Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.134.2023.1.JŚ
Powstanie przychodu z tytułu wystąpienia ze spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
·nieprawidłowe w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wystąpienia ze spółki,
·prawidłowe w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Pani jako wspólnika ze spółki komandytowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski. W związku z powyższym jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wnioskodawczyni jest wspólnikiem komplementariuszem spółki komandytowej działającej pod firmą Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w… (dalej jako: „Spółka”). Wnioskodawczyni przystąpiła do Spółki w dniu 2 listopada 2020 r. jako komandytariusz. Przystępując do Spółki wniosła wkład pieniężny w wysokości 5 000 zł (Kwota A).
W dniu 16 grudnia 2020 r. na podstawie zmiany umowy Spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni uzyskała status wspólnika komplementariusza i utracił status wspólnika komandytariusza. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dnia 1 maja 2021 r. Wspólnicy Spółki planują, że do Spółki dołączy nowy wspólnik jako komplementariusz lub komandytariusz, który wniesie do Spółki znaczącą kwotę środków pieniężnych jako wkład do Spółki.
Wnioskodawczyni nie wyklucza, że po powiększeniu grona wspólników Spółki może dojść do kolejnych zmian w strukturze własnościowej, będącej efektem np. braku porozumienia między wspólnikami, w efekcie którego Wnioskodawczyni podejmie decyzję o wystąpieniu ze Spółki.
Jest możliwe, że Wnioskodawczyni występując ze Spółki otrzyma wypłatę, której wysokość znacząco przekroczy wniesiony przez Nią wkład do Spółki. Kwota, którą prawdopodobnie otrzyma Wnioskodawczyni zostanie obliczona według następującego wzoru:
Kwota D = Kwota A + Kwota B + Kwota C
w którym:
–Kwota D oznacza kwotę przewidzianą do wypłaty Wnioskodawczyni,
–Kwota A oznacza kwotę wkładu Wnioskodawczyni do Spółki,
–Kwota B oznacza kwotę o określonej dokładnie wysokości w dokumencie regulującym zasady wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki,
–Kwota C oznacza kwotę o nieokreślonej dokładnie wysokości w dokumencie regulującym zasady wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki, określoną w tym dokumencie jako 50% zysku osiągniętego przez Spółkę w każdym z trzech kolejnych latach obrotowych poczynając od roku obrotowego, w którym Wnioskodawczyni wystąpi ze Spółki.
Wnioskodawczyni planuje, że Kwota D zostanie wypłacona w następujący sposób:
–Kwota A – 100% w termie 7 dni od daty wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki lub zgodnie z harmonogramem wypłaty,
–Kwota B – 50% w terminie od daty wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki oraz 50% po trzech latach od daty wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki,
–Kwota C – wypłata w terminie 7 miesięcy po zakończeniu każdego roku obrotowego, o którym mowa w definicji Kwoty C.
W związku z ewentualnym wystąpieniem Wnioskodawczyni ze Spółki, Spółka dokona na Jej rzecz wypłaty, której wysokość będzie w części określona w uchwale w sprawie zmiany umowy Spółki (pierwsza rata), a w części zostaną wskazane przesłanki do jej ustalenia, gdyż jej wysokość będzie określona jako suma wskazanej w uchwale kwoty oraz połowy zysków Spółki we wskazanych w uchwale latach obrotowych, którymi najwcześniej mogą być lata 2023-2026.
Wysokość i termin zapłaty pierwszej raty wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni oraz zasady wyliczenia i terminy zapłaty kolejnych rat w związku z Jej wyjściem ze Spółki będą określone w uchwale w sprawie zmiany umowy Spółki.
Powyższe oznacza, że ostateczna wielkość wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni w związku z Jej wyjściem ze Spółki nie będzie znana w momencie podejmowania uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki i możliwa będzie do ustalenia najwcześniej w 2027 r. po ustaleniu wyniku Spółki za rok 2026.
Pytania
1.W jakiej dacie Wnioskodawczyni powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu kwot otrzymanych w związku z wystąpieniem ze Spółki?
2.W jaki sposób przypisać do przychodu z tytułu wypłaconych kwot z tytułu wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki koszty jego uzyskania w postaci wydatków poniesionych na wkład do Spółki?
Pani stanowisko w sprawie
Ad 1
Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że przychód z tytułu kwot otrzymanych w związku z wystąpieniem ze Spółki powinien być rozpoznany w następujący sposób:
1)przychód w wysokości pierwszej raty określonej w uchwale w sprawie zmiany umowy Spółki w dacie będącej terminem płatności tej raty,
2)przychód w wysokości kolejnych rat określonych w uchwale w sprawie zmiany umowy Spółki w datach będących terminami płatności tych rat.
Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 102 ww. ustawy, spółką komandytową jest spółka osobowa, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, natomiast za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz) ponosi odpowiedzialność bez ograniczeń i co najmniej jeden wspólnik (komandytariusz) ponosi ograniczoną odpowiedzialność.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. c ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce oznacza to spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto art. 5a pkt 31 analizowanej ustawy stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e, a zatem w zysku spółki komandytowej także.
W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisów ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123 – dalej jako „Ustawa Zmieniająca”), spółki komandytowe uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w terminie – 1 stycznia 2021 r. lub 1 maja 2021 r. (w związku z powyższym dokonano zmiany art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez art. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze Ustawy Zmieniającej).
Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo -akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółki komandytowe stały się odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Innymi słowy spółka komandytowa przestała być spółką transparentną podatkowo.
W konsekwencji działalność prowadzona przez spółkę komandytową nie może być traktowana jak działalność prowadzona przez wspólnika. Zaś wspólnicy tych spółek będący osobami fizycznymi uzyskują z tytułu uczestnictwa w tych spółkach przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
1)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
2)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
3)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
4)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a.
Jednocześnie na mocy art. 24 ust. 5 tej ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
–przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości (art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
–dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c˗ e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1 (art. 24 ust. 5 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
–dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c˗ e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1 (art. 24 ust. 5 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
–wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki (art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
–wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W myśl art. 24 ust. 5e ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 5 pkt 1a albo 1b, jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, albo z wystąpieniem z takiej spółki, nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.
Pod pojęciem „przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej" należy rozumieć wszelkie przychody, których uzyskiwanie ma źródło w posiadaniu udziałów (akcji) w spółkach – jest realizacją uprawnień majątkowych wynikających z posiadania udziałów (akcji), uprawnień majątkowych wynikających z bycia wspólnikiem spółki.
Faktyczne uzyskanie tego przychodu może polegać na uzyskaniu określonych rodzajów wypłat ze spółki, ale również może być wynikiem dokonania określonych operacji dotyczących kapitałów spółki.
Wyliczenie dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych zawarte w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter przykładowy, na co wskazuje sformułowanie „w tym także” zawarte we wstępie do wyliczenia znajdującego się w art. 24 ust. 5 ww. ustawy. Zdaniem Wnioskodawczyni, po dojściu do skutku ewentualnych zmian w strukturze własnościowej, będących efektem braku porozumienia między wspólnikami i wyjścia wspólnika ze Spółki dojdzie do sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c˗ e, które nastąpi w inny sposób niż określony w pkt 1 (czyli nie przez umorzenie udziałów, bowiem nie jest to możliwe w spółce komandytowej), tzn. przedstawione zdarzenie wypełnia dyspozycję art. 24 ust. 5 pkt 1b ww. ustawy.
W rezultacie w przypadku wyjścia Wnioskodawczyni ze Spółki i ratalnego otrzymania przez niego od Spółki kwot wynikających z uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki po stronie Wnioskodawczyni powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, zwrot Wnioskodawczyni części wkładu dokonany po uzyskaniu przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, a wniesiony do Spółki komandytowej przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Wnioskodawczyni z treści przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że momentem uzyskania przychodu dla celów podatkowych z tytułu kwot otrzymanych w związku z wyjściem ze Spółki na mocy uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki jest moment faktycznego otrzymania takich kwot – wprost na takie podeście wskazuje wstęp do wyliczenia zawarty w art. 24 ust. 5 ww. ustawy:
„dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:”,
oraz sformułowanie zawarte w art. 24 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszące się do nadwyżki przychodu otrzymanego:
„Dochodem, o którym mowa w ust. 5 pkt 1a albo 1b, jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, albo z wystąpieniem z takiej spółki, nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38”.
Przenosząc powyższe regulacje na grunt zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że przychód podatkowy z tytułu kwot otrzymanych od Spółki w związku z jego wystąpieniem ze Spółki będzie powstawał w latach, w których Spółka dokona faktycznych wypłat na jego rzecz na podstawie uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki, czyli w stosunku do części wypłaconej w 2023 r. Spółka będzie obowiązana zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, a w odniesieniu do kwot wypłaconych z tego tytułu w roku 2027 obowiązek poboru 19% podatku przez Spółkę nastąpi w roku 2027.
Ad 2
Wnioskodawczyni powinna przypisać koszty uzyskania przychodu obejmujące całość wydatków na wkład do Spółki do przychodu w wysokości pierwszej raty określonej w uchwale w sprawie zmiany umowy Spółki.
Ustalając koszty uzyskania przychodu uzyskanego z tytułu wystąpienia Wnioskodawczyni ze Spółki Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że koszty te powinny być przypisane w całości do przychodu wyrażonego kwotą pierwszej wypłaty przez Spółkę, bowiem w tym momencie znany będzie przychód w wysokości kwoty ustalonej w uchwale w sprawie zmiany umowy Spółki jako pierwsza rata, a przychód w wysokości drugiej raty nie będzie znany, więc nie będzie możliwe ustalenie proporcji w jakiej teoretycznie można by podzielić kwotę kosztów uzyskania przychodów na obie raty, które będą wypłacone Wnioskodawczyni w związku z wystąpieniem ze Spółki.
Do takich wniosków zdaniem Wnioskodawczyni prowadzi treść art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do którego odwołuje się art. 24 ust. 5e ww. ustawy.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Artykuł 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródłami przychodów – w świetle art. 10 ust. 1 analizowanej ustawy – są:
·kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7 ww. ustawy),
·inne źródła (pkt 9 ww. ustawy).
Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o:
·spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28 (pkt 26 ww. ustawy),
·spółce – oznacza to spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 28 lit. c ww. ustawy).
W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2021 r. przepisów ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: ustawa zmieniająca) spółki komandytowe uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w terminie 1 stycznia 2021 r. lub 1 maja 2021 r. (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwszy ustawy zmieniającej).
Spółki komandytowe stały się odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Innymi słowy spółka komandytowa przestała być spółką transparentną podatkowo. W konsekwencji działalność prowadzona przez spółkę komandytową nie może być traktowana jak działalność prowadzona przez wspólnika. Natomiast wspólnicy tych spółek będący osobami fizycznymi uzyskują z tytułu uczestnictwa w tych spółkach przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (…)
Jednocześnie na mocy art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in.:
1)przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości;
1a)dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
1b)dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1.
Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Pod pojęciem „przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej” należy rozumieć wszelkie przychody, których uzyskiwanie ma źródło w posiadaniu udziałów (akcji) w spółkach – jest realizacją uprawnień majątkowych wynikających z posiadania udziałów (akcji), uprawnień majątkowych wynikających z bycia wspólnikiem spółki. Faktyczne uzyskanie tego przychodu może polegać na uzyskaniu określonych rodzajów wypłat ze spółki, ale również może być wynikiem dokonania określonych operacji dotyczących kapitałów spółki. Wyliczenie dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych zawarte w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma bowiem charakter przykładowy.
Odnosząc powyższe do analizowanej sprawy, zwrot na Pani rzecz wniesionego do spółki wkładu, jak również wypłata kwot wynikających z dokumentu regulującego zasady wystąpienia Pani jako wspólnika ze spółki będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych – powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 24 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem, o którym mowa w ust. 5 pkt 1a albo 1b, jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, albo z wystąpieniem z takiej spółki, nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.
Jednocześnie według treści art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy zmieniającej:
Jeżeli udziały w spółce komandytowej lub spółce jawnej zostały nabyte lub objęte przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychód wspólnika z tytułu umorzenia udziałów lub wystąpienia ze spółki pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o określoną zgodnie z art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 albo art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.
Wskazany przepis odnosi się m.in. do udziałów w spółce komandytowej nabytych lub objętych przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Tym samym w kosztach uzyskania przychodu – zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy zmieniającej – będzie Pani uprawniona do uwzględnienia:
- wydatków na nabycie lub objęcie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki;
- określonej zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. proporcjonalnie do wysokości prawa do udziału w zysku spółki w odpowiednich latach) części odpowiadającej uzyskanej przez Panią przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w zysku spółki i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.
Błędnie wskazała Pani zatem, że w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right