Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.174.2023.1.AKA

Sprzedaż licytacyjna Nieruchomości Podatnika, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład w opisanym stanie faktycznym korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy również sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanego z tymi budynkami korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży licytacyjnej Nieruchomości, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Uzupełnił go Pan pismem z 16 maja 2023 r. (wpływ 19 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca zakupił następujące nieruchomości:

1.Udziały w łącznej wysokości 873/1000 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu nr 1 o powierzchni 1010 m2, położonej w (…) przy ul. (…) wraz z własnością znajdujących się na niej budynków mieszkalnych: (…) - dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

Ww. prawa zostały zakupione od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży zawartej 29 grudnia 1999 r. Przy zakupie lokalu nie został naliczony podatek od towarów i usług, lecz Wnioskodawca uiścił z tytułu zakupu opłatę skarbową.

2.Lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 58,50 m2 wraz z udziałem 32/1000 w nieruchomości wspólnej, adres: ul. (…), dla którego Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

Lokal ten został zakupiony od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży zawartej 26 lipca 2001 r. Przy zakupie lokalu nie został naliczony podatek od towarów i usług, lecz Wnioskodawca uiścił z tytułu zakupu podatek od czynności cywilnoprawnych.

3.Lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 80,47 m2 wraz z udziałem 44/1000 w nieruchomości wspólnej, adres: ul. (…) dla którego Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

Lokal ten został zakupiony od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży zawartej 22 października 2004 r. Przy zakupie lokalu nie został naliczony podatek od towarów i usług, lecz Wnioskodawca uiścił z tytułu zakupu podatek od czynności cywilnoprawnych.

4.Lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 39,73 m2 wraz z udziałem 21/1000 w nieruchomości wspólnej, adres: ul. (…), dla którego Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

Lokal ten został zakupiony od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży zawartej 28 czerwca 2001 r. Przy zakupie lokalu nie został naliczony podatek od towarów i usług, lecz Wnioskodawca uiścił z tytułu zakupu podatek od czynności cywilnoprawnych.

5.Lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 87,30 m2 wraz z udziałem 30/1000 w nieruchomości wspólnej, adres: ul. (…), dla którego Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

Lokal został zakupiony od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży zawartej 25 czerwca 2002 r. Przy zakupie lokalu nie został naliczony podatek od towarów i usług, lecz Wnioskodawca uiścił z tytułu zakupu podatek od czynności cywilnoprawnych.

Nieruchomości opisane w pkt 1-5 powyżej zwane będą dalej łącznie „Nieruchomością”.

Po nabyciu Nieruchomości Wnioskodawca wykorzystywał ją (zarówno budynki, jak i lokale stanowiące odrębną własność) jako środki trwałe w działalności gospodarczej prowadzonej przez niego indywidualnie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność polegała na wynajmie powierzchni oraz lokali wchodzących w skład Nieruchomości - przy czym przedmiotem najmu były zarówno lokale stanowiące odrębny przedmiot własności, wymienione w pkt 2-5 powyżej, jak i powierzchnie w pozostałej części budynków, które były lokalami stanowiącymi odrębną własność.

Lokale i powierzchnie w budynkach wchodzących w skład Nieruchomości były wynajmowane zarówno na cele mieszkalne, jak i niemieszkalne.

W chwili nabywania budynku oraz poszczególnych lokali wchodzących w skład Nieruchomości, lokale i powierzchnie w Nieruchomości (poza powierzchniami wspólnymi) były zamieszkane, względnie były użytkowane w inny sposób.

Zatem w okresie od nabycia Nieruchomości każda jej część, z wyjątkiem powierzchni wspólnych, służących do użytku wszystkich mieszkańców, była przez pewien czas przedmiotem najmu, tzn. nie ma takiej części Nieruchomości, która nigdy nie była wynajmowana przez Wnioskodawcę.

Przy czym od 2015 r. większość powierzchni w Nieruchomości nie jest już wynajmowana (dotyczące ich umowy najmu zostały rozwiązane). Natomiast pozostała część powierzchni (która wcześniej również była przedmiotem najmu) nadal jest wynajmowana.

Wnioskodawca przez cały okres od nabycia Nieruchomości był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Z tytułu wynajmu lokali i powierzchni w Nieruchomości na cele niemieszkalne odprowadzał podatek VAT, natomiast wynajem na cele mieszkalne traktował jako zwolnione od podatku.

Nieruchomość (budynek i lokale wymienione w pkt 1-5 powyżej), stanowiąca całość gospodarczą, była ujęta w księgach podatkowych Wnioskodawcy jako jeden środek trwały. Wnioskodawca ponosił nakłady na ulepszenie Nieruchomości. Ostatnie prace związane z ulepszeniem Nieruchomości zostały wykonane w 2015 r., po czym zostały przerwane.

Powyższe prace związane z ulepszeniem nie zostały zakończone. W konsekwencji do tej pory Wnioskodawca nie podwyższył wartości początkowej środka trwałego o wartość tych prac. Zarazem nie zaliczył tych kosztów do kosztów uzyskania przychodów.

Przy czym łączna wartość kosztów poniesionych dotychczas przez Wnioskodawcę na ulepszenie środka trwałego - Nieruchomości była niższa od 30% wartości początkowej tego środka trwałego.

W 2021 r. w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec Wnioskodawcy dokonano licytacji komorniczej Nieruchomości, jako całości gospodarczej. Następnie postanowieniem Sądu Rejonowego (…) dokonano przesądzenia prawa własności budynków i lokali wchodzących w skład Nieruchomości oraz udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu na rzecz nabywcy, który zaoferował najwyższą cenę w trakcie licytacji.

Pytanie

Czy sprzedaż licytacyjna Nieruchomości Podatnika, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu w opisanym stanie faktycznym jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT lub jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż licytacyjna budynków i lokali wchodzących w skład Nieruchomości wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a w zakresie nieobjętym dyspozycją tego przepisu, zwolniona jest od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Na wstępie należy stwierdzić, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Jednocześnie z uwagi na to, że Nieruchomość była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z przedmiotową dostawą towarów działa on w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

W konsekwencji sprzedaż licytacyjna Nieruchomości jest objęta zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Natomiast do sprzedaży tej będzie ma zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem, dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona od podatku, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

„Pierwszym zasiedleniem” w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, jest „oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej”.

Pod pojęciem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT należy zatem rozumieć użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu, także na potrzeby własne osoby fizycznej, niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stanowisko takie ma oparcie również w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - tak m.in. interpretacja nr 0111-KDIB3-1.4012.97.2018.3.AZ z 30 kwietnia 2018 r.: „Zatem zarówno zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE Rady oraz w świetle utrwalonego w tej materii orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pierwsze zasiedlenie budynku należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. W efekcie, aby w tej sytuacji można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własne osoby fizycznej.” Powyższe stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął również m.in. w interpretacjach indywidualnych nr 0111-KDIB3-1.4012.163.2018.4.AB z 23 maja 2018 r. i nr 0111-KDIB3-1.4012.170.2018.3.IK z 24 maja 2018 r.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, że budynek i lokale wchodzące w skład Nieruchomości były przedmiotem „pierwszego zasiedlenia”, przy czym od czasu tego zasiedlenia do czasu sprzedaży licytacyjnej upłynęły więcej niż 2 lata.

Jak wskazano na wstępie, budynek i lokale były już „zasiedlone” w powyższym rozumieniu już w chwili ich nabycia przez Wnioskodawcę, które następowało sukcesywnie w latach 1999-2004. W chwili nabycia budynku i poszczególnych lokali, lokale te i powierzchnie w budynku (poza powierzchniami wspólnymi) były zamieszkane, względnie były użytkowane przez mieszkańców w inny sposób. Niezależnie natomiast od powyższego, również po nabyciu Nieruchomości, wchodzące w jej skład lokale i powierzchnie były wynajmowane przez Wnioskodawcę. Większość umów najmu została rozwiązana do 2015 r. Natomiast pozostała część powierzchni nadal była wynajmowana, przy czym należy podkreślić, że powierzchnie nadal wynajmowane po 2015 r. wcześniej również były przedmiotem najmu.

Oznacza to, że budynek oraz wszystkie lokale wchodzące w skład Nieruchomości były przedmiotem „pierwszego zasiedlenia” w rozumieniu art. 2 pkt 14 lit. a) ustawy o VAT, przy czym od jego momentu upłynęło ponad 2 lata.

Jednocześnie w sprawie nie ziściła się przesłanka zastosowania art. 2 pkt 14 lit. b) ustawy o VAT, zgodnie z którym przez „pierwsze zasiedlenie” rozumie się również oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków lub ich części, po ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. W niniejszej sprawie były ponoszone wydatki na ulepszenie środka trwałego w postaci Nieruchomości (gospodarczej całości, w skład której wchodził budynek i znajdujące się w nim lokale).

Jednakże, po pierwsze, prace związane z ulepszeniem nie zostały zakończone, wobec czego w księgach podatkowych Wnioskodawcy nie doszło do podwyższenia wartości początkowej środka trwałego o wartość tych prac (jak również nie zostały one w żaden sposób rozliczone w kosztach uzyskania przychodów). Oznacza to, że w ogóle nie doszło do „ulepszenia” budynku lub jego części - zatem nie doszło do oddania ich do używania, ani do rozpoczęcia używania we własnym zakresie „po ulepszeniu” w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Przede wszystkim jednak łączny koszt wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na ulepszenie Nieruchomości był niższy niż 30% wartości początkowej tego środka trwałego.

Z powyższych względów w sprawie nie doszło do ponownego „pierwszego zasiedlenia” Nieruchomości na podstawie art. 2 pkt 14 lit. b) ustawy o VAT. W konsekwencji sprzedaż licytacyjna budynku oraz lokali wchodzących w skład Nieruchomości jest zwolniona od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednocześnie w myśl art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że powyższe zwolnienie - wraz z opcją rezygnacji z niego i wyboru opodatkowania - obejmować będzie również dostawę udziałów w prawie użytkowanie wieczystego gruntu, na którym znajduje się budynek i lokale, wchodzące w skład Nieruchomości.

Powyższe okoliczności przemawiają więc za uznaniem za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, że sprzedaż licytacyjna budynków i lokali wchodzących w skład Nieruchomości wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że nabył Pan:

1.od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży zawartej 29 grudnia 1999 r. udziały w łącznej wysokości 873/1000 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu nr 1 o powierzchni 1010 m2, wraz z własnością znajdujących się na niej budynków mieszkalnych: frontowego czterokondygnacyjnego i trzech oficyn trzykondygnacyjnych,

2.od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży zawartej 26 lipca 2001 r. lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 58,50 m2 wraz z udziałem 32/1000 w nieruchomości wspólnej,

3.od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży zawartej 22 października 2004 r. lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 80,47 m2 wraz z udziałem 44/1000 w nieruchomości wspólnej,

4.od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży zawartej 28 czerwca 2001 r. lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 39,73 m2 wraz z udziałem 21/1000 w nieruchomości wspólnej,

5.od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży zawartej 25 czerwca 2002 r. lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 87,30 m2 wraz z udziałem 30/1000 w nieruchomości wspólnej.

Po nabyciu Nieruchomości (zarówno budynki, jak i lokale stanowiące odrębną własność) wykorzystywał Pan jako środki trwałe w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność polegała na wynajmie powierzchni oraz lokali wchodzących w skład Nieruchomości - przy czym przedmiotem najmu były zarówno lokale stanowiące odrębny przedmiot własności, wymienione w opisie stanu faktycznego, jak i powierzchnie w pozostałej części budynków, które były lokalami stanowiącymi odrębną własność. Lokale i powierzchnie w budynkach wchodzących w skład Nieruchomości były wynajmowane zarówno na cele mieszkalne, jak i niemieszkalne. Wnioskodawca przez cały okres od nabycia Nieruchomości był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Należy zatem uznać, że przy dostawie ww. Nieruchomości był Pani podatnikiem podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji, dostawa Nieruchomości, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu w opisanym stanie faktycznym podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Wątpliwości Pana dotyczą zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla sprzedaży licytacyjnej Nieruchomości, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadku doszło do korzystania z budynku.

Podkreślić w tym miejscu należy, że termin „ulepszenia” zawarty w ustawie o podatku od towarów i usług, odwołuje się do przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Kwestia ulepszenia środków trwałych została uregulowana w art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:

Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Powyższy przepis wskazuje, że na gruncie prawa podatkowego „ulepszenie” jest pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi. Pod pojęciem tym należy rozumieć takie czynności, jak przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja środka trwałego, które podnoszą jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych.

Zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku

a)dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

b)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że grunt dzieli w VAT los podatkowy obiektów, które się na nim znajdują. Zatem w sytuacji, kiedy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

W celu ustalenia, czy w przedmiotowej sprawie do sprzedaży licytacyjnej Nieruchomości znalazło zastosowanie zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do ww. Nieruchomości miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął pomiędzy jego pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą.

W opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że Nieruchomości opisane we wniosku nabywał Pan w latach 1999-2004. Lokale i powierzchnie w budynkach wchodzących w skład Nieruchomości były wynajmowane zarówno na cele mieszkalne, jak i niemieszkalne. W chwili nabywania budynku oraz poszczególnych lokali wchodzących w skład Nieruchomości, lokale i powierzchnie w Nieruchomości (poza powierzchniami wspólnymi) były zamieszkane, względnie były użytkowane w inny sposób. Od 2015 r. większość powierzchni w Nieruchomości nie jest już wynajmowana (dotyczące ich umowy najmu zostały rozwiązane). Natomiast pozostała część powierzchni (która wcześniej również była przedmiotem najmu) nadal jest wynajmowana. Nieruchomość (budynek i lokale wymienione we wniosku), stanowiąca całość gospodarczą, była ujęta w księgach podatkowych Wnioskodawcy jako jeden środek trwały. Łączna wartość kosztów poniesionych dotychczas przez Pana na ulepszenie środka trwałego - Nieruchomości była niższa od 30% wartości początkowej tego środka trwałego.

Z opisu sprawy wynika więc, że w zakresie Nieruchomości, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład, nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy, należy wskazać, że spełnione zostały przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT do dostawy Nieruchomości tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład, ponieważ transakcja ta nie była dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz od daty ich pierwszego zasiedlenia minął okres przekraczający 2 lata.

W związku z powyższym, sprzedaż licytacyjna Nieruchomości Podatnika, tj. budynków i lokali wchodzących w jej skład w opisanym stanie faktycznym korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy również sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanego z tymi budynkami korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z uwagi na okoliczność, że dostawa Nieruchomości korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w przedmiotowej sprawie nie rozstrzygano zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Należy nadmienić, że załączniki dołączone do wniosku, nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydawanej interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywa się ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00