Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.757.2022.1.MF
Dotyczy ustalenia: - czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochodem Wnioskodawcy ze spółki cichej będzie tylko ta część dochodu spółki cichej, która przypada Wnioskodawcy zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach i stratach spółki cichej; - czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca może uwzględniać ustalony podział zysków w spółce cichej już na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy; - czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez wspólników cichych wkładu do spółki cichej poprzez przelew kwoty wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochodem Wnioskodawcy ze spółki cichej będzie tylko ta część dochodu spółki cichej, która przypada Wnioskodawcy zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach i stratach spółki cichej;
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca może uwzględniać ustalony podział zysków w spółce cichej już na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy;
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez wspólników cichych wkładu do spółki cichej poprzez przelew kwoty wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP, której przedmiotem działalności jest głównie realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z.). Wnioskodawca obecnie planuje zawarcie umowy spółki cichej z dwiema innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością oraz z osobą fizyczną. Wnioskodawca będzie pełnił funkcję wspólnika jawnego, podczas gdy osoba fizyczna i dwie pozostałe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą pełnić rolę wspólników cichych.
Wnioskodawca zostanie opisany w umowie jako podmiot zawierający umowę spółki cichej w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Celem zawartej umowy będzie podjęcie wspólnego przedsięwzięcia w postaci inwestycji deweloperskiej (budowa dwóch domów dwulokalowych - dalej „Inwestycja”). Inwestycja zostanie przeprowadzona w ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wspólnika Jawnego (Wnioskodawcę). Wszelkie koszty związane z Inwestycją będzie ponosił Wspólnik Jawny (Wnioskodawca), w oparciu o majątek Spółki. Wspólnik Jawny (Wnioskodawca) zobowiąże się do wykonania Inwestycji we własnym imieniu, ale na rzecz swoją oraz Wspólników Cichych w ramach spółki cichej. W stosunkach zewnętrznych, w szczególności w relacjach z kontrahentami i organami administracji, sprawy spółki cichej będzie prowadził wyłącznie Wspólnik Jawny (Wnioskodawca). Do prowadzenia spraw spółki cichej uprawniony będzie wyłącznie Wspólnik Jawny (Wnioskodawca). Wspólnicy cisi nie będą uprawnieni do reprezentowania spółki cichej. Wspólnicy cisi będą jednak mieli prawo do żądania dokumentów i wyjaśnień związanych ze sprawami spółki cichej od Wspólnika Jawnego (Wnioskodawcy).
W szczególności Wspólnicy cisi są uprawnieni do wglądu we wszelkie dokumenty Wspólnika Jawnego, w tym w księgi rachunkowe i dokumenty podatkowe. Rolą wspólników cichych będzie przede wszystkim dokapitalizowanie spółki cichej. Wspólnicy cisi zapewnią spółce cichej część kapitału potrzebnego do realizacji Inwestycji. Wspólnik Jawny (Wnioskodawca) samodzielnie nie posiada bowiem wystarczających środków.
W tym celu, na mocy zawartej umowy spółki cichej, wspólnicy cisi wniosą do spółki cichej wkłady w wysokości:
1) osoba fizyczna (Wspólnik Cichy nr 1) - 500.000 zł;
2) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wspólnik Cichy nr 2) - 250.000 zł;
3) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wspólnik Cichy nr 3) - 250.000 zł.
Kwota wkładów Wspólników Cichych zostanie pokryta poprzez przelew na rachunek bankowy Wspólnika Jawnego (Wnioskodawcy). Umowa będzie przewidywała też zwrot tych wkładów w terminie 30 dni od rozwiązania umowy spółki cichej. Zwrot wkładów nie będzie oprocentowany.
Umowa spółki cichej będzie przewidywała następujący podział zysków spółki cichej:
a) Wspólnik Jawny - 50%;
b) wspólnik cichy 1 - 25%;
c) wspólnik cichy 2 - 12,5%;
d) wspólnik cichy 3 - 12,5%.
Zysk spółki cichej, podlegający ww. podziałowi, zostanie ustalony jako różnica pomiędzy przychodem i kosztem bilansowym Wspólnika Jawnego (Wnioskodawcy). Umowa spółki cichej będzie przewidywała, że przez zysk spółki cichej rozumie się zysk brutto wynikający ze sprawozdania finansowego Wspólnika Jawnego. Wspólnik Jawny (Wnioskodawca) jednocześnie oświadczy, że nie prowadzi innych interesów niż Inwestycja i nie prowadzi działalności gospodarczej niezwiązanej z Inwestycją. Jeżeli Wspólnik Jawny (Wnioskodawca) podejmie taką działalność, zapewni wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z Inwestycją na osobnych kontach rachunkowych. Zysk spółki cichej zostanie ustalony na podstawie odrębnego rocznego sprawozdania finansowego Wspólnika Jawnego, sporządzonego dla celów rozliczenia Inwestycji i uwzględniającego przychody i koszty z Inwestycji. Sprawozdanie to zostanie sporządzone w terminie 30 dni od zakończenia Inwestycji, a wypłata zysku na rzecz Wspólników Cichych nastąpi w terminie 30 dni od sporządzenia tego sprawozdania. Jeżeli spółka cicha wykaże zysk przed sporządzeniem wskazanego sprawozdania, a Wspólnik Jawny będzie posiadał wystarczające środki bieżące, możliwa będzie wypłata Wspólnikom zaliczek na poczet zysku Spółki liczonego jako różnicę pomiędzy przychodem i kosztem bilansowym narastająco od początku roku. O wypłacie decyduje Wspólnik Jawny (Wnioskodawca). W szczególności wypłata takich zaliczek będzie mogła nastąpić po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego Wspólnika Jawnego, wykazującego zysk. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok, wspólnicy rozliczą pobrane zaliczki z kwotą zysku do podziału wynikającego ze sprawozdania finansowego. W przypadku gdy zaliczki na poczet dochodu wypłacane wspólnikowi przekroczą kwotę dochodu przypadającą na niego zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, Wspólnik zobowiązany jest do zwrotu nadwyżki w terminie 30 dni od sporządzenia sprawozdania finansowego.
Umowa spółki cichej zostanie zawarta na czas oznaczony - ulegnie ona rozwiązaniu z chwilą zakończenia Inwestycji. Przez zakończenie Inwestycji wspólnicy rozumieją ostateczne zbycie ostatniego lokalu mieszkalnego powstałego w ramach Inwestycji lub otrzymanie pełnej zapłaty ceny za wszystkie lokale, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później. Zawarta umowa nie będzie stanowiła umowy spółki cywilnej w rozumieniu kodeksu cywilnego. W umowie spółki cichej zostanie zawarty wyraźny zapis, iż intencją wspólników nie jest zawiązanie spółki cywilnej w rozumieniu art. 860 kodeksu cywilnego.
Pytania
1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochodem Wnioskodawcy ze spółki cichej będzie tylko ta część dochodu spółki cichej, która przypada Wnioskodawcy zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach i stratach spółki cichej?
2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca może uwzględniać ustalony podział zysków w spółce cichej już na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy?
3. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez wspólników cichych wkładu do spółki cichej poprzez przelew kwoty wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, dochodem Wnioskodawcy ze spółki cichej będzie tylko ta część dochodu spółki cichej, która przypada Wnioskodawcy zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach i stratach spółki cichej.
Dochodem Wnioskodawcy będzie zatem 50% dochodu spółki cichej, liczonego jako 50% jej przychodu, pomniejszonego o 50% kosztów uzyskania przychodu. Pozostałe 50% dochodu należy natomiast alokować bezpośrednio u wspólników cichych.
W przeszłości spółka cicha była instytucja uregulowaną w kodeksie handlowym z 1934 roku. Obecnie umowa spółki cichej stanowi umowę nienazwaną, nieuregulowaną wprost w kodeksie cywilnym czy kodeksie spółek handlowych. Jest to jednak umowa powszechnie występująca w obrocie gospodarczym, a jej zawarcie dopuszczalne jest w ramach zasady swobody umów (art. 3531 kodeksu cywilnego).
Istota spółki cichej opiera się na wniesieniu przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem rzeczowym lub finansowym, wkładu na rzecz drugiego wspólnika (jawnego), który prowadzi przedsiębiorstwo we własnym imieniu. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład (pieniężny lub niepieniężny) uczestniczy w zyskach przedsiębiorstwa wspólnika jawnego, nie ujawniając jednak się na zewnątrz i nie mając praw do majątku spółki. Wspólnik cichy nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.
Jako elementy przedmiotowo istotne (essentialia negotii) umowy spółki cichej można wskazać:
1) uczestnictwo przez wspólnika cichego w cudzym (należącym do wspólnika jawnego) przedsiębiorstwie - strony dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego;
2) wspólni cichy wnosi do spółki wkład w formie pieniężnej lub niepieniężnej, który staje się częścią majątku przedsiębiorcy (wspólnika jawnego);
3) wniesienie wkładu daje wspólnikowi cichemu prawo do udziału w zysku;
4) wspólnik cichy nie ponosi osobistej odpowiedzialności wobec wierzycieli przedsiębiorcy (wspólnika jawnego);
5) wkład ma charakter zwrotny po zakończeniu lub wypowiedzeniu umowy spółki cichej.
Co istotne, udział wspólnika cichego w zyskach wspólnika jawnego wynika ze stosunku zobowiązaniowego pomiędzy stronami, powstałego w wyniku zawarcia umowy spółki cichej. Wspólnik cichy nie staje się współwłaścicielem majątku, do którego wniósł wkład, ani nie występuje w stosunkach zewnętrznych. Tytułem prawnym uzyskania korzyści majątkowej przez wspólnika cichego nie jest posiadany udział w kapitale przedsiębiorcy (wspólnika jawnego), lecz umowa cywilnoprawna (umowa spółki cichej). Wspólnik cichy nie ponosi też również odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcie.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”): przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 5 ust. 2 tej ustawy).
Jednocześnie, ustawa nie zawiera legalnej definicji pojęcia „wspólnego przedsięwzięcia”. Pojęciu temu należy nadać szeroki zakres, przy czym cel takiego wspólnego przedsięwzięcia powinien być zarobkowy. Działalność wykonywana w ramach przedsięwzięcia może mieć każdy charakter, np. może to być działalność handlowa, produkcyjna, usługowa. Wspólne przedsięwzięcie powinno być ujęte w pewne normy organizacyjne. Nie muszą to być jednakże ramy sztywne i zinstytucjonalizowane. Wystarczy, by pozwalały na sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia, osiąganie przychodów oraz rozliczenie zysków, przypadających każdemu z podmiotów w nim uczestniczących. Do „wspólnego przedsięwzięcia” należy zatem zaliczyć wskazaną w opisie stanu faktycznego umowę spółki cichej.
Powyższa regulacja jest realizacją zasady, że uzyskane we wspólnym przedsięwzięciu przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach tego przedsięwzięcia. Oznacza to, że przychody i koszty uzyskania przychodów uzyskiwane w ramach Umowy spółki cichej stanowiącej wspólne przedsięwzięcie Wnioskodawcy (wspólnika jawnego) oraz wspólników cichych, winny zostać opodatkowane zgodnie z art. 5 u.p.d.o.p.
Zatem przychody i koszty osiągane przez Wspólnika Jawnego z Inwestycji, po zawarciu umowy spółki cichej, będą przypadać na Wspólnika Jawnego i na wspólników cichych w takiej proporcji, jaką ustalono w umowie spółki cichej. Tak wyliczony zysk będzie dopiero przypisywany pod względem podatkowym do Wspólnika Jawnego i do wspólników cichych, a następnie będzie przez nich oddzielnie opodatkowywany. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym oznacza to, że dochodem Wnioskodawcy do opodatkowania będzie 50% zysku Wnioskodawcy jako Wspólnika Jawnego z Inwestycji, wykazanego w sprawozdaniu finansowym Wspólnika Jawnego.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca może uwzględniać ustalony podział zysków w spółce cichej już na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Zgodnie bowiem z art. 25 ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Tym samym już na etapie wpłacania zaliczek Wnioskodawca powinien dokonywać alokacji przychód i kosztów (zgodnie z art. 5 u.p.d.o.p.) i opłacać zaliczki na swój podatek dochodowy wyłącznie od tak ustalonego dochodu. Nie ma przy tym znaczenia, że sprawozdanie finansowe Wnioskodawcy będzie wykazywało całe przychody i koszty z Inwestycji spółki cichej. Przychody i koszty podatkowe, a co za tym idzie podstawę obliczenia podatku, wykazuje się bowiem w rocznym zeznaniu podatkowym, a nie w sprawozdaniu finansowym. Rozbieżność między deklaracją a sprawozdaniem nie ma znaczenia dla wysokości podatku i zaliczek na podatek.
Ad. 3
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez wspólników cichych wkładu do spółki cichej poprzez przelew kwoty wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego.
Przekazywany przez wspólników cichych na rzecz Wnioskodawcy wkład pieniężny ma charakter zwrotny - Wnioskodawca jako Wspólnik Jawny będzie zobowiązany do zwrotu tego wkładu po rozwiązaniu umowy spółki cichej. W tym zakresie wkład Wnioskodawcy ma charakter podobny do kwoty (kapitału) pożyczki. Z uwagi na zwrotność wkładu, Wspólnik Jawny dysponuje tym wkładem jedynie tymczasowo i nigdy nie nabywa wkładu definitywnie. Tym samym, z chwilą otrzymania wkładu, Wspólnik Jawny nie otrzyma żadnego przysporzenia majątkowego, a co za tym idzie nie uzyska przychodu podatkowego. Również zwrot wkładu na rzecz wspólników cichych nie będzie skutkował powstaniem żadnego przychodu. Wspólnik cichy otrzyma po prostu od Wnioskodawcy zwrot środków, które tymczasowo (z obowiązkiem zwrotu) przekazał Wspólnikowi Jawnemu (Wnioskodawcy). Dlatego też zwrot wkładu na rzecz wspólnika cichego będzie u tego wspólnika oraz u Wnioskodawcy neutralny w podatku dochodowym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z cywilistyczną zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.),
strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Z zasady tej wynika możliwość zawierania tzw. „umów nienazwanych”, tj. nieuregulowanych w ww. Kodeksie. Należy przy tym pamiętać, że treść dozwolonej umowy przez prawo wyznaczają postanowienia art. 56 i 58 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 56 Kodeksu cywilnego,
czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.
Z uwagi na brak ustawowych uregulowań umowy spółki cichej należy stwierdzić, że umowa ta jest jedną z tzw. umów nienazwanych. Należy przy tym zauważyć, że o rodzaju zawartej umowy nie decyduje nadana jej przez strony nazwa lecz treść złożonych przy jej zawieraniu oświadczeń woli. Funkcjonowanie spółki cichej opiera się na wniesieniu przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem rzeczowym lub finansowym, wkładu (niekiedy w postaci wkładu własnej pracy) na rzecz drugiego wspólnika, prowadzącego przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład uczestniczy w zyskach tej działalności, nie ujawniając się jednak na zewnątrz, nie mając też praw do majątku tej spółki. Wspólnik cichy nie odpowiada też za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Spółka taka jest po prostu odmianą umowy cywilnoprawnej dwóch stron.
Do istotnych elementów stosunku spółki cichej należą:
1. uczestniczenie w cudzym przedsiębiorstwie (strony dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego),
2. wniesienie wkładu (wkład wspólnika cichego, który może być w formie zarówno pieniężnej, jak i niepieniężnej, staje się częścią majątku przedsiębiorcy),
3. wniesienie wkładu daje prawo do udziału w zysku (nie można wyłączyć wspólnika cichego od uczestnictwa w zyskach - inaczej jest w odniesieniu do strat),
4. wyłączenie osobistej odpowiedzialności (wobec wierzycieli przedsiębiorcy).
Istota spółki cichej wyczerpuje się w stosunku zobowiązaniowym łączącym wspólników (spółka wewnętrzna). Wspólnik cichy nie staje się współwłaścicielem majątku, do którego wniósł wkład, ani nie występuje w stosunkach zewnętrznych.
Przechodząc do przepisów prawa podatkowego, należy w pierwszej kolejności przytoczyć brzmienie art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”).
I tak, w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o CIT,
przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
W myśl art. 5 ust. 2 ustawy o CIT,
zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
1. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
2. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Do przychodów podatkowych podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.
Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika lub zmniejsza jego zobowiązania w sposób trwały, a nie tymczasowy.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania „otrzymane” oznacza, że momentem powstania przychodu jest moment otrzymania, czyli wpływu bezpośrednio do majątku podatnika, względnie na jego rachunek, wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. W obrocie bezgotówkowym będzie to dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela.
Na podstawie powołanego art. 12 ust. 1 ustawy o CIT można stwierdzić, że podatek dochodowy od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wszelkie wpływy majątkowe, powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także otrzymane z innych tytułów. Jednocześnie stwierdzić należy, że podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego, tj. podatku, który jest ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.
Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT,
za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,
kosztami zyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W myśl art. 25 ust. 1 ustawy o CIT,
Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a, art. 21 wysokość podatku dochodowego od przychodów uzyskanych na terytorium RP, zwolnienia od podatku, art. 22 wysokość podatku od dywidend oraz udziałów w zyskach osób prawnych, zwolnienia, art. 24a podatek od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, art. 24d opodatkowanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i art. 24f opodatkowanie podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, ustalenia:
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochodem Wnioskodawcy ze spółki cichej będzie tylko ta część dochodu spółki cichej, która przypada Wnioskodawcy zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach i stratach spółki cichej;
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca może uwzględniać ustalony podział zysków w spółce cichej już na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy;
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez wspólników cichych wkładu do spółki cichej poprzez przelew kwoty wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego.
Ad. 1
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji pojęcia „wspólnego przedsięwzięcia”, z którego przychody i koszty jego uzyskania, z tytułu uczestniczenia w nim osoby prawnej, mają skutkować łącznym ich opodatkowaniem z przychodami z innych źródeł. Pojęciu temu należy nadać szeroki zakres, przy czym cel takiego wspólnego przedsięwzięcia powinien być zarobkowy. Działalność wykonywana w ramach przedsięwzięcia też może mieć każdy charakter, np. może to być działalność handlowa. Wspólne przedsięwzięcie powinno być ujęte w pewne normy organizacyjne. Nie muszą to być jednakże ramy sztywne i zinstytucjonalizowane. Wystarczy, by pozwalały na sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia, osiąganie przychodów oraz rozliczenie zysków, przypadających każdemu z podmiotów w nim uczestniczących. Do „wspólnego przedsięwzięcia” należy zatem zaliczyć wskazaną w opisie zdarzenia przyszłego umowę.
Ponadto, powyższa regulacja art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest realizacją zasady, że podatek ten jest podatkiem globalnym, tj. przychody podatnika tego podatku ze wszystkich możliwych źródeł są kumulowane i poddane jednolitemu opodatkowaniu. Ponieważ podmioty podatku dochodowego od osób prawnych (w tym również spółki kapitałowe) mogą uczestniczyć we wspólnym przedsięwzięciu, przepis ten normuje sposób rozliczania przychodów i kosztów ich uzyskania pochodzących z tych źródeł, gdyż źródła te nie mają własnej podmiotowości podatkowej. Powstały w tych warunkach przychód jest przedmiotem opodatkowania osobno u każdego uczestnika jako dochód z udziału w zysku ze wspólnego przedsięwzięcia. Ta sama zasada dotyczy rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Ponadto, przychody osób prawnych ze źródła jakim jest udział we wspólnym przedsięwzięciu podlegają doliczeniu do innych przychodów osiąganych przez te osoby prawne i są opodatkowane zgodnie z przepisem art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Łączenie przychodów według art. 5 ustawy o CIT, odbywa się proporcjonalnie do udziału w zysku posiadanego przez osobę prawną we wspólnym przedsięwzięciu. Jeżeli tej proporcji nie da się ustalić, przyjmuje się, że udziały wspólników są równe.
W rezultacie, uzyskane w ramach wspólnego przedsięwzięcia przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach tego przedsięwzięcia.
Jednocześnie należy wskazać, że w celu ustalenia przychodów i kosztów podatkowych z tytułu udziału we wspólnym przedsięwzięciu, konieczne jest przyjęcie przesłanek z art. 12–14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w części dotyczącej przychodów) oraz art. 15–16 tejże ustawy (w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów).
Podsumowując, przychody i koszty uzyskania przychodów uzyskiwane w ramach umowy stanowiącej wspólne przedsięwzięcie, winny zostać opodatkowane zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem, opodatkowanie działalności gospodarczej prowadzonej w ramach umowy wspólnego przedsięwzięcia, na poziomie jej uczestników (tu: Wnioskodawcy) powinno odbywać się na bieżąco proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału) w trakcie roku podatkowego oraz rozliczone w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy.
Dodatkowo należy wskazać, że Wnioskodawca zobowiązany jest prowadzić ewidencję rachunkową na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym,
Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Podsumowując należy uznać, że wspólne przedsięwzięcie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, skutkuje koniecznością ujęcia przychodów i kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy proporcjonalnie do jego udziału w zyskach.
Zatem dochodem Wnioskodawcy ze spółki cichej będzie tylko ta część dochodu spółki cichej, która przypada Wnioskodawcy zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach i stratach spółki cichej. Dochodem Wnioskodawcy będzie zatem 50% dochodu spółki cichej, liczonego jako 50% jej przychodu, pomniejszonego o 50% kosztów uzyskania przychodu.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad. 2
Odnosząc się natomiast do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wskazać należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca może uwzględniać ustalony podział zysków w spółce cichej już na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Tym samym już na etapie wpłacania zaliczek Wnioskodawca powinien dokonywać alokacji przychód i kosztów (zgodnie z art. 5 ustawy o CIT) i opłacać zaliczki na swój podatek dochodowy wyłącznie od tak ustalonego dochodu.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Ad. 3
Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że o przychodzie można mówić wtedy, gdy następuje trwałe i definitywne przysporzenie majątkowe.
Wskazać jednak należy, że w sytuacji, w której Wnioskodawca – w ramach zawartej umowy spółki cichej – otrzymuje od wspólników cichych wkład do spółki cichej poprzez przelew kwoty wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy, wartość tych środków nie może być traktowana jako przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT. Przekazana przez wspólników cichych kwota wkładu na rachunek bankowy Wnioskodawcy w ramach wspólnego przedsięwzięcia jest wkładem inwestycyjnym we wspólne przedsięwzięcie. Oznacza to tym samym, że samo wniesienie wkładów jest neutralne podatkowo z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowych od osób prawnych. Sytuację tę należy odróżnić od operacji związanych z realizacją zadań w ramach wspólnego przedsięwzięcia z wykorzystaniem środków pieniężnych uzyskanych z tytułu wkładów. Skutki takiej realizacji zadań należy już oceniać z uwzględnieniem art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o CIT.
Ponadto wskazać należy, że przekazanie ww. środków pieniężnych do Spółki nie ma charakteru definitywnego, bowiem jak wskazano we wniosku Wspólnik Jawny będzie zobowiązany do zwrotu tego wkładu po rozwiązaniu Spółki cichej.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Końcowo należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest zatem ocena stanowiska Wnioskodawcy odnoszącego się do pozostałych wspólników cichych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisó postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).