Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.88.2023.2.BS

1. Czy w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki. 2. Czy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego (obniżanego) udziału kapitałowego. 3. Czy w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki. 4. Czy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako udziału kapitałowego do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego udziału kapitałowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

- Czy w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki;

- Czy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego (obniżanego) udziału kapitałowego;

- Czy w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki;

- Czy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako udziału kapitałowego do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego udziału kapitałowego.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 kwietnia 2023 r. (wpływ 21 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…)

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 20 kwietnia 2023 r.)

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w (...), będącej polskim rezydentem podatkowym i zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (dalej: „Spółka”). W 2018 r., tj. przed dniem, w którym Wnioskodawca i Spółka uzyskali status podatników podatku dochodowego od osób prawnych, Wnioskodawca wniósł do Spółki wkład niepieniężny (dalej: „Wkład”) w postaci prawa własności nieruchomości gruntowych (dalej: „Nieruchomości”). Wartość Nieruchomości na dzień ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki, określona w zmienionej umowie Spółki, była wyższa niż wydatki faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie Nieruchomości. Wnioskodawca planuje dokonanie (za zgodą wszystkich pozostałych wspólników Spółki):

  1. wystąpienia ze Spółki albo
  2. częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego.

W obu przypadkach Wnioskodawca otrzyma od Spółki tytułem (i) wystąpienia ze Spółki albo (ii) częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego - środki pieniężne.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 20 kwietnia 2023 r. Wnioskodawca m.in. wskazał, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania będzie pełnił funkcję płatnika zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytania

  1. Czy w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki?
  2. Czy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego (obniżanego) udziału kapitałowego?
  3. Czy w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki?
  4. Czy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako udziału kapitałowego do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego udziału kapitałowego?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego (obniżanego) udziału kapitałowego.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego udziału kapitałowego.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1-4

Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 z późn. zm.; dalej „CITU”) przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b-d CITU za przychody z zysków kapitałowych uważa się: b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości, c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b, d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 CITU podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 r., poz. 2123 z późn. zm.; dalej „Ustawa Zmieniająca”), jeżeli udziały w spółce komandytowej lub spółce jawnej zostały nabyte lub objęte przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychód wspólnika z tytułu umorzenia udziałów lub wystąpienia ze spółki - pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o określoną zgodnie z art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 albo art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 zd. 1 CITU osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

Na gruncie reguł znaczeniowych języka powszechnego przez pojęcie wydatku rozumieć należy sumę, która ma być wydana albo sumę wydaną na coś (za: Słownik Języka Polskiego PWN, dostępny pod adresem: sjp.pwn.pl).

Brzmienie art. 13 ust. 2 Ustawy Zmieniającej wyraźnie wskazuje, że wydatki na nabycie lub objęcie muszą dotyczyć udziału (a w tym ogółu praw i obowiązków) w spółce komandytowej, nie zaś przedmiotu wkładu do takiej spółki (tak w szczególności: wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 października 2022 r., sygn. akt I SA/Po 329/22).

Wnioskodawca zwraca uwagę, że postanowienia art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b CITU oraz art. 24 ust. 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 z późn. zm.; dalej jako „PITU”) analogicznie jak art. 13 ust. 2 Ustawy Zmieniającej posługują się pojęciem wydatków na nabycie lub objęcie praw do udziałów.

Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych wydatek ma dotyczyć „nabycia lub objęcia prawa do udziałów w takiej spółce”, a nie nabycia wkładu (tak w szczególności: wyrok NSA z 28 kwietnia 2021 r., sygn. akt II FSK 3352/18; wyrok NSA z 14 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 817/13; wyrok NSA z 22 lipca 2020 r., sygn. akt II FSK 1236/18).

Wykładnia zatem art. 13 ust. 2 pkt 1 Ustawy Zmieniającej prowadzi do przyjęcia, że ustawodawca pozwala na odliczenie od przychodu wydatków na nabycie lub objęcie prawa do udziałów. Zatem odnosi się do momentu i czynności nabycia lub objęcia udziałów, a nie do momentu nabycia przedmiotu aportu i do wydatków, jakie zostały poniesione na nabycie przedmiotu aportu (wkładu).

W przedmiotowym przypadku majątek Wnioskodawcy został uszczuplony o wartość wydatkowaną na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce. Wartość ta została w chwili wnoszenia Wkładu wyceniona i według tej wyceny Wnioskodawca nabył ogół praw i obowiązków w Spółce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wskazane powyżej opodatkowanie spółek komandytowych zostało wprowadzone ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa nowelizująca”) i obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.

W związku z powyższym uległa również zmianie definicja spółki, przez którą, od dnia 1 stycznia 2021 r. zgodnie z art. 4a pkt 21 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy również rozumieć:

spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b, c i d ustawy o CIT:

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

b)przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c)przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d)przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT,

do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej:

w przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl art. 12 ust. 5 ustawy nowelizującej:

do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów spółek, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się przychodów oraz kosztów, które na podstawie art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 stanowiły przychody lub koszty wspólników takiej spółki.

Stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy nowelizującej:

jeżeli udziały w spółce komandytowej lub spółce jawnej zostały nabyte lub objęte przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychód wspólnika z tytułu:

1) umorzenia udziałów lub wystąpienia ze spółki,

2) odpłatnego zbycia tych udziałów,

3) ich wniesienia do innej spółki, tytułem wkładu niepieniężnego,

4) likwidacji spółki

- pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o określoną zgodnie z art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 albo art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy w przypadku:

- wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie ich wnoszenia jako Wkładu do Spółki,

- częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu o wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie jej wnoszenia jako Wkładu do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego (obniżanego) udziału kapitałowego,

wskazać należy, iż w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej lub obniżeniem udziału kapitałowego Wnioskodawcy w spółce komandytowej, które będzie miało miejsce w momencie, gdy spółka komandytowa jest już podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 7b ust. 1 odpowiednio w lit. c oraz lit. d ustawy o CIT.

Przy czym powstały z ww. tytułu przychód, należy pomniejszyć - zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej - o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o określoną zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Jednocześnie wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, nie definiuje przy tym co należy rozumieć pod pojęciem „wydatków na nabycie bądź objęcie” prawa do udziałów w spółce niebędącej osoba prawną. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej, która na moment nabycia tych praw w spółce nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wydatkiem na nabycie ogółu udziałów takiej spółki osobowej jest wydatek w proporcji przypadającej na Wnioskodawcę jako wspólnika spółki komandytowej, w wysokości odpowiadającej wydatkom poniesionym na nabycie nieruchomości gruntowej (tzw. koszt historyczny), będącej wkładem niepieniężnym do spółki komandytowej.

Zatem, przychód podatkowy Wnioskodawcy z tytułu wystąpienia ze Spółki komandytowej, należy pomniejszyć - zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej - o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce (przez które należy rozumieć wydatki faktycznie poniesione uprzednio na nabycie ogółu praw i obowiązków, czyli tzw. koszt historyczny) oraz o określoną zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Natomiast w przypadku częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego, Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia przychodu z tego tytułu w sposób analogiczny jak wskazano powyżej, jednakże w proporcji do wysokości zwracanego (obniżanego) udziału kapitałowego.

W związku z powyższym stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 1 i 2 jest nieprawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii ustalenia, czy w przypadku:

- wystąpienia przez Wnioskodawcę ze Spółki i otrzymania równowartości Wkładu w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie jej wnoszenia jako Wkładu do Spółki,

- częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego i otrzymania równowartości części udziału kapitałowego w formie pieniężnej, Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do poboru podatku od przychodu z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy obniżonego o wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce w wysokości wartości Nieruchomości w momencie jej wnoszenia jako udziału kapitałowego do Spółki, w części ustalonej i proporcjonalnie przyporządkowanej do wysokości zwracanego udziału kapitałowego.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości Wnioskodawcy, wskazać należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT,

podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Natomiast stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o CIT,

osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem.

Stosownie do art. 26 ust. 7 ustawy o CIT,

wypłata, o której mowa w ust. 1, 1c, 1d, 1m, 2c i 2e, oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że skoro w przedmiotowej sprawie wystąpi przychód z tytułu wystąpienia ze Spółki lub częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. c i d ww. ustawy, to Spółka – jako płatnik zobowiązana będzie do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i odprowadzenia go na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Jednakże wysokość tego podatku należy obliczyć od przychodu:

- z tytułu wystąpienia ze spółki pomniejszonego o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce (przez które należy rozumieć wydatki faktycznie poniesione uprzednio na nabycie ogółu praw i obowiązków, czyli tzw. koszt historyczny) oraz o określoną zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu;

- z tytułu częściowego zwrotu (obniżenia) udziału kapitałowego w spółce o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce (przez które należy rozumieć wydatki faktycznie poniesione uprzednio na nabycie ogółu praw i obowiązków, czyli tzw. koszt historyczny) oraz o określoną zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu, w odpowiedniej proporcji przyporządkowanej do wysokości zwracanego udziału kapitałowego.

Tym samym, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 3 i 4 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku orzeczeń sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00