Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.331.2022.2.AM
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu w zakresie wykonania badawczego odwiertu geotermalnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją Projektu w zakresie wykonania badawczego odwiertu geotermalnego.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami: z 28 lipca 2022 r. (wpływ 29 lipca 2022 r.), z 28 lipca 2022 r. (wpływ 29 lipca 2022 r.), z 28 lipca 2022 r. (wpływ 1 sierpnia 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (...) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Miasto posiada status miasta na prawach powiatu oraz osobowość prawną i zdolność do czynności cywilnoprawnych. Działalność Miasta to działalność zarówno podlegająca opodatkowaniu VAT, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), jak również działalność niepodlegająca ustawie VAT, realizowana na podstawie ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 559 ze zm.), jako zadania własne, polegająca na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, czyli mieszkańców gminy miejskiej, prowadzona przez jednostki organizacyjne, zakłady budżetowe, spółki. W szczególności zadania własne obejmują zagadnienia związane z zaopatrzeniem w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym). Dlatego też, jednym z celów gospodarczych Gminy jest eksploatacja zasobów wód termalnych, które mogą się znajdować na terenie gminy oraz dostarczenie energii cieplnej dla swoich mieszkańców. Wody termalne, o których mowa powyżej, przy odpowiednim wykorzystaniu mogą zaspokajać potrzeby społeczności lokalnej, w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną. Możliwość korzystania z energii cieplnej geotermalnej, w szerszej perspektywie może przyczynić się do zapobieżenia degradacji środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right