Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.952.2022.2.JS

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lutego 2023 r. (data wpływu 3 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 4 lipca 2016 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jej podstawowym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), która od momentu rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej stanowi przeważającą Pana działalność.

Świadczy Pan usługi z terytorium Polski i nie posiada Pan zakładu za granicą. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Obecnie opodatkowuje Pan przychody z prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (dalej: „Ryczałt”). Od 1 stycznia 2023 r. planuje Pan zrezygnować z tej formy opodatkowania i stosować opodatkowanie według skali podatkowej lub na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z zastosowaniem 19% stawki podatku (podatek liniowy).

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności zajmuje się Pan tworzeniem oprogramowania w postaci aplikacji komputerowych (dalej: Aplikacje lub pojedynczo Aplikacja)przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety i inne), dedykowanych dla systemów operacyjnych Android i iOS.

Działalność Pana związana z oprogramowaniem obejmuje w szczególności tworzenie, rozwijanie, projektowanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji (dalej: Programowanie).

W ramach Programowania zajmuje się Pan m.in.:

1)projektowaniem oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych - Aplikacji),

2)programowaniem sensu stricte, tj. pisaniem kodu źródłowego.

3)tworzeniem od podstaw nowych Aplikacji (projektowanie architektury Aplikacji i baz danych oraz tworzenie kodu źródłowego),

4)testowaniem oprogramowania,

5)modyfikowaniem kodu oraz usuwaniem błędów.

6)utrzymywaniem i rozwojem (ulepszaniem) wcześniej napisanego oprogramowania.

7)tworzeniem nowych modułów i funkcjonalności.

tworzeniem dokumentacji (opis wszystkich funkcjonalności oferowanych przez Aplikacje wraz z instrukcjami dla użytkownika).

Realizacja ww. zadań polega przede wszystkim na pisaniu oraz rozwijaniu kodu źródłowego, dzięki czemu tworzone, a także implementowane są nowe funkcjonalności, jak również rozwijane i utrzymywane są te już istniejące. Czynności wykonywane przez Pana w ramach Programowania nie dotyczą okresowych ani rutynowych zmian. Za każdym razem polegają one na pisaniu oraz rozwijaniu kodu źródłowego, a tym samym na pisaniu oraz rozwijaniu Aplikacji. Kod źródłowy jest bowiem zapisem programu komputerowego, który pozwala w czytelnej dla człowieka formie wyrazić jego strukturę oraz działanie.

Aplikacje stanowią utwory w postaci programu komputerowego w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: u.p.a.p.p.), a co za tym idzie - podlegają przewidzianej w tej ustawie ochronie. Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.p.a.p.p., przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Przez Aplikację będącą programem komputerowym rozumie Pan zarówno aplikacje będące samodzielnymi - w rozumieniu funkcjonalnym - programami, jak i części takich aplikacji (modyfikacje, ulepszenia, nowe moduły, nowe lub dodatkowe funkcjonalności, jak również fragmenty kodu źródłowego).

Efekty czynności wykonywanych przez Pana w ramach Programowania (Aplikacje) zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, jak również zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Aplikacje nie są efektem pracy, która wymaga jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Mają one skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności programistycznych. Posiadają przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wiedza potrzebna do wytworzenia Aplikacji nie jest wiedzą powszechną, a żeby je wytwarzać na poziomie prezentowanym przez Pana potrzeba wielu lat samokształcenia oraz doświadczenia.

Jako przykład stworzonej przez Pana Aplikacji można wskazać X. (...).

Udostępnia Pan tworzone Aplikacje w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje dochód w postaci opłat licencyjnych. W ramach sklepu internetowego użytkownicy końcowi dokonują zakupu licencji do tworzonych przez Pana Aplikacji lub ich rozszerzonych, względem darmowych, wersji. Wynagrodzenie wypłacane Panu przez podmiot prowadzący sklep internetowy dokumentowane jest fakturą wystawianą przez Pana. Natomiast właściciel sklepu uzyskuje wynagrodzenie w postaci prowizji od opłat za pobranie Aplikacji lub ich rozszerzonych, odpłatnych wersji.

Zajmuje się Pan również ulepszaniem stworzonych przez siebie Aplikacji poprzez dodawanie nowych funkcjonalności. Wykonując te czynności, zajmuje się Pan rozwijaniem i ulepszaniem oprogramowania. Przez rozwijanie i ulepszanie istniejącego oprogramowania należy rozumieć tworzenie nowego programu komputerowego (kodu, funkcjonalności) objętych ochroną prawno-autorską.

W przypadku rozwoju/ulepszania oprogramowania efekty samodzielnej pracy Pana w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 u.p.a.p.p. W wyniku rozwijania i ulepszania istniejącego oprogramowania tworzy Pan nowe Aplikacje (kody, funkcjonalności) objęte ochroną prawno-autorską.

Wykonywane przez Pana Programowanie za każdym razem prowadzi do powstania indywidualnych, innowacyjnych rozwiązań.

Efektem samodzielnej Pana działalności są więc rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Stale Pan poszerza zasoby swojej wiedzy w ramach wykonywanej działalności i wykorzystuje ją do tworzenia Aplikacji. Nie nabywa Pan od innych podmiotów wyników prowadzonych przez nich prac badawczo- rozwojowych, ani nie nabywa Pan od innych podmiotów kwalifikowanych praw własności intelektualnej (dalej również:IP).

Tworzenie i rozwijanie przez Pana Aplikacji jest działalnością twórczą. W trakcie Programowania tworzy lub modyfikuje Pan kod źródłowy, który jest zbiorem komend adresowanych do komputera. Programowanie wiąże się z tworzeniem struktur danych, komponowaniem grup instrukcji w funkcje, a także z tworzeniem logicznych powiązań pomiędzy funkcjami. Jest to praca kreatywna i twórcza. W ramach Programowania nie wykonuje Pan czynności rutynowych, tj. jego prace nic są wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz wiążą się z podejmowaniem określonych procesów myślowych, wymagających od niego kreatywności.

Powstające Aplikacje są efektem jego własnej, samodzielnej działalności twórczej, wynikiem zdobytej wcześniej i wykorzystanej wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki powyższemu procesowi powstaje nowy produkt (Aplikacja). Podstawą do stwierdzenia powyższego są faktycznie wykonywane przez Pana czynności, proces myślowy i efekt tego procesu.

Charakter działalności Pana powoduje, iż musi ona być prowadzona w sposób systematyczny (melodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań. Wobec powyższego, działań Pana nie można uznać za rutynowe oraz dotyczące tylko okresowych zmian. Powyższe dotyczy również sytuacji, gdy Pan ulepsza/modyfikuje stworzoną Aplikację. Czynności te również wymagają twórczego i kreatywnego podejścia, łączenia i kształtowania wiedzy.

Działalność Pana jest działalnością o charakterze rozwojowym, zmierzającą do powstania IP w postaci programu komputerowego (Aplikacji). W ramach prowadzonej działalności nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, a także matematyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowoczesnego oprogramowania. Dla rzetelnego świadczenia usług o najlepszej jakości. Nieustannie zdobywa Pan nową wiedzę, pogłębia ją, a następnie wykorzystuje w ramach Programowania. Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie Programowania nosi znamiona prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: u.p.s.w.n.). Prace rozwojowe są wykonywane przez Pana od momentu rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

W efekcie, w ramach prac rozwojowych, nieustannie poszerza Pan swoją wiedzę z zakresu oprogramowania oraz aktualnych trendów na rynku i w branży. Zdobywanie, poszerzanie i wykorzystywanie dostępnej wiedzy warunkuje nic tylko stworzenie programu komputerowego w postaci Aplikacji, ale również umożliwia Panu bardziej świadome przewidywanie i identyfikowanie problemów związanych z planowaniem pracy i projektowaniem nowych lub zmienionych produktów (Aplikacji), w tym nowych funkcjonalności istniejących Aplikacji. Dotyczy to zarówno codziennej pracy oraz wyzwań, z którymi Pan spotyka się na co dzień, jak również potencjalnych przyszłych projektów.

Wykonywane przez Pana prace rozwojowe kończą się pozytywnym wynikiem poprzez stworzenie IP w postaci autorskiego prawa do Aplikacji będącej programem komputerowym. Wyniki prowadzonych prac rozwojowych (Aplikacje) są wykorzystywane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie tylko wykorzystuje Pan zdobytą wiedzę w dalszych pracach, lecz również uzyskuje przychody z tytułu opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych dotyczących Aplikacji (z tytułu udostępniania Aplikacji w sklepach internetowych).

Prowadzi Pan odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego utworu (Aplikacji), który jest efektem jego pracy.

W ramach prowadzonej działalności nie prowadził i nie prowadzi Pan badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt I lub 2 u.p.s.w.n.

Mając na uwadze obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje dotyczące ulgi IP Box, chciałby Pan od dnia 1 stycznia 2023 r. skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te umożliwiają stosowanie 5% stawki podatku dochodowego wobec kwalifikowanego dochodu z IP, którym jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego.

W konsekwencji, po rezygnacji z opodatkowania Ryczałtem i wyborze opodatkowania z zastosowaniem skali podatkowej lub podatku liniowego, tj. 1 stycznia 2023 r. rozpocznie Pan prowadzenie odrębnej ewidencji, zgodnej z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „Ewidencja").Będzie Pan prowadzić Ewidencję na bieżąco w sposób umożliwiający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde IP.

Wyodrębni Pan w Ewidencji wszystkie autorskie prawa do programów komputerowych, z których uzyskuje przychody (należności licencyjne) - to jest wyodrębni wszystkie Aplikacje, przyporządkowując odrębnie dla każdej Aplikacji przychód uzyskany z tytułu udzielonych do niej licencji, generowany w poszczególnych miesiącach oraz rocznie. W Ewidencji znajdzie się informacja o rodzaju IP (wskazanie, że jest to autorskie prawo do programu komputerowego), a także informacja na podstawie jakich przepisów prawa te podlegają ochronie (przepisy u.p.a.p.p.).

Ewidencja będzie pozwalać na określenie przychodu osiągniętego łącznie ze wszystkich Aplikacji w danym miesiącu (łącznie ze wszystkich Aplikacji w skali miesiąca), a także w danym roku. Dzięki Ewidencji możliwe będzie jednoznaczne wyróżnienie przychodów (należności licencyjnych) osiąganych z IP (z tytułu udzielonych licencji na korzystanie z Aplikacji) spośród wszystkich osiąganych przez Pana przychodów, które wykazywane będą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Celem bowiem kompletnego przedstawienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego pragnie Pan wyjaśnić, że osiąga również przychody z tytułu usług niezwiązanych z Programowaniem, w szczególności przychody z reklam. Czynności niezwiązane z Programowaniem oraz uzyskiwane z ich tytułu przychody nie są objęte niniejszym wnioskiem.

W Ewidencji będzie Pan wykazywał koszty uzyskania przychodów przypadające na każde IP (na każdą Aplikację). Koszty bezpośrednio dotyczące przychodów uzyskanych z tytułu udzielonych licencji do konkretnej Aplikacji wykazywane będą jako koszt uzyskania przychodu dla danego IP. W sytuacjach, gdy nie będzie możliwe przypisanie konkretnego kosztu do konkretnego IP (do konkretnej Aplikacji), ustalać będzie Pan faktyczne koszty uzyskania przychodów' poniesione w danym okresie na prowadzoną przez niego działalność związaną z Programowaniem w odpowiedniej proporcji z zastosowaniem klucza przychodowego. Ewidencja pozwoli na ustalenie dochodu (straty) przypadającego na każde IP (na każdą Aplikację), a także sumy dochodów z IP (z Aplikacji).

W Ewidencji wyodrębnione zostaną również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, konieczne dla obliczenia tzw. wskaźnika nexus, przypadające na każde IP (na każdą Aplikację), w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Dla uniknięcia wątpliwości wyjaśnia Pan, że wskaźnik nexus obliczany będzie odrębnie dla każdego IP (dla każdej Aplikacji). Ewidencja prezentować będzie również informacje o łącznym dochodzie z IP, to jest o sumie kwalifikowanych dochodów z IP (o sumie kwalifikowanych dochodów z Aplikacji) osiągniętych w roku podatkowym. Zdaje sobie Pan sprawę z braku możliwości łączenia straty z danego IP z kwalifikowanym dochodem osiągniętym z innego/innych IP.

W Ewidencji każdorazowo wykazywane będą daty dokumentów księgowych, ich numery oraz kwoty z nich wynikające, zarówno w odniesieniu do przychodów, jak i do poniesionych kosztów.

Przedmiotem niniejszego wniosku jest uzyskanie potwierdzenia, że ma Pan prawo do skorzystania z ulgi IP Box w stosunku do dochodów uzyskiwanych z tytułów określonych w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które będzie uzyskiwać od dnia 1 stycznia 2023 r.

Dotychczas osiągał Pan dochody z tytułu opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych dotyczących Aplikacji (z tytułu udostępniania Aplikacji w sklepach internetowych), tj. przychody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości może Pan uzyskiwać dochody również z pozostałych tytułów wymienionych w art. 30ca ust. 7 pkt 2-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. tj. z tytułu:

sprzedaży autorskich praw do Aplikacji,

autorskich praw do Aplikacji uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

odszkodowania za naruszenie praw wynikających z Aplikacji, które to odszkodowanie zostanie uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W szczególności wskazuje Pan, że możliwe jest, że w przyszłości zdecyduje się na sprzedaż autorskich praw majątkowych do Aplikacji (do jednej Aplikacji lub do więcej niż jednej Aplikacji) na rzecz innego podmiotu.

W przypadku osiągnięcia dochodu z tytułów wymienionych w art. 30ca ust. 7 pkt 2-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, informacje te zostaną ujęte w prowadzonej Ewidencji zgodnie z wymogami przewidzianymi w art. 30cb tej ustawy.

Zamierza Pan kontynuować w przyszłości prowadzenie działalności w postaci Programowania i związanego z tym tworzenia Aplikacji. Programowanie, tak jak i dotychczas, stanowić będzie działalność twórczą, podejmowaną systematycznie dla zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta oparta będzie o prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n.. z uwagi na to, że obejmować będzie nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w szczególności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Czynności wykonywane przez Pana w ramach Programowania nic będą dotyczyć okresowych, a w szczególności rutynowych zmian.

W związku z prowadzoną działalnością w zakresie Programowania, ponosi i będzie ponosił Pan w przyszłości następujące koszty (dalej: Koszty Działalności):

zakupu książek, kursów Online i innych materiałów edukacyjnych, szkoleń i konferencji (dokształcanie zawodowe),

zakupu sprzętu komputerowego (np. komputer, serwer, monitor, myszka, klawiatura itd.),

opłaty za Internet,

koszty narzędzi programistycznych,

zakupu akcesoriów i sprzętu biurowego,

zakupu drobnego sprzętu elektronicznego (np. słuchawki, USB),

zakupu wyposażenia gabinetu - biurka, krzesła/fotela biurowego,

usług księgowych,

usług prawnych (obsługi prawnej, w tym konsultacji prawych, jak i kosztów zastrzeżenia znaku towarowego),

składek na ubezpieczenia społeczne,

zakupu urządzeń testowych (telefonów, tabletów, komputerów),

zakupu abonamentu telefonicznego, usług telekomunikacyjnych.

Ponoszone wydatki należące do Kosztów Działalności przyporządkowywane są do prowadzonych prac rozwojowych, których efektem jest stworzenie autorskich praw do Aplikacji, w oparciu o ich funkcjonalny związek z wytworzeniem danego autorskiego prawa do danej Aplikacji. W przypadku braku możliwości pełnego alokowania danego wydatku do konkretnej Aplikacji, przyporządkowuje Pan go do działań, które traktuje jako prace rozwojowe, na podstawie klucza przychodowego. Uwzględnia Pan we wskaźniku nexus te wydatki, które ponosi na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność w postaci Programowania, związaną z tworzeniem autorskich praw do Aplikacji.

W ramach wykonywanej działalności wykonuje Pan także usługi niezwiązane z tworzeniem Aplikacji. Czynności te nie są objęte niniejszym wnioskiem.

Uzupełnienie okoliczności sprawy

1.Pod pojęciem Programowania należy rozumieć Pana działalność związaną z oprogramowaniem obejmującą tworzenie, rozwijanie, projektowanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji. Zadania te stanowią przeważający zakres Pana działalności gospodarczej. Na działalność polegającą na Programowaniu składają się następujące czynności:

1)projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych - Aplikacji),

2)programowanie sensu stricto, tj. pisanie kodu źródłowego,

3)tworzenie od podstaw nowych Aplikacji (projektowanie architektury Aplikacji i baz danych oraz tworzenie kodu źródłowego),

4)testowanie oprogramowania,

5)modyfikowanie kodu oraz usuwanie błędów,

6)utrzymywanie i rozwijanie (ulepszanie) wcześniej napisanego oprogramowania.

7)tworzenie nowych modułów i funkcjonalności,

8)tworzenie dokumentacji (opis wszystkich funkcjonalności oferowanych przez Aplikacje wraz z instrukcjami dla użytkownika).

Pojęcie Programowania odnosi się zatem do zespołu czynności podejmowanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Efektem tych czynności są Aplikacje, które - zgodnie z definicją przyjętą we Wniosku - są aplikacjami komputerowymi przeznaczonymi dla komputerów stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety i inne), dedykowanymi dla systemów operacyjnych Android i iOS. Co istotne, przez Aplikację będącą programem komputerowym rozumie Pan zarówno aplikacje będące samodzielnymi - w rozumieniu funkcjonalnym - programami, jak i części takich aplikacji (modyfikacje, ulepszenia, nowe moduły, nowe lub dodatkowe funkcjonalności, jak również fragmenty kodu źródłowego).

Wobec powyższego, ilekroć w treści Wniosku pojawia się określenie „Aplikacja" oznacza ono:

samodzielne w rozumieniu funkcjonalnym oprogramowanie w postaci aplikacji komputerowej, przeznaczone dla komputerów' stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety i inne), dedykowane dla systemów operacyjnych Android i iOS, jak również

część opisanego wyżej oprogramowania (część aplikacji komputerowej) stanowiącą nowy moduł, dodatkową funkcjonalność, modyfikację, ulepszenie, fragment kodu źródłowego, przeznaczoną dla komputerów stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety i inne), dedykowaną dla systemów operacyjnych Android i iOS.

Wytwarza Pan Aplikacje przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety i inne), dedykowane dla systemów operacyjnych Android i iOS.

Jako przykład stworzonej przez Pana Aplikacji można wskazać X. (...).

Innym przykładem stworzonych przez Wnioskodawcę Aplikacji jest Y. Była to pierwsza w skali światowej aplikacja mobilna umożliwiająca (...).

Stworzył Pan również Aplikację Z umożliwiającą (...) oraz Aplikację Q pozwalającą na (...).

Wyjaśnia Pan, że w okresie którego dotyczy wniosek nie wytworzył/nie wytwarza, nie ulepszył/nie ulepsza, nie rozwijał/nie rozwija programowania. Zgodnie z przyjętą we Wniosku definicją, Programowanie oznacza zespół czynności podejmowanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, którego efektem jest tworzenie, rozwijanie, projektowanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji.

Dodatkowo wyjaśnia Pan, że pojęcie takie jak:

„kod źródłowy” - oznacza zestaw instrukcji, z których składają się Aplikacje, a więc tworzone przez Wnioskodawcę według jego autorskich pomysłów oprogramowanie. Jak wskazano w treści Wniosku, kod źródłowy jest zapisem programu komputerowego, który pozwala w czytelnej dla człowieka formie wyrazić jego strukturę oraz działanie. Pojęcie „kodu źródłowego” należy zatem utożsamiać z pojęciem „programu komputerowego”, „oprogramowania”, „aplikacji komputerowej”. Dlatego też w przyjętej na potrzeby Wniosku definicji Aplikacji wskazano, że przez Aplikację będącą programem komputerowym Wnioskodawca rozumie również części aplikacji (modyfikacje, ulepszenia, nowe moduły, nowe lub dodatkowe funkcjonalności, jak również fragmenty kodu źródłowego);

„funkcjonalność” - oznacza element programu komputerowego (Aplikacji) służący do wykonywania lub rozwiązywania jednego, specyficznego problemu. Aplikacje są produktami użytkowymi, przeznaczonymi do wykonywania czynności oraz rozwiązywania problemów zadanych przez użytkownika. Rozwijając stworzone Aplikacje. Wnioskodawca dodaje do nich nowe funkcjonalności (dodatki), które mogą zostać dodatkowo wykupione przez użytkownika Aplikacji. Jak wskazano wyżej, określenie „funkcjonalność” zawiera się w definicji Aplikacji, a wytwarzanie nowych funkcjonalności zawiera się w działalności polegającej na Programowaniu.

2.Efekty Pana pracy określone jako Aplikacje zawsze są utworami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem oraz zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,

b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Efekty Pana pracy określone jako Aplikacje nie są jedynie „techniczną” realizacją, ale stanowią „twórczą” realizację projektów stworzonych samodzielnie przez Pana i z Pana inicjatywy. Aplikacje nie stanowią realizacji projektów zlecanych Panu przez kontrahentów, ponieważ-jak zostało to wyjaśnione wyżej - nie świadczy Pan usług polegających na Programowaniu w ramach poszczególnych umów zawieranych z kontrahentami.

Tworzy Pan swoją pozycję rynkową poprzez wyróżnienie się na tle konkurencji oraz tworzenie Aplikacji, których owa konkurencja nie posiada. Wyklucza to przewidywalność oraz powtarzalność prowadzonych prac.

Tworzy Pan Aplikacje samodzielnie. Nie kupuje gotowych Aplikacji ani nie sprzedaje stworzonych przez siebie Aplikacji wielokrotnie pod różnymi nazwami. Ponadto należy zaznaczyć, że kopiowanie oraz wprowadzanie do obrotu istniejących już wcześniej programów komputerowych (tj. istniejącej wcześniej wartości niematerialnej) jest surowo zabronione przez regulaminy sklepów, za pośrednictwem których udostępnia Pan stworzone przez siebie Aplikacje (np. XYZ).

Dodatkowo wyjaśnia Pan, że przedstawione w pytaniu „programowanie” nie stanowi efektów Pana pracy. Zgodnie z przyjętą we Wniosku definicją Programowanie oznacza zespół czynności podejmowanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, którego efektem jest tworzenie, rozwijanie, projektowanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji.

3.Efekty Pana pracy określone jako Aplikacje zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak wskazano w treści Wniosku Aplikacje stanowią utwory w postaci programu komputerowego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a co za tym idzie - podlegają przewidzianej w tej ustawie ochronie.

Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Aplikacji.

Wyjaśnia Pan również, że przedstawione w pytaniu programowanie nie stanowi efektów Pana pracy. Zgodnie z przyjętą we Wniosku definicją Programowanie oznacza zespół czynności podejmowanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, którego efektem jest tworzenie, rozwijanie, projektowanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji, dlatego programowanie nic może stanowić odrębnego programu komputerowego, który podlegałby ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie mogą Panu przysługiwać osobiste i majątkowe prawa do „programowań”.

4.W efekcie rozwijania i ulepszania oprogramowania przez Pana - a więc w ramach działalności opisanej i zdefiniowanej we Wniosku jako Programowanie - powstają odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Są to Aplikacje.

Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych (Aplikacji).

5.W ramach działalności polegającej na Programowaniu samodzielnie prowadził i nadal prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n.

Innymi słowy, oznacza to, że przy zachowaniu standardów wynikających z przepisów u.p.s.w.n. oraz z dziedziny wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko pojętej informatyki, prowadził i nadal prowadzi Pan prace, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują łącznie:

a)nabywanie wiedzy i umiejętności przez Pana,

b)łączenie przez Pana wiedzy i umiejętności, tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac,

c)kształtowanie wiedzy i umiejętności przez Pana, tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac oraz

d)wykorzystywanie umiejętności i wiedzy przez Pana.

Całość tych czynności odpowiednio służyła oraz nadal służy planowaniu produkcji bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Nie wprowadza do obrotu tych samych Aplikacji wielokrotnie. Każdy Aplikacja jest inna i służy do rozwiązywania innych problemów. Aby osiągnąć ten cel musi Pan najpierw zapoznać się z problemem oraz możliwymi sposobami jego rozwiązania (wiedza). Następnie dobiera najlepszą technologię, adekwatne narzędzia informatyczne i umiejętności do rozwiązania zdefiniowanego problemu. Często okazuje się, że jest to technologia, której Pan nie znał i aby jej użyć musi pozyskać nowe umiejętności. Następnie łączy Pan ww. wiedzę i umiejętności w celu stworzenia Aplikacji, która stanowi końcowy efekt (produkt) wykonywanych przez Panna czynności.

6.W ramach działalności polegającej na Programowaniu samodzielnie prowadził i nadal prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n.

Prowadził/prowadzi Pan wiele prac rozwojowych. Ze względu na unikalny charakter każdej Aplikacji, stworzenie ich każdorazowo wymaga prowadzenia odrębnych prac rozwojowych.

Od 2017 r. do 2019 r. prowadził Pan prace rozwojowe skierowane na stworzenie (...). W wyniku tych prac udało się Panu stworzyć Aplikację Y, która była pierwszą w skali światowej aplikacją mobilną umożliwiającą (...). Aplikacja ta została umieszczona w sklepie XYZ (https://...) i jest do dzisiaj tam sprzedawana.

Od 2018 r. do chwili obecnej pracuje Pan nad stworzeniem (...). Prace obejmują dobranie optymalnej metody (...) oraz implementację łatwego w użyciu interfejsu użytkownika. W wyniku tych prac powstała Aplikacja X. Aplikacja ta została umieszczona w sklepie XYZ (https://...) i jest do dzisiaj tam sprzedawana. Należy nadmienić, że jest to pierwszy taki produkt stworzony przez polską firmę. Dodatkowo od 2020 r. prowadził Pan prace nad implementacją (...). Wynikiem tych prac było rozszerzenie Aplikacji X o możliwość (...). Obecnie pracuje Pan nad metodą (...). Celem tych prac jest rozszerzenie Aplikacji X o możliwość (...).

W 2019 r. prowadził Pan prace nad (...). Takie rozwiązania istniały dotychczas, ale wymagały, aby (...). W wyniku tych prac powstała Aplikacja Q. Aplikacja ta umożliwia (...). Aplikacja ta została umieszczona w sklepie XYZ (https://...) i jest do dzisiaj tam sprzedawana.

Należy podkreślić, że wszystkie Aplikacje były autorskimi Pana pomysłami i nie były wynikiem żadnych prac zleconych. Celem Pana prac rozwojowych są zawsze aplikacje, które można skomercjalizować, co oznacza, że oferuje Pan produkty (Aplikacje), które są wynikiem prowadzonych przez niego prac rozwojowych w ramach swojej działalności gospodarczej. Jak była o tym mowa we Wniosku, udostępnia Pan tworzone Aplikacje w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje dochód w postaci opłat licencyjnych.

Opisane wyżej prace rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem. Jednocześnie - jak zostało to opisane - pracuje Pan nad rozwijaniem, udoskonalaniem i modyfikacją stworzonych Aplikacji.

W stosunku do dotychczasowej Pana działalności każdy ze stworzonych produktów, procesów albo usług ma albo będzie mieć nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

7.W ramach działalności polegającej na Programowaniu nie prowadzi Pan prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. W szczególności działalność ta nie obejmuje takich czynności jak zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowania itp.

Jak wskazywano we Wniosku, nie prowadzi Pan prac o charakterze badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 u.p.s.w.n. Prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n.

8.W każdym przypadku „tworzenie, rozwijanie, projektowanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji”, tj. działalność polegająca na Programowaniu, wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n.

Nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 u.p.s.w.n.

Prowadzi Pan odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdej poszczególnej Aplikacji, która jest efektem jego pracy polegającej na Programowaniu (lub jej ulepszania, rozwijania, projektowania, implementowania). Innymi słowy. Prowadzi Pan odrębne prace rozwojowe za każdym razem, gdy ma na celu stworzenie ulepszenia, rozwinięcia, zaprojektowanie lub implementowanie Aplikacji. Nie prowadzi Pan badań naukowych.

9.Aplikacje zawsze są efektem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. Nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 u.p.s.w.n.

10.Pierwszy przychód w 2023 r. z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągnął Pan w styczniu 2023 r.

11.Dokonał Pan zmiany formy opodatkowania poprzez zgłoszenie rezygnacji z opodatkowania Ryczałtem. Ze względu na złożenie oświadczenia o zmianie formy opodatkowania w 16 lutego 2023 r., od 1 stycznia 2023 r. dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

12.Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności. Udostępnia Pan tworzone Aplikacje w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje dochód w postaci opłat licencyjnych. Nie jest to dochód z tytułu umów współpracy zawieranych między przedsiębiorcami, w których kwoty i daty ich wypłat są z góry znane. Dochód ten charakteryzuje się sporą nieregularnością - zależy bowiem od ilości pobranych Aplikacji ze sklepu internetowego.

13.Czynności realizowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego czynności. Jak była o tym mowa, Pana działalność gospodarcza, w tym działalność polegająca na Programowaniu, jest prowadzona przez Pana samodzielnie i wszelkie podejmowane w jej ramach działania są wynikiem Pana inicjatywy, nie zewnętrznego zlecenia. Nie działa w oparciu o jakiekolwiek zlecenia od podmiotów trzecich (kontrahentów). Wszystkie Aplikacje są tworzone według Pana autorskich pomysłów. Efekty Pana pracy (Aplikacje) są przez Pana udostępniane w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje Pan dochód w postaci opłat licencyjnych.

14.Odpowiedzialność za efekty Pana działalności spoczywa wyłącznie na Panu. Pana działalność gospodarcza, w tym działalność polegająca na Programowaniu, jest prowadzona przez Pana samodzielnie i wyłącznie z Pana inicjatywy. Nie działa Pan w oparciu o jakiekolwiek zlecenia od podmiotów trzecich (kontrahentów). Efekty Pana pracy (Aplikacje) są przez Pana udostępniane w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje Pan dochód w postaci opłat licencyjnych.

15.Osiąga i będzie osiągać Pan dochody z tytułu wymienionego w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W treści Wniosku wskazano, że:

„nie jest wykluczone, że w przyszłości Wnioskodawca może uzyskiwać dochody również z pozostałych tytułów wymienionych w art. 30ca ust. 7 pkt 2-4 Ustawy PIT. tj. z tytułu:

sprzedaży autorskich praw do Aplikacji,

autorskich praw do Aplikacji uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

odszkodowania za naruszenie praw wynikających z Aplikacji, które to odszkodowanie zostanie uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu”.

W branży, w której Pan działa, powszechną praktyką jest obrót prawami własności intelektualnej do tworzonego oprogramowania. Autorzy aplikacji/programów komputerowych sprzedają innym podmiotom całość swoich majątkowych praw autorskich do stworzonych produktów. Są to jednorazowe transakcje i nie wiążą się z dalszą współpracą obu podmiotów. Autor aplikacji/programu komputerowego za określoną w umowie sprzedaży kwotę przenosi całość swoich autorskich praw majątkowych na inny podmiot. Z dniem podpisania umowy obaj przedsiębiorcy informują sklep internetowy, że aplikacja/program komputerowy zostały sprzedane i od tej pory całość dochodów generowanych przez tę aplikację/program komputerowy jest kierowana na konto nowego właściciela.

Rozważa podobny scenariusz w przyszłości w odniesieniu do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, tj. sprzedaż autorskich praw majątkowych do stworzonej przez siebie Aplikacji. Jeśli dojdzie do takiej sprzedaży, będzie to transakcja polegająca na tym, że między Panem a nabywcą Aplikacji dojdzie wyłącznie do zawarcia umowy sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji, na podstawie której otrzyma Pan wynagrodzenie za przeniesienie na nabywcę (sprzedaż) autorskich praw majątkowych do Aplikacji. Nie będzie Pan zobowiązany do wykonywania żadnych dodatkowych czynności lub świadczenia usług na rzecz nabywcy.

Ze względu na możliwość zaistnienia takiego zdarzenia, odniósł się Pan w treści Wniosku również do dochodu, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu uzyskania potwierdzenia, że w przypadku sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji, dochód z tej sprzedaży będzie mógł być uwzględniony przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu 5% stawką podatku dochodowego.

W odniesieniu do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśnia Pan, że zdarzenie przyszłe dotyczące otrzymania odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej dotyczyć będzie osiągnięcia dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (Aplikacji) na skutek uzyskania przez Pana odszkodowania za naruszenie praw własności intelektualnej do Aplikacji w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W przypadku naruszenia tych praw przez podmiot trzeci wstąpi Pan na drogę sądową albo arbitrażową w celu uzyskania zobowiązania tego podmiotu do zaniechania dalszych naruszeń. Jeśli na skutek bezprawnych działań osoby trzeciej poniesie Pan szkodę, w postępowaniu sądowym albo arbitrażowym będzie domagać się odszkodowania na swoją rzecz z tego tytułu. Po uzyskaniu takiego odszkodowania będzie ono stanowić dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze względu na możliwość zaistnienia takiego zdarzenia, w treści Wniosku odniósł się Pan zatem również do dochodu, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu uzyskania potwierdzenia, że w przypadku otrzymania odszkodowania za naruszenie praw wynikających z Aplikacji, które to odszkodowanie zostanie uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu, dochód ten będzie mógł być uwzględniony przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu 5% stawką podatku dochodowego.

Z kolei odnosząc się do dochodu, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, precyzuje Pan, że nie będzie uzyskiwać dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Wobec powyższego należy zatem stwierdzić, że zakres Wniosku odnosi się do możliwości zastosowania 5% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1,2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: do dochodów:

z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Nawiązując do treści Wezwania i mając na uwadze przedstawione powyżej odpowiedzi, wyjaśnia Pan zatem, że dochód z tytułów, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zindywidualizowany i precyzyjnie oraz konkretnie (jednoznacznie) określony przez Pana jako:

dochód ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji na opisanych wyżej warunkach oraz

dochód z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (Aplikacji), jakie może zostać uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu, na opisanych wyżej warunkach.

Odnosząc się do wskazówek przedstawionych w Wezwaniu, wyjaśnia Pan, że jedynym elementem zdarzenia przyszłego o charakterze niepewnym, czy niedookreślonym powinna być kwestia jego zaistnienia w przyszłości, tj. odpowiednio:

zawarcie umowy sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji,

otrzymanie odszkodowania za naruszenie autorskich praw wynikających z Aplikacji w wyniku przeprowadzenia spornego postępowania, w tym postępowania sądowego albo arbitrażu.

Innymi słowy, jeśli Pan:

dokona sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji (zaistnienie zdarzenia przyszłego), to osiągnie dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

otrzyma odszkodowanie za naruszenie autorskich praw wynikających z Aplikacji w wyniku przeprowadzenia spornego postępowania, w tym postępowania sądowego albo arbitrażu (zaistnienie zdarzenia przyszłego), to osiągnie dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

16.Rozważa Pan sprzedaż autorskich praw majątkowych do stworzonej przez siebie Aplikacji na rzecz podmiotu trzeciego, co stanowi powszechną praktykę rynkową w branży, w której Pan działa. Jeśli dojdzie do takiej sprzedaży, między Panem a nabywcą Aplikacji dojdzie wyłącznie do zawarcia umowy sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji, na podstawie której otrzyma Pan wynagrodzenie wyłącznie za przeniesienie (sprzedaż) autorskich praw majątkowych do Aplikacji. Nie będzie Pan zobowiązany do wykonywania żadnych dodatkowych czynności lub świadczenia usług na rzecz nabywcy.

Nie będzie Pan zawierać umów współpracy z kontrahentami na zasadzie B2B (business to business), tzn. nie będzie świadczyć na rzecz kontrahentów usług polegających na tworzeniu Aplikacji na ich zlecenie.

17.Rozważa Pan sprzedaż autorskich praw majątkowych do stworzonej przez siebie Aplikacji na rzecz podmiotu trzeciego. W takim przypadku będzie przysługiwać Panu wyłącznie wynagrodzenie za przeniesienie (sprzedaż) autorskich praw majątkowych do Aplikacji na nabywcę. Termin wypłaty wynagrodzenia oraz jego wartość zostanie uregulowana postanowieniami konkretnej umowy regulującej sprzedaż majątkowych praw autorskich do konkretnej Aplikacji. Wynagrodzenie za przeniesienie (sprzedaż) autorskich praw majątkowych do Aplikacji będzie odpowiadać wartości rynkowej tej Aplikacji.

Nie będzie Pan zobowiązany do wykonywania żadnych dodatkowych czynności lub świadczenia usług na rzecz nabywcy. Nie będzie Pan zawierać umów współpracy z kontrahentami na zasadzie B2B (business to business), tzn. nie będzie świadczyć na rzecz kontrahentów usług polegających na tworzeniu Aplikacji na ich zlecenie.

Jeśli dojdzie do przeniesienia (sprzedaży) autorskich praw majątkowych do Aplikacji, nastąpi to na podstawie umowy sprzedaży zawartej co najmniej w formie pisemnej. Przeniesienie (sprzedaż) autorskich praw majątkowych do Aplikacji obejmować będzie wszystkie możliwe pola eksploatacji, znane w chwili zawarcia umowy. Nabywca tych praw będzie wiedział, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów, za jaką cenę i na jakich polach eksploatacji. Kwestie te będzie szczegółowo regulować umowa sprzedaży. Transakcja ta zostanie dodatkowo należycie udokumentowana fakturą. Wynagrodzenie Pana z tytułu sprzedaży Aplikacji w całości będzie obejmować wyłącznie wynagrodzenie za zbycie (przeniesienie/sprzedaż) autorskich praw majątkowych do Aplikacji. Oznacza to. że wystawiona faktura będzie obejmować wynagrodzenie za kompletny (całościowy) efekt Pana prac w postaci Aplikacji.

Jeśli do niej dojdzie, będzie to transakcja o charakterze jednorazowym w tym znaczeniu, że nie będzie się wiązać z dalszą współpracą obu podmiotów. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Aplikacji nastąpi na skutek zawarcia stosownej umowy sprzedaży. Aplikacja zostanie wyodrębniona poprzez jej szczegółowe opisanie w treści umowy. Aplikacje tworzone przez Pana są możliwe do zidentyfikowania przy pomocy nazwy oraz lokalizacji ich umiejscowienia w odpowiednich serwerach.

Przeniesie Pan całość swoich autorskich praw majątkowych do Aplikacji na inny podmiot za określoną w umowie sprzedaży kwotę. Po podpisaniu umowy Pan i nabywca Aplikacji poinformują sklep internetowy, że Aplikacja została sprzedana i od tej pory całość dochodów generowanych przez tę Aplikację będzie przekazywana na rzecz nabywcy (nowego właściciela). Podsumowując powyższe, przeniesienie praw przez Pana na nabywcę zostanie potwierdzone: umową sprzedaży zawartą co najmniej w formie pisemnej, fakturą, poprzez poinformowanie sklepu internetowego (np. XYZ).

Sposób przeniesienia autorskich praw majątkowych do Aplikacji na skutek umowy sprzedaży będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy.

18.Nie świadczy Pan usług polegających na Programowaniu w ramach poszczególnych umów zawieranych z kontrahentami. Jak wskazano we Wniosku, udostępnia Pan tworzone Aplikacje w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje dochód w postaci opłat licencyjnych. Wszystkie Aplikacje są tworzone według Pana autorskich pomysłów.

We Wniosku opisano Pana działalność polegającą na Programowaniu, która jest przez Pana wykonywana samodzielnie, według własnych autorskich pomysłów, projektów i planów i z Pana własnej inicjatywy. Nie działa Pan na zlecenie żadnego podmiotu trzeciego (kontrahenta).

Jeśli w przyszłości dojdzie do sprzedaży autorskich praw majątkowych do Aplikacji, to transakcja ta zostanie dokonana na zasadach opisanych powyżej. W związku z zawarciem takiej umowy nie będzie Pan zobowiązany do dodatkowych czynności ani do świadczenia usług na rzecz nabywcy.

19.Wszystkie wymienione we Wniosku efekty prac podejmowanych przez Pana (Aplikacje) stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

20.Wszystkie wymienione we Wniosku efekty prac podejmowanych przez Pana, tj. obejmujących działalność polegającą na Programowaniu (Aplikacje), która to działalność jest przedmiotem Wniosku, stanowią autorskie prawa do programów komputerowych podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

21.Nie świadczy Pan usług polegających na Programowaniu w ramach umów zawieranych z kontrahentami. Jak wskazano we Wniosku, udostępnia Pan tworzone Aplikacje w sklepach internetowych (np. XYZ). Z tego tytułu uzyskuje dochód w postaci opłat licencyjnych. Wszystkie Aplikacje są tworzone według Pana autorskich pomysłów. Nie działa Pan na zlecenie żadnego podmiotu trzeciego (kontrahenta).

Po udostępnieniu Aplikacji w sklepie internetowym, użytkownik końcowy (konsument) może pobrać tę Aplikację ze sklepu i korzystać z niej na swoim urządzeniu (np. telefonie komórkowym). Pobierając Aplikację, użytkownik końcowy akceptuje warunki umowy licencyjnej. Nie przenosi autorskich praw majątkowych do programów komputerowych (Aplikacji) na użytkowników końcowych.

Jeśli zdecyduje się Pan na sprzedaż autorskich praw majątkowych do Aplikacji na zasadach opisanych powyżej, nabywca tych praw będzie wiedział, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów, za jaką cenę i na jakich polach eksploatacji. Kwestie te będzie szczegółowo regulować umowa sprzedaży.

22. Działania polegające na „rozwijaniu, projektowaniu, implementowaniu i ulepszaniu Aplikacji” każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności Aplikacji.

Jak wskazano we Wniosku, zajmując się ulepszaniem stworzonych przez siebie Aplikacji poprzez dodawanie nowych funkcjonalności, zajmuje się Pan rozwijaniem i ulepszaniem tych Aplikacji. Przez rozwijanie i ulepszanie Aplikacji należy rozumieć tworzenie nowego programu komputerowego (kodu, funkcjonalności) objętego ochroną prawno- autorską.

W przypadku rozwoju/ulepszania Aplikacji efekty samodzielnej Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania, podlegające ochronie na podstawie art. 74 u.p.a.p.p. W wyniku rozwijania i ulepszania istniejących Aplikacji tworzy Pan nowe Aplikacje (kody, funkcjonalności) objęte ochroną prawno-autorską.

Wymienione wyżej czynności nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian. Za każdym razem polegają one na pisaniu oraz rozwijaniu kodu źródłowego, a tym samym na pisaniu oraz rozwijaniu Aplikacji. Prace wykonywane przez Pana nie są wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz wiążą się z podejmowaniem określonych procesów myślowych, wymagających od niego kreatywności.

23.W przypadku, gdy rozwija i ulepsza Pan stworzone przez siebie Aplikacje, zawsze jest Pan ich wyłącznym właścicielem. Tworzy Pan Aplikacje samodzielnie. Nie kupuje Pan gotowych Aplikacji ani ich części. Wszystkie Aplikacje są tworzone według Pana autorskich pomysłów i z Pana wyłącznej inicjatywy.

Nie nabywa Pan kwalifikowanych praw własności intelektualnej od podmiotów zewnętrznych, jak również nie rozwija ani nie ulepsza oprogramowania należącego do innych podmiotów. Rozwija i ulepsza Pan wyłącznie samodzielnie stworzone przez siebie autorskie Aplikacje.

24.Nie zamierza Pan uwzględniać dochodów niezwiązanych wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jako składnik przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu pięcioprocentową stawką podatku.

Jest Pan świadomy tego, że stosownie do art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 5% stawka podatku dochodowego od osób fizycznych znajduje zastosowanie wyłącznie dla opodatkowania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jak wskazano we Wniosku, osiąga Pan również przychody z tytułu usług niezwiązanych z Programowaniem, w szczególności przychody z reklam. Czynności niezwiązane z Programowaniem oraz uzyskiwane z ich tytułu przychody nie są jednak objęte zakresem Wniosku.

25.Ewidencję prowadzi Pan na bieżąco, tj. od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Ze względu na to. że przepisy regulujące opodatkowanie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obowiązują od 1 stycznia 2019 r., ewidencja ta prowadzona jest od tej daty.

Jednocześnie wyjaśnia Pan, że pierwsze koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały poniesione 21 stycznia 2019 r. i zostały uwzględnione w ww. odrębnej ewidencji, prowadzonej od 1 stycznia 2019 r.

Ze względu na to, że od 1 stycznia 2023 r. chce Pan skorzystać z opodatkowania 5% stawką podatku dochodowego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach Ewidencji wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, prowadzi Ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W Ewidencji wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Prowadzi Pan Ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

W Ewidencji wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

26.Bezpośredni, funkcjonalny związek poszczególnych Kosztów Działalności z czynnościami wykonywanymi przez Pana w ramach Programowania i tym samym z wytwarzaniem autorskich praw majątkowych do programu komputerowego (Aplikacji) wynika z tego, że:

dzięki zakupowi książek, kursów online, innych materiałów edukacyjnych, dostępu do szkoleń i konferencji, rozwija Pan swoje umiejętności, przy wykorzystaniu których jest w stanie świadczyć innowacyjne usługi;

w prowadzonej przez Pana działalności niezbędny jest zakup wyspecjalizowanego sprzętu komputerowego. To dzięki niemu projektuje, tworzy, rozwija i ulepsza Pan Aplikacje. W związku z nieustannym rozwojem branży IT i innowacyjnością prowadzonej działalności, nieustannie usprawnia Pan działanie używanego sprzętu poprzez zakup nowych urządzeń;

dla tworzenia i rozwoju Aplikacji niezbędny jest również dostęp do Internetu, a w konsekwencji konieczne jest ponoszenie opłat za Internet;

specyfika Pana działalności wymaga od Pana zakupu licencji do narzędzi programistycznych. Narzędzia programistyczne (kompilatory, asemblery, debuggery, zintegrowane środowiska programistyczne) umożliwiają projektowanie, tworzenie, rozwijanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji;

prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu własnego zaplecza biurowego. W związku z tym niezbędne jest ponoszenie wydatków na akcesoria biurowe. Bez nich nie mógłby Pan prowadzić działalności gospodarczej;

w celu usprawnienia działalności niezbędny jest zakup drobnego sprzętu elektronicznego (np. słuchawek, USB);

czynności objęte wnioskiem wymagają od Pana spędzania długiego czasu w pozycji siedzącej przed ekranem monitora. W związku z tym potrzebuje Pan odpowiedniego, dostosowanego do swoich potrzeb krzesła/fotela biurowego, a także odpowiedniego biurka;

tworzenie kwalifikowanych praw własności intelektualnej odbywa się u Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W związku z tym nabywa Pan usługi księgowości w celu wypełniania wszelkich obowiązków rachunkowych i podatkowych związanych z prowadzeniem działalności;

tworzenie oprogramowania wiąże się również z koniecznością nabywania usług prawnych, w tym konsultacji prawnych, sporządzania lub opiniowania umów licencyjnych, opracowywania polityk prywatności, a także ponoszenia kosztów związanych z zastrzeżeniem znaku towarowego. Zamierza Pan zabezpieczyć prawnie tworzone dzieła m.in. poprzez zastrzeżenie znaków towarowych dla stworzonych Aplikacji;

ponosi Pan wydatki na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Wydatki te są immanentnie związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą;

w trakcie tworzenia Aplikacji musi Pan zapewnić takie same doświadczenia zarówno użytkownikom telefonów komórkowych, tabletów, jak i komputerów. Z tego powodu musi posiadać Pan sporą liczbę urządzeń do testów, aby mieć pewność, że tworzone przez niego Aplikacje działają poprawnie na każdym urządzeniu;

zakup abonamentu telefonicznego zapewnia kolejny kanał komunikacyjny oraz dostęp do Internetu poza biurem.

27.Dotychczas żaden z Kosztów Działalności nie był ponoszony przez Pana wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych prac rozwojowych w rozumieniu u.p.s.w.n., rozumianych jako stworzenie konkretnej Aplikacji. Koszty Działalności pozostają w bezpośrednim związku z prowadzeniem prac rozwojowych przez Pana.

Jak wskazano we Wniosku, w przypadku, gdy nie będzie możliwe przypisanie konkretnego kosztu do konkretnego IP (do konkretnej Aplikacji), ustalać będzie Pan faktyczne koszty uzyskania przychodów poniesione w danym okresie na prowadzoną przez Pana działalność związaną z Programowaniem w odpowiedniej proporcji z zastosowaniem klucza przychodowego.

Z kolei, jeśli w przyszłości będzie ponosił Pan Koszt Działalności wyłącznie w celu stworzenia konkretnej Aplikacji, przyporządkuje Pan ten wydatek w całości do tej konkretnej Aplikacji.

28.Jak wskazano powyżej, w przypadku, gdy nie będzie możliwe przypisanie konkretnego kosztu do konkretnych prac rozwojowych (służących konkretnej Aplikacji), przyporządkowuje Pan poszczególne Koszty Działalności do konkretnych Aplikacji (tj. efektów konkretnych prac rozwojowych) w oparciu o proporcję z zastosowaniem klucza przychodowego. Z kolei, jeśli Koszt Działalności zostanie poniesiony wyłącznie w celu stworzenia konkretnej Aplikacji, przyporządkuje Pan ten wydatek w całości do tej konkretnej Aplikacji.

Wydatki zaliczane przez Pana do kosztów uzyskania przychodów nie zawsze są uwzględniane przy obliczaniu wskaźników nexus. Dla ich obliczania uwzględnia Pan wyłącznie te wydatki, które pozostają w bezpośrednim związku z prowadzeniem prac rozwojowych (działalności polegającej na Programowaniu) w związku z daną Aplikacją.

29.Pod pojęciem „zakup książek, kursów online i innych materiałów edukacyjnych, szkoleń i konferencji (dokształcanie zawodowe)” należy rozumieć wydatki ponoszone na nabycie książek, kursów online. materiałów edukacyjnych, szkoleń, opłat za udział w konferencjach, które służą rozwijaniu Pana wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętej informatyki. Przy wykorzystaniu tej wiedzy i umiejętności, jest Pan w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania w postaci Aplikacji.

Kursy, szkolenia i konferencje są kursami, szkoleniami i konferencjami branżowymi (np. z zakresu IT, programowania) i dotyczą przedmiotu prowadzonej przez Pana działalności polegającej na Programowaniu. Dzięki udziałowi w tego typu wydarzeniach, pogłębia Pan wiedzę i umiejętności, które następnie twórczo wykorzystuje w prowadzonej działalności.

Należy mieć na uwadze, że prowadzi Pan działalność w niezwykle szybko rozwijającej się branży, w której nieustannie pojawiają się nowe, bardziej zaawansowane i niespotykane dotychczas rozwiązania. Z tego względu, w związku z realizacją celów prowadzonej działalności na najwyższym poziomie zmuszony jest Pan na bieżąco rozwijać i poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, w czym pomocne jest właśnie korzystanie z książek, kursów online i innych materiałów edukacyjnych, szkoleń i konferencji branżowych.

30.W prowadzonej przez Pana działalności niezbędny jest zakup wyspecjalizowanego sprzętu komputerowego. To dzięki niemu projektuje, tworzy, rozwija i ulepsza Pan Aplikacje. Do wydatków tych zaliczają się wydatki na nabycie komputera stacjonarnego, laptopa, serwera, monitora, myszki, klawiatury, dysków, kart graficznych, pamięci RAM, procesorów, drukarki, skanera.

31.Prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu własnego zaplecza biurowego. W związku z tym niezbędne jest ponoszenie wydatków na akcesoria biurowe.

Pod pojęciem „zakupu akcesoriów i sprzętu biurowego” należy rozumieć przybory piśmiennicze, toner i papier do drukarki, kalkulator, segregatory.

32.Zakup drobnego sprzętu elektronicznego jest niezbędny dla usprawnienia działalności prowadzonej przez Pana. Poprzez zakup drobnego sprzętu elektronicznego mowa jest o słuchawkach, głośnikach, mikrofonie, dyskach zewnętrznych USB, płytach CD, routerze, bateriach, ładowarkach, okablowaniu.

Pytania ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku

1.Czy podejmowana przez Pana działalność polegająca wyłącznie na Programowaniu (to jest na tworzeniu, rozwijaniu, projektowaniu, implementowaniu i ulepszaniu Aplikacji będących aplikacjami komputerowymi), przedstawiona w opisie zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy będzie mógł Pan zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych do opodatkowania dochodów z autorskich praw do Aplikacji, jeśli w przyszłości zrezygnuje z Ryczałtu i zdecyduje się na wybór opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym w stosunku do dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej?

3.Czy Koszty Działalności mogą być uznane za koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej?

Pana stanowisko w sprawie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku

Ad 1

Pana zdaniem, podejmowana przez Pana działalność polegająca wyłącznie na Programowaniu (to jest na tworzeniu, rozwijaniu, projektowaniu, implementowaniu i ulepszaniu Aplikacji będących aplikacjami komputerowymi), przedstawiona w opisie zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie:

Pana zdaniem, realizowane przez Pana prace polegające na Programowaniu (to jest na tworzeniu, rozwijaniu, projektowaniu, implementowaniu i ulepszaniu Aplikacji będących aplikacjami komputerowymi), stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem poprzez działalność badawczo-rozwojową uważa się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w' sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zarówno pojęcie badań naukowych, jak i prac rozwojowych, zostało natomiast zdefiniowane w kolejnych przepisach, tj. odpowiednio w art. 5a pkt 39 oraz w pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez odesłanie do definicji zawartych w art. 4 u.p.s.w.n.

I tak, zgodnie z art. 4 ust. 2 u.p.s.w.n., badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, jak stanowi art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n.. za prace rozwojowe uważa się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w' zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Analiza wskazanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, że o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy mówić wówczas gdy:

a)działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,

b)realizowane prace mają twórczy charakter,

c)prace w tym zakresie prowadzone są w sposób systematyczny,

d)wykonywane prace mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywania ich do tworzenia nowych zastosowań.

Wszystkie wskazane powyżej przesłanki występują w przypadku prac wykonywanych przez Pana w ramach Programowania, tj.:

ad a) prace rozwojowe

Działalność Pana polegająca na Programowaniu stanowi prace rozwojowe zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. Programując, nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, a także matematyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowoczesnego oprogramowania (Aplikacji). Dla rzetelnego świadczenia usług o najwyższej jakości nieustanie zdobywa Pan nową wiedzę, pogłębiają, a następnie wykorzystuje w ramach Programowania.

Zdobywanie, poszerzanie i wykorzystywanie dostępnej wiedzy warunkuje nie tylko stworzenie programu komputerowego w postaci Aplikacji, ale również umożliwia Panu bardziej świadome przewidywanie i identyfikowanie problemów związanych z planowaniem pracy i projektowaniem nowych lub zmienionych produktów (Aplikacji), w tym nowych funkcjonalności istniejących Aplikacji. Dotyczy to zarówno codziennej pracy oraz wyzwań, z którymi spotyka się Pan na co dzień, jak również potencjalnych przyszłych projektów.

Czynności wykonywane przez Pana w ramach Programowania nie stanowią okresowych, a w szczególności rutynowych zmian.

ad b) twórczy charakter prac

Jak wynika z Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: Objaśnienia) poprzez działalność twórczą uważa się zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia” (Objaśnienia, s. 12).

Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.

Jak podaje wydany przez OECD Podręcznik Frascati,Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej (dalej: Podręcznik Frascati), twórczość w działalności badawczo-rozwojowej związana jest z kreatywnością mającą swe źródło we wkładzie człowieka. Z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy więc wyłączyć działalność o charakterze rutynowym, można natomiast włączyć do niej nowe metody opracowane w celu wykonywania pospolitych zadań.

Tworzenie przez Pana Aplikacji jest działalnością twórczą. W trakcie Programowania tworzy lub modyfikuje Pan kod źródłowy, który jest zbiorem komend adresowanych do komputera. Programowanie wiąże się z tworzeniem struktur danych, komponowaniem grup instrukcji w funkcje, a także z tworzeniem logicznych powiązań pomiędzy funkcjami. Jest to praca kreatywna i twórcza. Tworzy Pan Aplikacje o indywidualnym charakterze, tj. jego prace nie są wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz wiążą się z podejmowaniem określonych procesów myślowych, wymagających od niego kreatywności. W wyniku Programowania tworzy Pan nowoczesny i innowacyjny produkt w postaci Aplikacji. Nie istnieje na rynku inny program komputerowy, który posiadałby identyczny kod źródłowy do tego, który stworzył Pan w danej Aplikacji.

Programowanie jest pracą polegającą na tworzeniu zindywidualizowanego kodu, którego tylko efekt może być z góry ustalony. Warto dodać, iż istnieje nieskończona ilość rozwiązań, które mogą doprowadzić do tego efektu. Praca programisty polega na doborze najbardziej odpowiednich i wydajnych metod oraz środków, które mają zapewnić stworzenie nowej, konkretnej funkcjonalności. Z tego powodu Pana zdaniem tworzone przez niego Aplikacje stanowią przejaw jego twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej przez niego działalności, jak i na rynku podobnych produktów.

W przypadku Programowania nie występuje także element typowej standaryzacji. Stworzenie Aplikacji jest każdorazowo poprzedzone szczegółową analizą indywidualnych założeń oraz opracowaniem możliwych rozwiązań, a następnie dobraniem odpowiednich metod dla ich wdrożenia. Zakładane cele wymagają unikatowego podejścia i twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac projektowych. Tym samym, działalność Wnioskodawcy polegająca na Programowaniu ma zawsze charakter twórczy.

ad c) systematyczność

Jak wyjaśniono w Objaśnieniach, poprzez działalność systematyczną należy rozumieć działalność prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany, uporządkowany, według pewnego systemu. Z kolei Podręcznik Frascati dodaje, że działalność systematyczna powinna być zaplanowana zarówno wobec przebiegu procesu, jak i jego wyników.

Czynności wykonywane przez Pana w ramach Programowania każdorazowo muszą zostać poprzedzone analizą założeń Aplikacji, opracowaniem możliwych rozwiązań, a następnie dobraniem odpowiednich metod ich wdrożenia. Ze względu na twórczy charakter podejmowanych czynności, nierzadko w trakcie prac następuje modyfikacja zakładanych pierwotnie rozwiązań. Powyższe pozostaje bez wpływu na fakt, że działalność podejmowana przez Wnioskodawcę w ramach Programowania prowadzona jest w sposób zaplanowany, uporządkowany i metodyczny, a zatem spełnia przesłankę systematyczności. Wnioskodawca regularnie zajmuje się Programowaniem, prace te nie mają charakteru incydentalnego. Wobec powyższego Pana działalność obejmująca Programowanie prowadzona jest w sposób systematyczny.

ad d) zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Działalność badawczo-rozwojowa musi mieć określony cel. tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W swojej działalności zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki z zakresu IT. Podejmowane przez Pana w ramach Programowania działania ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które wykorzystywane są w obecnie prowadzonych i w kolejnych projektach. Realizując przedmiotowe prace, poszerza Pan także swoje umiejętności z dziedziny technologii IT i ich zastosowania w działalności biznesowej. Umiejętności te mogą zostać wykorzystane w przyszłości do projektowania nowych produktów i świadczenia usług. Tym samym, wiedza uzyskana podczas prowadzenia poszczególnych prac wykorzystywana jest następnie w innych pracach projektowych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że prace wykonywane przez Pana w ramach Programowania są pracami rozwojowymi o charakterze twórczym, wykonywane są w sposób systematyczny i ukierunkowane są na zwiększanie zasobów wiedzy i ich wykorzystywanie do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, a także matematyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowoczesnego oprogramowania. Jednocześnie celem prac realizowanych w ramach Programowania nie jest wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do Aplikacji. Dodatkowo należy stwierdzić, że dla konkurencyjnego świadczenia usług musi Pan ciągle poszerzać swoją wiedzę o nowe narzędzia i technologie.

Tym samym spełnione zostały wszystkie przesłanki pozwalające na uznanie, że działalność Pana polegająca na Programowaniu jest działalnością badawczo-rozwojową.

W tym miejscu wskazuje Pan, że kwestia oceny spełniania przez działalność polegającą na tworzeniu oprogramowania przesłanek działalności badawczo-rozwojowej niejednokrotnie była już przedmiotem interpretacji indywidualnych. W interpretacjach tych uznawano, że tego typu działania spełniają definicję prac o charakterze badawczo- rozwojowym.

W analogicznych stanach faktycznych rozstrzygano o możliwości uznania za działalność badawczo-rozwojową prac w zakresie tworzenia programów komputerowych i aplikacji, jak również w zakresie modyfikacji istniejącego oprogramowania/narzędzia informatycznego poprzez tworzenie lub modyfikowanie kodu źródłowego.

Dla przykładu przywołać można np. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 września 2020 r„ znak 0113-KDIPT2-1.4011.463.2020.2.MGR. w której organ stwierdził, że działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne, gier i aplikacji mobilnych, spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej.

Tożsame stanowisko zostało przedstawione w interpretacji z 15 lipca 2022 r., znak 0112- KDIL2-1.4011.352.2022.2.JK, interpretacji z 24 lutego 2022 r. znak 0113-KDIPT2-2.4011.1151.2021.DA a także interpretacji z 30 marca 2020 r. znak 0113-KDIPT2-3.4011.94.2020.2.AC.

Podsumowując powyższe, podejmowana przez Pana działalność polegająca na Programowaniu (to jest na tworzeniu, rozwijaniu, projektowaniu, implementowaniu i ulepszaniu Aplikacji będących aplikacjami komputerowymi), przedstawiona w opisie zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo- rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 2

Pana zdaniem, jeśli w przyszłości zrezygnuje z Ryczałtu i zdecyduje się na wybór opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym w stosunku do dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie on uprawniony do stosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych do opodatkowania dochodów z autorskich praw do Aplikacji.

Uzasadnienie:

Stosownie do art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Za dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy uznać dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Natomiast zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie zaś do ust. 3 ww. artykułu podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Zgodnie z Objaśnieniami:

program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. (...) za program komputerowy często uważany jest za zestaw instrukcji (rozkazów) przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio na komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Zbiór wspomnianych instrukcji może być wyrażony znakiem językowym, symbolami matematycznymi lub nawet znakami graficznymi.

W dalszej części Objaśnień wskazano także, że:

pojęcie program komputerowy nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.

Co istotne:

podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów) ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, że pojęcie programu komputerowego powinno być rozumiane szeroko i powinno obejmować także fragmenty programów komputerowych (m.in. moduły, metody, klasy, biblioteki). Także stanowisko przyjmowane przez TSUE potwierdza, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub fragmenty programu, o ile spełniają przesłanki charakterystyczne dla utworu (przykładowo wyrok TSUE z dnia 22 grudnia 2010 r., C-393/09, Bezpećnostni softwarova asociace, ECLI:EU:C:2010:816).

Powyższe oznacza, że za „program komputerowy” należy uważać zarówno kompletne pod względem funkcjonalnym oprogramowanie w postaci programu komputerowego lub aplikacji mobilnej, jak również rozwinięte i wprowadzone modyfikacje do kodu źródłowego takiego programu lub aplikacji.

Oprogramowanie - jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 u.p.a.p.p. Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 74 ust. 2 u.p.a.p.p. ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w ramach Programowania zajmuje się Pan tworzeniem Aplikacji, podejmując w tym celu działania, takie jak:

projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych - Aplikacji),

1)programowanie sensu stricto, tj. pisanie kodu źródłowego,

2)tworzenie od podstaw nowych Aplikacji (projektowanie architektury Aplikacji i baz danych oraz tworzenie kodu źródłowego),

3)testowanie oprogramowania,

4)modyfikowanie kodu oraz usuwanie błędów,

5)utrzymywanie i rozwój (ulepszanie) wcześniej napisanego oprogramowania,

6)tworzenie nowych modułów i funkcjonalności,

7)tworzenie dokumentacji (opis wszystkich funkcjonalności oferowanych przez Aplikacje wraz z instrukcjami dla użytkownika).

Pisze i rozwija Pan kod źródłowy, a tym samym tworzy i rozwija programy komputerowe (Aplikacje). Kod źródłowy jest bowiem zapisem programu komputerowego, który pozwala w czytelnej dla człowieka formie wyrazić jego strukturę oraz działanie.

Aplikacje stanowią utwory w postaci programu komputerowego w rozumieniu u.p.a.p.p., a co za tym idzie - podlegają przewidzianej w tej ustawie ochronie. Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.p.a.p.p.. przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Wobec powyższego Aplikacja, która jest tworzona, ulepszana, modyfikowana lub rozwijana przez Pana w ramach Programowania, jest kwalifikowanymi prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca tej ustawy, są obowiązani prowadzić odrębną ewidencję, spełniającą wymogi przewidziane w tym przepisie. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, po rezygnacji z opodatkowania Ryczałtem i wyborze opodatkowania z zastosowaniem skali podatkowej lub podatku liniowego, tj. 1 stycznia 2023 r. rozpocznie Pan prowadzenie odrębnej Ewidencji, która będzie spełniać wymogi przewidziane w art. 30cb ww. ustawy. Będzie Pan prowadzić Ewidencję na bieżąco w sposób umożliwiający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde IP.

Osiąga i będzie osiągać Pan dochody z tytułu opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych dotyczących Aplikacji (z tytułu udostępniania Aplikacji w sklepach internetowych), tj. przychody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest wykluczone, że w przyszłości może Pan uzyskiwać dochody również z pozostałych tytułów wymienionych w art. 30ca ust. 7 pkt 2 i 4 tej ustawy, tj. z tytułu:

sprzedaży autorskich praw do Aplikacji,

odszkodowania za naruszenie praw wynikających z Aplikacji, które to odszkodowanie zostanie uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W szczególności wskazuje Pan, że możliwe jest, że w przyszłości zdecyduje się na sprzedaż autorskich praw majątkowych do Aplikacji (do jednej Aplikacji lub do więcej niż jednej Aplikacji) na rzecz innego podmiotu.

Podsumowując powyższe uwagi oraz przedstawiony we wniosku opis zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że:

1)w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca tworzy i rozwija programy komputerowe (Aplikacje),

2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

3)w wyniku prowadzonych prac (Programowania) powstają Aplikacje i autorskie prawa do Aplikacji, które podlegają ochronie na podstawie przepisów u.p.a.p.p.,

4)uzyskuje Pan dochody z autorskich praw do programów komputerowych (dochody z autorskich praw do Aplikacji),

5)od 1 stycznia 2023 r. będzie prowadził Pan na bieżąco odrębną ewidencję spełniającą wymogi przewidziane w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, stoi Pan na stanowisku, że po rezygnacji z opodatkowania Ryczałtem i dokonaniu wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym w stosunku do dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie on uprawniony do stosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych do opodatkowania dochodów z autorskich praw do Aplikacji, wytwarzanych lub rozwijanych przez Pana w ramach działalności polegającej na Programowaniu.

Ad 3

Pana zdaniem, wymienione we wniosku Koszty Działalności mogą być uznane za koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. za koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Uzasadnienie:

Pana zdaniem, ponoszone przez Pana Koszty Działalności:

zakupu książek, kursów online i innych materiałów edukacyjnych, szkoleń i konferencji (dokształcanie zawodowe),

zakupu sprzętu komputerowego (np. komputer, serwer, monitor, myszka, klawiatura itd.),

opłaty za Internet,

koszty narzędzi programistycznych,

zakupu akcesoriów i sprzętu biurowego,

zakupu drobnego sprzętu elektronicznego (np. słuchawki, USB),

zakupu wyposażenia gabinetu - biurka, krzesła/fotela biurowego,

usług księgowości,

usług prawnych (obsługi prawnej, w tym konsultacji prawych, jak i kosztów zastrzeżenia znaku towarowego),

składek na ubezpieczenia społeczne,

zakupu urządzeń testowych (telefonów, tabletów, komputerów),

zakupu abonamentu telefonicznego, usług telekomunikacyjnych

stanowią koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty Działalności stanowią wydatki, które pozostają w bezpośrednim związku prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową polegającą na Programowaniu i w konsekwencji z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego (autorskiego prawa do Aplikacji).

Bezpośredni związek poszczególnych Kosztów Działalności z Programowaniem i tym samym z wytwarzaniem autorskich praw majątkowych do programu komputerowego wynika z tego, że:

dzięki zakupowi książek, kursów Online, innych materiałów edukacyjnych, dostępu do szkoleń i konferencji, rozwija Pan swoje umiejętności, przy wykorzystaniu których jest w stanie świadczyć innowacyjne usługi;

w prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej niezbędny jest zakup wyspecjalizowanego sprzętu komputerowego. To dzięki niemu projektuje, tworzy, rozwija i ulepsza Pan Aplikacje. W związku z nieustannym rozwojem branży IT i innowacyjnością prowadzonej działalności, nieustannie usprawnia Pan działanie używanego sprzętu poprzez zakup nowych urządzeń;

dla tworzenia i rozwoju Aplikacji niezbędny jest również dostęp do Internetu, a w konsekwencji konieczne jest ponoszenie opłat za Internet;

specyfika Pana działalności wymaga od niego zakupu licencji do narzędzi programistycznych. Narzędzia programistyczne (kompilatory, asemblery, debuggery, zintegrowane środowiska programistyczne) umożliwiają projektowanie, tworzenie, rozwijanie, implementowanie i ulepszanie Aplikacji;

prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu własnego zaplecza biurowego. W związku z tym niezbędne jest ponoszenie wydatków na akcesoria biurowe. Bez nich nie mógłby Pan prowadzić działalności gospodarczej, a w konsekwencji działalności badawczo-rozwojowej;

wcelu usprawnienia działalności niezbędny jest zakup drobnego sprzętu elektronicznego (np. słuchawek. USB);

czynności objęte wnioskiem wymagają od Pana spędzania długiego czasu w pozycji siedzącej przed ekranem monitora. W związku z tym potrzebuje Pan odpowiedniego, dostosowanego do swoich potrzeb krzesła/fotela biurowego, a także odpowiedniego biurka;

tworzenie kwalifikowanych praw własności intelektualnej odbywa się u Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W związku z tym nabywa Pan usługi księgowości w celu wypełniania wszelkich obowiązków rachunkowych i podatkowych związanych z prowadzeniem działalności;

tworzenie oprogramowania wiąże się również z koniecznością nabywania usług prawnych, w tym konsultacji prawnych, sporządzania lub opiniowania umów licencyjnych, opracowywania polityk prywatności, a także ponoszenia kosztów związanych z zastrzeżeniem znaku towarowego. Wnioskodawca zamierza zabezpieczyć prawnie tworzone dzieła m.in. poprzez zastrzeżenie znaków towarowych dla stworzonych Aplikacji;

ponosi Pan wydatki na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Wydatki te są immanentnie związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a w konsekwencji z działalnością badawczo-rozwojową;

w trakcie tworzenia aplikacji musi Pan zapewnić takie same doświadczenia zarówno użytkownikom telefonów komórkowych, tabletów, jak i komputerów. Z tego powodu musi Pan posiadać sporą liczbę urządzeń do testów, aby mieć pewność, że tworzone przez niego Aplikacje działają poprawnie na każdym urządzeniu;

zakup abonamentu telefonicznego zapewnia kolejny kanał komunikacyjny oraz dostęp do Internetu poza biurem.

Wszystkie wymienione przez Pana koszty są związane z wytwarzanymi przez niego autorskimi prawami do programów' komputerowych (autorskimi prawami do Aplikacji), o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Stosownie do ust. 2 pkt 1 art. 1 ustawy o prawie autorskim:

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2). W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna. Jej prowadzenie w sposób, który nie zapewnia osiągnięcia ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wskazał Pan w opisie okoliczności faktycznych sprawy, w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które mają twórczy charakter, są podejmowane w sposób ciągły i systematyczny oraz zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wobec tego podejmowane przez Pana działania polegające na Programowaniu (tj. na tworzeniu, rozwijaniu, projektowaniu, implementowaniu i ulepszaniu Aplikacji będących aplikacjami komputerowymi) – w zakresie w jakim są/będą pracami rozwojowymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić przy tym należy, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest bowiem całość usług świadczonych przez podatnika ani też całość prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Ponadto, we wniosku wskazał Pan, że:

efekty Pana pracy określone jako Aplikacje zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

osiąga i będzie osiągał Pan dochody z tytułu wymienionego w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

w przyszłości możliwe, że osiągnie Pan również dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej na podstawie art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu na podstawie art. 30ca ust. 7 pkt 4 tej ustawy;

przenosi Pan ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług,

wyodrębnia Pan w prowadzonej odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dokonuje Pan wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Dokonuje Pan również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco w okresie za który chce Pan skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej;

zamierza Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 2023 r.

Tym samym autorskie prawo do oprogramowania komputerowego tworzonego oraz rozwijanego przez Pana w ramach działalności gospodarczej – w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia, po zmianie formy opodatkowania i przejściu z ryczałtu na podatek liniowy może Pan opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów, osiągniętych od 2023 r. z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, preferencyjną 5% stawką podatkową. Powyższe odnosi się również do lat kolejnych, o ile nie ulegną zmianie okoliczności wskazane we wniosku i nie ulegnie zmianie stan prawny.

Przy czym wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus należy pamiętać, aby istniał związek pomiędzy:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Pan również powinien ustalać odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym kwalifikowanym IP.

Zatem ponoszone przez Pana wydatki, tj. na:

1.zakup książek, kursów Online i innych materiałów edukacyjnych, szkoleń i konferencji (dokształcanie zawodowe),

2.zakup komputera stacjonarnego, laptopa, serwera, monitora, myszki, klawiatury, dysków, kart graficznych, pamięci RAM, procesorów, drukarki, skanera;

3.opłaty za Internet,

4.koszty narzędzi programistycznych,

5.zakup akcesoriów i sprzętu biurowego – tj. przybory piśmiennicze, toner i papier do drukarki, kalkulator, segregatory;

6.zakup drobnego sprzętu elektronicznego – tj. słuchawek, głośników, mikrofonu, dysków zewnętrznych USB, płyt CD, routera, baterii, ładowarek, okablowania;

7.zakup wyposażenia gabinetu - biurka, krzesła/fotela biurowego;

8.usług księgowych;

9.usług prawnych (obsługi prawnej, w tym konsultacji prawych, jak i kosztów zastrzeżenia znaku towarowego);

10.składek na ubezpieczenia społeczne,

11. zakup urządzeń testowych (telefonów, tabletów, komputerów);

12.zakup abonamentu telefonicznego, usług telekomunikacyjnych

mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględnione przy wyliczaniu wskaźnika nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP – w zakresie, w jakim służyły prowadzeniu prac rozwojowych, których efektem było powstanie IP.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja nie rozstrzyga:

czy prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz czy efekty Pana pracy to programy komputerowe podlegające ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskimi prawach pokrewnych oraz

z jakiego tytułu uzyskuje Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej określone w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacje te podał Pan jako okoliczności faktyczne sprawy.

W opisie sprawy i w stanowisku podaje Pan różne daty rozpoczęcia prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Raz wskazuje Pan, że prowadzi ewidencję od 1 stycznia 2019 r., a następnie od 1 stycznia 2023 r. Ponieważ zakres Pana wątpliwości dotyczy okresu od 2023 r. to bez znaczenia dla niniejszego rozstrzygnięcia pozostaje faktyczna data rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. Istotny jest fakt samego jej prowadzenia w okresie, w którym chce skorzystać Pan z ulgi IP Box.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00