Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1091.2022.3.MW

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 24 lutego 2023 r. (data wpływu 24 lutego 2023 r.) oraz z 24 marca 2023 r. (data wpływu 24 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca (w dalszej części wniosku zwany również „Podatnikiem”) jest osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podatnik świadczy usługi obejmujące tworzenie i projektowanie oprogramowania.

W ramach prowadzonej działalności Podatnik współuczestniczy w procesie tworzenia oprogramowania do którego w momencie jego powstania posiada autorskie prawo do programu komputerowego zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062) zwana dalej „Pr.Aut.”.

Tworzone przez Podatnika oprogramowanie jest rozwijane i ulepszane w sposób systematyczny, zaplanowany, metodyczny i uporządkowany w ramach codziennego świadczenia usług na rzecz usługobiorcy (zwanego w dalszej części wniosku „Kontrahentem”).

Na wyżej wymienione oprogramowanie, będące wynikiem usług świadczonych przez Podatnika składają się:

(…)

Projekty wymienione w punkcie a) powyżej, jak również stworzone według nich programy komputerowe i produkty (na które programy te się składają) są związane z jednymi z najbardziej innowacyjnych obecnie dziedzin w branży IT. Są to: (…).

W celu lepszego zobrazowania charakteru czynności wykonywanych przez Podatnika warto wskazać, że programy komputerowe składają się z wielu elementów, m.in. z kodu źródłowego oraz z projektu, na bazie którego tworzony jest kod. Podatnik uczestniczy w tworzeniu projektu programu, nie tworzy zaś kodu. Podatnik jest przy tym współtwórcą programu komputerowego, do którego przysługują mu prawa autorskie.

Projekty wzorcowe współtworzone przez Podatnika są i przez lata będą gotowymi przepisami dla wielu programistów na świecie, którzy przy ich użyciu napiszą kod źródłowy programów komputerowych. Wzorce te są i przez lata będą uwzględniane przez projektantów w projektach oprogramowania. Jest to spowodowane unikalnością w skali globalnej, jak również uznaniem jakim cieszą się te projekty w branży IT oraz wśród regulatorów finansowych w wielu krajach. W ten sposób są one obecnie i będą stawały się częściami składowymi projektów wielu programów komputerowych na całym świecie.

Projekty opracowywane przez Podatnika są unikalne w skali globalnej i mają charakter autorski. W praktyce istotna część wszystkich systemów (…) i na świecie będzie stworzona na podstawie współtworzonych przez Podatnika projektów wzorcowych związanych z (…). Ich użycie jest podstawą stworzenia ekosystemu otwartej (…). Dodatkowo zastosowanie omawianych projektów daje następujące gwarancje klientom i bankom:

(…)

W praktyce w wielu krajach na świecie każdy program komputerowy umożliwiający (…) będzie wykorzystywał program komputerowy oparty na projektach stworzonych przez Podatnika. Obecnie, z ramienia Kontrahenta, Wnioskodawca uczestniczy jednocześnie w dwóch inicjatywach tworzenia wzorcowych projektów (…). Jeden ze standardów, w którego tworzeniu i rozwijaniu uczestniczy Podatnik jest publicznie dostępny, a Podatnik widnieje w oficjalnych dokumentach z nim związanych jako jego współtwórca. Na przykład (…) jest projektem wzorcowym (…) włączanym do projektów programów komputerowych tworzonych przez uczestników (…). Projekt ten jest stworzony w ramach (…), której Kontrahent jest członkiem i z którą ma zawartą umowę regulującą transfer praw autorskich. Organizacja (…) cieszy się szacunkiem w branży IT i wzorce projektów tworzone przez jej członków są powszechnie włączane w projekty komputerowe programów komputerowych na całym świecie. Jej członkami są osoby ze środowisk akademickich, uznani eksperci z branży zajmującej się (…). Współpracuje ona z (…), której Polska jest członkiem.

Jak wskazano powyżej, Podatnik uczestniczy w projektowaniu programu komputerowego, którego projekt zawiera m.in. opisane projekty wzorcowe. Program ten składa się na innowacyjny produkt, który jest oferowany i sprzedawany przez Kontrahenta. Produkt ten to głównie aplikacja serwerowa udostępniana jako usługa stworzona na potrzeby związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie (…).

W związku ze świadczeniem powyżej opisanych usług, Podatnik wchodzi w skład grup roboczych skupiających innych twórców i grup zadaniowych zorientowanych na rozwiązywaniu konkretnych problemów. Pozostałymi członkami grup są osoby ze środowisk naukowych oraz technologicznych związanych z bezpieczeństwem finansowo-technologicznym.

Wszystkie powyższe zagadnienia są przedmiotem prac badawczo-rozwojowych na świecie i taki charakter ma również usługa i oprogramowanie współtworzone przez Podatnika. Przeprowadzane przez Podatnika czynności związane z wytwarzaniem wspomnianego oprogramowania nie mają charakteru prac rutynowych i okresowych. W wyniku działalności Podatnika w zakresie oprogramowania komputerowego, powstają utwory w myśl art. 74 Pr.Aut., do których prawa autorskie Podatnik nabywa w momencie ich powstania i zgodnie z umową o świadczenie usług zawartą z Kontrahentem, Podatnik przenosi na niego wszelkie prawa autorskie, za co otrzymuje wynagrodzenie.

Elementy programu komputerowego, do których Wnioskodawca przenosi prawa autorskie na Kontrahenta są tworzone jedynie bezpośrednio przez Podatnika i bazują na jego kreatywności, wiedzy i doświadczeniu. Tworzenie wzorców projektów, jak również tworzenie projektu programu komputerowego są pracami zespołowymi polegającymi na tworzeniu, przeglądaniu tego co stworzyli inni, proponowaniu i wprowadzaniu zmian oraz ulepszeń. Wprowadzane zmiany nie mają charakteru prac rutynowych czy okresowych lecz są innowacyjne i odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już na rynku. Prawa autorskie do dzieł będących tworzeniem i ulepszaniem oprogramowania Podatnik przenosi odpłatnie na Kontrahenta.

Sprzedaż praw autorskich odbywa się na podstawie umowy z Kontrahentem. Kontrahent jest (…). Umowa podlega prawu polskiemu. Zgodnie z umową wszelkie prawa autorskie powstałe w wyniku świadczenia przez Podatnika usług na rzecz Kontrahenta, a w szczególności programy komputerowe, oprogramowanie, wynalazki, odkrycia, procesy, formuły, dane, techniki, know-how, modyfikacje, udoskonalenia przechodzą na (stają się własnością) Kontrahenta. Na podstawie umowy zawartej ze spółką-nabywcą, Podatnik przenosi na nią nieograniczone w miejscu i czasie autorskie prawa majątkowe do przedmiotu zamówienia lub jego elementów, tj. programów komputerowych będących stworzonymi przez Podatnika utworami w rozumieniu art. 74 Pr.aut., w tym prawa do utworów zależnych, których Podatnik jest bądź będzie twórcą, na wszelkich polach eksploatacji. W zamian za sprzedaż praw autorskich Podatnik otrzymuje od Kontrahenta świadczenie pieniężne na podstawie przedstawianych przez Podatnika w cyklach miesięcznych faktur VAT.

Warto podkreślić, że w ramach prowadzonej działalności i usług świadczonych dla Kontrahenta Podatnik nie organizuje i nie uczestniczy w spotkaniach organizacyjnych i informacyjnych. Podatnik jest natomiast związany z innym podmiotem X, której jedynym udziałowcem jest Kontrahent - odrębną umową o zarządzanie. Jakiekolwiek działania natury administracyjnej i organizacyjnej Podatnik wykonuje w ramach tego stosunku, a nie w ramach umowy w zakresie tworzenia oprogramowania. Podatnik nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych, prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów w zakresie tworzenia kwalifikowanego IP w ujęciu innowacyjnego oprogramowania w realizacji zadań opisanych powyżej. Dodatkowo warto wspomnieć, że do 2018 r. Wnioskodawca posiadał 50% udziałów we wskazanej powyżej podmiotem X. Podatnik korzysta w pracy ze swojego wykształcenia oraz bogatego, kilkunastoletniego doświadczenia zawodowego, które nabył pełniąc rolę architekta oprogramowania i projektanta-programisty biorącego udział w unikalnych projektach. Największe z nich zaowocowały systemami obsługującymi codziennie setki milionów ludzi.

Ponadto w piśmie z dnia 24 lutego 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, złożył Pan następujące wyjaśnienia:

I. Doprecyzował Pan:

1) treść pierwszego pytania tj. wyjaśnił, iż pod pojęciem prowadzona przez Podatnika działalność zawierają się:

wyodrębnione zadania realizowane przez Podatnika w ramach umowy z Kontrahentem. Zadania te obejmują co do zasady całość zadań realizowanych przez Podatnika w ramach ww. umowy. Chodzi konkretnie o działania tj. tworzenie opisanych we wniosku:

(…)

2)doprecyzował Pan treść drugiego pytania i wyjaśnił, że w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej pod pojęciem „oprogramowanie komputerowe” należy rozumieć opisane we wniosku i doprecyzowane w punkcie a) i punkcie b) powyżej tworzenie :

(…)

II. Uzupełnił opis sprawy o następujące informacje:

1.„Dochodów za jaki okres albo okresy dotyczy Pana wniosek?”

Wniosek dotyczy dochodów Podatnika z lat podatkowych od 2020 roku (2020, 2021, 2022 i kolejne lata podatkowe).

2.„Czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać:

Jakie to badania? Co było/jest ich przedmiotem i celem? W jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

Jakie metody badawcze Pan stosował/stosuje?

Czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?”

Podatnik prowadzi badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadzone przez Podatnika badania to badania eksperymentalne mające na celu m.in. wykazanie potencjalnych podatności programów komputerowych, których dokumentacja projektowa zawierała projekty wzorcowe profili bezpieczeństwa na ataki, badanie zgodności projektów wzorcowych profili bezpieczeństwa i interoperacyjności z innymi projektami wzorcowymi definiującymi pozostałe elementy ekosystemu otwartej bankowości jak np. interfejsy programistyczne zgody użytkownika. Zastosowana metoda badawcza polega na przeprowadzeniu eksperymentu w przygotowanym środowisku z programem komputerowym, którego kod źródłowy powstał poprzez implementację według projektu wzorcowego. Eksperyment jest przeprowadzany poprzez wykonywanie sekwencji komend odpowiednio dobranych do zadania i obserwowanie czy wyniki są zgodne z założeniami. Prowadzone przez Podatnika badania to także badania aplikacyjne mające na celu zdobycie wiedzy o nowych rozwiązaniach profili bezpieczeństwa i interoperacyjności w celu opracowania nowych produktów - współtworzenia programów komputerowych obejmujących także ich dokumentację projektową oraz ulepszanie programów komputerowych współtworzonych przez Podatnika na rzecz Kontrahenta z zakresu (…). Badania te prowadzi w sposób systematyczny począwszy od grudnia 2019 r. przez cały czas świadczenia usług na rzecz Kontrahenta. Badania te prowadzone są jedynie okresowo, w zależności od tego co jest celem projektu, nad którego rozwojem pracuje. W swojej pracy Podatnik stosuje też obserwacyjną metodę badawczą polegającą na uważnym i celowym poszukiwaniu faktów w funkcjonujących programach komputerowych systemów (…) celem potwierdzania lub zaprzeczenia słuszności stosowanych obecnie rozwiązań w produkcie i projektach wzorcowych. Obserwacyjna metoda badawcza często łączy się z metodą analizy projektów wzorcowych w zakresie zgodności kilku projektów wzorcowych w przypadku ich jednoczesnego użycia, ich aplikowalności w ekosystemie (…). Metoda ta polega na bieżącym analizowaniu przez Podatnika projektów wzorcowych. W ramach tej metody został zaproszony jako prelegent w panelu dyskusyjnym na konferencji poświęconej (…). Efektem tych badań jest niejednokrotnie rozwój re-używanych projektów wzorcowych tzw. standardów, które są elementem programów komputerowych. Przykładem takim jest wskazany we wniosku (…). Efektem tych badań są także tworzone wraz z innymi specjalistami oprogramowanie komputerowe obejmujące dokumentację projektową stworzoną przez Podatnika. Otrzymywane przez Podatnika wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za tworzone przez niego projekty programów komputerowych, których elementem jest także dokumentacja projektowa, w tym dokumentacja projektów wzorcowych. Tworzenie tych projektów programów komputerowych i re-używalnych wzorców będących elementem programów komputerowych jest wynikiem opisanych wyżej prac badawczych.

3.„Czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać:”

W ramach opisywanej działalności gospodarczej Podatnik prowadzi prace rozwojowe o których mowa w art. 4 ust 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

„W jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?”

Wskazuję, że prace w kształcie opisanym we wniosku Podatnik prowadzi od grudnia 2019 roku do dnia dzisiejszego.

„Czego dotyczyły/dotyczą te prace rozwojowe? Co było/jest ich celem lub celami? Jakie czynności obejmowały/obejmują te prace?”

Prace rozwojowe dotyczyły i dotyczą rozwoju projektów wzorcowych (…) będących nieodłączną częścią wielu projektów programów komputerowych jak również rozwoju projektu programu komputerowego innowacyjnego produktu związanego z (…).

Celami było i jest udoskonalanie projektów wzorcowych będących częścią projektów programów komputerowych niezbędnych do powstawania i działania systemów (…) jak również projektu programu komputerowego innowacyjnego produktu związanego z (…).

W odniesieniu do rozwoju projektów wzorcowych prace te obejmowały i obejmują współtworzenie i ciągłe udoskonalanie projektów wzorcowych (.). Ze względu na krytyczny i ciągle ewoluujący obszar jaką one definiują w projekcie programu komputerowego (…), innowacyjność materii jaką definiują (….) i aplikowalność w wielu krajach na świecie, muszą być ciągle udoskonalane, aby być w stanie sprostać nowym wyzwaniom. Prace te Podatnik prowadzi nabywając i wykorzystując dostępnie aktualną wiedzę oraz umiejętności wykorzystywane w projektach programów komputerowych do planowania i tworzenia ulepszonych lub nowych programów komputowych dla usług otwartej bankowości oraz z dziedziny autoryzacji i interoperacyjności oprogramowania. Działania te nie są działaniami rutynowymi i wymagają innowacyjnego oraz kreatywnego podejścia do tworzonych projektów, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już na rynku. W odniesieniu do projektowania programu komputerowego składającego się na produkt Kontrahenta, prace te obejmowały i obejmują wszystkie aspekty wymienione w akapicie powyżej.

„Czy Pana prace rozwojowe zostały/ zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?”

Naturą innowacji jest ciągły rozwój, w związku z tym prace rozwojowe są prowadzone w sposób ciągły. Część prac rozwojowych została zakończona pozytywnymi wynikami natomiast część z nich jest trakcie i Podatnik oczekuje, że również zakończą się pozytywnym wynikiem.

Pozytywnym wynikiem prac rozwojowych było m.in. wydanie finalnych wersji projektów wzorcowych (…) zawierających liczne ulepszenia w stosunku do wersji niefinalnych jak również wydanie kilku wersji produktu, w projektowaniu którego Podatnik uczestniczył, które wprowadziły liczne ulepszenia.

Wyniki prac rozwojowych są odzwierciedlone w kolejnych wersjach projektów wzorcowych i wersjach produktu, w którego projektowaniu Podatnik uczestniczy oraz które zawierają ulepszenia i innowacje.

Wyniki te stanowią podbudowę do dalszego rozwoju projektów wzorcowych i projektu programu komputerowego produktu Kontrahenta oraz wiedzy i doświadczenia Podatnika.

„Czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej?”

W wyniku prac rozwojowych Podatnik współtworzył, współtworzy, ulepszał i ulepsza

m.in.:

(…)

Tak jak dotychczas w ramach działalności gospodarczej Podatnik oferował Kontrahentowi usługi, polegające na ciągłym udoskonalaniu produktów i projektów wzorcowych w oparciu o wyniki poprzednich prac rozwojowych. Podatnik nie będzie natomiast oferował produktów, gdyż nie na tym polegają świadczone przez niego usługi jak również nie jest ich właścicielem.

„Czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?”

Tak. Prowadzone przez Podatnika działania mają charakter innowacyjny, nie są działaniami rutynowymi i wymagają innowacyjnego oraz kreatywnego podejścia do tworzonych projektów, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już na rynku, a bardzo często są rozwiązaniami dotychczas nieistniejącymi, dlatego oferowane przez Podatnika usługi oraz tworzone projekty mają charakter innowacyjny bądź ulepszony.

Wprowadzane zmiany nie mają charakteru prac rutynowych czy okresowych. Dotyczą one jednych z najbardziej innowacyjnych obecnie dziedzin w branży IT tj. (…), wdrażany w krajach Europy w związku z wprowadzeniem dyrektywy (…) oraz innych krajach na świecie, które wprowadziły podobne regulacje, ochroną prywatności (regulacja (….)), zgodą użytkownika na dzielenie się danymi i kontrolą dostępu do zasobów przez interfejsy programistyczne.

„Jaka jest zależność pomiędzy tymi pracami rozwojowymi (efektami tych prac) a Pana przychodami, których dotyczy wniosek?”

Otrzymywane przez Podatnika wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za tworzone przez niego projekty programów komputerowych, których elementem jest także dokumentacja projektowa, w tym dokumentacja projektów wzorcowych. Tworzenie tych projektów programów komputerowych i re-używalnych wzorców będących elementem programów komputerowych jest wynikiem opisanych wyżej prac rozwojowych.

4.„Czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać jakie to działania i kiedy je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?”

Co do zasady Podatnik nie prowadzi prac, o innym charakterze niż opisane we wniosku jeśli kiedykolwiek taka sytuacja w okresie objętym wnioskiem ma lub miała miejsce, to jest to odzwierciedlone w ewidencji dochodów osiąganych ze sprzedaży kwalifikowanego IP, poprzez niezakwalifikowanie tych dochodów jako dochodów ze sprzedaży kwalifikowanego IP.

5.„Co - w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - należy rozumieć pod pojęciem „projektu programu komputerowego”?”

Jest to cześć programu komputerowego. Na program składają się różne elementy, w szczególności projekt i kod - kod jest tylko formą realizacji wyrażenia projektu. Można zatem powiedzieć, że tworząc projekt programu komputerowego podatnik tworzy program komputerowy.

6.„Jakie konkretne „projekty programów komputerowych” Pan wytworzył lub wytwarza?

W opisie używa Pan różnych pojęć, które określają efekty Pana pracy. Sposób, w jaki ich Pan używa nie pozwala na stwierdzenie, czy różne pojęcia określają różne efekty Pana prac czy pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić te same efekty Pana prac. W opisie pojawiają się m.in. takie określenia: „tworzenie wzorców projektów”, „tworzenie projektu programu”, „program komputerowy”. W konsekwencji nie wiadomo, czego dotyczą Pana pytania.”

Tak jak wskazano wcześniej Podatnik tworzy np.

(…)

Określenia „tworzenie wzorców projektów”, „tworzenie projektu programu”, „program komputerowy” odnoszą się do programów komputerowych. Można zatem stwierdzić, że efektem prac Podatnika są programy komputerowe.

7.„Co jest efektem Pana samodzielnej pracy?”

Efektem samodzielnej pracy Podatnika są programy komputerowe. Można przyjąć, że składnikiem każdego programu jest jego projekt.

8.„Czy efekty Pana pracy, o których mowa w pkt 6, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;”

Tak, zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości materialnej.

„nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;”

Nie są efektem takiej pracy. Wręcz przeciwnie tj. wyniki prac, które prowadzi Podatnik i jego działania na etapie projektowym zmierzają do tego, aby programiści przekształcający elementy projektu (w tym projekty wzorcowe, które współtworzy) w kod źródłowy mieli jak najmniej pracy „twórczej”.

„nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów?”

Podatnik realizuje w sposób „twórczy” projekty zlecane przez Kontrahenta. Ze względu na fakt, że często projekty dotyczą innowacyjnych dziedzin branży IT nie mogą być realizowane w sposób „techniczny”. Jedynym sposobem ich realizacji jest twórcze stworzenie nowych, nieistniejących dotychczas rozwiązań.

9.„Czy efekty Pana pracy, zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „programów komputerowych”?”

W zakresie stanu faktycznego Podatnik wskazuje, że nigdy samodzielna praca Podatnika nie stanowi programu komputerowego jako całość. Zawsze jest to część oprogramowania, element projektu. Oprogramowanie współtworzone jest przez inne podmioty.

Jednocześnie w tym zakresie, w zakresie oceny prawnej Podatnik wskazuje, iż zgodnie z przepisami art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólne. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa i nie budzi wątpliwości interpretacyjnych sądów administracyjnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi IP Box. Tak np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 12 maja 2022 r.w sprawie o sygn. akt I SA/Gl 50/22 (LEX nr 3354141) „Należy dostrzec, że podatnik może być współautorem wytworzonego programu komputerowego oraz dokumentacji projektowej. Wynika to z treści art. 9 ust. 1 u.p.a.p.p., zgodnie z którym współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się, że wielkości udziałów są równe. Każdy ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów przez sąd, na podstawie wkładów pracy twórczej. Zgodnie zaś z art. 9 ust. 2 u.p.a.p.p. każdy ze współtwórców może wykonywać prawo autorskie do swojej części utworu mającej samodzielne znaczenie, bez uszczerbku dla praw pozostałych współtwórców. Natomiast w myśl ust. 3 art. 9 ww. ustawy do wykonywania prawa autorskiego do całości utworu potrzebna jest zgoda wszystkich współtwórców. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współtwórców może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeka uwzględniając interesy wszystkich współtwórców”.

Podatnikowi przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do wytwarzanego w ramach umowy z Kontrahentem oprogramowania, o którym mowa w literach a i b wniosku, które na mocy umowy przekazywane są na rzecz Kontrahenta. Prawa te przysługują Podatnikowi w momencie ich stworzenia i przekazania Kontrahentowi.

10. „Czy w każdym przypadku tworzenie przez Pana „projektu programu komputerowego” wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana badań naukowych lub prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Czy prowadził Pan albo prowadzi Pan odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „projektu programu komputerowego”, który jest efektem Pana pracy?”

Tak, Podatnik prowadzi odrębne prace dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „projektu programu komputerowego”, które są efektem jego pracy.

11. „Czy „projekty programów komputerowych” zawsze są efektem Pana prac rozwojowych lub Pana badań naukowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?”

„Projekty programów komputerowych” zawsze są efektem prac rozwojowych lub badań naukowych Podatnika.

12. „Czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartymi umowami, są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności?”

Usługi, zgodnie z zawartą umową, świadczone są według potrzeb Kontrahenta lub na określone zamówienie w dowolnym czasie i miejscu ustalonym przez Podatnika. Potrzeby i zamówienie Kontrahenta określają jedynie czego mają dotyczyć prace, jakiego projektu oprogramowania. Usługi nie są świadczone pod niczyim kierownictwem. Zgodnie z zawartą umową, w szczególnych sytuacjach usługi mogą być świadczone w miejscu i czasie uzgodnionym wspólnie przez Podatnika oraz Kontrahenta. Umowa przewiduje uprawnienie do odmowy świadczenia przez Podatnika usługi, która miałaby być wykonana poza siedzibą jego przedsiębiorstwa. Umowa określa jedynie minimalną ilość godzin świadczenia przez Podatnika usług. Umowa wskazuje, że powinna być wykonywana w czasie największej produktywności Podatnika, co ma stanowić najlepszy interes Kontrahenta.

13. „Czy wykonując te usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?”

Tak. Podatnik ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

14. „Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż zleceniodawca/Kontrahent)?”

Zgodnie z zawartą umową Podatnik ponosi odpowiedzialność jedynie za umyślne wykroczenie i rażące niedbalstwo do wysokości rzeczywistej szkody. Odpowiedzialność ta jest ograniczona do określonej w umowie wysokości. Odpowiedzialność ta dotyczy zarówno odpowiedzialności względem Kontrahenta jak i odpowiedzialności wobec osób trzecich.

15. „Jaką formą opodatkowana jest działalność gospodarcza (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym”, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej);”

Działalność gospodarcza podatnika opodatkowana jest podatkiem „liniowym”.

16.W jaki sposób umowy z Kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „projektu programu komputerowego” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);”

Umowa przewiduje należne Podatnikowi wynagrodzenie z tytułu działań jakie podejmuje w celu tworzenia projektów oprogramowania, w tym właśnie prowadzenia badań, analiz i koncepcji rozwoju, które niezbędne są do wytworzenia oprogramowania. W ramach wynagrodzenia Podatnik przenosi na Kontrahenta całość autorskich praw majątkowe do wytworzonego w ramach umowy projektu programu komputerowego na wszystkich polach eksploatacji. W ramach otrzymanego wynagrodzenia Podatnik przenosi także na Kontrahenta prawo do wykonywania autorskich (...) praw osobistych.

„także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich).”

Nie, na podstawie umowy Podatnik nie otrzymuje co do zasady wynagrodzenia z tytułu innych czynności. Podatnik jest związany ze Spółką należącą do Kontrahenta mającą siedzibę w Polsce odrębną umową cywilno-prawną o zarządzanie. Wszelkie inne czynności, które podejmowane są w interesie Kontrahenta wykonywane są przez Podatnika w imieniu Spółki będącej własnością Kontrahenta, a mającą siedzibę w Polsce.

17. „Czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Kontrahentów wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.”

Nie. Takie podejście wprowadzałoby nieracjonalny ekonomicznie, szeroki obowiązek administracyjny na Poradnika jak i Kontrahenta. Tworzenie oprogramowania (szczególnie innowacyjnego) jest procesem ciągłym, następuje w wielu małych iteracjach i nie jest tak sformalizowane jak tradycyjne projekty z innych dziedzin gospodarki. To, jak również sytuacja rynkowa, powoduje, iż Kontrahent stosuje elastyczne podejście i nie oczekuje wykonywania tego typu zadań administracyjnych. Takie podejście jest powszechnie stosowane na rynku, opiera się o zaufanie, renomę i ciągłe mierzenie przez Kontrahenta, czy oczekiwane przez niego efekty są dostarczane w sposób ciągły.

18. „W jaki sposób poszczególne umowy z Kontrahentami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana „projektów programów komputerowych”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „projektu programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?”

Wszelkie prawa autorskie do efektów prac przechodzą na Kontrahenta w chwili ich wytworzenia na podstawie umowy. Jak wskazano wyżej, Umowa przewiduje możliwość dostarczania na żądanie Kontrahenta dokumentu potwierdzającego przeniesienie praw autorskich na jego rzecz.

19. „Czy rezultatem Pana pracy jest wskazany we wniosku „projekt programu komputerowego” rozumiany jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego?”

Efektem usług Podatnika jest element projektu programu komputerowego, na podstawie którego powstał i będzie powstawał kod źródłowy wielu programów komputerowych wskutek jego przekształcenia przez programistów i innych inżynierów do kodu źródłowego. Ów kod źródłowy wskutek kompilacji zostaje przekształcony do postaci binarnej stanowiącej instrukcje dla procesora znajdującego się w komputerze.

20. „Czy w ramach „tworzenia projektu programu” powstały instrukcje komend adresowanych do komputera, czy też zbiór zleceń dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu?”

Instrukcje komend w postaci kodu źródłowego są etapem implementacji czyli przekształcenia projektu do postaci kodu źródłowego zapisanego w jednym z języków programowania przez programistów. Ciężar twórczy spada na fazę projektową.

Podatnik tworzy projekty wzorcowe, które stały się i będą się stawać elementami projektów programów komputerowych. Projekty te są gotowymi przepisami dla programistów, którzy mogą przekształcić je w kod źródłowy nie wkładając w to pracy twórczej.

21. „Co zawiera projekt programu komputerowego, czy np. szczegółowe specyfikacje określające architekturę systemu informatycznego, specyfikacje programu komputerowego, specyfikację interfejsów, specyfikacje struktury danych, specyfikacje algorytmów?”

Jedną ze składowych projektu programu komputerowego jest projekt zabezpieczeń. W obecnych czasach zdecydowana większość komunikacji pomiędzy usługami w Internecie odbywa się za pomocą interfejsów programistycznych (…). Ich zabezpieczenie rozpościerające się na kwestie autoryzacji i autentykacji jest niezwykle ważne. Ich zabezpieczenie jest koniecznością w przypadku wymiany danych finansowych z ich użyciem czy inicjowania i autoryzowania płatności. W takim wypadku projekt zabezpieczeń jest koniecznością, a to w jaki sposób zabezpieczyć takie interfejsy programistyczne wychodzi znacząco poza kompetencje programistów tworzących (…) do wymiany tych danych. Programiści potrzebują przepisu jak to zrobić. Przepisem tym są projekty wzorcowe zabezpieczeń które tworzy Podatnik.

22. „Czy na Klienta przenosi Pan:

a)prawo autorskie do programu komputerowego łącznie z „projektem programu komputerowego”,

b)tylko prawo autorskie do projektu programu komputerowego,

c)tylko/także inne składowe - prosimy o podanie co konkretnie?”

Podatnik przenosi prawa jedynie do stworzonego przez siebie oprogramowania i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie.

23. „Czy „projekt programu komputerowego” tworzony przez Pana podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?”

Tak. Jak wcześniej wskazano, Podatnikowi przysługują osobiste oraz majątkowe prawa autorskie do wytwarzanego w ramach umowy z Kontrahentem oprogramowania.

24. „Jak na gruncie poszczególnych umów z Kontrahentem wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego efektu Pana pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?”

Podatnik rozlicza się z Kontrahentem w cyklu miesięcznym, za świadczone w tym okresie usługi. Prawa do tworzonych projektów oprogramowania Podatnik przenosi z chwilą ich wytworzenia, a zatem w tym samym okresie, którego dotyczy wynagrodzenie. Umowa przewiduje dostarczanie na żądanie Kontrahenta dokumentu potwierdzającego przeniesienie praw autorskich na jego rzecz.

25. „W związku z zaznaczeniem w opisie stanu faktycznego, że „Podatnik wchodzi w skład grup roboczych skupiających innych twórców i grup zadaniowych zorientowanych na rozwiązywaniu konkretnych problemów” i „tworzenie wzorców projektów, jak również tworzenie projektu programu komputerowego są pracami zespołowymi” należy wskazać czy efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest projekt programu komputerowego podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też część, która dopiero w połączeniu z innymi częściami - wytworzonymi przez inne osoby - będzie stanowić kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?”

Jak wcześniej wskazano samodzielna praca Podatnika nie stanowi programu komputerowego jako całość. Zawsze jest to część oprogramowania, element projektu. Jednak Podatnikowi przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do wytwarzanego w ramach umowy z Kontrahentem oprogramowania, które na mocy umowy przekazywane są na rzecz Kontrahenta. Prawa te przysługują Podatnikowi w momencie ich stworzenia i przekazania Kontrahentowi.

Podatnik nie przenosi łącznie z innymi współtwórcami na Kontrahenta w ramach jednej umowy prawa do stworzonego oprogramowania rozumianego jako całość programu. Przeniesienie praw przez innych współtwórców regulują odrębne umowy. Zgodnie z przepisem art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólne.

26. „Czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część projektu/oprogramowania komputerowego, która dopiero w połączeniu z innymi częściami - wytworzonymi przez inne osoby - będzie stanowić kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) przenoszą razem (łącznie) na rzecz Kontrahenta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy, prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie?”

W efekcie prac prowadzonych przez Podatnika powstaje program komputerowy, który będzie podlegał ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wytworzone przez Podatnika części programu komputerowego będą stanowić kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

27. „Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?”

Obecnie Podatnik nie oblicza tzw. wskaźnika nexus, ponieważ nie korzysta z ulgi IP BOX.

Ponadto Wnioskodawca, w odpowiedzi na wezwanie z 3 marca 2023 r., uzupełnił wniosek w dniu 24 marca 2023 r. poprzez wskazanie:

1)Efekty pracy Podatnika są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Niemniej jednak, efekty pracy Podatnika w przypadku projektów wzorcowych są, a w pozostałych przypadkach mogą być łączone z innymi programami komputerowymi w zbiorczy program komputerowy, który po połączeniu stanowi logiczną całość wykorzystywaną w dalszych fazach wytwarzania oprogramowania takich jak wytwarzanie kodu źródłowego programu komputerowego.

2)Podatnik, w odniesieniu do wytworzonych programów komputerowych (projektów wzorcowych), które po połączeniu z innymi programami komputerowymi stanowią zbiorczy program komputerowy, jest współtwórcą w rozumieniu art. 9 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie jest to wprost zapisane w umowie zawartej z Kontrahentem, lecz wynika z charakteru zlecenia. Sytuacja taka ma miejsce w szczególności w przypadku projektów wzorcowych. Wprawdzie Kontrahent zawsze nabywa prawa autorskie do ogólnie rozumianego programu komputerowego od Podatnika, to w przypadku projektów wzorcowych Kontrahent następnie przekazuje prawa Zlecającemu jako część programu komputerowego. Zlecający otrzymuje części programu od różnych podmiotów (w tym od Kontrahenta) i w efekcie powstaje program komputerowy jako całość.

Sytuacja, w której Podatnik jest współtwórcą występuje również, lecz w mniejszym stopniu, w przypadku programu komputerowego tworzonego dla Kontrahenta składającego się na produkt Kontrahenta, niemniej jednak wtedy części programu komputerowego przekazane przez Podatnika są połączone z częściami nabytymi od innych podmiotów współpracujących z Kontrahentem i w efekcie powstaje program komputerowy jako całość.

Wnioskodawca w ww. uzupełnieniu wskazał również, że:

1)Podatnik zamierza obliczać tzw. wskaźnik nexus zgodnie z wszystkimi zasadami wynikającymi z Ustawy o PIT, w tym art. 30ca ust 4 tej ustawy.

2)Podatnik prowadzi od 1 stycznia 2020 r. na bieżąco odrębną ewidencję związaną z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3)Podatnik w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Pytania

1.Czy zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, prowadzona przez Podatnika działalność spełnia przesłanki uznania ją za działalność badawczo-rozwojową na gruncie art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o PIT?

2.Czy oprogramowanie komputerowe wytwarzane przez Podatnika w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełnia przesłanki kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

3.Czy zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, Podatnik może skorzystać z preferencji IP BOX, a tym samym objąć podatkiem dochodowym w wysokości 5% dochód uzyskiwany w działalności opisanej we wniosku na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Podatnika, prowadzona przez niego działalność spełnia przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. pkt 39 i 40 ustawy o PIT.

Powyższe wprost wynika z treści przywołanych przepisów, w części odnoszącej się do działalności twórczej obejmującej prace rozwojowe, wykonywane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. Wykonywane przez Podatnika na rzecz Kontrahenta usługi bezsprzecznie mają charakter twórczy. Podatnik uczestniczy w realizacji innowacyjnych projektów, których efektem jest nowatorskie oprogramowanie. Dodatkowo Podatnik uczestniczy w tworzeniu oraz projektowaniu innowacyjnego programu komputerowego składającego się na produkt Kontrahenta. Program ten również jest zbudowany na podstawie projektów wzorcowych, których Podatnik jest autorem. Wynik działalności Podatnika kwalifikuje się jako autorskie prawo do programu komputerowego. Przy tworzeniu oprogramowania w ramach projektu spełnione są przesłanki uznania działalności Podatnika za działalność rozwojową. Wynika to z faktu tworzenia od podstaw innowacyjnych i wzorcowych projektów bezpieczeństwa i interoperacyjności, jak również modyfikowania istniejących projektów z zastosowaniem nowo opracowanych przez Podatnika rozwiązań. Działalność ta jest podejmowana przez Podatnika systematycznie, w sposób ciągły i planowany. Rozwojowy charakter działalności Podatnika przejawia się w wypracowywaniu nowych rozwiązań informatycznych przy tworzeniu projektów oprogramowania i programu komputerowego, zwiększających w tym zakresie dorobek przedsiębiorstwa.

Ad. 2

W ocenie Podatnika, oprogramowanie komputerowe tworzone w ramach opisanej działalności spełnia przesłanki uznania go za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.

Niewątpliwie programy komputerowe współtworzone przez Podatnika w ramach wykonywanej działalności objęte są jego prawami autorskimi z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego. Poprzez tworzenie projektów programów, Podatnik współtworzy nowe oprogramowanie lub ulepsza już istniejące. Efekty działalności Podatnika są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że odróżniają się od istniejących rozwiązań.

Ad. 3

W ocenie Podatnika, prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa, której efektem jest powstanie kwalifikowanego prawa własności intelektualne, przenoszonego następnie odpłatnie na rzecz Kontrahenta pozwala na objęcie dochodów z jej prowadzenia preferencyjną stawką podatku dochodowego w wysokości 5% (na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ww. ustawy, zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, może odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika m.in., że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która jest związana z tworzeniem i projektowaniem oprogramowania. Projekty opracowywane przez Pana są unikalne w skali globalnej i mają charakter autorski. Uczestniczy Pan w projektowaniu programu komputerowego, którego projekt zawiera m.in. projekty wzorcowe. Tworzone przez Pana oprogramowanie jest rozwijane i ulepszane w sposób systematyczny, zaplanowany, metodyczny i uporządkowany w ramach codziennego świadczenia usług na rzecz usługobiorcy. Prowadzone przez Pana działania mają charakter innowacyjny, nie są działaniami rutynowymi i wymagają innowacyjnego oraz kreatywnego podejścia do tworzonych projektów, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już na rynku, a bardzo często są rozwiązaniami dotychczas nieistniejącymi, dlatego oferowane przez Pana usługi oraz tworzone projekty mają charakter innowacyjny bądź ulepszony. Prowadzi Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadzone przez Pana badania to badania eksperymentalne i aplikacyjne, stosuje Pan również obserwacyjną metodę badawczą. W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan także prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace rozwojowe dotyczyły i dotyczą rozwoju projektów wzorcowych, w odniesieniu do których obejmowały one i obejmują współtworzenie i ciągłe udoskonalanie projektów wzorcowych (…). Prace te prowadzi Pan nabywając i wykorzystując dostępnie aktualną wiedzę oraz umiejętności wykorzystywane w projektach programów komputerowych do planowania i tworzenia ulepszonych lub nowych programów komputowych dla usług (…). Działania te nie są działaniami rutynowymi i wymagają innowacyjnego oraz kreatywnego podejścia do tworzonych projektów, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już na rynku. Prace rozwojowe są prowadzone przez Pana w sposób ciągły. Część prac rozwojowych została zakończona pozytywnymi wynikami, natomiast część z nich jest trakcie i oczekuje Pan, że również zakończą się pozytywnym wynikiem. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do wytwarzanego w ramach umowy z Kontrahentem oprogramowania, które na mocy umowy przekazywane są na rzecz Kontrahenta. Prawa te przysługują Panu w momencie ich stworzenia i przekazania Kontrahentowi. Efekty Pana pracy („programy komputerowe”) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości materialnej oraz nie były efektem pracy, która wymagała do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Na podstawie przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniach opisu sprawy oraz cytowanych przepisów stwierdzamy, że przedstawione przez Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż:

a)są podejmowane w sposób systematyczny,

b)mają charakter twórczy,

c)obejmują badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

d)obejmują prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

e)podejmowane są w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, opisana przez Pana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 tej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) * 1,3 / a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww. ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu ;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Na podstawie art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Stosownie do art. 30cb ust. 3 cytowanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowaniu formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pana sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, należy ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy podkreślić, że stosowanie ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, dodatkowe obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nie prowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509):

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku wynika, że:

1)wytwarza, rozwija oraz ulepsza Pan oprogramowanie w ramach indywidualnej działalności gospodarczej,

2)wytwarza, rozwija oraz ulepsza Pan oprogramowanie w ramach bezpośrednio prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)wszelkie prawa autorskie powstałe w wyniku świadczenia przez Pana usług na rzecz Kontrahenta, a w szczególności programy komputerowe, oprogramowanie, wynalazki, odkrycia, procesy, formuły, dane, techniki, know-how, modyfikacje, udoskonalenia przechodzą na (stają się własnością) Kontrahenta. Na podstawie umowy zawartej ze spółką-nabywcą, przenosi Pan na nią nieograniczone w miejscu i czasie autorskie prawa majątkowe do przedmiotu zamówienia lub jego elementów, tj. programów komputerowych będących stworzonymi przez Pana utworami w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym prawa do utworów zależnych, których jest Pan bądź będzie twórcą, na wszelkich polach eksploatacji;

4)efekty Pana pracy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do programów komputerowych, oprogramowania;

5)przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian świadczenie pieniężne za sprzedaż tego prawa;

6)uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

7)od 1 stycznia 2020 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawo do oprogramowania tworzonego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania w ramach wykonywanych przez Pana działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ww. ustawy.

Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – autorskie prawa do oprogramowania komputerowego tworzone przez Pana samodzielnie w ramach Pana działalności gospodarczej będące bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd dochód osiągany z przeniesienia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych, uzyskiwany z działalności opisanej we wniosku, może Pan opodatkować preferencyjną stawką 5% w zeznaniach rocznych za lata 2020, 2021, 2022.  Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.

W konsekwencji, Pana stanowiska w zakresie pytań nr 2 i 3 są prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanów faktycznych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzeń,

-zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wyjaśniamy, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00