Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.584.2022.1.JO
Zastosowanie kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT z EUR/USD na PLN przy wystawieniu faktury oraz faktury korygującej za przyznany rabat.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT z EUR/USD na PLN przy wystawieniu faktury oraz faktury korygującej za przyznany rabat.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest utworzoną w 2015 roku spółką celową Grupy Kapitałowej Grupa A. Głównym jej zadaniem jest realizacja projektu „B”, który zakłada stworzenie (...). (...). Inwestycja jest w końcowej fazie budowy (...).
W ramach omawianego przedsięwzięcia planowane jest zawieranie z niektórymi kontrahentami polskimi i zagranicznymi długoterminowych kontraktów m.in. w walucie obcej, tj. euro i dolarach. W takiej fakturze będą wykazywane poszczególne dostawy z różnych dni, dokonywane w zadanym przedziale czasu, ze wskazaniem dat tych dostaw, ilości towaru oraz wyrażonych w walucie obcej: ceny jednostkowej, wartości netto danej partii towaru, stawki podatku VAT i wartości podatku VAT. Łączna kwota podatku VAT będzie wykazana w walucie obcej oraz w złotówkach, po przeliczeniu wartości podatku według kursu średnioważonego obliczonego na podstawie kursów z poszczególnych dostaw.
Jedną ze składowych kontraktu mogą być umowy rabatowe, rozliczane w okresach kwartalnych, półrocznych, rocznych. W przypadku rabatów posprzedażowych Spółka będzie wystawiać fakturę rabatową. Z uwagi na znaczną ilość korygowanych dostaw w przypadku jednego kontrahenta, na fakturze nie będą wymienione wszystkie korygowane faktury sprzedażowe. Faktura rabatowa zawierać będzie jednak załącznik, w którym Spółka wskaże daty i numery poszczególnych pierwotnych faktur sprzedażowych, kwoty rabatu dotyczące danej faktury pierwotnej z okresu objętego rabatem, w rozbiciu m.in. na wartość korygowanych kwot: sprzedaży netto, podatku VAT dla danej stawki podatku wyrażonej w walucie obcej. Na fakturze rabatowej umieszczona będzie informacja, że załącznik stanowi integralną część faktury i wykazany będzie podatek VAT w złotych, obliczony według kursu średnioważonego opartego na kursach przeliczeniowych właściwych dla każdej z faktur pierwotnych.
Pytania
1.Jaki kurs walutowy dla potrzeb prawidłowego naliczania podatku od towarów i usług powinien zostać przyjęty na fakturach zbiorczych wystawionych w walucie innej niż PLN (EUR, USD), dla ustalenia wartości podatku od towarów i usług wykazanej na tej fakturze w złotówkach?
2.Jaki kurs walutowy dla potrzeb prawidłowego naliczania podatku od towarów i usług powinien zostać przyjęty na fakturach rabatowych wystawionych w walucie innej niż PLN (EUR, USD), dla ustalenia wartości podatku od towarów i usług wykazanej na tej fakturze w złotówkach?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy w obu przypadkach powinien być zastosowany kurs średnioważony, obliczony na podstawie kursów właściwych z poszczególnych dni dostaw.
Ad. 1
Zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się na fakturze w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Zasady przeliczania są natomiast określone w art. 31a ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że „W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.” Ponadto, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT „Faktura powinna zawierać kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku”.
W ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z powyższymi przepisami, możliwe będzie zastosowanie kursu średnioważonego waluty obcej dla danej stawki podatku, do przeliczenia łącznej kwoty tego podatku VAT na złotówki. Będzie on bowiem obliczony na podstawie średnich kursów tej waluty ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poszczególnych dostaw, w więc po myśli art. 31a ust. 1 ustawy o VAT.
Zdaniem Spółki, wykazanie na omawianej fakturze jednej zbiorczej kwoty podatku VAT dla danej stawki podatku wyrażonej w złotych (po myśli art. 106e ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT) oraz wskazanie zastosowanego do jej obliczenia kursu średnioważonego, ustalonego w sposób opisany powyżej – ma na celu uproszczenie faktury i wynika z ograniczeń systemowych dla wystawienia faktury. W używanym bowiem w Spółce do wystawiania faktur systemie nie ma możliwości użycia pojedynczych kursów z poszczególnych dostaw – można zastosować tylko jeden kurs dla całej faktury.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, rabat posprzedażowy może być dokumentowany jedną fakturą, odnoszącą się do wszystkich faktur sprzedażowych za określony okres czasu (kwartał, półrocze, rok).
Stosownie do treści art. 106j ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT faktura rabatowa (korygująca) dotycząca dostawy towarów na rzecz jednego odbiorcy we wskazanym na fakturze okresie może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru objętego korektą, gdy korekta ta dotyczy wszystkich dostaw towarów.
Zdaniem Spółki, przeliczenie skorygowanego podatku od towarów i usług na złotówki, dokonane według kursu obliczonego jako średnia ważona kursów cząstkowych z poszczególnych pierwotnych faktur sprzedaży, będzie zgodna z ww. przepisami art. 106e ust. 11 i art. 31a ust. 1 ustawy o VAT. Omawiany kurs średnioważony obliczony będzie na podstawie średnich kursów danej waluty ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poszczególnych dostaw, a więc po myśli art. 31a ust. 1 ustawy o VAT.
Wskazana w ten sposób na fakturze rabatowej wartość rabatu w kwocie netto będzie zgodna z sumą rabatów udzielonych do transakcji z wszystkich faktur sprzedażowych wystawionych w okresie objętym rabatem, wymienionych w załączonym do faktury rabatowej zestawieniu. Wartość wykazanego na fakturze rabatowej korygowanego podatku VAT w złotych zgodna będzie natomiast z łączną wartością wykazanych w ww. zestawieniu poszczególnych korygowanych kwot podatku w złotych, obliczonych zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT według kursu właściwego dla danej daty dostawy.
Podobnie, jak w przypadku pierwszego opisanego zdarzenia przyszłego, zastosowanie do obliczenia wartości podatku VAT kursu średnioważonego, obliczonego w sposób opisany powyżej, a także wykazanie w stanowiącym integralną część faktury zestawieniu załączonym do faktury rabatowej informacji opisanych w pkt II. wniosku (tj. dat i numerów poszczególnych pierwotnych faktur oraz kwot rabatu dotyczących danej faktury pierwotnej w rozbiciu m.in. na wartość korygowanych kwot sprzedaży netto i podatku VAT) – ma na celu uproszczenie faktury i wynika z ograniczeń systemowych dla wystawienia faktury (możliwość zastosowania tylko jednego dla całej faktury).
Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy potwierdza interpretacja indywidualna z 14 listopada 2014 r. nr IPPP3/443-781/14-4/JK, w której wskazano, że „Wnioskodawca wskazuje, że faktura korygująca zawiera załącznik, w którym Spółka wskazuje kwoty rabatu przypisane do każdej faktury z okresu, którego dotyczy rabat, w rozbiciu na kwotę netto oraz VAT. Zestawienie wskazuje m.in. wartość korekty netto, wartość korekty VAT wyrażonego w walucie euro oraz wartość korekty VAT określonego według kursu właściwego dla faktury pierwotnej. W zestawieniu pierwotnych faktur sprzedaży wraz z przypisanymi im rabatami posprzedażowymi korygowany VAT przeliczany jest na podstawie kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej. Na podstawie tak przygotowanego zestawienia pierwotnych faktur sprzedaży wraz z przypadającymi do nich rabatami posprzedażowymi Spółka wystawia zbiorczą fakturę korygującą.
Tym samym należy uznać, że w przedmiotowej sprawie przy obliczeniu wynikającego z rabatu zmniejszenia podatku należnego VAT Wnioskodawca stosuje ten sam kurs NBP, po którym przeliczono podatek należny VAT w pierwotnej fakturze, która jest korygowana.”
W związku z przedstawionymi okolicznościami, Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy:
Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Według art. 29a ust. 6 ustawy:
Podstawa opodatkowania obejmuje:
1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Na mocy art. 29a ust. 10 ustawy:
Podstawę opodatkowania obniża się o:
1)kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
2)wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;
3)zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;
4)wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.
Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Należy zauważyć, że faktura jest dokumentem sformalizowanym (potwierdzającym zaistnienie określonej zaszłości gospodarczej), który powinien spełniać szereg wymogów przewidzianych przepisami prawa. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi wówczas, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt nabycia określonych towarów lub usług. Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika.
W myśl art. 106i ust. 1 ustawy:
Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-9.
Zgodnie z ww. przepisem fakturę należy wystawiać nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym została dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa. Nie ma zatem przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego.
Zaznaczyć należy, że zmiana w zakresie terminu wystawiania faktur pozwala zrealizować obowiązek zapewnienia podatnikom możliwość wystawiania faktur zbiorczych, o których mowa w art. 223 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą.
Stosownie bowiem do art. 223 Dyrektywy:
Państwa członkowskie zezwalają podatnikom na wystawienie faktur zbiorczych zawierających dane obejmujące kilka odrębnych dostaw towarów lub transakcji świadczenia usług, pod warunkiem że VAT od dostaw towarów lub transakcji świadczenia usług wymienionych na fakturze zbiorczej staje się wymagalny w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego.
W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości sformułowane w pytaniu nr 1 dotyczą kwestii, przyjęcia prawidłowego kursu walutowego dla potrzeb prawidłowego naliczania podatku od towarów i usług na fakturach zbiorczych wystawionych w walucie innej niż PLN (EUR, USD), dla ustalenia wartości podatku od towarów i usług wykazanej na tej fakturze w złotówkach.
W tym miejscu należy wskazać, że stosownie do art. 106e ust. 11 ustawy:
Kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.
Natomiast w myśl art. 31a ust. 1 ustawy:
W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy:
W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Z treści art. 31a ust. 2a ustawy wynika, że:
Kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania określone w walucie obcej mogą być przeliczane przez podatnika na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi tego podatnika na potrzeby rozliczania danej transakcji.
W tym miejscu należy wskazać, że co do zasady, do przeliczania kwot wykazanych w walucie obcej na fakturach korygujących zastosowanie ma taki sam kurs waluty obcej, jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej, tj. ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Jak wynika z opisu sprawy, w związku z realizacją projektu „B” planujecie Państwo zawieranie z niektórymi kontrahentami polskimi i zagranicznymi długoterminowych kontraktów m.in. w walucie obcej, tj. euro i dolarach. W takiej fakturze będą wykazywane poszczególne dostawy z różnych dni, dokonywane w zadanym przedziale czasu, z wskazaniem dat tych dostaw, ilości towaru oraz wyrażonych w walucie obcej: ceny jednostkowej, wartości netto danej partii towaru, stawki podatku VAT i wartości podatku VAT. Łączna kwota podatku VAT będzie wykazana w walucie obcej oraz w złotówkach, po przeliczeniu wartości podatku według kursu średnioważonego obliczonego na podstawie kursów z poszczególnych dostaw.
W tym miejscu należy wskazać, że w sytuacji, gdy fakturą zbiorczą są dokumentowane czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z ogólną zasadą przewidzianą w art. 19a ust. 1 ustawy, tj. w chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi należy poszczególne kwoty podatku (gdy mamy do czynienia z kwotami określonymi w walutach obcych) obliczyć oddzielnie dla każdej dostawy / świadczenia na podstawie odpowiednich kursów. Odmienna praktyka od wyżej przedstawionej mogłaby wpływać na wysokość kwot wykazywanych na fakturze (w szczególności na wysokość kwot podatku należnego), bowiem na te wielkości wpływa bezpośrednio kurs stosowany do przeliczenia.
Przy czym przypadek przewidziany w art. 31a ust. 2 ustawy, tj. dokonanie przeliczenia na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie faktury znajdzie zastosowanie, gdy podatnik wystawi fakturę zbiorczą przed powstaniem obowiązku podatkowego i jednocześnie wystawienie faktury nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.
Odnosząc powyższe do Państwa sytuacji dotyczącej zastosowania prawidłowego przeliczenia kursu walut dla wystawionej faktury zbiorczej dotyczącej dokonanych w określonym przedziale czasu dostaw towarów należy stwierdzić, że nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że fakturę zbiorczą wystawioną w walucie obcej (euro i dolarach) przeliczać należy według kursu średnioważonego obliczonego na podstawie kursów z poszczególnych dostaw, gdyż w Państwa przypadku – zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy – przeliczenia należy dokonać oddzielnie dla każdej dostawy na podstawie odpowiednich średnich kursów danej waluty obcej ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (dostaw towarów).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest nieprawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą również zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT przy wystawieniu faktury rabatowej.
Przepis art. 106j ust. 1 ustawy, określa przypadki, w których podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. I tak, zgodnie z ww. przepisem:
W przypadku gdy po wystawieniu faktury:
1)podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
2)(uchylony)
3)dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4)dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
5)stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury
- podatnik wystawia fakturę korygującą.
Na postawie art. 106j ust. 2 ustawy:
Faktura korygująca powinna zawierać:
1)(uchylony)
2)numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
2a) numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca - w przypadku faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej;
3)dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5,
b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
4)(uchylony)
5)jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
6)w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.
Z kolei art. 106j ust. 3 ustawy stanowi, że:
W przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:
1)zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka;
2)może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą - w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.
Z brzmienia przedstawionych wyżej regulacji prawnych wynika, że kwoty, o które zmniejsza się lub zwiększa się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego (w wyniku zdarzeń wymienionych w art. 106j ust. 1 ustawy) muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą, stosownie do art. 106j ustawy. Faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur, a celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Zatem, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych.
Faktury korygujące można generalnie podzielić na te, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość podstawy opodatkowania ulega podwyższeniu.
W ramach powyższego rozróżnienia można również dokonać podziału tychże faktur ze względu na powód ich wystawienia:
‒ pierwszy rodzaj stanowią faktury korygujące wystawione w celu naprawienia błędu, który spowodował podanie nieprawidłowej kwoty należności na fakturze pierwotnej, a który istniał już w chwili wystawienia faktury pierwotnej. Błędy te polegają w szczególności na nieprawidłowym określeniu ilości sprzedawanego towaru, błędnym określeniu w fakturze ceny towaru niezgodnej z ustaleniami między stronami transakcji, czy też nieprawidłowym ustaleniu stawki podatku VAT w wyniku błędu rachunkowego;
‒ drugi rodzaj stanowią faktury korygujące wystawione z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie wystawienia faktury pierwotnej i których powstanie nie jest uzależnione od błędu popełnionego przez wystawcę. Przyczyny powodujące konieczność wystawienia takich faktur to m.in.: podwyższenie ceny towaru już po wystawieniu faktury pierwotnej, czy następcze udzielenie rabatu, skonta, upustu na zakupiony towar. Przyczyną wtórną może być również zwrot towaru.
Dane jakie powinna zawierać faktura korygująca są wskazane w ww. art. 106j ust. 2 ustawy.
Natomiast, art. 106j ust. 3 ustawy, dopuszcza możliwość wystawiania faktur zbiorczych w przypadku, kiedy zmiana ceny dotyczy dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie. Zatem podatnik może wystawić korektę zbiorczą do poszczególnych pozycji z faktury, a także wszystkich pozycji z faktury, jednakże dotyczy to wyłącznie przypadku, gdy udziela on opustu lub obniżki ceny. W takiej sytuacji zbiorcza faktura korygująca nie musi zawierać wszystkich informacji o fakturze pierwotnej.
Istnieje również możliwość umieszczania części danych wymaganych przepisami w załącznikach stanowiących integralną część faktur korygujących. Wskazać należy, że zarówno przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze do niej nie określają wzorów faktur i faktur korygujących (tym samym ich objętości czy liczby stron), a jedynie stanowią o elementach, które faktura powinna obligatoryjnie zawierać. W związku z powyższym nie ma przeciwwskazań, aby do zbiorczej faktury korygującej dodać załącznik będący integralną częścią tej faktury, zawierający listę poszczególnych faktur pierwotnych z danego okresu, pod warunkiem że są w nim ujęte wszystkie dane zgodnie z uregulowaniami ustawy.
Jak wynika z opisu sprawy jedną ze składowych kontraktu mogą być umowy rabatowe, rozliczane w okresach kwartalnych, półrocznych, rocznych. W przypadku rabatów posprzedażowych będziecie Państwo wystawiać fakturę rabatową. Z uwagi na znaczną ilość korygowanych dostaw w przypadku jednego kontrahenta, na fakturze nie będą wymienione wszystkie korygowane faktury sprzedażowe. Faktura rabatowa zawierać będzie jednak załącznik, w którym wskażecie Państwo daty i numery poszczególnych pierwotnych faktur sprzedażowych, kwoty rabatu dotyczące danej faktury pierwotnej z okresu objętego rabatem, w rozbiciu m.in. na wartość korygowanych kwot: sprzedaży netto, podatku VAT dla danej stawki podatku wyrażonej w walucie obcej. Na fakturze rabatowej umieszczona będzie informacja, że załącznik stanowi integralną część faktury i wykazany będzie podatek VAT w złotych, obliczony według kursu średnioważonego opartego na kursach przeliczeniowych właściwych dla każdej z faktur pierwotnych.
W tym miejscu należy wskazać, że co do zasady, do przeliczania kwot wykazanych w walucie obcej na fakturach korygujących zastosowanie ma taki sam kurs waluty obcej, jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej, tj. ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Natomiast szczególnym przypadkiem są zbiorcze faktury korygujące, w przypadku których dopuszczalne jest stosowanie do przeliczenia kwot określonych w walucie obcej jednego kursu waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia takiej zbiorczej faktury korygującej.
Biorąc zatem pod uwagę powyższe wyjaśnienia nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że przeliczenie skorygowanego podatku od towarów i usług na złotówki, dokonane według kursu obliczonego jako średnia ważona kursów cząstkowych z poszczególnych pierwotnych faktur sprzedażybędzie zgodna z ww. przepisami art. 106e ust. 11 i art. 31a ust. 1 ustawy o VAT. Należy bowiem wskazać, że w Państwa przypadku, w związku z wystawieniem zbiorczej faktury korygującej w walucie obcej powinniście dla celów rozliczenia podatku VAT przyjąć średni kurs waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej.
Tym samym w przypadku zbiorczych faktur korygujących ich wystawienie wyznacza dzień, z którego należy przyjąć kurs waluty obcej do przeliczenia wartości podatku z euro/dolara na złotówki.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.
Należy przy tym wskazać, że kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania określone w walucie obcej mogą być przeliczane przez podatnika na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi tego podatnika na potrzeby rozliczania danej transakcji. Jeśli jednak Państwo nie wybierze takiego sposobu przeliczania podstawy opodatkowania na złote będziecie obowiązani do zastosowania zasad przeliczania wynikających z art. 31a ust. 1 i 2 ustawy, a więc podatnik ma prawo wyboru, jaką zasadę przeliczania podstawy opodatkowania wybierze. Wybraną zasadę przeliczania kursu walut podatnik będzie obowiązany stosować przez 12 kolejnych miesięcy.
Dodatkowe informacje
Odnosząc się do powołanej interpretacji indywidualnej, która dotyczy dokumentowania udzielonego rabatu posprzedażowego (sygn. IPPP3/443-781/14-4/JK) należy zauważyć, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right