Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.110.2023.2.AWY
Możliwość wystawienia faktury zbiorczej z tytułu sprzedaży licencji spółce z o.o. w okresie jednego miesiąca kalendarzowego oraz dane, które powinna zawierać ta faktura i sposób ich przedstawienia.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości wystawienia faktury zbiorczej z tytułu sprzedaży licencji spółce z o.o. w okresie jednego miesiąca kalendarzowego oraz danych, które powinna zawierać ta faktura i sposobu ich przedstawienia.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 kwietnia 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W.M. oraz W.K. są osobami fizycznymi oraz obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej.
W.M. wpisany jest w CEIDG pod firmą (...) W.K. także jest wpisany w CEIDG pod firmą (...). wspólnik spółki cywilnej A. s.c. (...)
Wspólnie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej – A. W.K., W.M (...)spółka cywilna (...)
Przeważającą działalność gospodarczą prowadzoną przez spółkę stanowi działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD: 62.01.Z).
Pozostała działalność spółki realizowana jest w następującym zakresie:
‒sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (kod PKD: 47.91.Z);
‒działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej (kod PKD: 61.10.Z);
‒działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej, z wyłączeniem telekomunikacji satelitarnej (kod PKD: 61.20.Z);
‒działalność w zakresie pozostałej telekomunikacji (kod PKD: 61.90.Z);
‒działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (kod PKD: 62.02.Z);
‒działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (kod PKD: 62.03.Z);
‒pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (kod PKD: 62.09.Z);
‒przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (kod PKD: 63.11.Z);
‒działalność portali internetowych (kod PKD: 63.12.Z);
‒sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania (kod PKD: 46.51.Z);
‒sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego (kod PKD: 46.52.Z);
‒sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (kod PKD: 47.41.Z);
‒sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (kod PKD: 47.42.Z);
‒sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (kod PKD: 47.43.Z);
‒działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych (kod PKD: 58.21.Z);
‒działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania (kod PKD: 58.29.Z);
‒pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (kod PKD: 63.99.Z);
‒pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (kod PKD: 70.22.Z);
‒wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery (kod PKD: 77.33.Z);
‒działalność związana z pakowaniem (kod PKD: 82.92.Z);
‒pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (kod PKD: 82.99.Z);
‒pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (kod PKD: 85.59.B);
‒naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych (kod PKD: 95.11.Z).
Wskazana spółka cywilna w ramach swojej działalności jest m.in. producentem oprogramowania (…), w skład którego wchodzą różnego rodzaju moduły - dedykowane zarówno dla innych przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.
Celem rozliczeń podatkowych spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Spółka cywilna prowadzi samodzielnie sprzedaż oprogramowania oraz udostępniania kluczy licencyjnych do podmiotów końcowych, dla których to oprogramowanie jest dedykowane. Jednak sprzedaż oprogramowania wraz z kluczami licencyjnymi do niego odbywa się także przez podmioty pośredniczące (dystrybutorów) na linii producent - klient końcowy. Rolę dystrybutora pełni m.in. A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…)). Wskazać zatem należy, że A. W.K., W.M. spółka cywilna prowadzi sprzedaż oprogramowania wraz z kluczami licencyjnymi na rzecz A. sp. z o.o., a spółka ta (A. sp. z o.o.) dokonuje dystrybucji na rzecz klientów końcowych, a zatem takich, u których następuje instalacja oprogramowania oraz przekazywany jest im kod licencyjny.
Współpraca spółek (spółki cywilnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) odbywa się w sposób następujący:
‒sp. z o.o. otrzymuje określone zamówienie od klienta końcowego na dane oprogramowanie bądź jego moduł w wybranej przez klienta końcowego wersji/konfiguracji,
‒następnie sp. z o.o. zgłasza zapotrzebowanie na określoną licencję (oprogramowanie z kluczem licencyjnym) do spółki cywilnej na rzecz określonego podmiotu,
‒s.c. przekazuje kody licencyjne sp. z o.o., które docelowo trafiają do klienta końcowego oraz wystawia spółce z o.o. fakturę VAT, na której wyszczególnione są wszystkie licencje przeznaczone dla danego klienta końcowego stanowiące jedno zamówienie dokonane przez sp. z o.o.
Podkreślić należy, że kod licencyjny przekazywany jest dystrybutorowi (sp. z o.o.) po złożeniu zamówienia w spółce cywilnej. W żadnym wypadku nie jest to przekazywanie ilości n kodów na początku miesiąca, gdzie dystrybutor może nimi dysponować zgodnie z własnym uznaniem. Dystrybutor składa zamówienie na konkretny produkt (oprogramowanie i kod) i na tej podstawie dopiero je otrzymuje, by móc dostarczyć je klientowi końcowemu.
W ciągu miesiąca miejsce ma około kilkunastu sprzedaży różnych licencji przez spółkę cywilną na rzecz spółki z o.o., która zakupuje licencje dla różnych klientów końcowych.
Pytania
1.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym istnieje możliwość wystawiania przez A. W.K., W.M. spółkę cywilną faktury zbiorczej VAT na rzecz A. sp. z o.o., obejmującą wszystkie sprzedane spółce z o.o. licencje na rzecz różnych klientów końcowych w okresie jednego miesiąca kalendarzowego?
2.Jakie dane powinna zawierać wystawiona przez A. W.K., W.M. spółkę cywilną faktura zbiorcza VAT na rzecz A. sp. z o.o., obejmująca wszystkie sprzedane spółce z o.o. licencje na rzecz różnych klientów końcowych w okresie jednego miesiąca kalendarzowego?
3.Czy na fakturze zbiorczej VAT, o której mowa wyżej (pytania 1 i 2) data sprzedaży powinna zostać ujęta graficznie w formie kolejnej kolumny w tabeli (obok wartości brutto, wartości netto i stawki podatku) czy może być ona wskazana w głowie faktury poprzez wymienienie kolejnych dat transakcji z zachowaniem chronologii analogicznej z kolejnością wskazywania kolejnych pozycji na fakturze czy też może być ona wpisana w nazwie pozycji w postaci np. „licencja ABC; data sprzedaży DD.MM.RRRR”?
Państwa stanowisko w sprawie
Pytanie 1
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 22 ustawy: ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z kolei z art. 7 ust. 1 ustawy: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa o rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy: przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Stosownie znów do art. 2 pkt 31 ustawy: ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze - rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy: podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem Wyżej wskazany przepis nakłada zatem na podatnika obowiązek wystawienia faktury wówczas, gdy odbiorcą czynności (dostawy towarów lub świadczenia usług ) jest ww. podmiot.
Na podstawie art 106e ust. 1 ustawy faktura powinna zawierać:
1.datę wystawienia;
2.kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
3.imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
4.numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
5.numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
6.datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
7.nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
8.miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9.cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
10.kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
11.wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12.stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;
13.sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14.kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
15.kwotę należności ogółem;
16.w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których:
‒obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1, lub
‒w przepisach wydanych na podstawie art. 19a ust. 12 określono termin powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty
- wyrazy „metoda kasowa”;
17.w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 - wyraz „samofakturowanie”;
18.w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy „odwrotne obciążenie”;
18a.w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy - wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”, przy czym do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania;
19.w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 - wskazanie:
a)przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
b)przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
c)innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;
20.w przypadku, o którym mowa w art. 106c - nazwę i adres organu egzekucyjnego lub imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika - imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres;
21.w przypadku faktur wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez jego przedstawiciela podatkowego - nazwę lub imię i nazwisko przedstawiciela podatkowego, jego adres oraz numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku;
22.w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu - datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:
a)przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a,
b)liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz statków powietrznych, o których mowa w art 2 pkt 10 lit. c;
23.w przypadku faktur wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (procedurze uproszczonej) - dane określone w art. 136;
24.w przypadkach, o których mowa w art. 97 ust. 10 pkt 2 i 3:
a)numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,
b)numer, za pomocą którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego.
Należy zatem zauważyć, że przepisy ustawy umożliwiają (oraz wprost nie uniemożliwiają) wystawienie przez podatnika faktur zbiorczych, przy czym terminy wystawiania faktur zostały określone w art. 106i ustawy.
Zgodnie z zasada ogólną wyrażoną w art. 106i ustawy: fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-9.
Przepis art. 106i ustawy obejmuje zatem także te faktury, na których uwzględniona została więcej niż jedna transakcja, dokonana w danym miesiącu z kontrahentem, przy czym w przypadku szczególnych czynności, dla których w art. 106i ustawy przewidziano odrębne terminy wystawiania faktur - wystawiając fakturę zbiorczą należy mieć na uwadze także te regulacje.
Ponadto należy mieć na względzie, że wystawianie faktur zbiorczych jest uprawnieniem sprzedawcy i w związku z tym nie ma on obowiązku wystawienia faktury zbiorczej, nawet na żądanie nabywcy. Jednocześnie należy podkreślić, że nie ma przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego na rzecz jednego kontrahenta.
Mając zatem powyższe na uwadze wskazać należy, że A. W.K., W.M. może wystawiać faktury zbiorcze VAT na rzecz A. sp. z o.o. obejmujące wszystkie sprzedane spółce z o.o. licencje na rzecz różnych klientów końcowych w okresie jednego miesiąca kalendarzowego.
Pytanie 2
Na podstawie art. 106e ust. 1 ustawy faktura powinna zawierać:
1.datę wystawienia;
2.kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
3.imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
4.numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
5.numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
6.datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
7.nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
8.miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9.cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
10.kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
11.wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12.stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;
13.sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14.kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
15.kwotę należności ogółem;
16.w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których:
‒obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1, lub
‒w przepisach wydanych na podstawie art. 19a ust. 12 określono termin powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty
- wyrazy „metoda kasowa”;
17.w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 - wyraz „samofakturowanie”;
18.w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy „odwrotne obciążenie”;
18a. w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy - wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”, przy czym do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania;
19.w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 - wskazanie:
a)przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
b)przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
c)innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;
20.w przypadku, o którym mowa w art. 106c - nazwę i adres organu egzekucyjnego lub imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika - imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres;
21.w przypadku faktur wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez jego przedstawiciela podatkowego - nazwę lub imię i nazwisko przedstawiciela podatkowego, jego adres oraz numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku;
22.w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu - datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:
a)przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a,
b)liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz statków powietrznych, o których mowa w art 2 pkt 10 lit. c;
23.w przypadku faktur wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (procedurze uproszczonej) - dane określone w art. 136;
24.w przypadkach, o których mowa w art. 97 ust. 10 pkt 2 i 3:
a)numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,
b)numer, za pomocą którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz brak istnienia regulacji wskazującej literalnie co winna zawierać faktura zbiorcza przyjąć należy, że faktura zbiorcza, tak jak każda inna faktura VAT, powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy, jakie przewidziane są dla faktur w ustawie o podatku VAT oraz winna być rozliczona we właściwym okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Istotą faktury zbiorczej jest zawarcie w jednym dowodzie kilku transakcji. Oznacza to, że umieszczenie na jednej fakturze wielu pozycji dotyczących dostawy towarów bądź usług wykonanych w tym samym okresie rozliczeniowym, tj. z reguły w tym samym miesiącu. Przy wystawieniu tego rodzaju dokumentu stosować należy zatem ogólne zasady wystawiania faktur. Wskazać także należy, że faktura zbiorcza dokumentująca dostawy wykonane w danym miesiącu musi wyszczególniać daty poszczególnych transakcji a więc dostaw towarów lub świadczenia usług przeprowadzonych w tym czasie.
Podsumowując, w wystawionej fakturze dokumentującej dostawy zrealizowane w danych miesiącach, czyli w fakturze zbiorczej, sprzedawca ma obowiązek zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji, a zatem na gruncie opisanego zdarzenia przyszłego faktura powinna zawierać wszelkie elementy przewidziane przepisami dla faktur, a data sprzedaży powinna być wyszczególniona dla każdej pozycji - czyli dla każdej licencji.
Pytanie 3
Przepisy nie wskazują, w jakiej graficznie formie powinna być ujęta kwestia wyszczególnienia dat poszczególnych transakcji na fakturze zbiorczej VAT. Regulacje prawne podejmują kwestię elementów, jakie są obligatoryjnymi na fakturze i których uwzględnienia musi dokonać przedsiębiorca będący wystawcą faktury VAT (art. 106e ust. 1 ustawy powoływany wyżej). W związku z tym nie istnieją przeszkody prawne, aby wyszczególnienia dat kolejnych transakcji dokonać poprzez:
‒wprowadzenie dodatkowej kolumny na fakturze zbiorczej z oznaczeniem „data sprzedaży” i wpisywać datę sprzedaży do każdej pozycji albo
‒wskazanie w głowie faktury pod określeniem „data sprzedaży” wszystkich kolejnych dat transakcji z zachowaniem chronologii analogicznej z kolejnością wskazywania kolejnych pozycji na fakturze zbiorczej VAT albo
‒wpisanie daty sprzedaży w nazwie każdej pozycji na fakturze w postaci np. „licencja ABC; data sprzedaży DD.MM.RRRR”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Według art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Stosownie do art. 2 pkt 31 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze – rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 32 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze elektronicznej – rozumie się przez to fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.
W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:
Podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Ww. przepis nakłada zatem na podatnika obowiązek wystawienia faktury wówczas, gdy odbiorcą czynności (dostawy towarów lub świadczenia usług) jest określony ww. podmiot.
Stosownie do art. 106b ust. 2 ustawy:
Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.
Zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy:
Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1)czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:
a)czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4,
b)czynności, o których mowa w art. 106a pkt 3 i 4,
1a) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:
a)przypadku, gdy zapłata dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 1b i ust. 5 pkt 4 oraz art. 106a pkt 3 i 4,
b)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
2)sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118
– jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Na podstawie art. 106e ust. 1 ustawy:
Faktura powinna zawierać:
1)datę wystawienia;
2)kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
3)imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
4)numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
5)numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
6)datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
7)nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
8)miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
10)kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
11)wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12)stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;
13)sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
15)kwotę należności ogółem;
16)w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których:
a)obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1, lub
b)w przepisach wydanych na podstawie art. 19a ust. 12 określono termin powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty
– wyrazy „metoda kasowa”;
17)w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 – wyraz „samofakturowanie”;
18)w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi – wyrazy „odwrotne obciążenie”';
18a) w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy – wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”, przy czym do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania;
19)w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 – wskazanie:
a)przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
b)przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
c)innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;
20)w przypadku, o którym mowa w art. 106c – nazwę i adres organu egzekucyjnego lub imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika – imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres;
21)w przypadku faktur wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez jego przedstawiciela podatkowego – nazwę lub imię i nazwisko przedstawiciela podatkowego, jego adres oraz numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku;
22)w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu – datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:
a)przebieg pojazdu – w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a,
b)liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu – w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz statków powietrznych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. c;
23)w przypadku faktur wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (procedurze uproszczonej) – dane określone w art. 136;
24)w przypadkach, o których mowa w art. 97 ust. 10 pkt 2 i 3:
a) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,
b) numer, za pomocą którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego.
Należy zauważyć, że przepisy ustawy umożliwiają wystawienie przez podatnika faktur zbiorczych, przy czym terminy wystawiania faktur zostały określone w art. 106i ustawy.
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 106i ust. 1 ustawy:
Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-9.
Przepis art. 106i ustawy obejmuje zatem także te faktury, na których uwzględniona została więcej niż jedna transakcja, dokonana w danym miesiącu z kontrahentem, przy czym w przypadku szczególnych czynności, dla których w art. 106i ustawy przewidziano odrębne terminy wystawiania faktur – wystawiając fakturę zbiorczą należy mieć na uwadze także te regulacje.
Ponadto należy także mieć na względzie, że wystawianie faktur zbiorczych jest uprawnieniem sprzedawcy i w związku z tym nie ma on obowiązku wystawienia faktury zbiorczej, nawet na żądanie nabywcy. Jednocześnie należy podkreślić, że nie ma przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego na rzecz jednego klienta.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa spółka prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem. Dokonują Państwo sprzedaży oprogramowania wraz z kluczami licencyjnymi na rzecz A. sp. z o.o., a spółka ta dokonuje następnie dystrybucji na rzecz klientów końcowych, u których następuje instalacja oprogramowania oraz którym przekazywany jest kod licencyjny.
Państwa współpraca z A. sp. z o.o. odbywa się w taki sposób, że spółka z o.o. otrzymuje zamówienie od klienta końcowego na dane oprogramowanie, a następnie zgłasza zapotrzebowanie na określoną licencję do Państwa spółki. Państwo natomiast przekazują kody licencyjne spółce z o.o., które poprzez tę spółkę docelowo trafiają do klienta końcowego. Wystawiają Państwo spółce z o.o. fakturę, na której wyszczególnione są wszystkie licencje stanowiące jedno zamówienie dokonane przez spółkę z o.o. W ciągu miesiąca ma miejsce około kilkunastu sprzedaży licencji na rzecz spółki z o.o.
Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą tego, czy mogą Państwo wystawić na rzecz A. sp. z o.o. fakturę zbiorczą obejmującą wszystkie sprzedane tej spółce licencje w ciągu miesiąca kalendarzowego.
Z przedstawionych przez Państwa okoliczności sprawy wynika, że A. sp. z o.o. pełni rolę dystrybutora oprogramowania wraz z kluczami licencyjnymi, a więc nabywa od Państwa oprogramowanie, które następnie dystrybuuje klientom końcowym. Tym samym w niniejszej sprawie, nabywcą oprogramowania od Państwa jest A. sp. z o.o.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy wskazać, że z powołanego wyżej przepisu art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, na rzecz innego podatnika podatku VAT.
W tej sytuacji zobowiązani będą Państwo do udokumentowania sprzedaży poprzez wystawienie faktury, w terminie określonym w wyżej powoływanym art. 106i ust. 1 ustawy.
Wskazać należy, że zgodnie z ww. przepisem fakturę należy wystawiać nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym została dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa. Nie ma zatem przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego na rzecz danego klienta.
Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, nie ma przeszkód, aby wystawiali Państwo faktury zbiorcze, na których będą Państwo ujmowali wszystkie transakcje dokonane w okresie jednego miesiąca kalendarzowego na rzecz jednego nabywcy, w tym przypadku na rzecz A. sp. z o.o. Przy czym zauważyć należy, że faktura zbiorcza nie może dokumentować sprzedaży już zafakturowanej – więc jeżeli udokumentują Państwo dostawę licencji fakturą standardową, to nie będzie możliwości ponownego jej zafakturowania fakturą zbiorczą.
Podsumowując, będą mogli Państwo wystawiać faktury zbiorcze do transakcji sprzedaży licencji na rzecz A. sp. z o.o. w okresie jednego miesiąca kalendarzowego – pod warunkiem, że nie udokumentują Państwo tych transakcji uprzednio fakturą standardową.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy więc uznać za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do danych, które powinny znaleźć się na wystawianej fakturze zbiorczej wskazać należy, że faktura zbiorcza winna być wystawiona w taki sposób jak faktura „standardowa”. Winna również zawierać elementy wskazane w ustawie, takie jak faktura „standardowa”. Powinni więc Państwo zamieścić na fakturze zbiorczej dane określone w art. 106e ust. 1 ustawy, tj. m.in.: datę wystawienia faktury, kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto), kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto, wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaży zwolnionej od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, kwotę należności ogółem.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy więc stwierdzić, że będą Państwo obowiązani wystawiać zbiorcze faktury w taki sposób, aby spełniały one wymogi określone w ustawie. Faktura zbiorcza powinna być zatem wystawiona zgodnie z wymogami określonymi w art. 106e ust. 1 ustawy, tj. powinna zawierać elementy wymienione w tym przepisie.
Tym samym Państwa stanowisko do pytania nr 2 należy uznać za prawidłowe.
Należy z tym miejscu zauważyć, że zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Przepis ten wprowadza obowiązek umieszczania ww. danych.
Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, wskazać należy, że w wystawionej fakturze dokumentującej dostawy zrealizowane w danym miesiącu (fakturze zbiorczej) obowiązani są Państwo zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji dokumentowanych tą fakturą.
Państwa wątpliwości dotyczą tego, czy mogą Państwo przedstawić na fakturze daty kolejnych transakcji poprzez:
‒wprowadzenie dodatkowej kolumny w tabeli (obok wartości brutto, wartości netto i stawki podatku),
‒wskazanie ich w głowie faktury poprzez wymienienie kolejnych dat transakcji z zachowaniem chronologii analogicznej z kolejnością wskazywania kolejnych pozycji na fakturze,
‒wpisanie ich w nazwie każdej pozycji na fakturze.
Ustawodawca nie określił graficznego wyglądu faktury, ale jedynie wymienił elementy które powinny się na niej znaleźć. Należy uznać, że zaproponowane przez Państwa rozwiązania kwestii ujęcia na fakturze zbiorczej dat transakcji sprzedaży dokonanych w ciągu miesiąca nie stoją w sprzeczności z powołanymi wcześniej przepisami i wypełniają dyspozycję zawartą w art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy. W związku z tym nie ma przeszkód, by na fakturze zbiorczej ujmowali Państwo daty sprzedaży stosując wyżej wymienione sposoby.
W konsekwencji Państwa stanowisko do pytania nr 3 również należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).