Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.907.2022.4.MC
Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w Polsce (powstanie zakładu na terenie Polski).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 22 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 22 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 20 stycznia 2023 r. (data wpływu 20 stycznia 2023 r.), z 23 stycznia 2023 r. (data wpływu 23 stycznia 2023 r.) oraz z 15 lutego 2023 r. (data wpływu 15 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Aktualnie od 1 września 2022 r. przebywa Pani w Szwajcarii, gdzie pracuje na pełnym etacie w firmie (...), w (...).
Mieszka Pani tutaj wraz z rodziną, tj. mąż pozostający na Pani utrzymaniu, (...)-letnia córka uczennica (...) w Szwajcarii i (...)-letni syn uczeń (...) w Szwajcarii (…), oboje dzieci pozostające na Pani wyłącznym utrzymaniu.
Oczekują Państwo na zameldowanie i będzie Pani posiadać certyfikat rezydencji dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Szwajcarii.
Aktualnie Pani rezydencja podatkowa to Szwajcaria, gdzie odprowadza Pani podatki od umowy o pracę.
Jednocześnie utrzymuje Pani działalność gospodarczą pt. Praktyka Lekarska, w ramach której pisze Pani materiały naukowe, prowadzi wykłady zdalnie oraz świadczy Pani pewne usługi medyczne w ramach posiadanego kontraktu w Polsce.
Z działalności na chwilę obecną odprowadza Pani podatek w formie ryczałtu. Jest Pani obywatelką Polski. Wynagrodzenie za pracę w Szwajcarii ponoszone jest (wypłacane) przez firmę posiadającą siedzibę w Szwajcarii.
W Szwajcarii planuje Pani przebywać łącznie powyżej 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym.
Na chwilę obecną planuje Pani tutaj dwuletni pobyt, w czasie którego będzie Pani pracować w firmie wskazanej powyżej oraz okresowo przyjeżdżać do Polski.
Na chwilę obecną zamierza Pani w przyszłości wrócić do Polski, nie planuje Pani trwałego przesiedlenia na pobyt stały, ale nie może Pani tego wykluczyć.
Nadal utrzymuje Pani kontakty z rodziną i przyjaciółmi w Polsce, aktywnie uczestniczy w rozwoju naukowym Kliniki w (…), pisze publikacje, kontynuuje pracę naukową, wspomaga w pracy kolegów z Kliniki. W (...) posiada Pani wspólnie z mężem 4 mieszkania, z których 2 są wynajmowane, a w kolejnym 1 mieszka student w jednym z pokoi.
Posiada Pani kredyt na jedno z mieszkań w banku (...). Samochód, który Pani posiada, jest aktualnie z Panią w Szwajcarii, dwa pozostałe Państwa samochody pozostały w Polsce.
Posiada Pani konta bankowe w Polsce w (...).
W Szwajcarii posiada Pani konto bankowe w banku (...) w związku z otrzymywanym wynagrodzeniem.
Pani i Pani rodziny aktywność społeczna, polityczna, kulturalna, obywatelska jest umiejscowiona w Polsce. Dzieci aktualnie wykazują aktywność społeczną w Szwajcarii, ale również w Polsce, w ramach różnych projektów związanych z koniecznością wykazania się w szkole aktywnością charytatywną.
Dla przykładu córka współpracuje z polskim stowarzyszeniem (...).
W Polsce posiada Pani ubezpieczenie w (...).
W uzupełnieniach wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy posiada Pani w Polsce biuro w rozumieniu art. 5 ust. 2 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm.), za pośrednictwem którego prowadzi Pani działalność w Polsce?
Nie posiada Pani biura w Polsce. Większość aktywności wykonywanych w ramach Pani działalności gospodarczej wykonywała Pani dotychczas zdalnie.
Aktualnie w związku z Pani przeprowadzką do Szwajcarii od końca sierpnia 2022 roku kontynuuje Pani zdalnie większość aktywności wykonywanych uprzednio w Polsce.
Proszę o wyjaśnienie zawartych we wniosku sprzeczności dotyczących Pani rezydencji podatkowej.
Pani aktualna rezydencja podatkowa to Szwajcaria.
Czy w Polsce ma Pani zgłoszoną działalność gospodarczą w CEDiG; jeżeli tak – czy zgłoszony adres rejestrowy/adres siedziby Pani działalności gospodarczej mieści się w nieruchomości/lokalu będącej/będącego Pani własnością czy nieruchomość/lokal jest przez Panią wynajmowany; czy nieruchomość/lokal jest przystosowana/przystosowany do rodzaju prowadzonej przez Panią działalności; czy na adres tej nieruchomości/tego lokalu dostarczana jest jakakolwiek korespondencja?
Ma Pani zgłoszoną działalność gospodarczą w CEDiG, zgłoszony adres rejestrowy/adres siedziby Pani działalności gospodarczej mieści się w lokalu będącym własnością Pani i Pani męża, lokal jest przystosowany do rodzaju prowadzonej przez Panią działalności; na adres tego lokalu dostarczana jest korespondencja.
Pytanie
Czy będąc obywatelem Polski i mieszkając i pracując na terenie Szwajcarii, będąc rezydentem podatkowym Szwajcarii i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą w Polsce, podatek dochodowy od działalności zarejestrowanej w Polsce i przychodów uzyskanych w ramach tej działalności w Polsce powinna Pani odprowadzać w Polsce czy w Szwajcarii?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – na podstawie przepisów prawa polskiego z uwzględnieniem Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2.09.1991 r. oraz Oświadczenia Rządowego z dnia 3.12.1992 r. w sprawie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2.09.1991 r. podatek dochodowy od działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce powinna Pani odprowadzać wyłącznie w Polsce.
Treść pytania i stanowiska wynikają z uzupełnienia sprawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
W myśl art. 3 ust. 2b pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.
Na gruncie art. 5a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o zagranicznym zakładzie – oznacza to:
a)stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający miejsce zamieszkania na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
b)plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa,
c)osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje
– chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej.
Stosownie do art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
W Pani sprawie zastosowanie znajdzie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm.; dalej: konwencja polsko-szwajcarska).
W myśl art. 7 ust. 1 konwencji polsko-szwajcarskiej:
Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 konwencji polsko-szwajcarskiej:
Z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, jakie mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.
Stosownie art. 7 ust. 3 konwencji polsko-szwajcarskiej:
Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się potrącenie nakładów ponoszonych dla tego zakładu włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w tym Państwie, w którym leży zakład, czy gdzie indziej.
Z cytowanego wyżej przepisu art. 7 ust. 1 konwencji polsko-szwajcarskiej wynika, że dochód (przychód) osoby mającej miejsce zamieszkania w Szwajcarii z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski może być opodatkowany w Polsce, jeżeli działalność prowadzona jest przez położony na terytorium tego państwa zakład. W takim przypadku dochód (przychód), który może być przypisany temu zakładowi, może być opodatkowany w Polsce. Natomiast jeżeli działalność na terytorium Polski nie jest prowadzona za pomocą położonego w tym państwie zakładu, dochód (przychód) podatnika podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie, w którym znajduje się jego miejsce zamieszkania.
W myśl art. 5 ust. 1-3 konwencji polsko-szwajcarskiej:
1.W rozumieniu niniejszej konwencji określenie „zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.
2.Określenie „zakład” obejmuje w szczególności:
f)kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.
3.Budowa, montaż lub instalacja stanowi zakład tylko wtedy, gdy okres ich prowadzenia trwa dłużej niż dwanaście miesięcy.
Zgodnie z art. 5 ust. 4 konwencji polsko-szwajcarskiej:
Bez względu na poprzednie postanowienia niniejszego artykułu, nie stanowią zakładu:
a)użytkowane placówki, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania albo wydawania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa;
b)utrzymywanie zapasów dóbr albo towarów przedsiębiorstwa wyłącznie dla składowania, wystawiania lub wydawania;
c)utrzymywanie zapasów dóbr albo towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu obróbki lub przerobu przez inne przedsiębiorstwo;
d)stałe placówki utrzymywane wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa;
e)stałe placówki utrzymywane wyłącznie dla celów reklamy, dla dostarczania informacji, prowadzenia badań naukowych albo wykonywania podobnej działalności mającej przygotowawczy lub pomocniczy charakter;
f)prowadzenie przez przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa placówki montażowej w drugim Umawiającym się Państwie w związku z dokonywaną przez to przedsiębiorstwo dostawą maszyn lub urządzeń dla drugiego Umawiającego się Państwa;
g)utrzymywanie stałej placówki wyłącznie w celu wykonywania jakiegokolwiek połączenia rodzajów działalności wymienionych pod literami od a) do f), jednak pod warunkiem, że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia rodzajów działalności, ma przygotowawczy lub pomocniczy charakter.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że od 1 września 2022 r. przebywa Pani w Szwajcarii, gdzie pracuje na pełnym etacie. Mieszka Pani wraz z rodziną, tj. mężem, córką i synem, pozostającymi na Pani wyłącznym utrzymaniu. Jak Pani wskazała, jest Pani rezydentem Szwajcarii. Jednocześnie utrzymuje Pani działalność gospodarczą (Praktykę Lekarską), w ramach której pisze Pani materiały naukowe, prowadzi wykłady zdalnie oraz świadczy Pani pewne usługi medyczne w ramach posiadanego kontraktu w Polsce. Z działalności odprowadza Pani podatek w formie ryczałtu. Ma Pani zgłoszoną działalność gospodarczą w CEiDG, zgłoszony adres rejestrowy/adres siedziby Pani działalności gospodarczej mieści się w lokalu będącym własnością Pani i Pani męża – lokal jest przystosowany do rodzaju prowadzonej przez Panią działalności; na adres tego lokalu dostarczana jest korespondencja.
Stąd – na podstawie powyższych uregulowań – stwierdzam, że prowadzenie przez Panią wskazanej we wniosku działalności w Polsce powoduje powstanie Pani zakładu na terytorium Polski w rozumieniu art. 5 ust. 1 konwencji polsko-szwajcarskiej w zw. z art. 5a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem przychody uzyskiwane przez Panią z tytułu działalności w Polsce stanowią zyski z działalności gospodarczej osiągane za pośrednictwem stałego zakładu, które zgodnie z postanowieniami art. 7 umowy polsko-szwajcarskiej podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski.
Reasumując – będąc obywatelem Polski, mieszkając i pracując na terenie Szwajcarii, będąc rezydentem podatkowym Szwajcarii i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą w Polsce, podatek dochodowy od działalności zarejestrowanej w Polsce i przychodów uzyskanych w ramach tej działalności w Polsce powinna Pani odprowadzać w Polsce.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zastrzegam jednak, że ta interpretacja została wydana przy założeniu, że Pani rezydencja podatkowa to Szwajcaria (kwestia ta nie była przedmiotem pytania i stanowiła element stanu faktycznego). Jednocześnie zważywszy na to, że jest Pani rezydentem podatkowym Szwajcarii, opodatkowanie Pani przychodów, w tym z działalności gospodarczej w Polsce, regulują szwajcarskie przepisy podatkowe, które nie podlegają interpretacji w ramach tego postępowania.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right