Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.275.2023.1.MT
W zakresie możliwości kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 8 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan obdarowanym będącym synem darczyńcy. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „X" z siedzibą w C. ul. (…), NIP (…). Jest Pan rezydentem podatkowym w Polsce i tutaj posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy.
Darczyńca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą; „Y" w P., adres (…) NIP (…), REGON (…), a część tego przedsiębiorstwa stanowi m.in. jego zorganizowaną część w postaci centrum usługowo biurowego o nazwie „Z" w C.
Ojciec (darczyńca) dokonał w dniu 21 marca 2018 r. na rzecz Pana darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a ust. 4 PIT. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która została Panu przekazana przez Ojca wchodzi:
- ogół praw i obowiązków związanych z przedmiotem darowizny, składniki materialne i niematerialne, m. in.:
- prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w C., (...), stanowiącej własność Miasta C., utworzonej z jedynej działki nr A o pow. 0,0282 ha oraz prawo własności znajdującego się na tej prawo własności znajdującego się na tej nieruchomości budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności oznaczonego nr (…) przy ulicy (…),
- należności od kontrahentów,
- zobowiązania wobec kontrahentów,
- środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym,
- umowy najmu powierzchni lokali,
- ogół praw i obowiązków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Prowadzi Pan własną działalność gospodarczą.
Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD):
-66.19.Z - Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD):
-66.19.Z - Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,
-85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych,
-70.21.Z - Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja,
-69.20.Z - Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe,
-68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
-66.29.Z - Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne,
-66.22.Z - Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych,
-66.21.Z - Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat,
-66.12.Z - Działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych,
-64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,
-47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
-47.76.Z - Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-47.11.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewaga żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,
-46.38.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki,
-01.49.Z - Chów i hodowla pozostałych zwierząt.
Jest Pan opodatkowywany w formie podatku liniowego i prowadzi Pan "podatkową książkę przychodów i rozchodów".
Środki trwałe, które są przedmiotem darowizny były amortyzowane w działalności gospodarczej Darczyńcy.
Z uwagi na wieloletnie prowadzenie przedsiębiorstwa przez Darczyńcę niektóre środki trwałe zostały całkowicie zamortyzowane, a niektóre zostały zamortyzowane jedynie częściowo.
Pytanie
Czy jeżeli Darczyńca dokonywał amortyzacji środków trwałych, które następnie zostały darowane na rzecz Syna to Obdarowany będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w darowiźnie środków trwałych?
Pana stanowisko w sprawie
Z treści przepisu art. 22a ust. 1 ustawy o PIT wynika, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2.maszyny, urządzenia i środki transportu,
3.inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zatem, aby dany składnik majątku mógł być uznany za środek trwały, musi:
-stanowić własność lub współwłasność podatnika,
-zostać nabyty lub wytworzony we własnym zakresie przez podatnika,
-być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
-jego przewidywany okres używania musi być dłuższy niż rok,
-być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne doszło do zmiany m.in. w zakresie art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nowe brzmienie przepisu skutkowało tym, że od 1 stycznia 2018 r. naliczona amortyzacja darowanego środka trwałego i wartości niematerialnych i prawnych nie była uznawana za koszty uzyskania przychodów, jeżeli:
-nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
-dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
-nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
-nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.
Biorąc pod uwagę powyższe, ustawodawca zdecydował się łączyć odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych nabytych nieodpłatnie, w tym nabytych w drodze spadku lub darowizny z kosztów uzyskania przychodów.
Ustawodawca zauważył, że powyższe rozwiązania mają negatywny wpływ głównie na niewielkie firmy rodzinne. W celu naprawy przepisów w nowelizacji zawartej w ustawie o zmianie m.in. podatku dochodowym od osób fizycznych, na której mocy przywrócono - dla darowizn środków trwałych otrzymanych po 1 stycznia 2018 r. – możliwość uznawania odpisów amortyzacyjnych za koszt podatkowy.
Na mocy art. 23 ust. 9 ustawy o PIT od 1 stycznia 2018 r. amortyzacja darowanego środka trwałego nadal może być uznawana za koszt podatkowy.
Podsumowując, jeżeli darczyńca dokonywał amortyzacji środków trwałych wówczas obdarowany kontynuuje amortyzacje dokonywaną dotychczas przez darczyńcę.
Powyższe stanowisko potwierdza pismo z dnia 27 października 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej Nr 0114-KDIP3-1.4011.469.2020.3.EC.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.
Przepis art. 22 ust. 8 ww. ustawy stanowi, że:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a–22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Stosownie natomiast do treści art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Artykuł 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
W razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki.
Z przepisu art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 22h ust. 3 ww. ustawy:
Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.
Należy także wskazać na treść art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 23 ust. 9 ww. ustawy:
Przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:
-Prowadzi Pan działalność gospodarczą i otrzymał w drodze darowizny m. in. środki trwałe, które wykorzystuje Pan we własnej działalności gospodarczej.
-Jest Pan opodatkowywany w formie podatku liniowego i prowadzi Pan podatkową książkę przychodów i rozchodów.
-Środki trwałe, które są przedmiotem darowizny były amortyzowane w działalności gospodarczej Darczyńcy.
-Niektóre środki trwałe zostały całkowicie zamortyzowane przez Darczyńcę, a niektóre zostały zamortyzowane jedynie częściowo.
-Planuje Pan kontynuację amortyzacji otrzymanych w darowiźnie środków trwałych na zasadach przyjętych przez darczyńcę.
Należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone odpisy amortyzacyjne od środka trwałego nabytego przez Pana w drodze darowizny. Otrzymane w darowiźnie środki trwałe wykorzystywane były bowiem przez darczyńcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Wobec powyższego Pan jako obdarowany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych winien przyjąć powyższy środek trwały w wartości określonej przez darczyńcę – nastąpi bowiem kontynuacja amortyzacji. Kontynuując amortyzację opisanego we wniosku środka trwałego, będzie Pan zobowiązany do uwzględnienia wysokości dokonanych już przez darczyńcę odpisów oraz przyjęcia wybranej przez niego metody amortyzacji. Dokonywane przy zastosowaniu opisanej kontynuacji odpisy amortyzacyjne będą stanowić u Pana koszty uzyskania przychodów. W rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Odnosząc się do powołanej we wniosku interpretacji indywidualnej wskazać należy, że rozstrzygnięcie w niej zawarte nie jest wiążące dla tutejszego Organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right