Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-31
Data publikacji: 2023-03-31

ZFŚS 2023 - czy karnety sportowe mogą być dofinansowane ze środków zfśs

W okresie wakacyjnym chcemy dofinansować ze środków zfśs karnety sportowe dla pracowników. Czy będzie to prawidłowe wydatkowanie zasobów funduszu?

Tak. Dofinansowanie karnetów sportowych ze środków zfśs jest możliwe, ale pod warunkiem że będzie uwzględniało sytuację życiową, rodzinną i materialną osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Nie należy dofinansowywać karnetów wszystkim pracownikom w tej samej wysokości. Takie działanie jest bowiem sprzeczne z ustawą o zfśs.

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są przeznaczone m.in. na finansowanie działalności socjalnej, organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców m.in. na rzecz działalności sportowo-rekreacyjnej. Może ona być zarówno prowadzona przez pracodawcę we własnym zakresie (np. zakładowa siłownia czy basen), jak i powierzona w zakresie świadczenia tych usług firmom zewnętrznym. Umożliwia to pracownikom (a także innym osobom uprawnionym, wymienionym w ustawie o zfśs oraz w regulaminie funduszu)
korzystanie z takich usług na podstawie karnetów/kart/wejściówek. Wybór w tym zakresie należy do pracodawcy oraz reprezentacji pracowników i dokonuje się go przy tworzeniu regulaminu zfśs. Istotne jest przy tym wskazanie w regulaminie funduszu rodzajów działalności sportowej, z jakiej mogą korzystać uprawnione osoby. Nie ma też przeszkód, aby później dokonać zmian w tych ustaleniach.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że środki zfśs nie mogą być przeznaczane na działania niezgodne z regulaminem funduszu, a regulamin nie może być sprzeczny z ustawą.

Pracodawcy często zawierają umowy z podmiotami zewnętrznymi na zakup karnetów wstępu do siłowni, sauny czy na basen. Oferują przy tym różne warianty takich usług, w tym pakiety indywidualne, partnerskie, rodzinne.

Możliwe jest dofinansowanie pakietu sportowego ze środków zfśs. Zazwyczaj jest ono częściowe, choć może się zdarzyć, że obejmie pełny koszt karnetu. Decyzję w tym zakresie podejmuje komisja socjalna. Znaczenie przy ustalaniu kwoty dofinansowania ma sytuacja socjalna (życiowa, rodzinna, materialna) osoby uprawnionej i jednocześnie zainteresowanej korzystaniem z takiej usługi.

Zazwyczaj wyznacznikiem tej sytuacji jest wysokość dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym. Regulamin zfśs powinien wówczas określać wysokość dopłaty do karnetu sportowego w zależności od dochodu.

Świadczenia pochodzące z zfśs zasadniczo nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS (w przypadku osób uprawnionych) i podatku (w przypadku osób uprawnionych będących pracownikami). Jednak niewyznaczenie kryterium socjalnego przy dofinansowaniu karnetów sportowych ze środków pochodzących z zfśs wiąże się z ryzykiem uznania takiego dofinansowania za przychód podlegający oskładkowaniu i opodatkowaniu w pełnym zakresie.

PODSTAWA PRAWNA:

■ art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 923 ze zm.),
■ art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),
■ § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.).

Alicja Kozłowska 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00