Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.609.2022.2.OS
Skutki podatkowe utworzenia grupy VAT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
‒prawidłowe w zakresiemożliwości utworzenia Grupy VAT; wskazania, czy pomiędzy podmiotami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne warunkujące możliwość utworzenia grupy VAT;braku opodatkowania transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT;obowiązku stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT,
‒nieprawidłowe w zakresie obowiązku stosowania prewspółczynnika VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego).
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒możliwości utworzenia Grupy VAT;
‒wskazania, czy pomiędzy podmiotami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne warunkujące możliwość utworzenia grupy VAT;
‒braku opodatkowania transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT;
‒braku obowiązku dokumentowania fakturami oraz wykazania w pliku JPK transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT;
‒obowiązku stosowania prewspółczynnika VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego);
‒obowiązku stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT;
‒możliwości zastosowania indywidualnego prewspółczynnika ustalonego dla poszczególnych członków grupy VAT skalkulowanego o metodologię obrotową.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 22 grudnia 2022 r. (wpływ 22 grudnia 2022 r. i 27 grudnia 2022 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
3.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
4.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
5.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Opis zdarzenia przyszłego
1.
.... Sp. z o.o. (dalej: .....) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Od 2009 r. .... jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. ..... składa miesięczne deklaracje VAT, w których wykazuje dokonywane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (w tym krajowe świadczenia usług opodatkowane stawką 23%) oraz nabycia związane z prowadzoną działalnością. Przy dokonywanych odliczeniach podatku VAT naliczonego .... nie stosuje prewspółczynnika VAT (o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT) ani współczynnika struktury sprzedaży (o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).
Większościowym udziałowcem .... jest Pan ..... (dalej:....), który posiada 71,8% ogólnej liczby udziałów w ...., tj. 1.000 udziałów o łącznej wartości 50.000,00 zł. Oprócz ....., udziały w .... posiada jeszcze trzech udziałowców.
.... pełni funkcję Prezesa Zarządu .... Zarząd .... składa się z pięciu Członków Zarządu. Prawo do reprezentowania .... przysługuje dwóm Członkom Zarządu łącznie. .... nie posiada żadnego organu nadzoru.
Przedmiotem przeważającej działalności ..... jest działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (70.1 PKD). Do głównych działań prowadzonych przez ..... należy wytwarzanie i obsługa oprogramowania do (...).
2.
.... Sp. z o.o. (dalej: .....) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Od 2016 r. .... jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Z. składa miesięczne deklaracje VAT, w których wykazuje dokonywane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nabycia związane z prowadzoną działalnością. Przy dokonywanych odliczeniach podatku VAT naliczonego Z. nie stosuje prewspółczynnika VAT (o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT) ani współczynnika struktury sprzedaży (o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).
Przedmiot przeważającej działalności ...... jest sklasyfikowany jako działalność portali internetowych (63.12 PKD). Do głównych działań prowadzonych przez ..... należy (...).
Udziałowcami ..... są .... (65,01% ogólnej liczby udziałów w ....., tj. 836 udziałów o łącznej wartości 41.800,00) oraz .... (34,99% ogólnej liczby udziałów w ....., tj. 450 udziałów o łącznej wartości 22.500,00 zł). Obecnie .... jest jednym z dwóch Członków Zarządu ...., tym niemniej planowana jest zmiana w strukturze Zarządu polegająca na odwołaniu jednego Członka Zarządu, w wyniku czego Zarząd będzie jednoosobowy. Jedynym Członkiem Zarządu będzie ......
3.
Fundacja A. jest fundacją skupiającą się na wspieraniu finansowym chorych, potrzebujących kosztownych terapii – leków, zabiegów medycznych i operacji. Fundacja prowadzi charytatywne zbiórki pieniężne za pomocą Internetu.
Fundacja A. działa na podstawie statutu. Do celów statutowych Fundacji A. należy działalność na rzecz i w zakresie niesienia pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej w ramach działalności charytatywnej. Fundacja realizuje te cele w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego m.in. poprzez:
‒prowadzenie działań zmierzających do gromadzenia środków finansowych w formie zbiórek pieniędzy organizowanych w sieci i za pośrednictwem portali społecznościowych,
‒wspieranie poprzez akcje informacyjne i edukacyjne działalności pożytku publicznego prowadzonej przez osoby trzecie,
‒propagowanie wykorzystania nowoczesnych technologii w prowadzeniu działalności organizacji pożytku publicznego,
‒finansowanie działań i projektów związanych z działalnością pożytku publicznego,
‒udzielanie pomocy społecznej,
‒przekazywanie darowizn na rzecz podmiotów wykonujących działalność pożytku publicznego.
Fundacja A. jest zarejestrowana dla celów VAT jako podatnik VAT zwolniony. Fundacja składa deklaracje VAT, w których rozlicza nabycia stanowiące import usług i wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. Fundacja nie odlicza podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług, z uwagi na brak związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną (czynności wykonywane przez Fundację są czynnościami statutowymi, poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT).
Organami Fundacji A. są: Fundator – ..... (organ stanowiący), Zarząd Fundacji (organ zarządzający) oraz Rada Fundacji (organ kontrolny).
Organem stanowiącym Fundacji A. jest .....jako Fundator. ..... posiada wyłączne uprawnienie do powoływania Rady i Zarządu Fundacji A.
Organem zarządzającym Fundacji A. jest Zarząd. W skład Zarządu wchodzą obecnie 3 osoby, w tym ..... (jako Członek Zarządu). Zgodnie ze statutem, Zarząd Fundacji A. składa się z 1 (jednej) do 10 (dziesięciu) osób. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Fundator – ...... Członkowie Zarządu są powoływani na czas nieoznaczony i mogą być w każdym czasie odwołani.
Planowana jest zmiana w Fundacji A. polegająca na zmianie składu Zarządu Fundacji, tj. wprowadzeniu 2-osobowego Zarządu Fundacji składającego się z dwóch Członków Zarządu. Jednym z Członków Zarządu będzie ..... Decyzje Zarządu Fundacji podejmowane będą w formie uchwał. W razie równej liczby głosów oddanych za i przeciw danej uchwale decydujący będzie głos .....
Organem kontrolnym Fundacji A. jest Rada Fundacji. W skład Rady wchodzą obecnie 3 osoby. Zgodnie ze Statutem Fundacji Rada Fundacji składa się z 3 (trzech) do 10 (dziesięciu) Członków. Członków Rady Fundacji powołuje, wskazując Przewodniczącego i odwołuje Fundator – ..... Odwołania Członka Rady mogą dokonać także pozostali Członkowie Rady. Rada Fundacji jest powoływana na pięcioletnią kadencję, przy czym istnieje możliwość ponownego wyboru danej osoby do składu Rady Fundacji.
4.
Fundacja B. jest fundacją skupiającą się na wspieraniu finansowym podmiotów niosących szeroko rozumianą pomoc zwierzętom.
Głównym celem statutowym Fundacji jest działalność na rzecz i w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Fundacja B. realizuje swoje cele w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez prowadzenie działań zmierzających do gromadzenia środków finansowych poprzez zbiórki pieniędzy organizowane w Internecie, a także w formie zbiórek publicznych, z przeznaczeniem tych środków na realizację celów statutowych B.
Fundacja B. jest zarejestrowana dla celów VAT jako podatnik VAT zwolniony. Fundacja składa deklaracje VAT, w których rozlicza nabycia stanowiące import usług i wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. Fundacja nie odlicza podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług, z uwagi na brak związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną (czynności wykonywane przez Fundację są czynnościami statutowymi, poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT).
Organami Fundacji B. są: Fundator – .... (organ stanowiący), Zarząd Fundacji (organ zarządzający) oraz Rada Fundacji (organ kontrolny).
Jedynym Fundatorem Fundacji B. jest ..... .... posiada wyłączne uprawnienie do powoływania Rady i Zarządu Fundacji B..
Organem zarządzającym Fundacji B. jest Zarząd. W skład Zarządu wchodzą obecnie 2 osoby. Zgodnie ze statutem, Zarząd Fundacji B. składa się z 1 (jednej) do 10 (dziesięciu) osób. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Fundator – ..... Członkowie Zarządu są powoływani na czas nieoznaczony i mogą być w każdym czasie odwołani.
Planowana jest zmiana w Fundacji B. polegająca na zmianie składu Zarządu Fundacji. Zarząd pozostanie 2-osobowy, z tym, że jednym z Członków Zarządu będzie ..... Decyzje Zarządu Fundacji podejmowane będą w formie uchwał. W razie równej liczby głosów oddanych za i przeciw danej uchwale decydujący będzie głos ......
Organem kontrolnym Fundacji B. jest Rada Fundacji. W skład Rady wchodzą obecnie 3 osoby. Zgodnie ze Statutem Fundacji Rada Fundacji składa się z 3 (trzech) do 10 (dziesięciu) Członków. Członków Rady Fundacji powołuje, wskazując Przewodniczącego i odwołuje Fundator – ..... Odwołania Członka Rady mogą dokonać także pozostali Członkowie Rady. Rada Fundacji jest powoływana na pięcioletnią kadencję, przy czym istnieje możliwość ponownego wyboru danej osoby do składu Rady Fundacji.
5.
..... jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą: „…”.
Od 2012 r. ..... jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. .... składa miesięczne deklaracje VAT, w których wykazuje dokonywane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nabycia związane z prowadzoną działalnością. Przy dokonywanych odliczeniach podatku VAT naliczonego .... nie stosuje prewspółczynnika VAT (o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT) ani współczynnika struktury sprzedaży (o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT). Planowane jest, aby w ramach wykonywanej działalności gospodarczej .... zawarł umowę o zarządzanie (kontrakt menedżerski) z ..... oraz Fundacjami. Z tego tytułu .... będzie wystawiał faktury VAT i wykazywał podatek VAT należny w składanych deklaracjach dla celów VAT.
6.
Fundacja A. i Fundacja B. (dalej zwane łącznie: Fundacjami) oraz ...... prowadzą serwisy zbiórkowe, na potrzeby czego wykorzystują oprogramowanie komputerowe licencjonowane od ..... Działalność tych podmiotów jest zatem powiązana w ten sposób, że oprogramowanie tworzone przez F. jest wykorzystywane w działalności prowadzonej przez Fundacje oraz ..... (a zatem działalność Fundacji i ..... jest zależna od działalności ..... – licencjonowanego przez tę spółkę oprogramowania). ..... jest również centrum usług wspólnych dla Fundacji oraz ......
Dodatkowo, działalność Fundacji, ..... będzie powiązana z działalnością .... w ten sposób, że .... będzie świadczył na rzecz tych podmiotów usługi w ramach umowy o zarządzanie (kontraktu menedżerskiego).
7.
W związku z wprowadzeniem do ustawy o VAT przepisów określających nowy rodzaj podatnika VAT – grupę VAT, planowane jest utworzenie grupy VAT przez ww. podmioty, tj.: ....., Fundację A., Fundację B.oraz .... (dalej wspólnie: Wnioskodawcy).
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo:
1)Czy ..... Sp. z o. o., ..... sp. z o. o. Fundacja A., Fundacja B., ..... prowadzący działalność „…” w momencie utworzenia Grupy VAT będą członkami innej grupy VAT?
Nie, wskazane podmioty tj.: ..... Sp. z o.o., ...... Sp. z o.o., Fundacja A., Fundacja B. oraz ...... prowadzący działalność gospodarczą „…” nie będą członkami innej grupy VAT w momencie utworzenia Grupy VAT, o której mowa we wniosku.
2)Należy wskazać, który z podmiotów będzie przedstawicielem grupy VAT?
Przedstawicielem grupy VAT będzie ..... Sp. z o.o.
3)Czy Fundacja A. oraz Fundacja B. prowadzą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)? Jeżeli tak, to w jakim okresie czasu i jaki jest/będzie przedmiot tej działalności – prosimy wskazać odrębnie dla każdego podmiotu?
Fundacja A. jest fundacją skupiającą się na wspieraniu finansowym chorych, potrzebujących kosztownych terapii – leków, zabiegów medycznych i operacji. Fundacja prowadzi charytatywne zbiórki pieniężne za pomocą Internetu. Fundacja A. działa na podstawie statutu. Do celów statutowych Fundacji A. należy działalność na rzecz i w zakresie niesienia pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej w ramach działalności charytatywnej. Wskazane czynności stanowią dla celów VAT czynności niepodlegające opodatkowaniu.
Fundacja A. wykonuje również czynności, które stanowią działalność gospodarczą dla celów VAT i są rozliczane dla celów tego podatku. Fundacja A. jest zarejestrowana dla celów VAT jako podatnik VAT zwolniony od listopada 2016 r. i składa deklaracje VAT, w których rozlicza nabycia stanowiące import usług (tj. nabycia usług, dla których podatnikiem jest nabywca, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) oraz wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. Wskazane czynności są opodatkowane po stronie Fundacji podatkiem VAT, a Fundacja wpłaca z tego tytułu podatek VAT do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, Fundacja okazjonalnie dokonuje sprzedaży środków trwałych, sprzętu komputerowego i wyposażenia, a także odprzedaje usługi. Wskazane czynności stanowią przejaw działalności gospodarczej.
Fundacja B. jest fundacją skupiającą się na wspieraniu finansowym podmiotów niosących szeroko rozumianą pomoc zwierzętom. Głównym celem statutowym Fundacji jest działalność na rzecz i w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Fundacja B. realizuje swoje cele w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez prowadzenie działań zmierzających do gromadzenia środków finansowych poprzez zbiórki pieniędzy organizowane w Internecie, a także w formie zbiórek publicznych, z przeznaczeniem tych środków na realizację celów statutowych B. Wskazane czynności stanowią dla celów VAT czynności niepodlegające opodatkowaniu.
Fundacja B. wykonuje również czynności, które są rozliczane dla celów VAT. Fundacja jest zarejestrowana dla celów VAT jako podatnik VAT zwolniony od lutego 2021 r. i składa deklaracje VAT, w których rozlicza nabycia stanowiące import usług (tj. nabycia usług, dla których podatnikiem jest nabywca, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Wskazane czynności są opodatkowane po stronie Fundacji podatkiem VAT, a Fundacja wpłaca z tego tytułu podatek VAT do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, Fundacja okazjonalnie dokonuje sprzedaży środków trwałych, sprzętu komputerowego i wyposażenia. Wskazane czynności stanowią przejaw działalności gospodarczej.
4)Jaki jest przedmiot działalności prowadzonej przez pana .....?
Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), przeważającą działalnością pana ..... jest przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (PKD 63.11.Z).
5)Czy jeden z podatników, który stanie się członkiem Grupy VAT będzie w momencie utworzenia Grupy VAT:
a)posiadał bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy - prosimy wskazać, który z podmiotów
b)lub posiadał ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających pozostałych każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy - prosimy wskazać, który z podmiotów
c)lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy - prosimy wskazać, który z podmiotów?
Pan ...... prowadzący działalność gospodarczą, który stanie się członkiem Grupy VAT, będzie w momencie utworzenia Grupy:
a)posiadać ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym .... Sp. z o.o.;
b)posiadać ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym .... Sp. z o.o.;
c)posiadać ponad 50% praw głosu w organie stanowiącym Fundacji A. oraz Fundacji B..
6)Czy w związku z planowanymi zmianami w spółce ....., ..... prowadzący działalność „…”, w momencie utworzenia Grupy VAT, będzie posiadał ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub ponad 50% prawa do udziału w zysku tej spółki?
Tak, w związku z planowanymi zmianami w spółce ..... Sp. z o.o., pan .... w momencie utworzenia grupy VAT będzie posiadał ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym ..... Sp. z o.o. Pan .... będzie jedynym Członkiem Zarządu tej spółki.
7)Czy w związku z planowanymi zmianami w Fundacji A., .... prowadzący działalność „…”, w momencie utworzenia Grupy VAT, będzie posiadał ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub ponad 50% prawa do udziału w zysku tej spółki?
Pan ..... jest Fundatorem (organem stanowiącym) Fundacji A. i posiada wyłączne uprawnienie do powoływania i odwoływania Rady i Zarządu tej Fundacji. W związku z czym, na chwilę obecną, jak i w momencie utworzenia grupy VAT, spełniony będzie warunek polegający na posiadaniu – przez pana .... – ponad 50% praw głosu w organie stanowiącym Fundacji A.
W tym zakresie nie są przewidywane żadne zmiany.
Planowana zmiana w Fundacji A. ma polegać na zmianie składu Zarządu, tj. wprowadzeniu 2- osobowego Zarządu Fundacji składającego się z dwóch Członków Zarządu. Jednym z Członków Zarządu będzie pan ...... W razie równej liczby głosów oddanych za i przeciw decydujący będzie głos pana ..... Po wprowadzeniu wskazanych zmian, pan .... będzie miał ponad 50% głosu w organie zarządzającym Fundacji A..
Dodatkowo należy zauważyć, że Fundacja A. nie jest spółką prawa handlowego (jak wskazano w niniejszym pytaniu), w związku z czym zysk nie podlega wypłacie.
8)Czy w związku z planowanymi zmianami w Fundacji B., ..... prowadzący działalność „…”, w momencie utworzenia Grupy VAT, będzie posiadał ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub ponad 50% prawa do udziału w zysku tej spółki?
Pan ...... jest Fundatorem (organem stanowiącym) Fundacji B. i posiada wyłączne uprawnienie do powoływania i odwoływania Rady i Zarządu tej Fundacji. W związku z czym, na chwilę obecną, jak i w momencie utworzenia grupy VAT, spełniony będzie warunek polegający na posiadaniu – przez pana ..... – ponad 50% praw głosu w organie stanowiącym Fundacji B.. W tym zakresie nie są przewidywane żadne zmiany. Planowana zmiana w Fundacji B. ma polegać na zmianie składu Zarządu Fundacji, tj. wprowadzeniu 2-osobowego Zarządu składającego się z dwóch Członków Zarządu. Jednym z Członków Zarządu będzie pan ..... W razie równej liczby głosów oddanych za i przeciw decydujący będzie głos pana ..... Po wprowadzeniu wskazanych zmian, pan .... będzie miał ponad 50% głosu w organie zarządzającym Fundacji B.
Dodatkowo należy zauważyć, że Fundacja B. nie jest spółką prawa handlowego (jak wskazano w niniejszym pytaniu), w związku z czym zysk nie podlega wypłacie.
9)Czy pomiędzy podmiotami Grupy VAT będą inne powiązania finansowe, jeśli tak to jakie?
Nie, pomiędzy podmiotami Grupy VAT nie będzie innych powiązań finansowych.
10)Czy przedmiot głównej działalności członków grupy VAT będzie miał taki sam charakter – jeśli tak to jaki?
Tak jak to zostało opisane we Wniosku:
‒przedmiotem przeważającej działalności ...... Sp. z o.o. jest działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (70.1 PKD). Do głównych działań prowadzonych przez ..... Sp. z o.o. należy wytwarzanie i obsługa oprogramowania do prowadzenia zbiórek charytatywnych przez Internet,
‒przedmiot przeważającej działalności ..... Sp. z o.o. jest sklasyfikowany jako działalność portali internetowych (63.12 PKD). Do głównych działań prowadzonych przez ....Sp. z o.o. należy koordynowanie zbiórek internetowych w Polsce,
‒Fundacja A. jest fundacją skupiającą się na wspieraniu finansowym chorych, potrzebujących kosztownych terapii – leków, zabiegów medycznych i operacji. Fundacja prowadzi charytatywne zbiórki pieniężne za pomocą Internetu,
‒Fundacja B. jest fundacją skupiającą się na wspieraniu finansowym podmiotów niosących szeroko rozumianą pomoc zwierzętom,
‒Przedmiotem przeważającej działalności pana ..... jest przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność.
Biorąc pod uwagę powyższe, przedmiot głównej działalności członków grupy VAT będzie miał zasadniczo różny charakter. Przedmiotowo zbliżony charakter ma działalność Fundacji A. oraz Fundacji B. (obie Fundacje skupiają się na wspieraniu finansowym potrzebujących).
11)Czy rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT będą się uzupełniały i będą współzależne, jeśli tak to prosimy wskazać w jaki sposób działania ww. członków Grupy VAT uzupełniają się i będą współzależne?
Tak, rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT będą się uzupełniały i będą współzależne, gdyż:
‒pan ..... będzie świadczył na rzecz pozostałych podmiotów (tj. ....Sp. z o.o., ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji) usługi, a zatem działalność pana . będzie uzupełniała działalność pozostałych podmiotów,
‒jednocześnie działalność .... Sp. z o.o., ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji będzie współzależna (uzależniona) od działalności / usług świadczonych przez pana .....;
‒.... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla Pana ..... prowadzącego działalność gospodarczą – a zatem działalność ..... Sp. z o.o. uzupełnia działalność ...... Sp. z o.o., obu Fundacji oraz Pana .... prowadzącego działalność gospodarczą;
‒jednocześnie .... Sp. z o.o. oraz obie Fundacje prowadzą serwisy zbiórkowe, na potrzeby czego wykorzystują oprogramowanie licencjonowane od .... Sp. z o.o., a zatem ich działalność jest uzależniona od działalności usług ..... Sp. z o.o.
12)Czy jeden z członków grupy VAT będzie prowadził działalność, z której w całości lub w dużej mierze będą korzystali inni członkowie grupy VAT?
Tak, zgodnie z informacjami wskazanymi we Wniosku oraz wcześniejszej części niniejszego pisma, ..... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla pana ..... prowadzącego działalność gospodarczą. Tak też będzie w przyszłości – po utworzeniu Grupy VAT.
A zatem należy stwierdzić, że ..... Sp. z o.o. będzie prowadzić działalność, z której w przeważającej mierze będą korzystać inni członkowie Grupy VAT.
Podobnie, pan ..... będzie świadczyć usługi na rzecz pozostałych podmiotów, które będą zakładać Grupę VAT (tj. ..... Sp. z o.o., ..... Sp. z o.o. oraz na rzecz obu Fundacji). A zatem należy stwierdzić, że pan .... będzie prowadził działalność, z której w przeważającej mierze będą korzystać inni członkowie Grupy VAT.
13)Czy członkowie grupy VAT będą się znajdować pod wspólnym kierownictwem, prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio?
Tak, członkowie Grupy VAT będą się znajdować pod wspólnym kierownictwem pana ....., który ma prawny i faktyczny wpływ na wszystkie podmioty tworzące Grupę VAT.
14)Czy członkowie grupy VAT będą organizować swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu – jeśli tak to w jaki sposób się to przejawia?
Działania poszczególnych członków Grupy VAT są koordynowane. Odbywa się to w ten sposób, że składy zarządów/kadry pracowniczej poszczególnych podmiotów częściowo pokrywają się (w skład zarządów poszczególnych podmiotów wchodzą te same osoby lub poszczególne osoby są pracownikami więcej niż jednego podmiotu).
15)Czy organizacja działań podmiotów w porozumieniu będzie zmierzać do osiągnięcia wspólnego celu – jeśli tak to jakiego celu i w jaki sposób przebiega ta organizacja?
Wspólnym celem wszystkich podmiotów jest maksymalizacja zbiórek oraz maksymalizacja wydawania pieniędzy przez Fundacje na cele charytatywne (statutowe).
Organizacja działań w celu osiągnięcia wyżej wymienionych celów przebiega poprzez podział czynności pomiędzy poszczególne podmioty (opisany szczegółowo we Wniosku) oraz poprzez pełnienie przez poszczególne osoby funkcji członków zarządu/świadczenie pracy dla różnych podmiotów w Grupie.
16)Jakie czynności wykonują poszczególne podmioty zamierzające utworzyć Grupę VAT (tj. ..... Sp. z o. o., ..... Sp. z o. o. Fundacja A., Fundacja B., ...... prowadzący działalność „…”), tj. czy:
a)opodatkowane podatkiem od towarów i usług;
b)zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług
c)niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
Należy wskazać dla każdego podmiotu osobno.
.... Sp. z o.o. wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT. W niewielkim zakresie, w deklaracjach VAT ..... Sp. z o.o. są również wykazywane czynności zwolnione z VAT....... Sp. z o.o. nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
..... Sp. z o.o. wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT oraz czynności zwolnione z VAT. ..... Sp. z o.o. nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Fundacja A. prowadzi działalność statutową, która zasadniczo nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W deklaracjach VAT Fundacja A. rozlicza podatek VAT należny z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Fundacja ..... w niewielkim zakresie wykonuje również czynności zwolnione z podatku VAT. Dodatkowo, Fundacja okazjonalnie dokonuje sprzedaży środków trwałych, sprzętu komputerowego i wyposażenia. Wskazane czynności – z uwagi na zwolnienie Fundacji z VAT – nie są wykazywane w składanych deklaracjach VAT, natomiast co do zasady stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT.
Fundacja B.prowadzi działalność statutową, która zasadniczo nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W deklaracjach VAT Fundacja B. rozlicza podatek VAT należny z tytułu importu usług. Fundacja B. nie wykonuje czynności zwolnionych z podatku VAT. Fundacja okazjonalnie dokonuje sprzedaży środków trwałych, sprzętu komputerowego i wyposażenia. Wskazane czynności – z uwagi na zwolnienie Fundacji z VAT – nie są wykazywane w składanych deklaracjach VAT, natomiast co do zasady stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT.
Pan .... wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, nie wykonuje czynności zwolnionych z VAT i nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
17)Należy wyjaśnić, dlaczego .... Sp. z o. o., ..... sp. z o. o. oraz ..... prowadzący działalność „…”, nie stosują prewspółczynnika VAT (o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT) ani współczynnika struktury sprzedaży (o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT)? Należy wskazać dla każdego podmiotu osobno.
...... Sp. z o.o. nie stosuje prewspółczynnika VAT, gdyż nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. .... Sp. z o.o. nie stosuje współczynnika struktury sprzedaży, gdyż nie ma takiego obowiązku (istnieje możliwość odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których ...... Sp. z o.o. przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego).
..... Sp. z o.o. nie stosuje prewspółczynnika VAT, gdyż nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. ..... Sp. z o.o. nie stosuje współczynnika struktury sprzedaży, gdyż nie ma takiego obowiązku (istnieje możliwość odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których Z. Sp. z o.o. przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego).
Pan.... nie stosuje prewspółczynnika VAT, gdyż nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Pan .... nie stosuje współczynnika struktury sprzedaży, gdyż nie wykonuje czynności zwolnionych z VAT.
18)Do jakich czynności Grupa VAT/poszczególni członkowie Grupy VAT będą wykorzystywać nabywane towary i usługi objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 4, tj. czy do czynności:
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
b)zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług;
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
Należy wskazać dla każdego podmiotu osobno.
W pierwszej kolejności Wnioskodawca pragnie podkreślić, że pytanie nr 4 dotyczy obowiązku stosowania przez Grupę VAT prewspółczynnika VAT na poziomie Grupy. W opinii Wnioskodawcy, Grupa nie będzie mieć takiego obowiązku, gdyż – jak wskazano we Wniosku – każdy zakup dokonywany przez Grupę VAT po jej utworzeniu będzie mógł zostać przyporządkowany do konkretnego członka Grupy VAT.
Tym niemniej, Wnioskodawca poniżej przedstawia odpowiedzi na postawione przez Organ pytanie.
..... Sp. z o.o.
..... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ...... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla Pana .... prowadzącego działalność gospodarczą. W związku z prowadzoną działalnością, ..... Sp. z o.o. obecnie nabywa szereg towarów i usług, które wykorzystuje w celu świadczenia wskazanych powyżej usług.
Po utworzeniu Grupy VAT, .... Sp. z o.o. będzie nadal licencjonować oprogramowanie na rzecz ..... Sp. z o.o., Fundacji A. oraz Fundacji B. oraz będzie świadczyć usługi jako centrum usług wspólnych na rzecz wskazanych podmiotów oraz pana ...... A zatem, po utworzeniu Grupy VAT, ..... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do świadczenia usług na rzecz pozostałych podmiotów z grupy VAT.
Usługi sprzedawane przez ..... Sp. z o.o. na rzecz pozostałych członków Grupy VAT będą wykorzystywane przez te podmioty do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodatkowo, ..... Sp. z o.o. będzie – w niewielkim zakresie – wykorzystywała nabywane towary i usługi do wykonywania czynności „zewnętrznych” opodatkowanych podatkiem VAT oraz – w niewielkim zakresie – do czynności zwolnionych z VAT.
Fundacja A.
Fundacja A. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do:
‒czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (prowadzenie/organizacja zbiórek charytatywnych),
‒czynności opodatkowanych podatkiem VAT (np. sprzedaż środków trwałych/wyposażenia),
‒czynności zwolnionych z podatkiem VAT.
Fundacja B.
Fundacja B.będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do:
‒czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (prowadzenie/organizacja zbiórek charytatywnych),
‒czynności opodatkowanych podatkiem VAT (np. sprzedaż środków trwałych/wyposażenia).
...... Sp. z o.o.
...... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Pan ......
Pan ...... będzie wykorzystywał nabywane towary i usługi do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów z Grupy VAT. Usługi sprzedawane przez pana ...... na rzecz pozostałych członków Grupy VAT będą wykorzystywane przez te podmioty do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodatkowo, Pan ....... może wykorzystywać nabywane towary i usługi do wykonywania czynności „zewnętrznych” opodatkowanych podatkiem VAT.
19)Czy po utworzeniu grupy VAT nabyte towary i usługi, objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 4, będą wykorzystywane do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług?
Tak jak wskazano we wcześniejszej części niniejszego pisma, Grupa VAT po jej utworzeniu nie będzie dokonywać nabyć towarów i usług, których nie można przyporządkować do konkretnego członka Grupy VAT.
Nabywane towary i usługi będą zasadniczo służyć poszczególnym podmiotom tworzącym Grupę VAT do wykonywania czynności o podobnym zakresie jak obecnie. Zmieni się natomiast kwalifikacja VAT czynności dokonywanych pomiędzy poszczególnymi podmiotami – członkami Grupy VAT (z obecnie podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).
W związku z tym, po utworzeniu Grupy VAT:
‒ .... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi wyłącznie do celów działalności gospodarczej;
‒Fundacja A. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do celów innych niż działalność gospodarcza oraz do celów działalności gospodarczej;
‒Fundacja B. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do celów innych niż działalność gospodarcza oraz do celów działalności gospodarczej;
‒ ..... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi wyłącznie do celów działalności gospodarczej;
‒Pan ..... będzie wykorzystywał nabywane towary i usługi wyłącznie do celów działalności gospodarczej.
20)W sytuacji, gdy nabyte towary i usługi, objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 4, będą wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy:
a)będzie możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług? (czy będzie możliwość bezpośredniej alokacji nabywanych towarów i usług do działalności gospodarczej jak i działalności pozostającej poza sferą podatku VAT)
b)będzie możliwość przyporządkowania dokonywanych nabyć do danego członka grupy VAT?
Tak jak wskazano we wcześniejszej części niniejszego pisma, Grupa VAT po jej utworzeniu nie będzie dokonywać nabyć towarów i usług, których nie można przyporządkować do konkretnego członka Grupy VAT.
W przypadku nabyć dokonywanych przez Grupę VAT, które należy przyporządkować do Fundacji A. i Fundacji B. nie będzie możliwości bezpośredniej alokacji nabywanych towarów i usług do działalności gospodarczej jak i działalności poza sferą podatku VAT.
21)W przypadku, gdy po utworzeniu grupy VAT nabyte w ramach działalności gospodarczej towary i usługi, objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 4, będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, to czy będzie obiektywna możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?
W przypadku czynności zwolnionych z podatku VAT istnieje możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.
22)Czy po utworzeniu grupy VAT towary i usługi, objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 4, nabywane przez danego członka z grupy będą służyły do wyświadczenia usług/dostawy towarów na rzecz innego członka z grupy (członków z grupy) - jeśli tak to:
a)do jakich czynności członek z grupy, który otrzymał świadczenie od innego członka z grupy, będzie wykorzystywał ww. towary i usługi, tj. czy do czynności opodatkowanych, zwolnionych czy niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?
b)czy będzie możliwość przyporządkowania całości bądź określonej części tych nabyć do danego członka grupy VAT będącego nabywcą świadczeń od innego członka?
Tak jak wskazano we wcześniejszej części pisma, usługi sprzedawane przez ..... Sp. z o.o. na rzecz pozostałych członków Grupy VAT będą wykorzystywane przez te podmioty do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Usługi sprzedawane przez Pana ...... na rzecz pozostałych członków Grupy VAT będą wykorzystywane przez te podmioty do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przypadku ..... Sp. z o.o. istnieje możliwość przyporządkowania nabyć do danego członka Grupy VAT będącego nabywcą świadczeń.
W przypadku pana ....... nie będzie możliwości przyporządkowania nabyć do danego członka Grupy VAT będącego nabywcą świadczeń.
23)Wskazanie innych niezbędnych informacji, mających wpływ na dokonanie oceny zdarzenia przyszłego w zakresie postawionych przez Państwa we wniosku pytań nr 1, 2, 3, 4 oraz przeformułowanych i postawionych w uzupełnieniu pytań nr 5 i 6.
Wnioskodawcy nie są znane żadne inne okoliczności/informacje poza tymi, które zostały wskazane we Wniosku oraz niniejszej odpowiedzi, które miałyby wpływ na dokonanie przez tut. Organ oceny zdarzenia przyszłego w zakresie przedstawionych pytań. Tym niemniej, jeżeli po stronie Organu istnieją jakieś dodatkowe pytania/wątpliwości co do przedstawionych okoliczności, Wnioskodawca udzieli na nie odpowiedzi.
Pytania
1.Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy będący Fundacjami (tj. Fundacja A. oraz Fundacja B.) oraz .... mogą utworzyć grupę VAT wraz z pozostałymi wskazanymi podmiotami (tj. ......)?
2.Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione będą warunki, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, tj. czy pomiędzy ...., .... oraz Fundacjami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne, których istnienie warunkuje możliwość utworzenia grupy VAT?
3.Czy po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturą VAT oraz wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę?
4.Czy po utworzeniu Grupy VAT, przy odliczaniu podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług, Grupa VAT będzie zobowiązana do stosowania prewspółczynnika VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego) – ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku?
5.Czy po utworzeniu Grupy VAT, przy odliczaniu podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług, Grupa VAT będzie zobowiązana do stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT– ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku?
Państwa stanowisko w sprawie
Na wstępie należy zaznaczyć, iż z uwagi na przeformułowanie przez Państwa w uzupełnieniu wniosku pytania nr 4 i nr 5 oraz przedstawienia nowego stanowiska do ww. pytań, przyjęto Państwa stanowisko w sprawie do tych pytań jako ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.
Zdaniem Wnioskodawców:
1.w opisanym zdarzeniu przyszłym Fundacje oraz mogą utworzyć grupę VAT z opisanymi podmiotami (....);
2.w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione będą warunki, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, tj. pomiędzy ....., ... oraz Fundacjami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne, których istnienie warunkuje możliwość utworzenia grupy VAT;
3.po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturą VAT oraz wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę;
4.(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku) W opinii Wnioskodawcy, po utworzeniu Grupy VAT, przy odliczaniu podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług, Grupa VAT nie będzie zobowiązana do stosowania prewspółczynnika VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego).
5.(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku ) W opinii Wnioskodawcy, po utworzeniu Grupy VAT, przy odliczaniu podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług, Grupa VAT będzie zobowiązana do stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT.
UZASADNIENIE
Ad. 1.
W opinii Wnioskodawców, w analizowanych okolicznościach Fundacje oraz .... mogą utworzyć grupę VAT wraz z .....
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z wchodzącym w życie od 1 stycznia 2023 r. art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, podatnikiem VAT może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Zgodnie z art. 15a ust. 2 ustawy o VAT, grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
1)posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2)nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Ze wskazanego przepisu wynika, że grupę VAT mogą zasadniczo utworzyć podmioty będące podatnikami podatku VAT, które posiadają w Polsce siedzibę działalności gospodarczej. Choć nie wynika to bezpośrednio z treści wskazanego przepisu, nie ulega wątpliwości, że grupę VAT mogą utworzyć również podatnicy VAT, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski i prowadzą działalność na terytorium kraju (np. osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze). Dlatego też, w opisanym zdarzeniu przyszłym, grupę VAT może tworzyć również ...., który jest podatnikiem VAT jako osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą (i jako taki nie posiada siedziby działalności, lecz miejsce wykonywania działalności).
Jednocześnie, ze wskazanego przepisu art. 15a ust. 2 ustawy o VAT wynika, że grupę VAT mogą utworzyć zarówno podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, jak i podatnicy zwolnieni z VAT. Analizowany przepis posługuje się słowem „podatnik”, nie przewiduje natomiast warunku, że musi to być podatnik VAT czynny.
Dodatkowo należy zauważyć, że na gruncie podatku VAT status podatnika bada się w odniesieniu do konkretnych, wykonywanych przez dany podmiot czynności (istotne jest to, czy dany podmiot dla danej czynności działa w charakterze podatnika VAT). W tym kontekście, forma prawna czy rodzaj prowadzonej działalności nie ma znaczenia. W związku z powyższym należy stwierdzić, że Fundacje spełniają definicję podatnika VAT i działają jako podatnicy VAT w odniesieniu do części wykonywanych czynności.
Również w wydawanych interpretacjach podatkowych organy podatkowe zajmowały stanowisko, że fundacje mogą być podatnikami podatku VAT. Przykładowo, w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 maja 2010 r. (nr ITPP2/443-198a/10/RS) wskazano, że: „w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, Fundacja jest podatnikiem podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą obrazów, która podlega opodatkowaniu”. Podobne stanowisko zostało przedstawione w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2018 r. (nr 0115-KDIT1-2.4012.455.2018.3.AD), w której wskazano, że: „działalność gospodarcza, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie musi, co do zasady, być prowadzona w celu uzyskania zysku. W ramach działalności gospodarczej podatnik VAT może dążyć do osiągnięcia celów inne niż zarobkowe. Tym samym, podatnikami VAT mogą być również podmioty typu non profit, realizujące np. zadania charytatywne, przy czym opodatkowaniu mogą podlegać jedynie takie czynności wykonywane przez tych podatników, działających w tym charakterze, które są realizowane pod tytułem odpłatnym. Bez znaczenia także dla bycia podatnikiem VAT jest efekt prowadzonej działalności, w szczególności, czy jest to działalność dochodowa, czy też przynosząca straty. (…) Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że Fundację z tytułu dokonania sprzedaży 25 działek oraz udziałów w nieruchomościach należy uznać za podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług”.
W analizowanych okolicznościach, planuje się utworzenie grupy VAT przez:
‒ ...... – spółkę prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny;
‒..... – spółkę prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą, również zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny;
‒.... – który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT;
‒Fundacje – które w pewnym zakresie swoich działań prowadzą działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i są zarejestrowane jako podatnicy VAT zwolnieni z podatku.
Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności, w opinii Wnioskodawców wszystkie wskazane podmioty są podatnikami VAT i mogą utworzyć grupę VAT na gruncie art. 15a ust. 2 ustawy o VAT.
Ad. 2
Aby utworzyć grupę VAT, pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę powinny istnieć odpowiednie powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne. Zgodnie bowiem z przywoływanym już art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, podatnikiem VAT może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
W opinii Wnioskodawców, wszystkie wskazane powiązania będą spełnione w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.), podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT:
‒posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub
‒ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
‒ponad 50% prawa do udziału w zysku,
każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
W analizowanych okolicznościach warunek powiązań finansowych będzie spełniony, gdyż:
‒.... posiada 71,8% udziałów ....., a zatem – zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT – jeden z podatników będących członkiem grupy VAT (......) posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym innego podatnika (.....),
‒.... będzie (po wprowadzeniu odpowiednich zmian w Zarządzie) jedynym Członkiem Zarządu ......, a zatem – zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT – jeden z podatników będących członkiem grupy VAT (.....) będzie posiadać ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym (którym jest Zarząd) innego podatnika tworzącego grupę (....),
‒..... jest Fundatorem (organem stanowiącym) w obu Fundacjach i posiada wyłączne uprawnienie do powoływania i odwoływania Rady i Zarządu obu Fundacji, a zatem – zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT – jeden z podatników będących członkiem grupy VAT (.....) posiada ponad 50% praw głosu w organie stanowiącym innego podatnika tworzącego grupę (Fundacji A. oraz Fundacji B.).
Alternatywnie należy zauważyć, że:
‒.... będzie (po wprowadzeniu odpowiednich zmian) posiadać decydujący głos w organie zarządzającym Fundacji A., jakim jest Zarząd Fundacji, a zatem – zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT – jeden z podatników będących członkiem grupy VAT (.....) będzie posiadać ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym innego podatnika tworzącego grupę (Fundacji A.);
‒..... będzie (po wprowadzeniu odpowiednich zmian) posiadać decydujący głos w organie zarządzającym Fundacji B., jakim jest Zarząd Fundacji, a zatem – zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT – jeden z podatników będących członkiem grupy VAT (....) będzie posiadać ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym innego podatnika tworzącego grupę (Fundacji B.);
W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawców w opisanym zdarzeniu przyszłym pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę, tj.: ...., ...... oraz Fundacjami będą istniały powiązania finansowe, o których mowa w art. 15a ust. 3 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu, do wystąpienia powiązań ekonomicznych wystarczające jest spełnienie jednego z powyższych trzech warunków (nie jest konieczne łączne spełnienie wszystkich wskazanych w przepisie warunków).
W analizowanej sprawie należy zauważyć, że rodzaje działalności prowadzonej przez przyszłych członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, gdyż:
‒..... będzie świadczył na rzecz pozostałych podmiotów (tj. ...... oraz Fundacji) usługi w ramach umowy o zarządzanie, a zatem działalność .... jest związana z działalnością pozostałych podmiotów, a jednocześnie działalność ..... oraz Fundacji jest współzależna od działalności/usług świadczonych przez ....;
‒ ..... tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ...... oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów;
‒...... oraz Fundacje prowadzą serwisy zbiórkowe, na potrzeby czego wykorzystują oprogramowanie licencjonowane od ......
W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawców w opisanym zdarzeniu przyszłym pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę, tj.: ....., ...... oraz Fundacjami będą istniały powiązania ekonomiczne, o których mowa w art. 15a ust. 4 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie jeżeli:
1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Zainteresowani faktycznie znajdują się pod wspólnym kierownictwem jednej osoby – ...., który posiada faktyczny wpływ na działalność i funkcjonowanie wszystkich podmiotów tworzących grupę VAT.
Wobec tego, w ocenie Zainteresowanych warunek powiązań organizacyjnych o którym mowa w art. 15a ust. 5 ustawy o VAT należy uznać za spełniony.
W konsekwencji należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione będą warunki, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, tj. czy pomiędzy ......, .... oraz Fundacjami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne, których istnienie warunkuje możliwość utworzenia grupy VAT.
Ad. 3
W ocenie Wnioskodawców, po utworzeniu grupy VAT, przepływy pomiędzy poszczególnymi członkami grupy nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym czynności te nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę, ani nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.
Zgodnie z art. 8c ust. 1 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.), dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu. Wskazany przepis wyraźnie wskazuje, że czynności/przepływy dokonywane pomiędzy poszczególnymi członkami grupy po jej utworzeniu nie stanową czynności opodatkowanych VAT (nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT). Czynności te stanowią bowiem czynności wewnętrzne, dokonywane w ramach jednego podatnika podatku VAT.
Zgodnie z art. 8c ust. 2 i 3 ustawy o VAT, dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT, a dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT. A zatem, zgodnie ze wskazanymi przepisami, opodatkowane VAT są czynności „zewnętrzne”, dokonywane przez grupę/poszczególnych członków grupy na rzecz podmiotu spoza grupy VAT oraz dokonywane przez podmiot trzeci (spoza grupy VAT) na rzecz grupy VAT/poszczególnych członków tej grupy.
Ponieważ czynności/przepływy pomiędzy poszczególnymi członkami grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, nie powinny być one wykazywane w części deklaracyjnej pliku JPK oraz nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.
Stanowisko takie wynika również z Objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT (dalej: Objaśnienia), w których wskazano, że: „Dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy podmiotami należącymi do tej samej grupy VAT nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że wykonywane pomiędzy członkami grupy VAT czynności nie podlegają fakturowaniu oraz nie są wykazywane w deklaracjach składanych przez grupę VAT” (strona 16 Objaśnień).
Zgodnie z art. 109 ust. 11g ustawy o VAT, członkowie grupy VAT są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 (dostaw towarów/świadczenia usług pomiędzy poszczególnymi członkami grupy), zawierającą co najmniej dane dotyczące:
1)rodzaju i wartości dostaw towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT;
2)członków grupy VAT, na rzecz których dokonano czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy o VAT;
3)dokumentów potwierdzających dokonanie czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy o VAT.
Ewidencja ta jest składana do właściwego urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 109 ust. 11h ustawy o VAT, członkowie grupy VAT są obowiązani przesyłać do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ewidencję, o której mowa w ust. 11g, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Tym niemniej, wskazany przepis nie zmienia kwalifikacji charakteru czynności dokonywanych pomiędzy poszczególnymi członkami grupy (są to czynności niepodlegające opodatkowaniu). Czynności te nie powinny być dokumentowane fakturą VAT, faktura jest bowiem dokumentem wystawianym w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (dokumentem potwierdzającym czynności pomiędzy członkami grupy, o którym mowa w 109 ust. 11g ustawy o VAT może być zatem inny dokument księgowy, np. nota księgowa). Czynności te nie powinny być również wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę (ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. 11g ustawy o VAT jest prowadzona przez poszczególnych członków grupy VAT).
W związku z powyższym, Wnioskodawcy zwracają się o potwierdzenie stanowiska zgodnie z którym po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT (Wnioskodawcami) nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i w związku z tym nie powinny być dokumentowane fakturą VAT oraz wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawiliście we wniosku jest:
‒prawidłowe w zakresie możliwości utworzenia Grupy VAT; wskazania, czy pomiędzy podmiotami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne warunkujące możliwość utworzenia grupy VAT; braku opodatkowania transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT; obowiązku stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT
‒nieprawidłowe w zakresie obowiązku stosowania prewspółczynnika VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów na terytorium kraju;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Na podstawie art. 2 pkt 47 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Przez grupę VAT rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku.
Stosownie do art. 2 pkt 48 ustawy obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Przez przedstawiciela grupy VAT rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Jednocześnie zwrócić należy uwagę na obowiązujący od 1 stycznia 2023 r. przepis art. 15a ust. 1 ustawy, zgodnie z którym:
Podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
1)posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2)nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Proponowana zmiana przewiduje możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym,
Po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "Komitetem ds. VAT"), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, którzy są ściśle powiązani pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.
Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy, w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz, aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.
W myśl art. 15a ust. 3 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Przez powiązania o charakterze ekonomicznym należy rozumieć nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy.
Powiązanie ekonomiczne należy uznać za istniejące, jeśli działalność członków grupy VAT jest tego samego rodzaju, nawet jeżeli ich działania są prowadzone w różnych sektorach gospodarki.
Komplementarna lub wzajemna działalność członków, może natomiast obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków oraz przypadki, w których towary lub usługi są konsumowane wspólnie.
Natomiast działalność członków grupy VAT, którzy całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych członków, może obejmować przypadki, w których podmiot bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu członkowi, nawet jeśli działalność tego ostatniego nie jest koniecznie zależna od tych dostaw lub usług.
Natomiast stosownie do art. 15a ust. 5 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2) organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem. Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i rozliczalności.
W myśl art. 15a ust. 6 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.
Podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań, o których mowa w art. 15a ust. 6 ustawy.
Kolejne warunki, które winna spełnić grupa VAT zostały określone w art. 15a ust. 7, ust. 8 oraz ust. 9 ustawy, obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:
Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.
Grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.
Grupa VAT nie może być rozszerzona o innych członków, ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład.
Dodatkowo, zgodnie z art. 15a ust. 10 ustawy, obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:
Umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:
1)nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;
2)dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
3)wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
4)dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
5)wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.
Grupa VAT traci status podatnika w przypadku, gdy przestanie spełniać warunki, od których uzależnione jest jej funkcjonowanie lub upłynie termin na jaki została utworzona.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że planowane jest utworzenie grupy VAT przez podmioty, tj.: ..... sp. z o. o., .... sp. z o. o., Fundację A., Fundację B. oraz Pan .... prowadzący działalność pod nazwą „…” (dalej wspólnie: Wnioskodawcy).
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii możliwości utworzenia Grupy VAT oraz wskazania, czy pomiędzy podmiotami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne warunkujące możliwość utworzenia grupy VAT.
Jak już zostało wspomniane, grupę VAT będą mogły utworzyć podmioty spełniające jednocześnie warunki wszystkich trzech powiązań (finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych) pomiędzy sobą, które zostały wymienione w art. 15a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy. Powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne muszą istnieć w trakcie zawiązywania grupy VAT oraz trwać nieprzerwanie przez okres na jaki grupa VAT została powołana. Co ważne, jeden podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT. Z kolei, grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.
Pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT będą musiały istnieć łącznie następujące powiązania:
1.finansowe - występują, gdy jeden z podmiotów będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podmiotów będących członkami tej grupy;
2.ekonomiczne - występują, jeżeli przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT;
3.organizacyjne - występują, jeżeli prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, podmioty w grupie VAT znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Przechodząc na grunt niniejszej sprawy, należy wskazać, że Pan ....... prowadzący działalność gospodarczą, który stanie się członkiem Grupy VAT, będzie w momencie utworzenia Grupy:
a)posiadać ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym ..... Sp. z o.o.;
b)posiadać ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym ...... Sp. z o.o.;
c)posiadać ponad 50% praw głosu w organie stanowiącym Fundacji A. oraz Fundacji B..
W związku z powyższym pomiędzy podmiotami zawiązującymi przyszłą Grupę Vat będą istniały powiązania finansowe, o których mowa w art. 15a ust. 3 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że przedmiot głównej działalności członków grupy VAT będzie miał zasadniczo różny charakter. Przedmiotowo zbliżony charakter ma działalność Fundacji A. oraz Fundacji B. (obie Fundacje skupiają się na wspieraniu finansowym potrzebujących).
Jednakże, rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT będą się uzupełniały i będą współzależne, gdyż jak Państwo wskazali:
‒działalność pana..... będzie uzupełniała działalność pozostałych podmiotów - pan ..... będzie świadczył usługi na rzecz pozostałych podmiotów (tj. ..... Sp. z o.o., ... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji),
‒działalność .... Sp. z o.o., ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji będzie współzależna (uzależniona) od działalności / usług świadczonych przez pana ....;
‒działalność ..... Sp. z o.o. uzupełnia działalność ..... Sp. z o.o., obu Fundacji oraz Pana ..... prowadzącego działalność gospodarczą – .... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ...... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla Pana ..... prowadzącego działalność gospodarczą;
‒..... Sp. z o.o. oraz obie Fundacje prowadzą serwisy zbiórkowe, na potrzeby czego wykorzystują oprogramowanie licencjonowane od ...... Sp. z o.o., a zatem ich działalność jest uzależniona od działalności usług ..... Sp. z o.o.
..... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do .... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla pana ..... prowadzącego działalność gospodarczą. Tak też będzie w przyszłości – po utworzeniu Grupy VAT. .....Sp. z o.o. będzie prowadzić działalność, z której w przeważającej mierze będą korzystać inni członkowie Grupy VAT. Podobnie, pan ..... będzie świadczyć usługi na rzecz pozostałych podmiotów, które będą zakładać Grupę VAT (tj. .... Sp. z o.o., ..... Sp. z o.o. oraz na rzecz obu Fundacji). Pan ...... będzie prowadził działalność, z której w przeważającej mierze będą korzystać inni członkowie Grupy VAT.
Wobec powyższego pomiędzy członkami Grupy VAT będą istniały powiązania ekonomiczne, o których mowa w art. 15a ust. 4 ustawy.
Odnosząc się do powiązań organizacyjnych pomiędzy podmiotami, to jak wynika z opisu sprawy członkowie Grupy VAT będą się znajdować pod wspólnym kierownictwem pana ..... który ma prawny i faktyczny wpływ na wszystkie podmioty tworzące Grupę VAT. Działania poszczególnych członków Grupy VAT są koordynowane. Odbywa się to w ten sposób, że składy zarządów/kadry pracowniczej poszczególnych podmiotów częściowo pokrywają się (w skład zarządów poszczególnych podmiotów wchodzą te same osoby lub poszczególne osoby są pracownikami więcej niż jednego podmiotu).
Zatem w stosunku do tworzącej się Grupy VAT wystąpią powiązania organizacyjne, o których mowa w art. 15a ust. 5 ustawy.
Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy stwierdzam, że pomiędzy podmiotami, tj. ..... sp. z o. o., ...... sp. z o. o., Fundację A., Fundację B. oraz Pan ..... prowadzący działalność pod nazwą „…”, będą istniały powiązania finansowe w rozumieniu art. 15a ust. 3 ustawy, powiązania ekonomicznie w rozumieniu art. 15a ust. 4 ustawy oraz powiązania organizacyjnie w rozumieniu art. 15a ust. 5 ustawy. Z opisu sprawy wynika, że ww. podmioty nie będą członkami innej grupy VAT. Zatem ww. podmioty wypełnią warunki, niezbędne do utworzenia grupy VAT i tym samym możecie Państwo utworzyć grupę VAT.
Wobec powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i nr 2 uznałem za prawidłowe.
Kolejne Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą wskazania, czy należy opodatkować transakcje pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT, a w związku z tym czy jest konieczność dokumentowania fakturami oraz wykazania w pliku JPK transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.
Muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
-w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
-świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Przy czym oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W konsekwencji stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie, w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.
Na podstawie art. 8c ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
1.Dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.
2.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.
3.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.
4.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT na rzecz:
1)podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,
2)innego oddziału podatnika, o którym mowa w pkt 1, położonego poza terytorium kraju
– uważa się za dokonane przez grupę VAT na rzecz podmiotu, który do niej nie należy.
5.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT przez:
1)podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,
2)inny oddział podatnika, o którym mowa w pkt 1, położony poza terytorium kraju
– uważa się za dokonane na rzecz grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy.
6.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, przez podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.
7.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.
Zgodnie z art. 8c ustawy o VAT transakcje dostawy towarów i świadczenia usług pomiędzy podmiotami z grupy VAT nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W transakcjach z podmiotami spoza grupy VAT, grupa VAT będzie uznawana jako jeden podatnik.
Od momentu uzyskania statusu podatnika grupa VAT będzie składać jeden zbiorczy plik JPK VAT z deklaracją, który zawiera w sobie deklarację VAT i ewidencję.
Pliki JPK VAT z deklaracją, w okresie funkcjonowania grupy VAT, składa w imieniu grupy VAT, przedstawiciel grupy.
W myśl art. 77a ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawyz dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.)
1.W okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. członkowie grupy VAT są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy zmienianej w art. 14.
2.Ewidencja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
2) datę dokonania i zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi;
3) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
4) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
3.Na żądanie organu podatkowego członkowie grupy VAT przekazują ewidencję, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania.
Zgodnie z art. 109 ust. 11g ustawy, obowiązującego od 1 lipca 2023 r.:
Członkowie grupy VAT są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1, zawierającą co najmniej dane dotyczące:
1)rodzaju i wartości dostaw towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT;
2)członków grupy VAT, na rzecz których dokonano czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1;
3)dokumentów potwierdzających dokonanie czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1.
W myśl art. 109 ust. 11h ustawy, obowiązującego od 1 lipca 2023 r.:
Członkowie grupy VAT są obowiązani przesyłać do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ewidencję, o której mowa w ust. 11g, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT. „Towarzyszą” one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednakże ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że ..... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla Pana ..... prowadzącego działalność gospodarczą. Po utworzeniu Grupy VAT, ..... Sp. z o.o. będzie nadal licencjonować oprogramowanie na rzecz ...... Sp. z o.o., Fundacji ..... oraz Fundacji B. oraz będzie świadczyć usługi jako centrum usług wspólnych na rzecz wskazanych podmiotów oraz pana ..... Ponadto pan ...... będzie świadczył usługi na rzecz innych podmiotów z Grupy VAT.
W świetle przedstawionego we wniosku opisu sprawy, należy wyjaśnić, że w przypadku utworzenia grupy VAT - dostawy oraz usługi świadczone wewnątrz grupy VAT nie będą stanowiły transakcji dla celów VAT, o czym stanowi art. 8c ust. 1 ustawy o VAT. Czyli dostawa towarów lub świadczenie usług wewnątrz grupy nie będą opodatkowane podatkiem VAT. Dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy podmiotami należącymi do tej samej grupy VAT nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że wykonywane pomiędzy członkami grupy VAT czynności nie podlegają fakturowaniu oraz nie są wykazywane w deklaracjach składanych przez grupę VAT. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie będzie obowiązku wystawiania faktur VAT oraz wykazywania w składanym przez Grupę VAT pliku JPK transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami tworzącymi Grupę VAT.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 uznałem za prawidłowe.
Ponadto mają Państwo wątpliwości dotyczą obowiązku stosowania prewspółczynnika VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego) oraz stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powołanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją dokonującego określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności.
Na mocy art. 86 ust. 2a ustawy:
W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Stosownie do art. 86 ust. 2g ustawy – obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a, 10 i 10c-10g stosuje się odpowiednio.
Zmiana w art. 86 ust. 2g ustawy wskazuje na odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących grup VAT w zakresie ustalania proporcji VAT (art. 90 ust. 10c-10g), również w odniesieniu do tzw. prewspółczynnika VAT. Oznacza to, że każdy podmiot w grupie VAT będzie miał ustalony odrębny prewspółczynnik VAT dla odliczenia podatku przy tzw. wydatkach mieszanych - podobnie jak ma to miejsce w przypadku proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 10c -10g ustawy.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy:
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy:
Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
W art. 90 ust. 4 ustawy wskazano, że:
Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Art. 90 ust. 8 ustawy stanowi, że:
Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.
W myśl art. 90 ust. 9 ustawy:
Przepis ust. 8 stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna.
Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy:
W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
1)przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
2)nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 10c ustawy – obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:
W przypadku grupy VAT proporcję, o której mowa w ust. 2, przyjmuje się odrębnie dla każdego jej członka, przy czym w roku, w którym ta grupa VAT uzyskała status podatnika, proporcję tę przyjmuje się w wartości ustalonej przez członków grupy VAT na moment jej utworzenia. Przepisy ust. 3-6 i 8-10, art. 90a, art. 90b oraz art. 91 ust. 1-9 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 90 ust. 10d ustawy – obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:
W przypadku gdy grupa VAT dokonuje nabyć towarów lub usług, które są wykorzystywane przez tę grupę VAT do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, oraz nie jest możliwe przyporządkowanie tych czynności do poszczególnych członków grupy VAT, grupa VAT jest obowiązana do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z tymi czynnościami, w stosunku do których przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w sposób określony w ust. 1. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w zdaniu pierwszym, grupa VAT jest obowiązana do ustalenia proporcji, o której mowa w ust. 2. Proporcja, o której mowa w zdaniu drugim, jest wyliczana szacunkowo według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. Przepisy ust. 3-6 i 8-10, art. 90a, art. 90b oraz art. 91 ust. 1-9 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 173 ust. 2 lit. a i b dyrektywy 2006/112/WE:
Państwa członkowskie mogą zarówno zezwolić jak i zobowiązać podatników do określania proporcji, według której następuje odliczenie podatku naliczonego, osobno dla każdego sektora jego działalności. Warunkiem wprowadzenia takiej regulacji jest prowadzenie dla każdego z tych sektorów osobnej księgowości.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi grup VAT czynności realizowane pomiędzy członkami grupy VAT nie podlegają rozliczeniu na gruncie VAT. Fakt wystąpienia takich czynności nie powoduje automatycznego ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W tym miejscu podkreślić należy, że powołany wyżej art. 86 ust. 2a ustawy wprost określa, co stanowi kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych. Zgodnie z tą normą, w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (z wyjątkiem wykorzystania na cele osobiste, do których może mieć zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy), w sytuacji gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.
Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT. „Towarzyszą” one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednakże ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić czynności, które nie generują opodatkowania VAT. Ich występowanie nie oznacza natomiast, że podatnik wykonuje czynności poza działalnością gospodarczą. Przez cele inne niż działalność gospodarcza rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Grupa VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w ustawie o VAT, tj. w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Jeśli towary i usługi nabywane przez grupę VAT są wykorzystywane zarówno do sprzedaży opodatkowanej VAT, jak i do sprzedaży zwolnionej z VAT wykonywanej przez tę grupę VAT, jest ona zobowiązana do przyporządkowywania dokonywanych zakupów do tych dwóch czynności. Jest to realizacja zasady alokacji bezpośredniej – podstawowej zasady odliczania VAT.
W sytuacji, gdy dokonywane przez grupę VAT (przez poszczególnych jej członków) zakupy towarów i usług służą zarówno działalności gospodarczej, jak i działalności pozostającej poza zakresem podatku VAT lub/i działalności opodatkowanej, jak i poza zakresem opodatkowania VAT (zwolnienie) oraz nie jest możliwe bezpośrednie ich przyporządkowanie do któregoś z rodzajów tej działalności, podatek naliczony do odliczenia ustala się z wykorzystaniem prewspółczynnika – jeśli dokonywane zakupy będą służyć działalności gospodarczej jak i działalności pozostającej poza sferą VAT, i/lub współczynnika – jeśli dokonywane zakupy będą służyć czynnościom opodatkowanym VAT, jak i czynnościom zwolnionym od tego podatku.
Przed utworzeniem grupy VAT istotne jest ustalenie czy podmioty zawiązujące grupę VAT stosują tzw. prewspółczynnik, tj. dokonują zakupów, które będą służyć działalności gospodarczej jak i działalności pozostającej poza sferą VAT i w związku z tym odliczają VAT zgodnie z ustalonym dla nich prewspółczynnikiem proporcji. W przypadku, gdy każdy z członków grupy VAT przed jej utworzeniem stosował prewspółczynnik, oraz po zawiązaniu grupy VAT nadal będą dokonywane zakupy służące działalności gospodarczej jak i działalności pozostającej poza sferą VAT, grupa VAT posługuje się prewspółczynnikami stosowanymi przez poszczególnych członków w roku zawiązania grupy VAT. Sposób (metodę) ustalania tego prewspółczynnika zasadniczo wybiera podatnik.
Wyliczony dla członka grupy VAT prewspółczynnik znajdzie zasadniczo zastosowanie do zakupów towarów i usług dokonywanych przez tego członka grupy VAT, wykorzystywanych do celów „mieszanych”, które mogą być przyporządkowane do tego członka grupy VAT.
W sytuacji, gdy dokonywane zakupy (towarów i usług) będą służyć również działalności wykonywanej poza zakresem podatku VAT a bezpośrednie przyporządkowanie tych zakupów w całości do działalności gospodarczej nie będzie możliwe oraz nie będzie możliwości przyporządkowania dokonywanych zakupów do danego członka grupy VAT zastosowanie znajdzie prewspółczynnik ustalony dla całej grupy VAT.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że ..... Sp. z o.o. wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT. W niewielkim zakresie, w deklaracjach VAT ... Sp. z o.o. są również wykazywane czynności zwolnione z VAT. ..... Sp. z o.o. nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
..... Sp. z o.o. wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT oraz czynności zwolnione z VAT. ....Sp. z o.o. nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Pan ..... wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, nie wykonuje czynności zwolnionych z VAT i nie wykonuje czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Fundacja A. prowadzi działalność statutową, która zasadniczo nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W deklaracjach VAT Fundacja A. rozlicza podatek VAT należny z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Fundacja A. w niewielkim zakresie wykonuje również czynności zwolnione z podatku VAT. Dodatkowo, Fundacja okazjonalnie dokonuje sprzedaży środków trwałych, sprzętu komputerowego i wyposażenia. Wskazane czynności – z uwagi na zwolnienie Fundacji z VAT – nie są wykazywane w składanych deklaracjach VAT, natomiast co do zasady stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT.
Fundacja B. prowadzi działalność statutową, która zasadniczo nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W deklaracjach VAT Fundacja B. rozlicza podatek VAT należny z tytułu importu usług. Fundacja B. nie wykonuje czynności zwolnionych z podatku VAT. Fundacja okazjonalnie dokonuje sprzedaży środków trwałych, sprzętu komputerowego i wyposażenia. Wskazane czynności – z uwagi na zwolnienie Fundacji z VAT – nie są wykazywane w składanych deklaracjach VAT, natomiast co do zasady stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT.
Wskazali Państwo, że każdy zakup dokonywany przez Grupę VAT po jej utworzeniu będzie mógł zostać przyporządkowany do konkretnego członka Grupy VAT.
...... Sp. z o.o. tworzy oprogramowanie, które licencjonuje do ..... Sp. z o.o. oraz obu Fundacji, jak również jest centrum usług wspólnych dla tych podmiotów oraz dla Pana ...... prowadzącego działalność gospodarczą. W związku z prowadzoną działalnością, .... Sp. z o.o. obecnie nabywa szereg towarów i usług, które wykorzystuje w celu świadczenia wskazanych powyżej usług.
Po utworzeniu Grupy VAT, ..... Sp. z o.o. będzie nadal licencjonować oprogramowanie na rzecz ..... Sp. z o.o., Fundacji A. oraz Fundacji B. oraz będzie świadczyć usługi jako centrum usług wspólnych na rzecz wskazanych podmiotów oraz pana ...... A zatem, po utworzeniu Grupy VAT, ..... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do świadczenia usług na rzecz pozostałych podmiotów z grupy VAT.
Usługi sprzedawane przez..... Sp. z o.o. na rzecz pozostałych członków Grupy VAT będą wykorzystywane przez te podmioty do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przypadku .... Sp. z o.o. istnieje możliwość przyporządkowania nabyć do danego członka Grupy VAT będącego nabywcą świadczeń.
Dodatkowo, .... Sp. z o.o. będzie – w niewielkim zakresie – wykorzystywała nabywane towary i usługi do wykonywania czynności „zewnętrznych” opodatkowanych podatkiem VAT oraz – w niewielkim zakresie – do czynności zwolnionych z VAT.
.... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi wyłącznie do celów działalności gospodarczej.
Pan.....będzie wykorzystywał nabywane towary i usługi do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów z Grupy VAT. Usługi sprzedawane przez pana ..... na rzecz pozostałych członków Grupy VAT będą wykorzystywane przez te podmioty do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przypadku pana ..... nie będzie możliwości przyporządkowania nabyć do danego członka Grupy VAT będącego nabywcą świadczeń.
Dodatkowo, Pan ..... może wykorzystywać nabywane towary i usługi do wykonywania czynności „zewnętrznych” opodatkowanych podatkiem VAT.
Pan ...... będzie wykorzystywał nabywane towary i usługi wyłącznie do celów działalności gospodarczej.
..... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. ..... Sp. z o.o. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi wyłącznie do celów działalności gospodarczej.
Fundacja A. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do:
‒czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (prowadzenie/organizacja zbiórek charytatywnych),
‒czynności opodatkowanych podatkiem VAT (np. sprzedaż środków trwałych/wyposażenia),
‒czynności zwolnionych z podatkiem VAT.
Fundacja A. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do celów innych niż działalność gospodarcza oraz do celów działalności gospodarczej.
W przypadku nabyć dokonywanych przez Grupę VAT, które należy przyporządkować do Fundacji A. nie będzie możliwości bezpośredniej alokacji nabywanych towarów i usług do działalności gospodarczej jak i działalności poza sferą podatku VAT.
Fundacja B. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do:
‒czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (prowadzenie/organizacja zbiórek charytatywnych),
‒czynności opodatkowanych podatkiem VAT (np. sprzedaż środków trwałych/wyposażenia).
Fundacja B. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do celów innych niż działalność gospodarcza oraz do celów działalności gospodarczej.
W przypadku nabyć dokonywanych przez Grupę VAT, które należy przyporządkować do Fundacji B. nie będzie możliwości bezpośredniej alokacji nabywanych towarów i usług do działalności gospodarczej jak i działalności poza sferą podatku VAT.
W odniesieniu do sytuacji, gdy po utworzeniu grupy VAT nabyte w ramach działalności gospodarczej towary i usługi, będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, wskazali Państwo , że w przypadku czynności zwolnionych z podatku VAT istnieje możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług wskazanych przy zastosowaniu prewspółczynnika, wskazuję co następuje:
Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Dla ustalenia zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest stwierdzenie możliwości przyporządkowania danego zakupu do konkretnych czynności. Jeżeli możliwa jest alokacja zakupu wyłącznie do czynności opodatkowanych (dowolnego) członka danej Grupy VAT, Grupie VAT stanowiącej podatnika tego podatku przysługuje prawo do odliczenia podatku w całości. W przypadku przyporządkowania do czynności niepodlegających opodatkowaniu oraz zwolnionych realizowanych faktycznie przez (dowolnego) członka – prawo do odliczenia nie przysługuje.
W celu zapewnienia neutralności podatku VAT konieczne pozostaje ustalenie ostatecznego wykorzystania dokonanych zakupów.
W przypadku zakupów, które są związane równocześnie z wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi oraz realizacją zadań w ramach działalności innej niż działalność gospodarcza – czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, dla ustalenia kwoty podatku naliczonego przysługującego do odliczenia, należy zastosować dwuetapowy podział podatku naliczonego.
W pierwszym etapie, w przypadku zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których nie ma możliwości bezpośrednio przyporządkować do działalności gospodarczej, należy dokonać obliczenia kwoty podatku naliczonego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 86 ust. 2a-2h ustawy.
Z kolei w drugim etapie, w odniesieniu do zakupów związanych z działalnością gospodarczą, tj. związanych z zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnionymi od opodatkowania tym podatkiem, w sytuacji, gdy nie ma obiektywnej możliwości przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w części odpowiadającej proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.
Wyjaśnić przy tym należy, że czynności pozostające poza zakresem działania ustawy, nie mają wpływu na ustalenie proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy, bowiem nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy.
Zatem w przypadku ustalenia ostatecznego wykorzystania dokonanych zakupów do czynności opodatkowanych, zwolnionych z opodatkowania oraz niepodlegających opodatkowaniu – w sytuacji kiedy alokacja bezpośrednia wydatku do odpowiedniego członka Grupy VAT będzie możliwa, to odliczenie podatku przez nabywcę nastąpi według prewspółczynnika oraz współczynnika członka Grupy VAT, który będzie końcowo wykorzystywał nabywany do Grupy towar lub usługę (ostatecznego odbiorcy w Grupie VAT).
Natomiast, w sytuacji kiedy alokacja bezpośrednia wydatku do odpowiedniego członka Grupy VAT nie będzie możliwa, obowiązkowe okaże się ustalenie prewspółczynnika i wskaźnika proporcji dla całej Grupy VAT – dotyczy to również zakupów służących czynnościom realizowanym wewnątrz Grupy VAT. Prewspółczynnik oraz proporcja winny zostać wyliczone według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.
Jak wyżej wskazano, w przypadku utworzenia Grupy VAT - dostawy oraz usługi świadczone wewnątrz Grupy VAT nie będą stanowiły transakcji dla celów VAT, o czym stanowi art. 8c ust. 1 ustawy o VAT. Czyli dostawa towarów lub świadczenie usług wewnątrz Grupy VAT nie będą opodatkowane podatkiem VAT. Jednocześnie należy uznać, że czynności dokonane przez członka Grupy VAT na rzecz innego członka tej samej Grupy VAT wykonywane będą w ramach działalności gospodarczej i nie będą stanowić obok niej odrębnego przedmiotu działalności.
Zatem w przedmiotowej sprawie będziemy mieli do czynienia ze świadczeniem usług przez członka Grupy VAT na rzecz członka tej Grupy VAT, które towarzyszą działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym mieszczą się w pojęciu „celów wykonywanej przez podatnika (w omawianym przypadku Grupy VAT) działalności gospodarczej” w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy.
Wobec powyższego, w przypadku, gdy Grupa VAT (członkowie Grupy VAT) będzie dokonywać zakupu na potrzeby realizacji usług na rzecz członków Grupy VAT lub na rzecz podmiotów będących poza Grupą VAT, który będzie wykorzystywany wyłącznie do świadczenia usług opodatkowanych, będzie miało zastosowanie odliczenie podatku przez Grupę VAT.
W przypadku, gdy Grupa VAT(członkowie Grupy VAT) będzie dokonywać zakupu na potrzeby realizacji usług na rzecz członków Grupy VAT lub na rzecz podmiotów będących poza Grupą VAT, który będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu bądź świadczenia usług zwolnionych, Grupie VAT nie będzie przysługiwało prawo do odliczenie podatku VAT (zakup nie będzie miał bowiem związku z czynnościami opodatkowanymi Grupy VAT).
Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że po utworzeniu Grupy VAT, w odniesieniu do nabyć towarów i usług, które będą służyły do świadczenia usług przez Pana ...... na rzecz innych podmiotów z Grupy VAT i będą przez te podmioty wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ –jak Państwo wskazali - nie będzie możliwości przyporządkowania nabyć do danego członka Grupy VAT będącego nabywcą świadczeń realizowanych przez Pana ......, to przy odliczaniu podatku VAT naliczonego od ww. zakupów towarów i usług, Grupa VAT będzie zobowiązana do stosowania prewspółczynnika VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego) oraz proporcji obliczonej dla Grupy VAT, na podstawie art. 90 ust. 1 i następne ustawy.
Natomiast w odniesieniu do nabyć towarów i usług, które zostaną bezpośrednio przyporządkowane do Fundacji A. i Fundacji B. oraz do nabyć, które będą służyły do świadczenia usług przez ...... Sp. z o.o. na rzecz ww. podmiotów, z uwagi na fakt – jak Państwo wskazali – w przypadku .... Sp. z o.o. istnieje możliwość przyporządkowania nabyć do danego członka Grupy VAT będącego nabywcą świadczeń realizowanych przez .... Sp. z o.o., to przy odliczaniu podatku VAT naliczonego od ww. zakupów towarów i usług, Grupa VAT będzie zobowiązana do stosowania prewspółczynnika VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, przyjętego dla rozliczeń danego członka Grupy VAT, tj. Fundacji A. i Fundacji B.. Jak bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy - w przypadku nabyć, które należy przyporządkować do ww. podmiotów nie będzie możliwości bezpośredniej alokacji nabywanych towarów i usług do działalności gospodarczej jak i działalności poza sferą podatku VAT. Ponadto, jak wynika z opisu sprawy Fundacja A. będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi również do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT, zatem Grupa VAT winna dodatkowo zastosować proporcję ustaloną dla członka Grupy VAT na podstawie art. 90 ust. 1 i następne ustawy.
Natomiast, w stosunku do pozostałych nabyć dokonywanych po utworzeniu Grupy VAT, które zostaną bezpośrednio przyporządkowane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT bądź zwolnionych z opodatkowania, Grupa VAT nie będzie zobowiązana, przy odliczeniu podatku naliczonego od nabywanych usług, do stosowania tzw. prewspółczynnika proporcji, w oparciu o art. 86 ust. 2a ustawy oraz proporcji w oparciu o art. 90 ust. 1 i następne ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 uznałem za nieprawidłowe i nr 5 uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie:
‒możliwości utworzenia Grupy VAT;
‒wskazania, czy pomiędzy podmiotami będą występować powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne warunkujące możliwość utworzenia grupy VAT;
‒braku opodatkowania transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT;
‒braku obowiązku dokumentowania fakturami oraz wykazania w pliku JPK transakcji pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT;
‒obowiązku stosowania prewspółczynnika VAT, przyjętego dla rozliczeń całej Grupy VAT (tzw. prewspółczynnika grupowego);
‒obowiązku stosowania prewspółczynników VAT indywidualnych/ustalonych dla poszczególnych członków Grupy VAT.
Natomiast w zakresie możliwości zastosowania indywidualnego prewspółczynnika ustalonego dla poszczególnych członków grupy VAT skalkulowanego o metodologię obrotową, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być– zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
..... spółka z o. o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz 2651 ze zm.).