Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.89.2023.2.BM

PIT - w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 marca 2023 r. (wpływ 25 marca 2023 r).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Pozarolniczą działalność gospodarczą rozpoczął Pan 2 czerwca 2022 r. i od tego dnia jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Podstawowy przedmiot Pana działalności to tworzenie oprogramowania komputerowego (PKD 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem). Działalność ta polega na:

a.Stworzeniu od podstaw lub rozwój istniejącego oprogramowania, w tym konsultacje z klientem odnośnie potrzeb, oczekiwań, wydajności, i kosztów utrzymania rozwiązania.

b.Opracowanie i przedstawienie architektury rozwiązania.

c.Wykonanie kodu źródłowego projektu.

d.Wykonanie dokumentacji technicznej.

e.Wdrożenie rozwiązania, oraz ewentualne przekazanie wiedzy pracownikom klienta dotyczące rozwiązania.

f.Naprawa ewentualnych błędów odkrytych podczas użytkowania.

Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega na określeniu celu, jaki ma ono spełniać, ustaleniu sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych, technologii oraz opracowanie architektury rozwiązania), zaplanowaniu prac, realizacji - programowaniu, weryfikacji, uruchomieniu i oddaniu do użytku. Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega także na rozbiciu problemu na mniejsze komponenty, stworzenie tych komponentów oraz opracowanie i napisanie algorytmów, które pozwolą uzyskać wymagane funkcje.

Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega także na formułowaniu wymagań dotyczących funkcji systemu (krótki opis biznesowy oraz techniczny).

Kolejność implementacji zadań głównie wypływa od Pana, choć jest oparta na stanie prac po stronie zamawiającego, jak np. przystosowanie środowiska do wdrożenia rozwiązania. Czasem kolejność zadań jest określana przez innych członków zespołu, integratora, lub zamawiającego.

Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega również na: zbieraniu wymagań, ich analizie biznesowej pod kątem już istniejących funkcji, analizie technicznej mającej na celu opisanie w jaki sposób nowe funkcje powinny zostać zaimplementowane. Implementację zmian i nowych funkcji trzeba zaplanować. Praca polega także na przygotowywaniu dokumentacji (w niewielkim stopniu) oraz implementacji (zdecydowanie przeważająca część) funkcji zleconej przez zamawiającego. Zazwyczaj najważniejszym wyznacznikiem, kiedy zmiana trafi do realizacji, jest priorytet nadany przez biznes zamawiającego oraz Pana dostępny czas na realizację prac. Po implementacji zmiana przechodzi przez etap kontroli jakości i testów. Finalnym etapem jest wdrożenie zmian na środowiskach klienta - produkcyjnym (używanym przez końcowych użytkowników systemu, biznesowych lub indywidualnych), często także na środowiskach testowych (służących do weryfikacji zmian przed wdrożeniem na środowisko produkcyjne).

Poza podstawową działalnością opisaną powyżej nie prowadzi Pan innej działalności.

Jest Pan i będzie Pan opodatkowany podatkiem dochodowym zgodnie z ustawą - podatkiem liniowym 19% lub według skali podatkowej. W roku 2022 wybrał Pan opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, lecz na podstawie przepisów przejściowych w zeznaniu podatkowym zadeklaruje Pan opodatkowanie na podstawie przepisu art. 27 UPDOF.

Nie zatrudnia Pan pracowników lub zleceniobiorców (wykonawców) i nie współpracuje Pan z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.

W tworzonym przez Pana oprogramowaniu wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta w oparciu o Pana posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu - kodu zrozumiałego dla komputerów. W związku z tym tworzone przez Pana oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem wytwarza Pan oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF.

Zamawiającym jest podmiot gospodarczy mający siedzibę w Polsce - podmiot ten jest integratorem, który następnie sprzedaje lub udostępnia oprogramowanie klientom finalnym.

Umowa z zamawiającym zawiera zapis o przeniesieniu majątkowych praw autorskich do stworzonego przez Pana oprogramowania za wynagrodzeniem. A zatem uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Pana w ramach prowadzonej działalności; tym odrębnym przepisem jest art. 74 ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Osiąga Pan zatem dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu przepisu art. 30ca ust. 7 pkt 2 UPDOF.

Nie uzyskuje Pan dochodu z:

z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Tworzenie oprogramowania to zwykle praca zespołowa polegająca programowaniu i na przewodniczeniu pracy zespołu deweloperów. Bywa, że jest to Pana samodzielna praca, zależnie od projektu. Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania w ramach zespołu polega na rozbiciu projektu na mniejsze komponenty, stworzenie tych komponentów oraz napisanie algorytmu, który pozwoli uzyskać wymagane funkcje. W takim przypadku każdy programista ma swój wydzielony zakres projektu. Jednakże w tym przypadku opracowywane przez Pana procedury i funkcje stanowią odrębne autonomiczne oprogramowanie - także podlegające ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ustalanie wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do oprogramowania będącego utworem odbywa się w sposób stały - wynagrodzenie miesięczne.

Tzw. wskaźnik nexus obliczany jest zgodnie z przepisami art. 30ca ust. 4 - 6 UPDOF.

Przekazanie oprogramowania zamawiającemu odbywa się w formie elektronicznej, polega na przekazaniu kodu do repozytorium Git. Oprogramowanie może być oddawane w częściach, wraz z postępem prac, lub całościowo po zakończeniu implementacji. Przyjęcie oprogramowania przez zamawiającego potwierdzane jest w formie wiadomości Slack, wiadomości email, lub poprzez osobiste lub zdalne spotkanie, zależnie od projektu. Per se nie jest sformalizowane oddanie kodu - przyjęcie oprogramowania przez zamawiającego nie jest potwierdzane w formie oficjalnego protokołu/notatki. Klient jest zaangażowany w cały proces i dysponuje wiedzą, na jakim etapie są prace, oraz czy projekt jest zakończony - spotkania, itp. Prawa autorskie przenoszone są z chwilą przyjęcia utworu - programu komputerowego przez zamawiającego po wgraniu kodu na serwer klienta. Ostateczny potwierdzeniem przyjęcia jest wypłata wynagrodzenia przez zamawiającego.

Sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

Kierownictwo i nadzór zamawiającego nad wykonywanymi przez Pana czynnościami polega na spotkaniach; informacjach o postępach prac, przedstawieniu proponowanego rozwiązania, konsultacjach.

Zamawiający nie ustalił godzin i/lub miejsca wykonywania czynności. Miejscem wykonywania przeze mnie oprogramowania jest siedziba firmy, czyli Pana dom. Nadzór/kierownictwo zamawiającego ma wyłącznie charakter merytoryczny. Zamawiający nie sprawuje kierownictwa w rozumieniu art. 22 Kodeksu pracy.

Jest Pan odpowiedzialny za czynności wynikające z umowy przed zamawiającym w zakresie wykonania oprogramowania. Umowa nie określa Pana odpowiedzialności wobec osób trzecich, jednakże niezależna działalność gospodarcza zawsze obarczona jest ryzykiem odpowiedzialności, na ogólnych zasadach.

Stosuje Pan nowoczesne narzędzia do tworzenia oprogramowania, w tym języki programowania, a także technologie informatyczne.

Są to w szczególności:

a.Python.

b.Rozwiązania chmury AWS, z wyszczególnieniem technologii serverless, ML, oraz Big Data.

c.Rozwiązania IaC (infrastructure as code; terraform, CDKTF, CloudFormation).

d.Biblioteki i narzędzia rozwinięte wewnętrznie, lub w kooperacji z integratorem.

e.CI/CD (GitLab, Jenkins).

f.Rozwiązania konteneryzacji i przygotowania obrazów systemów (Docker, Packer).

g.Linux.

Ma Pan wykształcenie techniczne i legitymuje się Pan tytułem technika.

Bierze Pan udział w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego; przebyte przez Pana kursy i szkolenia, to

Certyfikacja AWS Certified Developer - Associate i powiązane kursy;

Certyfikacja AWS Certified Solutions Architect - Associate i powiązane kursy;

Certyfikacja AWS Certified Solutions Architect - Professional i powiązane kursy.

Regularnie czyta Pan portale internetowe w poszukiwaniu rozwiązań napotykanych problemów. Dodatkowo uczestniczy Pan w różnych webinarach, konferencjach, oraz słucha Pan technologicznych podcastów. Korzysta Pan z fachowej literatury.

Tworzone przez Pana oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań w zakresie:

a.Optymalnej finansowo archiwizacji danych wrażliwych prawnie dla instytucji sektora finansowego.

b.Rozwiązań kontroli i umożliwienia dostępu do zasobów chmury AWS, zarządzania pracą, kontroli wykonanych czynności, i ułatwiania procesów biznesowych.

c.Optymalizacji czasu i wydajności inferencji modeli Machine Learning w środowisku AWS SageMaker.

d.Automatyzacji ustanawiania norm monitorujących środowiskiem chmury (compliance monitoring).

e.Tworzeniu i rozwoju biblioteki umożliwiającej szybki rozwój aplikacji webowych na technologii serverless.

f.Dostarczania unikalnych rozwiązań "uszytych" na potrzeby klienta (np. migracja analityki big data do środowiska chmury dla polskiej (…), w tym programy to ekstrakcji, przetwarzania i ładowania danych, umożliwiająca ciągłe monitorowanie raportów o sprzedaży i stanie finansowym korporacji w czasie bliskim rzeczywistemu).

Pana działalność polega także na ulepszaniu i rozwijaniu oprogramowania:

a.Właścicielem ulepszanego oprogramowania jest integrator lub jego klient.

b.Podstawą prawną do ulepszania przeze mnie oprogramowania jest umowa z zamawiającym; nie jest mi udzielana licencja, gdyż nie jestem użytkownikiem ulepszanego oprogramowania, a jedynie ulepszam i rozwijam oprogramowanie.

c.W procesie rozwijania lub ulepszania powstają nowe kody lub procedury będące odrębnymi utworami w rozumieniu prawa autorskiego i w związku z tym podlegają ochronie prawnej na podstawie tego prawa.

d.Umowa z zamawiającym zawiera zapis o przeniesieniu praw autorskich do ulepszeń/modyfikacji oprogramowania za wynagrodzeniem, zatem w tym przypadku osiągam także przychody ze sprzedaży prawa autorskiego do oprogramowania komputerowego.

e.Przekazanie ulepszonego oprogramowania zamawiającemu polega na spotkaniu i przekazaniu oprogramowania, podobnie jak oprogramowania tworzonego "od podstaw".

f.Prace ulepszeniowe nie mają charakteru rutynowych zmian. Obecnie zdecydowana większość prac to rozwijanie aplikacji i dodawanie nowych funkcji. Jednak sytuacje kiedy ma Pan ewidentny błąd do naprawienia często wymagają analizy kodu, procesów zachodzących w systemie, przepływu danych itd. Nie są to zmiany rutynowe, ponieważ w większości przypadków należy najpierw przeanalizować istniejący kod, a potem naprawić znaleziony problem, co jest także przejawem pracy twórczej. Jeśli chodzi o nowe funkcje, to poza analizą obecnego kodu należy również opracować (od strony architektury systemu, bezpieczeństwa, itp.) sposób w jaki nowa funkcja zostanie zaimplementowana. A na koniec należy ją zaimplementować.

Zarówno w procesie tworzenia, jak i rozwijania oprogramowania powstają efekty w formie utworów, które podlegają ochronie prawnej na podstawie prawa autorskiego.

Opisane działania jako "pozarolnicza działalność gospodarcza", "działalność związana z oprogramowaniem", "rozwijanie oprogramowania", "programowanie" to są aspekty Pana działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu.

Sformułowania "programowanie", "projektowanie systemów komputerowych", "projektowanie oprogramowania" "tworzenie oprogramowania", "prace ulepszeniowe", "opracowanie architektury" itp. nie przedstawiają odrębnych działań, a są elementami składowymi procesu tworzenia oprogramowania, na który składają się: analiza problemu, projektowanie rozwiązań (zarówno algorytmów realizujących funkcje oprogramowania, jak i interfejsu użytkownika), programowanie, testowanie i uruchamianie. Natomiast prace ulepszeniowe realizowane są w ten sam, opisany powyżej sposób, lecz dotyczą nowych procedur i kodów, które w rezultacie skutkują powstaniem ulepszonej i rozwiniętej wersji oprogramowania.

Pojęcia: "oprogramowanie", "program (komputerowy)", "kod", "aplikacja" używane są zamiennie i odnoszą się do tworzonych przez Pana programów komputerowych, o których mowa jest w art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF.

Prowadzona przez Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana jest działalnością twórczą obejmującą prace twórcze oraz czynności edukacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wyniki prowadzonych przez Pana prac, wnioski i doświadczenie wykorzystywane są w toku kolejnych prac przyczyniając się do powstania rozwiązań coraz bardziej nowoczesnych i wydajnych, zarówno pod względem funkcjonalnym, technicznym, jak i finansowym.

Wyniki Pana prac mają charakter zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów. Pana praca jest pracą twórczą polegającą na znajdowaniu nowych rozwiązań do tworzonych i rozwijanych systemów.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego. W ramach Pana działalności nie są prowadzone badania naukowe.

Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów.

Prowadzona jest przez Pana na bieżąco specjalna ewidencja na potrzeby rozwiązania IP-Box od dnia rozpoczęcia działalności w formie elektronicznej zgodnie z wymaganiami art. 30cb UPDOF.

Działalność objęta wnioskiem dotyczy roku 2022 oraz lat przyszłych - pod warunkiem, że działalność będzie prowadzona na identycznych warunkach i w okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, który odnosi się także do zdarzenia przyszłego.

Uzupełnienie

1.Pod pojęciem „działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu" rozumie Pan całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej związanej z programowaniem, z wyłączeniem prac innych niż rozwojowe określone w punkcie 2b) niniejszego uzupełnienia.

Ponadto wyjaśnia Pan, że sformułowania „pozarolnicza działalność gospodarcza", „działalność związana z oprogramowaniem", "czynności edukacyjne", „rozwijanie oprogramowania" to różne aspekty Pana działań w ramach prowadzącej działalności gospodarczej w dziedzinie tworzenia oprogramowania i są elementami składowymi procesu tworzenia oprogramowania, na który składają się: analiza problemu, projektowanie rozwiązań (zarówno algorytmów realizujących funkcje oprogramowania, jak i interfejsu użytkownika infrastruktury umożliwiającej wykonanie funkcji programum - docelowo wyrażonej kodem, interfejsów użytkownika, interfejsów programistycznych (API) - po implementacji będących częścią kodu) - podejmowane po studiach oraz testach i próbach aplikacyjnych dostępnych technologii, oraz integracji znanych schematów rozwiązywania problemów składowych. Następnie kodowanie, testowanie, dokumentowanie, uruchamianie, wdrożenie rozwiązania (instalacja), i przekazanie wiedzy technicznej. Natomiast prace ulepszeniowe realizowane są w ten sam, opisany powyżej sposób, z ewentualnym dołączeniem studiów dostarczonego programu do ulepszenia, lecz dotyczą nowych procedur i kodów, które w rezultacie skutkują powstaniem ulepszonej i rozwiniętej wersji oprogramowania.

2)pytanie organu, czy w ramach opisanej we wniosku działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeśli tak to poproszono o wskazanie :

a)w jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

Udzielił Pan następującej odpowiedzi :

Prace rozwojowe prowadzi Pan od dnia rozpoczęcia działalności, tj. od 2 czerwca 2022 r.

b)czego dotyczyły/dotyczą te prace rozwojowe? Co było/jest ich celem lub celami? Jakie czynności obejmowały/obejmują te prace?

Udzielił Pan następującej odpowiedzi :

Prace rozwojowe dotyczyły rozwoju oprogramowania, zgodnie z opisem w pkt. 1. Celem prac było wytworzenie i dostarczenie autorskiego oprogramowania stworzonego pod potrzeby klienta. W tym celu zostały podjęte czynności zgodne z opisem w pkt. 1.

c)czy Pana prace rozwojowe zostały/ zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?

Udzielił Pan następującej odpowiedzi :

Celem prac rozwojowych jest nabycie wszechstronnej wiedzy i umiejętności w zakresie techniki tworzenia oprogramowania, poznanie nowoczesnych technologii i zastosowań języków programowania, aby całą zdobytą wiedzę stosować w Pana działalności do tworzenia efektywnych, przyjaznych dla użytkowników nowoczesnych programów komputerowych charakteryzujących się wieloma cechami innowacyjności.

d)czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej?

Udzielił Pan następującej odpowiedzi :

Prace zostały zakończone pozytywnym wynikiem lub nadal są w toku, zależnie od projektu.

Zawsze jest ustalony wynik prac, jednak różni się on między projektami. Zawsze zawiera on kod źródłowy programu, dotychczas zawsze przekazywany w postaci commitów w repozytorium Git. Zazwyczaj pojawiającymi się opcjonalnymi częściami składowymi są: wdrożenie programu u klienta, dokumentacja techniczna rozwiązania, akceptacja dostarczonego rozwiązania przez klienta, przekazanie wiedzy technicznej o rozwiązaniu.

W Pana działalności wynik prac jest wykorzystywany do uzyskania wynagrodzenia za jego sprzedaż. Dodatkowo, wykorzystuje Pan nabytą wiedzę podczas procesu powstawania rozwiązania i etapu testów oraz prób aplikacyjnych, do udoskonalania kolejnych dzieł.

e)czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?

Udzielił Pan następującej odpowiedzi :

Tak, w wyniku prac rozwojowych powstały nowe produkty. Dotychczas nie oferował Pan dalszej odsprzedaży, czy licencjonowania tych produktów - zostały one stworzone na potrzeby jednego klienta, a prawa do nich przekazane klientowi. To klient dysponuje prawami do dzieł, i może je licencjonować lub sprzedawać dalej.

CloudIAM: CloudIAM to innowacyjna platforma umożliwiająca zarządzanie dostępami w chmurze Amazon AWS. Umożliwia ona logowanie za pomocą firmowego konta Microsoft, zarządzaniem dostępami do zasobów chmury, oraz uruchamianie "bastion hostów" - tymczasowych komputerów umożliwiających dalszy dostęp do zasobów niedostępnych z internetu. Platforma umożliwia dynamiczne zarządzanie dostępami - architektura polityk, przypisanych do grup, do których należą użytkownicy umożliwia na kontrolę dostępu na poziomie fizycznie wykonywanych prac, oraz recykling polityk; np. zamiast udzielać dostępu do całego konta, możliwe jest przydzielenie pracownikom banku w dziale analityki ryzyka hipotek do grupy umożliwiającej dostęp do plików z aplikacjami klienta. Ta sama polityka może zostać użyta ponownie w grupie administratorów i deweloperów danej aplikacji, dając im dostęp do danych. Uruchamiane bastion hosty same w sobie są ograniczane w dostępach - szeroko przyjętą praktyką jest współdzielenie jednego "basiton hosta" przez cała firmę, co wymaga przydzielenie hostowi dostępu do całej sieci. Tymczasowe bastiony uruchamiane przez aplikację mają precyzyjnie wydzielony dostęp do danych grup zasobów. Dodatkowo, dzięki indywidualnym bastionom, jeden użytkownik nie może podejrzeć plików drugiego - np. zapomnianego eksportu czułych danych.

Bastiony maja automatycznie przydzielany predefiniowany dostęp np. do baz danych RDS, czy klastrów EKS, przyśpieszając pracę.

Pierwsza wersja dzieła została zakończona i sprzedana, obecnie finalizowane są prace nad zbiorem ulepszeń umożliwiających operowanie dzieła w modelu SaaS (software as a service - licencjonowanie praw do użytkowania dzieła). Zmiany umożliwiają na hostowane kodu źródłowego dzieła na koncie klienta, bez udostępniania go subskrybentom. Zmiany wiążą się z próbami aplikacyjnymi, zmianami w kodzie źródłowym aplikacji, oraz architektury, oraz aktualizacją dokumentacji.

Patching: Patching to projekt oparty na technologii AWS Systems Manager, automatyzujący proces monitorowania aktualizacji, oraz znanych błędów bezpieczeństwa, programów komputerowych wykorzystywanych na serwerach. W przypadku wykrycia nieaktualnego oprogramowania, lub oprogramowania, w którym zostały wykryte i upublicznione błędy bezpieczeństwa (tzw. CVE), oprogramowanie informuje wiadomością email, oraz opcjonalnie automatycznie aktualizuje oprogramowanie. Projekt ten jest indywidualnie konfigurowany poprzez tagi podpięte pod zasoby w chmurze AWS, umożliwiając wybór uprzednio utworzonego profilu oczekiwanego zachowania, e.g. zignorowanie niektórych paczek oprogramowania lub włączenie automatycznej aktualizacji. Dzieło zostało ukończone.

B.(...): B.(...) to projekt opracowania zbioru programów umożliwiających migrację ekstrakcji danych z bazy danych (...) na (...) dla (...). Celem projektu jest przeniesienie procesu ekstrakcji danych z baz znajdujących się w indywidualnych sklepach franczyzobiorców klienta do chmury AWS. Zostały opracowane i zaimplementowane całkowicie nowe procesy, zastępujące obecne. W wyniku tych prac możliwa jest migracja danych z obecnej bazy danych na nową w chmurze. Dzieło jest obecnie finalizowane.

Dzieła te powstają przez całą działalność firmy. Praca nad CloudIAMem została rozpoczęta jeszcze podczas stosunku umowy-zlecenia z klientem. Od tego czasu dzieło zostało znacznie ulepszone - zostały zaimplementowane nowe funkcjonalności, oraz rozwiązane nietypowe problemy. Prace nad wszystkimi dziełami nie mają charakteru prac rutynowych, wykonanie projektów nie jest możliwe bez prac rozwojowych i licznych testów, oraz wynikających z nich kreatywnych rozwiązywań nowych problemów.

Produkty, które Pan tworzy i będzie tworzył są wynikiem prowadzonych praw rozwojowych, a produktami tymi są programy komputerowe. Programy te są nowe, a nawet można powiedzieć, że nowatorskie, gdyż dotychczas takie programy nie są dostępne na rynku, a tworzone są według potrzeb i wymagań zmawiającego, wyłącznie dla potrzeb jego działalności.

Nowość i ulepszony charakter produktu polega na tym, że opisane obszernie systemy (programy) opierają się o całkowicie innowacyjne podejście do tematu oraz stosu technologicznego. Zrywają z wykorzystywanymi poprzednio wzorcami i modelami oraz zakładają zupełnie nowe podejście nie będące ewolucją a raczej rewolucją w tej dziedzinie. Zastosowanie nowych rozwiązań przez Pana, pokazuje, iż mamy tu do czynienia z całkowicie zmodernizowanym podejściem w kontekście wymienionej usługi realizowanej przez system oraz procesu.

Tworzone oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań. Aplikacja powstaje na zamówienie Pana Klienta i jest dedykowana jego konkretnej sytuacji. Nie ma innego oprogramowania obsługującego te zastosowania, co Pana system.

Nie są to zmiany rutynowe, ponieważ w większości przypadków należy najpierw przeanalizować istniejący kod, a potem naprawić znaleziony problem, co jest także przejawem pracy twórczej. Jeśli chodzi o nowe funkcje, to poza analizą obecnego kodu należy również opracować (od strony architektury systemu, bezpieczeństwa, itp.) sposób w jaki nowa funkcja zostanie zaimplementowana. A na koniec należy ją zaimplementować.

Zatem efektem Pana działalności są produkty, procesy i usługi, które mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

b)Podejmowane przez Pana prace inne niż rozwojowe, w bardzo ograniczonym zakresie, to integracja firmowa, spotkania wewnętrzne organizacyjne, prezentacje w celu pozyskania klientów, i ich przygotowanie.

c)W przypadku ulepszeń nie jest to odrębny program komputerowy od programu początkowego (wyjściowego), jednakże poszczególne procedury lub moduły powstające w toku prac ulepszeniach mają charakter oprogramowania, podlegającego ochronie na podstawie art. 74 prawa autorskiego. Konieczne jest w tym miejscu zauważenie, że nie ma prawnopodatkowej definicji programu komputerowego.

W „Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - ip-box", na str. 89 czytamy:

Reasumując: brak ustawowej definicji pojęcia „program komputerowy" oraz brak precyzyjnego określenia zakresu „autorskiego prawa do programu komputerowego" w świetle polskiego prawa sprawia, że konieczne jest odniesienie się do pozaustawowych źródeł interpretacji tego pojęcia oraz ustalenia zakresu przedmiotowej ochrony prawnej. Wynika z nich, że pojęcie „program komputerowy" nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs. Uwzględnienie autorskiego prawa do programu komputerowego w szerokim rozumieniu (funkcjonalnie) - jako oprogramowanie - w katalogu kwalifikowanych IP jest zgodne z wytycznymi raportu BEPS Plan Działania nr 5 i wynika z przedstawionej powyżej interpretacji zakresu znaczeniowego „autorskiego prawa do programu komputerowego".

d)W każdym przypadku tworzenie przez Pana „oprogramowania komputerowego" wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

e)„Oprogramowania komputerowe" zawsze są efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

f)Od zamawiającego otrzymuje Pan wynagrodzenie w stałej kwocie - wynagrodzenie miesięczne, gdyż takie są zasady ustalone przez zamawiającego. Zawiera ono również honorarium autorskie za przeniesienie praw autorskich do oprogramowania. Pana wynagrodzenie obejmuje całość czynności w danym okresie. Nie ma w fakturze podziału na etapy prac lub różny charakter prac. Wyodrębnienia przychodu z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania dokonuje Pan na użytek rozliczeń IP-Box w oparciu o szczegółową wewnętrzną ewidencję czasu pracy w danym miesiącu, z której wynika czas poświęcony na prace "twórcze" i pozostałe (wymienione w punkcie 2b). Podział kwoty wynagrodzenia (na honorarium autorskie oraz wynagrodzenie za pozostałe czynności) następuje proporcjonalnie do czasu pracy w danym miesiącu.

Pytania

1.Czy Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu, opisana w opisie stanu faktycznego, spełnia przesłanki do kwalifikowania jej jako działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisu art. 5a ust. 38 UPDOF?

2.Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy zatem Pana działalność, o której mowa w pytaniu 1 za lata rok 2022 spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego potocznie IP-BOX?

3.Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy zatem Pana działalność, o której mowa w pytaniu 1 za lata przyszłe, począwszy od 2023 r., pod warunkiem, że będzie ona prowadzona na identycznych warunkach i w okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, który odnosi się także do zdarzenia przyszłego, będzie spełniała przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego potocznie IP-Box?

Pana stanowisko w sprawie

Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu, opisana w opisie stanu faktycznego, spełnia przesłanki do kwalifikowania jej jako działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisu art. 5a ust. 38 UPDOF.

Pana działalność, o której mowa w pytaniu 1 za lata rok 2022 spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego potocznie IP-BOX.

Pana działalność, o której mowa w pytaniu 1 za lata przyszłe, począwszy od 2023 r., pod warunkiem, że będzie ona prowadzona na identycznych warunkach i w okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, który odnosi się także do zdarzenia przyszłego, będzie spełniała przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego potocznie IP-BOX.

UZASADNIENIE:

Ad. 1

Aby rozstrzygnąć, czy Pana działalność spełnia warunki do określenia jej jako działalność badawczo-rozwojową (dalej w skrócie "B+R"), należy odnieść się do definicji tej działalności.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 UPDOF i obejmuje działalność badawczą lub rozwojową, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pana działalność prowadzona jest w sposób systematyczny - gdyż jest to Pana "codzienna" działalność zawodowa i stanowi jedyne źródło przychodów. Kwestia związania zasobów Pana wiedzy i jej wykorzystania została opisana szczegółowo we wniosku oraz podkreślona poniżej.

Definicja ustawowa zawiera alternatywę (słowo "lub"), a zatem wystarczy, aby jeden z elementów tej alternatywny był spełniony (prowadzenie działalności badawczej lub rozwojowej), a całą działalność należałoby uznać za działalność B+R. Z opisu Pana działalności wynika, że nie wykonuje Pan działalności badawczej, a zatem w dalszej części uzasadnienia skupi się Pan na działalności rozwojowej.

Przepis art. 5a pkt 40 UPDOF definiujący działalność rozwojową odwołuje się art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który - z kolei, określa tę działalność w następujący sposób:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Uwzględniając powyższe wymogi wynikające z zacytowanego przepisu, potwierdzone informacjami zamieszczonymi w opisie stanu faktycznego, stwierdzić Pan może, że:

- posiada Pan rozległą wiedzę i doświadczenie zawodowe wynikające z wykształcenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej w omawianej branży.

- rozszerza Pan na bieżąco swoją wiedzę i umiejętności w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego,

- posiadana i poszerzana wiedza wykorzystywana jest do projektowania i tworzenia oprogramowania komputerowego,

- złożoność i skomplikowanie współczesnych systemów komputerowych powoduje, że wiedza ta i umiejętności muszą być wszechstronnie stosowane, w tym łączone w różnymi dziedzinami techniki oraz kształtowane w sposób właściwy dla prawidłowego i efektywnego wykorzystania w tworzonym oprogramowaniu,

- oprogramowanie tworzone przez Pana jest nowatorskie i niejednokrotnie nowatorskie i unikalne w stosunku do rozwiązań powszechnie stosowanych,

- Pana działalność ma charakter twórczy,

- wszystkie Pana działania podejmowanie są w sposób systematyczny,

- w ramach działalności ulepsza i rozwija Pan istniejące oprogramowanie tworząc nowe jakościowo programy,

- prace, które określa Pan jako rozwojowe, nie obejmują rozwiązań rutynowych.

Wszystkie przedstawione w opisie stanu faktycznego i wyliczone powyżej okoliczności dowodzą, że Pana działalność spełnia wymogi wymienionych przepisów, a zatem prowadzi Pan działalność rozwojową. Na mocy art. 5a pkt 38 UPDOF uzasadnione jest stwierdzenie, że Pana działalność może być zakwalifikowana jako działalność B+R.

Ad. 2 i 3

Oba pytania mają ten sam charakter, a odnoszą się jedynie do różnych okresów, dlatego też przedstawi Pan wspólne uzasadnienie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w przepisie art. 30ca formułuje wymagania niezbędne do zastosowania uprzywilejowanego opodatkowania stawką 5% dochodów z kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP-Box), a mianowicie:

Art. 30ca.

1. Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

2. Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288),8) autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty ub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

...

7. Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto przepis art. 30cb zawiera dodatkowy wymóg prowadzenia ewidencji spełniającej określone cechy.

Z zacytowanych przepisów wynika, że UPDOF zawiera następujące warunki do zastosowania rozwiązania IP-Box:

a) prowadzenie działalności gospodarczej,

b) prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej,

c) tworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

d) objecie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ochroną prawną,

e) uzyskanie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (wymienionego enumeratywnie w art. 30ca ust. 2) w jednej z form wymienionych w art. 30ca ust. 7,

f) prowadzenie odpowiedniej ewidencji w sposób określony w art. 30cb.

Analiza wymienionych powyżej warunków wskazuje na to, że są one wszystkie spełnione, a zatem prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza w warunkach i okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF, a mianowicie:

a)Jak opisał Pan w opisie stanu faktycznego, prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i wszystkie wymienione działania prowadzone są w ramach tej działalności, a zatem warunek wymieniony w punkcie a) jest bez wątpienia spełniony.

b)W uzasadnieniu do pytania 1 wykazał Pan, że prowadzi Pan działalność B+R.

c)Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w Pana przypadku, co opisał Pan wystarczająco jasno w opisie stanu faktycznego, są programy komputerowe, które Pan tworzy lub ulepsza i rozwija. Programy te wymienione zostały w przepisie art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF, a zatem należą do katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

d)Tworzone przez Pana oprogramowanie jako przejaw samodzielnej działalności twórczej objęte jest ochroną prawną na podstawie przepisu art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zatem wymóg podlegania ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, zapisany w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF został spełniony. Zapisał to Pan wyraźnie w opisie stanu faktycznego.

e)Dokonuje Pan sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co opisał Pan w opisie stanu faktycznego, a zatem osiąga Pan dochody, o których mowa w przepisie art. 30ca ust. 7 pkt 2 UPDOF.

f)Dodatkowy wymóg prowadzenia ewidencji jest też spełniony, co zaznaczył Pan w opisie stanu faktycznego.

Wszystkie opisane okoliczności dowodzą, że wytwarza oraz rozwija i ulepsza Pan oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i osiąga Pan przychody z jego sprzedaży w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Spełnia Pan zatem wszystkie wymagania sformułowane w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF, co uzasadnia Pana stanowisko w zadanych pytaniach nr 2 i 3.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655, 682, 807, 1010, 1079, 1117, 1459, 2185, 2306, z 2023 r. poz. 212.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto wskazuję, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku, gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że prowadzi Pan działalność polegającą na pracach programistycznych, przy czym z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PT zamierza Pan skorzystać za 2022 rok oraz w latach przyszłych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan prace związane z oprogramowaniem zlecane przez klienta. Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób systematyczny, (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wyniki prowadzonych przez Pana prac, wnioski i doświadczenie wykorzystywane są w toku kolejnych prac przyczyniając się powstania rozwiązań coraz bardziej nowoczesnych, efektywniejszych zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i technicznym. Pana działalność jest pracą twórczą polegają na znalezieniu nowych rozwiązań do nowo powstających systemów. Prowadzona przez Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W każdym przypadku tworzenie przez Pana „oprogramowania komputerowego” wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Oprogramowania komputerowe zawsze są efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych w okresie, którego dotyczy wniosek jest w opisanym zakresie działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem spełnione są następujące cechy:

działalność ta ma charakter twórczy,

obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co wyartykułował Pan w opisie sprawy,

podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Tym samym – przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślenia przy tym wymaga, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych przez Pana usług, ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Jak zaznaczono w opisie sprawy, tworzone przez Pana oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem wytwarza Pan oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika też, że przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych na klienta. Tym samym osiąga Pan dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej z tytułu ich sprzedaży.

Prowadzona jest również (na bieżąco) specjalna ewidencja na potrzeby rozwiązania IP-Box od dnia rozpoczęcia działalności, tj. od 2 czerwca 2022 roku, w formie elektronicznej, uwzględniająca wymagania wynikające w przepisów art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując – może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z tytułu sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać za wnioskowany przez Pana we wniosku 2022 rok (począwszy od 2 czerwca 2022 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), 2023 i lata kolejne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zastrzec należy jednak, że tutejszy organ nie dokonał oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza treść i zakres sformułowanych pytań. Innymi słowy, interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie oceny Pana stanowiska w kwestii będącej przedmiotem sformułowanych zapytań. W szczególności nie dokonano oceny, czy prowadzana przez Pana działalność spełnia kryteria prac rozwojowych.

Ponadto zaznaczamy, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pan sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00