Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.69.2023.2.MM
Wypłata środków z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego Spółki - prosta spółka akcyjna.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 27 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2023 r. (wpływ 17 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zmianami; dalej: Ustawa PIT).
Wnioskodawca jest akcjonariuszem prostej spółki akcyjnej (dalej również: PSA) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka). Do końca listopada 2022 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki komandytowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka Przekształcana), jednak 1 grudnia 2022 r. doszło do jej przekształcenia w prostą spółkę akcyjną (tj. Spółkę), zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity Dz.U z 2022 r., poz. 1467 ze zmianami; dalej: KSH).
W związku z powyższym Wnioskodawca stał się akcjonariuszem spółki przekształconej, tj. Spółki. Już po przekształceniu Spółki w PSA podjęte zostały działania związane z dokapitalizowaniem Spółki, które polegały na podwyższeniu kapitału akcyjnego Spółki i emisji nowych akcji obejmowanych przez Wnioskodawcę i innych akcjonariuszy Spółki, przy czym wnoszone wkłady to wyłącznie wkłady pieniężne, a wartość wnoszonych wkładów przez akcjonariuszy, w tym Wnioskodawcę, odpowiada cenie emisyjnej akcji i wartości, o jaką podwyższany jest kapitał akcyjny Spółki.
Na moment składania niniejszego wniosku trwa proces rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki, przy czym wkład pieniężny na pokrycie podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki został już przez Wnioskodawcę wniesiony. Możliwe są kolejne analogiczne działania związane z podwyższeniem kapitału akcyjnego Spółki w zamian za wkłady pieniężne wnoszone przez akcjonariuszy, w tym Wnioskodawcę.
Analogicznie jak w odniesieniu do czynności już mających miejsce, zakładane jest wnoszenie przez Wnioskodawcę wkładu pieniężnego i obejmowanie w związku z tym akcji, których cena emisyjna i wartość, o jaką będzie podwyższany kapitał akcyjny, będą odpowiadały wartości wnoszonego wkładu pieniężnego. Wkłady pieniężne wnoszone w ramach wskazywanych, tj. realizowanych obecnie oraz planowanych w przyszłości, procedur podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki dalej w ramach niniejszego wniosku określane są jako „Wkłady Pieniężne”, a obejmowane w zamian za te Wkłady Pieniężne akcje określane są dalej jako „Nowe Akcje”.
W sytuacji, w której będzie na to pozwalała sytuacja finansowa Spółki, Spółka będzie dokonywała zwrotnych transferów środków pieniężnych na rzecz akcjonariuszy, w tym Wnioskodawcy, zmniejszających kapitał akcyjny Spółki (prostej spółki akcyjnej) w części, w jakiej źródłem kapitału akcyjnego są Wkłady Pieniężne, tj. wkłady wnoszone w związku z emisją Nowych Akcji. Dokumentacja będąca podstawą realizacji procesu obniżenia kapitału akcyjnego Spółki, a tym samym zwrotnego transferu środków ze Spółki na rzecz akcjonariuszy, w tym Wnioskodawcy, będzie wskazywała na źródło zwrotnych transferów.
Oznacza to, że w ramach procedury i dokumentacji związanej z obniżeniem kapitału akcyjnego będzie sprecyzowane, iż następuje zwrot kapitału akcyjnego powstałego w związku z wniesieniem Wkładów Pieniężnych wnoszonych na pokrycie Nowych Akcji.
W szczególności, Wnioskodawca podkreśla, iż niniejszy wniosek nie dotyczy sytuacji, w których to dochodziłoby do transferu, którego źródłem byłby kapitał akcyjny kreowany w związku z emisją innych akcji niż Nowe Akcje lub kreowany w związku z przeniesieniem na kapitał akcyjny zysków Spółki z lat ubiegłych lub kreowany w związku z emisją akcji nabytych przez Wnioskodawcę od innego podmiotu (np. w drodze zakupu czy też darowizny akcji), ani też w związku z emisją akcji obejmowanych w związku z przekształceniem spółki w prostą spółkę akcyjną.
W konsekwencji, należy założyć, iż w odniesieniu do zdarzenia będącego przedmiotem niniejszego wniosku, poziom transferu środków pieniężnych ze Spółki na rzecz Wnioskodawcy z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego Spółki nie będzie wyższy aniżeli wartość wkładu pieniężnego wniesionego uprzednio przez Wnioskodawcę do Spółki na pokrycie Nowych Akcji. Należy dodatkowo zakładać, że zwrotne transfery będą dokonywane zgodnie z przepisami KSH, w szczególności na moment dokonania wypłaty spełnione zostaną wszystkie warunki wynikające z regulacji KSH, w szczególności wskazane w art. 30015 § 3-6 KSH.
Pytanie
Czy wypłata środków z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego Spółki przedstawiona w ramach opisu zdarzenia przyszłego spowoduje powstanie dochodu po stronie Wnioskodawcy?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy – wypłata środków z kapitału akcyjnego Spółki przedstawiona w ramach opisu zdarzenia przyszłego nie spowoduje powstania dochodu po stronie Wnioskodawcy.
Istota kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej
Zgodnie z art. 3003 KSH kapitał akcyjny jest obligatoryjnym elementem jurydycznej konstrukcji prostej spółki akcyjnej, jednakże istotnie różniącym się od kapitału zakładowego, jaki występuje w pozostałych spółkach kapitałowych.
W przeciwieństwie do kapitału zakładowego, kapitał akcyjny nie dzieli się na akcje. Ani liczba, ani wartość akcji nie wpływa na wysokość kapitału akcyjnego. Ponadto, wysokość kapitału akcyjnego – w przeciwieństwie do kapitału zakładowego – nie jest określana w umowie spółki, a co za tym idzie, do jej zmiany nie stosuje się przepisów o zmianie umowy spółki.
Kapitał akcyjny nie ma tym samym cechy stałości przypisywanej kapitałowi zakładowemu. Założeniem struktury majątkowej PSA jest brak zakazu zwrotu wkładów i związana z tym znaczna swoboda w zakresie wypłaty środków przeznaczonych na kapitał akcyjny.
Oznacza to, że majątek powstały z wkładów wniesionych na kapitał akcyjny nie jest chroniony przed wypłatami na rzecz akcjonariuszy.
W szczególności, jak wyraźnie wynika z art. 30015 § 2 KSH, kwoty z kapitału akcyjnego mogą zostać przeznaczone do podziału między akcjonariuszy (M. Dumkiewicz [w:] A. Kidyba, M. Dumkiewicz, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el. 2022, art. 3003 KSH).
Zmienny charakter kapitału akcyjnego powoduje, że bezprzedmiotowe, a w konsekwencji zakazane (art. 3003 § 2 KSH) jest wskazywanie jego wysokości w umowie spółki. Zmiana wysokości kapitału akcyjnego nie stanowi tym samym zmiany umowy spółki. Podkreśla się, że status kapitału akcyjnego przypomina w tym kontekście do pewnego stopnia status kapitału zapasowego, którego wysokość również nie jest ujawniana w umowie spółki. Regulacje KSH wymagają jedynie ujawnienia kwoty kapitału akcyjnego w rejestrze przedsiębiorców KRS. Jednocześnie wypłaty z kapitału akcyjnego są uwarunkowane wpisem zmiany jego wysokości do rejestru (art. 30015 § 6 KSH). Tworzy to dodatkowy mechanizm ochrony wierzycieli spółki, gdyż uchwała akcjonariuszy rozporządzająca środkami zgromadzonymi w kapitale akcyjnym podlega kontroli przez sąd rejestrowy na zasadach ogólnych w związku z wpisem do rejestru zmiany wysokości tego kapitału.
Na etapie powstania spółki wysokość kapitału akcyjnego wyznacza wartość rzeczywiście wniesionych wkładów podlegających zaliczeniu na jego poczet, stanowiąca sumę wartości wkładów pieniężnych i wkładów niepieniężnych wniesionych przez akcjonariuszy, z wyłączeniem tych, które na podstawie art. 14 § 1 KSH nie mogą być przekazane na kapitał akcyjny (prawa niezbywalne, świadczenie pracy lub usług). Ponadto, w późniejszych latach funkcjonowania prostej spółki akcyjnej, kapitał akcyjny może być dodatkowo zasilany w związku z generowaniem i akumulowaniem przez spółkę zysków, w odniesieniu do których może być podjęta decyzja o ich przeznaczeniu na kapitał akcyjny, co potwierdza chociażby treść art. 30020 KSH.
Podsumowując, biorąc pod uwagę specyfikę kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej, w praktyce należy przyjmować, że jego wartość może być kształtowana przez:
1)wartość wkładów wniesionych przez akcjonariuszy (w tym wkładów pieniężnych oraz niepieniężnych, z wyłączeniem wkładów w postaci praw niezbywalnych oraz świadczenia pracy lub usług),
2)wartość zysków przeznaczonych na kapitał akcyjny zgodnie z uchwałą akcjonariuszy.
Dokonywanie wypłat z kapitału akcyjnego PSA
W przypadku prostej spółki akcyjnej możliwe jest dokonywanie na rzecz jej akcjonariuszy wypłat z kapitału akcyjnego. Regulacje KSH nie różnicują przy tym w jakikolwiek sposób sytuacji, w której wypłata byłaby dokonywana ze środków pochodzących z zysków spółki przekazanych na kapitał akcyjny zgodnie z uchwałą akcjonariuszy oraz sytuacji, w której źródłem wypłaty byłyby wkłady akcjonariuszy zasilające kapitał akcyjny.
Dopuszczalność dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego potwierdza art. 30015 § 2 KSH. Jednakże treść art. 30015 § 3-6 KSH określa w tym zakresie dodatkowe wymogi i ograniczenia, których celem jest ochrona praw wierzycieli spółki, wśród których wymienić należy:
1)zakaz dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego powodujących jego zmniejszenie poniżej 1 złotego,
2)konieczność przeprowadzenia postępowania konwokacyjnego w przypadku zmniejszenia w wyniku wypłaty kwoty kapitału akcyjnego poniżej poziomu 5% kwoty zobowiązań spółki,
3)zakaz dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego powodujących utratę zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań w terminie sześciu miesięcy od dnia dokonania wypłaty,
4)konieczność dokonania wpisu obniżenia kwoty kapitału akcyjnego w rejestrze przedsiębiorców KRS przed realizacją wypłaty na rzecz akcjonariuszy.
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, należy zakładać, że na moment dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego Spółki zostaną spełnione wszystkie wskazane wyżej warunki, a tym samym wypłata będzie dopuszczalna na gruncie regulacji KSH.
Skutki podatkowe dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego
Wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego nowej formy prawnej prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna, towarzyszyło wprowadzenie pewnych zmian w regulacjach prawa podatkowego. Prosta spółka akcyjna jako osoba prawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a dochody uzyskiwane z takiej spółki są traktowane na gruncie Ustawy CIT jako dochody z udziału w zyskach osób prawnych.
Należy również zauważyć, iż do Ustawy PIT wprowadzony został art. 24 ust. 5 pkt 1c Ustawy PIT, zgodnie z którym w katalogu dochodów z udziału w zyskach osób prawnych znalazły się dochody (przychody) faktycznie uzyskane, w tym dochody ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej.
W efekcie, co do zasady, ustawodawca przyjął, iż dochód z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego powinien być kwalifikowany do źródła dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Nie oznacza to jednak, iż każdy transfer z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej automatycznie oznacza powstanie dochodu po stronie akcjonariusza.
W związku z dopuszczalnością wypłacania kwot zgromadzonych na kapitale akcyjnym niezależnie od ich źródła, w ocenie Wnioskodawcy, sposób zasilenia (zwiększenia) kapitału akcyjnego przez podatnika i zasady dokonywanego zwrotu powinny wpływać na skutki podatkowe wypłaty z perspektywy akcjonariusza prostej spółki akcyjnej. Niezmiennie należy bowiem uwzględniać warunek powstawania przysporzenia majątkowego jako podstawy do powstania dochodu, a tym samym obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Mimo faktu, że przepisy Ustawy PIT nie regulują wprost zasad rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu, czy też sposobu kalkulacji dochodu, w przypadku zwrotu wkładów wniesionych na kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej, możliwość i zasadność rozpoznania kosztów uzyskania przychodu wynika z regulacji ogólnych Ustawy PIT (w szczególności z art. 22 ust. 1 Ustawy PIT) oraz ogólnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym, z których wynika, że zasadniczo przedmiotem opodatkowania jest dochód.
Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który potwierdzał wielokrotnie, że wykładnia systemowa przepisów ustaw regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym nie pozwala na przyjęcie oceny, że (pomijając sytuacje szczególne) powstałemu przychodowi nie towarzyszyły jakiekolwiek koszty jego uzyskania. Zobowiązanie podatkowe ustalone z pominięciem kosztów jego uzyskania może bowiem w takiej sytuacji przewyższyć rzeczywisty przyrost (dochód) w majątku podatnika.
W ocenie NSA powinno prowadzić to do stwierdzenia, że wykładnia pozbawiająca podatnika prawa do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów jest nie tylko sprzeczna z art. 22 ust. 1 Ustawy PIT, ale również prowadzi do nieproporcjonalnego ograniczenia prawa własności po jego stronie (art. 64 ust. 3 w związku art. 31 ust. 3 Konstytucji RP) poprzez niezasadne, w szczególności nieusprawiedliwione nadrzędnymi wartościami systemowymi, odstąpienie od deklarowanej przez ustawodawcę na gruncie ustawy podatkowej (art. 1 ust. 1 oraz art. 9 ust. 1 i 2 Ustawy PIT) zasady opodatkowania dochodu (a nie przychodu). Stanowisko takie zostało przedstawione przez NSA w odniesieniu do analogicznych z perspektywy wykładni systemowej stanów faktycznych, przykładowo w:
1)uchwale NSA w składzie siedmiu sędziów z 14 czerwca 2021 r. sygn. II FPS 2/21,
2)wyroku z 2 sierpnia 2022 r. sygn. II FSK 3098/19,
3)wyroku z 7 października 2021 r. sygn. II FSK 3220/18,
4)wyroku z 23 czerwca 2021 r. sygn. II FSK 3151/18.
Powyższe argumenty prowadzą do wniosku, że pomimo braku wprowadzenia jeszcze przez ustawodawcę szczególnych regulacji szczególnych Ustawy PIT dotyczących analizowanego zagadnienia związanego z niedawno wprowadzoną do porządku prawnego instytucją, Wnioskodawca powinien rozpoznać koszty uzyskania przychodu na zasadach ogólnych. Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 22 ust.1 Ustawy PIT kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątki od tej zasady są określone w art. 23 Ustawy PIT. Powyższe oznacza, że ogólna definicja kosztów jest zbudowana z dwóch przesłanek – pozytywnej i negatywnej. Przesłanką pozytywną jest warunek celu poniesienia kosztu; przesłanką negatywną jest natomiast przyporządkowanie wydatku do jednego z kosztów niepotrącalnych, określonych w taksatywnym wyliczeniu w art. 23 Ustawy PIT (W.Modzelewski, II. Zagadnienia szczegółowe, W. Modzelewski, M. Słomka (red.), Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyd. 18, Warszawa 2022).
Ponadto, warto zaznaczyć, że przepis art. 23 Ustawy PIT określa zamknięty katalog kosztów, które nie są kosztami uzyskania przychodów.
W treści art. 23 Ustawy PIT nie ma jednak jakiegokolwiek odniesienia do operacji wypłaty środków zgromadzonych na kapitale akcyjnym prostej spółki akcyjnej, a w konsekwencji przepis ten nie znajdzie w analizowanej sytuacji zastosowania. Wobec faktu, że kwestia rozpoznania kosztów w przypadku przychodu ze zmniejszenia kapitału akcyjnego nie została uregulowana wprost w żadnym przepisie Ustawy PIT, podatnik ma prawo rozpoznać koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych wynikających z przepisów Ustawy PIT.
Odnosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy, należy zauważyć, że ustalając podstawę opodatkowania z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej, należy ustalić czy powstaje nadwyżka uzyskiwanego przez podatnika zwrotu w porównaniu do – w analizowanej sprawie – wartości wkładu pieniężnego wniesionego przez podatnika na pokrycie kapitału akcyjnego, który ulec ma zwrotowi/obniżeniu. Gdyby dochodziło do sytuacji, w której to następowałby zwrot kapitału akcyjnego na rzecz podatnika, który nabywał akcje od innego podmiotu, bądź wnosił na pokrycie akcji i kapitału akcyjnego wkłady niepieniężne, w pewnych sytuacjach, w zależności od parametrów poszczególnych operacji, możliwym byłoby zidentyfikowane przysporzenia po stronie takiego podatnika i powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych.
Taka sytuacja nie będzie jednak miała miejsca w analizowanej sytuacji zgodnie z przedstawionym stanem przyszłym i istotą niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Gdyby przyjąć odmiennie, tj. uznać, iż w każdej sytuacji po stronie akcjonariusza powstaje dochód odpowiadający kwocie uzyskiwanego zwrotu wpłaty na kapitał akcyjny, dochodziłoby do skutków, których nie sposób zaakceptować w świetle ogólnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym. Opodatkowaniu nie podlegałoby bowiem faktyczne przysporzenie po stronie podatnika, lecz zwrot środków wpłaconych na pokrycie kapitału akcyjnego.
Trudna do zaakceptowania byłaby również sytuacja, w której dochodziłoby do obniżenia kapitału akcyjnego utworzonego z zysków generowanych przez prostą spółkę akcyjną.
W świetle art. 24 ust. 5 pkt 4 w zw. z art. 4a pkt 18 Ustawy CIT przeznaczenie dochodu prostej spółki akcyjnej na podwyższenie jej kapitału akcyjnego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu i akcjonariusz zobowiązany jest do rozpoznania z tego tytułu dochodu. Przyjęcie, iż następcze obniżenie takiego kapitału akcyjnego miałoby generować dochód do opodatkowania prowadziłoby do ponownego opodatkowania mimo braku dalszego przysporzenia po stronie akcjonariusza.
W efekcie, nie sposób uznawać, iż każde obniżenie kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej oznacza obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wypłata środków z kapitału akcyjnego Spółki opisana w ramach zdarzenia przyszłego nie spowoduje powstania dochodu po stronie Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że do końca listopada 2022 r. był Pan wspólnikiem spółki komandytowej, która 1 grudnia 2022 r. została przekształcona w prostą spółkę akcyjną (dalej: Spółka). Został Pan zatem akcjonariuszem Spółki. Po przekształceniu Spółka podjęła działania związane z dokapitalizowaniem Spółki, które polegały na podwyższeniu jej kapitału akcyjnego i emisji nowych akcji obejmowanych przez Pana i innych akcjonariuszy Spółki, przy czym wnoszone wkłady to wyłącznie wkłady pieniężne, a wartość wnoszonych wkładów przez akcjonariuszy, w tym Pana, odpowiada cenie emisyjnej akcji i wartości, o jaką podwyższany jest kapitał akcyjny Spółki. Możliwe są kolejne analogiczne działania związane z podwyższeniem kapitału akcyjnego Spółki w zamian za wkłady pieniężne wnoszone przez akcjonariuszy, w tym Pana. Wkłady pieniężne wnoszone w ramach wskazywanych, tj. realizowanych obecnie oraz planowanych w przyszłości, procedur podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki określane są jako „Wkłady Pieniężne”, a obejmowane w zamian za te Wkłady Pieniężne akcje określane są dalej jako „Nowe Akcje”. W sytuacji, w której będzie na to pozwalała sytuacja finansowa Spółki, Spółka będzie dokonywała zwrotnych transferów środków pieniężnych na rzecz akcjonariuszy, w tym Pana, zmniejszających kapitał akcyjny Spółki (prostej spółki akcyjnej) w części, w jakiej źródłem kapitału akcyjnego są Wkłady Pieniężne, tj. wkłady wnoszone w związku z emisją Nowych Akcji. Podkreślił Pan, że wniosek ten nie dotyczy sytuacji, w których dochodziłoby do transferu, którego źródłem byłby kapitał akcyjny kreowany w związku z emisją innych akcji niż Nowe Akcje lub kreowany w związku z przeniesieniem na kapitał akcyjny zysków Spółki z lat ubiegłych lub kreowany w związku z emisją akcji nabytych przez Pana od innego podmiotu (np. w drodze zakupu czy też darowizny akcji) ani też w związku z emisją akcji obejmowanych w związku z przekształceniem w prostą spółkę akcyjną. Wskazał Pan również, że poziom transferu środków pieniężnych ze Spółki na Pana rzecz z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego Spółki nie będzie wyższy od wartości wkładu pieniężnego wniesionego uprzednio przez Pana do Spółki na pokrycie Nowych Akcji. Dodatkowo zakłada Pan, że zwrotne transfery będą spełniać warunki wskazane w art. 30015 § 3-6 Kodeksu spółek handlowych.
Kwestie dotyczące akcji i uprawnień indywidualnych akcjonariusza prostej spółki akcyjnej reguluje art. 30015 § 1-6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U z 2022 r., poz. 1467 ze zm.), zgodnie z którym:
Akcjonariusz ma prawo do udziału w zysku oraz prawo do wypłaty z kapitału akcyjnego w kwocie wynikającej z rocznego sprawozdania finansowego, która została przeznaczona do wypłaty w uchwale akcjonariuszy, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać sumy zysku za ostatni rok obrotowy, niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, utworzonych z zysku kapitałów rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy, oraz kwoty z kapitału akcyjnego, która została przeznaczona do wypłaty dywidendy. Sumę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały rezerwowe, które nie mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy.
Dywidendę rozdziela się w stosunku do liczby akcji, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Wypłata na rzecz akcjonariuszy z kapitału akcyjnego nie może doprowadzić do zmniejszenia kwoty tego kapitału poniżej 1 złotego. Przepisy art. 456 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wypłaty z kapitału akcyjnego z części tego kapitału stanowiącej 5% sumy zobowiązań spółki wynikającej z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy.
Wypłata na rzecz akcjonariuszy nie może doprowadzić do utraty przez spółkę, w normalnych okolicznościach, zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie sześciu miesięcy od dnia dokonania wypłaty.
Wypłata z kapitału akcyjnego może nastąpić po wpisie zmiany jego wysokości do rejestru.
W przypadku, o którym mowa w § 4, przepis art. 458 § 2 pkt 4 stosuje się odpowiednio do wniosku o wpis zmiany wysokości kapitału akcyjnego.
Na podstawie art. 5a pkt 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie mowa jest o kapitale akcyjnym – oznacza to również kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej oraz kapitał podstawowy spółki, o której mowa w pkt 28 lit. c-e.
W myśl art. 5a pkt 31a i pkt 31b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie mowa jest o:
-udziale w kapitale – oznacza to również stosunek liczby akcji przysługujących akcjonariuszowi prostej spółki akcyjnej do liczby wszystkich akcji wyemitowanych w prostej spółce akcyjnej,
-wartości nominalnej udziałów (akcji) – oznacza to również cenę emisyjną akcji prostej spółki akcyjnej.
Stosownie natomiast do art. 24 ust. 5 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej.
Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.
Z powyższych przepisów wynika, że dochodem (przychodem) są przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym, definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Ustawodawca nie przewidział natomiast szczególnych zasad opodatkowania tego dochodu (przychodu), w szczególności uwzględniania kosztów podatkowych z tego tytułu.
Z tego wynika, że dochód (przychód) z tytułu zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej powstaje w wysokości faktycznie otrzymanych wypłat z obniżenia kapitału akcyjnego w takiej spółce.
Stąd – na podstawie powyższych uregulowań – stwierdzam, że środki wypłacane Panu w związku z obniżeniem kapitału akcyjnego Spółki spowodują, że po Pana stronie powstanie dochód(przychód) na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie można się zatem zgodzić z Pana stanowiskiem, że nie każde obniżenie kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej oznacza obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Reasumując – wypłata środków z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego Spółki przedstawiona w ramach opisu zdarzenia przyszłego spowoduje powstanie dochodu po Pana stronie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right