Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I PSKP 78/21

Pracodawca samorządowy ma prawo do przeniesienia pracownika na inne stanowisko w ramach restrukturyzacji, jednakże zgodnie z art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych, takie przeniesienie musi być rzeczywistą reorganizacją, obejmującą likwidację istniejącego stanowiska i utworzenie nowego, a nie tylko pozorną likwidacją bez stworzenia nowego stanowiska.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Romuald Dalewski ‎

SSN Renata Żywicka

w sprawie z powództwa A. B. ‎przeciwko Powiatowemu Urzędowi Pracy w O. ‎o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń ‎Społecznych w dniu 29 listopada 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy ‎i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach ‎z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. akt V Pa 149/19,

I. oddala skargę kasacyjną,

II. nie obciąża powódki kosztami pełnomocnika Powiatowego Urzędu Pracy w O. w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Pozwem złożonym dnia 7 maja 2019 r. przeciwko pozwanemu Powiatowemu Urzędowi Pracy w O. – A. B. domagała się uznania dokonanego wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy za bezskuteczne, a w razie upływu okresu wypowiedzenia o przywrócenie powódki na dotychczasowe warunki pracy i płacy. Wyrokiem z dnia 25 października 2019 r., IV P 38/19, wydanym w sprawie z powództwa A. B. przeciwko pozwanemu Powiatowemu Urzędowi Pracy w O. o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy, Sąd Rejonowy w Sandomierzu przywrócił powódkę do pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w O. na poprzednie warunki pracy i płacy oraz zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd ten ustalił, że A. B. była zatrudniona w Powiatowym Urzędzie Pracy w O. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pełniąc funkcję Kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej. Zgodnie z uchwałą Zarządu Powiatu, stosownie do uchwalonego Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy, zlikwidowano funkcję Kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej, a Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w O. przejął jej zadania, polegające na nadzorowaniu pracy Centrum Aktywizacji Zawodowej. Należy dodać, że etat zastępcy dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w O. był nieobsadzany od wielu lat. W dniu 16 kwietnia 2019 r. wręczono powódce oświadczenie pracodawcy o jej przeniesieniu z powodu reorganizacji jednostki na stanowisko Inspektora w Dziale Ewidencji Świadczeń i Informacji. Przeniesienie zostało dokonane na podstawie art. 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1260 ze zm., jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 530). W oświadczeniu wskazano również wynagrodzenie zasadnicze oraz fakt, że pozostałe warunki umowy o pracę pozostały bez zmian. Pracownik przeniesiony zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku. Przepis nie wyklucza możliwości zawarcia porozumienia stron, na mocy którego nastąpi zmiana treści stosunku pracy w zakresie obejmowanego stanowiska. W przypadku zawarcia takiego porozumienia nie następuje jednostronne przeniesienie pracownika na inne stanowisko, co oznacza, że nie ma w takim przypadku gwarancji zachowania uprawnień płacowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00