami, w których sprzedaży będzie Pan pośredniczył, są urządzenia elektryczne takie jak: masażery do twarzy i ciała, depilatory, elektryczne maszynki do golenia, zabawki dla dzieci, elektryczne zegarki i budziki, latarki oraz poduszki. Są to produkty, które nie są zwolnione z podatku od towarów i usług, jednak zaznacza Pan, że nie będzie ich sprzedawcą, a jedynie pośrednikiem zajmującym się przyjmowaniem i realizacją zamówień oraz reklamą i pozyskiwaniem klientów za pośrednictwem mediów społecznościowych (...).
Czy przewidywana przez Pana wartość sprzedaży w roku 2023 nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200 000 zł?
Zakłada Pan, że wartość sprzedaży nie przekroczy w 2023 roku, w proporcji do okresu prowadzonej działalności kwoty 200000 złotych.
Co dokładnie jest przedmiotem Pana pytania oznaczonego we wniosku nr 2: Czy jestem zobowiązany posiadać kasę rejestrującą?
Jeśli przedmiotem Pana zapytania jest kwestia obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej wpłat za dostawy towarów to:
a) czy dostawa tych towarów nastąpi wyłącznie w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi)?
b) czy otrzyma Pan w całości zapłatę za wykonaną czynność (dostarczony towar) za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na Pana rachunek bankowy lub na Pana rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest Pan członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (tj. dane nabywcy, w tym jego adres)?
Przedmiotem Pana pytania oznaczonego we wniosku nr 2 „Czy jestem zobowiązany posiadać kasę rejestrującą?” jest kwestia obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej wpłat za zamówienia klientów, które przekazuje Pan dalej do hurtowni, zachowując dla siebie marżę. Wszystkie transakcje zarówno z klientami, jak i hurtownią rozliczane będą bezgotówkowo za pośrednictwem przelewów internetowych, bramek płatności (...), które również przekażą wpłaty bezpośrednio na konto firmowe. Wpłaty od klientów będą ewidencjonowane. Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyły i na czyją rzecz zostały dokonane oraz dokładne dane osoby dokonującej wpłatę. Dostawa towarów do klientów dokonywana będzie wyłącznie wysyłkowo za pośrednictwem poczty i firm kurierskich.
Czy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, w którym Pan rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej kwotę 20.000 zł?
Wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2023 kwotę 20.000 zł.
Czy będzie Pan dokonywał sprzedaży towarów lub usług wymienionych w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442 ze zm.)?
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442 ze zm.) stanowi, że wyroby elektroniczne nie podlegają zwolnieniu, jednak odnosi się on do ich dostawy. Przedmiotem Pan działalności jest jedynie pośrednictwo w ich sprzedaży, a usługa ta nie została uwzględniona w powyższym paragrafie rozporządzenia.
Czy powstał już wcześniej wobec Pana obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującejobrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych? Jeżeli tak, to prosimy wskazać kiedy i z jakiego powodu?
Do tej pory nie powstał wobec Pana obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Jak szczegółowo przedstawia się cały mechanizm działania (pośredniczenia w handlu) prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej? Prosimy przedstawić w sposób chronologiczny ten mechanizm.
Mechanizm pośredniczenia w handlu. Na prowadzonej przez Pana stronie internetowej zamieszcza Pan oferty produktów dostępnych w hurtowni (A), które następnie reklamuje za pośrednictwem mediów społecznościowych (...). Klient składa zamówienie w Pana sklepie internetowym i dokonuje płatności, która trafia na Pana konto firmowe. Po zaksięgowaniu wpłaty przekazuje Pan zamówienie do hurtowni, dokonując wpłaty. Różnica między kwotą zapłaconą przez klienta a kwotą, którą przekazuje Pan do hurtowni, stanowi Pana marżę. Towar z hurtowni wysyłany jest bezpośrednio do klienta, na jego adres i dane osobowe. Na żadnym etapie sprzedaży nie ma Pan kontaktu z towarem. Dostawa towaru odbywa się w formie wysyłkowej, za pośrednictwem poczty i firm kurierskich. Wszystkie płatności realizowane są bezgotówkowo za pośrednictwem przelewów bankowych i szybkich przelewów internetowych.
Czy klient wpłaca Panu kwotę wyższą niż kwota, którą przekazuje Pan do hurtowni?
Klient przekazuje Panu wyższą kwotę niż kwota, którą przekazuje Pan do hurtowni.
Czy różnica między tymi kwotami stanowi Pana marżę?
Różnica między tymi kwotami stanowi Pana marżę.
Pytanie
Czy Pana przychodem jest wyłącznie marża pobierana przy sprzedaży w sklepie internetowym (różnica między ceną w Pana sklepie internetowym a ceną w hurtowni)?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie kwotą przychodu jest jedynie marża (różnica pomiędzy kwotą otrzymaną od klienta a kwotą przekazaną hurtowni), ponieważ na żadnym etapie transakcji nie staje się Pan właścicielem produktu. Produkty nie zostają zakupione na Pana rachunek, lecz za każdym razem na rachunek klienta indywidualnego, a Pan jedynie pośredniczy w płatności i realizacji transakcji oraz czasem pośredniczy w wysyłce.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Z kolei w myśl art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wynikających z tytułów wymienionych w tym przepisie.
Stosownie natomiast do art. 24 ust 2 zd. pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w marcu 2023 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej, która opiera się na modelu dropshippingowym i pośrednictwie między klientem detalicznym a hurtowym. Mechanizm pośredniczenia w handlu polega na tym, że umieszcza Pan na stronie internetowej ofertę produktów dostępnych w hurtowni, które następnie Pan reklamuje za pośrednictwem mediów społecznościowych. Klient składa zamówienie w sklepie internetowym i dokonuje płatności, która trafia na Pana konto firmowe. Po zaksięgowaniu wpłaty przekazuje Pan zamówienie do hurtowni, dokonując wpłaty. Towar z hurtowni wysyłany jest bezpośrednio do klienta na jego adres i dane osobowe. Na żadnym etapie sprzedaży nie ma Pan kontaktu z towarem. Sprzedawane towary nigdy nie będą Pana własnością. Klient ma również możliwość zapłaty za produkt przy jego odbiorze. W takiej sytuacji zamówienie złożone w sklepie internetowym będzie najpierw opłacane w hurtowni, a płatność trafi na Pana konto firmowe dopiero po odebraniu towaru przez klienta. Przy opcji płatności przy odbiorze produkt zostanie zamówiony w hurtowni na dane klienta, ale Pana adres firmowy. Od razu po otrzymaniu przesyłki klienta będzie Pan wysyłał ją firmą kurierską do klienta przesyłką pobraniową. W tym przypadku również nie stanie się Pan właścicielem towaru, a jedynie pośrednikiem w wysyłce. Dostawa towaru odbywa się w formie wysyłkowej za pośrednictwem poczty i firm kurierskich. Wszystkie płatności realizowane są bezgotówkowo za pośrednictwem przelewów bankowych i szybkich przelewów internetowych. Klient przekazuje Panu wyższą kwotę niż kwota, którą przekazuje Pan do hurtowni. Różnica między tymi kwotami stanowi Pana marżę.
Na podstawie opisu sprawy wyjaśniam, że skoro w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jedynie pośredniczy Pan w sprzedaży towarów handlowych (nie dokonuje sprzedaży we własnym imieniu oraz nie jest ich właścicielem), to przychodem uzyskanym z tego tytułu jest wartość marży, którą stanowi różnica między kwotą przelaną na Pana konto bankowe od klienta (nabywcy), a kwotą przekazaną przez Pana do dostawcy (właściciela towaru) tytułem poszczególnych transakcji.
Reasumując – przychodem z tytułu usług dropshippingu wykonywanych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest uzyskana od klientów marża.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).