Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.64.2023.2.DR
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży Gruntu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedażyGruntu.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…);
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (…).
Opis zdarzenia przyszłego
Na dzień dokonania transakcji, której skutki podatkowe stanowią przedmiot zapytania niniejszego wniosku, Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w (…) (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Sprzedający” lub „Zbywca”) będzie właścicielem nieruchomości położonej w (…), opisanej szczegółowo w dalszej części wniosku (dalej: „Nieruchomość”) (oraz właścicielem znajdujących się na niej budynków i budowli, z zastrzeżeniem infrastruktury będącej własnością innych podmiotów, w szczególności przedsiębiorców przesyłowych), tj. prawo własności Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowo-Akcyjna będzie wpisane w księgach wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości.
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Kupujący” lub „Nabywca”), planuje nabyć od Zbywcy Grunt, stanowiący wydzieloną część Nieruchomości (dalej: „Transakcja”). W dalszej części niniejszego wniosku Zbywca i Nabywca są łącznie określani jako „Wnioskodawcy” lub „Strony”.
W związku z Transakcją Strony zawarły w dniu 24 czerwca 2022 r. przedwstępną umowę sprzedaży Gruntu, udokumentowaną aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza (…).
Kupujący planuje dokonać na Gruncie (definicja poniżej) inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z niewielką częścią przeznaczoną na funkcje usługowo-handlowe, z lokalami przeznaczonymi na sprzedaż (dalej „Inwestycja”).
Wnioskodawcy są zainteresowani pozyskaniem interpretacji prawa podatkowego w zakresie klasyfikacji planowanej Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług („VAT”), w tym prawa Kupującego do odliczenia podatku VAT naliczonego, a także planowanej klasyfikacji Transakcji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych („PCC”). W związku z tym w dalszych punktach Wnioskodawcy opisują:
i. Nieruchomość oraz Grunt będący przedmiotem planowanej Transakcji,
ii. charakterystykę działalności Kupującego i Zbywcy,
iii. historię działań faktycznych i transakcji podejmowanych względem Nieruchomości oraz
iv. zakres Transakcji.
Opis Nieruchomości
Grunt (o powierzchni około 10.818,67 m.kw.) będący przedmiotem Transakcji będzie stanowić wydzieloną część Nieruchomości gruntowej co do której Zbywca dysponuje prawem własności, położonej w (…), składającej się z działek gruntu o numerach ewidencyjnych: (…) o obszarze 14.490 m.kw., (…) o obszarze 6.735 m.kw., (…) o obszarze 1.186 m.kw. oraz (…) o obszarze 10.361 m.kw., stanowiąc łącznie obszar 3,2772 ha (trzy hektary dwa tysiące siedemset siedemdziesiąt dwa metry kwadratowe), dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…).
Cały Grunt położony jest na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (dalej: „MPZP”) dla (…), uchwalonym Uchwałą Rady Miasta (…) w dniu 8 grudnia 2020 roku (ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa (…) w dniu 30 grudnia 2020 roku (…). Zgodnie z MPZP teren ten przeznaczony jest pod zabudowę mieszkalną wielorodzinną z przeważającą funkcją mieszkalną (z niewielką częścią powierzchni przeznaczonej na funkcje handlowo-usługowe).
Aktualnie Grunt może być zabudowany resztkami naniesień, które mogą stanowić zarówno budynki jak i budowle w rozumieniu art. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.; dalej: „Prawo Budowlane”) niemniej intencją Nabywcy jest zakup nieruchomości niezabudowanej, na której wszelkie naniesienia zostaną zlikwidowane.
W związku z faktem, że intencją Nabywcy nie jest nabycie całej Nieruchomości, a jedynie jej część zdefiniowaną jako Grunt, aktualnie procedowana jest decyzja podziałowa, która to na moment zawarcia ostatecznej umowy będzie ostateczna i możliwe będzie enumeratywne określenie działek będących przedmiotem Transakcji (czyli składających się na Grunt a będących częścią Nieruchomości). Zatem przedmiotem dostawy będzie grunt znajdujący się obecnie na 4 działkach, wymienionych powyżej według obecnej numeracji. Po otrzymaniu decyzji podziałowej numery działek mogą ulec zmianie, natomiast po podziale i nadaniu ew. nowej numeracji działek, wciąż działki te będą obejmowały tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z MPZP.
Strony planują, że przed dniem dokonania Transakcji, Sprzedający: dokonana na własny koszt rozbiórki istniejących budynków i budowli oraz innych obiektów zlokalizowanych na Gruncie a także oczyszczenia jego powierzchni z zabudowy poza całością lub częścią infrastruktury przesyłowej.
Zgodnie z treścią Przedwstępnej Umowy Sprzedaży przyjmuje się, że warunkiem zawarcia Transakcji będzie uzyskanie ostatecznego i niezaskarżalnego pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych z przeważającą funkcją mieszkalną (z niewielką częścią powierzchni przeznaczonej na funkcje handlowo-usługowe) z lokalami przeznaczonymi na sprzedaż – na potrzeby Inwestycji. Jednocześnie przyjmuje się, że warunkiem zawarcia Transakcji będzie także uzyskanie prawomocnej decyzji podziałowej.
Kupujący, zgodnie z zapisami Przedwstępnej Umowy Sprzedaży, może jednak zrzec się powyżej wymienionych warunków i zawrzeć Transakcję pomimo, iż procedury dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę nadal będą w toku.
Zatem należy przyjąć, że strony planują zawrzeć Transakcję bez względu na to czy powyższe procedury administracyjne będą zakończone przed Dniem Transakcji.
Wniosek o interpretację dotyczy wariantu Transakcji, w której przedmiotem Transakcji będzie wyłącznie dostawa prawa własności Gruntu.
Charakterystyka Kupującego i Zbywcy
Zbywca jest podmiotem (spółką celową) z grupy Z, który prowadzi działalność deweloperską w segmencie nieruchomości, mieszkaniowych, biurowych i handlowych.
Nieruchomość (w tym Grunt) nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności prowadzonej przez Zbywcę. Zbywca nie prowadzi również w stosunku do niej odrębnych ksiąg rachunkowych.
Zbywca jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny (i pozostanie zarejestrowany także na dzień Transakcji) oraz dokonuje zakupów towarów i usług, w odniesieniu do których odlicza podatek naliczony stosownie do art. 86 ustawy o VAT. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego również w związku z transakcją nabycia Nieruchomości obejmującej zbywany Grunt.
Kupujący jest i będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny na dzień Transakcji.
Wnioskodawcy są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowymi od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.).
Historia działań faktycznych i transakcji podejmowanych względem Nieruchomości
Historycznie Sprzedający nabył nieruchomość na podstawie warunkowej umowy przedwstępnej oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki z 24 lipca 2020 r. zawartej przed (…) notariuszem w (…), umowy cesji praw oraz przejęcia obowiązków z dnia 12 stycznia 2021 r. zawartej przed (…) notariuszem w (…) oraz umowy sprzedaży oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki z 12 stycznia 2021 r. zawartej przed (…) notariuszem w (…) od spółki A Spółka Akcyjna z siedzibą w (…) („Umowa Nabycia przez Sprzedającego”). Transakcja ta podlegała opodatkowaniu VAT zgodnie ze stawką VAT wynosząca 23%. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z ww. transakcją nabycia Nieruchomości obejmującej m.in. Grunt.
Sprzedający zawarł Umowę Nabycia w celu realizacji na ww. Nieruchomości (w tym na Gruncie stanowiącym jej część) inwestycji deweloperskiej w postaci budowy budynków mieszkaniowych wielorodzinnych z przeznaczeniem na sprzedaż. Aktualnie prowadzone są czynności mające na celu oczyszczenie Nieruchomości ze wszelkich naniesień tak aby stanowiła niezabudowany grunt który będzie przedmiotem sprzedaży na rzecz Kupującego. Kupujący zgodnie z zamierzeniami chce zrealizować na Gruncie Inwestycję.
Zakres Transakcji
Zgodnie z zamierzeniami Wnioskodawców, w ramach planowanej Transakcji nastąpi zbycie przez Sprzedającego na Kupującego prawa własności Gruntu wchodzącego w skład Nieruchomości. Ewentualna infrastruktura przesyłowa pozostająca na Gruncie po rozbiórkach przeprowadzonych przez Zbywcę na Nieruchomości jeszcze przed Transakcją, a niestanowiąca własności Zbywcy, nie będzie przedmiotem Transakcji.
Jednocześnie planowanej Transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie jakichkolwiek innych niż wyżej wymienione składników majątkowych związanych z działalnością prowadzoną przez Sprzedającego w oparciu o Nieruchomość (także o Grunt), w tym należności oraz zobowiązań Sprzedającego.
Przeniesieniu na rzecz Nabywcy nie będą podlegać w szczególności:
- prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych Zbywcy;
- prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie dostawy mediów do Gruntu;
- zobowiązania Zbywcy związane z finansowaniem zakupu Gruntu;
- środki pieniężne Zbywcy zdeponowane na rachunkach bankowych;
- prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia Gruntu;
- księgi rachunkowe Zbywcy oraz inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej;
- nazwa przedsiębiorstwa Zbywcy;
- prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z bieżącą działalnością gospodarczą Zbywcy, w tym w szczególności umowy o usługi księgowe, prawne czy marketingowe,
- inne niż wymienione powyżej aktywa rzeczowe Zbywcy (w tym nieruchomościowe) niezwiązane z Gruntem;
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Zbywcę w zakresie zarządzania Gruntem (property management) lub zarządzania aktywami (asset management) (przy czym Zbywca obecnie posiada umowę dotyczącą zarządzania aktywami zawartą z profesjonalnym podmiotem trzecim);
- pracownicy Zbywcy.
W ramach Transakcji Kupujący nie przejmie praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Sprzedającego w tym właśnie celu dostawy mediów, zapewnienia bezpieczeństwa i czystości. W efekcie, Kupujący zawrze własne umowy dążące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Gruntu, w szczególności w zakresie zarządzania, dostawy mediów, zapewnienia czystości, bezpieczeństwa itp., niewykluczone jest jednocześnie, że część z zawartych przez Kupującego umów zawarta zostanie z dotychczasowymi dostawcami tych usług na rzecz Sprzedającego. Nie wyklucza się także tymczasowego korzystania przez Kupującego z praw wynikających z powyższych umów, które nie zostaną przez Sprzedającego rozwiązane – na podstawie odpowiednich porozumień zawartych z dostawcami/Sprzedającym, przy zachowaniu odpowiednich rozliczeń pomiędzy stronami – jednakże jedynie do czasu zawarcia odpowiednich umów przez Kupującego. Planowana Transakcja zostanie udokumentowana fakturą (fakturami) wystawioną (wystawionymi) przez Sprzedającego.
Pytania
1. Czy planowana Transakcja będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, a w szczególności nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?
2. Czy w przypadku planowanej Transakcji będzie miało zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT?
3. Czy w przypadku planowanej Transakcji będzie miało zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT?
4. Czy po dokonaniu planowanej Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Kupujący będzie uprawniony do:
- obniżeniakwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu Transakcji (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT)
- zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym (zgodnie z art. 87 ustawy o VAT)?
5. Czy w przypadku braku zastosowania do Transakcji wyłączenia z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT (tj. w przypadku uznania za prawidłowe stanowiska Wnioskodawców w zakresie pyt. nr 1) albo wyłączenia ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (tj. w przypadku uznania za prawidłowe stanowiska Wnioskodawców w zakresie pyt. nr 2) i objęcia jej opodatkowaniem tym podatkiem, planowana sprzedaż Gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 5
W przypadku braku zastosowania do Transakcji wyłączenia z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT (tj. w przypadku uznania za prawidłowe stanowiska Wnioskodawców w zakresie pyt. nr 1) albo zwolnienia ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (tj. w przypadku uznania za prawidłowe stanowiska Wnioskodawców w zakresie pyt. nr 2) i objęcia jej opodatkowaniem tym podatkiem, planowana sprzedaż Gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) i art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem VAT (art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC) lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są w szczególności nieruchomości lub ich części (art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC).
Jak wskazano powyżej – zdaniem Wnioskodawców – sprzedaż Gruntu nie będzie wyłączona z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 ustawy o VAT, ani nie będzie podlegała obligatoryjnemu zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ani art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W konsekwencji, planowana sprzedaż Gruntu będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
W tej sytuacji sprzedaż Gruntu nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu PCC (na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 27 marca 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.194.2023.2.IK.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
b) innych praw majątkowych − 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika m.in., że X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania) planuje nabyć od Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowo-Akcyjna (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) Grunt, stanowiący wydzieloną część Nieruchomości (Transakcja). Grunt (o powierzchni około 10.818,67 m.kw.) będący przedmiotem Transakcji będzie stanowić wydzieloną część Nieruchomości gruntowej co do której Zbywca dysponuje prawem własności, składającej się z działek gruntu o numerach ewidencyjnych: (…) o obszarze 14.490 m.kw., (…) o obszarze 6.735 m.kw., (…) o obszarze 1.186 m.kw. oraz (…) o obszarze 10.361 m.kw., stanowiąc łącznie obszar 3,2772 ha. Aktualnie Grunt może być zabudowany resztkami naniesień, niemniej intencją Nabywcy jest zakup nieruchomości niezabudowanej, na której wszelkie naniesienia zostaną zlikwidowane.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 marca 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.194.2023.2.IK, wydanej dla Zainteresowanych w podatku od towarów i usług Organ wskazał, że „(…) przedmiot sprzedaży tj. Nieruchomość składająca się z czterech działek gruntu nie będzie stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym jego sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. (…) Skoro do omawianej transakcji dostawy czterech działek nie będzie mieć zastosowanie zwolnienia z podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT. (…).”
A zatem, skoro opisana we wniosku transakcja sprzedaży Gruntu będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right