Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.154.2023.4.SM

Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem zegarka.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem zegarka oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 maja 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawnych - Kancelarię Adwokacką. Czas pracy, który decyduje o przychodach i dochodach Wnioskodawcy, Wnioskodawca rozlicza w codziennych rozpiskach, z dokładnością do…, które są następnie akceptowane i stanowią podstawę do wypłaty honorariów i wystawienia FV. Wnioskodawca praktykuje w obszarze prawa..., co powoduje, że często spotyka się z klientami bez urządzeń elektronicznych (względy bezpieczeństwa) – smartfony, laptopy etc. Często zdarza się także konieczność analizy materiałów niejawnych w prowadzonych sprawach. Przepisy warunkujące prowadzenie kancelarii tajnej wykluczają wejście z urządzeniami elektronicznymi. Dla należytego zapisania czasu pracy wymagany jest zegarek, którego w ww. okolicznościach Wnioskodawca nie może zastąpić telefonem czy laptopem. W … Wnioskodawca zakupił mechaniczny szwajcarski zegarek za kwotę …zł brutto. Mechaniczny mechanizm jest bezobsługowy, a przez to ekonomicznie uzasadniony, będzie służył praktycznie dożywotnio, jest niezawodny. Co więcej, co także istotne, jest adekwatny do formalnego i urzędowego stroju adwokata, a przez to nie może być uznany za zbytkowy. Zegarka Wnioskodawca będzie używał tylko do potrzeb związanych z pracą i ww. zadaniami.

W zbliżonym stanie faktycznym Dyrektor KIS uznał, że zegarek może stanowić koszt uzyskania przychodu. Vide: Pismo z dnia 8 czerwca 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.408.2021.1.DJD. Wnioskodawca zamierza zaliczyć zegarek jako koszt uzyskania przychodu w rozliczeniu kosztów za miesiąc...

W uzupełnieniu wniosku na zadane w wezwaniu pytania Wnioskodawca udzielił odpowiednio następujących odpowiedzi:

1.Od kiedy (prosimy wskazać dzień, miesiąc i rok) prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie opisanym we wniosku?

Odpowiedź: …

2.W jaki konkretnie sposób będzie wykorzystywany przedmiotowy zegarek?

Odpowiedź: Zegarek pozwoli Wnioskodawcy odmierzyć czas, jaki poświęcił na wykonanie usługi w warunkach kancelarii tajnej, bądź spotkania z klientem z zachowaniem reguł poufności, bez urządzeń elektronicznych. Specyfika praktyki dotyczącej spraw wymaga najdalej idących reguł bezpieczeństwa i poufności, a co więcej, rozprawy, posiedzenia odbywają się czasem w kancelarii tajnej, co oznacza, że nie można na nie wnosić żadnych urządzeń elektronicznych – smartwatche, telefony, ..., etc. Tak ustalony czas Wnioskodawca wpisuje w tzw. …, na podstawie których wypłacane jest honorarium i ew. premie.

3.Jaki jest związek przyczynowo-skutkowy poniesionego wydatku, z osiąganymi przychodami/obrotami z prowadzonej działalności gospodarczej? – prosimy o wykazanie tego związku.

Odpowiedź: Prawidłowe notowanie czasu pozwala rozliczyć Wnioskodawcy czas pracy z klientem, oraz uzyskać ewentualne premie za odpowiednie zarządzanie czasem usług. Wnioskodawca notuje czas z dokładnością co... Związek z przychodem jest tego typu, że od wykonanych usług na rzecz klienta przysługuje Wnioskodawcy ustalone w umowie wynagrodzenie, oraz ewentualne premie. Niedokładne naliczenie czasu pracy może skutkować zakwestionowaniem wykonanych czynności i w efekcie odmową zapłaty za wykonane usługi. Co już Wnioskodawca wskazał pierwotnie, częstokroć Wnioskodawca musi działać w miejscach, gdzie nie ma dostępu do cyfrowych urządzeń, np. telefonów, w związku z przepisami w tym zakresie (np. odsłuchiwanie materiałów w Kancelarii tajnej), jak i w trakcie poufnych spotkań, czy negocjacji, jedynym wyjściem jest korzystanie z mechanicznego zegarka.

4.Czy zegarek, będzie używany również do celów osobistych?

Odpowiedź: Nie.

5.Czy wydatki poniesione na zakup zegarka zostały udokumentowane fakturą wystawioną na Pana rzecz? Jeżeli nie, to prosimy wskazać w jaki sposób zostały udokumentowane (paragon, w inny sposób – jaki?) tak jest to faktura VAT.

Odpowiedź: Tak, jest to faktura VAT.

6.Czy posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Tak.

7.Jak opodatkowuje Pan przychody uzyskane z działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Podatek liniowy.

8.Jaką dokumentację podatkową Pan prowadzi?

Odpowiedź: Księga przychodów i rozchodów (Wnioskodawca nadmienia, że odpowiedzi dotyczą stanu faktycznego, według daty złożenia pierwotnego wniosku o interpretację).

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że jest podatnikiem VAT od… Działalność Wnioskodawcy to świadczenie usług prawnych, działalność prawnicza (69.10.Z) GTU 12, są opodatkowane stawką 23 % VAT.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

W zakresie pytania od towarów i usług, Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi, która jak się wydaje będzie konsekwencją odpowiedzi na pierwsze, pierwotne pytanie dot. podatku od osób fizycznych - tj. na pytanie: jeśli zegarek stanowi koszt uzyskania przychodu, to czy Wnioskodawca może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony za tenże zegarek?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, zakup przedmiotowego zegarka stanowi koszt uzyskania przychodu i w efekcie Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego, o kwotę podatku VAT naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stwierdzić należy, że każde nabycie towarów i usług, przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie jego dokonania za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Art. 15 ust. 1 ustawy wskazuje, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy stwierdzić, że jak wskazano wyżej, dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością gospodarczą, istnieć musi związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu.

Oceny istnienia bezpośredniego związku między konkretną transakcją a całością działalności podatnika w celu ustalenia, czy towary i usługi są wykorzystywane „do celów zawieranych transakcji podlegających opodatkowaniu” tego podatnika w rozumieniu art. 17 ust. 2 lit. a) szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, zmienionej dyrektywą Rady 2001/115/WE z dnia 20 grudnia 2001 r., należy dokonywać na podstawie istoty nabywanych przez podatnika towarów lub usług.

W celu ustalenia związku między konkretną transakcją (nabyciem) a całością działalności opodatkowanej podatnika podatku od towarów i usług należy brać pod uwagę rzeczywistą charakterystykę nabywanych towarów lub usług.

Z treści wniosku wynika, że jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT od… Pana działalność to świadczenie usług prawnych, działalność prawnicza (69.10.Z) GTU 12 opodatkowana stawką 23%. Czas pracy, który decyduje o przychodach i dochodach rozlicza Pan w codziennych rozpiskach, z dokładnością do…, które są następnie akceptowane i stanowią podstawę do wypłaty honorariów i wystawienia FV. Praktykuje Pan w obszarze prawa …, co powoduje, że często spotyka się z klientami bez urządzeń elektronicznych (względy bezpieczeństwa) – smartfony, laptopy etc. Często zdarza się także konieczność analizy materiałów niejawnych w prowadzonych sprawach. Przepisy warunkujące prowadzenie kancelarii tajnej wykluczają wejście z urządzeniami elektronicznymi. W lutym 2023 r. kupił Pan mechaniczny szwajcarski zegarek za kwotę …zł brutto. Jak Pan wskazał zegarek pozwoli Panu odmierzyć czas, jaki poświęcił na wykonanie usługi w warunkach kancelarii tajnej, bądź spotkania z klientem z zachowaniem reguł poufności, bez urządzeń elektronicznych. Ponadto, podał Pan, że zegarka będzie Pan używał tylko do potrzeb związanych z pracą i ww. zadaniami. Nadto wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, że zegarek nie będzie używany do celów osobistych.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W okolicznościach niniejszej sprawy skoro – jak Pan wskazał w opisie sprawy – Pana działalność gospodarcza w zakresie usług prawniczych jest opodatkowana stawką 23% VAT i będzie Pan używał zakupiony zegarek tylko do potrzeb związanych z pracą i ww. zadaniami oraz jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, to uznać należy, że warunki, o których mowa w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy zostaną spełnione.

W konsekwencji należy stwierdzić, że przysługuje Panu będącemu zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. zegarka, ponieważ – jak wynika z treści opisu sprawy – przedmiotowy zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Podkreślenia wymaga jednak, że może Pan zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

W związku z powyższym, oceniając Pana stanowisko, należało uznać je za prawidłowe, bowiem pomimo innej argumentacji niż wskazał tut. Organ, to wywiódł Pan prawidłowy skutek prawny w postaci prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Pana opisu sprawy. Pan ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w szczególności wykorzystywania zegarka do celów osobistych, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnośnie natomiast powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Wydana interpretacja dotyczy wniosku w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00