Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.214.2023.4.KD

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 13 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 2 maja 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.) oraz 22 maja 2023 r. (wpływ 234 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od listopada 2022 r. współpracuje Pani z kontrahentem w ramach umowy świadcząc usługi jako tzw. „Szef/Właściciel Produktu” (Product ...).

Zgodnie z zawartą umową, do Pani obowiązków należy:

-zapewnienie terminowej, efektywnej i inteligentnej realizacji produktowego planu działania (tzw. product roadmap) u boku Product Managera oraz inżynierów,

-ulepszanie procesów produktowych, procesów zarządzania projektami, czy procesów komunikacyjnych,

-identyfikacja zależności, potencjalnego ryzyka i możliwości optymalizacji w zakresie realizacji produktowego planu działania,

-przejrzysta i częsta komunikacja związana z produktem i realizacją kolejnych produktów,

-komunikacja pomiędzy innymi działami w firmie (...),

-zapewnienie jakości produktu poprzez testowanie nowych funkcji i elementów produktu.

Wszystkie powyższe są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i polegają na stworzeniu, zrozumieniu i rozwoju wizji produktu i przekazywaniu jej pozostałym członkom organizacji uczestniczącym w wytwarzaniu produktu.

Jest Pani odpowiedzialna za koordynację procesem developmentu i pełni rolę zarządczą, polegającą na koordynacji prac, priorytetyzacji i zarządzaniu zespołami - w zakresie w jakim dotyczy to tworzenia, rozwijania i ulepszania produktu. W tym celu dokonuje Pani również analizy wymagań biznesowych związanych z tworzeniem i rozwijaniem produktu.

Usługi świadczone przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opisane powyżej klasyfikują się pod symbol PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” oraz PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”. Usługi świadczone przez Panią opisane powyżej nie są związane z tworzeniem oprogramowania, ani oprogramowaniem. Nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line. Usługi świadczone przez Panią nie są również związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, czy też doradztwem dotyczącym oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemów zabezpieczających.  

Za usługi świadczone na rzecz kontrahenta będzie wystawiała Pani faktury. Przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług świadczonych na rzecz kontrahenta, opodatkowuje Pani na zasadach określonych w art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm., dalej jako: „Ustawa o PIT”), tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Złożyła Pani naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie. Pani przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w 2022 r. nie przekroczyły i w latach kolejnych nie przekroczą kwoty 2 000 000 euro. W związku z tym nie ma zastosowania wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 2540 ze zm., dalej jako: „Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym”). Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają również zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W uzupełnieniu wniosku z 2 maja 2023 r. wskazała Pani, że prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową – pozarolniczą działalnością gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

Dokładny opis Pani obowiązków wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedstawia się następująco:

1.Zapewnienie terminowej, efektywnej i inteligentnej realizacji produktowego planu działania (tzw. product roadmap) u boku Product Managera oraz inżynierów;

2.Identyfikacja zależności, potencjalnego ryzyka i możliwości optymalizacji w zakresie realizacji produktowego planu działania;

Polega to na zrozumieniu produktowego planu działania poprzez przeanalizowanie i zrecenzowanie funkcjonalności produktu, a także zrozumieniu przestrzeni czasowej, w jakiej nowe funkcjonalności powinny zostać przedstawione klientom. W związku z tym nieustannie współpracuje Pani z Kierownikiem Produktu, który odpowiada za stworzenie produktowego planu działania, a także z inżynierami, którzy ostatecznie odpowiadają za wdrożenie nowych funkcjonalności. Czynność ta, w przypadkach, gdy produktowy plan działania jest niezrozumiały lub zbyt obszerny dla inżynierów, polega również na podzieleniu każdego etapu planu działania na mniejsze części, aby usprawnić jego realizację. W takich przypadkach do Pani obowiązków należy dokładne opisanie mniejszych fragmentów danej funkcjonalności, a także przypisanie ich do odpowiednich osób, które będą odpowiedzialne za wdrożenie danej funkcji. W takich sytuacjach ściśle współpracuje Pani z kierownikiem produktu i inżynierami, aby upewnić się, że każde zadanie jest jasno zdefiniowane i zrozumiałe.

Po tym jak plan produktowy jest zdefiniowany i opracowany, współpracuje Pani z zespołem inżynierskim nad oszacowaniem czasu i zasobów wymaganych do wykonania każdego zadania. W tym celu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: złożoność zadania, wymagany poziom umiejętności oraz wszelkie zależności i ograniczenia, które mogą mieć wpływ na realizację zadania. Jako Product ... upewnia się Pani, że szacunki te są realistyczne i osiągalne, a także zgodne z biznesowymi planami produktu.

Produktowy plan działania składa się zazwyczaj z kilku, bądź kilkunastu funkcjonalności, które powinny być wdrożone. Pani obowiązkiem jest zdefiniowanie priorytetów dla każdej z tych funkcjonalności w oparciu o takie czynniki, jak potrzeby klienta, zapotrzebowanie rynku oraz cele biznesowe. Dzięki Pani priorytetyzacji zespół inżynierów pracuje następnie nad tym, aby zadania o najwyższym priorytecie zostały ukończone w pierwszej kolejności.

Po zdefiniowaniu produktowego planu działania, oszacowaniu czasu i zasobów, a także ustaleniu priorytetów, Pani zadaniem jest zebranie konkretnych funkcjonalności i przypisanie ich do tzw. „cyklów”, bądź „sprintów”, w ramach, których będą zrealizowane. Cykl/sprint to okres od tygodnia do dwóch tygodni. Aby zapewnić terminową i efektywną realizację mapy drogowej produktu, można zastosować zwinną metodologię rozwoju (agile development). Polega ona na podzieleniu pracy na mniejsze sprinty lub iteracje, przy czym każdy sprint koncentruje się na wykonaniu określonego zestawu zadań. Pani zadaniem jest zdefiniowanie celów i zadań na każdy sprint, dzięki czemu inżynierzy wiedzą na jakich zadaniach powinni pracować w danym tygodniu.

Nieodłącznym elementem tej roli jest monitorowanie postępów. W trakcie całego procesu rozwoju ważne jest monitorowanie postępów i dostosowywanie produktowego planu działania w razie potrzeby. Pani zadaniem jest pozostawanie w kontakcie z kierownikiem produktu, a także inżynierami, aby na bieżąco śledzić postępy i informować o nich zespół.

Czynności te obejmują ścisłą współpracę z inżynierami - od wymiany wiadomości z programistami, zgłaszania błędów, po przekazywanie zapytań od użytkowników produktu. Efektem są, np. naprawa zgłaszanych błędów, praca nad nowymi rozwiązaniami. Ogólnie rzecz biorąc, zapewnienie terminowego, efektywnego i inteligentnego wdrożenia produktowego planu działania wymaga skupienia się na jasnej komunikacji, realistycznych szacunkach, zwinnym rozwoju oraz bieżącym monitorowaniu i dostosowywaniu, za co odpowiada Pani w swojej roli. Efektem tych czynności jest stworzenie produktowego planu działania, a także jego terminowa realizacja;

3.Ulepszanie procesów produktowych, procesów zarządzania projektami, czy procesów komunikacyjnych;

Doskonalenie procesów produktowych odnosi się do ciągłego doskonalenia metod i technik wykorzystywanych do projektowania, rozwoju i produkcji produktu. Obejmuje to przegląd całego cyklu życia produktu, od koncepcji do wprowadzenia na rynek, w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy i optymalizacji wydajności procesu. Pani obowiązkiem jest nieustanne monitorowane procesów produktowych obecnych w firmie, a także recenzowanie ich wydajności oraz wprowadzanie konkretnych zmian. Jednym z przykładowych efektów tej czynności jest usystematyzowanie publikowania nowych wersji produktu i funkcji. Wprowadzony proces zakłada warunki konieczne do spełnienia, aby można było opublikować nową wersję produktu i dostarczyć ją klientom.

Usprawnienie procesów zarządzania projektami polega na optymalizacji technik i metod stosowanych do planowania, realizacji i monitorowania projektów. Obejmuje to identyfikację obszarów nieefektywności i wdrażanie ulepszeń w celu zwiększenia wskaźników ukończenia projektu, zmniejszenia kosztów i poprawy ogólnej jakości projektu. Może to obejmować poprawę alokacji zasobów, usprawnienie przepływu pracy lub poprawę procesów zarządzania ryzykiem. Podobnie jak z procesami produktowymi, Pani obowiązkiem jest obserwowanie stosowanych praktyk w celu zarządzania projektami i ich optymalizacja, czego przykładem może być kultywowanie założeń „agile development”.

Poprawa procesów komunikacyjnych polega na optymalizacji metod i technik wykorzystywanych do przekazywania informacji pomiędzy członkami zespołu. Skuteczna komunikacja ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu, a usprawnienie procesów komunikacyjnych może pomóc w zmniejszeniu liczby nieporozumień, zwiększeniu wydajności i poprawieniu ogólnych wyników projektu. Pani obowiązkiem jest to, aby wszyscy członkowie zespołu posiadali najnowsze informacje na temat postępów w projekcie, a także celów produktowych na dany okres. Jednym z efektów czynności jest odbywanie regularnych spotkań z kierownikiem produktu, managerami zespołów inżynierskich i analitycznego, podczas których bierze Pani udział w ustalaniu priorytetów na najbliższe tygodnie, które później komunikuje Pani zespołom inżynierów.

Nieodłączną Pani czynnością jest przejrzysta i częsta komunikacja związana z produktem i realizacją kolejnych zadań/projektów. Jako osoba odpowiedzialna za terminową i efektywną realizację projektów, dokłada Pani wszelkich starań, by każdy członek zespołu (inżynierzy, kierownik produktu, analityk, specjalista ds. obsługi klienta, czy specjalista od marketingu) byli na bieżąco informowani o postępach projektu, zmianach, jakie zajdą w produkcie, a także celach związanych z produktowym planem działania. Efektem tej czynności jest organizowanie i prowadzenie regularnych spotkań z członkami zespołu, podczas których przedstawia Pani zrealizowane, a także przyszłe zadania. Dodatkowo, w ramach obowiązków, monitoruje Pani, aby wszystkie nowe projekty i funkcjonalności były prawidłowo udokumentowane i dostępne dla każdego członka zespołu;

4.Zapewnienie jakości produktu poprzez testowanie nowych funkcji i elementów produktu;

Czynność ta wiąże się z dokładną oceną funkcjonalności, niezawodności, użyteczności i ogólnej wydajności produktu, aby zapewnić, że spełnia on pożądane specyfikacje i wymagania. Do Pani obowiązków należy testowanie nowych funkcji i elementów produktu, co ma na celu zidentyfikowanie wszelkich potencjalnych problemów lub wad produktu przed jego udostępnieniem do klientów. W związku z tym w przypadku, gdy realizowany jest projekt, w ramach którego dodawana jest nowa funkcjonalność produktu, Pani zadaniem jest zdefiniowanie potencjalnych sytuacji, w jakich klient może korzystać z tej funkcji, i upewnienie się, że w każdej z tych sytuacji produkt działa poprawnie. Efektem tej czynności są zdefiniowane przypadki testowe, a także testy zrealizowane przed opublikowaniem nowej wersji produktu.

Obowiązkiem wynikającym z tej czynności jest również dokładnie raportowanie błędów wykrytych podczas testów oraz monitorowanie procesu likwidowania tych błędów. Efektem tego jest sprawdzenie źródła problemu, jego dalsza naprawa oraz informowanie osób zainteresowanych o naprawie błędu. Wyżej wymienione czynności nie są związane programowaniem w rozumieniu pisania kodu.

Kontrahentem jest spółka kapitałowa, w której nie pełni Pani żadnej funkcji. Nie jest Pani powiązana z przedmiotową spółką i jest to Pani jedyny kontrahent aktualnie. Nie uzyskuje Pani innych dochodów (przychodów) podlegających opodatkowaniu.

W uzupełnieniu z 22 maja 2023 r. wskazała Pani, że nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1).

Pytanie

Czy przychody ze świadczenia usług na rzecz kontrahenta, które Pani klasyfikuje pod symbol PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” oraz PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”, mogą być opodatkowane stawką 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, przychody ze świadczenia usług na rzecz kontrahenta, które Pani klasyfikuje pod symbol PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” oraz PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”, mogą być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o PIT.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 Ustawy o PIT.

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie: wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu: prowadzenia aptek, (uchylona), działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, (uchylona), (uchylona), działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. O zasadach składania ww. oświadczenia stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w myśl którego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

·pkt 2b - 12% przychodów ze świadczenia usług:

a)związanych z wydawaniem:

-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

-oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

b)związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

·pkt 5 lit. a) - 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Prowadzi Pani indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą. Przed dniem osiągnięcia pierwszego przychodu, dokonała Pani wyboru sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 9a ustawy o PIT (zryczałtowany podatek dochodowy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Od listopada 2022 r. współpracuje Pani z kontrahentem w ramach umowy świadcząc usługi jako tzw. „Szef/Właściciel Produktu” (Product Owner).

Zgodnie z zawartą umową, do Pani obowiązków należy:

-zapewnienie terminowej, efektywnej i inteligentnej realizacji produktowego planu działania (tzw. product roadmap) u boku Product Managera oraz inżynierów,

-ulepszanie procesów produktowych, procesów zarządzania projektami, czy procesów komunikacyjnych,

-identyfikacja zależności, potencjalnego ryzyka i możliwości optymalizacji w zakresie realizacji produktowego planu działania,

-przejrzysta i częsta komunikacja związana z produktem i realizacją kolejnych produktów;

-komunikacja pomiędzy innymi działami w firmie (...),

-zapewnienie jakości produktu poprzez testowanie nowych funkcji i elementów produktu.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wszystkie powyższe są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i polegają na stworzeniu, zrozumieniu i rozwoju wizji produktu i przekazywaniu jej pozostałym członkom organizacji uczestniczącym w wytwarzaniu produktu. Jak zostało wskazane, jest Pani odpowiedzialna za koordynację procesem developmentu i pełni rolę zarządczą polegającą na koordynacji prac, priorytetyzacją i zarządzaniu zespołami - w zakresie w jakim dotyczy to tworzenia, rozwijania i ulepszania produktu. W tym celu dokonuje Pani również analizy wymagań biznesowych związanych z tworzeniem i rozwijaniem produktu.

Zgodnie ze wskazanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, usługi świadczone przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej klasyfikują się pod symbol PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” oraz PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”.

Stawka ryczałtu dla przychodów z usług zaklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolami 62.01.12.0, 62.02.30.0 oraz 63.11.19.0 wynosić powinna 8,5%, gdyż w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej.

Stanowisko zaprezentowane przez Panią znajduje swoje uzasadnienie w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych, m.in. w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2022 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Nr 0114-KDIP2-2.4011.109.2022.2.AP, gdzie organ stwierdził, że „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami 62.01.12.0, 62.02.30.0 oraz 63.11.19.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

Do podobnych konkluzji Organ doszedł w interpretacjach indywidualnych:

-z 5 grudnia 2022 r., Nr 0114-KDIP3-1.4011.901.2022.2.LS,

-z 24 sierpnia 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.306.2022.2.JG,

-z 31 marca 2022 r., Nr 0114-KDIP3-2.4011.211.2022.2.EW,

-z 21 stycznia 2022 r., Nr 0115-KDIT3.4011.1067.2021.2.AD.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, usługi świadczone na rzecz kontrahenta nie są związane z tworzeniem oprogramowania, ani oprogramowaniem. Nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Jak zostało również wskazane, usługi świadczone przez Panią nie są również związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, czy też doradztwem dotyczącym oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemów zabezpieczających. Dlatego też Pani zdaniem, przychody z opodatkowania opisanych we wniosku w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym usług świadczonych na rzecz kontrahenta nie podlegają stawce 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę, Pani zdaniem, przychody ze świadczenia usług na rzecz kontrahenta, które klasyfikuje Pani pod symbol PKWiU 62.01.12.0, 62.02.30.0 oraz 63.11.19.0, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

 - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 15% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63,99) – art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ww. ustawy,
  • 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,
  • 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że:

  1. usługi świadczone przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opisane we wniosku klasyfikują się pod symbol PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” oraz PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”,
  2. prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  3. do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  4. zachowane zostaną warunki w art. 6 ust. 4 ww. ustawy, który to limit dotyczy możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  5. usługi świadczone przez Panią nie są związane z tworzeniem oprogramowania, ani oprogramowaniem,
  6. usługi świadczone przez Panią nie są również związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, czy też doradztwem dotyczącym oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemów zabezpieczających,
  7. nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1).

W świetle powyższego, mając na względzie podane przez Panią grupowania PKWiU, tj. PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” oraz PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych” oraz opis świadczonych usług, należy stwierdzić, że uzyskiwane przez Panią przychody z tego tytułu mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wg stawki 8,5% uzyskanych przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Panią usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Panią usługi stanowiące przedmiot zapytania były jednak usługami związanymi z oprogramowaniem lub doradztwem w zakresie oprogramowania – uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto, gdyby świadczone przez Panią usługi sklasyfikowane według PKWiU 63.11.19.0 były jednak usługami związanymi z przetwarzaniem danych, uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) niniejszej ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych we wniosku, które nie były przedmiotem zapytania.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Panią we wniosku grupowań PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00