Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.23.2023.2.KP
Brak opodatkowania czynności wycofania z działalności gospodarczej Nieruchomości w związku z przeznaczeniem jej w części na najem prywatny i nieodpłatne użyczenie oraz w części wykorzystywanej w celach prowadzenia działalności, opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego użyczenia części Nieruchomości oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania czynności wycofania z działalności gospodarczej Nieruchomości w związku z przeznaczeniem jej w części na najem prywatny i nieodpłatne użyczenie oraz w części wykorzystywanej w celach prowadzenia działalności, opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego użyczenia części Nieruchomości oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 marca 2023 r. (wpływ 20 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - prawo przedsiębiorców polegającą na sprzedaży używanych aut. Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest Pan również zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystuje Pan Nieruchomość (grunt oraz wybudowany budynek biurowo-usługowy) objętą małżeńską wspólnością majątkową. W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej odliczył Pan całość podatku VAT w związku z poniesionymi nakładami na nabycie gruntu oraz wybudowanie budynku biuro-usługowego. Nieruchomość została zaliczona do środków trwałych po odbiorze budynku przez Nadzór Budowlany w maju 2021 r. i jest amortyzowana (zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nieruchomość nie jest budynkiem o charakterze mieszkalnym i jest wykorzystywana obecnie tylko do prowadzenia działalności gospodarczej małżonków (każdy z nich posiada własną, zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą w ww. nieruchomości). Aktualnie planuje Pan założyć Spółkę komandytową lub z o.o. oraz kontynuować prowadzenie jednoosobowej działalności.
Planuje Pan przenieść Nieruchomość do majątku prywatnego aby potem ją wynajmować w ramach najmu prywatnego częściowo (3/4) Spółce, a w pozostałej części (1/4) używać na cele prowadzonych przez małżonków jednoosobowych działalności gospodarczych. W okresie od momentu przeniesienia Nieruchomości do majątku prywatnego do momentu zarejestrowania Spółki w KRS Nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie na cele prowadzonych przez małżonków jednoosobowych działalności gospodarczych. W ramach najmu prywatnego będzie Pan na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wykonywał działalność (wynajem nieruchomości) zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy i dokonywał czynności opodatkowanych (czynsz z tytułu najmu nieruchomości) określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Pozostanie więc Pan czynnym podatnikiem VAT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Na pytanie Organu: „na jakiej podstawie (na podstawie odpłatnej umowy najmu, nieodpłatnej umowy użyczenia), Pana żona, jako czynny podatnik podatku VAT, wykorzystywała część przedmiotowej Nieruchomości (która została przez Pana zaliczona do środków trwałych oraz odliczył Pan całość podatku VAT z tytułu nabycia i budowy tej Nieruchomości) do prowadzenia własnej działalności gospodarczej?”
Udzielił Pan następującej odpowiedzi: „We wniosku wkradł się błąd - do momentu przekazania nieruchomości do majątku prywatnego żona nie korzystała i nie będzie korzystała z nieruchomości w celach prowadzenia swojej działalności gospodarczej.”
Pytania ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku
1)Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wycofanie do majątku prywatnego Nieruchomości stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
2)Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wycofanie do majątku prywatnego Nieruchomości z przeznaczeniem częściowym (3/4) pod wynajem oraz (1/4) wykorzystaniem jako siedziba dla prowadzonych jednoosobowych działalności gospodarczych małżonków będzie rodzić skutki w postaci korekty podatku naliczonego VAT od zakupu gruntu oraz wybudowania budynku biurowo-usługowego?
3)Czy po wycofaniu nieruchomości do majątku prywatnego (wspólnego małżonków) wykorzystywanie części nieruchomości przez Pana jednoosobową działalność gospodarczą i jednoosobową działalność gospodarczą Pana żony podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jeśli zawarto by umowy nieodpłatnego użyczenia?
Pana stanowisko w sprawie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku
Ad 1
Pana zdaniem, wycofanie do majątku prywatnego Nieruchomości nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie dojdzie do zmian własnościowych Nieruchomości, stanowiła ona bowiem i nadal stanowić będzie współwłasność małżonków. Ponadto przeniesienie Nieruchomości do majątku prywatnego nie będzie dokonane na Pana cele osobiste, ponieważ nadal będzie wykorzystywana na cele działalności gospodarczej (najmu prywatnego oraz prowadzonych przez małżonków jednoosobowych działalności gospodarczych).
Ad 2
Pana zdaniem, wycofanie do majątku prywatnego Nieruchomości nie będzie rodziło konieczności korekty podatku VAT naliczonego od zakupu gruntu oraz wybudowania budynku biurowo-usługowego, gdyż Nieruchomość nadal będzie wykorzystywana na cele działalności gospodarczej (najmu prywatnego oraz prowadzonych przez małżonków jednoosobowych działalności gospodarczych).
Ad 3
W przypadku umowy użyczenia należy kierować się art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, co oznacza, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika, jego pracowników, wspólników i innych wymienionych w tym artykule osób oraz każde nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalności gospodarcza. W omawianym przypadku Pana zdaniem, korzyść z nieodpłatnego użytkowania będzie miała Pana jednoosobowa działalność gospodarcza oraz jednoosobowa działalność gospodarcza Pana żony, nie jest więc to świadczenie na rzecz działalności gospodarczej Pana (najem prywatny). W Pana ocenie będzie to więc czynność opodatkowana podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów i świadczenia usług wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy dokonywane jest na rzecz podmiotów i na cele wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W świetle art. 8 ust. 2 ustawy:
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Na podstawie art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Jak wynika z art. 659 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Najem jest więc umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Zatem oddanie w ramach umowy najmu osobie trzeciej nieruchomości skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie podmiotu dokonującego wynajmu.
W konsekwencji w świetle powołanych wyżej przepisów najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Najem nieruchomości niemieszkalnych stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Z wniosku wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystuje Pan Nieruchomość (grunt oraz wybudowany budynek biurowo-usługowy) objętą małżeńską wspólnością majątkową. W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej odliczył Pan całość podatku VAT w związku z poniesionymi nakładami na nabycie gruntu oraz wybudowanie budynku biuro-usługowego. Nieruchomość została zaliczona do środków trwałych po odbiorze budynku przez Nadzór Budowlany w maju 2021 r. i jest amortyzowana (zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nieruchomość nie jest budynkiem o charakterze mieszkalnym i była wykorzystywana do prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej. Aktualnie planuje Pan założyć Spółkę komandytową lub z o.o. oraz kontynuować prowadzenie jednoosobowej działalności.
Planuje Pan przenieść Nieruchomość do majątku prywatnego aby potem ją wynajmować w ramach najmu prywatnego częściowo (3/4) Spółce, a w pozostałej części (1/4) używać na cele prowadzonych przez małżonków jednoosobowych działalności gospodarczych. W okresie od momentu przeniesienia Nieruchomości do majątku prywatnego do momentu zarejestrowania Spółki w KRS Nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie na cele prowadzonych przez małżonków jednoosobowych działalności gospodarczych. W ramach najmu prywatnego będzie Pan na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wykonywał działalność (wynajem nieruchomości) zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy i dokonywał czynności opodatkowanych (czynsz z tytułu najmu nieruchomości) określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Pozostanie więc Pan czynnym podatnikiem VAT.
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia skutków podatkowych w związku z planowanymi czynnościami.
Na wstępie należy wskazać, że dla ustalenia skutków podatkowych w podatku od towarów i usług nie jest istotne, że Pan i Pana małżonka jesteście razem właścicielami Nieruchomości ze względu na istnienie wspólności majątkowej. Dla podatku VAT ważna jest okoliczność który z małżonków wykorzystywał/wykorzystuje Nieruchomość dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz czy przy nabyciu Nieruchomości dokonywano odliczenia podatku VAT.
W przedmiotowej sprawie to Pan dokonał odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie gruntu oraz z faktur otrzymanych w związku z budową na tym gruncie budynku biurowo-usługowego. Odliczenia tego dokonał Pan dlatego, że Nieruchomość była wykorzystywana przez Pana w działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży używanych aut. Z uzupełnienia do wniosku wynika, że Pana żona nie wykorzystywała Nieruchomości do prowadzonej przez Nią oddzielnie działalności gospodarczej. W przyszłości planuje Pan przenieść Nieruchomość do majątku prywatnego i wykorzystywać większą część Nieruchomości na cele najmu prywatnego, a w części Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Pana do Pana opodatkowanej działalności gospodarczej. Wskazał Pan również, że część Nieruchomości będzie wykorzystywana przez Pana żonę na cele prowadzenia przez Nią jednoosobowej działalności gospodarczej.
W związku z tak opisanym zdarzeniem ma Pan wątpliwości czy wykorzystywanie Nieruchomości w powyższy sposób związane będzie z koniecznością opodatkowania przekazania Nieruchomości na cele prywatne, jak również korekty odliczonego wcześniej podatku VAT.
W związku z powyższym, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy czynność przeniesienia Nieruchomości do majątku prywatnego stanowi czynność opodatkowaną.
W odniesieniu do czynności wycofania Nieruchomości z obecnie prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, którą następnie będzie Pan w części wynajmował oraz wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem nie nastąpi tutaj dostawa towaru na Pana cele osobiste. Co za tym idzie, czynność wycofania tej części Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast, w odniesieniu do części Nieruchomości, którą będzie wykorzystywała Pana żona do prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wskazać należy, że zgodnie z art. 710 ustawy Kodeks cywilny:
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Odnośnie umowy użyczenia, należy wskazać, że istotnymi cechami takiej umowy są dwa elementy: oddanie rzeczy do używania na pewien czas oraz nieodpłatność. Zatem umowa użyczenia jest z natury umową nieodpłatną. Umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy. Powyższe oznacza, że oddanie do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia jest nieodpłatnym świadczeniem usług.
W świetle analizy przywołanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza oraz nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Tylko zaistnienie ww. przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie.
W sytuacji, kiedy Pana żona po wycofaniu do majątku prywatnego będzie wykorzystywała część Nieruchomości do działalności gospodarczej będziemy mieli do czynienia z nieodpłatnym użyczeniem części Nieruchomości do celów innych niż Pana prowadzona działalność gospodarcza (do celów działalności odrębnego podmiotu – Pana żony). Wskazać przy tym należy, że przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy wybudowaniu ww. środka trwałego. Zatem wypełnione będą przesłanki określone w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i przy tej transakcji będzie występował Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji, udostępnienie Pana żonie części Nieruchomości wykorzystywanej przez Nią do prowadzenia działalności gospodarczej będzie czynnością nieodpłatnego użyczenia części Nieruchomości, która stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z zastosowaniem art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Zatem, w odniesieniu do czynności wycofania Nieruchomości z obecnie prowadzonej działalności, którą następnie będzie Pan wynajmował, nieodpłatnie użyczał żonie oraz wykorzystywał w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT - czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Nieruchomość będzie w dalszym ciągu służyła do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Jednakże należy podkreślić, że czynność użyczenia części Nieruchomości na rzecz Pana żony będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, gdyż w odniesieniu do przedmiotowej Nieruchomości, którą będzie Pan nieodpłatnie użyczał żonie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT.
Oznacza to, że przy nieodpłatnym użyczeniu żonie części Nieruchomości będzie Pan zobowiązany do naliczenia podatku VAT. Wynika to z faktu że dla celów podatku VAT są Państwo traktowani jako odrębni podatnicy podatku VAT.
Odpowiadając na zagadnienie dotyczące obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku VAT należy wskazać, że zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:
Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
W myśl art. 91 ust. 2 ustawy:
W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy:
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
Biorąc pod uwagę przedstawione przez Pana zdarzenie przyszłe oraz powyższe rozstrzygnięcie w zakresie opodatkowania czynności wycofania do majątku prywatnego Nieruchomości, wskazać należy, że Nieruchomość będzie Pan nadal wykorzystywał do czynności opodatkowanych (najmu, wykorzystywania we własnej działalności gospodarczej oraz nieodpłatnego użyczenia części tej Nieruchomości).
W konsekwencji skoro Nieruchomość nadal będzie przez Pana wykorzystywana do czynności opodatkowanych, to tym samym nie nastąpi w tym przypadku zmiana przeznaczenia Nieruchomości, a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek dokonania korekty. Zatem w omawianej sprawie wycofanie z działalności Nieruchomości, nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 91 ustawy, który został odliczony w związku z nabyciem i wybudowaniem Nieruchomości.
Odnosząc się do pytania nr 3, należy wskazać, że jak wyżej rozstrzygnięto, czynność użyczenia Pana żonie części Nieruchomości w celu wykorzystywania jej do jednoosobowej działalności gospodarczej będzie czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy w związku z art. 5 ust. 1 ustawy.
Dodatkowe informacje
Należy wskazać, że niniejsze rozstrzygnięcie dotyczy wyłącznie Pana. Pana żona ma prawo do wystąpienia z odrębnym wnioskiem o interpretację indywidualną.
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right