Wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 2022 poz. 1510).
Objaśnienie:
Art. 1481 Kodeksu pracy reguluje prawo pracownika do czasowego zwolnienia od pracy w przypadku wystąpienia nagłych sytuacji rodzinnych, które wymagają niezwłocznej obecności pracownika.
Pracownikowi przysługuje roczne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym okresie pracownik zachowuje prawo do otrzymywania wynagrodzenia w wysokości połowy swojego wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym takiego zwolnienia, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Pracodawca ma obowiązek udzielenia zwolnienia na podstawie wniosku złożonego przez pracownika najpóźniej w dniu, w którym pracownik zamierza skorzystać z tego zwolnienia.
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwolnienie od pracy jest ustalane proporcjonalnie do ich wymiaru czasu pracy.
Nowe przepisy nie definiują "siły wyższej". Sięgając do orzecznictwa sądowego, należy przyjąć, że za siłę wyższą uważa się jedynie zdarzenia zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, a zarazem nadzwyczajne i w konsekwencji nieuchronne oraz w danym układzie stosunków niemożliwe do przewidzenia, czyli o "przemożnej" mocy oddziaływania, przed którego skutkami nie było żadnej obrony (wyrok Sądu Najwyższego z 13 maja 2021 r., sygn. akt V CSKP 83/21).