Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-04-27
Data publikacji: 2023-04-27

Czy grupowa polisa na życie jest przychodem pracowników

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zatrudnia powyżej 20 osób. 1 kwietnia 2023 r. podpisał grupowe ubezpieczenie dla swoich pracowników. Zakres ubezpieczenia obejmuje m.in.: śmierć ubezpieczonego oraz małżonka, nieszczęśliwe wypadki, śmierć najbliższych, uszczerbki na zdrowiu, leczenia szpitalne. Opłatę za grupowe ubezpieczenie w całości będzie pokrywał pracodawca. Czy pracodawca jest zobowiązany do doliczenia na liście płac kwoty 60 zł (kwota ubezpieczenia dla 1 osobę) i wliczenia tej kwoty do podstawy opodatkowania? 

Tak. Pracodawca powinien odprowadzać od kwoty składki ubezpieczeniowej zarówno zaliczkę na podatek dochodowy, jak i składki do ZUS.

Od strony podatkowej, za przychody ze stosunku pracy uważa się nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, ale także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Celem umowy ubezpieczenia jest udzielenie ubezpieczonemu ochrony na wypadek określonego w umowie ryzyka, w zamian za zapłatę składki. Funkcja ochronna jest istotą każdej umowy ubezpieczenia. W konsekwencji, opłacenie składki przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa, powoduje powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Świadczenie nieodpłatne stanowi bowiem w tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa na wypadek zaistnienia zdarzenia określonego w umowie ubezpieczenia.

Jeśli więc uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia na życie jest ubezpieczony pracownik, to zapłacona składka ubezpieczeniowa, z tytułu zawartej umowy ubezpieczeniowej, stanowi dla pracowników opodatkowany przychód ze stosunku pracy.

Przychód powstaje w momencie zapłacenia składki przez pracodawcę, gdyż wskazany w umowie pracownik prawa wynikające z polisy nabywa z chwilą zawarcia przez pracodawcę umowy ubezpieczenia.

Jak wynika z wyjaśnień organów podatkowych, pracodawca opłaca za pracownika składkę, którą ten musiałby finansować z własnych środków, gdyby na własną rękę przystąpił do analogicznego ubezpieczenia. Niewątpliwie zatem pracownik uzyskuje korzyść z tego tytułu, że opłacenia składki dokonuje za niego pracodawca. Skoro pracownik nie poniesie wydatków związanych z opłaceniem składki na ubezpieczenie ochronne, każda wypłata na jego rzecz z tytułu realizacji umowy ubezpieczenia będzie dla niego korzystna. Powyższe oznacza, że pracodawca jako płatnik, od opłaconej za pracowników składki ubezpieczeniowej jest obowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu.

Jeśli w świetle podatku dochodowego świadczenie nieodpłatne jest przychodem ze stosunku pracy, to stanowi podstawę wymiaru składek społecznych i podlega oskładkowaniu.

Wysokość zapłaconej w danym miesiącu składki grupowego ubezpieczenia należy doliczyć do pozostałego przychodu pracownika.

Izabela Nowacka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00