Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.953.2022.2.MJ

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lutego 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z oprogramowaniem. Podatnik świadczy usługi programistyczne dla swoich kontrahentów. W ramach współpracy wykonuje usługi polegające na wytworzeniu nowego lub modyfikacji istniejącego kodu gry komputerowej lub aplikacji tak, by spełniał on wymogi postawione przez klienta. Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz kontrahentów na terytorium Polski.

Formą opodatkowania wybraną przez Wnioskodawcę dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych jest podatek liniowy. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca realizuje projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb klienta, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych. W dalszych etapach świadczone są usługi wsparcia w modernizacji wdrożonych systemów. Zlecenia programistyczne są realizowane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na potrzeby opisu stanu faktycznego Wnioskodawca podzielił swoją działalność na poszczególne etapy:

1.Planowanie, analiza i projektowanie oprogramowania - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego klienta lub użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką jego branży oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji.

2.Praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja - tworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb klienta lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania. Wsparcie klienta podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.

3.Integracja oprogramowania z innymi systemami oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji systemu - Wnioskodawca pracuje również nad kompatybilnością wytworzonego programu z różnymi systemami zewnętrznego odbiorcy, a wraz z dalszym rozwojem funkcjonalności związanych z oprogramowaniem wymagane jest dostosowanie każdej aktualizacji do różnych systemów.

Wnioskodawca realizuje zlecenia programistyczne na rzecz swoich klientów, a w szczególności:

bierze udział w portingu (czyli przeniesienia na inną platformę) gier komputerowych,

bierze udział w wytworzeniu kodu nowej gry komputerowej.

Pracując nad wytworzeniem czy modyfikacją oprogramowania, Wnioskodawca nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych lub ulepszonych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania stworzonych systemów i aplikacji. Wnioskodawca przygotowuje rozwiązanie (aplikacje, systemy komputerowe) od podstaw według wytycznych klienta, bądź modyfikuje istniejące rozwiązanie, wprowadzając nowe funkcje zgodne z założeniami klienta. Efektem zmiany, ulepszenia lub rozwoju programów komputerowych jest nowy kod. W niektórych przypadkach konieczne jest wykorzystanie istniejących rozwiązań (frameworki, biblioteki, skrypty), które należy dostosować do platformy klienta. Przygotowanie rozwiązania i jego wdrożenie do istniejącej platformy lub stworzenie platformy od podstaw za każdym razem wymaga wymyślenia innowacyjnego rozwiązania. Nawet wprowadzenie tej samej funkcjonalności w dwóch różnych systemach wymaga zastosowania całkowicie innego podejścia i nie może być po prostu skopiowane, tudzież wymaga opracowania nowych mechanizmów integrujących istniejące rozwiązania.

Postęp w dziedzinie wytwarzania oprogramowanie jest bardzo prężny i wymaga systematycznego pogłębiania wiedzy na temat nowo powstałych narzędzi, które umożliwiają uzyskanie lepszych rezultatów, usprawnienie istniejących procesów, czy osiągnięcie zupełnie nowych możliwości wytwarzania oprogramowania. Dodatkowo bardzo częstym jest porównywanie kilku istniejących narzędzi, aby móc świadomie wybrać najbardziej optymalne do użycia w aktualnie rozwijanym oprogramowaniu. Nie są to rutynowe czynności, ponieważ stworzenie żądanej przez klienta funkcjonalności wymagającej użycia danego narzędzia wiąże się z dostosowaniem go do projektu, co w każdym przypadku wygląda inaczej. Należy opracować odpowiedni sposób implementacji, który nawet w obrębie tego samego projektu, ale użyty w innym miejscu będzie wymagał użycia innego podejścia.

Oprogramowanie lub jego część wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej.

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny i metodyczny prace twórcze o indywidualnym charakterze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Oprogramowanie stworzone na rzecz danego klienta powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności. Wnioskodawca nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Działalność ta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej nie miały miejsca w ramach działalności prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę. Ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki Wnioskodawca uwzględnia w swojej działalności.

Nadto czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie są projektami powtarzalnymi - każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz ma dotyczyć innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego.

Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę spełnia cechy nowatorskości i twórczości, nieprzewidywalności, metodyczności oraz możliwości przeniesienia lub odtworzenia. Prace Wnioskodawcy polegają na wykorzystaniu wiedzy i umiejętności, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.

W efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę powstaje prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na podstawie umowy o współpracy zawartej z klientem Wnioskodawca przenosi na klienta całość autorskich praw majątkowych do stworzonego programu komputerowego (w tym rozwijanego i ulepszanego) lub jego części. Przejście autorskich praw majątkowych w odniesieniu do oprogramowania komputerowego i dokumentacji tego oprogramowania komputerowego na zlecającego następuje każdorazowo z chwilą przekazania każdego z tych utworów do repozytorium klienta. Dokumentem określającym wartość sprzedawanych praw jest faktura, którą wystawia Podatnik.

Wnioskodawca wyjaśnia, że również rozwija lub ulepsza oprogramowanie komputerowe lub jego część, którego nie wytworzył. Niewykluczone, że Wnioskodawca w przyszłości będzie również rozwijał lub ulepszał oprogramowanie komputerowe wytworzone przez siebie. W wyniku rozwinięcia (ulepszenia) oprogramowania lub jego części są tworzone m.in. nowe kody. Działania polegające na rozwijaniu (ulepszaniu) oprogramowania zmierzają m.in. do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.

W przypadku rozwinięcia (ulepszenia) oprogramowania lub jego części przysługują Wnioskodawcy prawa autorskie do utworu w postaci rozwiniętego (ulepszonego) oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, aż do momentu ich odpłatnego przeniesienia na rzecz danego kontrahenta w ramach wykonania wiążącej strony umowy.

Rozwijanie (ulepszanie) oprogramowania komputerowego lub jego części, którego nie wytworzył następuje na podstawie umowy. Podmiot posiadający pełnię praw do danego oprogramowania udostępnia je bezpośrednio Wnioskodawcy lub poprzez podmiot pośredni tylko w celu wykonania modyfikacji/ulepszenia. W konsekwencji Wnioskodawca nie posiada praw do korzystania z tego oprogramowania. Tym niemniej każda zmiana oznacza, że Wnioskodawca staje się autorem części kodu i w ramach umowy Wnioskodawca jest zobowiązany do przekazania praw autorskich bezpośrednio podmiotowi lub poprzez umowę pośrednio przez inną firmę. Jest to niejako odzwierciedlone w samym produkcie poprzez dodanie imienia i nazwiska Wnioskodawcy do listy napisów końcowych (tzw. credits).

Jednocześnie Wnioskodawca nadmienia, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie ww. czynności ponosi Wnioskodawca.

Czynności zlecone Wnioskodawcy nie są wykonywane pod nadzorem oraz w czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Bywa, że Wnioskodawca świadczy usługi w miejscach wskazanych przez klienta, gdy wynika to ze specyfiki działalności klienta, a w szczególności z konieczności świadczenia usług z wykorzystaniem sprzętu będącego własnością klienta mającego zapewnić poufność danych znajdujących się na twardym dysku, tak aby nie zostały one przejęte przez osoby trzecie oraz konieczności udziału Wnioskodawcy w wyjazdach, konferencjach, sympozjach itp. w ramach świadczenia usług określonych umową.

Ponadto Podatnik jako świadczący usługi ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Wnioskodawca będzie prowadzić „na bieżąco” na potrzeby skorzystania z przepisów dotyczących IP Box szczegółową ewidencję odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o której mowa w art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f. W ewidencji tej będzie wyodrębniał:

a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

c)koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f. przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W uzupełnieniu wniosku podano poniższe informacje:

1.Wniosek dotyczy 2021 roku. Informacje/fakty zawarte w opisie sprawy dotyczą roku 2021.

2.Na pytanie: Czy w ramach wykonywanych przez Pana usług w efekcie których „powstaje prawo do programu komputerowego”– w okresie, którego ma dotyczyć wniosek samodzielnie prowadzi/będzie Pan prowadził badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, prosimy by Pan wskazał (odpowiedział na każde z poniższych pytań):

a)Jakie to badania?

b)Co było ich przedmiotem i celem?

c)W jakich okresach je Pan prowadził?

d)Jakie metody badawcze Pan stosował?

e)Czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?

odpowiedział Pan: Nie.

3.Na pytanie: Czy prowadzona przez Pana działalność, w okresie, którego ma dotyczyć wniosek, jest/będzie działalnością obejmującą prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Czy prowadzi/będzie prowadził Pan – przy zachowaniu standardów, które wynikają z Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności – prace, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują łącznie:

a)nabywanie przez Pana wiedzy i umiejętności,

b)łączenie przez Pana wiedzy i umiejętności (tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac);

odpowiedział Pan: - Tak.

c)kształtowanie Pana wiedzy i umiejętności (tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac);

odpowiedział Pan: - Tak.

oraz

d)wykorzystywanie Pana wiedzy i umiejętności?

odpowiedział Pan: - Tak.

Jeśli tak, to czy całość tych czynności odpowiednio służy/będzie służyła planowaniu produkcji bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług?

odpowiedział Pan: - Tak.

4.W ramach wykonywanych usług Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe w ramach konkretnego produktu (czyli jedne), natomiast niewykluczone jest, iż takich prac będzie więcej i będą prowadzone równolegle dla dwóch lub więcej projektów, co ma miejsce np. w roku 2022.

5.Na pytanie: Czego dotyczą/będą dotyczyć poszczególne prace rozwojowe? Co jest/będzie celem lub celami poszczególnych prac?

odpowiedział Pan: - Prace (rok 2021) polegają na stworzeniu nowych algorytmów automatycznego tworzenia optymalnej wizualizacji obiektów miejskich (budynki). Prace te wymagają też wprowadzania na bieżąco zmian do algorytmu, ulepszania go i modyfikowania, według wymagań klienta. Efektem działania tego algorytmu jest wygenerowanie kontentu do gry klienta.

W roku 2022 dodatkowo prowadzone są prace nad optymalizacją wyświetlania obiektów dynamicznych/ruchomych poprzez tworzenie zupełnie nowych algorytmów oraz usprawnianie już istniejących z uwzględnieniem możliwości obecnych konsol gier.

6.Na pytanie: Czy Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?

odpowiedział Pan: - Tak, wynik został już wdrożony do tworzonej gry, ale nadal wprowadzane są dalsze usprawnienia i modyfikacje na potrzeby kolejnych wersji.

Forma to kod, który został zintegrowany do gry oraz dokumentacja.

Uzyskane rozwiązanie mogę wykorzystać w pracy przy innych produktach growych, modyfikując je do konkretnego kodu. Jakkolwiek kodu Wnioskodawca użyć nie może, to samo rozwiązanie można implementować na różne sposoby.

7.Na pytanie: Czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował/zaprojektuje Pan i stworzył/stworzy nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, prosimy by Pan wskazał jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje/będzie oferował Pan produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej?

odpowiedział Pan: - Tak. Produktem jest algorytm, który można dostosować do innych produktów, które mają podobną specyfikację (otwarty świat z miastem).

8.Na pytanie: Czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności każdy z tych produktów, procesów lub usług ma albo będzie miał nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?

odpowiedział Pan: - Praca Wnioskodawcy polega na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań lub ulepszeń. Nie jest to jednak praca rutynowa, gdyż gdyby taka była, to znaczy, że można by ją zautomatyzować, a ze względu na zmienność środowiska taka automatyzacja jest niemożliwa. W ciągu roku środowisko zmienia się wielokrotnie ze względu na prace innych osób/podmiotów a także zmiany w samym procesie twórczym przy produkcji gier (zmiany koncepcyjne, dostosowanie do nowych wytycznych i wymagań właścicieli platform, na które gry powstają). Często produkt/algorytm/wynik pracy Wnioskodawcy, który był sprawny w produkcie w wersji 4.26, nie nadaje się do użycia do produktu w wersji 5.1 i wymaga znacznych nakładów pracy na wdrożenie i dostosowanie, lub ze względu na prędkość zmian technologicznych wymaga opracowania od początku.

9.Na pytanie: Czy w ramach wykonywanych przez Pana usług, których dotyczy wniosek, samodzielnie prowadził Pan prace o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? W szczególności, czy działalność ta obejmuje również takie czynności, jak: zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowani, itp.?

odpowiedział Pan: - Tak. Wnioskodawca wykonuje też w ramach działalności inne prace, których nie ewidencjonuje jako IP-Box.

10.Na pytanie: W opisie sprawy podał Pan, że:

Wnioskodawca przygotowuje rozwiązanie (aplikacje, systemy komputerowe) od podstaw według wytycznych klienta. (…) rozwiązania jak i jego wdrożenie do istniejącej platformy (…) wymaga wymyślenia innowacyjnego rozwiązania.

- prosimy wyjaśnić, co Pan rozumie przez sformułowanie „przygotowuje”?

odpowiedział Pan: - Wnioskodawca „przygotowuje” - Wnioskodawca wykonuje badania w celu określenia sposobu rozwiązania problemu, z reguły wymaga to zapoznania się z istniejącą implementacją oraz przegląd istniejących rozwiązań na rynku (w innych produktach). Następnie Wnioskodawca projektuje algorytm lub zmiany, które należy wprowadzić do istniejących rozwiązań klienta.

11.Na pytanie: W opisie sprawy podał Pan, że:

W efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę powstaje prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

a.prosimy wymienić, jakie konkretne programy komputerowe Pan tworzy i będzie tworzył, w okresie którego ma dotyczyć wniosek.

odpowiedział Pan: Gry komputerowe. We wniosku chodzi głównie o prace wykonywane przy grze (...).

b.prosimy o jednoznaczne wskazanie, czy w każdym przypadku, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania oraz ulepszania programu komputerowego, (także w przypadku, gdy tego programu Pan nie wytworzył) efekty Pana prac są/były/będą, w okresie, którego dotyczy wniosek, odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają u Pana ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

odpowiedział Pan: - Tak. Całość wytworzonych praw jest zawsze przekazywana klientowi i jest to regulowane umową.

12.Na pytanie organu: Czy wykonywane przez Pana prace polegające na ulepszaniu i rozwijaniu programu komputerowego, nie są standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w oprogramowaniu, a tworzone w ramach ulepszeń/rozwoju rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, wynikającym z faktu, iż każde z opracowanych przez Pana rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności?

odpowiedział Pan: - Tak.

13.Na pytanie organu: Czy przeniesienie „na klienta całość autorskich praw majątkowych do stworzonego programu komputerowego” następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

odpowiedział Pan: - Tak.

14.Na pytanie organu: Czy efekty prac, do których majątkowe prawa autorskie przenosi Pan na klienta zawsze były/są/będą efektem podejmowanych przez Pana prac rozwojowych lub Pana badań na-ukowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?

odpowiedział Pan: - Nie. Jeśli nie mają takiego charakteru, to Wnioskodawca nie uwzględnia ich w ewidencji IP-Box.

15.Na pytanie organu: Czy w celu ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej ustala Pan tzw. wskaźnik Nexus, zgodnie z wymogami art. 30ca ust. 4-6 ww. ustawy PIT?

odpowiedział Pan: - Tak.

16.Na pytanie organu: W jaki sposób umowa z klientem reguluje/będzie regulowała kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na klienta praw do konkretnego stworzonego przez Pana programu komputerowego? W jaki sposób odbywa/będzie się odbywało wyodrębnienie konkretnego programu komputerowego i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na klienta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i klient)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

odpowiedział Pan: - Jest to precyzyjnie określone w umowie. Każde wykonanie prac lub ich części jest wyodrębnione poprzez przesyłanie kodu i/lub danych binarnych na system kontroli wersji z pełną informacją umożliwiającą sprawdzenie kto i kiedy te dane umieścił.

17.Na pytanie organu: W jaki sposób umowa z klientem reguluje/będzie regulowała kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje/będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie:

a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na klienta praw do programu komputerowego (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa)?

odpowiedział Pan: Nie.

b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich)?

odpowiedział Pan: - Umowa skupia się na ww. podpunkcie a) - przeniesieniu praw do programu komputerowego, ale umożliwia też wynagrodzenie z tytułu innych czynności wskazanych przez klienta związanych z dokumentacją oraz reprezentacją klienta na konferencji/targach itp. Stąd w ewidencji Wnioskodawca wykazuje realną część wynagrodzenia jako sprzedaż KPWI, natomiast pozostała część jest związana z dokumentowaniem, spotkaniami i innymi czynnościami niepowodującymi wytworzenia KPWI. Dodatkowe wy nagrodzenie w przypadku reprezentacji klienta na konferencji jest z reguły wykazywane odrębną fakturą lub odrębną pozycją na fakturze i nie wchodzi do ewidencji IP-BOX.

18.Na pytanie organu: W opisie sprawy podał Pan, że:

Wnioskodawca będzie prowadzić „na bieżąco” na potrzeby skorzystania z przepisów dotyczących IP Box szczegółową ewidencję odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o której mowa w art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f.

a.prosimy wskazać, od kiedy będzie prowadził Pan „na bieżąco” ww. szczegółową ewidencję? (prosimy podać konkretną datę),

odpowiedział Pan: - Szczegółową ewidencję Wnioskodawca prowadzi od 1 kwietnia 2021 r.

b.czy ewidencja ta pozwala/będzie pozwalała na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

odpowiedział Pan: - Tak.

19.Na prośbę organu, aby wyjaśnił Pan, czego dotyczy Pana wniosek w zakresie zadanego pytania nr 1 wniosku. W wyniku konfrontacji jego treści ze stanowiskiem, mamy wątpliwość, jaki jest jego zakres, tj. prosimy o wyjaśnienie, czy Pana zamiarem, zawartym w tym pytaniu jest kwestia:

a.wyłączniespełnienie przez Pana warunków uznania prowadzonej przez Pana działalności, w okresie, którego dotyczy wniosek, w jakimś konkretnym zakresie, (proszę doprecyzować/skonkretyzować w jakim) za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? - sugeruje to Pana pytanie oraz część stanowiska, które zgodnie z art. 14c O.p. miałby ocenić organ,

odpowiedział Pan: - Tak. Chodzi o charakter wykonywanych przeze mnie prac, które w szczególności zostały przedstawione na podstawie opisanego przypadku.

b.ocena, czy podejmowana przez Pana działalność w jakimś konkretnym zakresie (proszę doprecyzować w jakim) stanowi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? – sugeruje to część Pana stanowiska, które zgodnie z art. 14c O.p. miałby ocenić organ, wykraczające poza treść pytania i kompetencje organu, w którym wskazał Pan, że: „Zdaniem Wnioskodawcy prowadzi on (…) - prace rozwojowe.” (Postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnej nie daje możliwości takiego rozstrzygnięcia, informacja w tym zakresie winna stanowić element opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego).

odpowiedział Pan: - Nie.

Pytania

1.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wykonywane przez Wnioskodawcę prace związane z wytwarzaniem programu komputerowego (w tym rozwijanego i ulepszanego) lub jego części stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f.?

2.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym autorskie prawo do oprogramowania komputerowego (w tym rozwijanego i ulepszanego) lub jego części jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.?

3.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu odpłatnego przeniesienia na kontrahentów praw autorskich do wytwarzanego (w tym rozwijanego i ulepszanego) oprogramowania lub jego części w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i w związku z tym może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5% zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f.?

W uzupełnieniu wniosku podał Pan, że wniosek dotyczy 2021 r., przyjąłem więc, że dotyczy on stanu faktycznego.

Precyzując treść pytania nr 1 w odpowiedzi na prośbę o wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem „wykonywane przez Wnioskodawcę prace”, w szczególności prosiłem wyjaśnić, czy chodzi o:

a)całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej;

b)wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (jeśli tak, proszę wskazać jakie to konkretnie zadania);

c)całość działań realizowanych przez Pana w ramach poszczególnych umów z klientami (jeśli tak, proszę wskazać, o jakich konkretnych umowach mowa);

d)wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach poszczególnych umów z klientami (jeśli tak, jakie to konkretnie zadania, w ramach jakich konkretnych umów).

podał Pan w odpowiedzi na ww. punkty a), c) i d), że nie, zaś na punkt b) – tak, chodzi o wyodrębnione zadania polegające na pracach mających charakter badawczo - rozwojowy oraz przekazujących KPWI. W szczególności przedstawionych w powyższych odpowiedziach.

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

W ocenie Podatnika wykonywane przez niego prace związane z wytwarzaniem programu komputerowego (w tym rozwijanego i ulepszanego) lub jego części stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f.

Ad 2.

Zdaniem Podatnika autorskie prawo do oprogramowania komputerowego (w tym rozwijanego i ulepszanego) lub jego części jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.

Ad 3.

Zdaniem Podatnika uzyskany przez niego dochód z tytułu odpłatnego przeniesienia na kontrahentów praw autorskich do wytwarzanego (w tym rozwijanego i ulepszanego) oprogramowania lub jego części w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i w związku z tym może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5% zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f.

Uzasadnienie

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ad 1.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb. Ustawa ta wprowadziła do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzystne rozwiązanie podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f. podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f. Podatnik ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie czynności. Czynności zlecone Wnioskodawcy nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Podatnik jako wykonujący te czynności ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f. kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8.autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 u.p.d.o.f.).

Kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej spełniające łącznie trzy warunki:

zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej,

należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f., w tym przypadku autorskie prawo do programu komputerowego,

podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl tych przepisów badania naukowe są działalnością obejmującą:

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie wiedzy i narzędzi informatycznych, języków programowania, znanych algorytmów lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (programów), procesów lub usług, a będących odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38, a dokładniej - prace rozwojowe.

Po pierwsze, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych oryginalnych rozwiązań. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (w ramach współpracy ze zleceniodawcami) stanowi oryginalny wytwór jego twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.

Po drugie, prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych systemów i aplikacji. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania aplikacji i systemów, przy wykorzystaniu wiedzy Wnioskodawcy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania.

Po trzecie, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny, (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Autorskie prawo do programu komputerowego jest zatem wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Ad 2.

Mając na uwadze spełnienie przez Wnioskodawcę definicji działalności badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca uważa, że wytwarza, rozwija lub ulepsza, kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.

Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę spełnia bowiem poniższe cechy:

nowatorskość i twórczość - tworzone, rozwijane, ulepszane przez Podatnika programy komputerowe są autorskimi rozwiązaniami, projektowanymi i kreowanymi przez Podatnika. Posiadają one indywidualny i niepowtarzalny charakter, będący odpowiedzią na zmienne zapotrzebowania użytkowników i dynamicznie zmieniający się rynek informatyczny i gamingowy;

nieprzewidywalność - w trakcie tworzenia, rozwoju, ulepszania programu komputerowego Podatnik staje przed koniecznością rozwiązania sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wymagają one zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania lub funkcjonalności, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania, w tym rozważenie, czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod informatycznych;

metodyczność - prace są prowadzone w sposób zaplanowany i systematyczny. Każdy etap wytwarzania, rozwoju, ulepszenia programu komputerowego jest przez Podatnika realizowany w sposób planowy, uporządkowany i metodyczny;

możliwość przeniesienia lub odtworzenia - jednocześnie każdy etap podejmowanej przez Podatnika działalności jest w odpowiedni sposób utrwalany, by możliwe było jego odtworzenie. Utwór (program komputerowy) powstający w wyniku działania twórczego Wnioskodawcy jest możliwy do przeniesienia, co wynika już z samej jego istoty.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, nie podlegają ochronie.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, sensu stricto (tj. kod źródło i kod wynikowy), ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP, jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs. Uwzględnienie autorskiego prawa do programu komputerowego w szerokim rozumieniu (funkcjonalnie) - jako oprogramowanie - w katalogu kwalifikowanych IP jest zgodne z wytycznymi raportu BEPS Plan Działania nr 5 i wynika z przedstawionej powyżej interpretacji zakresu znaczeniowego „autorskiego prawa do programu komputerowego”.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy - jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca przenosi na zleceniodawców całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie oprogramowania i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu. A zatem - w ocenie Wnioskodawcy - osiąga on dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a więc dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 u.p.d.o.f. dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym [winno być: stanie faktycznym – dopisek organu] Wnioskodawca dokonuje sprzedaży wytworzonych, zmienionych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Efektem czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę jest program komputerowy. Nie istnieje inne podobne oprogramowanie tak, aby można było na jego podstawie wycenić wartość praw własności intelektualnej związanej z tym oprogramowaniem. Tak więc dokumentem określającym wartość sprzedawanych praw jest faktura, którą wystawia Podatnik.

Ad 3.

W związku z powyższym autorskie prawo do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzane, zmieniane lub ulepszane przez Podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. Dochód ze zbycia takiego prawa lub jego części stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 u.p.d.o.f. Podatnik będzie prowadzić [winno być: prowadził- dopisek organu] szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania zgodnie z art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f.

Zatem Wnioskodawca ma prawo rozliczać dochody ze sprzedaży autorskich praw do programów komputerowych lub ich części zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f., tj. z zastosowaniem stawki 5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Stosownie do ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim:

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna. Jej prowadzenie w sposób, który nie zapewnia osiągnięcia ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Odnosząc powyższe do rozpatrywanej sprawy, przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana, a polegające na wytwarzaniu i rozwijaniu oprogramowania – mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opisie sprawy podał Pan, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze o indywidualnym charakterze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Ponadto potwierdził Pan, że:

prowadzona przez Pana działalność, w okresie, którego ma dotyczyć wniosek, jest działalnością obejmującą prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

w każdym przypadku, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania oraz ulepszania programu komputerowego (także przypadku, gdy tego programu Pan nie wytworzył) efekty Pana prac są, w okresie, którego dotyczy wniosek, odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają u Pana ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

w celu ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej ustala Pan tzw. wskaźnik Nexus, zgodnie z wymogami art. 30ca ust. 4-6 ww. ustawy PIT,

prowadzi Pan „na bieżąco” na potrzeby skorzystania z przepisów dotyczących IP - Box szczegółową ewidencję odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o której mowa w art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f., która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu od 1 kwietnia 2021 r.

Należy przy tym podkreślić, że – co do zasady – działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana, ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Tworzone oraz rozwijane w ramach działalności gospodarczej oprogramowania komputerowe podlegające ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – w zakresie w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – są kwalifikowanymi IP w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Pana dochód z przenoszenia na kontrahentów majątkowych praw autorskich do takich kwalifikowanych IP jest dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania takich dochodów za 2021 r. według stawki 5%.

Przy czym wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus należy pamiętać, aby istniał związek pomiędzy:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Pan również powinien ustalać odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym kwalifikowanym IP.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja nie rozstrzyga, czy prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz czy efekty Pana pracy to programy komputerowe podlegające ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskimi prawach pokrewnych. Te elementy podał Pan jako okoliczności faktyczne sprawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.), dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00