Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.68.2023.2.SH

Przychody uzyskane z przeniesienia prawa do Tokena NFT będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów, Wnioskodawca ma prawo zaliczać koszty zakupu dzieła do kosztów uzyskania przychodów, przychód z tytułu przeniesienia prawa do Tokena NFT występuje w momencie jego sprzedaży za walutę wirtualną

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

- przychody uzyskane z przeniesienia prawa do Tokena NFT będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów,

(pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 23 marca 2023 r.),

- Wnioskodawca ma prawo zaliczać koszty zakupu dzieła z Galerii do kosztów uzyskania przychodów,

- przychód z tytułu przeniesienia prawa do Tokena NFT występuje w momencie sprzedaży Tokena NFT za walutę wirtualną.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 24 marca 2023 r., (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

 (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. (dalej jako „Spółka” lub „Wnioskodawca”) posiada rezydencję podatkową w Polsce i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Wiodącym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jest działalność związana z oprogramowaniem sklasyfikowana pod numerem 62.01.Z.

Spółka planuje rozpocząć działalność polegającą na wytwarzaniu (tzw. mintowaniu) i emitowaniu tokenów NFT do nabywcy.

Token NFT to unikatowe, niewymienialne aktywo blockchain, reprezentujące wirtualne dzieło sztuki lub jego część, stanowiące kryptograficzny certyfikat prawa wyłącznego dysponowania własnością danego pliku cyfrowego.

Proces wytwarzania i sprzedaży Tokenu NFT będzie wyglądał w następujący sposób:

1.Wnioskodawca na swojej stronie internetowej będzie prezentował dzieła sztuki, które są w posiadaniu Galerii lub artysty (podmioty posiadające majątkowe prawa autorskie).

2.Spośród wyżej wymienionych dzieł nabywca będzie mógł wybrać to, którego token NFT chce zakupić.

3.Wnioskodawca kupi od Galerii prawa do danego dzieła, a następnie utworzy/zmintuje z niego token NFT, który sprzeda określonemu nabywcy.

Prawa będą przez Wnioskodawcę nabyte w celu dokonania tokenizacji, nie dojdzie do przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Na dzień składania wniosku Wnioskodawca planuje pobierać zapłatę za zmintowany token NFT w walucie fiducjarnej (euro, dolary amerykańskie). W przyszłości będzie pobierał zapłatę również w walutach wirtualnych (Bitcoin/Ethereum) oraz wyemitowanych przez Wnioskodawcę tokenach SV, które będą pełniły rolę rozliczeniową, płatniczą.

Nabywca tokena NFT będzie znany Wnioskodawcy, ponieważ możliwość zakupu nabywca otrzymuje dopiero po zarejestrowaniu konta na stronie internetowej Wnioskodawcy i podaniu podstawowych danych. Nabywcą może być dowolna osoba fizyczna lub osoba prawna, będąca lub nie rezydentem podatkowym w kraju. Na podstawie umowy o nabycie Tokena NFT zawieranej pomiędzy nabywającym a Wnioskodawcą, nabywający otrzymuje prawo do korzystania, odsprzedaży (również w ramach innych platform) oraz dodatkowe prawa wskazane przez Artystę w opisie dzieła. Wymienione prawa, zgodnie z regulaminem Wnioskodawcy, przechodzą na nabywającego z chwilą zapłaty całości ceny za Token NFT. Wnioskodawca udostępnia Token NFT niezwłocznie po dokonaniu przez nabywającego na rzecz Wnioskodawcy zapłaty całości ceny za Token NFT.

Token NFT nie jest walutą wirtualną w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, w którym przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

-prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,

-międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,

-pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,

-instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

-wekslem lub czekiem, oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Token NFT nie jest walutą wirtualną, ponieważ jak wskazano wcześniej jest unikatowym (posiadającym indywidualny numer seryjny), niewymienialnym aktywem blockchain.

Token NFT nie spełnia również definicji instrumentu finansowego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z art. 2 ust. 1 wymienionej ustawy instrumentami finansowymi są:

-papiery wartościowe - niebędące papierami wartościowymi:

a)tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,

b)instrumenty rynku pieniężnego,

c)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności, uprawnienie do emisji lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne, z wyłączeniem instrumentów pochodnych, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2017/565,

d)opcje kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,

e)opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które mogą być wykonane przez dostawę, pod warunkiem, że są dopuszczone do obrotu w systemie obrotu instrumentami finansowymi, z wyłączeniem produktów energetycznych będących przedmiotem obrotu hurtowego na OTF, które muszę być wykonywane przez dostawę,

f)niedopuszczone do obrotu w systemie obrotu instrumentami finansowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które mogą być wykonane przez dostawę, a które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

g)instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,

h)kontrakty na różnicę,

i)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także instrumenty pochodne, o których mowa w art. 8 rozporządzenia 2017/565, i inne, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

j)uprawnienia do emisji.

Token NFT nie należy do żadnej z wymienionych powyżej kategorii, a zgodnie z dominującym poglądem w doktrynie prawa, jeśli dane prawo podmiotowe nie zostało zakwalifikowane jako kategoria instrumentów finansowych przez prawodawcę unijnego, to nie może również mieć takiego charakteru w świetle prawa krajowego państw członkowskich Unii Europejskiej.

Katalog instrumentów finansowych przyjęty w ustawodawstwie poszczególnych państw musi bowiem pozostawać w zgodności z Sekcją C Załącznika 2 do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r.

Token NFT nie spełnia definicji pieniądza elektronicznego, o którym mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Zgodnie z art. 2 pkt 21a ustawy o usługach płatniczych przez pieniądz elektroniczny rozumie się wartość pieniężną przechowywaną elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawaną, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego. W rozumieniu powyższej definicji pieniądz elektroniczny posiada określoną wartość pieniężną, jest przechowywany elektronicznie oraz wydawany przez podmioty, które uzyskały pozwolenie na prowadzenie tego typu działalności i jest akceptowany również przez podmioty inne niż wydawca pieniądza elektronicznego. Token NFT ma unikalną wartość i nie podlega wymianie, jest oparty na sieci blockchain, w związku z czym nie można stwierdzić, że token NFT jest pieniądzem elektronicznym i tym samym nie jest prawnym środkiem płatniczym. Token NFT nie jest międzynarodową jednostką rozrachunkową. Międzynarodowe jednostki rozrachunkowe nie spełniają funkcji pieniądza w sektorze prywatnym i nie mogą być wykorzystywane przez prywatne podmioty. W związku z tym nie można uznać, że token NFT mintowany przez prywatne przedsiębiorstwo, sprzedawany nabywcom w celach kolekcjonerskich jest międzynarodową jednostką rozrachunkową.

W uzupełnieniu wniosku z 24 marca 2023 r., odpowiadając na zadane pytania i doprecyzowując opis zdarzenia przyszłego, wskazali Państwo, że:

1.Wskazane we wniosku Tokeny NFT:

a)Nie stanowią praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Tokeny nie są autorskim lub pokrewnym prawem majątkowym, licencją, prawami określonymi w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. — Prawo własności przemysłowej ani wartością stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how). Tokeny NFT to, jak wskazano we wniosku, Token NFT to unikatowe, niewymienialne aktywo blockchain, reprezentujące wirtualne dzieło sztuki lub jego część, stanowiące kryptograficzny certyfikat prawa wyłącznego dysponowania własnością danego pliku cyfrowego. Token NFT istnieje tylko w przestrzeni wirtualnej (Internecie), nie stanowi materialnej rzeczy.

b)Token NFT nie reprezentuje ani nie będzie przyznawać żadnych praw własności, udziałów, zabezpieczeń lub równorzędnych praw, jak również żadnych praw do otrzymania przyszłych udziałów w przychodach lub jakiejkolwiek formie uczestnictwa w działalności Wnioskodawcy.

2.Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi, wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi, pośrednictwa w wymianach oraz prowadzenia w formie elektronicznej zbioru danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

3.Waluta wirtualna w zamian za którą planowana jest sprzedaż Tokenów NFT będzie spełniała definicję waluty wirtualnej, o której mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

4.Przeniesienie prawa do Tokenu NFT odbywać się będzie w momencie uregulowania należności. W tym też momencie będą wystawiane faktury dokumentujące sprzedaż Tokenu.

5.Wnioskodawca, na chwilę obecną, nie jest w stanie podać danych identyfikujących podmioty, które będą nabywać Tokeny. Opisana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej sytuacja jest zdarzeniem przyszłym w związku z czym Wnioskodawca nie posiada jeszcze informacji o potencjalnych nabywcach. Wnioskodawca może wskazać jedynie, że będą to głównie podmioty z Polski, osoby fizyczne lub osoby prawne będące rezydentami podatkowymi w kraju, ale także osoby fizyczne i osoby prawne posiadające siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub poza Unią. Wnioskodawca nie ogranicza potencjalnym nabywcom możliwości nabycia Tokenu NFT z uwagi na ich miejsce zamieszkania bądź siedzibę.

Pytania

1.Czy przychody uzyskane z przeniesienia prawa do Tokena NFT będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów?

(pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 24 marca 2023 r.)

2.Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczać koszty zakupu dzieła z Galerii do kosztów uzyskania przychodów?

3.Czy przychód z tytułu przeniesienia prawa do Tokena NFT występuje w momencie sprzedaży Tokena NFT za walutę wirtualną?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

(stanowisko odnośnie pytania Nr 1 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 24 marca 2023 r.)

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę, dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Za przychody z zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 ww. ustawy) uważa się, m.in. przychody z praw majątkowych, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania, ze zbycia tych praw, z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę, lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Jak wykazano w opisie zdarzenia przyszłego Token NFT nie jest instrumentem finansowym, walutą wirtualną ani żadnym z praw wymienionych w przepisach prawa podatkowego, dlatego Wnioskodawca uważa, że w związku z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, przychody uzyskiwane przez Spółkę z tytułu przeniesienia prawa do Tokena NFT będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcie przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Koszt poniesiony na zakup od Galerii lub artysty praw do dzieła sztuki, a w szczególności prawa do utworzenia z niego Tokena NFT nie kwalifikuje się do żadnej z kategorii wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, dlatego Wnioskodawca uważa, że wyżej wymienione koszty mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Ad 3

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe. Natomiast art. 12 ust. 3 ustawy stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także przychody uzyskane z zysków kapitałowych uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Wnioskodawca na dzień składania wniosku zamierza otrzymywać zapłatę za przeniesienie prawa do Tokena NFT w walucie fiducjarnej (dolary amerykańskie, euro). W tym przypadku Wnioskodawca uważa, że przychody będą powstawać zgodnie z art. 12 ww. ustawy. W późniejszym czasie Wnioskodawca planuje otrzymywać zapłatę również w walutach wirtualnych (Bitcoin/Ethereum) a także w wyemitowanym przez Wnioskodawcę tokenie SV, stanowiącym token płatniczy.

Wnioskodawca z uwagi na znaczne trudności w wycenie potencjalnie otrzymanej waluty wirtualnej uważa, że przychód w przypadku przeniesienia prawa do Tokena NFT powinien zostać rozpoznany dopiero w momencie zamiany waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f. Wówczas Wnioskodawca rozpozna przychody ze źródła zysków kapitałowych. Wnioskodawca uważa jak powyżej z uwagi na wspomniane trudności z wyceną potencjalnie otrzymanych walut wirtualnych. Nie istnieje instytucja, która określa dzienny kurs walut wirtualnych, tak jak w przypadku walut fiducjarnych robi to Narodowy Bank Polski. W związku z ciągłą zmianą kursów walut wirtualnych Wnioskodawca nie widzi możliwości rozpoznania przychodów w momencie przeniesienia prawa do Tokena NFT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że w niniejszej sprawie jako element opisu zdarzenia przyszłego przyjęto wskazanie Wnioskodawcy, że wytworzone i emitowane przez Wnioskodawcę tokeny NFT nie spełniaj definicji waluty wirtualnej w rozumieniu art. 4a pkt 22a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej „ustawa o CIT”). Ta okoliczność nie była tym samym przedmiotem oceny Organu.

Ponadto należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT został wprowadzony przepis art. 4a pkt 22a, który definiuje pojęcie waluty wirtualnej.

Zgodnie z tym przepisem, wprowadzonym przez art. 2 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2193, dalej: „ustawa nowelizująca”),

ilekroć w ustawie jest mowa o walucie wirtualnej – oznacza to walutę wirtualną w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W myśl art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 593 ze zm.),

przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a.prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,

b.międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,

c.pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,

d.instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

e.wekslem lub czekiem

- oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Ad 1

W pierwszej kolejności, odnosząc się do kwestii dotyczącej ustalenia, czy przychody uzyskane z przeniesienia prawa do Tokena NFT (niestanowiącego waluty wirtualnej) będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów, należy przywołać art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT,

za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Należy zauważyć, że od 2018 r. w ustawie o CIT, przychody podatników tego podatku zostały rozdzielone na źródła:

- z zysków kapitałowych oraz

- z pozostałych źródeł, tzw. „działalności operacyjnej”.

Wydzielając źródło przychodów z zysków kapitałowych na gruncie ustawy o CIT, ustawodawca zamieścił w ustawie zamknięty katalog, w którym określił listę przychodów alokowanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub

h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej,

n) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;

1a) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów;

1b) przychody uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce, jeżeli Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia otrzymanych składników majątku;

2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;

4) przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;

5) przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;

6) przychody:

a) z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,

b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,

c) z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,

d) z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,

e) ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,

f) z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.

W myśl art. 7b ust. 3 ustawy o CIT,

w przypadku podatników prowadzących działalność, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, przychody wymienione w ust. 1 pkt 6 lit. f zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Jak wynika z opisu sprawy token NFT nie jest walutą wirtualną, nie jest instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1500 ze zm.), nie stanowią żadnych z wymienionych praw określonych w punktach 4-7 w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie przyznają żadnych praw własności, udziałów, zabezpieczeń lub równorzędnych praw, ani żadnych praw do otrzymania przyszłych udziałów w przychodach lub jakiejkolwiek formie uczestnictwa w działalności Wnioskodawcy.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że skoro przychód uzyskany z przeniesienia prawa do Tokena NFT nie mieści się w żadnej kategorii przychodów wymienionych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, to przychód ten będzie przychodem z innych źródeł niż zyski kapitałowe.

Zatem przychody uzyskane z przeniesienia prawa do Tokena NFT (niebędącego, jak wskazano we wniosku walutą wirtualną, instrumentem finansowym oraz prawami majątkowym), będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów, ponieważ nie będą stanowić przychodu z zysków kapitałowych.

Wskazać również należy, że sprzedaż (przeniesienie) tokenów NFT, niebędących, jak wskazano we wniosku walutą wirtualną, niewątpliwie powstaje w ramach obrotu gospodarczego. Nie ma zatem wątpliwości, że z tytułu sprzedaży (przeniesienia) tokenów NFT powstaje przychód z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

Reasumując, przychody uzyskane z przeniesienia prawa do Tokena NFT będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w kategorii inne źródła przychodów.

Zatem Państwa stanowisko odnośnie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

Ad 3

Odnosząc się do powołanych powyżej przepisów oraz Państwa wątpliwości, dotyczącej ustalenia, czy przychód z tytułu przeniesienia prawa do Tokena NFT występuje w momencie sprzedaży Tokena NFT za walutę wirtualną, należy ponownie przywołać art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT,

za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W przypadku sprzedaży tokenów NFT jako niestanowiących waluty wirtualnej w zamian za kryptowalutę (walutę wirtualną) – po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a ustawy o CIT.

W myśl art. 12 ust. 3a ustawy o CIT,

za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Przytoczony przepis w odniesieniu do podmiotów uzyskujących przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej ustanawia generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadzają zapisy art. 12 ust. 3c-3g ustawy.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku zbycia praw majątkowych powstaje w dniu zbycia tych praw. Wyjątek od tej zasady stanowi:

- wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż faktyczne zbycie praw  – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,

- uregulowanie należności przed zbyciem praw – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Z uwagi na treść art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, należy stwierdzić, że moment, w którym podatnik powinien rozpoznać przychód podatkowy, będzie określony na dzień najwcześniejszego zdarzenia opisanego w tym przepisie. Wymienione w tym przepisie zdarzenia określające datę powstania przychodu, są od siebie niezależne, nie warunkują się wzajemnie, a po spełnieniu jednego z nich, pozostałe nie mają wpływu na datę powstania przychodu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2697/12).

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w sytuacji przeniesienia prawa do Tokena NFT czyli jego sprzedaży w zamian za kryptowalutę (walutę wirtualną) ustalenie momentu uzyskania przychodu winno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu, określonymi w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w przypadku, gdy w dokonywanej przez Wnioskodawcę transakcji nie występuje element tradycyjnej waluty, a jedynie dochodzi do zbycia tokena NFT (niebędących walutą wirtualną) za kryptowalutę (walutę wirtualną) – po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód podatkowy z odpłatnego zbycia tych tokenów, który stanowi przychód z działalności gospodarczej Wnioskodawcy, uzyskany w najwcześniejszym momencie określonym w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że „przeniesienie prawa do Tokenu NFT odbywać się będzie w momencie uregulowania należności. W tym też momencie będą wystawiane faktury dokumentujące sprzedaż Tokenu”. Zatem skoro moment przeniesienia prawa, uregulowania należności, wystawienia faktury będzie ten sam, to można stwierdzić, że przychód z tego tytułu powstanie w momencie przeniesienia prawa do Tokena NFT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 3 jest nieprawidłowe.

Ad 2

Odnosząc się do kolejnej Państwa wątpliwości, dotyczącej ustalenia czy Wnioskodawca ma prawo zaliczać koszty zakupu dzieła z Galerii do kosztów uzyskania przychodów, wskazać należy na przepis art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, w myśl którego:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 75 ustawy o CIT,

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną.

Odnosząc się do powołanych powyżej przepisów prawa oraz Państwa wątpliwości, wskazać należy, że w opisanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca kupi od Galerii prawa do danego dzieła, a następnie utworzy/zmintuje z niego token NFT, który sprzeda określonemu nabywcy.

Prawa będą przez Wnioskodawcę nabyte w celu dokonania tokenizacji, nie dojdzie do przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Jak wskazano w uzasadnieniu do stanowiska Nr 1 i 2 z tytułu sprzedaży (przeniesienia) tokenów NFT powstaje przychód z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać koszty zakupu dzieła z Galerii do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, bowiem będą one poniesione w związku z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży (przeniesienia) tokenów NFT.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 2 jest prawidłowe.

Ponadto należy zaznaczyć, że biorąc pod uwagę stwierdzenie Wnioskodawcy, iż „Wnioskodawca, na chwilę obecną, nie jest w stanie podać danych identyfikujących podmioty, które będą nabywać Tokeny. Opisana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej sytuacja jest zdarzeniem przyszłym w związku z czym Wnioskodawca nie posiada jeszcze informacji o potencjalnych nabywcach. Wnioskodawca może wskazać jedynie, że będą to głównie podmioty z Polski, osoby fizyczne lub osoby prawne będące rezydentami podatkowymi w kraju, ale także osoby fizyczne i osoby prawne posiadające siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub poza Unią, przy wydaniu powyższej interpretacji, organ podatkowy odniósł się tylko do podmiotów będących podatnikami posiadającymi siedzibę na terytorium kraju (podmiotów polskich).

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 1 i Nr 2 jest prawidłowe, natomiast w zakresie pytania Nr 3 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja podatkowa to odpowiedź na konkretne pytanie dotyczące podatków; dlatego wywołuje ona wyłącznie skutki w sferze podatkowej, a nie żadnej innej. Zgodnie z przepisami organ podatkowy jest przy tym związany treścią wniosku; nie ma uprawnień ani nawet możliwości badania prawdziwości faktów czy stwierdzeń, podawanych przez wnioskodawcę. Formułując odpowiedź organ podatkowy polega więc wyłącznie na tym, co pisał podatnik we wniosku i nie sprawdza legalnych aspektów działalności wnioskodawcy. Uzyskanie interpretacji podatkowej nie rozstrzyga więc o legalności danej działalności.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00