Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.89.2023.1.EJ

Czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wykonywanych na rzecz tej spółki usług będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wykonywanych na rzecz tej spółki usług będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca od 2016 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 47.91.Z). Działalność Wnioskodawcy skupiona jest przede wszystkim na sprzedaży i naprawie telefonów komórkowych.

Wnioskodawca planuje dokonać w 2023 r. przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również: „Spółka”) w trybie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.). Spółka ta nosić będzie nazwę A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i będzie posiadała nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przekształceniu, przez pewien czas jedynym udziałowcem Spółki będzie Wnioskodawca, następnie dołączy do Spółki jeszcze jeden udziałowiec. Wnioskodawca będzie jedynym członkiem zarządu Spółki. Spółka kontynuować będzie działalność gospodarczą w zakresie zapoczątkowanym przez Wnioskodawcę, tj. w handlu wysyłkowym lub przez Internet, w szczególności handlu elektroniką (głównie telefonami komórkowymi). Oprócz tego, Spółka zajmować się będzie nadal naprawą telefonów komórkowych. Od razu po przekształceniu Spółka planuje przystąpić do ryczałtu od dochodów spółek (dalej również: „estoński CIT”).

Wnioskodawca oświadcza, że Spółka będzie spełniać warunki konieczne do zastosowania estońskiego CIT (w szczególności dotyczy to minimalnego poziomu zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia pracowników, struktury własnościowej spółki itd.). Przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie skutkować wykreśleniem z CEIDG jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Jednocześnie, po pewnym czasie, a na pewno dopiero po tym, gdy do Spółki dołączy drugi udziałowiec, Wnioskodawca planuje założyć nową jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy będzie pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 74.90.Z). Działalność Wnioskodawcy będzie odmienna od tej prowadzonej dotychczas.

Wnioskodawca w ramach nowej działalności gospodarczej wykonywał będzie usługi na rzecz Spółki, przy czym, jak wskazano, do rozpoczęcia świadczenia usług dojdzie dopiero po dołączeniu do Spółki drugiego udziałowca. Zasady świadczenia usług ustalone zostaną w umowie o współpracę pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką.

Zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług w ramach ww. współpracy będzie następujący:

-wsparcie Spółki w negocjowaniu warunków umów zawieranych z dostawcami i kontrahentami;

-badanie otoczenia konkurencyjnego w branży i monitoring działań na rynku branżowym;

-negocjowanie warunków współpracy i umów handlowych w imieniu i na rzecz Spółki na podstawie odrębnych pełnomocnictw dotyczących wybranych kontaktów handlowych;

-udział w spotkaniach handlowych;

-poszukiwanie, nawiązywanie współpracy i aktywne podtrzymywanie kontaktów z kluczowymi dostawcami Spółki;

-prowadzenie działań zmierzających do maksymalizacji wyników sprzedaży Spółki (m.in. opracowywanie strategii zakupowych oraz sprzedażowych).

Z tytułu świadczonych usług Wnioskodawca uzyskiwał będzie od Spółki wynagrodzenie na podstawie wystawianych faktur VAT. Wysokość wynagrodzenia Wnioskodawcy określona zostanie na warunkach rynkowych i będzie niezależne od wypłacanej przez Spółkę dywidendy. Powiązanie prawne podmiotów uczestniczących w świadczeniu usług (relacja wspólnik - spółka) nie będzie miało wpływu na warunki zawarcia ani na warunki samych umów o współpracę.

Jednocześnie, powiązanie podmiotów w wymiarze faktycznym doprowadzi do tego, że dojdzie do zawarcia samej umowy o współpracę. Usługi, które mają być świadczone przez Wnioskodawcę są niezbędne z punktu widzenia działalności Spółki, a Wnioskodawca jest jedyną osobą, która może zapewnić ich należyte wykonanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakup usług od Wnioskodawcy przyczyni się do rozwoju gospodarczego Spółki oraz do zwiększenia jej stabilizacji finansowej. Wnioskodawca posiada niezbędne doświadczenie, kontakty, know-how oraz znajomość branży.

Wnioskodawca oświadcza, że Spółka posiadać będzie aktywa niezbędne do prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie planuje w przyszłości świadczenia wskazanych powyżej usług na rzecz innych niż Spółkę podmiotów.

Pytanie

Czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wykonywanych na rzecz tej spółki usług będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wykonywanych na rzecz tej spółki usług nie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności nie będzie stanowić ukrytego zysku w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozdział 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) reguluje ryczałtowe opodatkowanie dochodów spółek.

Zgodnie z art. 28m ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1.wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a.do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b.na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2.wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3.wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4.nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5.sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6.wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Ustęp 3 wskazanego wyżej art. 28m określa, że przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1.kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2.świadczenia wykonane na rzecz:

a.fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b.trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3.nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4.nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5.wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6.równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7.darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8.wydatki na reprezentację;

9.dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10.odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11.zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12.świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Przepisy powyższe wskazują, że każde świadczenie pieniężne czy też niepieniężne, które wykonane zostało w związku z prawem do udziału w zysku, a których beneficjentem jest udziałowiec albo wspólnik lub podmiot z nim powiązany, uznane powinno zostać za ukryty zysk i w efekcie podlegać opodatkowaniu ryczałtem.

W zdarzeniu przyszłym opisanym na wstępie, usługi, które będą wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki i za które to usługi będzie on otrzymywać wynagrodzenie, nie będą wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku. Wynagrodzenie będzie miało również charakter ekwiwalentny wobec świadczonych usług i ustalane będzie na warunkach rynkowych. Z kolei wypłata dywidendy na rzecz udziałowca będzie dokonywana całkowicie niezależnie od wypłaty powyższego wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług. Wnioskodawca wskazał, że wykonywane przez niego usługi są nierozerwalnie związane z działalnością Spółki. Czynności te mają wymierny i istotny wpływ na funkcjonowanie spółki. Należy wskazać, że usługi Wnioskodawcy nie będą miały charakteru usług doradczych o ogólnym charakterze, co mogłoby wzbudzać podejrzenia co do tego, że świadczenia takie mają charakter ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT.

Nie sposób zatem uznać, aby wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy (udziałowca Spółki) z tytułu świadczonych przez niego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usług dla Spółki otrzymywane miało być w związku z prawem do udziału w zysku.

Realizacja czynności, takich jakie ma wykonywać Wnioskodawca na rzecz Spółki, leżała również po stronie Wnioskodawcy w czasie, gdy prowadził on jednoosobową działalność gospodarczą.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zakres tych usług nie należy do świadczeń, do których Wnioskodawca jest zobowiązany ani jako udziałowiec, ani jako członek zarządu spółki. Wnioskodawca zaznaczył, że wykonywane przez niego usługi są niezbędne do jej funkcjonowania. Działając w branży już od 7 lat Wnioskodawca posiadł kluczowe w handlu elektroniką znajomości i umiejętności. Znajomość kluczowych dostawców i podtrzymywanie z nimi relacji biznesowych jest bardzo istotna z punktu widzenia zaopatrzenia Spółki w tani i sprawdzony towar. Za znajomością kontrahentów idzie umiejętność skutecznego negocjowania umów. W oczywisty sposób, poprzez budowanie i utrzymywanie długoletnich relacji handlowych Wnioskodawca jest w stanie otrzymywać korzystne promocje i zniżki od dostawców, co przekłada się na wyższy zysk.

Należy stwierdzić, że uzyskiwane przez Wnioskodawcę zniżki i bonifikaty wynikają w dużej mierze z długich relacji łączących Wnioskodawcę z kontrahentami. Innymi słowy, to występowanie w negocjacjach osoby Wnioskodawcy gwarantuje korzystne warunki transakcji. Doświadczenie Wnioskodawcy polega również na poprawnej analizie działań konkurencji i reagowaniu na nie. Specyfika handlu elektroniką, w szczególności szybkie tempo zmian, liczne premiery nowych urządzeń itd., wymaga odpowiedniego planowania sprzedaży i ustalania marży. Wnioskodawca posiada w tym zakresie doświadczenie i know-how, np. co do tego jak dużo danego modelu smartfona należy zatowarować, w jakiej wysokości nałożyć marżę, aby była ona jednocześnie atrakcyjna cenowo dla klienta i korzystna finansowo dla Spółki, jaki obrać kierunek rozwoju Spółki w dobie e-commerce.

Zasadność co do tego, że wynagrodzenie takie nie będzie miało charakteru ukrytego zysku potwierdza również Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r., który stanowi ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienia podatkowe), o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.). Warto przytoczyć fragment zawarty na stronie 39 objaśnień: Dla oceny innych przesłanek kreujących wydatki spółki XZ sp. z o.o. na doradztwo jako dochodu z tytułu ukrytych zysków istotny jest przedmiot tej usługi. Jeśli bowiem świadczone doradztwo związane jest bezpośrednio i ściśle z przedmiotem działalności tej spółki i bez świadczonych w ten sposób usług przez Spółkę XY sp. z o.o. - spółka XZ sp. z o.o. zobowiązana byłaby uzyskiwać analogiczne usługi od innych podmiotów (np. doradztwo w zakresie użytkowania określonych urządzeń przemysłowych) usługi takie nie powinny być kwalifikowane jako dochód z tytułu ukrytego zysku.

Przy ocenie zatem, czy świadczenie na rzecz wspólnika ma charakter ukrytego zysku należy wziąć pod uwagę również ekonomiczny sens takiej transakcji. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę będą niezbędne dla jej działalności, co oznacza, że gdyby Spółka nie nabyła tych usług od Wnioskodawcy, to zmuszona byłaby pozyskać innych specjalistów z tej branży. Co więcej, ze względu na szeroki wachlarz usług Wnioskodawcy Spółka musiałaby nawiązać współpracę z kilkoma specjalistami, co z jej punktu widzenia jest nieuzasadnione gospodarczo. Stanowisko co do tego, że wynagrodzenia za usługi świadczone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przez udziałowca spółki z o.o. na rzecz tej spółki nie będą stanowić ukrytego zysku potwierdza również orzecznictwo organów podatkowych.

Wspomnieć tu należy choćby:

-interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2022 r. (znak: 0111-KDIB2-1.4010.202.2022.2.BJ),

-interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2022 r. (znak: 0111-KDIB1-1.4010.614.2022.1.MF).

Warto zwrócić uwagę w szczególności na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 stycznia 2023 r. (znak: 0111-KDIB1-1.4010.771.2022.

1.AW), która również dotyczy potencjalnej kwalifikacji jako ukrytego zysku wynagrodzenia wypłacanego wspólnikowi za usługi o charakterze zbliżonym do tych, jakie zamierza świadczyć Wnioskodawca (m.in. prowadzenie negocjacji z kontrahentami, budowanie relacji z kontrahentami, analiza sprzedaży i wdrażanie procesów sprzedażowych, zapewnienie odpowiedniej marży).

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych przez Zleceniobiorcę (wspólnika) na rzecz Spółki nie będzie stanowiło ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Z opisu sprawy wynika, że nabycie przez Spółkę usług wskazanych we wniosku będzie niezbędne dla funkcjonowania Spółki. Zleceniobiorca nie świadczy usług w tożsamym zakresie co Spółka. Powiązania stron uczestniczących w transakcjach nie będą miały wpływu na warunki zawarcia tych transakcji. Transakcje pomiędzy Wnioskodawcą Zleceniobiorcą będą zawierane na warunkach rynkowych oraz wypłacane na rzecz Zleceniobiorcy wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług nie będzie służyło dokapitalizowaniu tego Zleceniodawcy.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku a dokonywanych przez Wnioskodawcę z podmiotem powiązanym powyższej transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym świadczenia nabywane przez Spółkę od Zleceniobiorcy nie będą stanowić ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawa o CIT, a w konsekwencji po stronie Wnioskodawcy, nie powstanie w związku z ich nabyciem - dochód podlegający opodatkowaniu Ryczałtem, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, należało uznać za prawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że świadczenia, które będą wypłacane Spółkę po objęciu jej estońskim CIT z tytułu wykonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz tej spółki usług, nie będą miały charakteru ukrytego zysku. Przede wszystkim, świadczenia te nie będą uzyskiwane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie mają wyłącznie charakteru ogólnych czynności doradczych, ale w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie spółki.

Stanowisko to potwierdzają również objaśnienia podatkowe z dnia 23 grudnia 2021 r., wskazując, że wynagrodzenie wypłacane przez spółkę będącą podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek na rzecz wspólnika takiej spółki z tytułu świadczonych przez niego dla spółki, w sytuacji, gdy usługi te są bezpośrednio związane z działalnością spółki, a spółka i tak musi korzystać z zakresu tych usług, niezależnie czy będzie to jej wspólnik, czy ktoś inny, nie będzie miało charakteru ukrytych zysków i tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu estońskim CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00