Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.6.2023.2.JO
Prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu towarów przez Spółkę od Dostawców z terytorium Polski, przekazywanych następnie jako nagrody rzeczowe Uczestnikom, obowiązek rozpoznania przez Spółkę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju a następnie dostawy krajowej na rzecz Uczestnika, rozpoznanie przez Spółkę importu towarów a następnie dostawy krajowej na rzecz Uczestnika, uznanie czynności wydania nagród Uczestnikom Akcji promocyjnych za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
‒prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu towarów przez Spółkę od Dostawców z terytorium Polski, przekazywanych następnie jako nagrody rzeczowe Uczestnikom (pytanie nr 1),
‒prawidłowe w części dotyczącej obowiązku rozpoznania przez Spółkę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju a następnie dostawy krajowej na rzecz Uczestnika (pytanie nr 2),
‒prawidłowe w części dotyczącej obowiązku rozpoznania przez Spółkę importu towarów a następnie dostawy krajowej na rzecz Uczestnika (pytanie nr 3),
‒nieprawidłowe w części dotyczącej uznania czynności wydania nagród Uczestnikom Akcji promocyjnych za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy (pytanie nr 4).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wydania nagród rzeczowych Uczestnikom w ramach Akcji promocyjnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 marca 2023 r. (wpływ 29 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca – (…) S. A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem VAT świadczącym usługi marketingowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka organizuje na rzecz podatników VAT (dalej: Zlecający) akcje promocyjne ich produktów takie jak programy motywacyjne czy konkursy (dalej: Akcje promocyjne) mające na celu intensyfikację sprzedaży produktów oferowanych przez Zlecających, którzy powierzyli ich organizację i obsługę Spółce. Akcje promocyjne skierowane są do nabywców produktów oferowanych przez Zlecających (osób prawnych lub fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne oraz osób prawnych lub fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dalej jako: Uczestnicy). Każdy z Uczestników, który w trakcie trwania Akcji promocyjnej spełni przesłanki określone w regulaminie Akcji promocyjnej, co do zasady jest uprawniony do otrzymania nagrody.
Nagrodami w organizowanych Akcjach promocyjnych mogą być m.in. nagrody rzeczowe. Spółka nabywa te nagrody w imieniu własnym i na podstawie faktury VAT odlicza podatek VAT naliczony wynikający z tej faktury. Finansującym nagrody jest Zlecający, który zwraca Spółce koszty nabycia nagród rzeczowych wydawanych w Akacjach promocyjnych. Zwrot kosztów zakupu nagród na rzecz Spółki dokonywany jest na podstawie noty księgowej wystawianej przez Spółkę na rzecz Zlecającego. Nieodpłatne przekazanie nagród rzeczowych Uczestnikom Akcji promocyjnych kwalifikowane jest przez Spółkę jako odpłatna dostawa towarów. Co do zasady Spółka dokumentuje nieodpłatne wydanie towarów na rzecz Uczestników fakturami VAT z wykazanym w nich podatkiem VAT wg stawki 23%. Spółka otrzymała interpretację indywidualną potwierdzającą prawidłowość przyjętego stanowiska w zakresie dokumentowania wydań nagród rzeczowych między innymi w wydanej dla Spółki interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-3.14012.431.2019.3.ISK.
Co do zasady nagrody w postaci nagród rzeczowych przesyłane są do Uczestników z magazynu Spółki. Jednakże mogą wystąpić również sytuacje, gdzie nagroda może zostać wysłana do Uczestnika bezpośrednio z magazynu dostawcy (dalej jako: Dostawca), od którego Spółka nabywa towar będący nagrodą w Akcji promocyjnej. Takie sytuacje mogą wystąpić w przypadku, gdy Spółka nie będzie miała wystarczającego miejsca w swoim magazynie, by przyjąć towary od Dostawcy, a następnie przesłać je do Uczestników lub też wysłanie towarów w pierwszej kolejności do magazynu Spółki a następnie do Uczestników wiązałoby się z dużymi kosztami. W przypadku takich sytuacji Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (w tym fakturę VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki.
Co do zasady nagrody dla Uczestników będą przesyłane z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski. Niemniej jednak mogą wystąpić sytuacje, gdzie towar będzie bezpośrednio przesyłany do Uczestnika z magazynu Dostawcy znajdującego się poza terytorium Polski. W tym przypadku mogą wystąpić następujące sytuacje:
‒Nagrody zostaną przesłane bezpośrednio do Uczestników Akcji promocyjnych od Dostawcy, który to posiada magazyn poza granicami Polski, na terytorium Unii Europejskiej. W tej sytuacji Spółka jako pośrednik w tej transakcji poda swój polski numer VAT Dostawcy będącemu podmiotem unijnym. W tym przypadku Spółka nadal będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (w tym fakturę VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. W tym przypadku, co do zasady to Dostawca lub Spółka będzie organizować transport towarów, tj. Dostawca lub Spółka będzie odpowiedzialna za podejmowanie (inicjowanie) kontaktu z przewoźnikiem/spedytorem odpowiedzialnym za transport towarów do Uczestnika Akcji promocyjnej. Spółka będzie ponosiła koszty transportu towarów (które będą następnie przenoszone na Zlecającego), a także Spółka co do zasady będzie ponosić ryzyko przypadkowej utraty towarów.
‒Nagrody zostaną przesłane bezpośrednio do Uczestników Akcji promocyjnych od Dostawcy, który to posiada magazyn poza granicami Polski, na terytorium państwa trzeciego (tj. poza UE). W tej sytuacji Spółka jako pośrednik będzie dokonywała importu towarów na terytorium Polski i dokonywała zgłoszenia celnego (lub ewentualnie zgłoszenia celnego będzie dokonywał inny podmiot w imieniu Spółki, np. agencja). W tym przypadku Spółka nadal będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (w tym fakturę VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Podmiotem odpowiedzialnym za organizację transportu spoza Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia w Polsce (tj. do Uczestnika Akcji promocyjnej) będzie Dostawca lub też Spółka, tj. Dostawca lub Spółka będzie odpowiedzialna za podejmowanie (inicjowanie) kontaktu z przewoźnikiem/spedytorem odpowiedzialnym za transport towarów do Uczestnika Akcji promocyjnej. Spółka będzie ponosiła koszty transportu towarów (które będą następnie przenoszone na Zlecającego), a także Spółka co do zasady będzie ponosić ryzyko przypadkowej utraty towarów. Odprawa celna towarów przeprowadzana będzie przez Spółkę w Polsce, gdzie będzie następowało dopuszczenie towarów do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Przejście prawa do dysponowania towarami jak właściciel z Dostawcy na Spółkę będzie miało miejsce przed dokonaniem odprawy importowej w Polsce, tj. przed dopuszczeniem towarów do obrotu w Unii Europejskiej, natomiast przejście prawa do dysponowania towarami jak właściciel ze Spółki na Uczestnika w momencie dostawy towarów na rzecz Uczestnika. Spółka zobowiązana będzie do zapłaty cła oraz podatku VAT z tytułu importu. Jako nadawca/importer na dokumentach celnych potwierdzających odprawę celną w Polsce będzie widnieć zawsze Dostawca, natomiast Spółka będzie widnieć jako odbiorca towarów.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy sytuacji, w której nagrody wydawane Uczestnikom w ramach Akcji promocyjnych są wysyłane bezpośrednio z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium:
‒Polski,
‒poza Polską na terytorium Unii Europejskiej,
‒poza Polską na terytorium państwa trzeciego (tj. poza Unią Europejską),
na adres Uczestnika znajdujący się na terytorium Polski.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
Akcja promocyjna (Akcja...) kierowana jest do Uczestników biorących udział w programie lojalnościowym dotyczącym produktów Klienta Wnioskodawcy (Zamawiającego) (Program e-pole), tj. osób fizycznych prowadzących działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, dalej jako: „Ustawa o PIT”) oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadzącym działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2 Ustawy o PIT lub w art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „Ustawa o CIT”). Akcja promocyjna polega na tym, że każdy Uczestnik, który w okresie trwania akcji zakupi odpowiednią ilość produktów Zamawiającego oraz dokona rejestracji dowodu zakupu otrzyma nagrodę rzeczową w postaci:
‒Lampy warsztatowej – za zakup 37 worków nasion kukurydzy marki Zamawiającego;
‒Kosiarki spalinowej - za zakup 82 worków nasion kukurydzy marki Zamawiającego i zgromadzenie 700 Punktów w programie lojalnościowym;
‒Robota koszącego – za zakup 450 worków nasion kukurydzy marki Zamawiającego i zgromadzenie 2500 Punktów w programie lojalnościowym.
Akcja promocyjna organizowana jest w okresie od dnia 16 listopada 2022 r. do dnia 15 lutego 2024 r., przy czym okres zakupu produktów biorących udział w programie lojalnościowym oraz nasion kukurydzy marki Zamawiającego trwa od 16 listopada 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r., z zastrzeżeniem, że okres składania zamówień na zakup nasion kukurydzy marki Zamawiającego trwa od dnia 2 stycznia 2023 r. do dnia 10 lutego 2023 r. dla nagród w postaci lampy warsztatowej oraz kosiarki spalinowej oraz od dnia 2 stycznia 2023 r. do dnia 31 stycznia 2023 r. dla nagrody w postaci robota koszącego.
Punkty w programie lojalnościowym przyznawane są za zakup produktów Zamawiającego w okresie obowiązywania edycji Programu, tj. od dnia 16 listopada 2022 r. do dnia 15 lutego 2024 r., przy czym okres zakupu Produktów biorących udział w programie lojalnościowym trwa od 16 listopada 2022 r. do 15 listopada 2023 r., według określonego przelicznika, opisanego w regulaminie.
W celu otrzymania nagrody za udział w Akcji promocyjnej, Uczestnik zobowiązany jest do zarejestrowania dowodów zakupu od 2 stycznia 2023 r. do 31 maja 2023 r. na swoim koncie punktowym w programie lojalnościowym, na których podstawie naliczone zostaną punkty w Programie oraz zliczona liczba nabytych przez Uczestnika worków nasion kukurydzy marki Zamawiającego.
Akcja promocyjna trwa do 15 lutego 2024 r., przy czym wyłonienie laureatów nastąpi najpóźniej do dnia 14 czerwca 2023 r. na podstawie zarejestrowanych przez Uczestników dowodów zakupu.
Uczestnik, który zrealizuje cel zakupowy na nagrody w postaci kosiarki spalinowej lub robota koszącego zostanie poinformowany o tym fakcie poprzez wiadomość SMS wysłaną pod numer podatny w czasie rejestracji do Programu. Uczestnik ten zostanie także poinformowany o odjęciu z konta punktowego w Programie odpowiedniej ilości punktów oraz o możliwości rezygnacji z nagrody w ciągu 48 godzin od momentu otrzymania wiadomości od Spółki. Spółka umożliwia zrezygnowanie z nagrody poprzez odesłanie wiadomości SMS o treści „NIE”.
Nagrody w postaci kosiarki spalinowej lub robota koszącego zostaną wydane do 31 grudnia 2023 r. poprzez Przedstawiciela Handlowego firmy Y. Nagroda w postaci lampy warsztatowej zostanie wysłana przesyłką kurierską do dnia 31 grudnia 2023 r. Do każdej nagrody zostanie dołączony protokół wydania oraz, w przypadku, gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy, faktura VAT.
W przypadku, gdy towary będą dostarczane na adres Uczestnika znajdujący się na terytorium Polski od Dostawcy dokonującego dostawy towarów z magazynów w Polsce, Dostawcy będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w Polsce.
Zdarzenie nr 1 – Spółka dokonuje zakupu na terytorium Polski towarów będących nagrodami w konkursie.
Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (protokół wydania oraz, w przypadku gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy faktura VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem (nagrodą) na Uczestnika będzie następowało w momencie doręczenia nagrody na adres Uczestnika.
Lista uczestników akcji promocyjnej (konkursu), którzy mają otrzymać nagrodę będzie wiadoma już po zakupie towarów przez Spółkę od Dostawcy. Adresy Uczestników akcji promocyjnej (konkursu) nie będą podawane bezpośrednio w momencie zakupu towarów będących nagrodami, ale po pewnym upływie czasu.
Zdarzenie nr 2 – Spółka dokonuje zakupu towarów będących nagrodami w konkursie od dostawców z innych niż Polska krajów UE
Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (protokół wydania oraz, w przypadku gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy faktura VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem (nagrodą) na Uczestnika będzie następowało w momencie doręczenia nagrody na adres Uczestnika.
Dostawca z UE będzie wykazywał wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) dokonaną na rzecz Spółki, a Spółka będzie wykazywać w związku z tym wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terenie Polski.
Lista uczestników akcji promocyjnej (konkursu), którzy mają otrzymać nagrodę będzie wiadoma już po zakupie towarów przez Spółkę od Dostawcy. Adresy Uczestników akcji promocyjnej (konkursu) nie będą podawane bezpośrednio w momencie zakupu towarów będących nagrodami, ale po pewnym upływie czasu.
Zdarzenie nr 3 – Spółka dokonuje zakupu towarów będących nagrodami w konkursie od dostawców z krajów spoza UE
Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (protokół wydania oraz, w przypadku gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy faktura VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem (nagrodą) na Uczestnika będzie następowało w momencie doręczenia nagrody na adres Uczestnika.
Spółka będzie podatnikiem z tytułu importu towarów na terenie Polski.
Lista uczestników akcji promocyjnej (konkursu), którzy mają otrzymać nagrodę będzie wiadoma już po zakupie towarów przez Spółkę od Dostawcy. Adresy Uczestników akcji promocyjnej (konkursu) nie będą podawane bezpośrednio w momencie zakupu towarów będących nagrodami, ale po pewnym upływie czasu.
Transportu towarów (nagród) na rzecz Uczestników Akcji promocyjnej będą dokonywały podmioty trzecie działające na rzecz Dostawcy lub na rzecz Spółki.
Pytania
1.Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup od Dostawcy towarów, które są następnie na zlecenie Spółki bezpośrednio przesyłane przez Dostawcę na adres Uczestników jako nagrody w Akcji promocyjnej? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy nagrody są wysyłane do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski.
2.Czy w przypadku, gdy nagrody rzeczowe są wysyłane bezpośrednio do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, to czy zgodnie z art. 22 ust. 2b oraz ust. 2c Ustawy o VAT, jako dostawę ruchomą, do której przypisane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski należy uważać transakcję pomiędzy Dostawcą (wysyłającym towary z magazynu znajdującego się na terytorium UE) a Spółką jako pośrednikiem?
3.Czy w przypadku, gdy nagrody rzeczowe są wysyłane bezpośrednio do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej), to czy zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy o VAT, jako dostawę ruchomą, do której przypisany jest import towarów na terytorium Polski należy uważać transakcję pomiędzy Dostawcą (wysyłającym towary z magazynu znajdującego się w państwie trzecim poza Unią Europejską) a Spółką jako importerem tych towarów?
4.Czy wydanie Uczestnikom nagród rzeczowych w przypadku, gdy nagrody są na zlecenie Spółki wysyłane na adres Uczestników bezpośrednio przez Dostawcę, stanowi dla Spółki odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 931, dalej jako: Ustawa o VAT) podlegającą opodatkowaniu VAT? Pytanie dotyczy wszystkich trzech sytuacji, tj. zarówno gdy nagrody są wysyłane z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski, na terytorium Unii Europejskiej i na terytorium państwa trzeciego.
Państwa stanowisko
1.Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup od Dostawcy towarów, które są następnie na zlecenie Spółki bezpośrednio przesyłane z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski na adres Uczestników jako nagrody w Akcji promocyjnej.
2.Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy nagrody rzeczowe są wysyłane bezpośrednio do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej zgodnie z art. 22 ust. 2b oraz ust. 2c Ustawy o VAT, jako dostawę ruchomą, do której przypisane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski należy uważać transakcję pomiędzy Dostawcą (wysyłającym towary z magazynu znajdującego się na terytorium UE) a Spółką jako pośrednikiem.
3.Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy nagrody rzeczowe są wysyłane bezpośrednio do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej), to zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy o VAT, jako dostawę ruchomą, do której przypisany jest import towarów na terytorium Polski należy uważać transakcję pomiędzy Dostawcą (wysyłającym towary z magazynu znajdującego się w państwie trzecim poza Unią Europejską) a Spółką jako importerem tych towarów na terytorium Polski.
4.Zdaniem Wnioskodawcy, gdy nagrody są wysyłane bezpośrednio do Uczestników Akcji promocyjnych z magazynu Dostawcy znajdującego się:
‒na terytorium Polski,
‒na terytorium Unii Europejskiej,
‒na terytorium państwa trzeciego
wydanie Uczestnikom nagród rzeczowych, stanowi dla Spółki odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu VAT.
Uzasadnienie
Ad. 1
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT. W myśl art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 Ustawy o VAT.
Stosownie do art. 86 ust. 2 Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonania usługi.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawa o VAT ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Z uregulowań Ustawy o VAT wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędnie jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 Ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 Ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 Ustawy o VAT, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 Ustawy o VAT.
Zgodnie powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie ze stanem faktycznym, Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka organizuje na rzecz Zlecających Akcje promocyjne ich produktów takie jak programy motywacyjne czy konkursy mające na celu intensyfikację sprzedaży produktów oferowanych przez Zlecających, którzy powierzyli ich organizację i obsługę Spółce. Akcje promocyjne skierowane są do nabywców produktów oferowanych przez Zlecających (osób prawnych lub fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne oraz osób prawnych lub fizycznych prowadzących działalność gospodarczą). Każdy z Uczestników, który w trakcie trwania Akcji promocyjnej spełni przesłanki określone w regulaminie Akcji promocyjnej, co do zasady jest uprawniony do otrzymania nagrody.
Przyznawane nagrody mają związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (tj. organizacją akcji marketingowych). Zdaniem Spółki, w związku z faktem, iż czynności wykonywane przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu VAT, dokonując zakupu nagród – związanych bezpośrednio z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w świetle art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Dostawcę dokumentujących nabycie nagród wydawanych następnie Uczestnikom Akcji promocyjnych. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że nagrody te są wysyłane bezpośrednio z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski na adres Uczestnika. To Wnioskodawca zakupuje towary będące nagrodami od Dostawcy i jest odpowiedzialny na płaszczyźnie prawnej za przekazanie tej nagrody Uczestnikowi.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego zdaniem Spółki, należy stwierdzić, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nagród wydawanych Uczestnikom w ramach Akcji promocyjnych, stosownie do art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 Ustawy o VAT.
Ad. 2
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Zgodnie z art. 22 ust. 2 Ustawy o VAT, w przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 2b Ustawy o VAT, w przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, wysyłka lub transport tych towarów są przyporządkowane wyłącznie dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego.
Zgodnie z ust. 2c ww. przepisu, w przypadku gdy podmiot pośredniczący przekazał swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, wysyłkę lub transport przypisuje się wyłącznie dostawie dokonanej przez ten podmiot. Natomiast ust. 2d wskazuje, że przez podmiot pośredniczący, o którym mowa w ust. 2b i 2c, rozumie się innego niż pierwszy w kolejności dostawcę towarów, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz.
Jednocześnie jak stanowi art. 22 ust. 3 Ustawy o VAT, w przypadkach, o których mowa w ust. 2-2c, dostawę towarów, która:
1.poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
2.następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
Zatem w przypadku transakcji łańcuchowych, a z taką mamy bez wątpienia do czynienia w opisanej sytuacji, kiedy ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie przemieszczany od pierwszego dostawcy do ostatecznego nabywcy, przyjmuje się, że ma miejsce tylko jedna wysyłka (transport) dla celów VAT. Z uwagi na to, że dokonywane jest tylko jedno przemieszczenie towarów, to tylko jedna dostawa może być uznana za dostawę „ruchomą” towarów, pozostałe zaś są dostawami „nieruchomymi” (czyli krajowymi).
Z powyższych przepisów wynika więc, że w pierwszej kolejności należy ustalić organizatora transportu, a w przypadku, gdy nie jest nim pierwszy ani ostatni podmiot w łańcuchu, podmiot, który możemy uznać za podmiot pośredniczący w rozumieniu art. 22 ust. 2d Ustawy o VAT. W przypadku natomiast zidentyfikowania podmiotu pośredniczącego, sposób przypisania dostawy ruchomej będzie uzależniony od podanego przez podmiot pośredniczący numeru VAT UE. Powyższe z kolei pozwoli następnie na ustalenie, która dostawa w łańcuchu jest dostawą krajową (nieruchomą).
Jeżeli zatem w transakcji łańcuchowej biorą udział 3 podmioty, to w sytuacji, gdy organizatorem transportu będzie:
‒pierwszy podmiot w łańcuchu (A) – to dostawą ruchomą będzie transakcja pomiędzy podmiotem A i B;
‒drugi podmiot w łańcuchu (B), który posłuży się numerem VAT UE innym niż nadany przez kraj, z którego towary są wysyłane lub transportowane – to dostawą ruchomą będzie transakcja pomiędzy podmiotem A i B;
‒drugi podmiot w łańcuchu (B), który posłuży się numerem VAT UE nadanym przez kraj, z którego towary są wysyłane lub transportowane – to dostawą ruchomą będzie transakcja pomiędzy podmiotem B i C;
‒trzeci podmiot w łańcuchu (C) – to dostawą ruchomą będzie transakcja pomiędzy podmiotem B i C.
Zdaniem Spółki kluczowe dla określenia sposobu opodatkowania transakcji przez Spółkę jest ustalenie transakcji ruchomej w łańcuchu dostaw, a więc odpowiedź na pytanie, czy Spółce można przepisać rolę podmiotu pośredniczącego w rozumieniu art. 22 ust. 2d Ustawy o VAT.
Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym jedynie Spółka powinna być uznana za podmiot pośredniczący.
Wskazują na to następujące argumenty:
‒w łańcuchu transakcji biorą udział tylko 3 podmioty, tj. Dostawca, Spółka i Uczestnik;
‒w oparciu o treść art. 22 ust. 2d Ustawy o VAT podmiotem pośredniczącym nie może być pierwszy dostawca, czyli Dostawca, jak również Uczestnik, gdyż nie jest dostawcą towarów w łańcuchu transakcji;
‒równocześnie to Spółka, zlecając Dostawcy wysyłkę towaru do Uczestnika jest podmiotem „który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz” zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 2d Ustawy o VAT, a więc to Spółka pełni rolę organizatora transportu.
Wydane przez Komisję Europejską Noty wyjaśniające w sprawie zmian w zakresie unijnego podatku VAT w odniesieniu do procedur magazynu call of stock, transakcji łańcuchowych i zwolnień wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów („szybkie rozwiązania na 2020 r.”, dalej: „Noty wyjaśniające”) dają wskazówki, jak określić właściwie podmiot pośredniczący w łańcuchu dostaw. Głównym kryterium jest możliwość przypisania podmiotowi organizacji transportu: „Ogólnie rzecz biorąc, podmiotem pośredniczącym będzie dostawca w łańcuchu, który organizuje (bezpośrednio sam albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz) transport towarów; osoba, która albo sama dokonuje transportu we własnym imieniu albo zleca go osobie trzeciej działającej na jego rzecz” (str. 59).
Dodatkowo, jak wskazują Noty wyjaśniające, w celu właściwego określenia podmiotu organizującego transport, a zatem podmiotu, który będzie mógł zostać określony mianem podmiotu pośredniczącego, należy odwołać się również do opinii rzecznik generalnej J.Kokott w sprawie Herst (opinia rzecznik generalnej J.Kokott przedstawiona w dniu 3 października 2019 r. w sprawie C-401/18, Herst, s.r.o./Odvolací finanční ředitelství, pkt 79, która stwierdziła, że: „dla przypisania pojedynczego transgranicznego przemieszczenia wyrobów do określonej dostawy w ramach transakcji łańcuchowej decydujące znaczenie ma to, kto w przypadku transgranicznego transportu towarów ponosi ryzyko przypadkowej utraty towarów. Dostawa ta jest zwolnioną z podatku dostawą wewnątrzwspólnotową, której miejscem dostawy jest miejsce, w którym dochodzi do rozpoczęcia transportu”.
W związku z tym podmiotem pośredniczącym byłby podatnik w łańcuchu, który ponosi ryzyko utraty lub zniszczenia towarów w trakcie transportu.
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku gdy nagrody będą wysyłane do Uczestników Akcji promocyjnych z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, to co do zasady za organizację transportu będzie odpowiadał Dostawca lub Spółka, tj. Dostawca lub Spółka będzie odpowiedzialna za podejmowanie (inicjowanie) kontaktu z przewoźnikiem/spedytorem odpowiedzialnym za transport towarów do Uczestnika Akcji promocyjnej. Co do zasady koszty transportu będzie ponosiła Spółka i Spółka będzie ponosić ryzyko przypadkowej utraty towarów w czasie transportu. Dlatego też zgodnie z art. 22 ust. 2b oraz ust. 2c Ustawy o VAT, zarówno w przypadku, gdy organizatorem transportu będzie:
‒Dostawca (pierwszy podmiot w łańcuchu) - to dostawą ruchomą będzie transakcja pomiędzy Dostawcą a Spółką;
‒Spółka (drugi podmiot w łańcuchu), która posłuży się numerem VAT UE innym niż nadany przez kraj, z którego towary są wysyłane lub transportowane (tj. polskim numerem VAT) – to dostawą ruchomą będzie transakcja pomiędzy Dostawcą a Spółką.
Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku, gdy nagrody będą wysyłane do Uczestników Akcji promocyjnych z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej w opisanym zdarzeniu przyszłym transakcją ruchomą będzie co do zasady zawsze transakcja pomiędzy Dostawcą a Spółką. Dlatego też Spółka będzie zobowiązana do wykazania na terytorium Polski wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W związku z powyższym, co do zasady transakcja pomiędzy Spółką a Uczestnikiem Akcji promocyjnej będzie transakcją opodatkowaną na terytorium Polski – tj. dostawą krajową.
Ad. 3
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Natomiast w myśl art. 22 ust. 2 Ustawy o VAT, w przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie. Zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy o VAT, w przypadku, gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu lub zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.
Z brzmienia art. 22 ust. 1 pkt 1, ust. 2 oraz ust. 4 Ustawy o VAT, można wysnuć wniosek, ze pierwszą transakcją opodatkowaną VAT w Polsce jest transakcja dokonana przez importera towarów. Przepisy te wskazują również, że każda transakcja następująca po zaimportowaniu towarów podlega opodatkowaniu VAT w kraju importu.
Zgodnie z art. 26a ust. 1 Ustawy o VAT, miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej.
Stosownie do art. 33 ust. 1 pkt 1 Ustaw o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w
1)zgłoszeniu celnym albo
2)rozliczeniu zamknięcia, o którym mowa w art. 175 rozporządzenia 2015/2446, w przypadkach, o których mowa w art. 324 lub art. 325 rozporządzenia 2015/2447
- kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b.
Jednocześnie, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.
Zgodnie z powyższymi przepisami Ustawy o VAT, w związku z faktem, że co do zasady w przypadku, gdy nagrody będą wysyłane z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej) i że to Spółka będzie dokonywała odprawy celnej na terytorium Polski, to Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia przedmiotowej transakcji jako import towarów, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 oraz art. 33 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT. Dlatego też jako ruchomą transakcję należy potraktować transakcję pomiędzy Dostawcą a Spółką. Dostawa pomiędzy Spółką a Uczestnikiem Akcji promocyjnej zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy o VAT powinna zostać potraktowana jako dostawa opodatkowana na terytorium Polski, tj. jako dostawa krajowa.
Ad. 4
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Według art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 22 Ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Stosownie do art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Wskazany przepis jest odpowiednikiem art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347 poz. 1 z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym, za dostawę towarów uznaje się wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 3 Ustawy o VAT, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
Zgodnie z art. 7 ust. 4 Ustawy o VAT, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
1)łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez podatku), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
2)których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 20 zł.
Jak wynika z powyższych uregulowań opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Wyjątkiem jest przekazanie towarów stanowiących prezenty o małej wartości lub próbki.
Podkreślić w tym miejscu należy, że konstrukcja przewidziana w art. 7 ust. 4 Ustawy o VAT zakłada, że jeżeli wartość jednostkowa wydawanego towaru nie przekracza 20 zł, jego wydanie nie będzie podlegać opodatkowaniu niezależnie od tego komu zostały wydane towary i czy podatnik prowadzi ewidencję obdarowanych, o której mowa w pkt 1 analizowanego przepisu. Nie ma w tym przypadku również znaczenia ilość przekazywanych przez podatnika jednemu podmiotowi towarów.
Warunkiem uznania powyższych czynności za odpłatną dostawę towaru jest przysługujące podatnikowi w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które mają być przekazane. Jeżeli zatem podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonywać ich opodatkowania).
W opisie zdarzenia przyszłego mamy do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem przez Wnioskodawcę nagród rzeczowych Uczestnikom w ramach Akcji promocyjnych. W przypadku, gdy nieodpłatnie przekazywane nagrody rzeczowe nie będą spełniały warunków przewidzianych w art. 7 ust. 4 Ustawy o VAT (tj. nie będą to prezenty o małej wartości ani próbki), to takie wydanie nagród na rzecz Uczestników będzie wiązało się z obowiązkiem naliczenia podatku VAT należnego od nieodpłatnych wydań.
Jak wynika z opisu sprawy, to Wnioskodawca będzie podmiotem odpowiedzialnym za przekazanie Uczestnikowi nagrody i tym samym będzie on odpowiedzialny do naliczenia podatku VAT należnego od tego wydania (oraz do wystawienia faktury VAT dokumentującej wydanie nagród na rzecz Uczestnika w przypadku, gdy jest on podatnikiem VAT).
Jak już zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, co do zasady finansującym zakup nagród jest Zlecający organizację Akcji promocyjnej. Jednakże nie jest on podmiotem, który wydaje nagrody Uczestnikom. Spółka w swoim imieniu zakupuje towary będące następnie przekazywane w ramach Akcji promocyjnych Uczestnikom. Koszty zakupu nagród są przerzucane notą księgową na Zlecającego.
Dostawca również nie jest podmiotem, który przekazuje nieodpłatnie nagrody na rzecz Uczestników zgodnie z przepisami Ustawy o VAT. W przypadku, gdy nagrody są wysyłane z magazynu Dostawcy na adres Uczestnika, Dostawca działa na zlecenie Spółki, która zleca wysyłkę na inny adres niż adres magazynu Spółki. W dalszej kolejności to Spółka jako organizator Akacji promocyjnej ustala bezpośrednio z Dostawcą warunki zakupu towarów przekazywanych nieodpłatnie Uczestnikom i płaci wynagrodzenie za towary. Spółka również jest w kontakcie z Uczestnikiem i to Spółka jest odpowiedzialna za wydanie Uczestnikowi przyznanej w ramach Akcji promocyjnej nagrody. Powyższe oznacza więc, że regulaminowym organizatorem Akcji promocyjnej jest wyłącznie Spółka, to na niej spoczywa odpowiedzialność prawna za prawidłowe przeprowadzenie Akcji promocyjnej oraz wydanie nagród na rzecz legitymowanych do tego Uczestników, Dostawca zaś jest podmiotem działającym wyłącznie na zlecenie Spółki i zajmuje się kwestiami o charakterze technicznym; nie sprawuje on także władztwa nad nagrodami w rozumieniu prawa cywilnego czy też Ustawy o VAT.
W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydanie Uczestnikom nagród rzeczowych w przypadku, gdy nagrody są na zlecenie Spółki wysyłane na adres Uczestnika bezpośrednio przez Dostawcę, stanowi dla Spółki odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu VAT. Zdaniem Wnioskodawcy ani Dostawca ani Zlecający nie dokonują na rzecz Uczestnika dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, gdyż to Wnioskodawca jest podmiotem przekazującym nieodpłatnie towar Uczestnikowi, czym wypełnia on swoje zobowiązanie spoczywające na nim w oparciu o treść Regulaminu Akcji promocyjnej.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu Wnioskodawcy do Pytania nr 1, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia nagród od Dostawcy. Prawo to będzie przysługiwać pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 Ustawy o VAT. Dlatego też w przypadku nieodpłatnego przekazania Uczestnikom nagród rzeczowych przyznanych w ramach Akcji promocyjnych Spółka spełni ww. warunek i będzie zobowiązana do naliczenia VAT należnego od wydania.
Ponadto, jak zostało wskazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy do Pytania nr 2 oraz Pytania nr 3, w przypadku, gdy nagrody będą wysyłane Uczestnikowi Akcji promocyjnej zarówno z terytorium Unii Europejskiej, jak i z terytorium państwa trzeciego (spoza UE), to w obu przypadkach transakcja pomiędzy Spółką a Uczestnikiem będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium Polski i w związku z tym w zakresie tych transakcji zdaniem Wnioskodawcy wydanie Uczestnikom nagród rzeczowych w przypadku, gdy nagrody są na zlecenie Spółki wysyłane na adres Uczestnika bezpośrednio przez Dostawcę (z magazynu położonego w Unii Europejskiej lub w państwie trzecim), stanowi dla Spółki również odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu VAT.
Podsumowując, zdaniem Spółki w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego:
1)Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup od Dostawcy towarów, które są następnie na zlecenie Spółki bezpośrednio przesyłane przez Dostawcę z jego magazynu w Polsce na adres Uczestników jako nagrody w Akcji promocyjnej;
2)w przypadku, gdy nagrody rzeczowe są wysyłane bezpośrednio do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, zgodnie z art. 22 ust. 2b oraz ust. 2c Ustawy o VAT, jako dostawę ruchomą, do której przypisane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski należy uważać transakcję pomiędzy Dostawcą (wysyłającym towary z magazynu znajdującego się na terytorium UE) a Spółką, jako pośrednikiem;
3)w przypadku, gdy nagrody rzeczowe są wysyłane bezpośrednio do Uczestnika Akcji promocyjnej z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej), to zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy o VAT, jako dostawę ruchomą, do której przypisany jest import towarów na terytorium Polski należy uznać transakcję pomiędzy Dostawcą (wysyłającym towary z magazynu znajdującego się w państwie trzecim, poza Unią Europejską) a Spółką, jako importerem tych towarów;
4)wydanie Uczestnikom nagród rzeczowych w przypadku, gdy nagrody są na zlecenie Spółki wysyłane na adres Uczestników bezpośrednio przez Dostawcę (zarówno z magazynu w Polsce, na terytorium Unii Europejskiej, ale także spoza terytorium Unii Europejskiej), stanowi dla Spółki odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy wyjaśnić, że celem zachowania spójności wypowiedzi Organ udzielił odpowiedzi w kwestiach objętych zakresem postawionych pytań w innej kolejności niż wynika to z treści wniosku.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie, z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają określone czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 1, 4 i 5 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
1) terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a,
4) terytorium państwa członkowskiego - rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a,
5) terytorium państwa trzeciego - rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3.
Stosownie do art. 2 pkt 7 ustawy:
Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy:
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Z kolei zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy:
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1)nabywcą towarów jest:
a)podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
b)osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a,
– z zastrzeżeniem art. 10;
2)dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Przepisy dotyczące miejsca świadczenia przy dostawie towarów zawarte zostały w Rozdziale 1, 2 oraz 2a Działu V ustawy. I tak:
Na mocy art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Z kolei według art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.
Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy:
W przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
Stosownie do art. 22 ust. 2b ustawy:
W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, wysyłka lub transport tych towarów są przyporządkowane wyłącznie dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego.
Przy czym, w myśl art. 22 ust. 2d ustawy:
Przez podmiot pośredniczący, o którym mowa w ust. 2b i 2c, rozumie się innego niż pierwszy w kolejności dostawcę towarów, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz.
Według art. 22 ust. 2c ustawy:
W przypadku gdy podmiot pośredniczący przekazał swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, wysyłkę lub transport przypisuje się wyłącznie dostawie dokonanej przez ten podmiot.
Powołany art. 22 ust. 2b ustawy wprowadza domniemanie, że w przypadku gdy towar jest wysyłany lub transportowany z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego UE, przy czym towar jest przemieszczany od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wówczas transakcją „ruchomą” jest dostawa dokonana na rzecz podmiotu pośredniczącego. Jednocześnie przez podmiot pośredniczący, rozumie się innego niż pierwszy w kolejności dostawcę towarów, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz. Przy czym, w przypadku gdy podmiot pośredniczący przekazuje swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, wysyłkę lub transport przypisuje się wyłącznie dostawie dokonanej przez ten podmiot.
Jak stanowi art. 22 ust. 2e ustawy:
W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego albo z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego przez:
1)pierwszego dostawcę – wysyłkę lub transport przyporządkowuje się jego dostawie;
2)ostatniego nabywcę – wysyłkę lub transport przyporządkowuje się dostawie dokonanej do tego nabywcy.
Zatem, w przypadku gdy towar transportowany jest przez pierwszego dostawcę, transport towarów należy przyporządkować dostawie towarów dokonywanej przez tego dostawcę (pierwszej dostawie w ramach łańcucha dostaw). Z kolei gdy towar transportowany jest przez ostatniego nabywcę, transport towarów należy przyporządkować dostawie dla tego nabywcy (ostatniej dostawie w łańcuchu).
Przepis art. 22 ust. 3 ustawy wskazuje, że:
W przypadkach, o których mowa w ust. 2-2c i 2e, dostawę towarów, która:
1)poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
2)następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
Z treści powołanego wyżej przepisu wynika, że wszystkie transakcje realizowane przed dostawą ruchomą (do której przypisano wysyłkę lub transport towaru) będą opodatkowane w państwie, z którego towar jest wysyłany lub transportowany. Natomiast wszystkie dostawy mające miejsce po transakcji ruchomej będą opodatkowane w państwie przeznaczenia towaru. Oznacza to, że w przypadku gdy w transakcji łańcuchowej biorą udział trzy podmioty natomiast towar transportowany jest pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej i transakcją ruchomą jest transakcja pomiędzy pierwszym i drugim podmiotem w łańcuchu dostaw, wówczas pierwszy dostawca (pierwszy podmiot w łańcuchu dostaw) zobowiązany jest do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na terytorium państwa, w którym rozpoczyna się transport towaru, natomiast nabywca tych towarów (drugi w kolejności podatnik) zobowiązany jest do wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Kolejna dostawa towarów dokonana pomiędzy drugim i trzecim podatnikiem w łańcuchu dostaw stanowi dostawę krajową w kraju zakończenia transportu towarów, która co do zasady powinna być opodatkowana przez tego dostawcę (drugiego uczestnika transakcji) wg przepisów obowiązujących w tym kraju.
Natomiast stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy:
W przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy:
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.
Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy:
Miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem VAT świadczącym usługi marketingowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka organizuje na rzecz Zlecających Akcje promocyjne ich produktów takie jak programy motywacyjne czy konkursy mające na celu intensyfikację sprzedaży produktów oferowanych przez Zlecających. Akcje promocyjne skierowane są do nabywców produktów oferowanych przez Zlecających (osób prawnych lub fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne oraz osób prawnych lub fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dalej jako: Uczestnicy). Każdy z Uczestników, który w trakcie trwania Akcji promocyjnej spełni przesłanki określone w regulaminie Akcji promocyjnej, co do zasady jest uprawniony do otrzymania m.in. nagrody rzeczowej. Finansującym nagrody jest Zlecający, który zwraca Spółce koszty nabycia nagród rzeczowych wydawanych w Akacjach promocyjnych. Zwrot kosztów zakupu nagród na rzecz Spółki dokonywany jest na podstawie noty księgowej wystawianej przez Spółkę na rzecz Zlecającego. Spółka nabywa te nagrody w imieniu własnym. Nieodpłatne przekazanie nagród rzeczowych Uczestnikom Akcji promocyjnych kwalifikowane jest przez Spółkę jako odpłatna dostawa towarów.
Co do zasady nagrody w postaci nagród rzeczowych przesyłane są do Uczestników z magazynu Spółki. Jednakże mogą wystąpić również sytuacje, gdzie nagroda może zostać wysłana do Uczestnika bezpośrednio z magazynu Dostawcy, od którego Spółka nabywa towar będący nagrodą w Akcji promocyjnej. Takie sytuacje mogą wystąpić w przypadku, gdy Spółka nie będzie miała wystarczającego miejsca w swoim magazynie, by przyjąć towary od Dostawcy, a następnie przesłać je do Uczestników lub też wysłanie towarów w pierwszej kolejności do magazynu Spółki a następnie do Uczestników wiązałoby się z dużymi kosztami. W przypadku takich sytuacji Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (w tym fakturę VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki.
Państwa wniosek dotyczy sytuacji, w których nagrody wydawane Uczestnikom w ramach Akcji promocyjnych są wysyłane bezpośrednio z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium:
‒Polski,
‒poza Polską na terytorium Unii Europejskiej,
‒poza Polską na terytorium państwa trzeciego (tj. poza Unią Europejską),
na adres Uczestnika znajdujący się na terytorium Polski.
W pierwszym przypadku Spółka będzie zamawiała od Dostawcy, zarejestrowanego dla celów podatku VAT w Polsce, towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (protokół wydania oraz, w przypadku gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy faktura VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem (nagrodą) na Uczestnika będzie następowało w momencie doręczenia nagrody na adres Uczestnika.
Lista uczestników akcji promocyjnej (konkursu), którzy mają otrzymać nagrodę będzie wiadoma już po zakupie towarów przez Spółkę od Dostawcy. Adresy Uczestników akcji promocyjnej (konkursu) nie będą podawane bezpośrednio w momencie zakupu towarów będących nagrodami, ale po pewnym upływie czasu.
W drugim przypadku Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (protokół wydania oraz, w przypadku gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy faktura VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem (nagrodą) na Uczestnika będzie następowało w momencie doręczenia nagrody na adres Uczestnika.
Dostawca z UE będzie wykazywał wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) dokonaną na rzecz Spółki, a Spółka będzie wykazywać w związku z tym wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terenie Polski.
Lista uczestników akcji promocyjnej (konkursu), którzy mają otrzymać nagrodę będzie wiadoma już po zakupie towarów przez Spółkę od Dostawcy. Adresy Uczestników akcji promocyjnej (konkursu) nie będą podawane bezpośrednio w momencie zakupu towarów będących nagrodami, ale po pewnym upływie czasu.
W trzecim przypadku Spółka będzie zamawiała od Dostawcy towary, ustalała warunki transakcji oraz dokonywała płatności za towary. Dostawca będzie wystawiał na Spółkę fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towarów. Następnie Spółka będzie wskazywała Dostawcy adres, na który ma zostać przesłany zakupiony towar będący nagrodą dla Uczestnika oraz przekazywała Dostawcy dokumenty dostawy (protokół wydania oraz, w przypadku gdy laureatem będzie Uczestnik zarejestrowany w Programie jako podmiot gospodarczy faktura VAT) wystawione przez Spółkę na rzecz Uczestnika, które będą dołączone do wysyłki. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem (nagrodą) na Uczestnika będzie następowało w momencie doręczenia nagrody na adres Uczestnika.
Spółka będzie podatnikiem z tytułu importu towarów na terenie Polski.
Lista uczestników akcji promocyjnej (konkursu), którzy mają otrzymać nagrodę będzie wiadoma już po zakupie towarów przez Spółkę od Dostawcy. Adresy Uczestników akcji promocyjnej (konkursu) nie będą podawane bezpośrednio w momencie zakupu towarów będących nagrodami, ale po pewnym upływie czasu.
Transportu towarów (nagród) na rzecz Uczestników Akcji promocyjnej będą dokonywały podmioty trzecie działające na rzecz Dostawcy lub na rzecz Spółki.
Z wniosku wynika, że Państwa wątpliwości dotyczą: w pierwszym przypadku możliwości odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Dostawcy krajowego, w drugim przypadku obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z nabyciem towarów (nagród) od Dostawców z krajów UE innych niż Polska, natomiast w trzecim przypadku obowiązku rozliczenia importu towarów oraz rozpoznania dostawy krajowej w związku z nabyciem towarów (nagród) od Dostawców z terytorium państwa trzeciego. Ponadto macie Państwo wątpliwości czy wydanie Uczestnikom nagród rzeczowych w przypadku, gdy nagrody są na zlecenie Spółki wysyłane na adres Uczestników bezpośrednio przez Dostawcę, stanowi dla Spółki odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.
Aby odpowiedzieć na Państwa wątpliwości należy ustalić jak jest traktowana w świetle przepisów dotyczących podatku VAT czynność wydawania nagród w ramach akcji marketingowych przeprowadzanych na zlecenie innego podmiotu.
Kwestia ta była przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 7 października 2010 r. w sprawach połączonych Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs v. Loyalty Management UK Ltd i Baxi Group (C-53/09, C-55/09). Spółka Baxi zleciła zarządzanie programem lojalnościowym spółce @1 Ltd. Zarządzanie tym programem przez spółkę @1 obejmowało w szczególności jego promocję wśród klientów poprzez katalogi oraz Internet, rozpatrywanie wniosków o członkostwo w programie, zarządzanie kontami klientów, wybór, nabywanie i dostarczanie prezentów lojalnościowych, jak również prowadzenie infolinii dla klientów. TSUE rozpatrując sprawę wskazał, że „płatności dokonywane przez sponsora na rzecz podmiotu zarządzającego omawianym programem, który to podmiot dostarcza klientom prezenty lojalnościowe należy uznać w części za wynagrodzenie płacone przez osobę trzecią za dostawę towarów klientom, a w części za wynagrodzenie za usługi świadczone przez zarządzającego tym programem na rzecz sponsora.” TSUE wskazał, że spółka @1, której spółka Baxi zleciła zarządzanie programem lojalnościowym, zaopatruje się w prezenty lojalnościowe, a ich zasób stanowi własność tej spółki. Wobec tego spółka @1 nie tylko ma prawo do przekazywania prezentów lojalnościowych klientom jak właściciel, ale w rzeczywistości jest ona ich właścicielem. W analizowanej sprawie TSUE stwierdził, że aby ustalić, czy czynność polegająca na dostarczeniu prezentów lojalnościowych podlega podatkowi VAT należy ustalić, czy na mocy art. 2 ust. 1 szóstej dyrektywy stanowi ona dostawę towarów lub świadczenie usług dokonywane odpłatnie na terytorium kraju przez podatnika działającego w takim charakterze. TSUE powołał art. 5 ust. 1 szóstej dyrektywy, który stanowi, że za dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel. TSUE stwierdził, że z brzmienia tego przepisu wynika, że pojęcie dostawy towarów obejmuje nie tylko przeniesienie własności w formie przewidzianej przez dane prawo krajowe, lecz obejmuje ono także wszelkie przeniesienie władztwa nad rzeczami, które pozwala drugiej stronie na rozporządzanie nimi jak właściciel. Następnie TSUE powołał art. 6 ust. 1 szóstej dyrektywy, zgodnie z którym „świadczenie usług” należy rozumieć jako każdą czynność niestanowiącą dostawy towarów. TSUE wskazał, że odpłatna dostawa towarów lub świadczenie usług w rozumieniu art. 2 ust. 1 szóstej dyrektywy zakłada istnienie bezpośredniego związku pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem. Szósta dyrektywa nie wymaga dla uznania dostawy towarów lub świadczenia usług za czynności odpłatne w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej dyrektywy, aby wynagrodzenie za te towary lub usługi było płatne bezpośrednio przez ich odbiorcę. Zgodnie bowiem z art. 11 część A ust. 1 lit. a) tej dyrektywy wynagrodzenie może pochodzić od osoby trzeciej. W konsekwencji, TSUE stwierdził, że płatności dokonywane przez sponsora na rzecz podmiotu zarządzającego omawianym programem, który to podmiot dostarcza klientom prezenty lojalnościowe należy uznać w części za wynagrodzenie płacone przez osobę trzecią za dostawę towarów klientom, a w części za wynagrodzenie za usługi świadczone przez zarządzającego tym programem na rzecz sponsora.
Tezy wynikające z powyższych orzeczeń pozwalają stwierdzić, że w sytuacji, gdy podmiot zarządzający programem marketingowym dokonuje zakupu towarów – nagród we własnym imieniu i ma prawo do rozporządzania tymi nagrodami jak właściciel to przekazując nagrody uczestnikom konkursów (akcji marketingowych) dokonuje odpłatnej dostawy towarów, przy czym wynagrodzenie płacone przez osobę trzecią – sponsora – jest wynagrodzeniem za dostawę towarów uczestnikom akcji marketingowej.
Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy, należy stwierdzić, że fakt, że wydanie (przekazanie) nagród rzeczowych następuje nieodpłatnie, nie oznacza, że czynność ta jest czynnością nieodpłatną. Jak wynika z opisu sprawy, Zlecający zwraca Spółce koszty nabycia nagród rzeczowych za zakupione nagrody wydawane następnie Uczestnikom Akcji promocyjnych. Zatem w przypadku wydania nagród rzeczowych zapłaty nie dokonuje Uczestnik lecz Zlecający. Przekazanie nagród rzeczowych wypełnia więc znamiona dostawy towarów w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 1 ustawy. Następuje tu przeniesienie na Uczestników – prawa do rozporządzania jak właściciel wydawanymi towarami, nabytymi uprzednio przez Spółkę. Spółka nabywa nagrody we własnym imieniu, zaś Zlecający nie nabywa prawa do dysponowania nimi jak właściciel, obciąża Zlecającego kosztami nagród na podstawie noty księgowej.
Zatem wynagrodzenie (zwrot kosztów) wypłacone Spółce przez Zlecającego powiązane jest z wynagrodzeniem wypłacanym z tytułu dostawy towarów (nagród rzeczowych) Uczestnikom.
Tym samym wydanie nagród rzeczowych Uczestnikom Akcji promocyjnych będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT – na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy a nie art. 7 ust. 2 ustawy.
W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 należało uznać za nieprawidłowe.
Przechodząc do pytania oznaczonego we wniosku nr 1 w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Dostawcy nagród, zarejestrowanego dla celów podatku VAT w Polsce w przypadku gdy towar dostarczany jest polskim Uczestnikom akcji marketingowych z magazynu na terenie Polski należy wskazać, że zgodnie z powołanym wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
A zatem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Powołane wyżej przepisy prowadzą do wniosku, że w przypadku, gdy istnieje związek zakupionych towarów i usług przeznaczonych na nagrody rzeczowe dla Uczestników Akcji promocyjnych, ze sprzedażą opodatkowaną, to nabywcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.
Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, który świadczy usługi marketingowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka organizuje na rzecz Zlecających Akcje promocyjne ich produktów. Akcja promocyjna polega na tym, że każdy Uczestnik, który w okresie trwania akcji zakupi odpowiednią ilość produktów Zamawiającego oraz dokona rejestracji dowodu zakupu otrzyma nagrodę rzeczową. Każdy z Uczestników, który w trakcie trwania Akcji promocyjnej spełni przesłanki określone w regulaminie Akcji promocyjnej, co do zasady jest uprawniony do otrzymania nagrody. Spółka nabywa nagrody w imieniu własnym, zaś finansującym nagrody jest Zlecający, który zwraca Spółce na podstawie otrzymanej od Niej noty koszty nabycia nagród rzeczowych wydawanych w Akcjach promocyjnych. Wydanie nagród (towarów) na rzecz Uczestników Spółka dokumentuje fakturami VAT z wykazanym na nich podatkiem VAT. Nagrody dla Uczestników będą przesyłane z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski.
W omawianej sprawie wskazać należy, że warunki, o których mowa w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy zostaną spełnione. Jak wynika z opisu sprawy Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, będzie dokonywać dostawy towarów (nagród rzeczowych) Uczestnikom Akcji promocyjnych. Wydanie nagród będzie opodatkowane. Spółka otrzyma od polskiego Dostawcy fakturę z wykazanym podatkiem VAT, tym samym przyjąć należy, że Spółka dokonując zakupu nagród rzeczowych od Dostawców związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy, będzie uprawniona do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie nagród wydawanych następnie Uczestnikom w ramach Akcji promocyjnych. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup od Dostawcy towarów, które są następnie na zlecenie Spółki bezpośrednio przesyłane z magazynu Dostawcy znajdującego się na terytorium Polski na adres Uczestników jako nagrody w Akcji promocyjnej, należało uznać za prawidłowe.
Ponadto Spółka ma wątpliwości czy w opisanym zdarzeniu nr 2 będzie zobowiązana do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terenie Polski a następnie dostawy krajowej na rzecz Uczestników.
Opisane okoliczności sprawy wskazują, że w analizowanej sprawie wystąpią transakcje łańcuchowe, w ramach których będzie miała miejsce dostawa towarów pomiędzy Dostawcą a Spółką oraz (następnie) pomiędzy Spółką a Uczestnikiem, będącym ostatecznym odbiorcą towarów w Polsce. W sytuacji, będącej przedmiotem Państwa pytania nr 2 towary te będą transportowane bezpośrednio z magazynu Dostawcy znajdującego się w innym niż Polska państwie członkowskim UE do Uczestnika. Transportu towarów (nagród) na rzecz Uczestników Akcji promocyjnej będą dokonywały podmioty trzecie działające na rzecz Dostawcy lub na rzecz Spółki.
Należy zauważyć, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT jest konsekwencją zaistnienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na terenie kraju członkowskiego dostawy. W transakcjach łańcuchowych, w których te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może mieć miejsce wyłącznie w stosunku do jednej transakcji i jest to tzw. transakcja ruchoma.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy, należy uznać, że w sytuacji będącej przedmiotem Państwa pytania nr 2, gdy transportu towarów (nagród) będą dokonywały podmioty trzecie działające na rzecz Dostawcy, to stosownie do art. 22 ust. 2e ustawy, który stanowi, że w przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego przez pierwszego dostawcę wysyłkę lub transport przyporządkowuje się jego dostawie - transport towarów należy przypisać dostawie dokonanej przez Dostawcę.
Natomiast w przypadku gdy transportu towarów (nagród) będą dokonywały podmioty trzecie działające na rzecz Spółki (drugi podmiot w łańcuchu), wówczas stosownie do art. 22 ust. 2d ustawy, Spółkę należy uznać za podmiot pośredniczący. Przy czym, jak Państwo wskazują - Spółka nie przekaże Dostawcy numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadanego w państwie członkowskim UE, z którego towary są wysyłane/transportowane. Oznacza to, że w analizowanym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 22 ust. 2c ustawy, który przewiduje możliwość odstępstwa od zasady ogólnej, zgodnie z którą transport towarów przypisuje się do dostawy dokonanej do podmiotu pośredniczącego. Zatem również w tym przypadku transport towaru należy przyporządkować pierwszej dostawie dokonanej przez Dostawcę na rzecz Spółki.
Tym samym, zarówno w przypadku gdy transportu towarów (nagród) będą dokonywały podmioty trzecie działające na rzecz Dostawcy lub na rzecz Spółki - pierwszą transakcję w łańcuchu dostaw (dokonywaną pomiędzy Dostawcą i Spółką), należy traktować - w oparciu o regulacje art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 ustawy - jak dostawę transgraniczną („ruchomą”), dokonaną i podlegającą opodatkowaniu w miejscu rozpoczęcia transportu, tj. na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Natomiast kolejną dostawę towarów dokonaną pomiędzy Spółką i Uczestnikiem należy uznać - stosownie do art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy - za dokonaną i opodatkowaną w miejscu zakończenia transportu, tj. na terytorium Polski.
Zatem Spółka powinna rozpoznać w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, a następnie dostawę dokonaną na rzecz Uczestników opodatkować jako dostawę krajową, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W związku z tym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 co do obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Polski a następnie rozliczenia dostawy krajowej na rzecz Uczestników, należało uznać za prawidłowe.
W opisanym we wniosku zdarzeniu nr 3 Państwa wątpliwości dotyczą obowiązku rozpoznania importu towarów na terytorium Polski a następnie dostawy krajowej na rzecz Uczestników Akcji marketingowych.
W sytuacji, będącej przedmiotem Państwa pytania nr 3 istotne jest, który w kolejności uczestnik transakcji jest podatnikiem z tytułu importu towarów. Z opisu sprawy wynika, że Spółka nabywa towar (nagrody rzeczowe) od Dostawcy, a następnie będzie wydawała ten towar Uczestnikowi. Przy czym, towar wysyłany będzie bezpośrednio z magazynu Dostawcy z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (do Polski). Tym samym skoro nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (do Polski), to nabycie towarów przez Spółkę od Dostawcy nastąpi w ramach importu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy. Jak Państwo wskazaliście, Spółka jest podatnikiem VAT i jednocześnie będzie podatnikiem z tytułu importu towarów na terenie Polski zobowiązanym do zapłaty cła oraz podatku VAT z tytułu importu towarów. Zatem Spółka będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z tytułu dokonanego importu towarów.
W takim przypadku znajdą zastosowanie uregulowania zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy - dostawa towarów, których transport na terytorium UE rozpoczyna się w kraju trzecim, dokonywana będzie przez podatnika (Spółkę), który równocześnie jest podatnikiem z tytułu importu tych towarów na terytorium Polski.
Zgodnie bowiem z powołanym art. 22 ust. 4 ustawy, dostawę towarów wysyłanych z państwa trzeciego uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów (w tym przypadku Polski), gdy dostawa ta jest dokonywana przez podatnika, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów. W świetle tego przepisu, w przypadku importu towarów, pierwszą dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce jest dostawa dokonywana przez podmiot, który jest podatnikiem z tytułu importu towarów w kraju importu lub zaimportowania tych towarów.
Zatem dostawę towarów dokonaną przez Spółkę na rzecz Uczestnika należy uznać – stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy – za dokonaną w miejscu importu towarów, a więc na terytorium Polski. Oznacza to, że dostawa dokonana przez Spółkę na rzecz Uczestnika z Polski podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, bowiem miejscem świadczenia dla tej transakcji będzie terytorium kraju.
Tym samym skoro, w wyniku dokonanej przez Spółkę dostawy zaimportowanego w Polsce towaru, która - jak stwierdzono wyżej - podlegać będzie opodatkowaniu na terytorium kraju, dostawę dokonaną na rzecz Uczestników należy traktować i opodatkować jako dostawę krajową, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right