Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.84.2023.2.MM
Spełnienie warunków utworzenia grupy VAT zgodnie z art. 15a ustawy obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia warunków utworzenia grupy VAT zgodnie z art. 15a ustawy obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 kwietnia 2023 r. (wpływ 7 kwietnia 2023 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
‒A Spółka Akcyjna
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
‒B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką prawa polskiego z siedzibą w (…). Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Zainteresowany lub B), która jest spółką prawa polskiego z siedzibą w (…). B jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
Wnioskodawca posiada całość udziałów B. B jest zatem spółką zależną względem Wnioskodawcy. Członkowie zarządu B są również członkami zarządu Spółki. Organem kierowniczym spółki B jest obecnie dwuosobowy zarząd, który wspólnie składa oświadczenia woli w imieniu Zainteresowanego. Te same osoby zasiadają w organie uprawnionym do reprezentowania Wnioskodawcy, tj. zarządzie Spółki. Zarząd ten ma skład wieloosobowy, przy czym do reprezentowania Wnioskodawcy wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu działających łącznie.
Działalność Wnioskodawcy
Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z (…) opisana pod symbolem (…) Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Spółka prowadzi (…).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na prowadzeniu (…), na którą składa się (…). Na (…) każdorazowo przed rozpoczęciem (…) wyświetlany jest kilku lub kilkunastominutowy blok reklamowy.
Za pośrednictwo w sprzedaży wyświetlanej reklamy odpowiedzialna jest B.
Działalność Zainteresowanego
Przeważającym przedmiotem działalności B jest działalność związana z reprezentowaniem mediów opisana pod symbolem 73.12 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w tym w szczególności działalność dotycząca pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach opisana pod symbolem 73.12.D Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). B sporadycznie prowadzi również działalność dot. pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet) opisaną pod symbolem 73.12.C Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Miejscem prezentacji reklam związanych bezpośrednio z faktycznym przedmiotem działalności B są (…), w których reklamy wyświetlane są na (…) poprzedzając (…) realizowaną przez Wnioskodawcę. Reklama, w sprzedaży której pośredniczy B, jest wyświetlana w (…) należących do (…) Wnioskodawcy. Tym samym B reprezentuje Wnioskodawcę jako podmiot dysponujący miejscem prezentacji reklam jakimi są (…) umożliwiające wyświetlanie na nich materiałów promocyjno-reklamowych.
Co istotne, B nie pośredniczy w sprzedaży miejsca na cele reklamowe na wyłączność innych podmiotów w takim stopniu, jak prowadzona działalność na rzecz Wnioskodawcy. Innymi słowy, B może świadczyć swoje usługi na rzecz innych podmiotów poza Wnioskodawcą, jednakże sporadycznie i w ograniczonym zakresie. Przeważająca część działalności jest wykonywana na rzecz Wnioskodawcy.
Ponadto, działalność gospodarcza prowadzona przez B polega na pośrednictwie w sprzedaży kuponów, będących bonami jednego przeznaczenia, jak również organizacji konferencji. W przypadku sprzedaży takich kuponów i organizacji konferencji, działalność ta jest realizowana wyłącznie w (…) prowadzonych przez Wnioskodawcę. Nie ma zatem przypadków, w których B realizuje tego rodzaju dodatkową działalność na rzecz innych podmiotów.
Relacja biznesowa łącząca Wnioskodawcę i B polega na tym, iż Wnioskodawca udostępnia odpłatnie B (…) na cele reklamowe pomiędzy udostępnieniem (…) a rozpoczęciem (…).
B nawiązuje współpracę z zewnętrznymi podmiotami, których celem jest zaprezentowanie swoich spotów wideo na (…). Materiały reklamowe eksponowane w miejscu ich prezentacji, tj. na (…) należących do Wnioskodawcy to w głównej mierze materiały związane z promocją (…) zachęcających potencjalnych (…) do dalszego korzystania z (…) w placówkach Wnioskodawcy. W mniejszym stopniu materiały te dotyczą pozostałych towarów lub usług, których zaprezentowanie na (…) poprzedzające (…) uzasadnione jest grupą docelową, jaką są klienci (…).
Następnie spoty te są wyświetlane na (…) należących do Wnioskodawcy. Zatem kooperacja Wnioskodawcy i B polega na tym, iż B reprezentuje Wnioskodawcę w relacjach z potencjalnymi reklamodawcami, a z kolei Wnioskodawca dysponując miejscem prezentacji reklam, jakimi są (…) wyświetla spoty i materiały promocyjne należące do reklamodawców.
Ponadto, w mniejszym zakresie niż z wykorzystaniem (…), B pośredniczy również w pozyskiwaniu reklamodawców dla Wnioskodawcy, których materiały są publikowane na witrynach internetowych należących do Wnioskodawcy.
W związku z wejściem w życie od dnia 1 stycznia 2023 r. nowelizacji przepisów Ustawy o VAT w zakresie grupy VAT rozumianej w myśl art. 2 pkt 47 Ustawy o VAT w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2023 r. jako grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku, Wnioskodawca wraz z Zainteresowanym powzięli wątpliwość, czy spełniają warunki do utworzenia takiej grupy VAT. Mając na celu planowane uproszczenie i usprawnienie wzajemnych rozliczeń, a także poprawę przepływów pieniężnych, Wnioskodawca rozważa utworzenie grupy VAT, której członkami miałby być Wnioskodawca oraz Zainteresowany.
W przypadku uznania, że warunki materialne utworzenia grupy VAT zostaną przez Wnioskodawcę i B spełnione, podmioty te planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT oraz dokonać niezbędnej jej rejestracji (oraz późniejszych wspólnych rozliczeń na gruncie podatku VAT).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Odpowiadając na pytanie Organu dotyczące wskazania, na jaki okres czasu zostanie zawarta grupa VAT, wskazali Państwo, Grupa VAT zostanie zawarta na okres 5 lat.
W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania, czy podmioty planujące utworzenie grupy VAT są/będą członkami innych grup VAT, wskazali Państwo, że podmioty planujące utworzenie grupy VAT nie są i nie będą członkami innych grup VAT.
Udzielając odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania, jaki jest procentowy udział Wnioskodawcy (A Spółka Akcyjna) w kapitale zakładowym Zainteresowanego (B Spółka z o.o.), który będzie wchodził w skład grupy VAT, wskazali Państwo, że udział Wnioskodawcy wynosi 100%.
Odpowiadając na pytanie Organu dotyczące wskazania, jaki jest procentowy udział Wnioskodawcy (A Spółka Akcyjna) praw głosu w organach zarządzających Zainteresowanego (B Spółka z o.o.), który będzie wchodził w skład grupy VAT, wskazali Państwo, że udział Wnioskodawcy wynosi 100%.
W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania, jaki jest procentowy udział Wnioskodawcy (A Spółka Akcyjna) w prawie do udziału w zysku Zainteresowanego (B Spółka z o.o.), który będzie wchodził w skład grupy VAT, wskazali Państwo, że udział Wnioskodawcy wynosi 100%.
Udzielając odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania, kto będzie odpowiadał za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT, wskazali Państwo, że za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT odpowiadać będzie Wnioskodawca.
Odpowiadając na pytanie Organu dotyczące wskazania, w jaki sposób będzie podzielone kierowanie/zarządzanie poszczególnymi obszarami działalności w ramach planowanej grupy VAT, wskazali Państwo, że w ramach działalności Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego wyróżnia się obszary działalności takie jak pion operacyjny, pion finansowy oraz pion sprzedaży.
Za kierowanie/zarządzanie powyższymi obszarami w ramach planowanej grupy VAT odpowiedzialny będzie Wnioskodawca.
W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania, czy członkowie grupy VAT będą znajdować się pod wspólnym kierownictwem, prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, wskazali Państwo, że w zarządzie Wnioskodawcy oraz w zarządzie Zainteresowanego zasiadają te same osoby, które są uprawnione do reprezentowania zarówno Wnioskodawcy, jak i Zainteresowanego.
Tym samym członkowie grupy VAT będą znajdować się bezpośrednio pod wspólnym kierownictwem zarówno prawnie, jak i faktycznie.
Udzielając odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania, czy członkowie grupy VAT będą organizować swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu, jeśli tak, to należy wskazać w jaki sposób, wskazali Państwo, że zgodnie z treścią wniosku oraz treścią odpowiedzi do pytania powyżej, w zarządzie Wnioskodawcy oraz w zarządzie Zainteresowanego zasiadają te same osoby, które są uprawnione do reprezentowania zarówno Wnioskodawcy, jak i Zainteresowanego.
Oznacza to, że członkowie zarządu obu podmiotów mają realny wpływ na organizację działalności tych podmiotów i tym samym działają w znacznym stopniu w porozumieniu.
Członkowie grupy VAT porozumiewają się m.in. w zakresie pośrednictwa sprzedaży reklam, czy też formy i czasu wyświetlanych bloków reklamowych przed (…). Reklama, w sprzedaży której pośredniczy Zainteresowany jest następnie wyświetlana w (…) Wnioskodawcy.
Bez bieżącej organizacji powyższych działań w znacznym stopniu w porozumieniu Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego, z uwagi na konieczność emisji reklam w odpowiednim czasie i przed odpowiednim audytorium, działalność Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego nie byłaby możliwa w obecnej formie lub byłaby prowadzona w sposób nieekonomiczny.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego, iż spełniają warunki do utworzenia grupy VAT w rozumieniu Ustawy o VAT w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2023 r. z uwagi na istniejące powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne w rozumieniu art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT?
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Wnioskodawca oraz Zainteresowany stoją ma stanowisku, iż spełniają warunki do utworzenia grupy VAT w rozumieniu Ustawy o VAT w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2023 r. z uwagi na istniejące powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne w rozumieniu art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców
Zgodnie z art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Ponadto, w myśl art. 15a ust. 2 Ustawy o VAT grupę VAT mogą utworzyć podatnicy, który posiadają siedzibę na terytorium kraju lub nie posiadają siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Rozszerzenie katalogu podatników w Ustawie o VAT o grupy VAT stanowi implementację do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L z 2006 r. nr 347/1 z późn. zm., dalej: „Dyrektywa”). W myśl tego przepisu, każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym. Celem oraz skutkiem wprowadzonej możliwości grupowego rozliczania podatku od wartości dodanej, jest możliwość traktowania podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie jako jednego podatnika.
Zgodnie z art. 15a ust. 3 Ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
W myśl art. 15a ust. 4 Ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Z kolei zgodnie z art. 15a ust. 5 Ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Co istotne, w myśl art. 15a ust. 6 Ustawy o VAT, warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.
Zgodnie z brzmieniem art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, dopiero łączne spełnienie wszystkich zawartych w tym przepisie warunków i powiązań pozwala na utworzenie grupy VAT. Tym samym do utworzenia grupy VAT niezbędne jest istnienie podmiotów:
1.posiadających siedzibą na terytorium kraju (co do zasady);
2.powiązanych finansowo;
3.powiązanych ekonomicznie;
4.powiązanych organizacyjnie;
oraz zawarcie umowy o utworzeniu grupy VAT pomiędzy tymi podmiotami.
Mając na uwadze powyższe regulacje ustawy o VAT (w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2023 r.) oraz zaprezentowane zdarzenie przyszłe Wnioskodawca i Zainteresowany pozostają na stanowisku, iż w niniejszym zdarzeniu przyszłym zachodzą wszystkie przesłanki by uznać Spółkę za podmiot uprawniony do utworzenia grupy VAT wraz z B.
Poniżej zaprezentowane są poszczególne warunki, których spełnienie jest niezbędne do utworzenia grupy VAT, wraz z oceną ich wypełnienia przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego.
Ad 1. Warunek siedziby
Wnioskodawca oraz B są spółkami prawa polskiego, mającymi siedzibę w (…), na terytorium Polski.
Warunek wynikający z art. 15a ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT 2023 r. należy jednoznacznie uznać za spełniony.
Ad 2. Warunek powiązań finansowych
Ustawa o VAT przewiduje trzy możliwości spełnienia przesłanki powiązań finansowych, tj.:
‒posiadanie bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub
‒posiadanie ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
‒posiadanie ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Z uwagi na brzmienie powyższego przepisu do spełnienia warunku istnienia powiązań finansowych wystarczające jest spełnienie jednej z trzech powyższych przesłanek ze względu na zastosowanie spójnika „lub”.
Zgodnie z treścią Objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT wydanych przez Ministra Finansów z 11 października 2022 r. (dalej: „Objaśnienia”), „spełnienie w tym przypadku przewidzianego limitu daje pewność co do występowania powiązań finansowych’’.
Biorąc zatem pod uwagę opis zdarzenia przyszłego, w którym wskazuje się, iż Wnioskodawca posiada 100% udziałów B oraz treść Objaśnień, Spółka stoi na stanowisku, iż spełniona zostanie przesłanka wymieniona w art. 15a ust. 3 Ustawy o VAT w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2023 r.
Pomiędzy Wnioskodawcą a B występuje powiązanie finansowe, bowiem Wnioskodawca posiada całość udziałów B, co spełnia warunek posiadania bezpośrednio ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym.
Warunek wynikający z art. 15a ust. 3 Ustawy o VAT należy uznać za bezsprzecznie spełniony.
Ad 3. Warunek powiązań ekonomicznych
W kontekście powiązań ekonomicznych Ustawa o VAT w art. 15a ust. 4 wskazuje na trzy warianty tych powiązań.
Wspomniane trzy warianty to:
‒przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
‒rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
‒członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Z uwagi na strukturę logiczną powyższego przepisu, do spełnienia warunku istnienia powiązań ekonomicznych wystarczające jest spełnienie jednej z trzech powyższych przesłanek ze względu na zastosowanie spójnika „lub”.
Zgodnie z przedstawionym opisem działalności Spółka i B nie prowadzą działalności o tym samym charakterze, albowiem Wnioskodawca zajmuje się przede wszystkim działalnością związaną z (…), podczas gdy działalność B skupiona jest na pośrednictwie w sprzedaży miejsca na cele reklamowe. Pomimo braku potencjalnego spełnienia pierwszej przesłanki z art. 15a ust. 4 pkt 1 Ustawy o VAT, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że spełnione są pozostałe dwie kolejne przesłanki, przy czym wciąż dla możliwości utworzenia grupy VAT konieczne jest spełnienie którejkolwiek z nich osobno, tj. przesłanki z art. 15a ust. 4 pkt 2 lub 3 Ustawy o VAT.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2021 poz. 2105; dalej: „Uzasadnienie”) przez powiązanie ekonomiczne „należy rozumieć nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy”.
Zaprezentowany w opisie zdarzenia przyszłego model współpracy biznesowej pomiędzy Wnioskodawcą a B w opinii Wnioskodawcy spełnia kryteria opisane w wariancie drugim powiązań ekonomicznych, tj. bez wątpienia rodzaje działalności prowadzonej przez oba podmioty uzupełniają się i są od siebie zależne. Fakt, że zasadniczo obie spółki nie realizują tożsamych usług nie wpływa na to, iż działalności gospodarcze przez nie prowadzone nie mogą się uzupełniać. Zgodnie bowiem z treścią Objaśnień, przesłanka uzupełnienia i współzależności rodzajów działalności powinna być rozumiana jako „prowadzenie różnej działalności przez podmioty, ale w sposób powodujący, że działalność ta staje się kompletna, pozostająca we wzajemnej zależności”.
W ocenie Spółki, działalność prowadzona przez B uzależniona jest od działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, bowiem B pośredniczy w sprzedaży miejsc na cele reklamowe wyłącznie w oparciu o miejsce prezentacji reklam, jakimi dysponuje Wnioskodawca, a więc (…) oraz witryny internetowe należące do Wnioskodawcy. Dodatkowo, B prowadzi dystrybucję bonów jednego przeznaczenia, które mogą być realizowane wyłącznie w (…) prowadzonych przez Wnioskodawcę.
Ponadto, treść Objaśnień definiując przesłankę uzupełniającej i współzależnej działalności członków wskazuje, że „może obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków [...] Przesłanka ta będzie spełniona, gdy działalność prowadzona jest przez różne podmioty w różnych obszarach gospodarki, ale wspólnie tworzą jedną całość, oferowaną określonej grupie klientów, jako pakiet odpowiadający na ich zapotrzebowanie”.
Warto wskazać, że standardowo w (…) spoty reklamowe mają na celu przede wszystkim zaprezentowanie oferty (…) danego (…), która potencjalnie mogłaby spełnić zapotrzebowanie określonej grupy klientów. Należy wskazać, iż zaprezentowanie oferty przez (…) w odrębny sposób aniżeli poprzez wyświetlanie spotów reklamowych (…) mogłoby istotnie ograniczyć lub uniemożliwić dotarcie do konsumentów zainteresowanych ofertą (…). Oznacza to, iż wyświetlanie spotów reklamowych odpowiada zapotrzebowaniu zarówno konsumentów, którzy zostają zaznajomieni z ofertą (…), jak również samego Wnioskodawcy, który reklamuje (…) które mogą okazać się dla konsumentów interesujące i w przyszłości będą dostępne (…).
Ponadto, dla działań gospodarczych podejmowanych przez B, tj. pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe oraz dystrybucji bonów jednego przeznaczenia niezbędny jest podmiot, dla którego swoje czynności będzie realizowała. Tym właśnie podmiotem jest Wnioskodawca, od którego działalności uzależniona jest możliwość funkcjonowania spółki B, bowiem to przede wszystkim w imieniu Wnioskodawcy działa B i to na (…) w (…) Wnioskodawcy eksponowane są materiały reklamowe, w nabyciu których pośredniczy B.
Co istotne, w znacznym zakresie działalność B służy wyłącznie działalności Wnioskodawcy. Wyłączność ta ma miejsce w przypadku dystrybucji bonów jednego przeznaczenia oraz organizacji konferencji. Całość działalności Wnioskodawcy oraz B ma natomiast zaspokoić potrzeby danej grupy klientów.
Jednocześnie fakt, iż B pośredniczy w sprzedaży powierzchni reklamowych na rzecz Wnioskodawcy oraz że dokonuje dystrybucji bonów jednego przeznaczenia w imieniu Spółki czy też organizacji konferencji, generuje po stronie Wnioskodawcy wymierny przychód. Wpływa na to okoliczność, iż reklamy jakie wyświetlane są na (…) w dużej mierze stanowią materiały promujące (…), a tym samym zachęcające do (…) w (…) należących do Wnioskodawcy. Z kolei dystrybuowane przez B bony jednego przeznaczenia mogą być realizowane wyłącznie w (…) należącej do Wnioskodawcy, co jest niewątpliwie działaniem na korzyść Wnioskodawcy, bowiem promuje prowadzoną przez niego działalność oraz zachęca potencjalnych klientów, którzy skorzystają z bonu, do ponownego skorzystania z usług Wnioskodawcy. Tym samym można uznać, że bez działalności B, Wnioskodawca mógłby potencjalnie doświadczyć spadku przychodu z uwagi na brak działalności wspierającej w zakresie reklamy, jaką prowadzi na jego rzecz B lub byłby zmuszony poszukiwać innego podmiotu na rynku, który mógłby pomóc realizować strategię reklamową Spółki.
Dodatkowo w treści Objaśnień zawarto informację odnośnie ostatniego wariantu dotyczącego działalności, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT. Zgodnie z treścią Objaśnień „wystarczające jest tutaj, aby z działalności danego podmiotu w znaczącym stopniu korzystali pozostali członkowie GV, np. aby przychody uzyskiwane od innych podmiotów tworzących grupę były wyższe od przychodów generowanych od innych pojedynczych podmiotów”.
Jest to kolejny argument za uznaniem istnienia powiązań ekonomicznych, albowiem w opisanym zdarzeniu przyszłym mamy do czynienia ze znaczącym stopniem korzystania przez B z działalności Wnioskodawcy, o ile nie wyłącznym w niektórych przypadkach (jak np. w przypadku bonów jednorazowego przeznaczenia czy organizacji konferencji). Współdziałanie obu podmiotów ma wpływ na generowane przychody przez oba podmioty.
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka oraz B prowadzą działalności, które uzupełniają się i są ze sobą współzależne. Jednocześnie są to działalności, z której w całości lub w dużej mierze mogą korzystać inni członkowie grupy VAT (tj. kanały prezentacji reklam będące w posiadaniu Spółki mogą z jednej strony być dla jej potrzeb wykorzystywane celem zwiększenia zainteresowania konsumentów jej ofertą dzięki wyświetlanym reklamom, a z drugiej są niezbędne do realizacji podstawowego rodzaju usług reklamowych świadczonych przez B).
Powyższej oceny zdaniem Wnioskodawcy nie zmienia fakt, iż B w niewielkim zakresie korzysta również z powierzchni reklamowych innych podmiotów niż Spółka. Działalność ta jest bowiem ograniczona w zasięgu (przykładowo, w ostatnich trzech latach przychody z korzystania z powierzchni reklamowych innych podmiotów niż Spółka stanowiły nie więcej niż 2% przychodów wygenerowanych przez B) i nie wpływa na ścisłe powiązania ekonomiczne Wnioskodawcy i B.
Na podstawie powyższej analizy zdarzenia przyszłego w ocenie Wnioskodawcy i Zainteresowanego:
‒prowadzone przez oba podmioty rodzaje działalności uzupełniają się i są współzależne. Zainteresowany prowadzi działalność wspierającą Wnioskodawcę w zakresie reklamy, natomiast Wnioskodawca udostępnia miejsce prezentacji reklam, tj. (…) umożliwiające wyświetlanie reklam.
‒członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT. Zarówno działalność Wnioskodawcy, jak i Zainteresowanego służy obu stronom, odpowiednio zwiększeniu zainteresowania konsumentów ofertą Wnioskodawcy oraz realizacji usług reklamowych przez Zainteresowanego.
Tym samym przesłanki opisane w art. 15a ust. 4 pkt 2 oraz pkt 3 Ustawy o VAT powinny zostać uznane za spełnione.
Ad 4. Warunek powiązań organizacyjnych
Zgodnie z art. 15a ust. 5 Ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
‒prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
‒organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, organem kierowniczym spółki B jest dwuosobowy zarząd, który wspólnie składa oświadczenia woli w imieniu B.
Te same osoby zasiadają w organie uprawnionym do reprezentowania Wnioskodawcy, tj. zarządzie Spółki. Zarząd ten ma skład wieloosobowy, przy czym do reprezentowania Wnioskodawcy wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu działających łącznie.
Powyższe oznacza, iż członkowie zarządu obu podmiotów, tj. Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego mają realny i prawnie wiążący wpływ na kierunki działania obu podmiotów. Ponadto, taka sytuacja wpisuje się w treść Objaśnień, z których wynika, iż „całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem. Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi)”.
W świetle powyższego, Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, iż warunek posiadania wspólnego kierownictwa przez oba podmioty został spełniony, bowiem fakt, iż Spółka oraz B posiadają wspólnych członków zarządu oznacza, iż oba te podmioty mają dzielone kierownictwo najwyższego szczebla. To z kolei bezsprzecznie dowodzi, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku występują powiązania organizacyjne pomiędzy Spółką a B.
Konsekwentnie, warunek wynikający z art. 15a ust. 5 Ustawy o VAT należy uznać za spełniony.
Ad 5. Warunek utworzenia umowy o utworzeniu grupy VAT
Wnioskodawca planuje sporządzić stosowną umowę o utworzeniu grupy VAT, której stroną będzie Spółka oraz B.
Warunek wynikający z art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT zostanie spełniony po potwierdzeniu w interpretacji podatkowej wydanej na skutek niniejszego wniosku i po podjęciu na jej podstawie przez Spółkę i B ostatecznej decyzji o zawiązaniu grupy VAT. Jest to jednak warunek wyłącznie formalny, który będzie możliwy do podjęcia dopiero po potwierdzeniu przez Ministra Finansów możliwości utworzenia przez te podmioty grupy VAT w związku z dokonaną oceną spełniania przez nie wszystkich wcześniej opisanych przesłanek niezbędnych do realizacji tego celu.
Podsumowując, Spółka oraz B spełniają wszystkie warunki do utworzenia grupy VAT, w związku z czym wspomniane podmioty są uprawnione do utworzenia grupy VAT w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2023.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Definicje grupy VAT oraz przedstawiciela grupy VAT zawarte zostały w art. 2 pkt 47 i 48 ustawy, zgodnie z którymi:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
47) grupie VAT - rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku;
48) przedstawicielu grupy VAT - rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy:
Podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy:
Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
1) posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2) nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Ww. przepisy przewidują możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym:
Po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej „Komitetem ds. VAT”), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, które są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.
Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT.
Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy o VAT. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.
Zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy:
Podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Stosownie do art. 15a ust. 4 ustawy:
Podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Przez powiązania o charakterze ekonomicznym należy rozumieć nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności, czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy.
Powiązanie ekonomiczne należy uznać za istniejące, jeśli działalność członków grupy VAT jest tego samego rodzaju, nawet jeżeli ich działania są prowadzone w różnych sektorach gospodarki.
Komplementarna lub wzajemna działalność członków, może natomiast obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków oraz przypadki, w których towary lub usługi są konsumowane wspólnie.
Natomiast działalność członków grupy VAT, którzy całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych członków, może obejmować przypadki, w których podmiot bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu członkowi, nawet jeśli działalność tego ostatniego nie jest koniecznie zależna od tych dostaw lub usług.
Na podstawie art. 15a ust. 5 ustawy:
Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem. Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i rozliczalności. Organizacja działań w porozumieniu to taka, która np. zmierza do osiągnięcia wspólnego celu w postaci, np. zaoferowania klientowi usługi, która finalnie ma wspólne określone cechy.
Zgodnie z art. 15a ust. 6 ustawy:
Warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.
Podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań. Należy mieć na względzie, że grupa VAT jest specjalnym rodzajem podatnika, który powstaje w oparciu o wyjątkowe podstawy obwarowane ściśle określonymi warunkami, co można osiągnąć przez łączne spełnienie powyższych wymogów. Łączne spełnienie warunków stwarza dodatkową gwarancję, że w ramach działalności grup VAT nie będą popełniane nadużycia, ponieważ zapewnia ono wykluczenie sztucznych struktur pozbawionych jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego.
Zgodnie z art. 15a ust. 10 ustawy:
Umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:
1)nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;
2)dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
3)wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
4)dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
5)wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.
Z okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego z siedzibą w (…). Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z (…) opisana pod symbolem 59.14.Z Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na (…), na którą składa się (…). B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany lub B), która jest spółką prawa polskiego z siedzibą w (…). B jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Przeważającym przedmiotem działalności B jest działalność związana z reprezentowaniem mediów opisana pod symbolem 73.12 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w tym w szczególności działalność dotycząca pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach opisana pod symbolem 73.12.D Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). B sporadycznie prowadzi również działalność dot. pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet) opisaną pod symbolem 73.12.C Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Wnioskodawca rozważa utworzenie grupy VAT, której członkami miałby być Wnioskodawca oraz Zainteresowany. Grupa VAT zostanie zawarta na okres 5 lat. Zainteresowani nie będą członkami innej grupy VAT. Za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT odpowiadać będzie Wnioskodawca. W ramach działalności Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego wyróżnia się obszary działalności takie jak pion operacyjny, pion finansowy oraz pion sprzedaży. Za kierowanie/zarządzanie powyższymi obszarami w ramach planowanej grupy VAT odpowiedzialny będzie Wnioskodawca. Wnioskodawca posiada całość udziałów B. B jest zatem spółką zależną względem Wnioskodawcy. W zarządzie Wnioskodawcy oraz w zarządzie Zainteresowanego zasiadają te same osoby, które są uprawnione do reprezentowania zarówno Wnioskodawcy, jak i Zainteresowanego.
Wnioskodawca prowadzi (…), gdzie na (…) każdorazowo przed rozpoczęciem (…) wyświetlany jest kilku lub kilkunastominutowy blok reklamowy. Materiały reklamowe eksponowane w miejscu ich prezentacji, tj. na (…) należących do Wnioskodawcy to w głównej mierze materiały związane z promocją (…) zachęcających potencjalnych (…) do dalszego korzystania z (…) w placówkach Wnioskodawcy. B może świadczyć swoje usługi na rzecz innych podmiotów poza Wnioskodawcą, jednakże sporadycznie i w ograniczonym zakresie. Dodatkowo działalność gospodarcza prowadzona przez B polega na pośrednictwie w sprzedaży kuponów, będących bonami jednego przeznaczenia, jak również organizacji konferencji (działalność ta jest realizowana wyłącznie w (…) prowadzonych przez Wnioskodawcę). Kooperacja Wnioskodawcy i B polega na tym, iż B reprezentuje Wnioskodawcę w relacjach z potencjalnymi reklamodawcami, a z kolei Wnioskodawca dysponując miejscem prezentacji reklam, jakimi są (…) wyświetla spoty i materiały promocyjne należące do reklamodawców. Ponadto, w mniejszym zakresie niż z wykorzystaniem (…), B pośredniczy również w pozyskiwaniu reklamodawców dla Wnioskodawcy, których materiały są publikowane na witrynach internetowych należących do Wnioskodawcy.
W przedmiotowej sprawie Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy będą Państwo mogli utworzyć grupę VAT, o której mowa w art. 15a ustawy o VAT obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.
Powołane wyżej przepisy stanowią, że grupę VAT mogą tworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunkami dla podatników chcących utworzyć taką grupę jest posiadanie siedziby na terytorium kraju lub nieposiadanie siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Z okoliczności sprawy wynika, że grupę VAT planują utworzyć dwa podmioty mające miejsce siedziby na terytorium kraju: A Spółka Akcyjna oraz B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
W analizowanej sprawie będą zachodziły powiązania finansowe pomiędzy podmiotami, które planują utworzyć grupę VAT, ponieważ jak wskazali Państwo we wniosku, Wnioskodawca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Zainteresowanego - B Spółka z o.o., Wnioskodawca posiada 100% praw głosu w organach zarządzających Zainteresowanego, który będzie wchodził w skład grupy VAT oraz procentowy udział Wnioskodawcy w prawie do udziału w zysku Zainteresowanego wynosi 100%. W związku z powyższym spełniony będzie warunek powiązań finansowych zgodnie z art. 15a ust. 2 ustawy.
Zgodnie z przedstawionym opisem, Wnioskodawca i Zainteresowany nie prowadzą działalności o tym samym charakterze, gdyż Wnioskodawca zajmuje się przede wszystkim działalnością związaną z (…), natomiast działalność Zainteresowanego dotyczy pośrednictwa w sprzedaży miejsc na cele reklamowe wyświetlanych na (…) należących do Wnioskodawcy. Należy jednak uznać, że rodzaje działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego uzupełniają się i są od siebie zależne, gdyż B reprezentuje Wnioskodawcę w relacjach z potencjalnymi reklamodawcami oraz przedstawia ofertę (…) określonej grupie klientów, a z kolei Wnioskodawca dysponując miejscem prezentacji reklam, jakimi są (…) oraz witryny internetowe na których prezentuje spoty i materiały promocyjne należące do reklamodawców. Przy tym należy podkreślić, że B może świadczyć swoje usługi na rzecz innych podmiotów poza Wnioskodawcą, jednakże sporadycznie i w ograniczonym zakresie. Dodatkowo, B prowadzi dystrybucję bonów jednego przeznaczenia, które mogą być realizowane wyłącznie w placówkach (…) prowadzonych przez Wnioskodawcę. Jednocześnie są to działalności, z której w całości lub w dużej mierze mogą korzystać członkowie grupy VAT (tj. kanały prezentacji reklam będące w posiadaniu Wnioskodawcy mogą być wykorzystywane celem zwiększenia zainteresowania konsumentów ofertą Wnioskodawcy dzięki wyświetlanym reklamom, jak również są niezbędne do realizacji podstawowego rodzaju usług reklamowych świadczonych przez Zainteresowanego).
Należy więc wskazać, że w przedmiotowej sprawie spełnione będą przesłanki powiązań ekonomicznych zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy.
W przedmiotowej sprawie będą spełnione także przesłanki organizacyjne zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy, ponieważ jak wskazali Państwo, członkowie grupy VAT będą znajdować się bezpośrednio pod wspólnym kierownictwem zarówno prawnie, jak i faktycznie (w zarządzie Wnioskodawcy oraz w zarządzie Zainteresowanego zasiadają te same osoby, które są uprawnione do reprezentowania zarówno Wnioskodawcy, jak i Zainteresowanego) oraz będą wzajemnie koordynować swoje działania (członkowie zarządu obu podmiotów mają realny wpływ na organizację działalności tych podmiotów i tym samym działają w znacznym stopniu w porozumieniu).
Wskazali Państwo również, że Zainteresowani planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT oraz dokonać niezbędnej jej rejestracji (oraz późniejszych wspólnych rozliczeń na gruncie podatku VAT).
Należy wskazać, że zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy:
Podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
W myśl art. 96 ust. 3b i 4d ustawy:
W przypadku grupy VAT przedstawiciel grupy VAT składa zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w ust. 1, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla tego przedstawiciela, wraz z umową o utworzeniu grupy VAT.
Naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji grupy VAT jako podatnika VAT, jeżeli nie są spełnione warunki uznania grupy VAT za podatnika, i zawiadamia o braku rejestracji przedstawiciela grupy VAT.
Z powyższych przepisów wynika, że ostateczny i decydujący etap nabycia przez grupę VAT statusu podatnika to rejestracja tej grupy przez naczelnika urzędu skarbowego. Przy czym naczelnik dokonuje takiej rejestracji po uprzedniej weryfikacji czy w danym przypadku spełnione są warunki niezbędne do utworzenia grupy VAT wynikające z ustawy o VAT w zakresie m.in. wszystkich rodzajów powiązań. Jeżeli takie warunki nie zostaną spełnione naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji grupy VAT jako podatnika, zawiadamiając o tym fakcie przedstawiciela grupy VAT.
Analizując okoliczności zdarzenia przedstawione we wniosku należy stwierdzić, że podmioty występujące w zdarzeniu, tj. A Spółka Akcyjna oraz B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na istniejące powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne, mogą stać się podatnikiem podatku VAT jako grupa VAT na podstawie art. 15a ustawy o VAT obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.
Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Należy jednak nadmienić, że decyzję o rejestracji grupy VAT, jak wskazano powyżej, podejmuje naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji dokumentów i informacji.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right