Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-31
Data publikacji: 2023-03-31

Kodeks pracy 2023 - praca zdalna przedstawiciela handlowego

Czy przedstawiciele handlowi, których miejscem wykonywania pracy jest dany region (poza siedzibą pracodawcy), wykonują pracę zdalną w sytuacji, kiedy przygotowują raport dla klienta lub dokonują wpisu do programu CRM (raport z wizyty u klienta)? Czy ryczałt za pracę zdalną można wypłacać pracownikom raz na kwartał?

Przeczytaj także:

Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. - wprowadzanie, stosowanie, dokumentowanie>>> [kompleksowe opracowanie z wzorami dokumentów, w tym Regulamin pracy zdalnej]

Zgodnie z definicją praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna). W sytuacji gdy poszczególne czynności składające się na pracę przedstawiciela handlowego mogą być wykonywane na terenie zakładu - jednak wykonywane są w domu lub mieszkaniu, nie ma formalnych przeciwwskazań, aby w poszczególnych dniach stosować konstrukcję o pracy zdalnej. Przepisy nie określają częstotliwości wypłacania należności pozapłacowych wynikających z pracy zdalnej.

Miejscem wykonywania pracy jest teren zakładu pracy. Jednak nie każdy rodzaj pracy lub specjalności wymaga bezwzględnego wykonywania pracy z poziomu jednostki organizacyjnej pracodawcy. Dużo rodzajów prac może być wykonywanych w trybie zdalnym.

Nie ma problemu z właściwym kwalifikowaniem pracy zdalnej w sytuacji, gdy przykładowo praca na stanowisku administracyjno-biurowym wykonywana na stanowisku stacjonarnym w zakładzie pracy - ma być wykonywana w domu lub mieszkaniu pracownika zdalnego. Wątpliwość może wystąpić w przypadku pracowników mobilnych - którzy część swoich obowiązków wykonują stacjonarnie, w zakresie szeroko rozumianej pracy z dokumentami (tzw. potocznie papierologii). W takim przypadku pracodawca może mieć wątpliwość, czy pracownik mobilny - przykładowo przedstawiciel handlowy, który część pracy wykonuje w obrębie stacjonarnego stanowiska pracy może być kwalifikowany w kategoriach pracownika zdalnego.

Odnosząc się to powyższych dylematów można przyjąć, że w sytuacji, gdy uboczne czynności przedstawiciela handlowego mogą być realizowane na terenie zakładu pracy w poszczególnych dniach - jednak realizowane są w domu, nie ma przeciwwskazań, aby względem takiej osoby stosować konstrukcję hybrydowej pracy zdalnej.

Przepisy nie określają częstotliwości wypłaty ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu związanych z pracą zdalną. Najbezpieczniej jednak przyjąć, że powyższe należności powinny być wypłacane w terminach wypłaty wynagrodzenia za pracę. Taka częstotliwość z całą pewnością nie zostanie zakwestionowana przez organ kontroli nadzoru jakim jest inspektor pracy.

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00