Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-30
Data publikacji: 2023-03-30

Kodeks pracy 2023 - wniosek o powrót do pracy tradycyjnej [aktywny wzór wniosku]

Pracodawca i pracownik mają prawo zawnioskować o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej, wprowadzonej w trakcie zatrudnienia, i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy w terminie przez nich ustalonym, lecz nie dłuższym niż 30 dni od otrzymania wniosku.

Wniosek każdej ze stron jest wiążący, tj. musi być zrealizowany (art. 6722 § 1 zd. 1 Kodeksu pracy). Taki charakter ma również wniosek pracodawcy o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy przez pracownika, którego wniosek został uwzględniony na mocy art. 6719 § 6 i § 7 Kodeksu pracy. Pracodawca może go jednak złożyć tylko wtedy, gdy dalsze wykonywanie pracy zdalnej nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika (art. 6722 § 2 Kodeksu pracy).

Przykład

Załóżmy, że pracownica przeszła z pracy tradycyjnej na zdalną 1 maja 2023 r. na mocy porozumienia indywidualnego. Po 3 miesiącach stwierdziła, że nie jest w stanie pracować w tym systemie ze względu na zdecydowanie mniejszą efektywność. W konsekwencji złożyła wniosek o poniższej treści:

 

Skierniewice, 1 sierpnia 2023 r.

Mariola Stopa

Specjalista ds. badań

WNIOSEK

o zaprzestanie pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków pracy

Na podstawie art. 6722 § 1 Kodeksu pracy wnoszę o zaprzestanie pracy zdalnej, wprowadzonej od 1 maja 2023 r. na czas nieokreślony, i powrót do poprzednich warunków pracy. Proponuję 16 sierpnia 2023 r. jako termin ponownego rozpoczęcia pracy w biurze.

Mariola Stopa 

O zaprzestanie pracy zdalnej i powrót do pracy stacjonarnej nie może wystąpić pracownik, który uzgodnił tę formę świadczenia pracy przy nawiązywaniu stosunku pracy lub realizuje ją okazjonalnie (art. 6722 § 1 zd. 1 Kodeksu pracy). Takie prawo ma natomiast pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy (art. 1881 § 6–7 Kodeksu pracy).

Fragment artykułu z Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 4: "Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. – wprowadzanie, stosowanie, dokumentowanie"

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00