Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1005.2022.2.AA
Preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 31 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 marca 2023 (data wpływu 7 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
1.Pozarolniczą działalność gospodarczą rozpoczął Pan 2005-12-02.
2.Od początku jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.
3.Podstawowy przedmiot Pana działalności to 62.01.Z (PKD). Działalność ta polega na tworzeniu oprogramowania.
4.Poza tym prowadzi Pan jeszcze działalność związaną z wydawaniem książek (PKD 58.11.Z) oraz obrotem nieruchomościami (PKD 68.10.Z).Ma Pan obecnie również 1 mieszkanie, które wynajmuje (PKD 68.20.Z).
5.Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
6.Jest Pan opodatkowany podatkiem dochodowym zgodnie z UPDOF – nie korzysta z ryczałtowych form opodatkowania podatkiem dochodowym.
7.Pana formą księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.
8.Nie zatrudnia Pan pracowników lub zleceniobiorców (wykonawców); w ramach działalności informatycznej nie współpracuje z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.
9.W tworzonym przez Pana oprogramowaniu wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta w oparciu o Pana posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu – kodu zrozumiałego dla komputerów. W związku z tym tworzone przez Pana oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem wytwarza Pan oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF.
10. Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega na określeniu celu, jaki ma ono spełniać, ustaleniu sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowaniu prac, realizacji – kodowaniu, weryfikacji, uruchomieniu i zakończeniu. U jednego z Pana klientów tworzenie oprogramowania to najczęściej praca zespołowa polegająca na: zbieraniu wymagań od strony zamawiającej i koordynującej system; wymagania pochodzą również od użytkowników systemu; potem podlegają analizie przez analityka biznesowego i trafiają do realizacji przez programistów. Propozycje zmian często wychodzą również ze strony zespołu, w tym od Pana, choć większość z nich jest bardziej techniczna niż biznesowa. Kiedy zmiana lub nowa funkcja jest gotowa, testerzy weryfikują jej zgodność z początkowo opisanymi wymaganiami. Cała aplikacja (system) jest zwykle wynikiem prac całego zespołu. U drugiego klienta cały zespół składa się z 2 osób: Pana oraz przedstawiciela klienta. Wymagania odnośnie systemu oraz ich analiza pochodzą od klienta. Obie osoby w zespole pełnią funkcję programisty oraz testera. Funkcje zaimplementowane przez jednego z programistów jest weryfikowana przez drugiego.
Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega na rozbiciu problemu na mniejsze komponenty, stworzenie tych komponentów oraz napisanie algorytmu, który pozwoli uzyskać wymagane funkcje.
Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega także na formułowaniu wymagań dotyczących funkcji systemu (krótki opis biznesowy oraz techniczny).
Kolejność implementacji zadań określa głównie zamawiający, choć czasami opinia o kolejności wychodzi od członków zespołu, w tym czasem od Pana, jeśli zespół zauważy taką potrzebę.
Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega na: zbieraniu wymagań, ich analizie biznesowej pod kątem już istniejących funkcji, czasami dochodzi analiza techniczna mająca na celu opisanie, w jaki sposób nowa funkcja powinna zostać zaimplementowana. Implementację zmian i nowych funkcjonalności trzeba również zaplanować. Praca polega także na przygotowywaniu dokumentacji (w niewielkim stopniu) oraz implementacji (zdecydowanie przeważająca cześć) funkcji zleconej przez zamawiającego. Zazwyczaj najważniejszym wyznacznikiem, kiedy zmiana trafi do realizacji, jest priorytet nadany przez biznes zamawiającego. Po implementacji zmiana przechodzi przez etap kontroli jakości. Finalnym etapem jest wdrożenie zmian na środowisku produkcyjnym – używanym przez końcowych użytkowników systemu (tak biznesowych, jak i indywidualnych).
Powyższe etapy są tymi najważniejszymi.
11.Jednym z zamawiających jest podmiot gospodarczy mający siedzibę w B. Jest to klient końcowy. Tworzone oprogramowanie jest dedykowane dla jego potrzeb. Innym zamawiającym jest podmiot gospodarczy mający siedzibę w L. Finalnym klientem (odbiorcą) tego oprogramowania jest jedna z instytucji europejskich – Komisja Europejska. Współpraca ze wspomnianym podmiotem z L została niedawno zakończona i w to miejsce weszła jako mój kontrahent firma mającą siedzibę w Republice Czeskiej. Jednak klientem docelowym pozostanie Komisja Europejska. Zmiana kontrahenta nie zmieni całego procesu i okoliczności tworzenia przez Pana oprogramowania.
12.Umowy z zamawiającymi zawierają zapisy o przeniesieniu praw autorskich do stworzonego przez Pana oprogramowania za wynagrodzeniem. A zatem uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Pana w ramach prowadzonej działalności; tym odrębnym przepisem jest art. 74 ustawa z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Osiągam zatem dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu przepisu art. 30ca ust. 7 pkt 2 UPDOF.
13.Nie uzyskuje Pan dochodu z:
-z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
-z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
14.Tzw. wskaźnik nexus obliczany jest zgodnie z przepisami art. 30ca ust. 4-6 UPDOF.
15.Przekazanie oprogramowania (napisanego kodu) zamawiającemu odbywa się w formie wgrywania na serwer należący do klienta docelowego. Przyjęcie oprogramowania przez zamawiającego nie jest potwierdzane w formie protokołu/notatki. Prawa autorskie przenoszone są z chwilą przyjęcia utworu – programu komputerowego przez zamawiającego po wgraniu kodu na serwer klienta. Potwierdzeniem przyjęcia jest wypłata wynagrodzenia przez zamawiającego.
16.Sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
17.Jeden z zamawiających nie ustalił godzin ani miejsca wykonywania czynności. U jednego klienta przepracowany czas loguje Pan w osobnym pliku Excela. Potwierdzeniem akceptacji przepracowanego czasu jest przyjęcie i opłacenie wystawionych przez Pana faktur.
Inny zamawiający określił tzw. core hours, w których Pana zespoły mają być dostępne: 9:30-12:00 oraz 14:30-16:30. Standardowym dniem pracy jest 8h. Mój bezpośredni zwierzchnik, pod którego Pan podlega u klienta docelowego, zgodził się, żeby do zatwierdzenia przepracowanych dni liczyła się ilość przepracowanych godzin w miesiącu. Czyli nie musi Pan przepracować 8 godzin każdego dnia, ale może raz pracować dłużej, a innego dnia krócej. Ważne jest, żeby w rozliczeniu miesięcznym ilość godzin zgadzała się z ilością zadeklarowanych przepracowanych przez Pana dni. Jednak, aby zadeklarować dzień pracy, musi Pan jakiś czas tego dnia przepracować. Nie może Pan np. pracować po 10h przez 4 dni (co daje 40h) i zadeklarować, że przepracował 5 dni.
Przepracowane godziny loguje się w dedykowanym temu celowi systemie (system klienta docelowego – instytucji europejskiej). Na koniec miesiąca wysyła się odpowiednie podsumowanie do zatwierdzenia przez 2 wyznaczone przez wewnętrzny proces osoby.
Przed pandemią miejscem wykonywania pracy był jeden z budynków wynajmowanych za granicą przez wspomnianą instytucję europejską. Za granicą nie przebywał Pan dłużej niż 183 dni w żadnym roku. Od marca 2020 praktycznie całą pracę wykonuje Pan zdalnie ze swojego domu pod Warszawą.
18.W kwestii odpowiedzialności za czynności wynikające z umowy przed zamawiającym można stwierdzić, co następuje:
Pana praca polega głównie na implementacji nowych funkcjonalności, zmianie istniejących funkcji oraz naprawianiu wykrytych błędów w systemie. Aby to osiągnąć, musi Pan wymyślać nowe algorytmy oraz analizować i zmieniać procesy zachodzące w Pana systemie. Do tego dochodzi tworzenie dokumentacji z opisem funkcjonalności, szczegółów implementacji, zmian w bazie danych itp., itd. Nieraz opisujemy również wyniki różnego rodzaju analiz (sposobu działania systemu, współpracy z innymi systemami itp.), które wykonaliśmy podczas pracy nad jakimś problemem. Regularnie powiększamy również naszą dokumentację know-how. Kiedy rozwiążemy lub wyjaśnimy jakiś problem, dokumentujemy to, aby następnym razem nie musieć powtarzać całego procesu analizy. Niektóre ze stron tego know-how są Pana autorstwa. Cała ta dokumentacja jest przechowywana na serwerach klienta docelowego.
Ponadto, przy współpracy z klientem docelowym, jakim jest wspomniana instytucja europejska, prawdą są poniższe stwierdzenia: czasami analizuje Pan również problemy, które zgłasza helpdesk Pana systemu. W niektórych przypadkach, aby naprawić problem, musi Pan przygotować skrypty modyfikujące bazę danych. Zdarza się również, że wymagana jest szybka naprawa kodu i ekspresowe wdrożenie zmiany na środowisko produkcyjne.
Czasami wykonuje Pan również analizę techniczną wspominaną wcześniej.
Jest Pan najstarszym stażem programistą w zespole – tzn. jest Pan programistą, który najdłużej pracuje w Pana systemie. Z tego tytułu jest Pan bardziej zaangażowany w planowanie pracy niż „przeciętny” członek zespołu.
Z uwagi na fakt, iż zna Pan system najlepiej (przynajmniej większość systemu), często Pan pomaga analizować i rozwiązywać problemy innym członkom zespołu.
Od niedawna jest Pan odpowiedzialny za prowadzenie codziennych zespołowych spotkań porannych, na których każdy krótko opowiada, co zrobił poprzedniego dnia i co planuje na dziś. Te spotkania przeznaczone są dla całego zespołu, choć oczywiście czasem zdarza się, że ktoś akurat ma ważniejsze zadanie. Ponadto odpowiada Pan za spotkania podsumowujące 3 tygodniowe okresy pracy. Na takim spotkaniu zbiera Pan wnioski: co osiągnął, co poszło po Pana myśli, a co się nie udało i jakie problemy się pojawiły. To spotkanie również przeznaczone jest dla całego zespołu. Dla każdego takiego podsumowującego spotkania tworzy Pan nową stronę, na której spisuje, o czym Pan rozmawiał.
U wszystkich klientów:
Zdecydowana większość Pana pracy to implementacja nowych funkcji. W mniejszym stopniu są to: zmiana istniejących funkcjonalności, naprawianie wykrytych błędów w systemie oraz analiza techniczna kodu i tworzenie dokumentacji. Aby to osiągnąć, musi Pan opracować nowe algorytmy oraz analizować i zmieniać procesy zachodzące w Pana systemie.
Umowy nie określają Pana odpowiedzialności wobec osób trzecich, jednakże niezależna działalność gospodarcza zawsze obarczona jest ryzykiem odpowiedzialności, na ogólnych zasadach.
19.Kierownictwo/nadzór zamawiającego nad wykonywanymi przez Pana czynnościami można opisać w następujący sposób:
Przy tworzeniu oprogramowania dla Komisji Europejskiej ze strony moich kontrahentów nie ma żadnej bezpośredniej kontroli. Cały faktyczny nadzór nad wynikami sprawuje klient docelowy.
Cały nasz zespół składa się z kontraktorów podobnych do Pana, czyli współpracujących z różnymi firmami. Niektórzy członkowie zespołu mają podpisane kontrakty b2b, tak jak Pan, a niektórzy mają umowy o pracę. Kierownikiem zespołu jest kontraktor taki jak Pan. Bezpośrednio nad nim, czyli de facto i Pana zwierzchnikiem jest pracownik klienta. Dodatkowo jest jeszcze zwierzchnik ze strony biznesowej – również pracownik klienta docelowego.
Obaj zwierzchnicy mają wgląd w plan prac Pana zespołu (jakie zadania/funkcjonalności/błędy zostaną wykonane lub naprawione w najbliższym czasie), a potem weryfikują planowe zakończenie zadań, które ich szczególnie interesowały. Zwierzchnik biznesowy kontaktuje się z Pana zespołem głównie przez Pana kierownika zespołu lub analityka biznesowego, choć Pan również ma z nim kontakt od czasu do czasu przy okazji różnych spotkań dotyczących Pana systemu. Zwierzchnicy raczej nie weryfikują wyników poszczególnych członków zespołu z osobna, tylko wyniki zespołu jako całości, albo monitorują konkretne zadanie/funkcjonalność, która akurat jest istotniejsza od innych z ich punktu widzenia. Jeśli wystąpiłby problem z którymś z członków zespołu, to myśli, że najpierw kierownik zespołu próbowałby z taką osobą porozmawiać. Jeśli to by nie pomogło, to poinformowałby Pana zwierzchnika.
Przy współpracy z klientem z B, po implementacji nowej lub zmianie istniejącej funkcjonalności albo naprawieniu błędu klient sam ją weryfikuje po swojej stronie lub robi Pan to wspólnie podczas video rozmowy ze współdzieleniem ekranu. Dokumentację klient weryfikuje sam i zgłasza ewentualne uwagi. Nadzór/kierownictwo ma wyłącznie charakter merytoryczny. Żaden z zamawiających nie sprawuje kierownictwa w rozumieniu art. 22 Kodeksu pracy.
20.Stosuje Pan nowoczesnenarzędzia do tworzenia oprogramowania, w tym języki programowania, a w szczególności: Najważniejsze narzędzia używane na co dzień(…). Pana głównym językiem programowania, którego używa, jest java; czasami używa Pan javascript; a do komunikacji z bazą danych wykorzystuje Pan język SQL.
U jednego z klientów od początku pandemii Pana środowisko programistyczne znajduje się w chmurze (…).
Najważniejsze technologie: java, spring, baza danych (…).
21.Ma Pan wykształcenie wyższe i legitymuje się Pan tytułem magistra informatyki, ma Pan również licencjat z matematyki.
22.Bierze Pan udział w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego; odbył Pan wiele kursów i szkoleń. Ma Pan certyfikat znajomości języka java.
Regularnie czyta Pan portale internetowe w poszukiwaniu rozwiązań napotykanych problemów.
Dodatkowo uczestniczy Pan w różnych webinarach oraz słucha Pan technologicznych podcastów.
Ponadto departament wspomnianej instytucji europejskiej, sprawujący kontrolę nad projektem, przy którym Pan pracuje, organizuje sesje szkoleniowe poświęcone różnym technologiom. Uczestniczy Pan w tych spotkaniach od czasu do czasu. Przed pandemią odbywały się stacjonarnie z możliwością uczestnictwa online (zazwyczaj). Obecnie, od czasu pandemii, dostęp jest wyłącznie przez Internet.
Korzysta Pan z fachowej literatury.
23.Tworzone oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań.
Tworzone oprogramowanie dla jednego z klientów przeznaczone jest do kompleksowego zarządzania przedsięwzięciem agroturystycznym, nad którym aktualnie pracuje klient. Aplikacja powstaje na zamówienie Pana Klienta i jest dedykowana jego konkretnej sytuacji. Aplikacja będzie zawierała system rezerwacyjny połączony z mapą kompleksu i okolicy, obsługę bieżących zamówień itd. Druga część systemu będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do monitorowania stanu nawodnienia, ilości zużytej wody i stanu roślin. Nie ma na rynku oprogramowania, które spełniałoby oczekiwania Klienta, dlatego zdecydował się na stworzenie nowej aplikacji, rozwiązującej konkretnie jego problemy. Oprogramowanie tworzone na zamówienie wspomnianej instytucji europejskiej przeznaczone jest do składania wniosków o granty z funduszy unijnych. Nie ma innego oprogramowania obsługującego te same programy finansowania co Pana system.
24.Ponadto:
a.Pana działalność polega także na ulepszaniu i rozwijaniu oprogramowania: Właścicielem ulepszanego oprogramowania jest Klient.
b.Podstawą prawną do ulepszania przez Pana oprogramowania jest umowa z zamawiającym; nie jest Panu udzielana licencja, gdyż nie jest Pan użytkownikiem ulepszanego oprogramowania, a jedynie ulepsza i rozwija Pan oprogramowanie.
c.W procesie rozwijania lub ulepszania powstają nowe kody lub procedury będące odrębnymi utworami w rozumieniu prawa autorskiego i w związku z tym podlegają ochronie prawnej na podstawie tego prawa.
d.Umowa z zamawiającymi zawiera zapis o przeniesieniu praw autorskich także do ulepszeń/modyfikacji oprogramowania za wynagrodzeniem, zatem w tym przypadku osiąga Pan także przychody ze sprzedaży prawa autorskiego do oprogramowania komputerowego.
e.Przekazanie wytworzonego oprogramowania zamawiającemu polega na zapisaniu nowego/zmodyfikowanego kodu do repozytorium git Klienta.
f.Prace ulepszeniowe nie mają charakteru rutynowych zmian. Obecnie zdecydowana większość prac to rozwijanie aplikacji i dodawanie nowych funkcji. Jednak sytuacje, kiedy ma Pan ewidentny błąd do naprawienia, często wymagają analizy kodu, procesów zachodzących w systemie, przepływu danych itd. Nie są to zmiany rutynowe, ponieważ w większości przypadków należy najpierw przeanalizować istniejący kod, a potem naprawić znaleziony problem, co jest także przejawem pracy twórczej. Jeśli chodzi o nowe funkcje, to poza analizą obecnego kodu należy również opracować (od strony architektury systemu, bezpieczeństwa itp.) sposób, w jaki nowa funkcja zostanie zaimplementowana. A na koniec należy ją zaimplementować.
25.Prowadzona przez Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
26.Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana jest działalnością twórczą obejmującą prace twórcze oraz czynności edukacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
27.Wyniki prowadzonych przez Pana prac, wnioski i doświadczenie wykorzystywane są w toku kolejnych prac, przyczyniając się do powstania rozwiązań coraz bardziej nowoczesnych, efektywniejszych zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i technicznym.
28.Wyniki Pana prac mają charakter zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów. Pana praca jest pracą twórczą polegającą na znajdowaniu nowych rozwiązań do tworzonych i rozwijanych systemów.
29.W ramach Pana działalności nie są prowadzone badania naukowe.
30.Nie nabywa Pan bezpośrednio wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów, ale oczywiście posiłkuje się różnymi materiałami ogólnie dostępnymi.
31.Od dnia 1.1.2019 prowadzona jest przez Pana na bieżąco specjalna ewidencja na potrzeby rozwiązania IP BOX w formie elektronicznej, zgodnie z wymaganiami art. 30cb UPDOF. Działalność objęta wnioskiem dotyczy okresu od początku 2019 do chwili obecnej.
32.Zdarzenie przyszłe obejmuje lata począwszy od 2023, przyjmując założenie, że Pana działalność będzie prowadzona na identycznych warunkach i w okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, który będzie odnosił się także do zdarzenia przyszłego.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Doprecyzować treść pierwszego pytania, tj. wskazać, co należy rozumieć pod pojęciem „Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu, opisana w opisie stanu faktycznego”; w szczególności proszę wyjaśnić, czy chodzi o:
1)całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej,
2)wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (jeśli tak, proszę wskazać jakie to konkretnie zadania),
3)całość działań realizowanych przez Pana w ramach umowy z Klientem (jeśli tak, proszę wskazać, o jakich konkretnych umowach mowa);
4)wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach umowy z Klientem (jeśli tak, jakie to konkretnie zadania, w ramach jakich konkretnych umów)?
Pod pojęciem „działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu” rozumie Pan swoje prace nad tworzeniem, rozwojem i ulepszaniem oprogramowania dla Komisji Europejskiej oraz dla podmiotu z B.
Skoro w ramach pierwszego pytania oczekuje Pan oceny, czy opisana we wniosku działalność gospodarcza, którą Pan prowadzi, jest działalnością badawczo rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proszę doprecyzować opis sprawy przez wskazanie:
1)czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadzi/będzie prowadzić Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; jeśli tak, proszę wskazać:
a)jakie to badania; co było/jest ich przedmiotem i celem; w jakich okresach Pan je prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi;
b)jakie metody badawcze Pan stosował/stosuje;
c)czy badania przyniosły określone efekty (jakie);
Jak napisał Pan wyraźnie w p. 29 opisu stanu faktycznego: W ramach Pana działalności nie są prowadzone badania naukowe.
Należy przez to rozumieć, że w ramach działalności samodzielnie nie prowadzi Pan i nie będzie prowadził żadnych badań naukowych, również badań w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym.
2)czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadzi/będzie prowadzić Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; jeśli tak, proszę wskazać:
Tak.
a)w jakich okresach prowadził Pan lub od kiedy je Pan prowadzi;
Przedmiotowe prace prowadzi Pan od początku roku 2019, czyli prowadził Pan i prowadzi w całym okresie, za który Pan wnioskuje o interpretację.
b)czego dotyczyły/dotyczą te prace rozwojowe; co było/jest ich celem lub celami; jakie czynności obejmowały/obejmują te prace;
System dla Komisji Europejskiej nosi nazwę (…). Służy on do składania wniosków o granty unijne. Pana system obsługuje wiele programów finansowych, m.in. różne programy prowadzone przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (….). Jest to bardzo znana instytucja w świecie naukowym. Innym klientem jest (…) zajmujący się międzynarodową wymianą studentów. Programy obsługiwane przez system (…), który Pan współtworzy, nie są dostępne w żadnym innym systemie do składania wniosków o finansowanie.
To oprogramowanie jest tworzone w ramach umów z firmą (…) (kontrahent bezpośredni; umowa już wygasła) oraz firmą (…) (obecny kontrahent). Komisja Europejska jest klientem docelowym i jest właścicielem tworzonego oprogramowania.
Drugim systemem, którego dotyczy Pana wniosek, jest system (…) pisany dla (…) (jest to klient bezpośredni i docelowy). To oprogramowanie ma na celu obsługę całości przedsięwzięcia agroturystycznego przygotowywanego przez Pana klienta. Zakres projektu obejmuje między innymi użycie sztucznej inteligencji i sieci neuronowych do zoptymalizowania wykorzystania zasobów, takich jak energia elektryczna czy woda. Planowane jest np. inteligentne nawadnianie zależne od aktualnego zapotrzebowania roślin na danym obszarze.
c)czy Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem; jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami; czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką); w jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności;
Oba systemy opisane we wniosku są pracą zespołową, w której ma Pan swój udział. Dostarczane, rozwijane i ulepszane przez Pana moduły (programy komputerowe) stanowią osobne utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim.
Prace rozwojowe zostały zakończone wynikiem pozytywnym. Wynik tych prac to dwa systemy komputerowe wdrażane u użytkownika końcowego, spełniające jego wymagania i oczekiwania w zakresie funkcjonalności i efektywności działania. Forma to kod wewnętrzny programów wprowadzony do systemów komputerowych użytkownika. Ponadto towarzyszy temu wersja źródłowa programu.
Wyniki z obu systemów będą wykorzystywane w Pana działalności jako referencja do przyszłych podobnych zleceń na opracowanie nowego modelu biznesowego mającego swój wyraz w oprogramowaniu komputerowym. Pana opracowania stanowią swego rodzaju bazę, która jest dostosowywana pod indywidualne potrzeby konkretnego projektu, które zawsze w większym lub mniejszym stopniu różnią się między sobą.
d)czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę); czy oferuje Pan lub będzie oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej;
e)czy w stosunku do dotychczasowej Pana działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług;
Opisany powyżej system (…) opiera się o całkowicie innowacyjne podejście do tematu obsługi przedsięwzięcia agroturystycznego. Zrywa z wykorzystywanymi poprzednio wzorcami i modelami oraz zakłada zupełnie nowe podejście niebędące ewolucją, a raczej rewolucją w tej dziedzinie. Zastosowanie przez Pana nowych rozwiązań pokazuje, iż mamy tu do czynienia z całkowicie zmodernizowanym podejściem w kontekście funkcjonalności realizowanych przez system. Podejście wpisuje się również doskonale w ekologicznie świadome gospodarowanie zasobami naturalnymi, takimi jak woda, czy energia elektryczna.
System dla Komisji Europejskiej jest innowacyjny pod względem obsługiwanych programów finansowych. Programy te mają różne wymagania i zależności, które ewoluują. Ponadto, kiedy pojawia się nowy klient (program finansowy, instytucja), należy rozbudować i dostosować wewnętrzne procesy do nowych wymagań.
Jak już Pan pisał w opinie stanu faktycznego (p. 23):
Tworzone oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań. Tworzone oprogramowanie dla jednego z klientów przeznaczone jest do kompleksowego zarządzania przedsięwzięciem agroturystycznym, nad którym aktualnie pracuje klient. Aplikacja powstaje na zamówienie Pana Klienta i jest dedykowana jego konkretnej sytuacji. Aplikacja będzie zawierała system rezerwacyjny połączony z mapą kompleksu i okolicy, obsługę bieżących zamówień itd. Druga część systemu będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do monitorowania stanu nawodnienia, ilości zużytej wody i stanu roślin. Nie ma na rynku oprogramowania, które spełniałoby oczekiwania Klienta, dlatego zdecydował się na stworzenie nowej aplikacji, rozwiązującej konkretnie jego problemy.
Oprogramowanie tworzone na zamówienie wspomnianej instytucji europejskiej przeznaczone jest do składania wniosków o granty z funduszy unijnych. Nie ma innego oprogramowania obsługującego te same programy finansowania co Pana system.
Nie są to zmiany rutynowe, ponieważ w większości przypadków należy najpierw przeanalizować istniejący kod, a potem naprawić znaleziony problem, co jest także przejawem pracy twórczej. Jeśli chodzi o nowe funkcje, to poza analizą obecnego kodu należy również opracować (od strony architektury systemu, bezpieczeństwa itp.) sposób, w jaki nowa funkcja zostanie zaimplementowana. A na koniec należy ją zaimplementować.
Zatem efektem Pana działalności są produkty, procesy i usługi, które mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług
Czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadzi/będzie prowadzić Pan prace o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; jeśli tak, proszę wskazać, jakie to działania i kiedy je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?
W całym okresie prowadzenia działalności, prócz prac rozwojowych, wykonuje Pan także inne czynności o charakterze pomocniczym, np. prace porządkowe, konsultacje okołoinformatyczne, prowadzenie spotkań zespołu programistów itp.
Czy tworzenie, rozwijanie lub ulepszanie przez Pana oprogramowania stanowi/będzie stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej)?
Tak, napisał Pan już o tym jednoznacznie w p. 9, 26 i 28 opisu stanu fatycznego.
Doprecyzować opis sprawy przez wskazanie:
Jakie konkretne oprogramowania Pan wytwarza/będzie wytwarzać, do których przysługują/będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie, a dochody z których ma Pan zamiar opodatkować 5% preferencyjną stawką?
Systemy oraz ich charakterystyka zostały zawarte w p. II 2) b) niniejszego uzupełnienia.
Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „oprogramowaniem”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
c)nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów;
Odpowiedzi na wszystkie 3 pytania postawione w tym punkcie brzmią „tak” i wynikają jednoznacznie z całokształtu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.
Czy efekty Pana pracy (w tym w wyniku wytworzenia, ulepszania/rozwijania), które nazywa Pan odpowiednio „oprogramowaniem”, zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Utworów”?
Tak, jak opisał Pan wyraźnie w p. 9 i 24 c) opisu stanu faktycznego, zarówno w procesie tworzenia, jak i rozwijania oprogramowania powstają efekty w formie utworów, do których przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie. Utwory te podlegają ochronie prawnej na podstawie prawa autorskiego (art. 74 tego prawa).
Czy w każdym przypadku tworzenie, ulepszanie/rozwijanie przez Pana „oprogramowania” wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana badań naukowych lub prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; czy prowadził Pan albo prowadzi odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „oprogramowania”, które jest efektem Pana pracy?
Tak.
Czy „oprogramowania” zawsze są efektem Pana prac rozwojowych lub badań naukowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?
Tak.
Skoro otrzymuje/będzie otrzymywać Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, to proszę o wskazanie:
a)jak na gruncie umowy z Klientem wygląda/będzie wyglądać relacja między przeniesieniem przez Pana na Klienta praw do konkretnego efektu Pana pracy a: upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia;
b)w jaki sposób umowa z Klientem reguluje/będzie regulować kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Klienta praw do konkretnych stworzonych przez Pana oprogramowań; w jaki sposób odbywa się/będzie się odbywać wyodrębnienie konkretnego oprogramowania i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Klienta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Klient); co potwierdza przeniesienie tych praw;
Wynagrodzenie określone w umowie w oparciu o stawkę dzienną/godzinową obejmuje zarówno wynagrodzenie za przeniesienia praw autorskich, jak i prace dodatkowe („nietwórcze”) – określone w p. II 3) niniejszego uzupełnienia. Wynagrodzenie wypłacane jest okresowo – w jednym przypadku w okresach miesięcznych, w drugim – nieregularnie, po zakończeniu poszczególnych etapów; na podstawie przedstawionej zamawiającemu ewidencji czasowej. Przeniesienie praw autorskich następuje po przekazaniu utworu zamawiającemu.
Przekazanie oprogramowania (napisanego kodu) zamawiającemu odbywa się w formie wgrywania na serwer należący do klienta docelowego. Przyjęcie oprogramowania przez zamawiającego nie jest potwierdzane w formie protokołu/notatki. Prawa autorskie przenoszone są z chwilą przyjęcia utworu – programu komputerowego przez zamawiającego po wgraniu kodu na serwer klienta.
Przeniesienie tych praw i przyjęcie ich przez zamawiającego potwierdza wypłata wynagrodzenia.
Czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Klienta, wyodrębniają/będą wyodrębniać wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Klienta; jeśli nie, proszę wskazać dlaczego?
Jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wystawia Pan kumulatywną fakturę na koniec uzgodnionego okresu rozliczeniowego, określającą czas poświęcony projektowi klienta. Faktura obejmuje koszty prac badawczych, koszty dostosowania procesu oraz stosu technologicznego do konkretnych potrzeb klienta oraz wdrożenie i zaprogramowanie modułów oraz instalacji na środowiskach informatycznych klienta.
Pana wynagrodzenie liczone jest za całość czynności w danym okresie. Nie ma w fakturze podziału na etapy prac lub różny charakter prac. Jednak obejmuje ono również honorarium autorskie za przeniesienie praw autorskich do oprogramowania – zgodnie z zapisami zawartej umowy. Na fakturze nie ma podziału na honorarium autorskie i pozostałe czynności, gdyż takie były ustalenia z zamawiającym.
Jeżeli wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich nie wynika z faktury, to czy prowadzi/będzie prowadzić Pan ewidencję pozwalającą na wyszczególnienie realizowanych prac i zadań w ramach tworzenia i ulepszania/rozwijania oprogramowań przez comiesięczne wskazanie informacji na temat wykonanych zadań w danym miesiącu; czy prowadzona przez Pana ewidencja czasu i wykonanych prac pozwala/będzie pozwalać na wskazanie kwoty wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zbycia praw własności intelektualnej?
Wyodrębnienia przychodu z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania dokonuje Pan na użytek rozliczeń dla potrzeb IP BOX w oparciu o wewnętrzną szczegółową ewidencję czasu pracy w danym miesiącu, z której wynika czas poświęcony na prace „twórcze” i pozostałe. Z ewidencji tej wynikają kwoty z tytułu zbycia praw autorskich.
Jakie okresy rozliczeniowe przewiduje/będzie przewidywać umowa z Klientem:
a)czy są/będą to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne);
Okresy miesięczne; w przypadku drugiego kontrahenta – uzgadniane po zakończeniu konkretnego etapu prac.
b)czy zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac); jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu rozliczeniowego.
Jak Pan pisał w p. III 6 a) i b) zakończenie okresu rozliczeniowego następuje po przesłaniu zamawiającemu ewidencji czasu pracy poświęconego na jego rzecz oraz wystawieniu faktury.
Czy prowadzi Pan lub będzie prowadzić na bieżąco odrębną ewidencję (proszę podać dokładną datę od kiedy)?
Kwestia ewidencji została wyczerpująco wyjaśniona w p. 31 opis stanu faktycznego we wniosku:
Od dnia 1.1.2019 prowadzona jest przez Pana na bieżąco specjalna ewidencja na potrzeby rozwiązania IP BOX w formie elektronicznej, zgodnie z wymaganiami art. 30cb UPDOF.
jeśli tak, to czy:
-w prowadzonej ewidencji wyodrębnia/będzie wyodrębniać Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
-prowadzona ewidencja zapewnia ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej
-prowadzona ewidencja pozwala/będzie pozwalać na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
Na każde z pytań postawionych odpowiedź brzmi „tak”
Dochodów za jaki okres albo okresy dotyczy Pana wniosek?
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć we wniosku w opisie stanu fatycznego w p. 31 i 32.
Czy opisane i wyeksponowane we wniosku informacje/dane/warunki będą miały miejsce, czy też dojdzie do ich spełnienia w tym okresie, którego ma dotyczyć wniosek?
Pytanie jest niezbyt zrozumiałe, ale spróbuje Pan odpowiedzieć:
-w odniesieniu do lat 2019-2022 wszelkie okoliczności i informacje zostały spełnione,
-w odniesieniu do roku 2023 wszelkie okoliczności i informacje są aktualne,
-w odniesieniu do lat od 2024 wszelkie okoliczności i informacje będą spełnione w tych latach.
Pytania
1.Czy Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu, opisana w opisie stanu faktycznego, spełnia przesłanki do kwalifikowania jej jako działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisu art. 5a ust. 38 UPDOF?
2.Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy zatem Pana działalność, o której mowa w pytaniu 1 za lata 2019-2022,spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF, zwanego potocznie IP BOX, polegającego na opodatkowaniu dochodu ze sprzedaży majątkowych praw autorskich do tworzonego oprogramowania stawką 5%?
3.Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 jest twierdząca, to czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza, o której mowa w pytaniu 1, za lata przyszłe począwszy od roku 2023, która będzie prowadzona na identycznych zasadach i w okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, przy założeniu niezmienności przepisów określających zasady funkcjonowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF, zwanego IP BOX, będzie spełniała przesłanki do zastosowania tego rozwiązania – przy zastosowaniu stawki podatkowej w wysokości 5%?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – tak, Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz jego rozwoju i ulepszaniu, opisana w opisie stanu faktycznego, spełnia przesłanki do kwalifikowania jej jako działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisu art. 5a ust. 38 UPDOF.
UZASADNIENIE:
Aby rozstrzygnąć, czy Pana działalność spełnia warunki do określenia jej jako działalność badawczo-rozwojową (dalej w skrócie „B+R”), należy odnieść się do definicji tej działalności.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 UPDOF i obejmuje działalność badawczą lub rozwojową, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pana działalność prowadzona jest w sposób systematyczny – gdyż jest to Pana „codzienna” działalność zawodowa i stanowi podstawowe źródło przychodów. Kwestia związania zasobów Pana wiedzy i jej wykorzystania została opisana szczegółowo we wniosku oraz podkreślona poniżej.
Definicja ustawowa zawiera alternatywę (słowo „lub”), a zatem wystarczy, aby jeden z elementów tej alternatywny był spełniony (prowadzenie działalności badawczej lub rozwojowej), a całą działalność należałoby uznać za działalność B+R.
Z opisu Pana działalności wynika, że nie wykonuje Pan działalności badawczej, a zatem w dalszej części uzasadnienia skupi się na działalności rozwojowej.
Przepis art. 5a pkt 40 UPDOF definiujący działalność rozwojową odwołuje się art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który – z kolei określa tę działalność w następujący sposób: Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Uwzględniając powyższe wymogi wynikające z zacytowanego przepisu, potwierdzone informacjami zamieszczonymi w opisie stanu faktycznego, stwierdza Pan, że:
-posiada Pan rozległą wiedzę i doświadczenie zawodowe wynikające z wykształcenia oraz długoletniego prowadzenia działalności gospodarczej w omawianej branży,
-rozszerza Pan na bieżąco swoją wiedzę i umiejętności w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego,
-posiadana i poszerzana wiedza wykorzystywana jest do projektowania i tworzenia oprogramowania komputerowego,
-złożoność i skomplikowanie współczesnych systemów komputerowych powoduje, że wiedza ta i umiejętności muszą być wszechstronnie stosowane, w tym łączone z różnymi dziedzinami techniki oraz kształtowane w sposób właściwy dla prawidłowego i efektywnego wykorzystania w tworzonym oprogramowaniu,
-oprogramowanie tworzone przez Pana jest nowatorskie i niejednokrotnie nowatorskie i unikalne w stosunku do rozwiązań powszechnie stosowanych,
-w ramach działalności ulepsza Pan i rozwija istniejące oprogramowanie, tworząc nowe jakościowo programy,
-prace, które określa Pan jako rozwojowe, nie obejmują rozwiązań rutynowych.
Wszystkie przedstawione w opisie stanu faktycznego i wyliczone powyżej okoliczności dowodzą, że Pana działalność spełnia wymogi wymienionych przepisów, a zatem prowadzi Pan działalność rozwojową w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Stąd też na mocy art. 5a pkt 38 i 40 UPDOF uzasadnione jest stwierdzenie, że Pana działalność może być zakwalifikowana jako działalność B+R.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – tak, jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to Pana działalność, o której mowa w pytaniu 1 za lata 2019-2022, spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF, zwanego potocznie IP BOX, polegającego na opodatkowaniu dochodu ze sprzedaży majątkowych praw autorskich do tworzonego oprogramowania stawką 5%.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 3 – tak, jeżeli odpowiedź na pytanie 2 jest twierdząca, to prowadzona przez Pana działalność gospodarcza, o której mowa w pytaniu 1 za lata przyszłe począwszy od roku 2023, która będzie prowadzona na identycznych zasadach i w okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, przy założeniu niezmienności przepisów określających zasady funkcjonowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF, zwanego IP BOX, będzie spełniała przesłanki do zastosowania tego rozwiązania – przy zastosowaniu stawki podatkowej w wysokości 5%.
UZASADNIENIE
Oba pytaniade facto dotyczą tego samego zagadnienia, a jedynie odnoszą się do różnych okresów, zatem zostanie przedstawione wspólne uzasadnienie stanowiska własnego do obu punktów 2 i 3.
UPDOF w przepisie art. 30ca formułuje wymagania niezbędne do zastosowania uprzywilejowanego opodatkowania stawką 5% dochodów z kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP BOX), a mianowicie:
Art. 30ca.
1. Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
2. Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 1) patent, 2) prawo ochronne na wzór użytkowy, 3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, 4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego, 5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, 6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, 7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288), 8) autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
(...)
7. Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty: 1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej; 2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej; 3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi; 4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto przepis art. 30cb zawiera dodatkowy wymóg prowadzenia ewidencji spełniającej określone cechy.
Z zacytowanych przepisów wynika, że UPDOF zawiera następujące warunki do zastosowania rozwiązania IP BOX:
a.prowadzenie działalności gospodarczej,
b.prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej,
c.tworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
d.objecie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ochroną prawną,
e.uzyskanie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (wymienionego enumeratywnie w art. 30ca ust. 2) w jednej z form wymienionych w art. 30ca ust. 7,
f.prowadzenie odpowiedniej ewidencji w sposób określony w art. 30cb.
Analiza wymienionych powyżej warunków wskazuje na to, że są one wszystkie spełnione, a zatem prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w warunkach i okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF, a mianowicie:
Ad a)
Jak opisał Pan w opisie stanu faktycznego, prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i wszystkie opisane działania prowadzone są w ramach tej działalności, a zatem warunek wymieniony w p. a) jest bez wątpienia spełniony.
Ad b)
W uzasadnieniu do pytania 1 wykazał Pan, że prowadzi Pan działalność B+R.
Ad c)
Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w Pana przypadku, co opisał Pan wystarczająco jasno w opisie stanu faktycznego, są programy komputerowe, które tworzy Pan lub ulepsza i rozwija. Programy te wymienione zostały w przepisie art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF, a zatem należą do katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ad d)
Tworzone przez Pana oprogramowanie jako przejaw samodzielnej działalności twórczej objęte jest ochroną prawną na podstawie przepisu art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zatem wymóg podlegania ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, zapisany w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF został spełniony. Zapisał Pan to wyraźnie w opisie stanu faktycznego.
Ad e)
Dokonuje Pan sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co opisał Pan w opisie stanu faktycznego, a zatem osiąga Pan dochody, o których mowa w przepisie art. 30ca ust. 7 pkt 2 UPDOF.
Ad f)
Dodatkowy wymóg prowadzenia ewidencji jest też spełniony, co zaznaczył Pan w opisie stanu faktycznego.
Wszystkie opisane okoliczności dowodzą, że wytwarza Pan oraz rozwija i ulepsza oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i osiąga Pan przychody z jego sprzedaży w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Spełnia Pan zatem wszystkie wymagania sformułowane w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF, co uzasadnia Pana stanowisko w zadanych pytaniach nr 2 i 3.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Skoro w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Przepis art. 30ca ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.
Wskazuję także, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Możliwość skorzystania z ulgi Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasadynexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.
Podkreślam również, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto wskazuję, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślam też, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 tej ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na tworzeniu oprogramowania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi i będzie Pan prowadzić prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace te prowadzi Pan od początku 2019 roku. Prace te prowadził Pan, prowadzi i będzie prowadzić w całym okresie, za który wnioskuje Pan o interpretację. W tworzonym przez Pana oprogramowaniu wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta na podstawie posiadanej przez Pana wiedzy i doświadczenia oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna jest połączona z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu – kodu zrozumiałego dla komputerów. Dlatego tworzone przez Pana oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 tej ustawy. Prace rozwojowe realizowane przez Pana zostały zakończone pozytywnym wynikiem. Wynik tych prac to dwa systemy komputerowe wdrażane u użytkownika końcowego, spełniające jego wymagania i oczekiwania w zakresie funkcjonalności i efektywności działania. Tworzone oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań. Tworzone oprogramowanie dla jednego z klientówprzeznaczone jest do kompleksowego zarządzania przedsięwzięciem agroturystycznym, nad którym aktualnie pracuje klient. Aplikacja powstaje na zamówienie Pana Klienta i jest dedykowana jego konkretnej sytuacji. Aplikacja będzie zawierała system rezerwacyjny połączony z mapą kompleksu i okolicy, obsługę bieżących zamówień itd. Druga część systemu będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do monitorowania stanu nawodnienia, ilości zużytej wody i stanu roślin. Nie ma na rynku oprogramowania, które spełniałoby oczekiwania Klienta, dlatego zdecydował się na stworzenie nowej aplikacji, rozwiązującej konkretnie jego problemy. Efektem Pana działalności są produkty, procesy i usługi, które mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług. Z opisu sprawy wynika też, że działalność gospodarcza prowadzona przez Pana jest działalnością twórczą obejmującą prace twórcze oraz czynności edukacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wyniki prowadzonych przez Pana prac, wnioski i doświadczenie wykorzystywane są w toku kolejnych prac, przyczyniając się do powstania rozwiązań coraz bardziej nowoczesnych, efektywniejszych zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i technicznym. Wyniki Pana prac mają charakter zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów. Pana praca jest pracą twórczą polegającą na znajdowaniu nowych rozwiązań do tworzonych i rozwijanych systemów. W ramach Pana działalności nie są prowadzone badania naukowe.
Z opisu sprawy wynika zatem, że Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego (w tym przez rozwój i ulepszanie) w okresie, którego dotyczy wniosek, jest/będzie w opisanym zakresie działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ są spełnione następujące cechy:
-działalność ta ma charakter twórczy,
-obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co wyartykułował Pan w opisie sprawy,
-jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.
Reasumując – Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego (w tym w wyniku jego rozwoju i ulepszania), opisana we wniosku, mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wymaga przy tym podkreślenia, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych przez Pana usług ani też całość prowadzonej działalności polegającej na tworzeniu oprogramowania, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.
Jak zaznaczono w opisie sprawy, utwory tworzone przez Pana, w tym w wyniku rozwoju i ulepszania oprogramowania, są chronione przez art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz stanowią one odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie tych przepisów.
Mamy zatem do czynienia w Pana sprawie z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.
Wskazuję także, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym – podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczam przy tym, że w Pana sytuacji opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.
Co istotne, użyte przez ustawodawcę pojęcie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odnosi się do dochodu (straty) z konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym samym, w celu skorzystania z ulgi IP Box podatnik nie ustala łącznego dochodu (straty) ze wszystkich posiadanych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale odrębne dochody (straty) z poszczególnych praw.
Jak Pan wskazał wprost we wniosku, prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z wymaganiami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wskazał Pan również, że sprzedaż wskazanych we wniosku praw następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochodem z wytworzonego i ulepszonego (rozwijanego) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągnięte przez Pana z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W uzupełnieniu wskazał Pan, że – jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – wystawia Pan kumulatywną fakturę na koniec uzgodnionego okresu rozliczeniowego, określającą czas poświęcony projektowi klienta. Faktura obejmuje koszty prac badawczych, koszty dostosowania procesu oraz stosu technologicznego do konkretnych potrzeb klienta, oraz wdrożenie i zaprogramowanie modułów oraz instalacji na środowiskach informatycznych klienta. Pana wynagrodzenie liczone jest za całość czynności w danym okresie. Nie ma na fakturze podziału na etapy prac lub różny charakter prac. Jednak obejmuje ono również honorarium autorskie za przeniesienie praw autorskich do oprogramowania – zgodnie z zapisami zawartej umowy. Na fakturze nie ma podziału na honorarium autorskie i pozostałe czynności, gdyż takie były ustalenia z zamawiającym. Wyodrębnienia przychodu z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania dokonuje Pan na użytek rozliczeń dla potrzeb IP BOX w oparciu o wewnętrzną szczegółową ewidencję czasu pracy w danym miesiącu, z której wynika czas poświęcony na prace „twórcze” i pozostałe. Z ewidencji tej wynikają kwoty z tytułu zbycia praw autorskich.
Zatem spełnia Pan, co do zasady, warunki ewidencyjne wskazane w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w konsekwencji spełnia także przesłanki do skorzystania z omawianej preferencji podatkowej i opodatkowania 5% stawką podatkową kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, tj. praw autorskich do programów komputerowych podlegających ochronie prawnej i tworzonych bezpośrednio przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Reasumując – kwalifikowane dochody uzyskane w latach 2019-2022 z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, opisane we wniosku, może Pan opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również prowadzona przez Pana działalność gospodarcza, o której mowa we wniosku, w latach następnych począwszy od 2023 roku, która będzie prowadzona na identycznych zasadach i okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego, przy założeniu niezmienności przepisów określających zasady funkcjonowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie spełniała przesłanki do zastosowania tego rozwiązania, tj. zastosowania stawki podatkowej w wysokości 5%.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right