Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.232.2023.2.MŻ

Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy sprzedaży Nieruchomości zabudowanej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwościzastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy sprzedaży Nieruchomości zabudowanej obejmującej działki nr 1, 2, 3, 4 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz możliwości rezygnacji z tego zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

30 czerwca 2011 r. podpisany został akt założycielski – umowa spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (obecnie: B Sp. z o.o., dalej: B lub Spółka), w którym Skarb Państwa reprezentowany przez Prezesa (...) Agencji (...) zawiązując Spółkę objął wszystkie (…) udziały o wartości nominalnej 1000 zł i pokrył je wkładem pieniężnym w wysokości (…) zł.

W związku z faktem, że przedmiotem wkładu niepieniężnego była zorganizowana część przedsiębiorstwa, czynność nie była objęta dyspozycją ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Tym samym, w związku z nabyciem w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z dokonanym nabyciem składników tworzących aport. Pośród składników majątkowych wniesionych do Spółki znalazły się m.in.:

1.działka nr 1 o pow. całkowitej 4,07 ha – rodzaj użytku zgodnie z wypisem z rejestru gruntów: lasy, zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, nieużytki,

2.działka nr 2 o pow. całkowitej 0,0404 ha – rodzaj użytku zgodnie z wypisem z rejestru gruntów: zurbanizowanie tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy,

3.działka nr 3 o pow. całkowitej 5,9957 ha – rodzaj użytku zgodnie z wypisem z rejestru gruntów: inne tereny zabudowane, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, drogi, inne tereny komunikacyjne (działka powstała w wyniku podziału działki nr 5),

4.działka nr 4 o pow. całkowitej 0,7035 ha – rodzaj użytku zgodnie z wypisem z rejestru gruntów: inne tereny zabudowane, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

- stanowiące położony w miejscowości (…) jednolity kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy o łącznej pow. 10,8969 ha objęty w całości księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…) nr (…).

Zgodnie z treścią księgi wieczystej działka:

‒ 1 – oznaczona jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (BZ),

2 – oznaczona jako zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy (BP),

3 – oznaczona jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (BZ),

4 – oznaczona jako inne tereny zabudowane (BI).

Po nabyciu w drodze aportu ww. Nieruchomości zabudowanych, Spółka sukcesywnie dokonywała rozbiórek niektórych budynków znajdujących się pierwotnie na nabytych działkach.

Obecnie (na dzień składania wniosku) działki objęte ww. księgą wieczystą są zabudowane w opisany sposób:

działka 1 – zabudowana murowanym, osadzonym na fundamentach budynkiem magazynowym (hangar) oraz jest na niej posadowiona obwodnica oświetleniowa,

2 – zabudowana jest przepompownią ścieków oraz infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną,

3 – zabudowana jest murowaną stacją transformatorową, parterowym murowanym budynkiem koszarowo-administracyjnym (wartownią), obwodnicą oświetleniową, ogrodzeniem, trwałym, placami utwardzonymi oraz drogami utwardzonymi,

4 – zabudowana jest ogrodzeniem trwałym i utwardzoną (betonową) drogą.

Wszystkie ww. budynki i budowle zostały wybudowane w latach 1960-1989. Obecnie Spółka planuje sprzedaż Nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), tj. zabudowanych w opisany powyżej sposób działek ewidencyjnych o nr 1, 2, 3, 4.

Nabycie Nieruchomości składającej się z ww. działek, objętej księgą wieczystą (…) było czynnością mającą za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zatem nie rodziło skutków podatkowych w podatku od towarów i usług. Spółce (nabywcy) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT w związku z jej nabyciem. Nieruchomość składająca się z ww. działek ewidencyjnych – objęta księgą (…) jest Nieruchomością zabudowaną budynkami i budowlami w rozumieniu Prawa budowlanego. Spółka nie ponosiła wydatków równych lub wyższych niż 30% wartości początkowej na ulepszenie posadowionych na Nieruchomości budynków i budowli lub ich części, w stosunku do których od wydatków miałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanym uzupełnieniu - w odpowiedzi na pytania – wskazaliście Państwo, że na Nieruchomości znajdują się niżej wskazane zabudowania, tj:

na działce nr 1 - obwodnica oświetleniowa – jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego,

na działce nr 2 - przepompownia ścieków, infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna – jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego,

na działce nr 3 – murowana stacja transformatorowa – jest budynkiem w rozumieniu Prawa budowlanego,

na działce nr 3 - obwodnica oświetleniowa – jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego,

na działce nr 3 - ogrodzenie trwałe, plac utwardzony oraz droga utwardzona – jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego,

na działce nr 4 – ogrodzenie trwałe i utwardzona (betonowa) droga – jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowalnego.

Jednocześnie, Nieruchomość (składająca się z działek objętych wnioskiem) nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, Spółka nie wnioskowała i nie ma zamiaru składać wniosku o wydanie warunków zabudowy dla przedmiotowych działek.

Pytania

1.Czy w świetle przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, sprzedaż Nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), na którą składają się działki nr 1, 2, 3, 4 będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT?

2.Czy w przypadku objęcia transakcji ww. zwolnieniem, Spółka będzie mogła zrezygnować z tego zwolnienia, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (po spełnieniu warunków przewidzianych w art. 43 ust. 10 oraz art. 43 ust. 11 ustawy?

3.Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie będzie negatywna, czy w świetle art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, sprzedaż Nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), na którą składają się działki nr 1, 2, 3, 4będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT.

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, sprzedaż Nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), na którą składają się działki nr 1, 2, 3, 4 będzie objęta zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W przypadku, gdyby okazało się, że stanowisko Spółki przedstawione powyżej nie byłoby prawidłowe (tj.  B nie będzie przysługiwało, przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości), wówczas sprzedaż ww. Nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), na którą składają się działki ewidencyjne nr 1, nr 2, nr 3 oraz nr 4, będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Ad 1

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym - zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, jej przepisów nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie, z kolei z art. 7 ust. 1, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Za towar uznać należy w szczególności także nieruchomości (grunty, budynki i budowle na takich gruntach posadowione). Zatem, dostawa nieruchomości podlega także opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego przepisu wynika, że co do zasady, zabudowany grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takich zasad jakie znajdują zastosowanie do opodatkowania budynków i budowli na nim posadowionych. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki i budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi z zastrzeżeniami - 22% przy czym, zgodnie z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6%, podstawowa stawka podatku wynosi 23%.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że dostawa budynków, budowli lub ich części, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT z wyjątkiem sytuacji, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu, lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zwolnienie uregulowane w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT ma charakter zwolnienia fakultatywnego.

W myśl art. 43 ust. 10 ustawy VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

a) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

b) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, po spełnieniu określonych warunków - możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W zakresie definiowania - na potrzeby zastosowania zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostaw budynków, budowli lub ich części - należy odwołać się do pojęć wynikających z ustawy Prawo budowlane.

I tak, zgodnie z art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2351 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych;

2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

3) budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, (...) sieci techniczne, (...) hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, (...) sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, (...);

3a) obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, (...) wodociąg, (...) rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna (...)”.

Zdaniem B znajdujące się na:

działce nr 1 budynki i budowle, tj. budynek magazynowy (hangar) oraz obwodnica (sieć) oświetleniowa spełniają definicję budynków i budowli (odpowiednio) w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, przy czym budynek magazynowy (hangar) - jako obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych i posiadający fundamenty i dach spełnia definicję budynku, zaś obwodnica (sieć) oświetleniowa jest obiektem liniowym, który spełnia definicję budowli;

działce nr 2 budynki i budowle, tj. przepompownia ścieków oraz infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna spełnia definicję budynków i budowli (odpowiednio) w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, przy czym przepompownia ścieków – jako obiekt budowlany trwale związany gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych i posiadający fundamenty i dach spełnia definicję budynku, zaś infrastruktura (sieć) wodociągowo-kanalizacyjna jest obiektem liniowym, który spełnia definicję budowli;

działce nr 3 budynki i budowle, tj. budynek stacji transformatorowej, budynek koszarowo-administracyjny, obwodnica oświetleniowa oraz place o drogi utwardzone spełniają definicję budynków i budowli w rozumieniu ustawy Prawo budowalne, przy czym budynek koszarowo-administracyjny (wartowania) – jako obiekt budowalny trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych i posiadający fundamenty i dach spełnia definicję budynku, zaś budynek stacji transformatorowej, obwodnica oświetleniowa oraz place i drogi utwardzone spełniają definicję budowli,

działce nr 4 budowle, tj. utwardzona (betonowa) droga spełnia definicję budowli w rozumieniu przepisów Prawo budowlane jako obiekt liniowy.

Zwolnienie dostawy budynków, budowli lub ich części, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, nie dotyczy przypadków, gdy ta dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia (lub przed nim) lub pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Istotne jest zatem przeanalizowanie, czy w niniejszej sprawie doszło do pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Państwa zdaniem, z uwagi na fakt, że budynki i budowle znajdujące się na działce nr 1, 2, 3 i 4 były użytkowane przez poprzednika prawnego Wnioskodawcy (Agencję Mienia Wojskowego), przed dniem ich wniesienia aportem na pokrycie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, po ich wybudowaniu, należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie miało miejsce już pierwsze zasiedlenie. Ponadto, pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a planowaną sprzedażą ww. Nieruchomości minął okres 2 lat. Zatem planowana sprzedaż budynków i budowli znajdujących się na działkach nr 1, 2, 3, 4 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Podobnie jak budynki i budowle posadowione na ww. działkach (Nieruchomości), również grunt będący przedmiotem sprzedaży będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Ponadto, A będzie przysługiwało prawo do rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybór opodatkowania dostawy budynków i budowli znajdujących się na opisanych w niniejszym wniosku i objętych postawionym pytaniem działkach (Nieruchomości), pod warunkiem, że Wnioskodawca i nabywca budynków i budowli spełnią przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

Ad 2

W przypadku budynków lub budowli niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia,  o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1  pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Spółce, przy nabyciu budynków i budowli znajdujących się na opisanych w stanie faktycznym działkach, których sprzedaż jest planowana, nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka nabyła ww. Nieruchomości gruntowe wraz z budynkami i budowlami na nich posadowionymi w drodze wkładu niepieniężnego, którego przedmiotem była zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Transakcja ta, mocą art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, znajduje się poza zakresem zastosowania ustawy o VAT, zatem - jako taka - nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Skutkiem tego, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę podatku naliczonego wynikającego z transakcji nabycia działek objętych niniejszym wnioskiem. Ponadto Wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach.

Tym samym należy stwierdzić, że w przypadku, gdyby okazało się, że Organ nie podzielił stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas objęta niniejszym wnioskiem planowana transakcja będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do powołanych powyżej przepisów budynki/budowle oraz grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków i budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku budowli lub ich części oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

W tym miejscu należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Dodatkowo należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.

W myśl art. 3 pkt 2, pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z wniosku wynika, że (…) reprezentowany przez (…), zawiązując Państwa Spółkę na podstawie aktu założycielskiego z 30 czerwca 2011 r. objął wszystkie udziały, które pokrył wkładem pieniężnym i niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja nabycia w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie była objęta opodatkowaniem podatkiem VAT w świetle art. 6 pkt 1 ustawy. W związku z tym nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia składników majątkowych w postaci opisanych działek.

Na przedmiotowej Nieruchomości znajdują się niżej wskazane zabudowania, tj.: na działce nr 1 – murowany, osadzony na fundamentach budynek magazynowy (hangar), obwodnica oświetleniowa, na działce nr 2 - przepompownia ścieków, infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna, na działce nr 3 – murowana stacja transformatorowa, parterowy murowany budynek koszarowo-administracyjny (wartowania), obwodnica oświetleniowa, ogrodzenie trwałe, place utwardzone oraz drogi utwardzone, na działce nr 4 – ogrodzenie trwałe i utwardzona (betonowa) droga, które zgodnie z Państwa wskazaniem stanowią budynki i budowle w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży opisanej we wniosku Nieruchomości obejmującej działki nr 1, 2, 3, 4 zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do każdego z budynków i budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą.

Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że planowana sprzedaż budynków, tj. murowanego, osadzonego na fundamentach budynku magazynowego (hangaru), parterowego murowanego budynku koszarowo-administracyjnego (wartowni), murowanej stacji transformatorowej i budowli, tj. obwodnicy oświetleniowej, przepompowni ścieków, infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, ogrodzenia trwałego, placów utwardzonych, dróg utwardzonych oraz drogi (betonowej) utwardzonej, nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynków i budowli upłyną co najmniej 2 lata.

Z opisu sprawy wynika bowiem, że budynki i budowle zostały wybudowane w latach 1960-1989 i oddane do użytkowania znacznie wcześniej niż 2 lata przed datą planowanej Transakcji. Nie ponosili Państwo żadnych nakładów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym na ulepszenie budynków i budowli, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków i budowli. Nie przysługiwało również Państwu prawo  do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia Nieruchomości zabudowanej tymi budynkami i budowlami.

Tak więc dostawa budynków i budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż zostaną spełnione warunki do jego zastosowania wynikające z tego przepisu.

Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji, jak budynki i budowle na nim posadowione. W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż gruntu (działek nr 1, 2, 3, 4), z którym związane są ww. budynki i budowle, będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z uwagi na to, że planowana transakcja dostawy budynków i budowli w postaci murowanego, osadzonego na fundamentach budynku magazynowego (hangaru), parterowego murowanego budynku koszarowo-administracyjnego (wartowni), murowanej stacji transformatorowej, obwodnicy oświetleniowej, przepompowni ścieków, infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, ogrodzenia trwałego, placów utwardzonych, dróg utwardzonych i drogi (betonowej) utwardzonej posadowionych na Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, dalsza analiza zwolnień – wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest bezzasadna.

Państwa wątpliwości w dalszej kolejności dotyczą możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku oraz złożenia zgodnego oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, i wyborze opcji opodatkowania dostawy budynków i budowli.

W myśl art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do skorzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym należy wskazać, że jeśli Strony transakcji, tj. Państwo i potencjalny kupujący podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku, spełniając warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, to dostawa Nieruchomości (działek nr 1, 2, 3 i 4) zabudowanych budynkiem w postaci murowanego, osadzonego na fundamentach budynku magazynowego (hangaru), parterowego murowanego budynku koszarowo-administracyjnego (wartowni) i murowanej stacji transformatorowej oraz budowlami w postaci obwodnicy oświetleniowej, przepompowni ścieków, infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, ogrodzenia trwałego, placów utwardzonych oraz dróg utwardzonych i drogi utwardzonej (betonowej), będzie podlegała opodatkowaniu według właściwej dla przedmiotu dostawy stawki podatku VAT.

Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Wskazać należy, że w związku z uznaniem Państwa stanowiska w zakresie pytania nr 1 i 2 za prawidłowe, tj. możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług do sprzedaży Nieruchomości zabudowanej obejmującą działki nr 1, 2, 3, 4 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz możliwości rezygnacji z tego zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT, odstąpiliśmy od odpowiedzi na pytanie nr 3, na które oczekiwali Państwo odpowiedzi tylko pod warunkiem uznania, że sprzedaż opisanej Nieruchomości nie będzie objęta zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie ww. przepisu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00